Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0574

2008/574/EG: Rådets beslut av den 8 juli 2008 om utnämning av två polska ledamöter och en polsk suppleant i Regionkommittén

OJ L 183, 11.7.2008, p. 37–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

No longer in force, Date of end of validity: 25/01/2010

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/574/oj

11.7.2008   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 183/37


RÅDETS BESLUT

av den 8 juli 2008

om utnämning av två polska ledamöter och en polsk suppleant i Regionkommittén

(2008/574/EG)

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR BESLUTAT FÖLJANDE

med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 263,

med beaktande av den polska regeringens förslag, och

av följande skäl:

(1)

Den 24 januari 2006 antog rådet beslut 2006/116/EG om utnämning av ledamöter och suppleanter i Regionkommittén för perioden från och med den 26 januari 2006 till och med den 25 januari 2010 (1).

(2)

En plats som ledamot i Regionkommittén har blivit ledig till följd av att mandatet för Franciszek WOŁODŹKO löpt ut. En plats som ledamot i Regionkommittén har blivit ledig till följd av att mandatet för Ludwik Kajetan WĘGRZYN löpt ut. En plats som suppleant i Regionkommittén har blivit ledig till följd av att mandatet för Marek TROMBSKI löpt ut.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Till Regionkommittén utnämns under återstoden av mandatperioden, dvs. till och med den 25 januari 2010,

a)

som ledamöter

Jacek CZERNIAK, przewodniczący Sejmiku Województwa lubelskiego (Chairman of the Sejmik of the Lubelskie voivodship),

Bogusław ŚMIGIELSKI, marszałek województwa śląskiego (Marshall of the Śląskie voivodship),

och

b)

som suppleant

Dariusz WRÓBEL, burmistrz Opola Lubelskiego (Mayor of Opole Lubelskie).

Artikel 2

Detta beslut får verkan samma dag som det antas.

Utfärdat i Bryssel 8 juli 2008.

På rådets vägnar

C. LAGARDE

Ordförande


(1)  EUT L 56, 25.2.2006, s. 75.


Top