EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0180

2007/180/EG: Rådets beslut av den 19 mars 2007 om utnämning av en italiensk ledamot och två italienska suppleanter i Regionkommittén

OJ L 84, 24.3.2007, p. 35–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
OJ L 4M , 8.1.2008, p. 239–239 (MT)

No longer in force, Date of end of validity: 25/01/2010

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/180/oj

24.3.2007   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 84/35


RÅDETS BESLUT

av den 19 mars 2007

om utnämning av en italiensk ledamot och två italienska suppleanter i Regionkommittén

(2007/180/EG)

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR BESLUTAT FÖLJANDE

med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 263,

med beaktande av den italienska regeringens förslag, och

av följande skäl:

(1)

Rådet antog den 24 januari 2006 beslut 2006/116/EG om utnämning av ledamöter och suppleanter i Regionkommittén för perioden från och med den 26 januari 2006 till och med den 25 januari 2010 (1).

(2)

En plats som ledamot i Regionkommittén har blivit ledig till följd av att mandattiden för Guido MILANA har löpt ut och två platser som suppleanter i Regionkommittén har blivit lediga till följd av att Salvatore CUFFARO och Giovanni MASTROCINQUE har avgått.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Till Regionkommittén utnämns för återstoden av mandatperioden, dvs. till och med den 25 januari 2010,

a)

som ledamot

Guido MILANA, Consigliere comunale di Olevano Romano, som ersättare för Guido MILANA, Consiglio provinciale di Roma,

b)

som suppleanter

Francesco SCOMA, Consigliere dell’Assemblea regionale siciliana, som ersättare för Salvatore CUFFARO,

Graziano MILIA, Presidente della Provincia di Cagliari, som ersättare för Giovanni MASTROCINQUE.

Artikel 2

Detta beslut får verkan samma dag som det antas.

Utfärdat i Bryssel den 19 mars 2007.

På rådets vägnar

Horst SEEHOFER

Ordförande


(1)  EUT L 56, 25.2.2006, s. 75.


Top