This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32024D02096
Decision of the General Court of 10 July 2024 on the lodging and service of procedural documents by means of e-Curia [2024/2096]
Tribunalens beslut av den 10 juli 2024 om ingivande av inlagor och om delgivning av inlagor samt domar och beslut med hjälp av datasystemet e-Curia [2024/2096]
Tribunalens beslut av den 10 juli 2024 om ingivande av inlagor och om delgivning av inlagor samt domar och beslut med hjälp av datasystemet e-Curia [2024/2096]
EUT L, 2024/2096, 12.8.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/proc_internal/2024/2096/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
|
Europeiska unionens |
SV L-serien |
|
2024/2096 |
12.8.2024 |
TRIBUNALENS BESLUT
av den 10 juli 2024
om ingivande av inlagor och om delgivning av inlagor samt domar och beslut med hjälp av datasystemet e-Curia
[2024/2096]
TRIBUNALEN HAR FATTAT FÖLJANDE BESLUT
med beaktande av tribunalens rättegångsregler och framför allt artikel 56a.2 och 56a.5 i dessa, och
av följande skäl:
|
(1) |
Med hänsyn till utvecklingen av kommunikationstekniken har ett datasystem tagits fram som gör det möjligt att ge in inlagor och delge inlagor samt domar och beslut elektroniskt. |
|
(2) |
Datasystemet, som är baserat på elektronisk autentisering genom att ett användarnamn kopplas till ett lösenord, uppfyller kraven på autencitet, integritet och konfidentialitet vad beträffar de handlingar som utväxlas. |
|
(3) |
Med hänsyn till de fördelar som följer av att den digitaliserade skriftväxlingen via datasystemet är omedelbar, har det blivit obligatoriskt att använda detta system för ingivande av inlagor och delgivning av inlagor samt domar och beslut i mål om direkt talan vid tribunalen. |
|
(4) |
Nationella domstolar kan använda systemet för att ge in eller ta emot inlagor samt domar och beslut inom ramen för tribunalens handläggning av mål om förhandsavgörande. |
|
(5) |
I mål om förhandsavgörande kan även de berörda som avses i artikel 23 i stadgan använda systemet. |
|
(6) |
Vid handläggning av mål om förhandsavgörande erbjuds, med hänsyn till principen om god rättskipning, samma möjlighet för personer som enligt nationell processrätt är behöriga att företräda sig själva eller någon annan vid de nationella domstolarna. |
Artikel 1
Syfte och definitioner
Ett datasystem som har getts benämningen ”e-Curia”, och som är gemensamt för de domstolsinstanser som Europeiska unionens domstol består av, gör det möjligt att elektroniskt ge in inlagor och delge inlagor samt domar och beslut, på de villkor som föreskrivs i detta beslut.
Definitionerna i artikel 1 i rättegångsreglerna är tillämpliga på detta beslut.
Artikel 2
Tillgång till systemet
För att kunna använda e-Curia krävs ett användarkonto, ett användarnamn och ett personligt lösenord.
E-Curia kan användas av den som företräder en part eller, vid handläggning av mål om förhandsavgörande, en sådan berörd som avses i artikel 23 i stadgan (”konto för företrädare”), den som handlar för en nationell domstols räkning (”konto för domstol”) och den som enligt nationell processrätt är behörig att företräda sig själv eller någon annan vid de nationella domstolarna (”konto för behörig person”).
Systemet kan även användas, i kompletterande syfte, av en assistent som angetts vid namn av innehavaren av ett av dessa konton (”konto för assistent”).
Artikel 3
Ingivande av inlaga
En inlaga har getts in via e-Curia när det personliga användarnamnet och lösenordet tillhörande en företrädare för en part eller för en sådan berörd som avses i artikel 23 i stadgan, en person som är behörig att företräda sig själv eller en part i det nationella målet inför domstol eller en person som handlar för en nationell domstols räkning, har använts för att ge in handlingen. Användningen av användarnamnet och lösenordet är att jämställa med ett undertecknande av den aktuella inlagan.
Artikel 4
Bilagor
När en inlaga ges in med hjälp av e-Curia ska de däri angivna bilagorna samt en förteckning över dessa bifogas inlagan.
Artikel 5
Datum och klocktid för ingivandet
En inlaga ska anses vara ingiven i enlighet med artiklarna 72.2 och 205.3 i rättegångsreglerna vid den tidpunkt då ingivandet av inlagan godkänns av företrädaren för en part eller för en sådan berörd som avses i artikel 23 i stadgan, av en person som är behörig att företräda sig själv eller en part i det nationella målet inför domstol eller av en person som handlar för den nationella domstolens räkning.
Det är klocktiden i Storhertigdömet Luxemburg som ska gälla.
Artikel 6
Delgivning av inlagor, domar och beslut
Delgivning av inlagor, domar och beslut sker med hjälp av e-Curia till de innehavare av ett e-Curia-konto som, i ett visst mål, företräder en part eller en sådan berörd som avses i artikel 23 i stadgan, eller handlar för egen räkning, eller handlar för en part i det nationella målets eller en nationell domstols räkning. Innehavare för konton för assistenter kan också vara delgivningsmottagare.
I de fall som föreskrivs i stadgan och rättegångsreglerna sker delgivning till medlemsstater, andra stater som är parter i EES-avtalet, tredjeländer, institutioner samt Eftas övervakningsmyndighet med hjälp av e-Curia om mottagaren har godtagit denna delgivningsmetod.
Inlagor, domar och beslut får även delges med hjälp av de andra överföringsmetoder som kan komma i fråga enligt rättegångsreglerna om volymen eller beskaffenheten hos det som ska delges så kräver, eller när det på grund av tekniska problem är omöjligt att använda e-Curia.
När det på grund av tekniska problem är omöjligt att använda e-Curia, och om skyndsamheten så kräver, överför kansliet inlagor, domar och beslut på annat lämpligt sätt. Efter en sådan överföring ska delgivning ske via e-Curia så snart det åter blir tekniskt möjligt.
Artikel 7
Datum och klocktid för delgivningen
De delgivningsmottagare som avses i föregående artikel underrättas med e-post varje gång de delges en handling med hjälp av e-Curia.
Delgivning av en inlaga, en dom eller ett beslut anses ske vid den tidpunkt då användaren begär tillgång till handlingen. Om någon sådan begäran inte görs anses handlingen ha blivit delgiven vid utgången av den sjunde dagen efter den dag då underrättelsemeddelandet skickades med e-post.
När en part eller en sådan berörd som avses i artikel 23 i stadgan företräds av flera personer, eller när flera personer är behöriga att handla för en parts räkning i det nationella målet eller för en nationell domstols räkning, eller när innehavaren av ett ”konto för företrädare”, ett ”konto för domstol” eller ett ”konto för behörig person” har öppnat ett konto för en eller flera av sina assistenter, är det den tidpunkt då den första begäran om tillgång gjordes som gäller vid beräkningen av frister.
Det är klocktiden i Storhertigdömet Luxemburg som ska gälla.
Artikel 8
När tekniska problem gör att e-Curia inte kan användas för att ge in inlagor i mål om direkt talan
När det i mål om direkt talan på grund av tekniska problem är omöjligt att ge in en inlaga med hjälp av e-Curia ska företrädaren för en part omedelbart underrätta tribunalens kansli om detta via e-post (GC.Registry@curia.europa.eu) eller med hjälp av något annat elektroniskt överföringsmedium som används av tribunalen, med angivande av följande uppgifter:
|
— |
vilken typ av inlaga som önskas ges in |
|
— |
i förekommande fall, den frist som gäller för ingivandet av inlagan |
|
— |
vilken typ av tekniskt problem som har konstaterats, så att institutionens tekniska personal kan undersöka om problemet beror på att e-Curia inte går att komma åt. |
Om företrädaren har en frist att hålla kan denne se till att tribunalens kansli erhåller en kopia av inlagan på lämpligt sätt (genom att lämna in en pappersversion till kansliet, eller genom att skicka in den per post, e-post eller med hjälp av något annat elektroniskt överföringsmedium som används av tribunalen). Efter detta måste handlingen ges in med hjälp av e-Curia så snart det åter är tekniskt möjligt att använda datasystemet.
Tribunalen eller ordföranden, beroende på det enskilda fallet, ska fatta beslut om huruvida en inlaga som har getts in med hjälp av e-Curia efter den föreskrivna fristens utgång ska godtas, med beaktande av de omständigheter som den som har gett in inlagan har åberopat för att styrka att det var tekniskt omöjligt att ge in handlingen med hjälp av e-Curia inom nämnda frist.
Artikel 9
När tekniska problem gör att e-Curia inte kan användas för att ge in inlagor i mål om förhandsavgörande
När det i ett mål om förhandsavgörande på grund av tekniska problem är omöjligt att ge in en inlaga med hjälp av e-Curia och en företrädare för en sådan berörd som avses i artikel 23 i stadgan, en person som är behörig att företräda sig själv eller en part i det nationella målet inför domstol eller en person som handlar för en nationell domstols räkning förfogar över ett användarkonto, ombeds företrädaren eller personen i fråga att genast underrätta tribunalens kansli om detta via e-post (GC.Registry@curia.europa.eu) eller med hjälp av något annat elektroniskt överföringsmedium som används av tribunalen.
Om företrädaren eller personen har en frist att hålla kan denne se till att tribunalens kansli erhåller en kopia av inlagan på lämpligt sätt (genom att lämna in en pappersversion till kansliet, eller genom att skicka in den per post, e-post eller med hjälp av något annat elektroniskt överföringsmedium som används av tribunalen). Vederbörande ombeds ge in handlingen med hjälp av e-Curia så snart det åter är tekniskt möjligt att använda datasystemet.
Artikel 10
Användarvillkor för e-Curia
Justitiesekreteraren ska upprätta användarvillkor för e-Curia och se till att de följs. Om e-Curia används i strid med dessa villkor kan det leda till att det berörda användarkontot stängs.
Tribunalen ska vidta de åtgärder som krävs för att skydda e-Curia mot missbruk och användning med uppsåt att skada.
Om en åtgärd som hindrar användaren från att använda sitt användarkonto vidtas med stöd av denna artikel ska användaren underrättas med e-post om detta.
Artikel 11
Upphävande
Detta beslut upphäver och ersätter tribunalens beslut av den 11 juli 2018 om ingivande av inlagor och om delgivning av inlagor samt domar och beslut med hjälp av datasystemet e-Curia. (1)
Artikel 12
Ikraftträdande
Detta beslut träder i kraft den 1 september 2024.
Luxemburg, den 10 juli 2024.
V. DI BUCCI
Justitiesekreterare
M. VAN DER WOUDE
Ordförande
ELI: http://data.europa.eu/eli/proc_internal/2024/2096/oj
ISSN 1977-0820 (electronic edition)