02017R0653 — SV — 01.01.2023 — 006.004
Den här texten är endast avsedd som ett dokumentationshjälpmedel och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De autentiska versionerna av motsvarande rättsakter, inklusive ingresserna, publiceras i Europeiska unionens officiella tidning och finns i EUR-Lex. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna i det här dokumentet
|
KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2017/653 av den 8 mars 2017 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1286/2014 om faktablad för paketerade och försäkringsbaserade investeringsprodukter för icke-professionella investerare (Priip-produkter) genom fastställande av tekniska tillsynsstandarder för faktabladens utformning, innehåll, översyn och ändring samt för villkoren för fullgörandet av kravet på tillhandahållande av sådana faktablad (EGT L 100 12.4.2017, s. 1) |
Ändrad genom:
|
|
|
Officiella tidningen |
||
|
nr |
sida |
datum |
||
|
KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2018/977 av den 4 april 2018 |
L 176 |
1 |
12.7.2018 |
|
|
KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2019/1866 av den 3 juli 2019 |
L 289 |
4 |
8.11.2019 |
|
|
KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2021/2268 av den 6 september 2021 |
L 455I |
1 |
20.12.2021 |
|
|
Ändrad genom: KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2022/975 av den 17 mars 2022 |
L 167 |
35 |
24.6.2022 |
|
|
KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2022/975 av den 17 mars 2022 |
L 167 |
35 |
24.6.2022 |
|
|
KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2022/1666 av den 13 juni 2022 |
L 251 |
3 |
29.9.2022 |
|
Rättad genom:
KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2017/653
av den 8 mars 2017
om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1286/2014 om faktablad för paketerade och försäkringsbaserade investeringsprodukter för icke-professionella investerare (Priip-produkter) genom fastställande av tekniska tillsynsstandarder för faktabladens utformning, innehåll, översyn och ändring samt för villkoren för fullgörandet av kravet på tillhandahållande av sådana faktablad
(Text av betydelse för EES)
KAPITEL I
FAKTABLADETS INNEHÅLL OCH UTFORMNING
Artikel 1
Avsnitt med allmän information
I det avsnitt i faktabladet som handlar om Priip-produktutvecklarens identitet och den behöriga myndigheten ska alla följande uppgifter anges:
Det namn som Priip-produktutvecklaren har gett Priip-produkten och, i förekommande fall, Priip-produktens ISIN-nummer eller UPI-kod.
Priip-produktutvecklarens juridiska namn.
Adress till Priip-produktutvecklarens webbplats, där icke-professionella investerare hittar information om hur de kan komma i kontakt med Priip-produktutvecklaren, och ett telefonnummer.
Namnet på den behöriga myndighet som är ansvarig för tillsynen över Priip-produktutvecklaren vad gäller faktabladet.
När faktabladet upprättades eller, om det senare har ändrats, när den senaste ändringen av faktabladet ägde rum.
I tillämpliga fall, om Priip-produktutvecklaren ingår i en koncern av juridiska, administrativa eller marknadsföringsmässiga skäl, anges koncernens namn.
Om Priip-produkten har formen av ett företag för kollektiva investeringar i omsättningsbara överlåtbara värdepapper (fondföretag) eller en alternativ investeringsfond, en tydligt angiven identifiering av fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden inklusive en andelsklass eller en delfond däri.
Närmare uppgifter om auktorisation, i tillämpliga fall.
Om Priip-produkten har formen av ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond och i fall när ett fondföretag förvaltas av ett förvaltningsbolag enligt definitionen i artikel 2.1 b i direktiv 2009/65/EG eller när det är ett investeringsbolag i enlighet med artikel 27 i det direktivet (tillsammans förvaltningsbolag för fondföretag) som med avseende på det fondföretaget utövar rättigheter enligt artikel 16 i det direktivet, eller när det gäller en alternativ investeringsfond som förvaltas av en förvaltare av alternativa investeringsfonder som med avseende på den alternativa investeringsfonden utövar rättigheter enligt artiklarna 31, 32 och 33 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2011/61/EU ( 1 ), ska en ytterligare förklaring avseende det förhållandet ingå.
Informationen i det avsnitt som avses i första stycket ska även omfatta den varning som avses i artikel 8.3 b i förordning (EU) nr 1286/2014 när Priip-produkten uppfyller något av följande villkor:
Det är en försäkringsbaserad investeringsprodukt som inte uppfyller kraven i artikel 30.3 a i Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/97 ( 2 ).
Det är en Priip-produkt som inte uppfyller kraven i artikel 25.4 i–vi i Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU ( 3 ).
Vid tillämpning av första stycket led g ska namnet på fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden, om det handlar om en delfond eller andelsklass, åtfölja delfondens eller andelsklassens namn. Om fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden, delfonden eller andelsklassen har ett kodnummer, ska detta ingå i fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens namn.
Artikel 2
Avsnittet ”Vad innebär produkten?”
Om de tillgångar eller referensvärden som avses i det första stycket är så många att alla inte kan räknas upp i faktabladet ska bara marknadssegmentet eller typen av instrument när det gäller underliggande investeringstillgångar eller referensvärden anges.
Om Priip-produkten är ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond ska informationen i avsnittet ”Vad innebär produkten?” i faktabladet omfatta de väsentliga egenskaper hos ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond om vilka en icke-professionell investerare ska informeras, även om de egenskaperna inte utgör en del av beskrivningen av målen och placeringsinriktningen i fondföretagets prospekt i enlighet med artikel 68 i direktiv 2009/65/EG eller beskrivningen av investeringsstrategin och målen för den alternativa investeringsfonden i enlighet med artikel 23.1 a i direktiv 2011/61/EU, däribland
de huvudkategorier av finansiella instrument som fondmedlen får placeras i,
den icke-professionella investerarens möjlighet att lösa in andelar av fondföretag eller alternativa investeringsfonder på begäran samt en uppgift om frekvensen för handeln med andelar, eller i tillämpliga fall en uppgift om att det inte går att lösa in andelar på begäran,
om fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden har ett särskilt mål för vissa branschsektorer, geografiska sektorer eller andra marknadssektorer eller särskilda tillgångsklass,
om fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden möjliggör diskretionära investeringsval och om detta inkluderar eller förutsätter hänvisning till ett referensvärde och i så fall vilket,
om vinster delas ut eller återinvesteras.
Vid tillämpning av första stycket led d, och om en hänvisning till ett referensvärde görs, ska handlingsfriheten i förhållande till det referensvärdet anges, och om fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden har ett indexmål ska detta anges.
De uppgifter som avses i punkt 2a ska omfatta följande, när det är relevant:
Om fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden investerar i skuldförbindelser ska uppgifter om huruvida de skuldförbindelserna getts ut av företag, myndigheter eller andra organisationer anges, i tillämpliga fall med krav på lägsta kreditvärderingsbetyg.
Om fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden är en strukturerad investeringsfond ska en enkel förklaring av allt som krävs för att rätt begripa vinsten och de faktorer som förväntas påverka resultatet, inklusive hänvisningar, vid behov, till uppgifter om den algoritm som förekommer i prospektet och hur den fungerar för fondföretaget eller en beskrivning av investeringsstrategin och målen för den alternativa investeringsfonden.
Om valet av tillgångar styrs av särskilda kriterier ska en förklaring av kriterierna, exempelvis ”tillväxt”, ”värde” eller ”hög utdelning” anges.
Om särskild förvaltningsteknik används för tillgångarna, som säkring, arbitrage eller hävstångseffekt ska en enkel förklaring av vilka faktorer som förväntas påverka fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens resultat anges.
Den information som avses i punkterna 2a och 2b ska skilja mellan de breda investeringskategorierna enligt punkterna 2a a och c och 2b a och den metod som ska användas för de investeringarna av ett förvaltningsbolag för fondföretag eller en förvaltare av alternativa investeringsfonder enligt punkterna 2a d och punkt 2b b, c och d.
Avsnittet benämnt ”Vad innebär produkten?” i faktabladet får innehålla andra delar än de som anges i punkterna 2a och 2b, inklusive en beskrivning av fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens investeringsstrategi, om de delarna krävs för en adekvat beskrivning av fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens mål och placeringsinriktning.
De närmare uppgifter som avses i det första stycket ska även omfatta en förklaring av försäkringspremiebetalningarnas inverkan, motsvarande det skattade värdet av försäkringsförmåner, på avkastningen på investeringen för den icke-professionella investeraren.
Informationen om Priip-produktens löptid i avsnittet ”Vad innebär produkten?” i faktabladet ska omfatta alla följande uppgifter:
Priip-produktens förfallodag eller uppgift om att det inte finns någon förfallodag.
Uppgift om huruvida Priip-produktutvecklaren har rätt att ensidigt säga upp Priip-produkten.
En beskrivning av under vilka omständigheter Priip-produkten kan sägas upp automatiskt och uppsägningsdatum, om dessa är kända.
Om Priip-produkten är ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond ska avsnittet benämnt ”Vad innebär produkten?” i faktabladet innehålla följande information för varje medlemsstat där fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden marknadsförs:
Förvaringsinstitutets namn.
Var och hur man kan få mer information om fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden, kopior av fondföretagets prospekt eller kopior av beskrivningen av investeringsstrategin och målen för den alternativa investeringsfonden, den senaste årsrapporten och eventuell därpå följande halvårsrapport för fondföretaget i enlighet med artikel 68.1 b–c i direktiv 2009/65/EG, eller den senaste årsrapporten för den alternativa investeringsfonden i enlighet med artikel 22 i direktiv 2011/61/EU, som anger på vilket eller vilka språk de dokumenten är tillgängliga och att de kan erhållas kostnadsfritt.
Var och hur annan praktisk information kan inhämtas, inklusive var aktuella fondandelskurser finns tillgängliga.
Artikel 3
Avsnittet ”Vilka är riskerna och vad kan jag få för avkastning?”
I avsnittet ”Vilka är riskerna och vad kan jag få för avkastning?” i faktabladet ska Priip-produktutvecklare ange följande:
Priip-produktens risknivå i form av en riskklass med hjälp av en sammanfattande riskindikator med sifferskalan 1–7.
En uttrycklig hänvisning till eventuellt illikvida Priip-produkter eller Priip-produkter med likviditetsrisk av väsentlig betydelse enligt definitionen i bilaga II del 4, i form av en varning om detta i beskrivningen av den sammanfattande riskindikatorn.
En redogörelse under den sammanfattande riskindikatorn som gör klart att om en Priip-produkt är i en annan valuta än den officiella valutan i den medlemsstat i vilken Priip-produkten säljs, kan avkastningen variera på grund av växelkursförändringar om den anges i den officiella valutan i den medlemsstat i vilken Priip-produkten säljs.
En kortfattad beskrivning av Priip-produktens risk- och avkastningsprofil och, i lämpliga fall, en varning om att Priip-produktens risk kan vara betydligt högre än vad som framgår av den sammanfattande riskindikatorn om Priip-produkten inte hålls till förfall eller under den rekommenderade innehavstiden.
För Priip-produkter för vilka det finns avtalade straffavgifter för förtida inlösen eller långa uppsägningstider för avveckling av investeringen, en hänvisning till relevanta underliggande villkor i avsnittet ”Hur länge bör jag behålla investeringsprodukten och kan jag ta ut pengar i förtid?”
Uppgift om möjlig maximal förlust och information om att investeringen kan gå förlorad om det saknas skydd eller om Priip-produktutvecklaren inte kan göra utbetalningar, att det kan krävas ytterligare inbetalningar utöver den ursprungliga investeringen och att den totala förlusten kan komma att överstiga den totala ursprungliga investeringen betydligt.
Artikel 4
Avsnittet ”Vad händer om [namnet på Priip-produktutvecklaren] inte kan göra några utbetalningar?”
Priip-produktutvecklare ska inkludera följande information i avsnittet ”Vad händer om [namnet på Priip-produktutvecklaren] inte kan göra några” utbetalningar? i faktabladet:
Uppgift om huruvida den icke-professionella investeraren kan drabbas av ekonomisk förlust om Priip-produktutvecklaren inte kan uppfylla sina åtaganden eller någon annan än Priip-produktutvecklaren inte kan uppfylla sina åtaganden, och i det sistnämnda fallet namnet på denna part.
Ett förtydligande av om den förlust som avses i a täcks av en kompensations- eller garantiordning för investerare och om det finns några begränsningar eller villkor för detta skydd.
Artikel 5
Avsnittet ”Vilka är kostnaderna?”
Följande ska tillämpas av Priip-produktutvecklare i avsnittet ”Vilka är kostnaderna?” i faktabladet:
Den metod för beräkning av kostnader som beskrivs i bilaga VI.
När det gäller information om kostnader, tabellerna ”Kostnader över tid” och ”Kostnadssammansättning” i bilaga VII i enlighet med de relevanta tekniska anvisningarna i denna.
En tydlig varning ska i tillämpliga fall läggas till angående de extra kostnader som kan tas ut av personer som ger råd om eller säljer Priip-produkterna.
I tabellen ”Kostnadssammansättning” i avsnittet ”Vilka är kostnaderna?” i faktabladet ska Priip-produktutvecklare ange sammanfattande indikatorer över följande kostnadstyper:
Eventuella engångskostnader, till exempel tecknings- och inlösenkostnader.
Eventuella återkommande kostnader, med åtskillnad mellan portföljtransaktionskostnader och övriga återkommande kostnader.
Eventuella extra kostnader, till exempel resultatrelaterade avgifter eller särskilda vinstandelar (s.k. carried interest).
Artikel 6
Avsnittet ”Hur länge bör jag behålla investeringsprodukten och kan jag ta ut pengar i förtid?”
Priip-produktutvecklare ska inkludera följande i avsnittet ”Hur länge bör jag behålla investeringsprodukten och kan jag ta ut pengar i förtid?”:
En kortfattad motivering av valet av rekommenderad eller kortast tillåtna innehavstid.
En beskrivning av förfarandet för att avveckla investeringen och när sådan avveckling är möjlig, inbegripet uppgift om hur förtida inlösen påverkar Priip-produktens risk- eller resultatprofil eller kapitalgarantiers tillämplighet.
Information om eventuella kostnader eller straffavgifter om investeringen avvecklas före förfallodagen eller annat angivet datum, förutom den rekommenderade innehavstiden, inbegripet en korshänvisning till den information om kostnader som ska ingå i faktabladet enligt artikel 5 och ett förtydligande av effekten av sådana kostnader och straffavgifter för olika innehavstider.
Artikel 7
Avsnittet ”Hur kan jag klaga?”
Priip-produktutvecklare ska tillhandahålla följande information i sammanfattad form i avsnittet ”Hur kan jag klaga?” i faktabladet:
Vilka steg som ska följas av den som vill inge ett klagomål på produkten eller på agerandet av Priip-produktutvecklaren eller av en person som gett råd om eller sålt produkten.
En länk till den relevanta webbplatsen för sådana klagomål.
En aktuell postadress och e-postadress till vilken sådana klagomål kan skickas.
Artikel 8
Avsnittet ”Övrig relevant information”
För fondföretag enligt definitionen i punkt 1 a i bilaga VIII, för alternativa investeringsfonder enligt definitionen i punkt 1 b i den bilagan eller för fondförsäkringsbaserade investeringsprodukter enligt definitionen i punkt 1 c i den bilagan, ska avsnittet ”Övrig relevant information” i faktabladet innehålla följande:
En länk till webbplatsen eller en hänvisning till ett dokument där informationen om tidigare resultat som offentliggjorts av Priip-produktutvecklaren enligt bilaga VIII görs tillgänglig.
Det antal år som tidigare resultat avser.
För Priip-produkter som avses i bilaga II del 1 punkt 5, vilka är öppna fonder, eller andra Priip-produkter öppna för teckning, ska beräkningar av tidigare resultatscenarier offentliggöras på månadsbasis, och i avsnittet ”Övrig relevant information” ska det anges var sådana beräkningar kan hittas.
Artikel 9
Mall
Priip-produktutvecklare ska upprätta faktablad utifrån mallen i bilaga I. Mallen ska fyllas i enligt kraven i denna delegerade förordning och i förordning (EU) nr 1286/2014.
KAPITEL II
SÄRSKILDA BESTÄMMELSER OM FAKTABLADEN FÖR PRIIP-PRODUKTER SOM ERBJUDER FLERA OLIKA INVESTERINGSALTERNATIV
Artikel 10
Priip-produkter som erbjuder flera olika investeringsalternativ
Om en Priip-produkt erbjuder flera olika underliggande investeringsalternativ och information om dessa inte kan tillhandahållas i ett enda koncist faktablad ska Priip-produktutvecklare upprätta något av följande:
Ett faktablad för varje underliggande investeringsalternativ i Priip-produkten enligt kapitel I, inklusive uppgifter om Priip-produkten i dess helhet, där varje faktablad återspeglar att den icke-professionella investeraren endast investerar i ett investeringsalternativ,
ett allmänt faktablad som, om inte annat anges i artiklarna 11–14, beskriver Priip-produkten i enlighet med kapitel I, inklusive en beskrivning av var den särskilda informationen om varje underliggande investeringsalternativ finns.
Artikel 11
Avsnittet ”Vad innebär produkten?” i det allmänna faktabladet
I avsnittet ”Vad innebär produkten?” ska Priip-produktutvecklare, med avvikelse från artikel 2.2 och 2.3, närmare ange följande:
En beskrivning av typerna av underliggande investeringsalternativ, och av marknadssegment eller typer av instrument, samt av de viktigaste faktorerna för avkastningen.
En förklaring om att den typ av investerare som Priip-produkten är avsedd för varierar beroende på det underliggande investeringsalternativet.
▼M3 —————
Artikel 12
Avsnittet ”Vilka är riskerna och vad kan jag få för avkastning?” i det allmänna faktabladet
I avsnittet ”Vilka är riskerna och vad kan jag få för avkastning?” ska Priip-produktutvecklare, med avvikelse från artikel 3.2 a och 3.3, närmare ange följande:
Riskklasserna för alla underliggande investeringsalternativ som erbjuds genom Priip-produkten med hjälp av en sammanfattande riskindikator med sifferskalan 1–7 enligt bilaga III.
En förklaring om att investeringens risk och avkastning varierar beroende på det underliggande investeringsalternativet.
En kortfattad beskrivning av hur Priip-produktens resultat totalt sett beror på de underliggande investeringsalternativen.
▼M3 —————
Artikel 13
Avsnittet ”Vilka är kostnaderna?” i det allmänna faktabladet
I avsnittet ”Vilka är kostnaderna?” ska Priip-produktutvecklare, genom undantag från artikel 5.1 b, närmare ange följande:
Om andra kostnader för Priip-produkter än kostnaderna för det underliggande investeringsalternativet inte kan lämnas som en enda sifferuppgift, däribland i de fall sådana kostnader varierar beroende på det underliggande investeringsalternativ som valts:
De olika kostnaderna för Priip-produkten i tabellerna ”Kostnader över tid” och ”Kostnadssammansättning” i bilaga VII.
En förklaring till att kostnaderna för den icke-professionella investeraren varierar beroende på de underliggande investeringsalternativen.
Om andra kostnader för Priip-produkter än kostnaderna för de underliggande investeringsalternativen kan lämnas som en enda sifferuppgift:
De kostnader som visas separerat från de olika kostnader för de underliggande investeringsalternativen som erbjuds av Priip-produkten i tabellerna ”Kostnader över tid” och ”Kostnadssammansättning” i bilaga VII.
En förklaring som anger att totalkostnaderna för den icke-professionella investeraren består av en kombination av kostnaderna för de underliggande investeringsalternativ som valts och övriga kostnader för Priip-produkten samt varierar beroende på de underliggande investeringsalternativen.
Artikel 14
Särskild information om varje underliggande investeringsalternativ
Den särskilda informationen om varje underliggande investeringsalternativ, till vilka det hänvisas i artikel 10 b, ska tillhandahållas i ett särskilt informationsdokument som tillägg till det allmänna faktabladet. Priip-produktutvecklare ska för varje underliggande investeringsalternativ inkludera följande uppgifter:
I relevanta fall en varning.
Investeringsmålen, hur de uppnås och den avsedda målmarknaden som avses i artikel 2.2 och 2.3.
En sammanfattande riskindikator och beskrivande förklaring, samt de resultatscenarier som avses i artikel 3.
En redovisning av kostnaderna enligt artikel 5, inklusive uppgifter om huruvida de kostnaderna inkluderar samtliga kostnader för Priip-produkten eller ej, om den icke-professionella investeraren endast investerar i det specifika investeringsalternativet.
Information om tidigare resultat enligt vad som krävs i artikel 8.3 för underliggande investeringsalternativ som är fondföretag enligt definitionen i led 1 a i bilaga VIII, för alternativa investeringsfonder enligt definitionen i led 1 b i den bilagan eller för fondförsäkringsbaserade investeringsprodukter enligt definitionen i led 1 c i den bilagan.
Informationen som anges i leden a–e i denna punkt ska följa strukturen i de relevanta delarna av den mall som fastställts i bilaga I.
KAPITEL IIa
SÄRSKILDA BESTÄMMELSER OM FAKTABLADET FÖR VISSA FONDFÖRETAG OCH ALTERNATIVA INVESTERINGSFONDER
Artikel 14a
Delfonder i fondföretag eller alternativa investeringsfonder
Varje faktablad som avses i punkt 1 ska i avsnittet med titeln ”Vad innebär denna produkt?” innehålla följande uppgifter:
En uppgift om att faktabladet är en beskrivning av en delfond i ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond och, i tillämpliga fall, att fondföretagets prospekt eller beskrivningen av investeringsstrategin och målen för den alternativa investeringsfonden och de periodiska rapporterna sammanställs för hela det fondföretag eller den alternativa investeringsfond som omnämns i början av faktabladet.
Om varje delfonds tillgångar och skulder är separerade enligt lag eller om de inte är det, och hur detta kan påverka investeraren.
Om den icke-professionella investeraren har rätt eller inte rätt att byta sina andelar i en delfond mot andelar i en annan delfond och var det i så fall finns information om hur denna rättighet kan utövas.
Artikel 14b
Andelsklasser i fondföretag eller alternativa investeringsfonder
Artikel 14c
Fondföretag och alternativa investeringsfonder som fond-i-fond
Artikel 14d
Feederfondföretag
För feederfondföretag, enligt definitionen i artikel 58 i direktiv 2009/65/EG, ska faktabladet innehålla ett avsnitt med titeln ”Vad innebär denna produkt?’ med följande uppgifter specifikt för feederfondföretaget:
En uppgift om att och hur masterfondföretagets prospekt, faktablad, periodiska rapporter och redovisning tillhandahålls feederfondföretagets icke-professionella investerare på begäran samt på vilka/vilket språk,
Om de handlingar som förtecknas i led a i denna punkt bara finns tillgängliga som papperskopior eller även på andra varaktiga medier och om avgift utgår för sådana handlingar som inte ska översändas kostnadsfritt i enlighet med artikel 63.5 i direktiv 2009/65/EG.
Om masterfondföretaget är etablerat i en annan medlemsstat än feederfondföretaget och om detta kan påverka feederfondföretagets skattesituation, ska detta anges.
Uppgifter om den andel av feederfondföretagets tillgångar som är investerade i masterfondföretaget.
En beskrivning av masterfondföretagets mål och placeringsinriktning, i tillämpliga fall kompletterat med
en uppgift om att feederfondföretagets avkastning i hög grad kommer att motsvara masterfondföretagets, eller
en förklaring till hur och varför feederfondföretagets och masterfondföretagets avkastning kan skilja sig åt.
Artikel 14e
Strukturerade fondföretag och alternativa investeringsfonder
Strukturerade investeringsfonder är fondföretag eller alternativa investeringsfonder som ger icke-professionella investerare, på vissa förutbestämda datum, algoritmbaserade vinster som är relaterade till resultat, eller till realiserade kursförändringar eller andra villkor, med avseende på finansiella tillgångar, index eller referensportföljer eller fondföretag eller alternativa investeringsfonder med liknande egenskaper.
KAPITEL III
ÖVERSYN OCH ÄNDRING AV FAKTABLADET
Artikel 15
Översyn
Syftet med den översyn som avses i punkt 1 är att kontrollera om informationen i faktabladet är korrekt, opartisk, tydlig och inte vilseledande. Särskilt följande ska kontrolleras:
Om informationen i faktabladet uppfyller de allmänna kraven på form och innehåll i förordning (EU) nr 1286/2014 eller de särskilda kraven på form och innehåll i denna delegerade förordning.
Om marknadsrisk- eller kreditriskmåtten avseende Priip-produkten har förändrats och den sammantagna effekten av denna förändring är att Priip-produkten måste flyttas till en annan riskklass i den sammanfattande riskindikatorn än den som anges i det faktablad som är föremål för översyn.
Om medelavkastningen i Priip-produktens neutrala resultatscenario, uttryckt som annualiserad avkastning i procent, har förändrats med mer än fem procentenheter.
Att jämförelseindexet eller närmevärdet följer målen i Priip-produkten om resultatscenarierna baseras på lämpliga jämförelseindex eller närmevärden.
Artikel 16
Ändring
KAPITEL IV
TILLHANDAHÅLLANDE AV FAKTABLADET
Artikel 17
Villkor för tillhandahållande i god tid
Vid tillämpningen av punkt 1 ska personer som ger råd om eller säljer Priip-produkter bedöma hur mycket tid den enskilde icke-professionella investeraren behöver för att beakta faktabladet, varvid hänsyn ska tas till följande:
Den icke-professionella investerarens kunskaper om och erfarenhet av Priip-produkten eller av Priip-produkter som är av liknande slag eller medför liknande risk.
Priip-produktens komplexitet.
Om det är den icke-professionella investeraren som har tagit initiativ till rådgivningen eller försäljningen, en uttrycklig förklaring från den icke-professionella investerarens sida om vikten av att omgående ingå det föreslagna avtalet eller godta det föreslagna erbjudandet
KAPITEL IVa
HÄNVISNINGAR
Artikel 17a
Hänvisningar till andra informationskällor
Utan att det påverkar tillämpningen av artikel 6 i förordning (EU) nr 1286/2014 får hänvisningar till andra informationskällor, inklusive prospektet och års- eller halvårsrapporter, ingå i faktabladet förutsatt att all information som är avgörande för att de icke-professionella investerarna ska kunna förstå investeringens väsentliga delar ingår i faktabladet.
Hänvisningar ska tillåtas till Priip-produktens eller Priip-produktutvecklarens webbplats, inklusive delar av en sådan webbplats som innehåller prospektet och de periodiska rapporterna.
De hänvisningar som avses i första stycket ska leda den icke-professionella investeraren till den specifika delen av informationskällan i fråga. Flera olika hänvisningar får användas i faktabladet, men de ska vara så få som möjligt.
Article 18
Final Provision
This Regulation shall enter into force on the twentieth day following that of its publication in the Official Journal of the European Union.
It shall apply from 1 January 2018.
Article 14(2) shall apply until 31 December 2022.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
BILAGA I
MALL FÖR FAKTABLADET
Priip-produktutvecklare ska följa den ordningsföljd för avsnitt och rubriker som anges i mallen. Mallen fastställer emellertid inte parametrar för längden på enskilda avsnitt eller för placeringen av sidbrytningar. Dokumentet får vara högst tre A4-sidor långt i utskrift.
|
Faktablad |
|
|
Syfte Detta faktablad ger dig basfakta om denna investeringsprodukt. Det är inte reklammaterial. Informationen krävs enligt lag för att hjälpa dig att förstå produktens egenskaper, risker, kostnader, möjliga vinster och förluster och för att hjälpa dig att jämföra den med andra produkter. |
|
|
Produkt [Produktens namn] [Priip-produktutvecklarens namn] (i förekommande fall) [ISIN-nr eller UPI-kod] [Priip-produktutvecklarens webbplats] [Ring [telefonnummer] för mer information] [[Den behöriga myndighetens namn] är ansvarig för tillsynen av [Priip-produktutvecklarens namn] vad gäller detta faktablad] (i förekommande fall) [Denna Priip-produkt är auktoriserad i [medlemsstatens namn]] (i förekommande fall) [[Namn på förvaltningsbolag för fondföretag] är auktoriserat i [medlemsstatens namn] och regleras av [den behöriga myndighetens namn] (i förekommande fall) [[Namn på AIF-förvaltare] är auktoriserad i [medlemsstatens namn] och regleras av [den behöriga myndighetens namn] [faktabladets utfärdandedatum] |
|
|
[Varning (i förekommande fall) Du står i begrepp att köpa en produkt som inte är enkel och som kan vara svår att förstå] |
|
|
Vad innebär produkten? Typ Löptid Mål Målgrupp [Försäkringsförmåner och kostnader] |
|
|
Vilka är riskerna och vad kan jag få för avkastning? |
|
|
Risk- |
Beskrivning av risk- och avkastningsprofil |
|
indikator |
Sammanfattande riskindikator Mall för och beskrivande förklaring av den sammanfattande riskindikatorn i enlighet med bilaga III, inbegripet information om möjlig maximal förlust: Kan jag förlora hela det investerade kapitalet? Bär jag riskerna för tillkommande finansiella åtaganden eller skyldigheter? Finns det kapitalskydd mot marknadsrisk? |
|
Resultat- |
Mall för och beskrivande förklaring av resultatscenarier enligt bilaga V |
|
scenarier |
Scenarier, inbegripet, i tillämpliga fall, information om villkoren för avkastning till icke-professionella investerare eller inbyggda resultattak samt en förklaring om att skattelagstiftningen i den icke-professionella investerarens hemmedlemsstat kan inverka på den faktiska utbetalningen. |
|
Vad händer om [namnet på Priip-produktutvecklaren] inte kan göra några utbetalningar? Information om huruvida det finns en garantiordning, namnet på garanten eller den som ansvarar för kompensationsordningen för investerare, samt vilka risker som täcks och inte täcks. |
|
|
Vilka är kostnaderna? Beskrivande förklaringar av den information som ska ingå om övriga distributionskostnader |
|
|
Kostnader över tid |
Mall och beskrivande förklaringar i enlighet med bilaga VII. |
|
Kostnadssammansättning |
Mall och beskrivande förklaringar i enlighet med bilaga VI. |
|
Hur länge bör jag behålla investeringsprodukten och kan jag ta ut pengar i förtid? |
|
|
Rekommenderad [kortast tillåtna] innehavstid: [x] |
|
|
Information om möjligheten till och villkoren för en minskning eller avveckling under löptiden, inklusive alla tillämpliga avgifter och sanktioner. Information om konsekvenserna av att lösa in produkten mot pengar före löptidens slut eller slutet av den rekommenderade innehavstiden. |
|
|
Hur kan jag klaga? |
|
|
Övrig relevant information I tillämpliga fall en kort beskrivning av information som offentliggjorts om tidigare resultat. |
|
BILAGA II
METOD FÖR REDOVISNING AV RISK
DEL 1
Bedömning av marknadsrisk
Bestämning av marknadsriskmått (MRM)
1. Marknadsrisken mäts, om inte annat anges, genom den annualiserade volatilitet som motsvarar VaR-värdet (value-at-risk) vid en konfidensnivå på 97,5 % över den rekommenderade innehavstiden. VaR-värdet är den procentandel av det investerade beloppet som återlämnas till den icke-professionella investeraren.
2. Priip-produkten ska placeras i en MRM-klass enligt följande tabell:
|
MRM-klass |
VaR-ekvivalent volatilitet |
|
1 |
< 0,5 % |
|
2 |
≥ 0,5 % och < 5,0 % |
|
3 |
≥ 5,0 % och < 12 % |
|
4 |
≥ 12 % och < 20 % |
|
5 |
≥ 20 % och < 30 % |
|
6 |
≥ 30 % och < 80 % |
|
7 |
≥ 80 % |
Närmare beskrivning av Priip-kategorier för bedömning av marknadsrisk
3. För att bestämma marknadsrisken delas Priip-produkter in i fyra kategorier.
4. Kategori 1 omfattar följande:
Priip-produkter där investerare kan förlora mer än det belopp som de har investerat.
Priip-produkter som ingår i någon av de kategorier som avses i punkterna 4–10 i avsnitt C i bilaga I till Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU ( 5 ).
Priip-produkter eller underliggande investeringar i Priip-produkter som prissätts mindre regelbundet än månadsvis, för vilka det inte finns ett lämpligt jämförelseindex eller närmevärde, eller vars lämpliga jämförelseindex eller närmevärde prissätts mer sällan än månadsvis.
5. Kategori 2 omfattar Priip-produkter som antingen direkt eller syntetiskt ger exponering utan hävstång mot priserna på underliggande investeringar eller en exponering med hävstång på underliggande investeringar som betalar ut en konstant multipel av priserna på dessa underliggande investeringar, om minst två år av historiska dagspriser, eller fyra år av historiska veckopriser eller fem år av månadspriser finns tillgängliga för Priip-produkten, eller för vilka det finns lämpliga jämförelseindex eller närmevärden, under förutsättning av att sådana jämförelseindex eller närmevärden uppfyller samma kriterier när det gäller prissättningshistorikens längd och frekvens.
6. Kategori 3 omfattar Priip-produkter vars värde återspeglar priserna på underliggande investeringar men inte som en konstant multipel av priserna på de underliggande investeringarna, där minst två år av historiska dagspriser, fyra år av historiska veckopriser eller fem år av månadspriser, eller där befintliga lämpliga jämförelseindex eller proxyvariabler finns tillgängliga, under förutsättning av att sådana jämförelseindex eller proxyvariabler uppfyller samma kriterier när det gäller prissättningshistorikens längd och frekvens.
7. Kategori 4 omfattar Priip-produkter vars värden delvis beror på faktorer som inte observerats på marknaden, inklusive försäkringsbaserade Priip-produkter som fördelar en del av Priip-produktutvecklarnas vinster till icke-professionella investerare.
Användning av lämpliga jämförelseindex eller proxyvariabler för att specificera Priip-kategorier
Om en Priip-produktutvecklare använder lämpliga jämförelseindex eller proxyvariabler ska dessa jämförelseindex eller proxyvariabler vara representativa för de tillgångar eller exponeringar som bestämmer Priip-produktens resultat. Priip-produktutvecklare ska dokumentera användningen av sådana jämförelseindex eller proxyvariabler.
Bestämning av MRM-klass för Priip-produkter i kategori 1
8. MRM-klassen för Priip-produkter i kategori 1 ska vara 7, med undantag för de Priip-produkter som avses i punkt 4 c i denna bilaga, för vilka MRM-klassen ska vara 6.
Bestämning av MRM-klass för Priip-produkter i kategori 2
9. VaR-värdet ska beräknas fr.o.m. tidpunkten för den observerade fördelningen av avkastningar från Priip-produkten, dess jämförelseindex eller proxyvariabel under de senaste fem åren. Den lägsta observationsfrekvensen är en gång i månaden. Om priset är tillgängligt dagligen ska frekvensen vara en gång om dagen. Om priset är tillgängligt veckovis ska frekvensen vara en gång i veckan. Om priset är tillgängligt varannan månad ska frekvensen vara en gång varannan månad.
10. Om uppgifter om dagspriser under en femårsperiod inte finns tillgängliga kan en kortare period användas. För dagliga observationer av en Priip-produkts, dess jämförelseindex eller proxyvariabels pris ska avkastningar ha observerats i minst två år. För veckovisa observationer av en Priip-produkts eller dess jämförelseindex eller proxyvariabels pris ska uppgifter ha observerats under minst fyra år. För månadsvisa observationer av en Priip-produkts pris ska uppgifter ha observerats under minst fem år.
11. Avkastningen för varje period definieras som den naturliga logaritmen av priserna vid marknadsstängningen i slutet av den aktuella perioden dividerat med priserna vid marknadsstängningen i slutet av den föregående perioden.
12. VaR-värdet i avkastningsfördelningen skattas genom Cornish-Fisher-expansionen på följande sätt:
där N är antalet handelsperioder under den rekommenderade innehavstiden och σ, μ1, μ2 är volatilitet, skevhet (skewness) respektive överdriven toppighet (kurtosis) mätt utifrån avkastningsdistributionen. Volatilitet, skevhet och överdriven toppighethet beräknas utifrån uppmätta moment i distributionen av avkastningen enligt följande:
13. VaR-ekvivalent volatilitet (VEV) skattas på följande sätt:
där T är den rekommenderade innehavstiden i år.
14. För Priip-produkter som förvaltas enligt en investeringspolicy eller investeringsstrategi som strävar efter vissa avkastningsmål genom flexibla investeringar i olika finansiella tillgångsklasser (t.ex. på både aktie- och räntemarknader) ska den VaR-ekvivalenta volatilitet som ska användas bestämmas på följande sätt:
Om investeringspolicyn inte har reviderats under den period som avses i punkt 10 i denna bilaga ska den högsta av följande VaR-ekvivalenta volatiliteter användas:
VaR-ekvivalent volatilitet som beräknats enligt punkterna 9–13 i denna bilaga.
VaR-ekvivalent volatilitet av pro forma-tillgångsmixens avkastning som är förenlig med fondens referensallokering av tillgångar vid beräkningstidpunkten.
VaR-ekvivalent volatilitet som är förenlig med fondens risklimit, om en sådan finns och är lämplig.
Om investeringspolicyn har reviderats under den period som avses i punkt 10 i denna bilaga ska den högsta av de VaR-ekvivalenta volatiliteter som avses i punkt a ii och iii användas.
15. Priip-produkten ska placeras i en MRM-klass enligt punkt 2 i denna bilaga beroende på VaR-ekvivalent volatilitet. Om en Priip-produkt bara har månatliga prisuppgifter ska den flyttas upp till nästa MRM-klass enligt punkt 2 i denna bilaga.
Bestämning av MRM-klass för Priip-produkter i kategori 3
16. VaR-värdet i prisfördelningen ska beräknas utifrån spridningen av Priip-värden i slutet av den rekommenderade innehavstiden. Distributionen ska beräknas genom simulering av det pris eller de priser som bestämmer Priip-produktens värde i slutet av den rekommenderade innehavstiden. VaR-värdet ska vara Priip-produktens värde vid en konfidensnivå på 97,5 % i slutet av den rekommenderade innehavstiden nuvärdesdiskonterat med hjälp av den förväntade riskfria diskonteringsfaktorn från dagens datum fram till slutet av den rekommenderade innehavstiden.
17. VaR-ekvivalent volatilitet (VEV) skattas på följande sätt:
där T är den rekommenderade innehavstiden i år. Endast i de fall där produkten löses in eller sägs upp före slutet av den rekommenderade innehavstiden enligt simuleringen ska perioden i år fram till inlösen eller uppsägning användas i beräkningen.
18. Priip-produkten ska placeras i en MRM-klass enligt punkt 2 i denna bilaga beroende på VaR-ekvivalent volatilitet. Om en Priip-produkt bara har månatliga prisuppgifter ska den flyttas upp till nästa MRM-klass enligt punkt 2 i denna bilaga.
19. Det lägsta antalet simuleringar är 10 000 .
20. Simuleringen utgår från s.k. bootstrapping av den förväntade fördelningen av priser eller prisnivåer för Priip-produkternas underliggande kontrakt från den observerade avkastningsfördelningen för dessa kontrakt med ersättning.
21. För den simulering som avses i punkterna 16–20 i denna bilaga finns två typer av observerbara marknadsvariabler som kan bidra till en Priip-produkts värde, nämligen avistapriser (eller prisnivåer) och kurvor.
22. För varje simulering av ett avistapris (eller en nivå) ska Priip-produktutvecklaren
beräkna avkastningen för varje observerad period under de senaste fem åren, eller de år som avses i punkt 6 i denna bilaga, genom att ta logaritmen av priset i slutet av varje period dividerat med priset i slutet av den föregående perioden,
slumpmässigt välja en observerad period som motsvarar avkastningen för alla underliggande kontrakt för varje simulerad period under den rekommenderade innehavstiden (samma observerade period kan användas mer än en gång i samma simulering),
beräkna avkastningen för varje kontrakt genom att summera avkastningarna från de valda perioderna och korrigera denna avkastning för att säkerställa att den förväntade avkastning som mäts genom den simulerade fördelningen av avkastningar är den riskneutrala förväntade avkastningen under den rekommenderade innehavstiden. Det slutliga värdet av avkastningen beräknas på följande sätt:
där
beräkna priset för varje underliggande kontrakt genom avkastningens exponential.
23. För kurvor utförs en principalkomponentanalys (PCA) för att säkerställa att simuleringen av rörelser i varje punkt på kurvan under en lång period leder till en konsekvent kurva.
PCA görs genom
insamling av historiska uppgifter om löptidspunkter som definierar kurvan för varje handelsperiod under de senaste fem åren, eller de år som avses i punkt 6 i denna bilaga,
säkerställandet av att varje löptidspunkt är positiv – om det finns en negativ löptidspunkt ska alla löptidspunkter förskjutas till det lägsta heltalet eller procentsatsen för att säkerställa positiva värden för alla löptidspunkter,
beräkning av avkastningen under varje period för varje löptidspunkt utifrån den naturliga logaritmen av förhållandet mellan pris/nivå i slutet av varje observerad period och pris/nivå i slutet av föregående period,
korrigering av den observerade avkastningen vid respektive löptidspunkt så att den resulterande uppsättningen avkastningar vid respektive löptidspunkt har medelvärdet noll,
beräkning av kovariansmatrisen mellan de olika löptiderna genom summering av avkastningarna,
beräkning av egenvektorer och egenvärden till kovariansmatrisen,
val av de egenvektorer som motsvarar de tre största egenvärdena,
utformning av en matris med tre kolumner vars första kolumn är egenvektorn med det största egenvärdet, den mellersta kolumnen är egenvektorn med det näst största egenvärdet och den sista kolumnen är egenvektorn med det tredje största egenvärdet.
projicering av avkastningen på de tre huvudsakliga egenvektorerna som beräknats i föregående steg genom att multiplicera avkastningsmatrisen N×M som erhålls i led v genom M×3-matrisen med egenvektorer som erhålls i led viii
beräkning av avkastningsmatrisen som ska användas i simuleringen genom att multiplicera resultatet i punkt ix med transponatet av matrisen med egenvektorer som erhålls i punkt viii. Denna uppsättning av värden ska användas i simuleringen.
Simuleringen av kurvan utförs på följande sätt:
Tidssteget i simuleringen är en period. Välj en rad slumpmässigt i den beräknade avkastningsmatrisen för varje observationsperiod under den rekommenderade innehavstiden. Avkastningen för varje löptid, T, är summan ovanför de markerade raderna i kolumnen som motsvarar löptidspunkten T.
Den simulerade kursen för varje löptidspunkt T är den nuvarande kursen vid löptidspunkt T
24. För Priip-produkter i kategori 3 som kännetecknas av ett villkorslöst kapitalskydd kan Priip-produktutvecklaren anta att VaR-värdet med en konfidensnivå på 97,5 % är lika med nivån för det villkorslösa kapitalskyddet i slutet av den rekommenderade innehavstiden, nuvärdesdiskonterat med hjälp av den förväntade riskfria diskonteringsfaktorn
Klassbestämning av marknadsriskmått för Priip-produkter i kategori 4
25. Om Priip-produktens resultat beror på en faktor eller faktorer som inte observerats på marknaden eller till viss del styrs av Priip-produktutvecklaren, eller om detta är fallet för en komponent av Priip-produkten, ska Priip-produktutvecklaren följa metoden i detta avsnitt för att ta hänsyn till denna eller dessa faktorer.
26. De olika komponenterna i Priip-produkten som bidrar till Priip-produktens resultat ska identifieras så att de komponenter som inte är helt eller delvis beroende av en faktor eller faktorer som inte observerats på marknaden kan behandlas enligt de relevanta metoder som avses i denna bilaga för Priip-produkter i kategorierna 1, 2 eller 3. En VaR-ekvivalent volatilitet ska beräknas för var och en av dessa komponenter.
27. Den komponent av Priip-produkten som beror helt eller delvis på en faktor eller faktorer som inte observerats på marknaden ska följa robusta och erkända bransch- och regleringsstandarder för att ge relevanta förväntningar om det framtida bidraget från dessa faktorer och osäkerheten som kan finnas kring det bidraget. Om komponenten inte är helt beroende av en faktor som inte observerats på marknaden ska en s.k. bootstrappingmetod användas för att ta hänsyn till faktorerna på marknaden, vilket fastställs för Priip-produkter i kategori 3. VaR-ekvivalent volatilitet för Priip-produktens komponent ska vara resultatet av en kombination av bootstrappingmetoden och solida och erkända bransch- och tillsynsstandarder för att fastställa relevanta förväntningar om det framtida bidraget från dessa faktorer som inte observerats på marknaden.
28. Den VaR-ekvivalenta volatiliteten för varje komponent i Priip-produkten ska viktas proportionellt för att komma fram till en övergripande VaR-ekvivalent volatilitet för Priip-produkten. Vid viktningen av komponenterna ska produktegenskaper beaktas. I förekommande fall ska hänsyn tas till produktalgoritmer som dämpar marknadsrisken samt till specifika egenskaper hos vinstbärande komponenter.
29. För Priip-produkter i kategori 4 som kännetecknas av ett villkorslöst kapitalskydd kan Priip-produktutvecklare anta att VaR-värdet med en konfidensnivå på 97,5 % är lika med nivån för det villkorslösa kapitalskyddet vid slutet av den rekommenderade innehavstiden, diskonterat till dagens datum med hjälp av den förväntade riskfria diskonteringsfaktorn.
DEL 2
Metod för bedömning av kreditrisker
I. ALLMÄNNA KRAV
30. En Priip-produkt eller dess underliggande investeringar eller exponeringar ska anses medföra kreditrisker om avkastningen från Priip-produkten, dess underliggande investeringar eller exponeringar beror på kreditvärdigheten hos en produktutvecklare eller en part som är skyldig att direkt eller indirekt göra relevanta utbetalningar till investeraren. Det krävs ingen kreditriskbedömning för en Priip-produkt i MRM-klass 7.
31. Om en enhet direkt åtar sig att göra en betalning till en icke-professionell investerare för en Priip-produkt ska kreditrisken bedömas för den enhet som är direkt gäldenär.
32. Om alla betalningsåtaganden för en gäldenär eller en eller flera indirekta gäldenärer villkorslöst och oåterkalleligen garanteras av en annan enhet (garantiställaren) kan garantiställarens kreditriskbedömning användas om den är mer positiv än gäldenärens eller gäldenärernas kreditbedömning.
33. För Priip-produkter som exponeras mot underliggande investeringar eller tekniker, inklusive Priip-produkter som själva medför kreditrisker eller i sin tur gör underliggande investeringar som innebär kreditrisk, ska kreditrisken bedömas i förhållande till den kreditrisk som orsakats både av Priip-produkten i sig och de underliggande investeringarna eller exponeringarna (inklusive exponeringar mot andra Priip-produkter) med en genomlysningsmetod och, vid behov, en kaskadmetod.
34. Om kreditrisken uppstår enbart i nivå med underliggande investeringar eller exponeringar (inklusive mot andra Priip-produkter) ska kreditrisken inte bedömas i nivå med Priip-produkten i sig utan i stället i nivå med dessa underliggande investeringar eller exponeringar med en genomlysningsmetod. Om Priip-produktutvecklaren är ett företag för kollektiva investeringar i överlåtbara värdepapper (fondföretag) eller en alternativ investeringsfond (AIF) ska fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden inte självt anses medföra någon kreditrisk, medan fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens underliggande investeringar eller exponeringar vid behov ska bedömas.
35. Om en Priip-produkt exponeras mot flera underliggande investeringar som medför en kreditriskexponering ska kreditrisken som orsakas av varje underliggande investering motsvarande en exponering på 10 % eller mer av samtliga tillgångar eller värdet av Priip-produkten, bedömas separat.
36. Underliggande investeringar eller exponeringar mot börshandlade derivat eller clearade OTC-derivat ska inte antas bära någon kreditrisk vid kreditriskbedömningen. Ingen kreditrisk ska anses uppstå när en exponering säkras fullt ut och på lämpligt sätt, eller när osäkrade exponeringar som innebär kreditrisk uppgår till mindre än 10 % av de totala tillgångarna eller Priip-produktens värde.
II. KREDITRISKBEDÖMNING
Kreditvärdering av gäldenärer
37. I förekommande fall ska en Priip-produktutvecklare på förhand definiera ett eller flera externa ratinginstitut som är certifierade eller registrerade hos Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma) enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1060/2009 ( 6 ) vars kreditvärderingar konsekvent kommer att användas för kreditriskbedömningen. Om flera kreditbetyg är tillgängliga enligt denna policy ska medianvärderingen användas eller det lägre av de två mittvärdena vid ett jämnt antal värderingar.
38. Priip-produktens kreditrisknivå och varje berörd gäldenär ska bedömas på grundval av, i förekommande fall,
den kreditvärdering som ett externt ratinginstitut har gjort av Priip-produkten,
den kreditvärdering som ett externt ratinginstitut har gjort av berörd gäldenär,
i avsaknad av en kreditvärdering enligt antingen a eller b eller båda, en standardkreditvärdering enligt punkt 43 i denna bilaga.
Indelning av kreditvärderingar i kreditkvalitetssteg
39. Indelningen av externa ratinginstituts kreditvärderingar i en objektiv skala med kreditkvalitetssteg ska baseras på kommissionens genomförandeförordning (EU) 2016/1800 ( 7 ).
40. I fråga om kreditrisker som bedömts med en genomlysningsmetod ska det tilldelade kreditkvalitetssteget motsvara de viktade genomsnittliga kreditkvalitetsstegen för varje berörd gäldenär för vilken en kreditvärdering behöver genomföras, i proportion till de totala tillgångar respektive gäldenär representerar.
41. I fråga om kreditrisker som bedöms med en kaskadmetod ska all kreditriskexponering bedömas separat, per lager, och det tilldelade kreditkvalitetssteget ska vara det högsta, vilket innebär att mellan kreditkvalitetsstegen 1 och 3 ska 3 räknas som det högsta.
42. Kreditkvalitetssteget enligt punkt 38 i denna bilaga ska anpassas till Priip-produktens löptid eller rekommenderade innehavstid, enligt följande tabell (utom i de fall där en kreditvärdering har gjorts som återspeglar löptiden eller den rekommenderade innehavstiden):
|
Kreditkvalitetssteg enligt punkt 38 i denna bilaga |
Justerat kreditkvalitetssteg, i de fall där Priip-produktens löptid, eller dess rekommenderade innehavstid om en Priip-produkten inte har en löptid, är högst 1 år |
Justerat kreditkvalitetssteg, i de fall där Priip-produktens löptid, eller dess rekommenderade innehavstid om en Priip-produkten inte har en löptid, är 1–12 år |
Justerat kreditkvalitetssteg, i de fall där Priip-produktens löptid, eller dess rekommenderade innehavstid om en Priip-produkten inte har en löptid, är minst 12 år |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
|
1 |
1 |
1 |
1 |
|
2 |
1 |
2 |
2 |
|
3 |
2 |
3 |
3 |
|
4 |
3 |
4 |
5 |
|
5 |
4 |
5 |
6 |
|
6 |
6 |
6 |
6 |
43. Om gäldenären inte har några externa kreditvärderingar ska den standardkreditvärdering som avses i punkt 38 i denna bilaga vara
kreditkvalitetssteg 3, om gäldenären regleras som ett kreditinstitut eller ett försäkringsföretag enligt tillämplig unionsrätt eller det regelverk som anses vara likvärdig enligt unionsrätten och om betyget för den medlemsstat där gäldenären har sitt hemvist skulle vara kreditkvalitetssteg 3,
kreditkvalitetssteg 5, för alla andra gäldenärer.
III. KREDITRISKMÅTT
44. En Priip-produkt ska tilldelas ett kreditriskmått på en skala mellan 1 och 6, med utgångspunkt i indelningstabellen i punkt 45 i denna bilaga och genom tillämpning av de kreditriskreducerande faktorerna enligt punkterna 46, 47, 48 och 49 i denna bilaga, eller de kreditriskökande faktorerna enligt punkterna 50 och 51 i denna bilaga, beroende på vad som är lämpligt.
45. Tabell för indelning av kreditkvalitetssteg i ett kreditriskmått:
|
Justerat kreditkvalitetssteg |
Kreditriskmått |
|
0 |
1 |
|
1 |
1 |
|
2 |
2 |
|
3 |
3 |
|
4 |
4 |
|
5 |
5 |
|
6 |
6 |
46. Kreditriskmåttet 1 får tilldelas om en Priip-produkts tillgångar eller lämplig säkerhet eller de tillgångar som backar upp Priip-produktens betalningsåtagande,
under hela den återstående löptiden motsvarar Priip-produktens betalningsåtagande till sina investerare.
inte under några omständigheter är tillgängliga för någon annan av produktutvecklarens fordringsägare enligt tillämplig lag.
47. Kreditriskmåttet 2 får tilldelas om en Priip-produkts tillgångar eller lämplig säkerhet eller de tillgångar som backar upp Priip-produktens betalningsåtagande,
under hela den återstående löptiden motsvarar Priip-produktens betalningsåtagande till sina investerare,
identifieras och innehas på konton eller register, enligt tillämplig lag inklusive artiklarna 275 och 276 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/138/EG ( 10 ) och
är sådana att icke-professionella investerares fordringar har företräde framför andra fordringsägare gentemot Priip-produktutvecklare eller en part som är skyldig att direkt eller indirekt göra relevanta utbetalningar till investeraren.
48. Om kreditrisker ska bedömas med en genomlysningsmetod eller en kaskadmetod får de dämpande faktorerna enligt punkterna 46 och 47 i denna bilaga också tillämpas vid bedömningen av kreditrisker i förhållande till varje underliggande gäldenär.
49. Om en Priip-produkt inte kan uppfylla kriterierna i punkt 47 i denna bilaga får kreditriskmåttet enligt punkt 45 i denna bilaga minskas med en klass där krav från icke-professionella investerare har företräde framför vanliga fordringsägare enligt artikel 108 i direktivet 2014/59/EU, Priip-produktutvecklaren eller en part som är skyldig att direkt eller indirekt göra relevanta betalningar till investeraren, i den mån gäldenären är underställd relevanta tillsynskrav för att säkerställa en lämplig matchning av tillgångar och skulder.
50. Kreditriskmåttet enligt punkt 45 i denna bilaga ska ökas med två klasser om krav från icke-professionella investerare är underordnade prioriterade fordringsägare.
51. Kreditriskmåttet enligt punkt 45 i denna bilaga ska ökas med tre klasser om en Priip-produkt är en del av Priip-gäldenärens kapitalbas, enligt definitionen i artikel 4.1.118 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 575/2013 ( 11 ) eller i artikel 93 i direktiv 2009/138/EU.
DEL 3
Aggregering av marknads- och kreditrisker till den sammanfattande riskindikatorn
52. Den sammanfattande riskindikatorn ska fastställas som en kombination av klasser för kreditriskmått och marknadsriskmått, enligt följande tabell:
|
MRM-klass Klass för marknadsriskmått och kreditriskmått |
Marknadsrisk1 |
Marknadsrisk2 |
Marknadsrisk3 |
Marknadsrisk4 |
Marknadsrisk5 |
Marknadsrisk6 |
Marknadsrisk7 |
|
Kreditrisk1 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
Kreditrisk2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
Kreditrisk3 |
3 |
3 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
Kreditrisk4 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
6 |
7 |
|
Kreditrisk5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
6 |
7 |
|
Kreditrisk6 |
6 |
6 |
6 |
6 |
6 |
6 |
7 |
52a. Om Priip-produktutvecklaren bedömer att den sammanfattande riskindikatorns nummer som fastställts efter aggregeringen av marknads- och kreditrisker i enlighet med punkt 52 inte återspeglar Priip-produktens risker, kan Priip-produktutvecklaren besluta att höja det. Beslutsförfarandet för en sådan ökning ska dokumenteras.
Övervakningsdata med relevans för den sammanfattande riskindikatorn
53. Priip-produktutvecklare ska övervaka marknadsdata som är relevanta för beräkningen av MRM-klassen och om den klassen ändras till en annan MRM-klass ska Priip-produktutvecklaren attribuera motsvarande MRM-klass till den MRM-klass som Priip-produkten har matchat beträffande majoriteten av referenspunkter under de senaste fyra månaderna.
54. Priip-produktutvecklare ska också övervaka kreditriskkriterier som är relevanta för beräkningen av kreditriskmått och om kreditriskmåttet enligt dessa kriterier skulle ändras till en annan klass för kreditriskmått, ska Priip-produkten på nytt attribuera kreditriskmåttet till den relevanta klassen för kreditriskmått.
55. MRM-klassen ska alltid ses över om Priip-produktutvecklaren fattar ett beslut om investeringspolicyn eller investeringsstrategin för Priip-produkten. Under dessa omständigheter ska ändringar av marknadsriskmåttet uppfattas som en ny klassbestämning av Priip-produktens marknadsriskmått, och ska följaktligen genomföras enligt de allmänna reglerna för klassbestämning av marknadsriskmåttet för Priip-produktkategorin.
DEL 4
Likviditetsrisk
56. En Priip-produkt ska anses ha en likviditetsrisk av väsentlig betydelse om något av följande kriterier uppfylls:
Priip-produkten tas upp till handel på en andrahandsmarknad eller en alternativ likviditetsfacilitet och ingen likviditet erbjuds av marknadsgaranter eller Priip-produktutvecklare, så att likviditeten endast beror på om det finns köpare och säljare på andrahandsmarknaden eller en alternativ likviditetsfacilitet, eftersom regelbunden handel med en produkt vid en tidpunkt inte garanterar regelbunden handel med samma produkt vid en annan tidpunkt.
De underliggande investeringarnas genomsnittliga likviditetsprofil är betydligt lägre än Priip-produktens vanliga återbetalningsfrekvens, när och i den utsträckning likviditeten som Priip-produkten erbjuder är en förutsättning för avvecklingen av dess underliggande tillgångar.
Priip-produktutvecklaren bedömer att den icke-professionella investeraren kan stå inför betydande svårigheter när det gäller tid eller kostnader för avveckling av investeringen under produktens livslängd, förutsatt att det råder särskilda marknadsvillkor.
57. En Priip-produkt ska anses illikvid, oavsett om den är avtalsenlig eller inte, om något av följande kriterier uppfylls:
Priip-produkten får inte tas upp till handel på en andrahandsmarknad, och ingen alternativ likviditetsfacilitet drivs av Priip-produktutvecklaren eller en tredje part, eller den alternativa likviditetsfaciliteten är föremål för betydande begränsande villkor, inklusive betydande sanktioner vid förtida inlösen eller diskretionära inlösenpriser, eller vid avsaknad av likviditetsarrangemang.
Priip-produkten erbjuder möjligheter till förtida inlösen eller inlösen före gällande förfallodag, vilka dock begränsas av betydande villkor, t.ex. betydande straffavgifter vid förtida inlösen eller diskretionära inlösenkostnader, eller föregående samtycke och beslut av Priip-produktutvecklaren.
Priip-produkten erbjuder inte möjligheter till eventuell förtida inlösen eller inlösen före gällande förfallodag.
58. En Priip-produkt ska anses vara likvid i alla andra fall.
BILAGA III
PRESENTATION AV DEN SAMMANFATTANDE RISKINDIKATORN
Presentationsformat
1. Priip-produktutvecklare ska använda formatet nedan för presentationen av den sammanfattande riskindikatorn i faktabladet. Det aktuella numret ska framhävas på visat sätt beroende på den sammanfattande riskindikatorn för den berörda Priip-produkten.
Ifyllningsanvisningar för den sammanfattande riskindikatorn
2. I den beskrivande förklaringen efter den sammanfattande riskindikatorn ska syftet med den sammanfattande riskindikatorn och de underliggande riskerna förklaras kortfattat.
3. Omedelbart nedanför den sammanfattande riskindikatorn ska den rekommenderade innehavstiden anges. En varning ska dessutom finnas direkt under den sammanfattande riskindikatorn i enlighet med mallen ovan i följande fall:
Om risken för Priip-produkten anses vara betydligt högre med en annan innehavstid.
Om en Priip-produkt anses ha en likviditetsrisk av väsentlig betydelse, oavsett om detta är av avtalsrättslig art eller inte.
Om en Priip-produkt anses vara illikvid, oavsett om detta är av avtalsrättslig art eller inte.
4. Den beskrivande förklaringen ska för varje Priip-produkt innehålla
en varning i fetstil om
Priip-produkten anses medföra en valutarisk enligt artikel 3.2 c i denna förordning (element C),
Priip-produkten medför en eventuell skyldighet utöver den ursprungliga investeringen (element D),
i förekommande fall, en beskrivning av risker av väsentlig betydelse för Priip-produkten som inte kan beaktas i tillfredsställande grad i den sammanfattande riskindikatorn (element E),
ett förtydligande
om att Priip-produkten innefattar ett (partiellt) kapitalskydd mot marknadsrisken i förekommande fall, inbegripet en specificering av vilken procentandel av det investerade kapitalet som skyddas (element F),
av de särskilda villkoren för begränsningar i de fall (det partiella) kapitalskyddet mot marknadsrisker är begränsat (element G),
om att Priip-produkten inte ger något kapitalskydd mot marknadsrisker, i förekommande fall (element H),
om att Priip-produkten inte ger någon kapitalgaranti mot kreditrisker, i förekommande fall (element I),
av de särskilda villkoren för begränsningarna i de fall skyddet mot kreditrisker är begränsat (element J).
5. För Priip-produkter som erbjuder en rad investeringsalternativ ska Priip-produktutvecklare använda formatet i punkt 1 i denna bilaga för att presentera den sammanfattande riskindikatorn och visa alla de riskklasser som erbjuds, från klassen med lägst risk till den högsta riskklassen.
6. För derivat som är terminer, köpoptioner och säljoptioner som handlas på en reglerad marknad eller på en marknad i tredjeland som betraktas som likvärdig en reglerad marknad i enlighet med artikel 28 i förordning (EU) 600/2014, ska elementen A, B, och, i förekommande fall, H ingå.
6a. För Priip-produkter i kategori 1 enligt definitionen i punkt 4 b i bilaga II, ska lydelsen i de beskrivande förklaringarna till den sammanfattande riskindikatorn i tillämpliga fall ändras så att de återspeglar Priip-produktens särskilda egenskaper, exempelvis avsaknad av ett ursprungligt investeringsbelopp.
Beskrivande förklaringar
7. Enligt presentationen av den sammanfattande riskindikatorn, inklusive punkt 4 i denna bilaga, ska följande beskrivande förklaringar användas, i förekommande fall:
BILAGA IV
RESULTATSCENARIER
Antal scenarier
1. Följande resultatscenarier enligt denna förordning ska visa ett möjligt avkastningsintervall:
Ett positivt scenario.
Ett neutralt scenario.
Ett negativt scenario.
Ett stresscenario.
2. Stresscenariot ska visa betydande ogynnsamma effekter av Priip-produkten som inte beaktas i det negativa scenario som avses i punkt 1 c i denna bilaga. Stresscenariot ska visa mellanliggande perioder om dessa perioder visas för de resultatscenarier som avses under punkt 1 a–c i denna bilaga.
3. Ytterligare ett scenario för försäkringsbaserade investeringsprodukter ska grundas på det neutrala scenario som avses i punkt 1 b i denna bilaga, om resultatet är relevant för investeringens avkastning.
4. Investeringens lägsta avkastning ska också visas utan att hänsyn tas till en situation där Priip-produktutvecklaren eller den part som är skyldig att direkt eller indirekt göra relevanta utbetalningar till den icke-professionella investeraren inte kan betala.
Beräkning av negativa, neutrala och positiva scenarievärden för den rekommenderade innehavstiden för Priip-produkter i kategori 2
Fall 1: Priip-produkter som avses i punkt 1 i bilaga VIII med tillräckliga historiska uppgifter
5. Följande regler ska gälla för de Priip-produkter som avses i punkt 1 i bilaga VIII, om, vid tiden för beräkningen, följande kriterier uppfylls vad gäller hur många på varandra följande år av historiska värden som det finns för Priip-produkten:
Fler än tio.
Fem år längre än Priip-produktens rekommenderade innehavstid.
6. Om den rekommenderade innehavstiden är fem år eller mindre ska de negativa, neutrala och positiva scenarierna beräknas för de senaste tio åren från den tidpunkt då beräkningen görs. Om den rekommenderade innehavstiden är mer än fem år ska de negativa, neutrala och positiva scenarierna beräknas för en tidsperiod som motsvarar den rekommenderade innehavstiden plus fem år från den tidpunkt då beräkningen görs.
7. Beräkningen av de negativa, neutrala och positiva scenarierna ska ske i följande steg:
Identifiering, inom den tidsperiod som anges i punkt 6 i denna bilaga, av vart och ett av alla överlappande delintervaller som är lika långa som den rekommenderade innehavstiden och vilka inleds eller avslutas i var och en av månaderna eller vid vart och ett av värderingsdatumen för Priip-produkter som värderas månadsvis och som ligger inom denna tidsperiod.
Identifiering, för Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på mer än ett år, av vart och ett av alla överlappande delintervaller som är lika långa som eller kortare än den rekommenderade innehavstiden, men som är ett år eller längre och som avslutas vid utgången av den tidsperiod som anges i punkt 6 i denna bilaga.
Beräkning, för varje delintervall som avses i leden a och b, av resultatet för Priip-produkten på följande sätt:
Baserat på Priip-produktens resultat under den exakta varaktigheten av varje delintervall.
Efter avdrag för alla relevanta kostnader.
Med utgångspunkt i att all utdelningsbar inkomst har återinvesterats i Priip-produkten.
Med hjälp av en linjär transformation för att erhålla resultatet i delintervaller som är kortare än den rekommenderade innehavstiden, i syfte att få alla delintervaller att bli jämförbara i längd.
Klassificering av alla identifierade delintervaller i enlighet med led a efter det resultat som beräknats i enlighet med led c, i syfte att inifrån dessa delintervaller identifiera medianen för och de bästa delintervallerna i fråga om resultat.
Klassificering av alla identifierade delintervaller tillsammans i enlighet med leden a och b efter det resultat som beräknats i enlighet med led c, i syfte att inifrån dessa delintervaller identifiera de sämsta delintervallerna i fråga om resultat.
8. Det negativa scenariot ska utgöra den sämsta värdeutvecklingen för Priip-produkten i enlighet med punkt 7 e i denna bilaga.
9. Det neutrala scenariot ska utgöra medianutvecklingen för Priip-produkten i enlighet med punkt 7 d i denna bilaga.
10. Det positiva scenariot ska utgöra den bästa värdeutvecklingen för Priip-produkten i enlighet med punkt 7 d i denna bilaga.
11. Scenarierna ska beräknas minst varje månad.
Fall 2: Priip-produkter som avses i punkt 1 i bilaga VIII utan tillräckliga historiska uppgifter och med möjligheten att använda ett jämförelseindex
12. För Priip-produkter som avses i punkt 1 i bilaga VIII ska negativa, neutrala och positiva scenarier beräknas i enlighet med punkterna 6–11 i denna bilaga med hjälp av uppgifter från ett jämförelseindex för att komplettera värdena för Priip-produkten minus alla tillämpliga kostnader, där
längden av Priip-produktens värde inte uppfyller kriterierna i punkt 5 i denna bilaga,
jämförelseindexet är lämpligt för att kunna uppskatta resultatscenarier enligt kriterierna i punkt 16 i denna bilaga, och
det finns historiska uppgifter för jämförelseindexet som uppfyller kriterierna i punkt 5 i denna bilaga.
Om informationen om Priip-produktens mål innehåller hänvisningar till ett jämförelseindex, ska detta användas under förutsättning att villkoren i det första stycket är uppfyllda.
Fall 3: Priip-produkter som avses i punkt 1 i bilaga VIII utan tillräckliga historiska uppgifter och utan jämförelseindex eller med ett jämförelseindex utan tillräckliga historiska uppgifter eller en annan Priip-produkt i kategori 2
13. För Priip-produkter som avses i punkt 1 i bilaga VIII och som inte omfattas av fall 1 eller 2 ovan eller är en annan Priip-produkt i kategori 2 ska negativa, neutrala och positiva scenarier beräknas i enlighet med punkterna 6–11 i denna bilaga med hjälp av jämförelseindex som reglerats genom Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/1011 ( 12 ). Dessa jämförelseindex representerar de tillgångsklasser som Priip-produkten investerar i eller de underliggande investeringar som Priip-produkten exponeras mot, för att komplettera värdena för Priip-produkten eller det jämförelseindex som anges i punkt 12 i denna bilaga. Alla tillgångsklasser i vilka Priip-produkten kan placera mer än 25 % av sina tillgångar eller underliggande investeringar som utgör mer än 25 % av exponeringen ska tas med i beräkningen. Om ett sådant jämförelseindex inte finns ska ett lämpligt närmevärde användas.
14. Om Priip-produkten investerar i olika tillgångsklasser eller exponeras mot olika typer av underliggande investeringar, och om fler än ett jämförelseindex i enlighet med punkt 13 i denna bilaga har identifierats, ska scenarierna beräknas med hjälp av ett sammansatt jämförelseindex med beaktande av vikten av den beräknade investeringen i varje typ av tillgång eller underliggande investering.
15. För Priip-produkter i kategori 2 för vilka det inte finns ett lämpligt jämförelseindex eller närmevärde med tillräckliga historiska uppgifter som uppfyller kriterierna i punkt 5 i denna bilaga för Priip-produkten, ska resultatscenarier beräknas i enlighet med punkterna 21–27 i denna bilaga med hjälp av 15 års historiska avkastningar för Priip-produkten, alternativt ett lämpligt jämförelseindex eller närmevärde.
Fall 2 och 3: Användning av lämpliga jämförelseindex eller närmevärden
16. För att kunna bedöma huruvida ett visst jämförelseindex eller närmevärde är lämpligt för att beräkna resultatscenarier ska Priip-produktutvecklarna använda sig av följande kriterier, förutsatt att dessa är förenliga med Priip-produktens mål och den typ av tillgångar som Priip-produkten investerar i eller de underliggande investeringar som Priip-produkten exponeras mot och som är relevanta för denna:
Risk- och avkastningsprofil om jämförelseindex eller närmevärdet och Priip-produkten ingår i samma kategori av sammanfattande riskindikator eller volatilitet och förväntad avkastning eller båda.
Förväntad avkastning.
Tillgångsallokeringens sammansättning (om sammansättningen av Priip-produktens tillgångar återspeglar ett sammansatt index ska det jämförelseindex eller närmevärde som används för att beräkna resultatscenarier alltid återspegla vikten av det sammansatta indexet).
Potentiella tillgångar som Priip-produkten investerar och som är förenliga med riktlinjerna.
Exponering mot underliggande tillgångsklasser.
Geografisk exponering.
Exponering mot olika sektorer.
Utdelning från Priip-produkten.
Likviditetsåtgärder (t.ex. dagliga handelsvolymer och skillnaden mellan köp- och säljkurs).
Löptid.
Ratingkategori.
Volatilitet eller historisk volatilitet eller båda.
Priip-produktutvecklarna får använda andra kriterier utöver dem som räknas upp i det första stycket, under förutsättning att de är relevanta för Priip-produktens mål och den typ av tillgångar som Priip-produkten investerar i eller den typ av underliggande investeringar som Priip-produkten exponeras mot.
17. Priip-produktutvecklarna ska kunna visa att jämförelseindexen är samstämmiga med Priip-produktens mål, och de ska dokumentera sitt beslut, däribland genom en tydlig motivering av det jämförelseindex som använts.
Beräkning av stresscenariot för Priip-produkter i kategori 2
18. För Priip-produkter i kategori 2 ska beräkningen av stresscenariot ske i följande steg:
Identifiering av ett delintervall av längden w som motsvarar följande intervaller:
|
|
1 år |
> 1 år |
|
Dagliga priser |
21 |
63 |
|
Veckovisa priser |
8 |
16 |
|
Månatliga priser |
6 |
12 |
För varje delintervall av längden w, identifiering av historiska lognormala avkastningar rt, där t = t1, t2, …, tw.
Mätning av volatiliteten baserat på följande formel från och med ti = t1 rullande fram till ti = t–+1 där H är antalet historiska observationer under perioden:
där Mär antalet observationer under delintervallet och är medelvärdet av alla historiska lognormala avkastningar under motsvarande delintervall.
Beräkning av det värde som motsvarar den 99:e percentilen för ett år och den 95:e percentilen för övriga innehavstider. Detta värde ska vara den stressade volatiliteten .
19. För Priip-produkter i kategori 2 ska de förväntade värdena vid utgången av den rekommenderade innehavstiden för stresscenariot vara:
där
N motsvarar antalet handelsperioder under den rekommenderade innehavstiden och där övriga termer definieras i punkt 12 i bilaga II,
z α är ett verkligt utvalt värde av Priip-produkten vid den yttersta percentil som motsvarar 1 % för ett år och 5 % för övriga innehavstider.
20. Stresscenariots värde ska inte vara bättre än det negativa scenariots värde.
Beräkning av scenarievärden för den rekommenderade innehavstiden för vissa Priip-produkter i kategorierna 1, 3 och 4
21. Det positiva scenariot ska vara Priip-produktens värde vid den 90:e percentilen av en uppskattad resultatfördelning under den rekommenderade innehavstiden efter avdrag för alla relevanta kostnader.
22. Det neutrala scenariot ska vara Priip-produktens värde vid den 50:e percentilen av en uppskattad resultatfördelning under den rekommenderade innehavstiden efter avdrag för alla relevanta kostnader.
23. Det negativa scenariot ska vara Priip-produktens värde vid den 10:e percentilen av en uppskattad resultatfördelning under den rekommenderade innehavstiden efter avdrag för alla relevanta kostnader.
24. Om Priip-produktutvecklaren bedömer att det föreligger en faktisk risk att dessa scenarier kan ge icke-professionella investerare alltför höga förväntningar om möjlig avkastning, kan produktutvecklaren använda percentiler som är lägre än dem som anges i punkterna 21, 22 och 23 i denna bilaga.
25. För Priip-produkter i kategori 3 ska metoden för att härleda den uppskattade fördelningen av Priip-produktens resultat under den rekommenderade innehavstiden vara samma metod som anges i punkterna 19–23 i bilaga II. Den förväntade avkastningen för varje tillgång ska dock motsvara den avkastning som observerats under den period som beräknats utan att det förväntade resultatet diskonteras med den förväntade riskfria diskonteringsfaktorn.
26. För Priip-produkter i kategori 3 ska följande justeringar göras i beräkningen av stresscenariot jämfört med beräkningen för Priip-produkter i kategori 2:
Beräkning av stressvolatilitet baserat på metoden i punkterna 18 a, b och c i denna bilaga.
Omskalning av historiska avkastningar rt, baserat på följande formel:
Genomförande av bootstrapping på på det sätt som beskrivs i punkt 22 i bilaga II.
Beräkning av avkastningen för varje kontrakt genom en summering av avkastningarna från utvalda perioder och en rensning av dessa avkastningar för att säkerställa att den förväntade avkastning som uppmäts utifrån den simulerade avkastningens distribution är som följer:
27. För Priip-produkter i kategori 3 ska stresscenariot vara värdet på Priip-produkten vid den yttersta zα percentil som definieras i punkt 19 i denna bilaga av den simulerade fördelning som beskrivs i punkt 26 i denna bilaga.
28. För Priip-produkter i kategori 4 ska metoden enligt punkt 27 i bilaga II användas för de faktorer som inte observerats på marknaden, vid behov i kombination med metoden för Priip-produkter i kategori 3. De relevanta metoderna för Priip-produkter i kategori 2 som anges i punkterna 5–20 i denna bilaga och de relevanta metoderna för kategori 3 som anges i punkterna 21–27 i denna bilaga ska användas för relevanta komponenter i en Priip-produkt om Priip-produkten kombinerar olika komponenter. Resultatscenarierna ska vara ett vägt genomsnitt av relevanta komponenter. Produktegenskaper och kapitalgarantier ska beaktas i resultatberäkningarna.
29. För Priip-produkter i kategori 1, som definieras i punkt 4 a i bilaga II, och Priip-produkter i kategori 1, som definieras i punkt 4 b i bilaga II, som inte handlas på en reglerad marknad eller på en marknad i tredjeland som betraktas som likvärdig med en reglerad marknad i enlighet med artikel 28 i förordning (EU) nr 600/2014, ska resultatscenarier beräknas i enlighet med punkterna 21–27 i denna bilaga.
Beräkning av scenarievärden för den rekommenderade innehavstiden för andra typer av Priip-produkter i kategori 1
30. För Priip-produkter i kategori 1 som är terminer, köpoptioner och säljoptioner som handlas på en reglerad marknad eller på en marknad i tredjeland som betraktas som likvärdig med en reglerad marknad i enlighet med artikel 28 i förordning (EU) nr 600/2014, ska resultatscenarier visas i form av grafer över utfallsstrukturen. En graf ska inkluderas för att visa resultatet för alla scenarier för de olika nivåerna av det underliggande värdet. Diagrammets horisontella axel ska visa de olika möjliga priserna för det underliggande värdet, och den vertikala axeln ska visa vinst eller förlust för de olika priserna på det underliggande värdet. För varje pris på det underliggande värdet ska grafen visa den resulterande vinsten eller förlusten och vid vilket pris på det underliggande värdet vinsten eller förlusten är noll.
31. För Priip-produkter i kategori 1, enligt definitionen i punkt 4 c i bilaga II, ska en rimlig och försiktig bästa uppskattning lämnas av de förväntade värdena för de resultatscenarier som anges i punkt 1 a, b och c i denna bilaga vid utgången av den rekommenderade innehavstiden.
De scenarier som väljs ut och visas ska vara förenliga med och komplettera annan information i faktabladet, inklusive Priip-produktens övergripande riskprofil. Priip-produktutvecklaren ska säkerställa samstämmigheten mellan scenarier och interna produktstyrningsslutsatser, däribland eventuella stresstester som utförts av Priip-produktutvecklaren samt data och analyser som använts i syfte att producera annan information i faktabladet.
Scenarierna ska väljas ut för att ge en balanserad presentation av de möjliga resultaten av produkten under både gynnsamma och ogynnsamma förhållanden, men bara scenarier som rimligen kan förväntas ska visas. Scenarierna ska inte väljas ut så att de otillbörligen framhäver positiva resultat på bekostnad av ogynnsamma sådana.
Beräkning av scenarievärden för mellanliggande innehavstider
32. För Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på mellan ett och tio år ska resultatet visas vid två olika innehavstider: vid utgången av det första året och vid utgången av den rekommenderade innehavstiden.
33. För Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på tio år eller mer ska resultatet visas för tre innehavstider: vid utgången av det första året, efter halva den rekommenderade innehavstiden avrundat uppåt till utgången av det närmaste året och vid utgången av den rekommenderade innehavstiden.
34. För Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på ett år eller mindre ska inga resultatscenarier för mellanliggande innehavstider visas.
35. För Priip-produkter i kategori 2 ska de värden som visas för de mellanliggande perioderna för negativa, neutrala och positiva scenarier beräknas i enlighet med punkterna 5–14 i denna bilaga med hjälp av den tidsperiod som anges i punkt 6, men baserat på de resultat som uppnåtts under den mellanliggande innehavstiden.
36. För Priip-produkter i kategori 2 ska de värden som visas för de mellanliggande perioderna för stresscenariot beräknas med hjälp av formlerna i punkterna 18 och 19 i denna bilaga, där N definieras som antalet handelstider från och med startdatumet till och med slutdatumet för den mellanliggande perioden. Punkt 20 i denna bilaga ska också gälla för mellanliggande perioder.
37. För Priip-produkter som avses i punkterna 15 och 29 i denna bilaga samt Priip-produkter i kategori 3 och 4, såvida inte punkt 38 i denna bilaga är tillämplig, ska Priip-produktutvecklaren beräkna de scenarievärden som visas för den mellanliggande innehavstiden på ett sätt som är förenligt med beräkningen vid utgången av den rekommenderade innehavstiden.
38. För Priip-produkter i kategori 1 som är terminer, köpoptioner och säljoptioner som handlas på en reglerad marknad eller på en marknad i tredjeland som betraktas som likvärdig med en reglerad marknad i enlighet med artikel 28 i förordning (EU) nr 600/2014, eller för Priip-produkter som avses i punkt 90 d i bilaga VI, får resultatscenarier endast visas vid utgången av den rekommenderade innehavstiden.
Allmänna krav
39. Priip-produktens resultatscenarier ska beräknas efter avdrag för alla relevanta kostnader i enlighet med bilaga VI för det scenario och den innehavstid som presenteras.
40. Resultatscenarier ska beräknas med hjälp av belopp som är förenliga med dem som används för beräkning av kostnader i enlighet med punkterna 90 och 91 i bilaga VI.
41. För Priip-produkter som är forwardkontrakt, terminskontrakt, CFD-kontrakt eller swappar ska resultatscenarier beräknas utifrån antagandet att det belopp som anges i punkt 40 är det tänkta beloppet.
42. Resultatscenarier ska presenteras i monetära enheter. Beloppen ska avrundas automatiskt till närmaste 10 euro eller relevant valuta, såvida det inte finns specifika villkor för utbetalning som gör att det skulle vara vilseledande att avrunda till närmaste 10 euro. I så fall får Priip-produktutvecklaren i stället presentera belopp som är avrundade till närmaste euro. Utan att det påverkar punkt 7 i denna bilaga ska monetära siffror visa summan av de belopp som den icke-professionella investeraren skulle få (efter avdrag för kostnader) under innehavstiden, inbegripet följande:
Betalningarna vid utgången av innehavstiden, inklusive det återbetalade kapitalet.
Kuponger eller andra belopp som erhållits före innehavstidens utgång, utan antagande om att dessa belopp återinvesteras.
43. För Priip-produkter som är forwardkontrakt, terminskontrakt, CFD-kontrakt eller swappar ska resultatscenarier i monetära enheter visa vinsten eller förlusten under innehavstiden.
44. Resultatscenarier ska också presenteras i procent, som den genomsnittliga årliga avkastningen på investeringen. Denna siffra ska beräknas med scenariovärdet som täljare och det ursprungliga investeringsbeloppet eller det pris som betalas som nämnare i enlighet med följande formel:
(scenariovärde/ursprunglig investering)^(1/T) – 1, om T > 1, där T är innehavstiden i år
45. För rekommenderade innehavstider som är kortare än ett år ska resultatscenarier angivna i procent spegla den beräknade avkastningen för den perioden och inte på årsbasis.
46. För Priip-produkter som är forwardkontrakt, terminskontrakt, CFD-kontrakt eller swappar ska avkastning i procent beräknas mot bakgrund av kontraktets tänkta belopp, och en fotnot ska läggas till med en förklaring av uträkningen. Följande formel ska användas för beräkningen:
(Nettoresultat/tänkt belopp)^(1/T) -1, om T> 1.
I fotnoten ska det anges att potentiell avkastning beräknas i procent av det tänkta beloppet.
47. För försäkringsbaserade investeringsprodukter ska följande gälla utöver de metoder som anges ovan, inklusive det som anges i punkt 28 i denna bilaga, vid beräkningen av resultatscenarier i samband med investeringen:
Framtida vinstandel ska beaktas.
Antaganden om framtida vinstandel ska vara förenliga med antagandet om de underliggande tillgångarnas årliga avkastning.
Antaganden om hur framtida vinster ska delas mellan Priip-produktutvecklaren och den icke-professionella investeraren och andra antaganden om framtida vinstdelning ska vara realistiska och i linje med Priip-produktutvecklarens gällande affärspraxis och affärsstrategi. Om det finns tillräckligt starka indikatorer för att företaget kommer att ändra sin praxis eller strategi ska antaganden om framtida vinstdelning överensstämma med de ändrade rutinerna eller den ändrade strategin. För livförsäkringsbolag som omfattas av direktiv 2009/138/EG ska dessa antaganden vara förenliga med de antaganden om framtida förvaltningsåtgärder som används för värderingen av försäkringstekniska avsättningar i Solvens II-balansräkningen.
Om en del av resultatet hänför sig till den vinstandel som ska betalas på diskretionära grunder ska antaganden om denna komponent endast göras i positiva resultatscenarier.
Resultatscenarierna ska beräknas på grundval av de investeringsbelopp som anges i punkt 40 i denna bilaga.
BILAGA V
METOD FÖR PRESENTATION AV RESULTATSCENARIER
DEL 1
Allmänna presentationsspecifikationer
1. Resultatscenarierna ska presenteras på ett sätt som är korrekt, rättvisande, tydligt och inte vilseledande och som bör kunna förstås av en genomsnittlig icke-professionell investerare.
2. Följande beskrivande förklaringar från del 2 i denna bilaga ska alltid ingå:
Element A.
Element B, som ska återges tydligt ovanför tabellen eller grafen för resultatscenariot.
3. För alla Priip-produkter utom dem i kategori 1 som avses i punkt 30 i bilaga IV:
Element C i del 2 i denna bilaga ska återges tydligt ovanför tabellen för resultatscenariot.
Information om investeringens lägsta avkastning ska anges i tabellen för resultatscenariot, och i tillämpliga fall ska element G i del 2 i denna bilaga infogas. Om det finns en garanterad minsta avkastning ska denna anges i penningbelopp för de innehavstider som omfattas av garantin. Om det inte finns en garanterad minsta avkastning, eller om denna endast gäller för några men inte alla innehavstider, ska beskrivande förklaringar läggas till för de relevanta innehavstiderna, där det anges att icke-professionella investerare kan förlora hela eller delar av det investerade beloppet eller, i tillämpliga fall, att de kan förlora mer än vad de investerade, i enlighet med del 3 i denna bilaga.
4. Om ett stresscenario visas ska den beskrivande förklaringen i element D i del 2 i denna bilaga infogas.
5. För Priip-produkter i kategori 2, utom när det gäller dem som avses i punkt 15 i bilaga IV, ska beskrivande förklaringar infogas för negativa, neutrala och positiva scenarier med hjälp av element E i del 2 i denna bilaga.
6. För Priip-produkter i kategori 1, utom när det gäller dem som avses i punkt 30 i bilaga IV, Priip-produkter i kategori 2 som avses i punkt 15 i bilaga IV samt Priip-produkter i kategorierna 3 och 4, ska en kortfattad förklaring av de scenarier som visats infogas med högst 300 tecken i klartext.
7. Elementen H, I, J och K i del 2 i denna bilaga ska också infogas när det gäller de Priip-produkter i kategori 1 som avses i punkt 30 i bilaga IV.
8. Mellanliggande innehavstider ska visas i enlighet med punkterna 32, 33 och 34 i bilaga IV. De mellanliggande perioderna kan variera beroende på den rekommenderade innehavstidens längd.
9. För Priip-produkter som inte visar resultatscenarier för mellanliggande innehavstider ska den beskrivande förklaringen i element F i del 2 i denna bilaga infogas i tillämpliga fall.
10. För alla Priip-produkter, utom de Priip-produkter i kategori 1 som avses i punkt 30 i bilaga IV, ska Priip-produktutvecklarna, om inget annat anges, använda mallarna i del 3 i denna bilaga för att presentera resultatscenarier, beroende på om det är en engångsinvestering eller en premie-Priip-produkt, en vanlig betalning eller en premie-Priip-produkt, eller en Priip-produkt som avses i punkt 76c i bilaga VI.
11. Begreppet ”lösa in” ska användas i tabellen för resultatscenariot för att ange slutet på investeringen, såvida inte det kan vara vilseledande för särskilda typer av Priip-produkter. I så fall kan exempelvis ”säga upp” eller ”återköpa” användas.
12. För Priip-produkter i kategori 1 enligt definitionen i punkt 4 b i bilaga II, ska lydelserna i tillämpliga fall ändras så att de återspeglar Priip-produktens särskilda egenskaper, exempelvis för att hänvisa till Priip-produktens tänkta belopp.
13. För försäkringsbaserade investeringsprodukter ingår ytterligare rader med avseende på den biometriska riskpremien och ett scenario för försäkringsförmåner, såsom illustreras i mallarna A och B i del 3 i denna bilaga. I detta scenario ska avkastningen endast uttryckas i penningbelopp.
14. För Priip-produkter som inbegriper vanliga betalningar eller premie-Priip-produkter ska mallarna även innehålla information om det ackumulerade investeringsbeloppet och i tillämpliga fall den ackumulerade biometriska riskpremien, såsom illustreras i mall B i del 3 i denna bilaga.
15. För Priip-produkter som är avsedda att innehas under hela deras livslängd kan den rekommenderade innehavstid som anges i resultatscenarierna åtföljas av en förklaring om att Priip-produkten är avsedd att innehas under hela dess livslängd och en uppgift om antalet år som använts som exempel i beräkningen.
16. För Priip-produkter som är omedelbart utgående livräntor eller andra Priip-produkter som endast är avsedda att betalas ut när en försäkrad händelse inträffar, ska tabellen för resultatscenariot återspegla följande, enligt vad som är lämpligt:
Överlevnadsscenarierna vid den rekommenderade innehavstiden ska återspegla det ackumulerade beloppet av de betalningar som gjorts till den icke-professionella investeraren.
Om mellanliggande överlevnadsscenarier inkluderas ska de återspegla återköpsvärdena och de betalningar som gjorts till den icke-professionella investeraren vid denna tidpunkt.
Scenarierna för försäkrad händelse, exempelvis dödsfall, ska visa det engångsbelopp som förmånstagarna erhåller vid denna tidpunkt.
17. Om Priip-produkten löses in eller sägs upp före slutet av den rekommenderade innehavstiden enligt simuleringen ska presentationen av resultatscenarierna anpassas därefter, såsom illustreras i mall C i del 3 i denna bilaga. Dessutom ska förklaringar läggas till i vilka det tydligt framgår huruvida ett visst scenario inbegriper förtida inlösen eller uppsägning samt att inget antagande om återinvestering har tillämpats. I scenarier där Priip-produkten löses in eller sägs upp automatiskt ska siffrorna visas i kolumnen ”Om du löser in vid tiden för inlösen eller på förfallodagen” i mall C i del 3 i denna bilaga. De tidsperioder som visas för de mellanliggande innehavstiderna ska vara samma för de olika resultatscenarierna och baseras på den rekommenderade innehavstiden om Priip-produkten inte löses in, vilket förväntas inträffa på förfallodagen. Siffror för mellanliggande innehavstider ska endast visas för scenarier där Priip-produkten ännu inte har lösts in eller sagts upp före eller vid utgången av den mellanliggande innehavstiden, och de ska inbegripa inlösenkostnader som tillämpas vid denna tidpunkt. Om Priip-produkten skulle ha lösts in före eller vid utgången av den mellanliggande innehavstid som baseras på simuleringen ska inga siffror visas vid den tidsperioden.
DEL 2
Föreskrivna element med beskrivande förklaringar
[Element A] I siffrorna ingår alla kostnader för själva produkten, (i förekommande fall) [men eventuellt inte alla kostnader som du betalar till din rådgivare eller distributör/och kostnaderna för din rådgivare eller distributör]. I siffrorna tas ingen hänsyn till din personliga beskattningssituation, som också kan påverka hur mycket du får tillbaka.
[Element B] Vad du får från denna produkt beror på framtida marknadsresultat. Den framtida marknadsutvecklingen är osäker och kan inte förutsägas exakt.
[Element C] [De negativa, neutrala och positiva scenarierna visar det sämsta, det genomsnittliga och det bästa resultatet för [produkten/ett lämpligt jämförelseindex] under de senaste [x] åren.] (för Priip-produkter i kategori 2 utom när det gäller dem som avses i punkt 15 i bilaga IV) [De scenarier som visas bygger på tidigare resultat och på vissa antaganden] (för andra typer av Priip-produkter). Marknaderna kan utvecklas helt annorlunda i framtiden.
[Element D] Stresscenariot visar vad du kan få tillbaka under extrema marknadsförhållanden.
[Element E] Detta scenario inträffade för en investering [infoga hänvisning till jämförelseindex i tillämpliga fall] mellan [infoga datum i år].
[Element F] Denna produkt kan inte [lätt] lösas in. Om du löser in investeringen tidigare än den rekommenderade innehavstiden [har du ingen garanti] (i det fall det endast finns en garanti vid den rekommenderade innehavstiden) [och] [du [kommer att/kan] behöva betala ytterligare kostnader] (om inlösenkostnader tillämpas).
[Element G] Avkastningen är bara garanterad om du [beskriv relevanta villkor eller hänvisa till var i faktabladet dessa villkor finns, exempelvis de beskrivande förklaringarna i enlighet med bilaga III].
[Element H] Grafen visar det möjliga resultatet för din investering. Du kan jämföra det med utbetalningsgrafer för andra derivat.
[Element I] Grafen är inte en exakt indikator på vad du kan få tillbaka utan visar ett intervall av möjliga utfall. Vad du får beror på utvecklingen för underliggande faktorer. För varje värde avseende underliggande faktorer visar grafen produktens vinst alternativt förlust. Den horisontella axeln visar de olika möjliga priserna för det underliggande värdet på förfallodagen, och den vertikala axeln visar vinst alternativt förlust.
[Element J] Köp av denna produkt innebär att du tror att det underliggande priset kommer att [öka/minska].
[Element K] Din maximala förlust skulle vara att du förlorar hela din investering (den betalda premien).
DEL 3
Mallar
Mall A: Engångsinvestering eller engångspremie betalas
|
Rekommenderad innehavstid: |
[] |
|||
|
Exempel på investering: |
[10 000 euro] |
|||
|
(I förekommande fall) Försäkringspremie: |
[penningbelopp] |
|||
|
|
Om du [löser in] efter 1 år (i |
Om du [löser in] efter [ ] |
Om du [löser in] efter |
|
|
förekommande fall) |
(i förekommande fall) |
[rekommenderad innehavstid] |
||
|
[Överlevnads] scenarier |
||||
|
Minimum |
[Penningbelopp] eller [Det finns ingen garanterad minsta avkastning [om du [löser in] inom […år/månader/dagar]] (i förekommande fall) . Du kan förlora hela eller delar av din investering [eller behöva göra fler betalningar för att täcka förluster] (i förekommande fall)] |
|||
|
Stress |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Negativt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Neutralt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Positivt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
(I förekommande fall) [Dödsfalls] scenario |
||||
|
[Försäkrad händelse] |
Vad dina förmånstagare kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
Mall B: Återkommande investeringar eller betalade premier
|
Rekommenderad innehavstid: |
[] |
|||
|
Exempel på investering: |
[1 000 euro] per år |
|||
|
(I förekommande fall) Försäkringspremie: |
[penningbelopp] per år |
|||
|
|
Om du [löser in] efter 1 år (i |
Om du [löser in] efter [] |
Om du [löser in] efter |
|
|
förekommande fall) |
(i förekommande fall) |
[rekommenderad innehavstid] |
||
|
[Överlevnads] scenarier |
||||
|
Minimum |
[Penningbelopp] eller [Det finns ingen garanterad minsta avkastning [om du [löser in] inom […år/månader/dagar]] (i förekommande fall) . Du kan förlora hela eller delar av din investering [eller behöva göra fler betalningar för att täcka förluster] (i förekommande fall)] |
|||
|
Stress |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Negativt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Neutralt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Positivt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Belopp som investerats över tid |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
|
(I förekommande fall) [Dödsfalls] scenario |
||||
|
[Försäkrad händelse] |
Vad dina förmånstagare kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
Försäkringspremie över tid |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
Mall C: Priip-produkter som avses i punkt 76c i bilaga VI (med automatisk inlösen)
|
Rekommenderad innehavstid: |
Till dess att produkten löses in eller förfaller Detta kan vara olika i varje scenario och anges i tabellen |
|||
|
Exempel på investering: |
[10 000 euro] |
|||
|
|
Om du [löser in] efter 1 år (i |
Om du [löser in] efter [] |
Om du [löser in] vid tiden för inlösen eller på förfallodagen |
|
|
förekommande fall) |
(i förekommande fall) |
|
||
|
Scenarier |
||||
|
Minimum |
[Penningbelopp] eller [Det finns ingen garanterad minsta avkastning [om du [löser in] inom […år/månader/dagar]] (i förekommande fall) . Du kan förlora hela eller delar av din investering [eller behöva göra fler betalningar för att täcka förluster] (i förekommande fall)] |
|||
|
Stress |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
(produkten förfaller efter []) |
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Negativt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
(produkten förfaller efter []) |
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Neutralt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
(produkten förfaller efter []) |
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
|
Positivt |
Vad du kan få tillbaka efter avdrag för kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
(produkten förfaller efter []) |
Genomsnittlig avkastning per år |
[] % |
[] % |
[] % |
BILAGA VI
METOD FÖR BERÄKNING AV KOSTNADER
DEL 1
Förteckning över kostnader
I. FÖRTECKNING ÖVER KOSTNADER FÖR INVESTERINGSFONDER (ALTERNATIVA INVESTERINGSFONDER OCH FONDFÖRETAG)
Kostnader som ska offentliggöras
Engångskostnader
1. En engångskostnad är en tecknings- eller inlösenkostnad som antingen
betalas direkt av den icke-professionella investeraren, eller
dras av från en betalning som den icke-professionella investeraren har eller ska göra.
2. Engångskostnader är kostnader som bärs av den icke-professionella investeraren och som inte dras av från tillgångarna i alternativa investeringsfonder eller fondföretag.
3. Engångskostnader omfattar, men är inte begränsade till, följande typer av direkta initiala kostnader som ska beaktas i det kostnadsbelopp som ska anges i faktabladet:
Distributionsavgift, om denna är känd för förvaltningsbolaget för fondföretaget eller AIF-förvaltaren. Om det faktiska beloppet inte är känt för förvaltningsbolaget för fondföretaget eller AIF-förvaltaren ska den högsta av de möjliga kända distributionskostnaderna för den specifika Priip-produkten visas.
Konstitutionskostnad (direkt kostnad).
Marknadsföringskostnad (direkt kostnad).
Teckningsavgift, inbegripet skatter.
Återkommande kostnader
4. Återkommande kostnader är kostnader som dras av från tillgångarna i en alternativ investeringsfond eller ett fondföretag, och motsvarar följande:
Utgifter som av nödvändighet uppkommer i deras verksamhet.
Alla betalningar, inbegripet ersättningar, till parter som har anknytning till den alternativa investeringsfonden eller fondföretaget, eller som tillhandahåller tjänster åt dem.
Transaktionskostnader.
5. Återkommande kostnader omfattar, men är inte begränsade till, följande typer av kostnader som dras av från tillgångarna i alternativa investeringsfonder eller fondföretag, och som ska beaktas i det kostnadsbelopp som ska anges i faktabladet:
Alla betalningar till följande personer, samt till någon av följande personer till vilka de har delegerat någon uppgift:
Förvaltningsbolaget för fondföretaget eller AIF-förvaltaren.
Fondförvaltare om det rör sig om ett investeringsbolag.
Förvaringsinstitut.
Förvaltare.
Eventuell investeringsrådgivare.
Alla betalningar till en person som tillhandahåller utkontrakterade tjänster till någon av ovanstående parter, inbegripet följande:
Leverantörer av värderings- och fondredovisningstjänster.
Leverantörer av aktieägartjänster, t.ex. överlåtelseagenter och mäklare/säljare som är formella ägare till aktier i fonden och tillhandahåller redovisningstjänster till de verkliga ägarna av dessa aktier.
Leverantörer av säkerhetshanteringstjänster.
Leverantörer av prime brokerage-tjänster.
Ombud för värdepappersutlåning.
Leverantörer av fastighetsförvaltningstjänster och liknande.
Registreringsavgifter, börsnoteringsavgifter, regleringsavgifter och liknande avgifter, inbegripet passavgifter.
Avgifter avsatta för särskild behandling av vinster och förluster.
Revisionsarvoden.
Betalningar till juridiska och professionella rådgivare.
Kostnader för distribution eller marknadsföring, om beloppet är känt för förvaltningsbolaget för fondföretaget eller AIF-förvaltaren. Om det faktiska beloppet inte är känt för förvaltningsbolaget för fondföretaget eller AIF-förvaltaren ska den högsta av de möjliga kända distributionskostnaderna för den specifika Priip-produkten visas.
Finansieringskostnader i samband med upplåning (från närstående parter).
Kostnader för kapitalgaranti som ställs av en tredjepartsgarant.
Betalningar till tredje part för att täcka nödvändiga kostnader i samband med köp eller försäljning av tillgångar i fondens portfölj (inbegripet transaktionskostnader som avses i punkterna 7–23c i denna bilaga).
Värdet av de varor eller tjänster som förvaltningsbolaget för fondföretaget eller AIF-förvaltaren eller någon närstående person får i utbyte mot placering av handelsorder.
När en fond placerar sina tillgångar i fondföretag eller alternativa investeringsfonder ska den sammanfattande kostnadsindikatorn ta hänsyn till avgifter som uppstår i fondföretag eller alternativa investeringsfonder. Följande ska inkluderas i beräkningen:
Om det underliggande är ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond ska dess senast tillgängliga sammanfattande kostnadsindikator användas, och när så krävs ska den vara justerad för att visa den faktiska distributionsavgiften. Denna siffra ska baseras på antingen en siffra som offentliggjorts av fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden, av dess operatör eller förvaltningsbolaget för fondföretaget eller AIF-förvaltaren, eller ett värde beräknat av en tillförlitlig tredje part om detta är mer uppdaterat än den offentliggjorda siffran.
Den sammanfattande kostnadsindikatorn kan sänkas om det finns ett arrangemang (som inte redan beaktats i fondens resultaträkning) genom vilket underliggande alternativa investeringsfonder eller fondföretag minskar eller betalar tillbaka avgifterna till den investerande fonden.
Om köp eller försäljning av andelar inte sker till fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens medelpris ska mellanskillnaden mellan transaktionspriset och medelpriset beaktas som transaktionskostnader, om denna inte ingår i den sammanfattande kostnadsindikatorn.
Om en fond investerar i en annan Priip-produkt än ett fondföretag eller alternativ investeringsfond ska den sammanfattande kostnadsindikatorn ta hänsyn till de avgifter som uppkommit i den underliggande Priip-produkten. Följande ska inkluderas i beräkningen:
Den senast tillgängliga sammanfattande kostnadsindikatorn för den underliggande Priip-produkten ska ingå i beräkningen, och när så krävs ska den vara justerad för att visa den faktiska teckningsavgiften.
Den sammanfattande kostnadsindikatorn kan sänkas om det finns ett arrangemang (som inte redan beaktats i fondens resultaträkning) genom vilket underliggande Priip-produkt minskar eller betalar tillbaka avgifterna till den investerande fonden.
Om köp eller försäljning av andelar inte sker till den underliggande Priip-produktens medelpris ska mellanskillnaden mellan transaktionspriset och medelpriset beaktas som transaktionskostnader, om denna inte ingår i den sammanfattande kostnadsindikatorn.
Om en fond investerar i en annan investeringsprodukt än en Priip-produkt ska den sammanfattande kostnadsindikatorn ta hänsyn till de kostnader som uppstår i den underliggande investeringsprodukten. Priip-produktutvecklaren ska antingen använda offentliggjord information som kan vara en rimlig ersättning för den sammanfattande kostnadsindikatorn, eller göra en bästa uppskattning av den maximala nivån baserat på en granskning av investeringsproduktens gällande prospekt och senast offentliggjorda rapport och räkenskaper.
Rörelsekostnader (eller eventuella ersättningar) enligt ett avgiftsdelningsarrangemang med en tredje part om de inte redan inkluderats i en annan typ av kostnad som nämnts ovan.
Intäkter från effektiva portföljförvaltningsmetoder som inte betalas in i portföljen.
Implicita kostnader för strukturerade investeringsfonder som avses i avsnitt II i denna bilaga, och särskilt punkterna 36–46 i denna bilaga.
Utdelningar på aktier i fondportföljen ska inte tillfalla fonden.
Extra kostnader
6. Följande typer av extra kostnader ska beaktas i det belopp som offentliggörs:
En resultatbaserad avgift till förvaltningsbolaget för fondföretaget eller AIF-förvaltaren eller en investeringsrådgivare, inbegripet de resultatbaserade avgifter som avses i punkt 24 i denna bilaga.
De särskilda vinstandelar (s.k. carried interest) som avses i punkt 25 i denna bilaga.
Beräkning av särskilda typer av kostnader för investeringsfonder
Transaktionskostnader
7. Transaktionskostnader ska beräknas på årsbasis baserat på ett genomsnitt av transaktionskostnaderna för Priip-produkten under de senaste tre åren, där genomsnittet beräknas utifrån alla transaktioner. Om Priip-produkten har varit aktiv i mindre än tre år ska transaktionskostnaderna beräknas med hjälp av metoden i punkterna 21, 22 och 23 i denna bilaga.
8. De sammanlagda transaktionskostnaderna för en Priip-produkt ska beräknas som summan av transaktionskostnaderna, beräknade i enlighet med punkterna 8a–23a i denna bilaga i Priip-produktens basvaluta, för alla enskilda transaktioner som genomförts av Priip-produkten under den angivna perioden. Detta belopp ska räknas om till en procentsats genom att dividera den med de genomsnittliga nettotillgångarna för Priip-produkten under samma period.
8a. Lägsta explicita transaktionskostnader som avses i punkt 11a i denna bilaga ska offentliggöras.
9. När transaktionskostnaderna för Priip-produkten under de senaste tre åren beräknas måste de faktiska transaktionskostnaderna beräknas med hjälp av metoderna i punkterna 12–18 i denna bilaga för investeringar i följande instrument:
Överlåtbara värdepapper enligt definitionen i artikel 2 i kommissionens direktiv 2007/16/EG ( 13 ).
Andra instrument som det finns ofta återkommande möjligheter att avyttra, lösa in eller på annat sätt realisera till priser som är offentligt tillgängliga för marknadsdeltagarna, och som antingen är marknadspriser eller priser som görs tillgängliga, eller valideras, genom värderingssystem som är oberoende i förhållande till emittenten.
10. Uppskattningar av transaktionskostnader med hjälp av den metod som beskrivs nedan i punkterna 19 och 20 i denna bilaga ska användas för investeringar i andra instrument eller tillgångar. Transaktionskostnader i samband med icke-finansiella tillgångar ska beräknas i enlighet med punkt 20a i denna bilaga.
Redovisning av utspädningsskyddsmekanismer
11. Om en Priip-produkt har en prissättningsmekanism som neutraliserar utspädningseffekten av transaktioner i samma Priip-produkt kan det förmånsbelopp som tillkommer löpande innehavare av Priip-produkten från utspädningsskyddsmekanismer dras av från de transaktionskostnader som uppstår i Priip-produkten med hjälp av följande metod:
Eventuell avgift för utspädningsskydd eller annan betalning i samband med transaktioner i Priip-produkten som betalas till Priip-produkten får dras av från de totala transaktionskostnaderna.
Vinsten för Priip-produkten av att utge andelar (eller på annat sätt möjliggöra investeringar i Priip-produkten) till ett annat pris än medelpriset, eller av att annullera andelar (eller på annat sätt möjliggöra uttag från Priip-produkten) till ett annat pris än medelpriset ska, förutsatt att vinsten tillkommer Priip-produkten själv, beräknas enligt följande och får dras av från de totala transaktionskostnaderna:
Skillnaden mellan priset på utgivna andelar och medelpriset, multiplicerat med nettoantalet utgivna andelar.
Skillnaden mellan priset på annullerade andelar och medelpriset, multiplicerat med nettoantalet annullerade andelar;
Förmånen från utspädningsskyddet ska endast beaktas om den inte leder till att de totala transaktionskostnaderna blir lägre än de explicita transaktionskostnaderna.
11a. Explicita kostnader omfattar kostnader och avgifter för Priip-produkten och betalas genom de icke-professionella investerarnas investering i Priip-produkten i syfte att förvärva eller avyttra Priip-produktens underliggande tillgångar. Kostnaderna består i, men är inte begränsade till, provisioner till mäklare eller andra förmedlare, stämpelavgift eller skatter samt avgifter för kontrakt och för utförande gällande OTC-derivat, i förekommande fall.
11b. Sammanlagda explicita kostnader ska beräknas som summan av sådana kostnader för alla transaktioner som genomförts av Priip-produkten under de senaste tre åren. Beloppet ska räknas om till en procentsats genom att dividera den med de genomsnittliga nettotillgångarna för Priip-produkten under samma period. De lägsta explicita transaktionskostnader som ska offentliggöras ska beräknas på årsbasis baserat på ett genomsnitt av de explicita kostnaderna för Priip-produkten under de senaste tre åren, där genomsnittet beräknas utifrån alla transaktioner.
Faktiska transaktionskostnader
12. De faktiska transaktionskostnaderna för varje transaktion ska beräknas enligt följande:
För varje köp som genomförs av Priip-produkten ska priset för instrumentet vid den tidpunkt då köpordern skickas till en annan person för exekvering (köpets ”ankomstkurs”) dras av från transaktionens realiserade nettoexekveringskurs. Det värde som blir resultatet ska multipliceras med antalet köpta andelar.
För varje försäljning som genomförs av Priip-produkten ska transaktionens realiserade nettoexekveringskurs dras av från priset på instrumentet när säljordern skickas till en annan person för exekvering (försäljningens ”ankomstkurs”). Det värde som blir resultatet ska multipliceras med antalet sålda andelar.
13. Den realiserade nettoexekveringskursen ska fastställas som den kurs till vilket transaktionen exekveras, inbegripet alla avgifter, provisioner, skatter och andra betalningar (t.ex. avgifter för utspädningsskydd) i samband med transaktionen, antingen direkt eller indirekt, om dessa betalningar dras från Priip-produktens tillgångar.
14. Ankomstkursen ska fastställas som medelmarknadspriset på investeringen vid den tidpunkt då transaktionsordern skickas till en annan person. För transaktionsorder som behandlas på en annan dag än den dag då ordern ursprungligen skickas till en annan person ska ankomstkursen fastställas som öppningskursen för investeringen på transaktionsdagen eller, om någon öppningskurs inte är tillgänglig, den senaste stängningskursen. Om det inte finns någon kurs tillgänglig vid den tidpunkt då transaktionsordern skickas till en annan person ska ankomstkursen fastställas som den senast tillgängliga kursen eller, om den senaste kursen inte är tillgänglig, en motiverad oberoende kurs eller, om en motiverad oberoende kurs inte är tillgänglig, öppningskursen på transaktionsdagen eller, om öppningskursen inte är tillgänglig, den senaste stängningskursen. Om en order exekveras utan att skickas till en annan person ska ankomstkursen fastställas som medelmarknadspriset på investeringen vid den tidpunkt då transaktionsordern exekverades.
15. Om information om den tidpunkt då transaktionsordern skickas till en annan person inte är tillgänglig (eller inte är tillgänglig på tillräcklig precisionsnivå), eller om information om kursen vid denna tidpunkt inte är tillgänglig, kan en motiverad oberoende kurs användas som ankomstkurs eller, om en motiverad oberoende kurs inte är tillgänglig, öppningskursen för investeringen på transaktionsdagen eller, om öppningskursen inte är tillgänglig, den senaste stängningskursen.
16. Kostnader i samband med transaktioner som genomförs av Priip-produkter och som avser finansiella instrument inom någon av de kategorier som anges i punkterna 4–10 i avsnitt C i bilaga I till direktiv 2014/65/EG ska beräknas på följande sätt:
För instrument som är standardiserade och där det förekommer regelbunden handel i själva instrumentet (till exempel en indextermin kopplad till ett större aktieindex) ska transaktionskostnaderna beräknas med hänvisning till själva instrumentet. Ankomstkursen ska fastställas som medelkursen för instrumentet.
För kundanpassade linjära instrument där det inte finns någon kurstransparens eller regelbunden handel i själva instrumentet ska transaktionskostnader beräknas utifrån de(n) underliggande tillgången/tillgångarna. Ankomstkursen ska beräknas baserat på kursen för underliggande tillgångar, med hjälp av lämpliga viktningar om det finns mer än en underliggande tillgång. Om kostnaden för transaktioner i instrumentet är väsentligt högre än kostnaden för transaktioner i den underliggande tillgången måste detta beaktas i beräkningen av transaktionskostnader.
För icke-linjära instrument får transaktionskostnaderna beräknas som skillnaden mellan den kurs som betalas eller erhålls för instrument och instrumentets verkliga värde på den grundval som beskrivs i punkterna 36–46 i denna bilaga.
17. Vid beräkning av kostnader som rör utländsk valuta måste ankomstkursen återspegla en rimlig uppskattning av den konsoliderade kursen och inte bara vara den kurs som kan erhållas från en enda motpart eller valutaplattform, även om det finns ett avtal om att alla valutatransaktioner ska genomföras med en enda motpart.
18. Vid beräkning av kostnader som rör order som initialt lämnas i en auktion ska ankomstkursen beräknas som medelkursen omedelbart före auktionen. Vid beräkning av kostnader som rör order som exekveras vid en förutbestämd tidpunkt ska ankomstkursen beräknas vid denna förutbestämda tidpunkt, även om ordern skickats för exekvering före denna tidpunkt.
Transactions executed on an over-the-counter basis
18a. Genom undantag från punkterna 12–16 i denna bilaga ska de faktiska transaktionskostnaderna för transaktioner som exekveras på OTC-basis beräknas på följande sätt:
Om en transaktion exekveras efter att köp- och säljkurser har erhållits från fler än en möjlig motpart ska ankomstkursen fastställas som följer:
Som medelvärdet av den bästa köpkursen och den bästa säljkursen, där den bästa köpkursen ligger under den bästa säljkursen.
Som den bästa köpkursen när det gäller en försäljning eller den bästa säljkursen när det gäller ett köp, där den bästa köpkursen ligger över den bästa säljkursen.
Om en transaktion exekveras utan att vare sig köpkurser eller säljkurser har erhållits ska transaktionskostnaden beräknas genom att antalet andelar som omsätts multipliceras med halva värdet av skillnaden mellan instrumentets köpkurs och säljkurs, medan värdet av denna skillnad ska beräknas på följande basis:
Från en sammansättning av marknadsaktuella köp- och säljbud om det är möjligt.
Om marknadsaktuella köp- och säljbud inte är tillgängliga ska de erhållas genom hänvisning till skillnaderna från antingen
Transaktionskostnader för andra tillgångar
19. Vid beräkning av transaktionskostnader för andra tillgångar än de tillgångar som avses i punkt 9 i denna bilaga ska metoden i punkt 12 i denna bilaga användas och ankomstkursen beräknas på följande sätt:
För en försäljning:
Ankomstkursen ska beräknas som den tidigare oberoende värderingskursen för tillgången, i förekommande fall justerat med hänsyn till marknadsrörelser, med hjälp av ett lämpligt jämförelseindex.
Om en tidigare oberoende värderingskurs inte är tillgänglig måste transaktionskostnaderna beräknas baserat på skillnaden mellan transaktionskursen och en bedömning av det verkliga värdet på tillgången före försäljning.
För ett köp:
Ankomstkursen ska beräknas som den tidigare oberoende värderingskursen för tillgången, i förekommande fall justerat med hänsyn till marknadsrörelser, med hjälp av ett lämpligt jämförelseindex, om en sådan kurs är tillgänglig.
Om en tidigare oberoende värderingskurs inte är tillgänglig måste transaktionskostnaderna beräknas baserat på skillnaden mellan transaktionskursen och en bedömning av det verkliga värdet på tillgången före köp.
20. Den uppskattade transaktionskostnaden får inte vara lägre än summan av de faktiska identifierbara kostnader som är direkt kopplade till transaktionen.
20a. Vid beräkning av kostnader i samband med icke-finansiella tillgångar ska transaktionskostnaderna beräknas som de totala faktiska kostnader som har direkt samband med transaktionen, inbegripet alla avgifter, provisioner, skatter och andra betalningar (t.ex. avgifter för utspädningsskydd), om dessa tillgångar dras från Priip-produktens tillgångar. Om kostnader avskrivits under en period som anges i redovisningsprinciperna för Priip-produkten ska de faktiska kostnaderna motsvara de kostnadsbelopp som avskrivits under de senaste tre åren.
Transaktionskostnader för nya Priip-produkter
21. För Priip-produkter som har funnits i mindre än 3 år och som främst investerar i de tillgångar som avses i punkt 9 i denna bilaga får transaktionskostnaderna beräknas antingen genom att den uppskattade portföljomsättningen i varje tillgångsklass multipliceras med kostnader beräknade enligt den metod som avses i punkt (c), eller som ett genomsnitt av de faktiska transaktionskostnaderna under perioden och en standardiserad uppskattning på följande grundval:
För den högsta multipeln på sex månader som Priip-produkten har funnits ska transaktionskostnader beräknas på den grundval som beskrivs i punkterna 12–18 i denna bilaga.
För den återstående perioden upp till tre år ska transaktionskostnader beräknas genom att en uppskattning av portföljomsättningen i varje tillgångsklass multipliceras enligt den metod som avses i punkt (c).
Vilken metod som ska användas varierar beroende på tillgångsklass och ska bestämmas enligt följande:
För de tillgångsklasser som anges i tabellen nedan ska transaktionskostnaderna beräknas som genomsnittet av den beräknade kostnaden för transaktionen (baserat på skillnaden mellan köp- och säljkurs dividerat med två) för den aktuella tillgångsklassen under normala marknadsförhållanden.
För att uppskatta kostnaden ska ett eller flera referensindex fastställas för varje tillgångsklass. Därefter ska den genomsnittliga skillnaden mellan köp- och säljkurs för de underliggande indexen samlas in. De insamlade uppgifterna ska avse skillnaden mellan köp- och säljkurs vid stängning på den tionde affärsdagen i varje månad under det senaste året.
De skillnader mellan köp- och säljkurser som samlas in ska därefter divideras med två för att få fram den beräknade transaktionskostnaden för varje tidpunkt. Genomsnittet för dessa värden är den beräknade kostnaden för transaktioner i varje tillgångsklass under normala marknadsförhållanden.
|
Tillgångsklasser |
|
|
Statsobligationer |
Statsobligationer och liknande instrument på utvecklade marknader, betyg AAA-A |
|
Statsobligationer och liknande instrument på utvecklade marknader, annat betyg lägre än A |
|
|
Statsobligationer på tillväxtmarknader (hård och mjuk valuta) |
Statsobligationer på tillväxtmarknader (hård och mjuk valuta) |
|
Företagsobligationer med hög kreditvärdighet (investment grade) |
Företagsobligationer med hög kreditvärdighet |
|
Övriga företagsobligationer |
Högavkastande företagsobligationer |
För de tillgångsklasser som anges i tabellen nedan ska transaktionskostnader (inbegripet explicita och implicita kostnader) antingen uppskattas med hjälp av jämförbar information eller genom att uppskattningar av explicita kostnader läggs till uppskattningar av halva skillnaden mellan köp-säljkurs enligt metoden i punkt (i).
|
Tillgångsklasser |
|
|
Likviditet |
Penningmarknadsinstrument (penningmarknadsfonder ingår ej här) |
|
Aktier utvecklade marknader |
Aktier i stora bolag (utvecklade marknader) |
|
Aktier i medelstora bolag (utvecklade marknader) |
|
|
Aktier i små bolag (utvecklade marknader) |
|
|
Aktier tillväxtmarknader |
Aktier i stora bolag (tillväxtmarknader) |
|
Aktier i medelstora bolag (tillväxtmarknader) |
|
|
Aktier i små bolag (tillväxtmarknader) |
|
|
Börsnoterade derivat |
Börsnoterade derivat |
För de tillgångsklasser som anges i tabellen nedan är transaktionskostnaderna genomsnittet av den observerade kostnaden för transaktioner (baserat på skillnaden mellan köp- och säljkurs dividerat med två) i tillgångsklassen under normala marknadsförhållanden.
Vid fastställande av den observerade kostnaden för transaktionen får hänsyn tas till resultatet av en panelundersökning.
|
Tillgångsklasser |
|
|
OTC |
OTC exotiska optioner |
|
OTC klassiska optioner |
|
|
OTC ränteswappar, kreditswappar och liknande |
|
|
OTC swappar och liknande instrument (utom ränteswappar, kreditswappar och liknande) |
|
|
OTC valutaterminer på utvecklade marknader |
|
|
OTC valutaterminer på tillväxtmarknader |
|
22. Uppskattningar av portföljomsättning för en Priip-produkt som har funnits i mindre än ett år ska överensstämma med den investeringspolicy som beskrivs i bifogade erbjudandehandlingar. Uppskattningar av portföljomsättningen för en Priip-produkt som har funnits i mer än ett år måste överensstämma med portföljens faktiska omsättning.
23. För Priip-produkter som har funnits i mindre än tre år och som främst investerar i andra tillgångar än de som avses i punkt 9 i denna bilaga ska Priip-produktutvecklaren uppskatta transaktionskostnaderna enligt verkligt värde-metoden med hjälp av jämförbara tillgångar.
Lågt antal transaktioner och andra liknande fall
23a. Genom undantag från punkterna 12–18a i denna bilaga kan transaktionskostnader beräknas enligt den metod som anges i punkt 21 b i denna bilaga om minst ett av följande villkor uppfylls:
Priip-produkten genomförde ett mycket lågt antal transaktioner under de senaste tre åren.
Det totala värdet av alla transaktioner som genomförts under de senaste tre åren utgör en mycket låg procentandel av Priip-produktens nettoandelsvärde.
Beräkningen av totala transaktionskostnader är inte betydande i förhållande till beräkningen av totala kostnader.
Användning av uppgifter före den 31 december 2024
23b. Till och med den 31 december 2024 får transaktionskostnader beräknas med hjälp av den metod som beskrivs i punkt 21 i denna bilaga när det gäller Priip-produkter som är fondföretag eller alternativa investeringsfonder för vilka en medlemsstat senast den 31 december 2021 har tillämpat reglerna för faktabladets format och innehåll, i enlighet med artiklarna 78–81 i direktiv 2009/65/EG.
23c. Till och med den 31 december 2024, om en försäkringsbaserad investeringsprodukt investerar i ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond som avses i punkt 23b i denna bilaga, får transaktionskostnaderna för dessa investeringar beräknas med hjälp av den metod som beskrivs i punkt 21 i denna bilaga.
Resultatrelaterade avgifter
24. En beräkning av resultatrelaterade avgifter ska innefatta följande steg:
Beräkna avgifterna på grundval av historiska uppgifter för de senaste 5 åren. De genomsnittliga årliga resultatrelaterade avgifterna ska beräknas i procent.
Om en fullständig historik över de resultatbaserade avgifterna inte finns på grund av att fonden/andelsklassen är ny eller att fondens villkor har ändrats till följd av införandet av en resultatbaserad avgift eller en ändring av en av dess parametrar ska ovannämnda metod justeras enligt följande:
Utgå från relevant tillgänglig historik för resultatbaserade intäkter för fond/aktieklass.
För de år för vilka uppgifter saknas, uppskatta avkastningen för fonden/aktieklassen och, om det finns en relativ resultatbaserad avgiftsmodell, ta hänsyn till den historiska serien för jämförelseindex/minimiavkastning.
För nya fonder ska avkastningen uppskattas med hjälp av avkastningen för en jämförbar fond eller en jämförelsegrupp. Den beräknade avkastningen ska vara inbegripet alla kostnader som belastar den nya fonden. Därför måste jämförelsegruppernas avkastning justeras genom att avdrag görs för genomsnittliga relevanta kostnader enligt reglerna för den nya fonden. Om det handlar om en ny klass med en annan avgiftsstruktur ska till exempel avkastningen för den befintliga klassen justeras med kostnaderna för den nya klassen.
Beräkna avgifterna från början av sampelperioden, enligt kraven i punkt (a), fram till den tidpunkt från vilken det finns faktiska uppgifter om resultatbaserade avgifter med hjälp av relevant algoritm för ovannämnda historiska serier.
Länka samman de två dataserierna om resultatbaserade avgifter till en enda serie som omfattar hela sampelperioden enligt kraven i punkt (a).
Beräkna de resultatbaserade avgifterna med hjälp av metoden i punkt (a) (genomsnitt av årliga resultatbaserade avgifter).
Särskilda vinstandelar (s.k. carried interest)
25. En beräkning av särskilda vinstandelar ska omfatta följande steg:
Beräkna avgifterna på grundval av historiska uppgifter för de senaste 5 åren. De genomsnittliga årliga räntorna ska beräknas i procent;
Om en fullständig historik över särskilda vinstandelar inte finns på grund av att fonden/andelsklassen är ny eller att fondens villkor har ändrats till följd av införandet av särskilda vinstandelar eller en ändring av en av dess parametrar ska ovannämnda metod justeras enligt följande:
Utgå från relevant tillgänglig historik för särskilda vinstandelar för fond/aktieklass.
Beräkna särskilda vinstandelar från början av sampelperioden, enligt kraven i punkt (a), fram till den tidpunkt från vilken det finns faktiska uppgifter om särskilda vinstandelar med hjälp av relevant algoritm för ovannämnda historiska serier.
Länka samman de två dataserierna om särskilda vinstandelar till en enda serie som omfattar hela sampelperioden enligt kraven i punkt (a);
Beräkna de särskilda vinstandelarna enligt den metod som avses i punkt (a) (genomsnitt av särskilda vinstandelar per år).
26. Om inga särskilda vinstandelar har tagits ut under investeringen måste en varning åtfölja angivelsen av noll särskilda vinstandelar i kostnadstabellen för att göra klart att en betalning på x % av den slutliga avkastningen kommer behöva göras när investeringen löses in.
II. FÖRTECKNING ÖVER KOSTNADER FÖR ANDRA PRIP-PRODUKTER ÄN INVESTERINGSFONDER
Kostnader som ska offentliggöras
Engångskostnader
27. En engångskostnad är en tecknings- eller inlösenkostnad som omfattar initiala avgifter, provisioner och andra belopp som betalas direkt av icke-professionella investerare eller dras av från utbetalningar till en icke-professionell investerare.
28. Engångskostnader bärs av ►C3 andra Prip-produkter än investeringsfonder ◄ , oavsett om de motsvarar nödvändiga utgifter som uppstått i deras verksamhet eller ersättningar till någon part som är knuten till eller levererar tjänster till dem.
Engångskostnader och engångsavgifter i samband med teckning
29. Engångskostnader och engångsavgifter omfattar, men är inte begränsade till, följande typer som ska beaktas i det kostnadsbelopp som ska offentliggöras för ►C3 andra Prip-produkter än investeringsfonder ◄ :
Försäljningsprovision.
Struktureringskostnader, inklusive kostnader för likviditetsgarantier (spread) och avvecklingskostnader.
Säkringskostnader (för att se till att Priip-produktutvecklaren kan återge resultatet för den strukturerade produktens derivatkomponent – häri ingår transaktionskostnader).
Rättsliga avgifter.
Kostnader för kapitalgaranti.
Implicit premie som betalas till emittenten.
Engångskostnader och engångsavgifter i samband med inlösen
30. Engångskostnader och engångsavgifter i samband med inlösen omfattar, men är inte begränsade till, följande typer som ska beaktas i det belopp som ska offentliggöras för ►C3 andra Prip-produkter än investeringsfonder ◄ :
Proportionella avgifter.
Skillnad mellan köp- och medelkurs för att sälja produkten och eventuella explicita kostnader eller straffavgifter för förtida inlösen. Uppskattningen av köp- och medelkurs ska göras utifrån tillgången till en andrahandsmarknad, marknadsförhållandena och typen av produkt. Om Priip-produktutvecklaren (eller en anknuten tredje part) är den enda tillgängliga motparten för köp av produkten på andrahandsmarknaden ska denne uppskatta de inlösenkostnader som ska läggas till produktens verkliga värde i enlighet med dess interna policy.
CFD-relaterade kostnader (contract-for-difference), t.ex.:
provisioner som tas ut av CFD-leverantörer – en allmän provision eller en provision för varje transaktion – dvs. vid öppnande och stängning av kontrakt.
CFD-handel såsom skillnader mellan köp- och säljkurs, finansieringskostnader över dagen och över natten, kontohanteringsavgifter och skatter som inte redan ingår i det verkliga värdet.
Återkommande kostnader
31. Återkommande kostnader är betalningar som regelbundet dras av från alla betalningar till icke-professionella investerare eller från det investerade beloppet.
32. Återkommande kostnader omfattar alla typer av kostnader som bärs av ►C3 andra Prip-produkter än investeringsfonder ◄ , oavsett om de motsvarar nödvändiga utgifter som uppstått i deras verksamhet eller ersättningar till någon part som är knuten till eller levererar tjänster till dem.
33. Nedan följer en vägledande, men inte uttömmande, förteckning över de typer av återkommande avgifter som, om de dras av eller debiteras separat, ska beaktas i det belopp som ska offentliggöras:
Kostnader relaterade till kupongutbetalningar.
Eventuella kostnader för underliggande.
Kostnader för de Prip-produkter som avses i punkt 17 i bilaga IV
34. Engångskostnader och engångsavgifter i samband med inlösen omfattar växlingsavgifter, clearingavgifter och avvecklingsavgifter, om dessa är kända.
35. Återkommande kostnader är säkringskostnader under normala marknadsförhållanden och stressade marknadsförhållanden.
Beräkning av kostnader för ►C3 andra Prip-produkter än investeringsfonder ◄
36. Vid beräkning av de implicita kostnader som är inbyggda i Prip-produkter ska Priip-produktutvecklaren hänvisa till emissionskursen och, efter teckningsperioden, till gällande kurs för köp av produkten på en andrahandsmarknad.
37. Skillnaden mellan priset och produktens verkliga värde ska betraktas som en uppskattning av de totala teckningskostnader som ingår i priset. Om Priip-produktutvecklaren inte kan särskilja de relevanta implicita kostnader som ska offentliggöras i enlighet med punkt 29 i denna bilaga med hjälp av skillnaden mellan priset och det verkliga värdet, ska Priip-produktutvecklaren samarbeta med emittenten av de olika komponenterna i produkten, eller det relevanta organet, för att få in relevant information om dessa kostnader.
38. Det verkliga värdet är det pris som skulle erhållas vid försäljning av en tillgång eller betalas vid överlåtelsen av en skuld vid en transaktion under normala förhållanden på förstahandsmarknaden (eller den mest gynnsamma marknaden) på värderingsdagen under gällande marknadsförhållanden (dvs. inlösenpriset), oavsett om priset är direkt observerbart eller beräknat med hjälp av en annan värderingsmetod.
39. Den policy för verkligt värde som reglerar beräkningen av det verkliga värdet ska fastställa en rad regler för bland annat följande:
Styrning.
Metod för beräkning av verkligt värde.
40. Syftet med de regler som avses i punkt 39 i denna bilaga ska vara att ange huvuddragen i en värderingsprocess som
överensstämmer med gällande redovisningsstandarder, vad gäller verkligt värde,
säkerställer att interna prissättningsmodeller för Prip-produkter överensstämmer med de metoder, modeller och standarder som Priip-produktutvecklaren använder för att värdera sin egen portfölj under hypotesen att produkten är tillgänglig för försäljning eller innehas för handel,
överensstämmer med produktens komplexitet och typen av underliggande,
beaktar emittentens kreditrisk och osäkerheten om den underliggande,
fastställer parametrarna för identifiering av en aktiv marknad för att undvika fel prissättning av risk, vilket i extrema fall kan leda till betydande fel i uppskattningarna,
maximerar användningen av relevanta observerbara marknadsdata och minimerar användningen av icke observerbara data.
41. Det verkliga värdet av en strukturerad produkt ska fastställas på grundval av
marknadspriser, om sådana finns eller kan konstrueras på effektivt sätt,
interna prissättningsmodeller som utgår från marknadsdata som är indirekt kopplade till produkten och har härletts från produkter med liknande egenskaper (jämförelsemetod),
interna prissättningsmodeller baserade på insatsvaror som inte härrör direkt från marknadsdata för vilka uppskattningar och antaganden måste formuleras (marknadsvärderingsmetod).
42. Om det verkliga värdet inte kan härledas från marknadspriserna ska det beräknas med hjälp av en värderingsteknik som på lämpligt sätt kan ta hänsyn till de olika faktorer som påverkar produktens utbetalningsstruktur genom att så mycket som möjligt utnyttja marknadsdata.
43. Den värderingsteknik som avses i punkt 42 i denna bilaga ska beakta följande beroende på produktens komplexitet:
Användningen av de senaste transaktionerna på armslängds avstånd mellan kunniga och professionella motparter..
Hänvisning till gällande marknadspris på ett annat instrument som är i grunden detsamma.
Användning av en lämplig diskonterad kassaflödesmodell där sannolikheten för varje kassaflöde bestäms med hjälp av en lämplig modell över tillgångsprisutveckling.
44. När det gäller teckningsprodukter ska det verkliga värdet beräknas vid den tidpunkt då produktvillkoren fastställs. Värderingsdatumet ska vara nära början av teckningstiden. Om teckningstiden är lång eller marknadsvolatiliteten hög ska ett kriterium om uppdatering av kostnadsinformation definieras.
45. Om preliminära villkor tillämpas ska kostnaderna beräknas med utgångspunkt i minimivillkoren för produkten.
46. Om rörliga teckningskurser tillämpas ska ett förfarande fastställas för hur kostnadseffekten av den rörliga teckningskursen ska införlivas och offentliggöras.
III. FÖRTECKNING ÖVER KOSTNADER FÖR FÖRSÄKRINGSBASERADE INVESTERINGSPRODUKTER
Kostnader som ska offentliggöras
Engångskostnader
47. En engångskostnad är en tecknings- eller inlösenkostnad som omfattar initiala kostnader, provisioner eller andra belopp som betalas direkt av icke-professionella investerare eller dras av från den första utbetalningen, eller från ett begränsat antal utbetalningar, till icke professionella investerare eller från en utbetalning i samband med inlösen eller uppsägning av produkten.
48. Engångskostnader bärs av försäkringsbaserade investeringsprodukter, oavsett om de motsvarar nödvändiga utgifter som uppstått i deras verksamhet eller ersättningar till någon part som är knuten till eller levererar tjänster till dem.
49. Engångskostnader omfattar, men är inte begränsade till, följande typer av teckningskostnader och avgifter som ska beaktas i det belopp som ska offentliggöras för försäkringsbaserade investeringsprodukter:
Strukturerings- och marknadsföringskostnader.
Köp-, distributions- och försäljningskostnader.
Hanterings-/driftskostnader (inbegripet kostnader för hantering av försäkringsskydd).
Kostnadsdelen av de biometriska riskpremier som avses i punkt 59 i denna bilaga.
Kostnader för att hålla det kapital som krävs (del som tas ut direkt ska offentliggöras).
Återkommande kostnader
50. Återkommande kostnader är betalningar som regelbundet dras av från alla betalningar från icke-professionella investerare eller från det investerade beloppet, eller belopp som inte tilldelas den icke-professionella investeraren enligt en vinstdelningsmekanism.
51. De återkommande kostnaderna omfattar alla typer av kostnader som bärs av försäkringsbaserade investeringsprodukter, oavsett om de motsvarar nödvändiga utgifter som uppstått i deras verksamhet eller ersättningar till någon part som är knuten till eller levererar tjänster till dem.
52. Nedan följer en vägledande, men inte uttömmande, förteckning över de typer av återkommande avgifter som ska beaktas i beloppet i ”Övriga löpande kostnader” i tabell 2 i bilaga VII:
Strukturerings- och marknadsföringskostnader.
Köp-, distributions- och försäljningskostnader.
Hanterings-/driftskostnader (inbegripet kostnader för hantering av försäkringsskydd).
Kostnadsdelen av de biometriska riskpremier som avses i punkt 59 i denna bilaga.
Övriga administrativa kostnader.
Kostnader för att hålla kapital (del som tas ut återkommande ska offentliggöras).
Belopp som implicit dras av från det investerade beloppet, t.ex. kostnader för hantering av försäkringsföretagets investeringar (depositionsavgifter, kostnader för nya investeringar etc.).
Betalningar till tredje part för att täcka nödvändiga kostnader i samband med köp eller försäljning av tillgångar som ägs av den försäkringsbaserade investeringsprodukten (inbegripet de transaktionskostnader som avses i punkterna 7–23 i denna bilaga).
53. Om en försäkringsbaserad investeringsprodukt investerar en del av sina tillgångar i fondföretag eller alternativa investeringsfonder i en annan Priip-produkt än fondföretag eller alternativa investeringsfonder, eller i en annan investeringsprodukt än en Priip-produkt, ska punkterna 5 l, 5 m eller 5 n i denna bilaga tillämpas.
Kostnadsredovisning av biometrisk riskpremie i försäkringsbaserade investeringsprodukter
Kostnadsdelen av biometriska riskpremier
54. Biometriska riskpremier är premier som betalas direkt av den icke-professionella investeraren eller dras av från belopp som krediteras den matematiska avsättningen eller från försäkringens andelsbonus, som ska täcka den statistiska risken för förmånsutbetalningar från försäkringen.
55. De biometriska riskpremiernas verkliga värde är det förväntade nuvärdet (enligt räntesatserna i punkt 71 a i denna bilaga) för framtida utbetalningar av förmåner från försäkringen med beaktande av följande:
Antaganden om bästa uppskattning av sådana utbetalningar av förmåner som baseras på den enskilda riskprofilen för den enskilda produktutvecklarens portfölj.
Andra förtjänster som rör försäkringsskyddet (sänkta biometriska riskpremier som återbetalas till icke-professionella investerare, högre förmånsutbetalningar, lägre framtida premier etc.) som är en följd av vinstdelningsmekanismer (rättsliga och/eller avtalsenliga).
56. Antaganden om bästa uppskattning av framtida förmånsutbetalningar från försäkringen ska vara realistiska.
57. De beräknade framtida förmånsutbetalningarna ska inte omfatta försiktighetsmarginaler eller kostnader för hantering av försäkringsskyddet.
58. För produktutvecklare inom ramen för direktiv 2009/138/EG ska dessa antaganden om bästa uppskattning vara förenliga med respektive antaganden som används för att beräkna försäkringstekniska avsättningar i Solvens II-balansräkningen.
59. Kostnadsdelen av biometriska riskpremier är skillnaden mellan de biometriska riskpremier som tas ut av icke-professionella investerare och som avses i punkt 54 i denna bilaga, och det verkliga värdet av de biometriska riskpremier som avses i punkt 55 i denna bilaga.
60. En Priip-produktutvecklare får i stället för att bara inkludera kostnadsdelen av dessa premier inkludera de biometriska riskpremierna i deras helhet i beräkningen av engångskostnader eller återkommande kostnader.
DEL 2
Sammanfattande kostnadsindikatorer och kostnadernas sammanlagda effekt
I. AGGREGERADE KOSTNADSSIFFROR SOM SKA INKLUDERAS I TABELL 1 ”KOSTNADER ÖVER TID”
61. De totala kostnaderna ska vara alla kostnader som Priip-produktutvecklaren har kännedom om, i förekommande fall inklusive inlösenkostnader för den berörda innehavstiden, och de ska beräknas enligt följande:
För investeringsfonder ska detta motsvara summan av kostnaderna i punkterna 1 och 2 i denna bilaga, plus summan av kostnaderna i punkterna 4 och 6 i denna bilaga.
För andra Prip-produkter än investeringsfonder, med undantag för de Priip-produkter som avses i punkt 30 i bilaga IV, ska detta motsvara summan av kostnaderna i punkterna 27 och 28 i denna bilaga, plus summan av kostnaderna i punkt 31 och 32 i denna bilaga.
För Priip-produkter som avses i punkt 30 i bilaga IV ska detta motsvara summan av kostnaderna i punkterna 34 och 35 i denna bilaga.
För försäkringsbaserade investeringsprodukter ska detta motsvara summan av kostnaderna i punkt 47 och 48, plus summan av kostnaderna i punkterna 50 och 51 i denna bilaga.
62. Tabellen ”Kostnader över tid” ska också innehålla aggregerade sammanfattande kostnadsindikatorer för Priip-produkten som motsvarar minskningen av avkastningen till följd av de totala kostnader som beräknats enligt punkterna 70, 71 och 72 i denna bilaga.
▼M3 —————
63. Om ett antagande om resultatet för en Priip-produkt behövs för beräkning av kostnadssiffrorna (för siffror i penningbelopp eller procent), ska resultatet för den Priip-produkt som används i beräkningen fastställas i enlighet med punkt 71 i denna bilaga.
II. SAMMANFATTANDE KOSTNADSINDIKATORER PER TYP AV KOSTNAD SOM SKA INGÅ I TABELL 2 ’KOSTNADSSAMMANSÄTTNING’
Engångskostnader och indikatorer för engångskostnader.
64. Vid beräkning av indikatorer för tecknings- och inlösenkostnader ska de kostnader som beaktas vara de som identifierats som tecknings- och inlösenkostnader i enlighet med del 1 i denna bilaga. För försäkringsbaserade investeringsprodukter ska indikatorerna för Priip-produktens tecknings- och inlösenkostnader motsvara minskningen av den årliga avkastningen till följd av tecknings- och inlösenkostnader mot bakgrund av att Priip-produkten behålls fram till den rekommenderade innehavstiden, vilken beräknats enligt punkterna 70, 71 och 72 i denna bilaga. För Prip-produkter ska indikatorerna för tecknings- och inlösenkostnaderna motsvara kostnaderna i monetära enheter om produkten innehas i ett år (eller under den rekommenderade innehavstiden om denna är kortare), beräknat utifrån ett nettoresultat på 0 %.
Indikatorer för återkommande kostnader: Transaktionskostnader och andra återkommande kostnader
65. Indikatorerna för Priip-produktens återkommande kostnader ska beräknas enligt följande:
För försäkringsbaserade investeringsprodukter ska de motsvara minskningen av den årliga avkastningen till följd av dessa kostnader med hänsyn till att Priip-produkten innehas den rekommenderade innehavstiden, vilken beräknats enligt punkterna 70, 71 och 72 i denna bilaga.
För Prip-produkter ska de motsvara beloppet för de löpande kostnaderna i monetära enheter om produkten innehas i ett år (eller under den rekommenderade innehavstiden om denna är kortare), beräknat utifrån ett nettoresultat på 0 %.
66. Vid beräkning av indikatorn för transaktionskostnader ska följande kostnader tas med i beräkningen:
För investeringsfonder, de transaktionskostnader som avses i punkterna 7–23c i denna bilaga.
För andra Prip-produkter än investeringsfonder, utom de Priip-produkter som avses i punkt 30 i bilaga IV, de kostnader som avses i punkt 29 c i denna bilaga.
För försäkringsbaserade investeringsprodukter, de kostnader som avses i punkt 52 h i denna bilaga.
67. Vid beräkning av indikatorn för andra återkommande kostnader (som i bilaga VII kallas ”förvaltningsavgifter och andra administrations- eller driftskostnader”) är de kostnader som ska beaktas skillnaden mellan de totala kostnaderna i enlighet med punkt 61 i denna bilaga och summan av indikatorn för engångskostnader i enlighet med punkt 64 i denna bilaga, plus indikatorn för transaktionskostnader i enlighet med punkt 66 i denna bilaga, plus indikatorerna för extra kostnader i enlighet med punkterna 68 och 69 i denna bilaga.
Extra kostnader och indikatorer för extra kostnader (resultatrelaterade avgifter och särskilda vinstandelar, s.k. carried interests)
68. Indikatorn för Priip-produktens extra kostnader ska beräknas enligt följande:
För försäkringsbaserade investeringsprodukter ska den motsvara minskningen av den årliga avkastningen till följd av resultatrelaterade avgifter eller särskilda vinstandelar eller båda, mot bakgrund av att Priip-produkten innehas fram till den rekommenderade innehavstiden, vilken beräknats enligt punkterna 70, 71 och 72 i denna bilaga.
För Prip-produkter ska den motsvara kostnaderna i monetära enheter om Priip-produkten innehas i ett år (eller under den rekommenderade innehavstiden om denna är kortare), beräknade utifrån ett nettoresultat på 0 %.
69. Vid beräkning av resultatrelaterade avgifter ska kostnaderna enligt punkt 6 a i denna bilaga beaktas för investeringsfonder. Vid beräkning av särskilda vinstandelar ska kostnaderna enligt punkt 6 b i denna bilaga beaktas för investeringsfonder.
III. BERÄKNING AV KOSTNADSSIFFRORNA
Beräkning av den sammanfattande kostnadsindikatorn
70. Den reducerade avkastning som anges i del I och del II i denna bilaga ska beräknas med hjälp av belopp som är förenliga med de som anges i punkterna 90 och 91 i denna bilaga. Den ska beräknas som skillnaden mellan de två procentsatserna i och r, där r är den årliga internräntan i förhållande till de bruttobetalningar som gjorts av den icke-professionella investeraren och de uppskattade förmånsutbetalningar som den icke-professionella investeraren har fått under den relevanta innehavstiden, medan i är den årliga internräntan för respektive kostnadsfria scenario.
71. Uppskattningar av framtida förmånsutbetalningar för beräkning av kostnader enligt punkt 70 i denna bilaga ska grundas på följande antaganden:
För de Priip-produkter som avses i punkt 30 i bilaga IV och för alla Priip-produkter vad gäller kostnadsindikatorerna som visar ett fall där Priip-produkten innehas i ett år eller mindre, ska ett standardiserat nettoresultat på 0 % antas.
Utom i de fall där led a gäller ska Priip-produktens resultat beräknas med hjälp av den metod och den underliggande hypotes som används för uppskattningen av det neutrala scenariot i faktabladets avsnitt om resultatscenarier.
Förmånsutbetalningarna ska uppskattas utifrån antagandet att avdrag görs för alla kostnader som ingår i de totala kostnaderna enligt punkt 61 i denna bilaga.
72. Vid beräkning av det kostnadsfria scenario som avses i punkt 70 i denna bilaga gäller följande:
Vid beräkning av i ska antingen den icke-professionella investerarens bruttobetalningar från beräkningen av r reduceras med de kostnader som ska offentliggöras, eller de beräknade förmånsutbetalningarna till den icke-professionella investeraren från beräkningen av r ökas, utifrån antagandet att de kostnader som ska offentliggöras hade investerats. Då blir i den årliga internräntan i förhållande till dessa justerade betalningar av och till den icke-professionella investeraren.
Om kostnader som ska offentliggöras kan uttryckas som en konstant procentsats av tillgångarnas värde kan de undantas från den beräkning som beskrivs i punkt 72 a i denna bilaga, och i stället läggas till i efterhand till den årliga internräntan i för respektive kostnadsfria scenario.
Särskilda krav för ►C3 andra Prip-produkter än investeringsfonder ◄ :
73. I den beräkning av det kostnadsfria scenariot som avses i punkt 70 i denna bilaga ska för ►C3 andra Prip-produkter än investeringsfonder ◄ bruttobetalningar av den icke-professionella investeraren i beräkningen av r enligt punkt 72 i denna bilaga reduceras med de kostnader som ska offentliggöras.
Särskilda krav för försäkringsbaserade investeringsprodukter:
74. I den beräkning som beskrivs i punkterna 70–72 i denna bilaga ska det för försäkringsbaserade investeringsprodukter förutsättas att inga betalningar till följd av försäkringsskydd görs under innehavstiden. Beräkningen av den sammanfattande kostnadsindikatorn ska uteslutande baseras på uppskattade förmånsutbetalningar.
75. I den utsträckning återkommande kostnader och engångskostnader täcks av explicita kostnader som utgör en fast del av beräkningen av produktens premier ska beräkningen av återkommande kostnader och engångskostnader grundas på dessa explicita kostnader.
76. När det gäller vinstandelar för försäkringsbaserade produkter ska följande tillämpas:
Vid beräkning av återkommande kostnader och engångskostnader för försäkringsbaserade investeringsprodukter ska delar av avkastningen på investeringar som behålls genom vinstdelningsmekanismer betraktas som kostnader.
Om en del av kostnaderna återförs till icke-professionella investerare genom separata kostnadsbonusar ska detta betraktas som en kostnadsrabatt som minskar kostnadsavdragen, förutsatt att
kostnadsbonusarna deklareras separat från andra delar av andelsbonusen och enligt avtalsvillkoren för produkten är avsedda att återfinansiera en del av kostnaderna,
Priip-produktutvecklaren på grundval av säkra försäkringsmatematiska metoder kan visa att förväntade framtida kostnadsbonusar täcks av förväntade framtida vinster enligt försiktiga antaganden om framtida kostnader.
Särskilda krav för Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på mindre än ett år
76a. Kostnadsindikatorerna i procent ska beräknas mot bakgrund av de aggregerade kostnaderna under perioden, dividerat med investeringsbeloppet, och en fotnot ska läggas till med en förklaring av denna beräkning och en varning om bristande jämförbarhet med de årliga kostnadsindikatorer i procent som visas för andra Priip-produkter.
Särskilda krav för Priip-produkter som är forwardkontrakt, terminskontrakt, CFD-kontrakt eller swappar
76b. Kostnadsindikatorerna i procent ska beräknas mot bakgrund av kontraktets tänkta belopp, och en fotnot ska läggas till med en förklaring av uträkningen.
Särskilda krav för Priip-produkter som automatiskt kan lösas in eller sägas upp före slutet av den rekommenderade innehavstiden om vissa fördefinierade villkor är uppfyllda
76c. Kostnadssiffror ska visas för två olika scenarier:
Priip-produkten löses in vid första möjliga datum.
Priip-produkten förfaller.
The cost figures shall be calculated assuming a performance coherent with each scenario.
Principen om omvänd dubbelberäkning
77. Om en typ av kostnader täcks av två eller flera typer av kostnader enligt vad som avses i denna bilaga, ska denna kostnadstyp endast redovisas en gång i beräkningen av de indikatorer (kostnadsprocentsatser) som är baserade på denna kostnad.
Övriga specifikationer
78. Kostnadssiffror i penningbelopp ska avrundas till närmaste euro. Kostnadsindikatorer i procent ska uttryckas med en decimal.
79. Kostnadssiffror ska beräknas minst en gång per år.
80. Kostnadssiffror ska grundas på Priip-produktutvecklares senaste kostnadsberäkningar. Utan att det påverkar punkt 77 i denna bilaga ska kostnaderna bedömas på grundval av principen om att alla skatter ingår.
För investeringsfonder gäller följande:
En separat beräkning ska göras för varje aktieklass, men om andelarna i två eller flera klasser anses vara likvärdiga får en enda beräkning göras för dem.
När det gäller paraplyfonder ska varje del eller delfond behandlas separat vid tillämpning av denna bilaga, men eventuella avgifter som är hänförliga till fonden som helhet ska fördelas mellan delfonderna enligt en grundval som är rättvis för alla investerare.
81. Med undantag för den första beräkning som görs för en ny Priip-produkt, och om inget annat anges, ska kostnadsprocentsatserna beräknas retroaktivt minst en gång om året. Om det p.g.a. en väsentlig förändring anses vara olämpligt att använda den retroaktiva siffran kan en uppskattning användas i stället fram till dess att det finns tillförlitliga siffror som avspeglar effekten av den väsentliga förändringen.
82. De retroaktiva siffrorna ska grundas på nyare kostnadsberäkningar som Priip-produktutvecklaren på rimliga grunder har fastställt vara lämpliga för ändamålet. Siffrorna kan baseras på kostnaderna i den resultaträkning för Priip-produkten som offentliggjorts i den senaste års- eller halvårsrapporten, om resultaträkningen är tillräckligt aktuell. Om resultaträkningen inte är tillräckligt aktuell ska en jämförbar beräkning baserad på kostnadsuttaget under en tolvmånadersperiod som ligger närmare i tiden användas i stället.
83. Information om kostnadsprocentsatserna under föregående år/perioder ska offentliggöras på en plats som i faktabladet anges som allmän källa för ytterligare information för investerare.
84. Följande gäller om kostnader som är hänförliga till underliggande fondföretag eller underliggande alternativa investeringsfonder ska beaktas:
Kostnadsindikatorn för varje underliggande fondföretag eller alternativ investeringsfond ska beräknas proportionellt utifrån den andel av Priip-produktens nettoandelsvärde som fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden representerar vid den relevanta tidpunkten, vilken är den tidpunkt då Priip-siffrorna tas ut.
Alla siffror som har beräknats proportionellt ska läggas till den totala kostnadssiffran för den investerande Priip-produkten och utgöra en enda slutsumma.
Beräkningsmetod för nya Priip-produkter
85. I stället för retroaktiva uppgifter ska uppskattningar användas i beräkningen av olika kostnadstyper. Sådana uppskattningar ska göras genom att antingen en jämförbar Priip-produkt eller en jämförelsegrupp används som närmevärden.
86. För Priip-produkter som tar ut en fast heltäckande avgift ska denna användas (förutsatt att den inbegriper alla kostnader som ska anges enligt kraven på offentliggörande av Priip-produkters kostnader).
87. För Priip-produkter med ett tak eller en högsta gräns för det belopp som kan tas ut (och förutsatt att det inbegriper alla kostnader som ska redovisas enligt kraven på offentliggörande), ska taket eller den högsta gränsen användas i stället, på villkor att Priip-produktutvecklaren åtar sig att respektera den offentliggjorda kostnaden och att absorbera kostnader som annars skulle leda till att siffran överskrids.
88. Om angivandet av en siffra med två decimaler enligt Priip-produktutvecklarens åsikt sannolikt skulle ge investerarna en falsk bild av exakthet, behöver denna siffra endast uttryckas med en decimal.
89. Priip-produktutvecklaren ska säkerställa att den uppskattade siffrans exakthet kontrolleras med jämna mellanrum. Priip-produktutvecklaren ska avgöra om det är lämpligt att använda retroaktiva siffror i stället för en uppskattning, men ska i alla händelser senast tolv månader efter det datum då Priip-produkten för första gången bjöds ut till försäljning i någon medlemsstat, kontrollera uppskattningens exakthet genom att beräkna en retroaktiv siffra.
▼M3 —————
Gemensamma krav för alla Priip-produkter
90. De tabeller som avses i artikel 5 ska innehålla en angivelse av de kostnader i penningbelopp och procent som Priip-produktutvecklaren har kännedom om för det fallet att den icke-professionella investeraren investerar 10 000 euro i Priip-produkten (för alla Priip-produkter utom de som är produkter med regelbundna premier eller vanliga betalningar), respektive 1 000 euro per år (för Priip-produkter med regelbundna premier eller vanliga betalningar). Kostnadssiffror ska visas för olika innehavstider, däribland den rekommenderade innehavstiden, på följande sätt:
För Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på ett år eller mindre ska endast kostnader vid inlösen vid utgången av den rekommenderade innehavstiden visas.
För Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på mer än ett år och mindre än tio år ska kostnader visas för inlösen vid utgången av det första året och vid utgången av den rekommenderade innehavstiden.
För Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på tio år eller mer ska en extra innehavstid visas med kostnadssiffror vid inlösen efter halva den rekommenderade innehavstiden avrundat till utgången av det närmaste året.
Om det inte är tillåtet att lösa in Priip-produkten före den rekommenderade innehavstiden, eller om Priip-produkten inte anses ha en alternativ likviditetsfacilitet som stöds av Priip-produktutvecklaren eller en tredje part, eller om det saknas likviditetsarrangemang, eller för de Priip-produkter som avses i punkt 30 i bilaga IV, får kostnader visas först vid den rekommenderade innehavstidens utgång.
91. Om Priip-produkten har en annan valuta än euron ska ett belopp av liknande storlek som beloppen i punkt 90 i denna bilaga användas som direkt kan divideras med 1 000 .
▼M3 —————
BILAGA VII
REDOVISNING AV KOSTNADER
Direkt under rubriken till avsnittet ”Vilka är kostnaderna?” ska följande varning infogas, såvida inte Priip-produktutvecklaren vet att den person som ger råd om eller säljer Priip-produkten inte kommer att ta ut några extra avgifter:
”Den person som ger dig råd om eller säljer produkten kan ta ut andra kostnader. Om så är fallet ska personen i fråga informera dig om dessa kostnader och om hur de påverkar din investering.”
I kostnadstabellerna nedan ska begreppet ”lösa in” användas för att ange slutet på investeringen. Om begreppet kan vara vilseledande för särskilda typer av Priip-produkter kan exempelvis ”säga upp” eller ”återköpa” användas.
Tabell 1 för alla Priip-produkter utom de som avses i artikel 13 b och i punkt 76c i bilaga VI (med automatisk inlösen)
Priip-produktutvecklaren ska infoga följande rubriker, beskrivande förklaringar och tabell 1 som visar de aggregerade kostnadssiffrorna i penningbelopp och procent som anges i punkterna 61 och 62 i bilaga VI, med de innehavstider som avses i punkt 90 i samma bilaga:
”Kostnader över tid
Tabellerna visar de belopp som tas från din investering för att täcka olika typer av kostnader. Beloppens storlek beror på hur mycket du investerar, hur länge du innehar produkten [och hur din produkt presterar (i förekommande fall)]. Beloppen som visas här är baserade på ett exempel på investeringsbelopp och olika möjliga investeringsperioder.
Vi har antagit följande:
|
|
Om du [löser in] efter 1 år (i förekommande fall) |
Om du [löser in] efter [1/2 rekommenderad innehavstid] (i förekommande fall) |
Om du [löser in] efter [rekommenderad innehavstid] |
|
Totala kostnader |
[] euro |
[] euro |
[] euro |
|
Årliga kostnadseffekter (*1) |
[] % |
[] % varje år |
[] % varje år |
|
(*1)
”Detta illustrerar hur kostnader minskar din avkastning varje år under innehavstiden. Det visar till exempel att om du löser in vid den rekommenderade innehavstiden beräknas din genomsnittliga avkastning per år bli [ ] % före kostnader och [ ] % efter kostnader.” (I förekommande fall): ”Som ersättning för sina tjänster kan personen som säljer produkten till dig komma att erhålla en del av de kostnader som du betalar till oss. (I förekommande fall) [Du kommer att få information om beloppet].” (I förekommande fall) : ”Dessa siffror inbegriper den högsta distributionsavgift som den person som säljer produkten till dig kan ta ut ([ ] % av det investerade beloppet/[ ] euro). Personen i fråga kommer att informera dig om den faktiska distributionsavgiften.”. |
|||
Tabell 1 för Priip-produkter som avses i artikel 13 b
Priip-produktutvecklaren ska infoga följande rubriker och beskrivande förklaringar samt tabell 1 som visar de aggregerade kostnadssiffrorna i penningbelopp och procent som anges i punkterna 61 och 62 i bilaga VI, med de innehavstider som avses i punkt 90 i samma bilaga, och med en uppdelning mellan de andra kostnaderna för Priip-produkten än kostnaderna för de underliggande investeringsalternativen (försäkringsavtal) och de olika kostnaderna för de underliggande investeringsalternativen (investeringsalternativ):
”Kostnader över tid
Tabellerna visar de belopp som tas från din investering för att täcka olika typer av kostnader. Beloppens storlek beror på hur mycket du investerar, hur länge du innehar produkten [och hur din produkt presterar (i förekommande fall)]. Beloppen som visas här är baserade på ett exempel på investeringsbelopp och olika möjliga investeringsperioder.
Vi har antagit följande:
[En förklaring om att de totala kostnaderna för den icke-professionella investeraren utgörs av en kombination av de andra kostnaderna för Priip-produkten än kostnaderna för de underliggande investeringsalternativen och kostnaderna för investeringsalternativen, och att de varierar beroende på de underliggande investeringsalternativen.]”
|
|
Om du [löser in] efter 1 år (i förekommande fall) |
Om du [löser in] efter [1/2 rekommenderad innehavstid] (i förekommande fall) |
Om du [löser in] efter [rekommenderad innehavstid] |
|
Totala kostnader |
|||
|
— Försäkringsavtal — Investeringsalternativ |
[] euro [] – [] euro |
[] euro [] – [] euro |
[] euro [] – [] euro |
|
Årliga kostnadseffekter (*1) |
|||
|
— Försäkringsavtal — Investeringsalternativ |
[] % [] – [] % |
[] % varje år [] – [] % varje år |
[] % varje år [] – [] % varje år |
|
(*1)
”Detta illustrerar hur kostnader minskar din avkastning varje år under innehavstiden. Det visar till exempel att om du löser in vid den rekommenderade innehavstiden beräknas din genomsnittliga avkastning per år bli [ ] % före kostnader och [ ] % efter kostnader.” (I förekommande fall) : ”Som ersättning för sina tjänster kan personen som säljer produkten till dig komma att erhålla en del av de kostnader som du betalar till oss. (I förekommande fall) [Du kommer att få information om beloppet.]” (I förekommande fall) : ”Dessa siffror inbegriper den högsta distributionsavgift som den person som säljer produkten till dig kan ta ut ([ ] % av det investerade beloppet/[ ] euro). Personen i fråga kommer att informera dig om den faktiska distributionsavgiften.” |
|||
Tabell 1 för Priip-produkter som avses i punkt 76c i bilaga VI (med automatisk inlösen)
För de Priip-produkter som avses i punkt 76c i bilaga VI ska rubrik och beskrivande förklaringar samt tabell 1 ”Kostnader över tid” vara utformade enligt följande:
”Kostnader över tid
Tabellerna visar de belopp som tas från din investering för att täcka olika typer av kostnader. Beloppens storlek beror på hur mycket du investerar, hur länge du innehar produkten [och hur din produkt presterar (i förekommande fall)]. Beloppen som visas här är baserade på ett exempel på investeringsbelopp och olika investeringsperioder.
Löptiden för denna produkt är osäker eftersom denna kan sägas upp vid olika tidpunkter beroende på hur marknaden utvecklas. I de belopp som visas här beaktas två olika scenarier (förtida inlösen och förfall). Om du beslutar att lösa in produkten innan den förfaller kan inlösenkostnader tillämpas utöver de belopp som visas här.
Vi har antagit följande:
|
|
Om produkten löses in vid första möjliga datum [] |
Om produkten förfaller |
|
Totala kostnader |
[] euro |
[] euro |
|
Årliga kostnadseffekter (*1) |
[] % |
[] % varje år |
|
(*1)
”Detta visar hur kostnader minskar din avkastning varje år under innehavstiden. Det visar till exempel att om du löser in på förfallodagen beräknas din genomsnittliga avkastning per år bli [ ] % före kostnader och [ ] % efter kostnader.” (I förekommande fall): ”Som ersättning för sina tjänster kan personen som säljer produkten till dig komma att erhålla en del av de kostnader som du betalar till oss. (I förekommande fall) [Du kommer att få information om beloppet.]” (I förekommande fall): ”Dessa siffror inbegriper den högsta distributionsavgift som den person som säljer produkten till dig kan ta ut ([ ] % av det investerade beloppet/[ ] euro). Personen i fråga kommer att informera dig om den faktiska distributionsavgiften.” |
||
Tabell 2 för alla Priip-produkter utom de som avses i artikel 13 b
Priip-produktutvecklaren ska infoga en uppdelning av kostnaderna i enlighet med den klassificering som avses i punkterna 64–69 i bilaga VI med hjälp av rubrikerna och tabell 2 nedan.
En kortfattad beskrivning av varje typ av kostnad ska infogas. Denna ska innefatta en numerisk indikator (penningbelopp eller procent) och beräkningsgrunden om denna kan presenteras på ett enkelt sätt som sannolikt kan förstås av den typ av icke-professionella investerare som utgör målgruppen för Priip-produkten. Beskrivningen ska vara baserad på ett eller flera av de exempel som finns i tabellen nedan, såvida de är tillämpliga.
”Kostnadssammansättning
|
Engångskostnader vid teckning eller inlösen |
(PRIP-produkter): Om du [löser in] efter [1 år/den rekommenderade innehavstiden (om mindre än 1 år)] (Försäkringsbaserade investeringsprodukter): Årlig kostnadseffekt om du [löser in] efter [rekommenderad innehavstid] |
|
|
Teckningskostnader |
[Beskriv slaget med högst 300 tecken. Exempel: — ”[] % av beloppet du betalar in när du tecknar dig för investeringen.” — ”[] % av de första [] premierna du betalar.” — ”Dessa kostnader är redan inkluderade i [priset/premierna] du betalar.” — ”Detta inbegriper distributionskostnader på [[] % av det investerade beloppet/[] euro]. [Detta är det mesta du kommer att betala]. [Personen som säljer produkten till dig kommer att informera dig om den faktiska avgiften.]” — ”Vi tar inte ut någon teckningsavgift.”] |
[Upp till] [] euro (Prip-produkter) eller [] % (Ibip-produkter) |
|
Inlösenkostnader |
[Beskriv slaget med högst 300 tecken. Exempel: — ”[] % av din investering innan den betalas ut till dig.” — ”Vi tar inte ut någon inlösenavgift för denna produkt [men personen som säljer produkten till dig kan komma att göra det].” (Om inlösenkostnader endast tillämpas i särskilda fall) – ”Dessa kostnader tillämpas endast om (förklara omständigheterna eller ge ett exempel med högst 200 tecken)” För försäkringsbaserade investeringsprodukter där inlösenavgifter endast tillämpas vid inlösen före den rekommenderade innehavstiden, ska det endast stå ”ej tillämpligt” i den högra kolumnen, och följande förklaring ska infogas i kolumnen utöver beskrivningarna ovan: ”Inlösenavgifter anges med beteckningen ”ej tillämpligt” i nästa kolumn eftersom de inte tillämpas om du innehar produkten fram till den rekommenderade innehavstiden.” |
[] euro (Prip-produkter) eller [] % (Ibip-produkter) |
|
Löpande kostnader [tas ut varje år] |
|
|
|
Förvaltningsavgifter och andra administrations- eller driftskostnader |
[Beskriv beräkningsgrunden med högst 150 tecken. Exempel: ”[] % av värdet på din investering per år”]. Detta är en uppskattning baserad på faktiska kostnader under det senaste året. |
[] euro (Prip-produkter) eller [] % (Ibip-produkter) |
|
Transaktionskostnader |
[] % av värdet på din investering per år. Detta är en uppskattning av kostnaderna som uppstår när vi köper och säljer produktens underliggande investeringar. Det faktiska beloppet kommer att variera beroende på hur mycket vi köper och säljer. |
[] euro (Prip-produkter) eller [] % (Ibip-produkter) |
|
Extra kostnader som tas ut under särskilda omständigheter |
|
|
|
Resultatrelaterade avgifter [och särskilda vinstandelar, s.k. carried interest] |
[[Beskriv med högst 300 tecken]. Det faktiska beloppet kommer att variera beroende på resultatet för din investering. Ovanstående uppskattning av de aggregerade kostnaderna utgör genomsnittet för de senaste fem åren.] eller [Ingen resultatrelaterad avgift tas ut för denna produkt]. |
[] euro (Prip-produkter) eller [] % (Ibip-produkter) |
|
(I förekommande fall): ”Olika kostnader tillämpas beroende på det investerade beloppet [förklara omständigheterna eller använd ett exempel med högst 150 tecken.]” |
||
För Priip-produkter som erbjuder flera olika investeringsalternativ ska Priip-produktutvecklarna använda tabellerna 1 och 2 i denna bilaga som gäller för alla Priip-produkter utom de som avses i artikel 13 b och i punkt 76c i bilaga VI för kostnadsredovisningen och för siffrorna i varje tabell, i förekommande fall, visa kostnadsspannet.
För Priip-produkter med en rekommenderad innehavstid på mindre än ett år ska uppgiften om prisförhållandet i procent i tabellerna 1 och 2 vara ”Kostnadseffekt” i stället för ”Årlig kostnadseffekt”, och i fotnoten under tabell 1 ska följande anges: ”Detta visar kostnadseffekten för en innehavstid på mindre än ett år. Procentsatsen är inte direkt jämförbar med de siffror för kostnadseffekt som lämnas för andra Priip-produkter”.
För Priip-produkter där prisförhållandet i procent beräknas med hjälp av ett nominellt värde ska följande fotnot infogas under tabellen: ”Detta visar kostnader i förhållande till Priip-produktens nominella värde”.
Tabell 2 för Priip-produkter som avses i artikel 13 b
Priip-produktutvecklaren ska infoga en uppdelning av kostnaderna i enlighet med den klassificering som avses i punkterna 64–69 i bilaga VI med hjälp av rubrikerna och tabell 2 nedan. I förekommande fall i fråga om typen av kostnader ska en uppdelning av kostnaderna visas mellan de andra kostnaderna för Priip-produkten än kostnaderna för de underliggande investeringsalternativen (försäkringsavtal) och de olika kostnaderna för de underliggande investeringsalternativen (investeringsalternativ).
En kortfattad beskrivning av varje typ av kostnad ska infogas. Denna ska innehålla en numerisk indikator (fast belopp eller procent) och beräkningsgrunden om denna kan presenteras på ett enkelt sätt som sannolikt kan förstås av den typ av icke-professionella investerare som utgör målgruppen för Priip-produkten. Beskrivningen ska vara baserad på ett eller flera av de exempel som finns i tabellen nedan, såvida de är tillämpliga.
Kostnadssammansättning
|
Engångskostnader vid teckning eller inlösen |
Årlig kostnadseffekt om du [löser in] efter [rekommenderad innehavstid] |
|
|
Teckningskostnader |
[Beskriv slaget med högst 300 tecken. Exempel: — ”[] % av beloppet du betalar in när du tecknar dig för investeringen.” — ”[] % av de första [] premierna du betalar.” — ”Dessa kostnader är redan inkluderade i [priset/premierna] du betalar.” — ”Detta inbegriper distributionskostnader på [[] % av det investerade beloppet/[] euro]. [Detta är det mesta du kommer att betala]. [Personen som säljer produkten till dig kommer att informera dig om den faktiska avgiften.]” — ”Vi tar inte ut någon teckningsavgift.”] |
”[] %” eller ”Försäkringsavtal [] % Investeringsalternativ [] – [] %” |
|
Inlösenkostnader |
[Beskriv slaget med högst 300 tecken. Exempel: — ”[] % av din investering innan den betalas ut till dig.” — ”Vi tar inte ut någon inlösenavgift för denna produkt [men personen som säljer produkten till dig kan komma att göra det].” (Om inlösenkostnader endast tillämpas i särskilda fall) – ”Dessa kostnader tillämpas endast om (förklara omständigheterna eller ge ett exempel med högst 200 tecken)” För försäkringsbaserade investeringsprodukter där inlösenavgifter endast tillämpas vid inlösen före den rekommenderade innehavstiden, ska det endast stå ”ej tillämpligt” i den högra kolumnen, och följande förklaring ska infogas i kolumnen utöver beskrivningarna ovan: ”Inlösenavgifter anges med beteckningen ”ej tillämpligt” i nästa kolumn eftersom de inte tillämpas om du innehar produkten till den rekommenderade innehavstiden.” |
”[] %” eller ”Försäkringsavtal [] % Investeringsalternativ [] – [] %” |
|
Löpande kostnader som tas ut varje år |
|
|
|
Förvaltningsavgifter och andra administrations- eller driftskostnader |
[Beskriv beräkningsgrunden med högst 150 tecken. Exempel: ”[] % av värdet på din investering per år”]. Detta är en uppskattning baserad på faktiska kostnader under det senaste året. |
”[] %” eller ”Försäkringsavtal [] % Investeringsalternativ [] – [] %” |
|
Transaktionskostnader |
[] % av värdet på din investering per år. Detta är en uppskattning av kostnaderna som uppstår när vi köper och säljer produktens underliggande investeringar. Det faktiska beloppet kommer att variera beroende på hur mycket vi köper och säljer. |
”[] %” eller ”Försäkringsavtal [] % Investeringsalternativ [] – [] %” |
|
Extra kostnader som tas ut under särskilda omständigheter |
|
|
|
Resultatrelaterade avgifter [och särskilda vinstandelar, s.k. carried interest] |
[[Beskriv med högst 300 tecken]. Det faktiska beloppet kommer att variera beroende på resultatet för din investering. Ovanstående uppskattning av de aggregerade kostnaderna utgör genomsnittet för de senaste fem åren.] eller [Ingen resultatrelaterad avgift tas ut för denna produkt]. |
”[] %” eller ”Försäkringsavtal [] % Investeringsalternativ [] – [] %” |
|
(I förekommande fall): ”Olika kostnader tillämpas beroende på det investerade beloppet [förklara omständigheterna eller använd ett exempel med högst 150 tecken.]” |
||
BILAGA VIII
INFORMATION OM TIDIGARE RESULTAT: INNEHÅLL OCH UTFORMNING
Definitioner
1. I presentationen av information om tidigare resultat gäller följande definitioner:
fondföretag: ett fondföretag som är auktoriserat i enlighet med artikel 5 i direktiv 2009/65/EG som
är en Priip-produkt i kategori 2 enligt punkt 5 i bilaga II, och
inte vid vissa förutbestämda tidpunkter ger icke-professionella investerare algoritmbaserade vinster som är relaterade till resultat, eller till realiserade prisförändringar eller andra villkor, med avseende på finansiella tillgångar, index eller referensportföljer eller har liknande egenskaper.
alternativ investeringsfond: en alternativ investeringsfond enligt definitionen i artikel 4.1 a i direktiv 2011/61/EU som
är en Priip-produkt i kategori 2 enligt punkt 5 i bilaga II,
är en öppen alternativ investeringsfond som avses i artikel 1.2 i kommissionens delegerade förordning (EU) nr 694/2014 ( 14 ), och
inte vid vissa förutbestämda tidpunkter ger icke-professionella investerare algoritmbaserade vinster som är relaterade till resultat, eller till realiserade prisförändringar eller andra villkor, med avseende på finansiella tillgångar, index eller referensportföljer eller har liknande egenskaper.
fondförsäkringsbaserad investeringsprodukt: en fondförsäkringsbaserad investeringsprodukt som
är en Priip-produkt i kategori 2 enligt punkt 5 i bilaga II,
är möjlig att lösa in i förtid före den rekommenderade innehavstiden utan betydande begränsande villkor,
ger förmåner som är direkt kopplade till värdet på tillgångarna som är indelade i enheter, och
inte vid vissa förutbestämda tidpunkter ger icke-professionella investerare algoritmbaserade vinster som är relaterade till resultat, eller till realiserade prisförändringar eller andra villkor, med avseende på finansiella tillgångar, index eller referensportföljer eller har liknande egenskaper.
Beräkning av tidigare resultat för fondföretag eller alternativa investeringsfonder
2. Tidigare resultat ska beräknas på fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens substansvärde, och beräkningen ska utgå ifrån att all utdelningsbar inkomst har återinvesterats i fonden.
Användning av simulerade data för tidigare resultat för fondföretag eller alternativa investeringsfonder
3. Simulerade resultat för perioden innan uppgifter fanns tillgängliga får bara tillåtas i följande fall, förutsatt att användningen är rättvisande, tydlig och inte vilseledande:
För en ny aktiekategori i ett befintligt fondföretag, en alternativ investeringsfond eller en delfond får resultat simuleras genom att resultatet för en annan kategori används, förutsatt att de två kategorierna inte skiljer sig väsentligt när det gäller deras andel av fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens tillgångar.
Ett feederfondföretag eller en feeder-AIF-fond får simulera sitt resultat genom att använda masterfondföretagets eller master-AIF-fondens resultat, om ett av följande villkor uppfylls:
Enligt feederfondföretagets eller feeder-AIF-fondens strategi och mål tillåts inte andra tillgångar än andelar i masterfondföretaget eller master-AIF-fonden och kompletterande likvida tillgångar.
Feederfondföretagets eller feeder-AIF-fondens egenskaper skiljer sig inte väsentligt från masterfondföretagets eller master-AIF-fondens.
Beräkning av tidigare resultat för fondförsäkringsbaserade investeringsprodukter
4. Beräkning av tidigare resultat enligt beskrivning i punkt 2 i denna bilaga ska i tillämpliga delar gälla för fondförsäkringsbaserade investeringsprodukter. Beräkningen ska vara förenlig med antingen förklaringen av den biometriska riskpremiens inverkan på investeringens avkastning eller effekten av kostnadsdelen i den biometriska riskpremien i enlighet med artikel 2.4.
Presentation av fondföretags eller alternativa investeringsfonders tidigare resultat
5. Informationen om fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens tidigare resultat ska presenteras i ett stapeldiagram över fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens resultat under de senaste 10 åren. Stapeldiagrammet ska vara så pass stort att det är lätt att tyda.
6. Fondföretag eller alternativa investeringsfonder med kortare verksamhetstid än fem hela kalenderår ska i presentationen bara ange resultaten under de senaste fem åren.
7. År för vilka uppgifter saknas ska vara tomma och endast visa datum.
8. För fondföretag eller alternativa investeringsfonder som saknar resultatuppgifter för ett helt kalenderår, ska det i en förklaring anges att det saknas uppgifter som skulle kunna ge icke-professionella investerare en bild av tidigare resultat.
9. Stapeldiagrammet ska kompletteras med följande väl synliga kommentarer:
En varning om det begränsade värdet av att låta tidigare resultat vara en vägledning för framtida resultat, med följande kommentar i fetstil:
”Tidigare resultat utgör inte någon tillförlitlig indikation på framtida resultat. Marknaderna kan utvecklas helt annorlunda i framtiden.
De kan hjälpa dig att bedöma hur fonden har förvaltats tidigare”.
En beskrivande förklaring av vad som visas, vilken ska infogas ovanför stapeldiagrammet med följande lydelse i fetstil:
”Detta diagram visar fondens resultat som förlust eller vinst i procent per år för de senaste [x] åren.”
I tillämpliga fall en produktspecifik varning om att tidigare resultat inte är representativa i enlighet med punkt 15 i denna bilaga eller andra anledningar i förekommande fall, med högst 150 tecken i klartext.
En kortfattad förklaring om vilka avgifter och arvoden som ingår eller inte ingår i beräkningen av tidigare resultat, i förekommande fall. Detta gäller inte för fondföretag eller alternativa investeringsfonder som inte har tecknings- eller inlösenavgifter. [Exempel på beskrivande förklaring:
”Resultat visas efter avdrag för årliga avgifter. Eventuella tecknings- och inlösenavgifter är undantagna från beräkningen.”].
Uppgift om vilket år fonden, delfonden eller aktiekategorin lanserades.
I tillämpliga fall, uppgift om i vilken valuta det tidigare resultatet har beräknats.
10. Informationen får inte innehålla uppgifter om tidigare resultat för del av aktuellt kalenderår.
Användning av jämförelseindex vid tidigare resultat
11. Om avsnittet med rubriken ”Vad innebär produkten?” i faktabladet innehåller en hänvisning till ett jämförelseindex ska en stapel över resultatet i förhållande till detta jämförelseindex visas i stapeldiagrammet vid sidan av stapeln över fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens tidigare resultat. Detta gäller för fondföretag eller alternativa investeringsfonder som antingen följer ett jämförelseindex eller som förvaltas med hänvisning till ett jämförelseindex. Fondföretag eller alternativa investeringsfonder anses vara förvaltade med hänvisning till ett jämförelseindex om detta har betydelse för förvaltningen av fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden, exempelvis för portföljens sammansättning och/eller resultatmätning.
12. För fondföretag eller alternativa investeringsfonder som saknar uppgifter om tidigare resultat under de föreskrivna fem eller tio åren, ska jämförelseindex inte visas för de år då fondföretaget eller den alternativa investeringsfonden inte existerade.
13. Om ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond förvaltas med hänvisning till ett jämförelseindex i enlighet med punkt 11 i denna bilaga, ska de beskrivande förklaringarna i punkt 9 i denna bilaga kompletteras enligt följande, i fetstil:
”Detta diagram visar fondens resultat som förlust eller vinst i procent per år för de senaste [x] åren i förhållande till sitt jämförelseindex.”
”Det kan hjälpa dig att bedöma hur fonden har förvaltats tidigare och jämföra det med jämförelseindex.”
Presentation av stapeldiagrammet
14. Det stapeldiagram som presenterar tidigare resultat ska uppfylla följande kriterier:
Y-axelns skala i stapeldiagrammet ska vara linjär, inte logaritmisk.
Skalan ska vara anpassad till de visade staplarnas storlek och får inte komprimera dem så att avkastningsvariationer blir svårare att urskilja.
X-axeln ska börja i nollresultat (0 %).
Varje stapel ska förses med uppgift om den uppnådda procentuella avkastningen.
Tidigare resultat ska avrundas till en decimal.
Effekter och hantering av väsentliga förändringar
15. Om ett fondföretags eller en alternativ investeringsfonds mål och placeringsinriktning förändras väsentligt under den period som visas i stapeldiagrammet enligt punkterna 5–10 i denna bilaga, ska fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens resultat före denna väsentliga förändring fortsätta att visas.
16. Perioden före den väsentliga förändringen enligt punkt 15 i denna bilaga ska anges i stapeldiagrammet och förses med en tydlig varning om att resultatet uppnåtts under förutsättningar som inte längre gäller.
Användning av simulerade data för tidigare resultat
17. I alla fall där resultatet har simulerats i enlighet med punkt 3 i denna bilaga, ska det i stapeldiagrammet tydligt anges att så har skett.
18. Ett fondföretag eller en alternativ investeringsfond som ändrar sin rättsliga ställning, men fortsätter att vara etablerat i samma medlemsstat, ska bara få bibehålla sin resultathistorik om den medlemsstatens behöriga myndighet gör bedömningen att förändringen rimligtvis inte påverkar fondföretagets eller den alternativa investeringsfondens resultat.
19. Vid fusioner enligt artikel 2.1 p i och iii i direktiv 2009/65/EG, ska bara det övertagande fondföretagets tidigare resultat bibehållas.
20. Vid fusioner av alternativa investeringsfonder ska punkt 19 i denna bilaga gälla i tillämpliga delar.
Presentation av feederfondföretags eller feeder-AIF-fonders tidigare resultat
21. Presentationen av tidigare resultat för ett feederfondföretag eller en feeder-AIF-fond ska avse just dessa och inte återge de tidigare resultaten för masterfondföretaget eller master-AIF-fonden.
22. Punkt 21 i denna bilaga ska inte gälla
om feederfondföretaget eller feeder-AIF-fonden visar det tidigare resultatet för masterfondföretaget eller master-AIF-fonden som jämförelseindex, eller
om feederfondföretaget eller feeder-AIF-fonden startades som sådana senare än masterfondföretaget eller master-AIF-fonden och om villkoren i punkt 3 i denna bilaga uppfylls och ett simulerat resultat visas för åren innan feederfondföretaget eller feeder-AIF-fonden fanns, baserat på masterfondföretagets eller master-AIF-fondens resultat, eller
om feederfondföretaget har tidigare resultat från tiden innan verksamheten som feederfondföretag inleddes, med dess egna resultat i stapeldiagrammet för de aktuella åren och med den väsentliga förändringen försedd med en uppgift i enlighet med punkt 16 i denna bilaga.
Presentation av tidigare resultat för fondförsäkringsbaserade investeringsprodukter
23. Punkterna 5–16 i denna bilaga ska i tillämpliga delar gälla för fondförsäkringsbaserade investeringsprodukter. Presentationen ska vara förenlig med antingen beskrivningen av den biometriska riskpremiens inverkan på investeringens avkastning eller effekten av kostnadsdelen i den biometriska riskpremien i enlighet med artikel 2.4.
( 1 ) Europaparlamentets och rådets direktiv 2011/61/EU av den 8 juni 2011 om förvaltare av alternativa investeringsfonder samt om ändring av direktiv 2003/41/EG och 2009/65/EG och förordningarna (EG) nr 1060/2009 och (EU) nr 1095/2010 (EUT L 174, 1.7.2011, s. 1).
( 2 ) Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/97 av den 20 januari 2016 om försäkringsdistribution (EUT L 26, 2.2.2016, s. 19).
( 3 ) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU av den 15 maj 2014 om marknader för finansiella instrument och om ändring av direktiv 2002/92/EG och av direktiv 2011/61/EU (EUT L 173, 12.6.2014, s. 349).
( 4 ) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 600/2014 av den 15 maj 2014 om marknader för finansiella instrument och om ändring av förordning (EU) nr 648/2012 (EUT L 173, 12.6.2014, s. 84).
( 5 ) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU av den 15 maj 2014 om marknader för finansiella instrument och om ändring av direktiv 2002/92/EG och av direktiv 2011/61/EU (EUT L 173, 12.6.2014, s. 349).
( 6 ) Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1060/2009 av den 16 september 2009 om kreditvärderingsinstitut (EUT L 302, 17.11.2009, s. 1).
( 7 ) Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2016/1800 av den 11 oktober 2016 om fastställande av tekniska genomförandestandarder för placeringen av externa ratinginstituts kreditvärderingar på en objektiv kreditkvalitetsskala för kreditkvalitetssteg i enlighet med Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/138/EG (EUT L 275, 12.10.2016, s. 19).
( 8 ) Europaparlamentets och rådets direktiv 2011/61/EU av den 8 juni 2011 om förvaltare av alternativa investeringsfonder samt om ändring av direktiv 2003/41/EG och 2009/65/EG och förordningarna (EG) nr 1060/2009 och (EU) nr 1095/2010 (EUT L 174, 1.7.2011, s. 1).
( 9 ) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/91/EU av den 23 juli 2014 om ändring av direktiv 2009/65/EG om samordning av lagar och andra författningar som avser företag för kollektiva investeringar i överlåtbara värdepapper (fondföretag) när det gäller förvaringsinstitutsfunktioner, ersättningspolicy och sanktioner (EUT L 257, 28.8.2014, s. 186).
( 10 ) Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/138/EG av den 25 november 2009 om upptagande och utövande av försäkrings- och återförsäkringsverksamhet (Solvens II) (EUT L 335, 17.12.2009, s. 1).
( 11 ) Europaparlamentets och rådets förordning nr 575/2013 av den 26 juni 2013 om tillsynskrav för kreditinstitut och värdepappersföretag och om ändring av förordning (EU) nr 648/(EU)2012, (EUT L 176, 27.6.2013, s. 1).
( 12 ) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/1011 av den 8 juni 2016 om index som används som referensvärden för finansiella instrument och finansiella avtal eller för att mäta investeringsfonders resultat, och om ändring av direktiven 2008/48/EG och 2014/17/EU och förordning (EU) nr 596/2014 (EUT L 171, 29.6.2016, s. 1).
( 13 ) Kommissionens direktiv 2007/16/EG av den 19 mars 2007 om genomförande av rådets direktiv 85/611/EEG om samordning av lagar och andra författningar som avser företag för kollektiva investeringar i överlåtbara värdepapper (fondföretag), när det gäller förtydligandet av vissa definitioner (EUT L 79, 20.3.2007, s. 11).
( 14 ) Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 694/2014 av den 17 december 2013 om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2011/61/EU vad gäller tekniska standarder för tillsyn för att avgöra typ av förvaltare av alternativa investeringsfonder (EUT L 183, 24.6.2014, s. 18).