Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62013CN0594

Mål C-594/13: Begäran om förhandsavgörande framställd av Bundesfinanzhof (Tyskland) den 21 november 2013 — ”go fair” Zeitarbeit OHG mot Finanzamt Hamburg-Altona

OJ C 71, 8.3.2014, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.3.2014   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

C 71/3


Begäran om förhandsavgörande framställd av Bundesfinanzhof (Tyskland) den 21 november 2013 — ”go fair” Zeitarbeit OHG mot Finanzamt Hamburg-Altona

(Mål C-594/13)

2014/C 71/06

Rättegångsspråk: tyska

Hänskjutande domstol

Bundesfinanzhof

Parter i målet vid den nationella domstolen

Klagande:”go fair” Zeitarbeit OHG

Motpart: Finanzamt Hamburg-Altona

Tolkningsfrågor

1.

Beträffande tolkningen av artikel 132.1 g i rådets direktiv 2006/112/EG av den 28 november 2006 om ett gemensamt system för mervärdesskatt (1):

a)

Kan en medlemsstat använda sitt utrymme för skönsmässig bedömning vid erkännanden av organ av social karaktär på så sätt att den erkänner personer som tillhandahåller tjänster åt socialförsäkringskassor (Sozialkassen) och vårdkassor (Pflegekassen), men inte legitimerad vårdpersonal som tillhandahåller tjänster direkt åt vårdbehövande?

b)

Om legitimerad vårdpersonal ska erkännas som organ av social karaktär, följer ett erkännande för ett bemanningsföretag som hyr ut legitimerad vårdpersonal till erkända vårdinrättningar (nedan kallade mottagande inrättningar) av att den uthyrda personalen är erkänd?

2.

Beträffande tolkningen av artikel 134 a i rådets direktiv 2006/112/EG av den 28 november 2006 om ett gemensamt system för mervärdesskatt:

Är tillhandahållandet av legitimerad vårdpersonal, såsom en transaktion som är nära kopplad till socialt bistånd och socialförsäkring, absolut nödvändig för att utföra den mottagande inrättningens (kundens) vårdtjänster om den mottagande inrättningen inte kan fungera utan personal?


(1)  EUT L 347, s. 1.


Top