EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2022/058/01

Gemensamma sortlistan över arter av lantbruksväxter Tillägg 2022/1 (Text av betydelse för EES) 2022/C 58/01

C/2022/360

OJ C 58, 3.2.2022, p. 1–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.2.2022   

SV EN

Europeiska unionens officiella tidning

C 58/1


GEMENSAMMA SORTLISTAN ÖVER ARTER AV LANTBRUKSVÄXTER

Tillägg 2022/1

(Text av betydelse för EES)

(2022/C 58/01)

INNEHOLLSFÖRTECKNING

Beskrivning 3
Lista över lantbruksväxter 4

I.   Betor

1.

Beta vulgaris L. Sockerbeta 4

2.

Beta vulgaris L. Foderbeta 4

II.   Foderväxter

5.

Agrostis stolonifera L. Krypven 5

17.

Festuca rubra L. Rödsvingel 5

20.

Lolium multiflorum Lam. Italienskt rajgräs (även Westerwoldiskt) 5

20.1.

Ssp. alternativum 5

20.2.

Ssp. non alternativum 5

21.

Lolium perenne L. Engelskt rajgräs 5

29.

Poa pratensis L. Ängsgröe 6

47.

Medicago sativa L. Blålusern 6

54.

Pisum sativum L. (partim) Ärt 6

71.

Vicia faba L. (partim) Åkerböna 6

74.

Vicia villosa Roth. Luddvicker 6

79.

Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers. Oljerättika 7

III.   Olje- och fiberväxter

83.

Brassica napus L. (partim) Raps 8

89.

Helianthus annuus L. Solros 8

90.

Linum usitatissimum L. Lin 8

92.

Sinapis alba L. Vitsenap 8

93.

Glycine max (L.) Merr. Sojaböna 8

IV.   Stråsäd

94.

Avena nuda L. Nakenhavre 9

95.

Avena sativa L. (including A. Byzantina K. Koch) Havre och rödhavre 9

96.

Avena strigosa Schreb. Purrhavre 9

97.

Hordeum vulgare L. Korn 9

97.1.

Korn tvårads 9

97.2.

Korn sexrads 10

98.

Oryza sativa L. Ris 10

100.

Secale cereale L. Råg 10

101.

Sorghum bicolor (L.) Moench Sorghum 10

103.

Sorghum bicolor (L.) Moench × Sorghum sudanense (Piper) Stapf. Hybrider som uppkommit genom korsning av Sorghum bicolor och Sorghum sudanense 10

104.

×Triticosecale Wittm. ex A. Camus Hybrider som uppkommit genom korsning av en art av släktet Triticum med en art av släktet Secale 11

105.

Triticum aestivum L. Vete 11

106.

Triticum durum Desf. Durumvete 12

107.

Triticum spelta L. Speltvete 13

108.

Zea mays L. (partim) Majs 13

V.   Potatis

109.

Solanum tuberosum L. Potatis 15

BESKRIVNING

1.

Detta tillägg till den konsoliderade versionen 2021 av den gemensamma sortlistan över arter av lantbruksväxter (1) innehåller de ändringar som har behövt göras med hänsyn till de uppgifter som kommissionen fått från medlemsstaterna.

2.

Detta tillägg följer samma indelning som den konsoliderade versionen 2021. Hänvisning kan göras till beskrivningen i denna.

3.

Detta tillägg omfattar de anmälningar som inkommit mellan den 1 och den 30 november 2021.

4.

De ändringar som gjorts av den konsoliderade versionen 2021 anges i kolumn 4 på följande sätt:

(add.)

:

Anger att det rör sig om en ny post i den gemensamma sortlistan.

(mod.)

:

Anger att en befintlig post ändrats. Uppgifterna om denna post i detta tillägg ersätter uppgifterna i den konsoliderade versionen 2021.

(del.)

:

Anger att posten och alla uppgifter om den utgår ur den gemensamma sortlistan.

5.

Detta tillägg avser de anmälda arter som omfattas av bestämmelserna i artikel 16.1 i rådets direktiv 2002/53/EG (2).

6.

Om en upprätthållares kod inte anges i den konsoliderade versionen 2021 kan upprätthållarens namn och adress fås från den myndighet som anges i förteckningen för medlemsstaten eller Eftalandet i fråga.

(1)  Konsoliderad version av den 13 december 2021:

https://ec.europa.eu/food/plant/plant_propagation_material/plant_variety_catalogues_databases_en

(2)  EGT L 193, 20.7.2002, s. 1.


I.

1.   Beta vulgaris L. - Sugar beet

1

2

3

4

Adventura KWS

 

 

(del.)

Annegreta KWS

 

 

(del.)

Apolinara KWS

*CZ 69

 

D m (2) (mod.)

Bañares

*ES 1502

 

D m (2) (add.)

Charleena KWS

 

 

(del.)

Claricia KWS

 

 

f: 30.6.2022

Coruche

*ES 1502

 

D m (2) (add.)

Dabdou

 

 

(del.)

Eldorana KWS

 

 

f: 30.6.2023

Esperanza

 

 

(del.)

Excellenta KWS

 

 

(del.)

Fidelia

 

 

(del.)

Florena KWS

 

 

f: 30.6.2023

Hollandia KWS

 

 

(del.)

Jafra KWS

*HR 737, *HU 149293

 

D m (2) (mod.)

Kathleena KWS

 

 

(del.)

Lieselotta KWS

 

 

(del.)

Merida

*ES 1502

 

D m (2) (add.)

Natura KWS

*CZ 69

 

D m (2) (mod.)

Saka

 

 

(del.)

Sfast

 

 

(del.)

Smart Alamea KWS

(*)DE 105, *IT 183

 

D m (2) (mod.)

Smart Jella KWS

*IT 183

 

D m (mod.)(16)

Theresa KWS

 

 

(del.)

2.   Beta vulgaris L. - Fodder beet

1

2

3

4

Cosima

 

 

(del.)

II.

5.   Agrostis stolonifera L. – Creeping bent

1

2

3

4

Cato

 

 

(del.)

17.   Festuca rubra L. - Red fescue

1

2

3

4

Rosmerta

*DE 39

 

(add.)(1)(8)

Silhouette

 

 

(del.)

20.   Lolium multiflorum Lam. - Italian ryegrass (including Westerwold ryegrass)

1

2

3

4

Ssp. alternativum -

 

 

Appio

*IT 1328

 

(add.)

Ssp. non alternativum -

 

 

Giacomo

*CZ 201, *DE 283

 

(mod.)

Zebu

*LU 6045, *AT 658, *SI 536

*CH 162

T (mod.)(17)

21.   Lolium perenne L. - Perennial ryegrass

1

2

3

4

Agent

*NL 163

 

T (add.)

Barnauta

*HR 152, (*)LU 21002, *NL x, *AT 581

 

T (mod.)(17)

Duramo

 

 

(del.)

Eurostyle

*DE 39

 

D (add.)(1)

Everland

*NL 1036

 

T (add.)

Expedito

*DE 61

 

D (add.)(1)

Fiona

*NL 1036

 

D (add.)(1)

Flashlight

*NL 163

 

T (add.)

Flockie

*NL 163

 

D (add.)

Genial

 

 

(del.)

Grace

*NL 1036

 

D (add.)(1)

Groeze

*NL 1036

 

T (add.)

Kassian

 

 

(del.)

Lancelot

*NL 1036

 

D (add.)(1)

Liesel

*NL 163

 

D (add.)

Lionel

*NL 1036

 

D (add.)(1)

Melfix

*NL 1036

 

T (add.)

Mons

*NL 1036

 

T (add.)

Rover

*NL 1036

 

T (add.)

Saopaulo

*NL 1036

 

D (add.)(1)

Watson

*DE 39

 

D (add.)(1)

29.   Poa pratensis L. - Smooth-stalked meadowgrass

1

2

3

4

Abalina

*NL 1036

 

(add.)(1)

Nino

*DE 39

 

(add.)(1)

47.   Medicago sativa L. - Lucerne

1

2

3

4

Carma

*BG 75, (*)FR S12818, *PT 599

 

(mod.)

54.   Pisum sativum L. (partim) - Field pea

1

2

3

4

Florida

 

 

(del.)

LG Ajax

*FR S13491

 

(mod.)

71.   Vicia faba L. (partim) - Field bean

1

2

3

4

Bella

 

 

(del.)

Mallory

 

 

(del.)

74.   Vicia villosa Roth. - Hairy vetch

1

2

3

4

Bella

*DE 871

 

(add.)

79.   Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers. - Fodder radish

1

2

3

4

Doublemax

*DE 61, *FR S13278

 

(mod.)

- DoubleMax

*NL 296

 

 

DoubleMax

 

 

(mod.)= Doublemax

Ultimate

*DE 289, *FR S13804

 

(mod.)

III.

83.   Brassica napus L. (partim) - Swede rape

1

2

3

4

45103

 

 

(del.)

Fossil

 

 

(del.)

GMSD 001

 

 

(del.)

Kasalla

*BG 29, *SK 63

 

H (mod.)(15)(38)

KWS Diabolos CL

*BG 47

 

H (add.)(15)

MS 4780

 

 

(del.)

Phantom

*EE 31, *LT 44

 

H (mod.)(15)(38)

PR45H72

*IT 1057, *SK 450

 

H (mod.)(16)(32)(38)

PS 8781

 

 

(del.)

SY Florence

(*)DE 6880, *RO 2082

 

H (mod.)(15)(38)

89.   Helianthus annuus L. - Sunflower

1

2

3

4

LG50510

 

 

(del.)

Magma SU

*IT 426

 

S (add.)

MAS 81C

 

 

(del.)

N4H407 CL

*IT 1832, *RO 2200, *SK 712

 

S (mod.)(32)

N4H422 CL

*IT 1832, *RO 2200, *SK 712

 

S (mod.)(32)

P64LE159

*RO 2097

 

S (mod.)(32)(35)

90.   Linum usitatissimum L. - Flax, Linseed

1

2

3

4

Buffalo

*NL 9e, *SE 169

 

(mod.)(16)(18)

Serenade

 

 

(del.)

92.   Sinapis alba L. - White mustard

1

2

3

4

Modya

*FR S13804

 

(add.)

93.   Glycine max (L.) Merr. - Soya bean

1

2

3

4

Giglio

*IT x

 

(add.)

IV.

94.   Avena nuda L. - Small naked oat / Hulless oat

1

2

3

4

Rachele

*IT 1520

 

(add.)

95.   Avena sativa L. (including A. byzantina K. Koch) - Oat and Red oat

1

2

3

4

Fringante

 

 

f: 30.6.2024

Persik

 

 

f: 30.6.2024

96.   Avena strigosa Schreb. - Black oat / Bristle oat

1

2

3

4

Alesy

*FR 45517

 

(add.)

97.   Hordeum vulgare L. - Barley

1

2

3

4

- 2-row barley

 

 

Agency

 

 

f: 30.6.2024

Astoria

 

 

f: 30.6.2024

Caravan

 

 

f: 30.6.2024

Carditello

*IT 1520

 

(add.)

Endora

 

 

f: 30.6.2024

Iggy

 

 

(del.)

Kaspia

 

 

f: 30.6.2024

KWS Carbis

 

 

(del.)

KWS Cassia

*IE 7, *FR S13499

 

(mod.)(15)

KWS Hawking

*FR S13499

 

(mod.)(15)

KWS Orwell

*FR S13499

 

(mod.)(15)

Margret

 

 

(del.)

Overture

*CZ 1405, *FI 6102

 

(mod.)(16)

RGT Denver

*IT 1125

 

(add.)

RGT Parker

*IT 1125

 

(add.)

Rhyncostar

 

 

f: 30.6.2024

Seduction

 

 

f: 30.6.2024

Skyway

*DK 220, *EE 67, *LT 144, *NL 1088, *AT 846, *FI 6196

 

(mod.)(16)

- 6-row barley

 

 

Bilancia

*IT 101

 

(add.)

Chouetta

 

 

f: 30.6.2024

KWS Tonic

*CZ 31, *DE 129, (*)LU 6044, *AT 504

 

(mod.)(15)

Laverda

*HU 103903, *RO 2103

 

(mod.)(15)

RGT Staffa

*IT 1125

 

(add.)

98.   Oryza sativa L. - Rice

1

2

3

4

Cigalon

 

 

f: 30.6.2024

100.   Secale cereale L. - Rye

1

2

3

4

LO 2004 N

 

 

(del.)

LSR 10041

 

 

(del.)

101.   Sorghum bicolor (L.) Moench - Sorghum

1

2

3

4

Magnus

*IT 1063

 

S (add.)

Nubian

(*)FR S13860, *RO 2194

 

S (mod.)

Phyllis

*IT 1063

 

S (add.)

103.   Sorghum bicolor (L.) Moench × Sorghum sudanense (Piper) Stapf. - Hybrids resulting from the crossing of Sorghum bicolor and Sorghum sudanense

1

2

3

4

LG Ergon

 

 

(del.)

104.   ×Triticosecale Wittm. ex A. Camus - Hybrids resulting from the crossing of a species of the genus Triticum and a species of the genus Secale

1

2

3

4

Adverdo

 

 

(del.)

Amarillo 105

*CZ 754, (*)LU 6026

 

(mod.)(15)

Callanzo

 

 

(del.)

Dicaprio

*IT 361

 

(add.)

HYT Kappa

 

 

(del.)

RGT Belemac

 

 

(del.)

Salto

 

 

f: 31.12.2023

Seconzac

 

 

f: 30.6.2024

Silverado

 

 

f: 31.12.2023

SW Falmoro

 

 

f: 30.6.2024

SW Talentro

*HR 197, *NL 607

 

(mod.)(15)

105.   Triticum aestivum L. - Wheat

1

2

3

4

Adapa

*BG 41

 

(add.) ant. May 8462(15)(32)

Altigo

*CZ 1405, *HU 132938, *RO 2147, *SK 406

 

(mod.)(15)

Anacleta

*IT 91

 

(add.)

Andino

*BG 21, *IT x

 

(mod.)(15)

Azzurra

*IT 91

 

(add.)

Basaltic

*IT 345

 

(add.)

Bermude

 

 

f: 30.6.2024

Boisseau

 

 

f: 30.6.2024

Champion

*DK 16, *NL 1011

 

(mod.)(15)

Clever

 

 

(del.)

Costello

*IE 7, *FR S13499

 

(mod.)(15)

Dalì

*IT 110

 

(add.)

Edward

 

 

f: 31.12.2022

Elanza

*DK 16, *NL 1011

 

(mod.)(15)

Ephoros

 

 

f: 30.6.2024

Exelcior

 

 

f: 30.6.2024

Flamenko

 

 

f: 30.6.2024

Gabo VST

*IT 159

 

(add.)

Gaia

*IT 1143

 

(add.)

Granamax

 

 

f: 30.6.2024

Hymack

*LT 158

 

H (mod.)(15)

Hypolite

 

 

f: 30.6.2024

KWS Alpinum

*IT 441

 

(add.)

KWS Consortium

*IT 441

 

(add.)

KWS Flexum

*IT 441

 

(add.)

KWS Milanum

*IT 441

 

(add.)

Lg Arecibo

*IT 837

 

(add.)

Ligabue

*IT 110

 

(add.)

May 8059

 

 

(del.)

May 8462

 

 

(del.)

Nefertari

*IT 1263

 

(add.)

Nettuno VST

*IT 159

 

(add.)

Novic

*IT 345

 

(add.)

RGT Fandango

*IT 1125

 

(add.)

RGT Impavido

*IT 1125

 

(add.)

RGT Megatron

*IT 1125

 

(add.)

RGT Pacteo

*IT 1125

 

(add.)

SY Lirico

*IT 1164

 

(add.)

SY Milteo

*IT 1164

 

(add.)

SY Nuvola

*IT 1164

 

(add.)

Terroir

 

 

f: 30.6.2024

Tiamat

*BG 41

 

(add.) ant. May 8059(15)(32)

Valdo

 

 

f: 30.6.2024

105.   Triticum aestivum L. - Wheat - Conservation varieties

1

2

3

4

Karneol

 

 

(del.)

106.   Triticum durum Desf. - Durum wheat

1

2

3

4

Alessandro

*IT 91

 

(add.)

Alfio

*IT 91

 

(add.)

Arconte

*IT 1143

 

(add.)

Clovis

 

 

f: 30.6.2024

Dakter

 

 

f: 30.6.2024

Don Ferran

*ES 110

 

(add.)

Duramant

 

 

(del.)

Fabulis

 

 

f: 30.6.2024

Felsina

*IT 60

 

(add.)

Gibus

 

 

f: 30.6.2024

Intenso

*IT 60

 

(add.)

Kolias

*IT 60

 

(add.)

LG Boris

 

 

f: 30.6.2024

Malakos

*IT 1263

 

(add.)

Petronio

*IT 110

 

(add.)

RGT Artedur

*IT 1125

 

(add.)

RGT Grifodur

*IT 1125

 

(add.)

Tacito

*IT 110

 

(add.)

107.   Triticum spelta L. - Spelt wheat

1

2

3

4

 

 

 

 

107.   Triticum spelta L. - Spelt wheat - Conservation varieties

1

2

3

4

Azul

*ES 138

 

(add.) Region of origin:Asturias

Blanquina

*ES 138

 

(add.) Region of origin:Asturias

Roxa

*ES 138

 

(add.) Region of origin:Asturias

108.   Zea mays L. (partim) - Maize

1

2

3

4

5

6

 

 

 

Index maturitas(25>)

Forma H(26>)

 

530WX

*FR 45483

 

 

S

(add.)(32)

Abstract

(*)FR S13724, *SK 406

 

240

T

(mod.)

Antaro

*IT x, *AT 930

 

300

S

(add.)

Automatix

*FR 45483

 

 

S

(add.)

Auxkar

*FR 45483

 

 

S

(add.)

Aventura

 

 

 

 

(del.)

Codey

(*)FR S13724, *IT 837

 

300

S

(mod.)

ES Jetway

*FR 11619, *IT 1171

 

200

S

(mod.)

Evora

*IT 1164

 

200

S

(add.)

Expertize

*FR 45483, *IT x

 

500

S

(mod.)

Freeway

*BG 22, *HU 102786

 

250

S

(mod.)

Heaven

*IT 1164

 

200

S

(add.)

Illustro

*FR S13804

 

 

S

(add.)

INDEM1795

*IT 53

 

200

S

(add.)

ISH716

*IT 1833

 

700

S

(mod.)(32)

Izijet

*BG 22, *HU 102786, *SK 507

 

350

S

(mod.)

Izzli

*FR 45483

 

 

S

(add.)

Keltikus

*DE 105, *PL 52

 

250

S

(mod.)

MAS 26T

*IT 370, *SK 365

 

200

S

(mod.)(32)

Maxoleta

*FR S13724

 

 

S

(add.)

Silvestre

*PL 52

 

230

T

(mod.)

Sumeric

(*)FR 45483, *IT x

 

400

S

(mod.)

Suriga

 

 

 

 

(del.)

SY Solarius

*IT 1164

 

200

S

(add.)

V.

109.   Solanum tuberosum L. - Potato

1

2

3

4

Andrea

 

 

(del.)

Cubus

 

 

(del.)

Dorado

 

 

(del.)

Euronova

 

 

(del.)

Juku

 

 

f: 30.6.2024

Leandra

 

 

(del.)

Ribera

 

 

(del.)


Top