Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R2182

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/2182 av den 2 september 2024 om specifikation av tekniska detaljer för datauppsättningen, fastställande av tekniska format för överföring av uppgifter samt specifikation av form och innehåll för kvalitetsrapporterna avseende anordnande av en urvalsundersökning inom området användning av informations- och kommunikationsteknik för referensåret 2025 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1700

C/2024/5176

EUT L, 2024/2182, 3.9.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2182/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2182/oj

European flag

Europeiska unionens
officiella tidning

SV

L-serien


2024/2182

3.9.2024

KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEFÖRORDNING (EU) 2024/2182

av den 2 september 2024

om specifikation av tekniska detaljer för datauppsättningen, fastställande av tekniska format för överföring av uppgifter samt specifikation av form och innehåll för kvalitetsrapporterna avseende anordnande av en urvalsundersökning inom området användning av informations- och kommunikationsteknik för referensåret 2025 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1700

(Text av betydelse för EES)

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1700 av den 10 oktober 2019 om fastställande av en gemensam ram för europeisk statistik om personer och hushåll, som grundas på uppgifter på individnivå som samlas in genom urvalsundersökningar, om ändring av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 808/2004, (EG) nr 452/2008 och (EG) nr 1338/2008 samt om upphävande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 och rådets förordning (EG) nr 577/98 (1), särskilt artiklarna 7.1, 7.4, 8.3 och 13.6, och

av följande skäl:

(1)

För att underlätta överföringen av information från medlemsstaterna till kommissionen (Eurostat) bör de tekniska formaten som omfattar begrepp och processer, inbegripet uppgifter och metadata, fastställas för informationsöverföringen.

(2)

I syfte att bedöma kvaliteten på de statistiska uppgifter som ska överföras inom området användning av informations- och kommunikationsteknik bör den närmare formen för de årliga kvalitetsrapporterna anges.

(3)

För att säkerställa ett korrekt genomförande av en urvalsundersökning om användningen av informations- och kommunikationsteknik bör de tekniska detaljerna för datauppsättningen specificeras.

(4)

För att uppnå harmonisering mellan olika statistikområden och för att undvika tekniska hinder vid uppgiftsöverföring och databehandling kan de variabelbeteckningar som anges i bilagan till denna förordning i vissa fall ändras. Kommissionen (Eurostat) kan därför föreslå att medlemsstaterna ändrar vissa variabelbeteckningar i de filer som överförs till kommissionen (Eurostat). En sådan ändring skulle till exempel kunna syfta till att använda samma variabelbeteckningar som dem som används inom andra statistikområden. Eftersom denna ändring inte ändrar informationsinnehållet i de uppgifter som överförs till kommissionen utan endast hur de representeras vid uppgiftsöverföringen, kan medlemsstaterna genomföra ändringen genom en enkel en-till-en-konvertering direkt före uppgiftsöverföringen.

(5)

För att kommissionen (Eurostat) ska kunna få tillgång till uppgifterna elektroniskt bör överföringen av uppgifter och inlämnandet av den årliga kvalitetsrapporten ske via den centrala dataportalen.

(6)

För de kategorier av karakteristika som förtecknas i bilagan bör medlemsstaterna och unionens institutioner, i tillämpliga fall, använda de statistiska klassifikationer av territoriella enheter, utbildning, sysselsättning och ekonomisk sektor som är förenliga med klassificeringarna Nuts (2), Isced (3), Isco (4) och Nace (5).

(7)

De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för det europeiska statistiksystemet.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Innehåll

I denna förordning fastställs de tekniska detaljerna för datauppsättningen, de tekniska formaten för överföringen av uppgifter från medlemsstaterna till kommissionen (Eurostat) samt de närmare formerna för överföring av och innehåll i kvalitetsrapporterna om området användning av informations- och kommunikationsteknik.

Artikel 2

Definitioner

I denna förordning gäller följande definitioner:

1.

fältarbetsperiod: den tidsperiod under vilken uppgifter samlas in från uppgiftslämnare.

2.

referensperiod: den tidsperiod som en viss uppgift avser.

3.

central dataportal: den gemensamma kontaktpunkten för överföring av statistiska uppgifter till kommissionen (Eurostat).

Artikel 3

Beskrivning av variabler

Variablernas tekniska karakteristika, som anges i bilagan, ska avse

a)

variabelbeteckning,

b)

variabelnamn och beskrivning av variabel,

c)

koder och etiketter,

d)

filter,

e)

variabeltyp.

Artikel 4

Karakteristika för målpopulationer och observationsenheter samt regler för uppgiftslämnare

1.   Målpopulationerna inom området användning av informations- och kommunikationsteknik ska vara privathushåll inom en medlemsstats territorium och personer som, enligt definition i artikel 2.11 i förordning (EU) 2019/1700, har sin stadigvarande bosättning inom medlemsstatens territorium.

2.   För de variabler som förtecknas i bilagan som rör hushåll, ska uppgifterna samlas in för privathushåll med minst en medlem i åldern 16–74 år som är bosatt inom medlemsstatens territorium.

3.   För de variabler som förtecknas i bilagan som rör personer, ska uppgifterna samlas in för personer i åldrarna 16–74 år som är bosatta inom medlemsstatens territorium.

4.   Uppgifter om personer under 16 år eller över 74 år får lämnas på frivillig grund.

5.   Uppgiftsinsamlingen för området användning av informations- och kommunikationsteknik ska utföras för ett urval av privathushåll eller urval av personer som tillhör privathushåll som observationsenheter.

Artikel 5

Referensperioder och referensdatum

1.   Referensperioden för insamling av statistiska uppgifter om det specifika ämnet ”kommunikation med myndigheter”, som fastställs i bilagan, ska vara de tre sista kvartalen 2024 och det första kvartalet 2025.

2.   För alla andra specifika ämnen under ämnesnummer 06 ”deltagande i informationssamhället”, som fastställs i bilagan, ska referensperioden vara det första kvartalet 2025.

3.   Tidpunkten för den första intervjun ska bestämma referensdatumet.

Artikel 6

Period för insamling av uppgifter

För uppgifter som lämnas direkt av uppgiftslämnare ska fältarbetsperioden vara det andra kvartalet 2025.

Artikel 7

Gemensamma standarder för redigering, imputering och skattning av uppgifter

1.   Imputering, modellering eller viktning ska tillämpas på uppgifterna när information saknas, är ogiltig eller inkonsekvent.

2.   Förfarandet som tillämpas på uppgifterna ska bevara variationen inom och korrelationen mellan variabler. Metoder som införlivar felkomponenter i de imputerade värdena ska användas före sådana som endast imputerar ett förväntat värde.

3.   Metoder som beaktar strukturen eller andra egenskaper hos variablernas simultana fördelning ska användas före den marginella eller den endimensionella metoden.

Artikel 8

Tidsfrist och standarder för uppgiftsöverföring

1.   Medlemsstaterna ska överföra de slutliga uppgifterna till kommissionen (Eurostat) senast den 5 oktober 2025.

2.   Uppgifterna ska överföras i form av mikrodatafiler, inklusive lämpliga vikter. Uppgifterna ska före överföringen vara kontrollerade och validerade i sin helhet, med hjälp av standarden för utbyte av statistiska uppgifter och metadata via den centrala dataportalen. Dessa uppgifter ska följa valideringsreglerna i enlighet med specifikationen av variabler baserat på kodning och filter enligt vad som anges i bilagan.

3.   Medlemsstaterna ska tillhandahålla kommissionen (Eurostat) metadata i den standardiserade metadatastruktur som definierats av kommissionen (Eurostat) senast den 5 januari 2026. De ska tillhandahålla dem via den centrala dataportalen.

Artikel 9

De årliga kvalitetsrapporternas närmare form och innehåll

1.   Medlemsstaterna ska till kommissionen (Eurostat) översända en årlig kvalitetsrapport om området användning av informations- och kommunikationsteknik, som fastställts i enlighet med kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/2180 (6).

2.   Den årliga kvalitetsrapporten ska översändas till kommissionen (Eurostat) enligt de tekniska standarder som fastställts av kommissionen (Eurostat) senast den 5 januari 2026.

3.   Den årliga kvalitetsrapporten ska lämnas in via den centrala dataportalen.

Artikel 10

Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 2 september 2024.

På kommissionens vägnar

Ursula VON DER LEYEN

Ordförande


(1)   EUT L 261 I, 14.10.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1700/oj.

(2)  Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1059/2003 av den 26 maj 2003 om inrättande av en gemensam nomenklatur för statistiska territoriella enheter (NUTS) (EUT L 154, 21.6.2003, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1059/oj).

(3)  Internationell standard för utbildningsklassificering 2011: http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/international-standard-classification-of-education-isced-2011-en.pdf (finns på engelska och franska).

(4)  Kommissionens rekommendation av den 29 oktober 2009 om användningen av den internationella yrkesindelningen (ISCO-08) (EUT L 292, 10.11.2009, s. 31, ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2009/824/oj).

(5)  Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1893/2006 av den 20 december 2006 om fastställande av den statistiska näringsgrensindelningen Nace rev. 2 och om ändring av rådets förordning (EEG) nr 3037/90 och vissa EG-förordningar om särskilda statistikområden (EUT L 393, 30.12.2006, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/1893/oj).

(6)  Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/2180 av den 16 december 2019 om specifikation av kvalitetsrapporternas närmare form och innehåll enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1700 (EUT L 330, 20.12.2019, s. 8, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2019/2180/oj).


BILAGA

Beskrivning och tekniska format för de variabler som ska samlas in för varje ämne och specifikt ämne inom området användning av informations- och kommunikationsteknik och de koder som ska användas

Kommissionen (Eurostat) kan i vissa fall, på grundval av behovet av harmonisering mellan olika områden och för att undvika tekniska hinder vid uppgiftsöverföring och databehandling, föreslå att medlemsstaterna i de filer som skickas in ändrar vissa variabelbeteckningar genom en en-till-en-konvertering.

Ämne

Specifikt ämne

Variabelbeteckning

Variabelnamn/beskrivning av variabel

Koder

Etiketter/kategorier

Filter

Variabeltyp

01. Tekniska detaljer

Information om uppgiftsinsamlingen

REFYEAR

Undersökningsår

ÅÅÅÅ

Undersökningsår (fyra siffror)

Alla hushåll

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Information om uppgiftsinsamlingen

INTDATE

Referensdatum – datum för första intervju

DD/MM/ÅÅÅÅ

Referensdatum (tio tecken)

Alla personer

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Information om uppgiftsinsamlingen

STRATUM_ID

Stratum

Nnnnnn

ID för det stratum som personen eller hushållet tillhör, från 1 till N, där N är antalet stratum

Alla hushåll

Teknisk

-1

Ingen stratifiering

01. Tekniska detaljer

Information om uppgiftsinsamlingen

PSU

Primär urvalsenhet

Nnnnnn

ID för den primära urvalsenhet som personen eller hushållet tillhör (från 1 till N, där N är antalet primära urvalsenheter)

Alla hushåll, när målpopulationen är uppdelad i kluster (primära urvalsenheter)

Teknisk

-1

Inte relevant

01. Tekniska detaljer

Identifikation

HH_ID

Hushålls-ID

XXnnnnnn

Unikt ID för hushållet (två bokstäver för landskoden och sedan högst 22 siffror)

Alla hushåll

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Identifikation

IND_ID

Individuellt ID

XxNnnnnn

Unikt ID för personen (två bokstäver för landskoden och sedan högst 22 siffror)

Alla personer

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Identifikation

HH_REF_ID

ID för hushållet personen tillhör

XxNnnnnn

ID för hushållet personen tillhör (två bokstäver för landskoden och sedan högst 22 siffror)

Alla personer

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Viktning

HH_WGHT

Hushållets vikt

Nnnn.nnnnnn

Faktor för bruttoberäkning för hushållet (använd högst 6 decimaler och punkt ”.” som decimaltecken)

Alla hushåll

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Viktning

IND_WGHT

Individuell vikt

Nnnn.nnnnnn

Faktor för bruttoberäkning för personen (använd högst 6 decimaler och punkt ”.” som decimaltecken)

Alla personer

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Karakteristika för intervjuer

TIME

Varaktighet för intervju

Nnn

Varaktighet för intervju uttryckt i minuter

Alla personer

Teknisk

Ej ifyllt

Uppgift saknas

01. Tekniska detaljer

Karakteristika för intervjuer

INT_TYPE

Intervjutyp

1

Personlig intervju på pappersformulär (Papi)

Alla personer

Teknisk

2

Datorstödd personlig intervju (Capi)

3

Datorstödd telefonintervju (Cati)

4

Webbintervju

5

Annat

01. Tekniska detaljer

Lokalisering

COUNTRY

Bosättningsland

Ifyllt

Bosättningsland (SCL GEO tvåbokstavskod)

Alla personer

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Lokalisering

GEO_NUTS1

Bosättningsregion

Ifyllt

Nuts 1-region (tre alfanumeriska tecken)

Alla hushåll

Teknisk

01. Tekniska detaljer

Lokalisering

GEO_NUTS2

(frivillig uppgift)

Bosättningsregion (frivillig uppgift)

Ifyllt

Nuts 2-region (fyra alfanumeriska tecken)

Alla hushåll

Teknisk

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

01. Tekniska detaljer

Lokalisering

GEO_NUTS3

(frivillig uppgift)

Bosättningsregion (frivillig uppgift)

Ifyllt

Nuts 3-region (fem alfanumeriska tecken – Nuts 3-kod för framtida alternativ aggregering av regioner, inte för offentliggörande av uppdelningar enligt Nuts 3)

Alla hushåll

Teknisk

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

01. Tekniska detaljer

Lokalisering

DEG_URBA

Urbaniseringsgrad

1

Storstäder

Alla hushåll

Teknisk

2

Städer och förorter

3

Landsbygdsområden

01. Tekniska detaljer

Lokalisering

GEO_DEV

Geografiskt läge

1

Mindre utvecklad region

Alla hushåll

Teknisk

2

Övergångsregion

3

Mer utvecklad region

Ej ifyllt

Uppgift saknas (kod för länder utanför EU)

02. Karakteristika för personer och hushåll

Demografi

SEX

Kön

1

Man

Alla personer

Insamlad

2

Kvinna

02. Karakteristika för personer och hushåll

Demografi

YEARBIR

Födelseår

ÅÅÅÅ

Födelseår (fyra siffror)

Alla personer

Insamlad

02. Karakteristika för personer och hushåll

Demografi

PASSBIR

Passerad födelsedag

1

Ja

Alla personer

Insamlad

2

Nej

02. Karakteristika för personer och hushåll

Demografi

AGE

Ålder, antal fyllda år

nnn

Ålder, antal fyllda år (1–3 siffror)

Alla personer

Härledd

02. Karakteristika för personer och hushåll

Medborgarskap och migrantbakgrund

CITIZENSHIP

Huvudsakligt medborgarskap

Ifyllt

Huvudsakligt medborgarskap (SCL GEO tvåbokstavskod)

Alla personer

Insamlad

STLS

Statslös

FOR

Utländskt medborgarskap men land okänt

Ej ifyllt

Uppgift saknas

02. Karakteristika för personer och hushåll

Medborgarskap och migrantbakgrund

CNTRYB

Födelseland

Ifyllt

Födelseland (SCL GEO tvåbokstavskod)

Alla personer

Insamlad

FOR

Född i utlandet men födelseland okänt

Ej ifyllt

Uppgift saknas

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_POP

Hushållets storlek (antal medlemmar i hushållet)

Nn

Antal medlemmar i hushållet (inklusive barn)

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Uppgift saknas

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_POP_16_24 (frivillig uppgift)

Antal medlemmar i hushållet i åldrarna 16–24 år (frivillig uppgift)

Nn

Antal medlemmar i hushållet i åldrarna 16–24 år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_POP_16_24S (frivillig uppgift)

Antal studerande i hushållet i åldrarna 16–24 år

(frivillig uppgift)

Nn

Antal studerande i hushållet i åldrarna 16–24 år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_POP_25_64 (frivillig uppgift)

Antal medlemmar i hushållet i åldrarna 25–64 år (frivillig uppgift)

Nn

Antal medlemmar i hushållet i åldrarna 25–64 år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_POP_65_74 (frivillig uppgift)

Antal medlemmar i hushållet i åldrarna 65–74 år (frivillig uppgift)

Nn

Antal medlemmar i hushållet i åldrarna 65–74 år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_POP_75_MAX (frivillig uppgift)

Antal medlemmar i hushållet som är minst 75 år (frivillig uppgift)

Nn

Antal medlemmar i hushållet som är minst 75 år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_CHILD

Antal barn under 16 år

Nn

Antal barn under 16 år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Uppgift saknas

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_CHILD_14_15

(frivillig uppgift)

Antal barn i åldrarna 14–15 år (frivillig uppgift)

Nn

Antal barn i åldrarna 14–15 år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_CHILD_5_13

(frivillig uppgift)

Antal barn i åldrarna 5–13 år (frivillig uppgift)

Nn

Antal barn i åldrarna 5–13 år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

02. Karakteristika för personer och hushåll

Hushållets sammansättning

HH_CHILD_LE_4

(frivillig uppgift)

Antal barn som är högst 4 år (frivillig uppgift)

Nn

Antal barn som är högst fyra år

Alla hushåll

Insamlad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

03. Arbetsmarknadsdeltagande

Huvudsaklig verksamhet (egen utsago)

MAINSTAT

Huvudsaklig verksamhet (egen utsago)

1

Sysselsatt

Alla personer som är minst 16 år

Insamlad

2

Arbetslös

3

Pensionär

4

Oförmögen att arbeta på grund av långvariga hälsoproblem

5

Student, elev

6

Hushållsarbete i hemmet

7

Obligatorisk militärtjänst eller vapenfri tjänst

8

Annat

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

03. Arbetsmarknadsdeltagande

Grundläggande karakteristika för arbete

STAPRO

Yrkesställning i huvudsysslan

1

Egenföretagare med anställda

Personer för vilka MAINSTAT=1

Insamlad

2

Egenföretagare utan anställda

3

Anställd

4

Medhjälpande familjemedlem (obetald)

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

03. Arbetsmarknadsdeltagande

Grundläggande karakteristika för arbete

NACE1D

(frivillig uppgift)

Arbetsställets näringsgren i huvudsysslan (frivillig uppgift)

Ifyllt

Kod i Nace rev. 2 på avdelningsnivå (en bokstav [från A till U])

Personer för vilka MAINSTAT=1

Insamlad

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

03. Arbetsmarknadsdeltagande

Grundläggande karakteristika för arbete

ISCO2D

Yrke inom huvudsysslan

nn

Tvåsiffrig Isco-kod

Personer för vilka MAINSTAT=1

Insamlad

Ej ifyllt

Uppgift saknas

-1

Inte relevant

03. Arbetsmarknadsdeltagande

Grundläggande karakteristika för arbete

OCC_ICT

IKT-personal eller icke-IKT-personal

1

IKT-personal

Personer för vilka MAINSTAT=1

Insamlad

0

Icke-IKT-personal

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

03. Arbetsmarknadsdeltagande

Grundläggande karakteristika för arbete

OCC_MAN

Kroppsarbetare eller icke-kroppsarbetare

1

Kroppsarbetare

Personer för vilka MAINSTAT=1

Insamlad

0

Icke-kroppsarbetare

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

03. Arbetsmarknadsdeltagande

Grundläggande karakteristika för arbete

EMPST_WKT

(frivillig uppgift)

Hel- eller deltidsarbete i huvudsysslan (egen utsago) (frivillig uppgift)

1

Heltidsarbete

Personer för vilka MAINSTAT=1

Insamlad

2

Deltidsarbete

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

03. Arbetsmarknadsdeltagande

Anställningens längd

EMPST_CONTR (frivillig uppgift)

Huvudsysslans anställningsform (frivillig uppgift)

1

Tillsvidareanställning

Personer för vilka STAPRO=3

Insamlad

2

Visstidsanställning

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

04. Utbildningsnivå och bakgrund

Uppnådd utbildningsnivå

ISCEDD

Utbildningsnivå (högsta avslutade utbildning)

0

Ingen formell utbildning eller under Isced 1

Alla personer som är minst 16 år

Insamlad

1

Isced 1 – Grundskola, årskurs 1–6

2

Isced 2 – Grundskola, årskurs 7–9

3

Isced 3 – Gymnasieskola

4

Isced 4 – Eftergymnasial utbildning, ej högskolenivå

5

Isced 5 – Högskoleutbildning, kort utbildning

6

Isced 6 – Högskoleutbildning, kandidatnivå eller motsvarande

7

Isced 7 – Högskoleutbildning, magisternivå eller motsvarande

8

Isced 8 – Forskarutbildning

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

04. Utbildningsnivå och bakgrund

Uppnådd utbildningsnivå

ISCED

Aggregerad uppnådd utbildningsnivå

0

Som mest grundskola (Isced 0, 1 eller 2)

Alla personer som är minst 16 år

Härledd

3

Gymnasium och eftergymnasial utbildning utom högskoleutbildning (Isced 3 eller 4)

5

Högskoleutbildning (Isced 5, 6, 7 eller 8)

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

05. Inkomst, konsumtion och aspekter som rör förmögenhet, inklusive skulder

Hushållets totala månadsinkomst

HH_IQ5

Total genomsnittlig aktuell nettoinkomst per månad

1

Grupp med lägre ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto

Alla hushåll

Insamlad

2

Grupp med låg till medelhög ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto

3

Grupp med medelhög ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto

4

Grupp med medelhög till hög ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto

5

Grupp med högre ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto

Ej ifyllt

Uppgift saknas

06. Deltagande i informationssamhället

Tillgång till informations- och kommunikationsteknik

IACC

Hushållets tillgång till internet i hemmet (oavsett utrustning)

1

Ja

Alla hushåll

Insamlad

0

Nej

8

Vet inte

Ej ifyllt

Uppgift saknas

06. Deltagande i informationssamhället

Användning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknik

IU

Senaste internetanvändningen, oavsett plats och utrustning

1

Inom de tre senaste månaderna

Alla personer

Insamlad

2

För mellan tre månader och ett år sedan

3

För mer än ett år sedan

4

Har aldrig använt det

Ej ifyllt

Uppgift saknas

06. Deltagande i informationssamhället

Användning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknik

IFUS

Genomsnittlig frekvens för internetanvändning de senaste tre månaderna

1

Flera gånger om dagen

Personer för vilka IU=1

Insamlad

2

En gång om dagen eller nästan varje dag

3

Minst en gång i veckan (men inte varje dag)

4

Mindre än en gång i veckan

9

Inte relevant

Ej ifyllt

Uppgift saknas

06. Deltagande i informationssamhället

Användning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknik

IUG_DKPC

Internetanvändning de senaste tre månaderna på en stationär dator

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Användning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknik

IUG_LPC

Internetanvändning de senaste tre månaderna på en bärbar dator

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Användning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknik

IUG_TPC

Internetanvändning de senaste tre månaderna på en surfplatta

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Användning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknik

IUG_MP

Internetanvändning de senaste tre månaderna på en mobiltelefon eller smarttelefon

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Användning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknik

IUG_OTH1

Internetanvändning de senaste tre månaderna på andra enheter (t.ex. smart-tv, smarta högtalare, spelkonsol, läsplatta, smartklocka)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUEM

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skicka och ta emot e-post

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUPH1

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk av internettelefoni (inklusive videosamtal)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUSNET

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att delta i sociala medier (skapa en användarprofil, göra inlägg eller delta i andra aktiviteter)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUCHAT1

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk av snabbmeddelanden (utbyta meddelanden)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUNW1

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att läsa nyheter, tidningar eller tidskrifter på nätet

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IHIF

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skaffa hälsorelaterad information (t.ex. om skador, sjukdomar, näring, hälsa)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IHIFPH

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skaffa information om fysisk hälsa (t.ex. om influensasymtom, högt blodtryck, smärtstillande läkemedel, kirurgiska ingrepp, kost och hälsofrämjande åtgärder)

1

Ikryssad

Personer för vilka IHIF=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IHIFMH

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skaffa information om psykisk hälsa (t.ex. om utbrändhet, depression, ångest, ätstörningar, stresshantering)

1

Ikryssad

Personer för vilka IHIF=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUIF

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skaffa information om varor eller tjänster

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUIFSP

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skaffa information om produktsäkerhet (information om relaterade risker eller hälsorisker, sammansättning, anvisningar för säker användning, kontaktuppgifter för rapportering av säkerhetsproblem)

1

Ikryssad

Personer för vilka IUIF=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUPOL2

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att ge uttryck för åsikter om samhällsfrågor eller politiska frågor på webbplatser eller i sociala medier

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUVOTE

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att delta i samråd eller omröstningar online om samhällsfrågor eller politiska frågor (t.ex. stadsplanering, undertecknande av namninsamlingar)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUJOB

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att leta efter arbete eller skicka jobbansökningar

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUSELL

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att sälja varor eller tjänster via en webbplats eller app

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUBK

Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för internetbank (inbegripet banktjänster via mobilen)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUAI

Internetanvändning för att använda generativa AI-verktyg för att skapa innehåll som text, bilder, programmeringskod eller videor de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUAIPR

Internetanvändning för att använda generativa AI-verktyg de senaste tre månaderna för privat bruk

1

Ikryssad

Personer för vilka IUAI=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUAIWP

Internetanvändning för att använda generativa AI-verktyg de senaste tre månaderna i samband med arbete

1

Ikryssad

Personer för vilka IUAI=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUAIFE

Internetanvändning för att använda generativa AI-verktyg de senaste tre månaderna i samband med formell utbildning (t.ex. skola eller universitet)

1

Ikryssad

Personer för vilka IUAI=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUAIR

Huvudskäl till att inte använda generativa AI-verktyg de senaste tre månaderna

0

Uppgiftslämnaren hade inget behov

Personer för vilka IUAI=0

Insamlad

1

Uppgiftslämnaren visste inte att de existerade

2

Uppgiftslämnaren visste inte hur de skulle användas

3

Uppgiftslämnaren var orolig över integritet, säkerhet eller trygghet

4

Uppgiftslämnaren använde dem inte av andra skäl

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUOLC

Internetanvändning de senaste tre månaderna för lärande, i form av en kurs på nätet, i samband med utbildning, arbete eller för privat bruk

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUOLM

Internetanvändning de senaste tre månaderna för lärande i samband med utbildning, arbete eller för privat bruk, i form av andra läromedel på nätet än en fullständig kurs (t.ex. instruktionsfilmer, webbinarier, elektroniska läroböcker, appar eller plattformar för lärande)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Aktivitet på internet

IUOCIS1

Internetanvändning de senaste tre månaderna för lärande, genom kommunikation med lärare eller studerande via ljud- eller videoverktyg på nätet, i samband med utbildning, arbete eller för privat bruk

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVIP

Aktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren fått åtkomst till egna personuppgifter som lagras av en myndighet eller offentlig tjänst (t.ex. information avseende [nationella exempel])

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVIDB

Aktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren fått åtkomst till uppgifter i offentliga databaser eller register (t.ex. uppgifter om tillgängliga böcker på offentliga bibliotek, fastighetsregister och företagsregister)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOV12IF

Aktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren fått åtkomst till uppgifter (t.ex. om tjänster, förmåner, bidrag, lagar och öppettider)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVIX

Uppgiftslämnaren har inte fått åtkomst till personliga handlingar eller databaser eller hämtat uppgifter via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOV12FM

Uppgiftslämnaren har laddat ned/skrivit ut officiella blanketter via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna

1

Ja

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVAPR

Uppgiftslämnaren har bokat en tid eller gjort en reservation via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app (t.ex. för att reservera en bok på ett offentligt bibliotek eller boka ett möte med en offentligt anställd eller en offentlig vårdgivare) för privat bruk de senaste tolv månaderna

1

Ja

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVPOST

(frivillig uppgift)

Uppgiftslämnarens mottagande av officiella meddelanden eller handlingar från myndigheter för privat bruk via sitt konto på en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app [namn på tjänsten, om en sådan finns i landet] (t.ex. meddelanden om böter eller fakturor, skrivelser, kallelser till domstol, domstolshandlingar, [nationella exempel]) de senaste tolv månaderna. Detta bör inte omfatta meddelanden via e-post eller sms om att ett dokument finns tillgängligt (frivillig uppgift)

1

Ja

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej eller uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVTAX2

Uppgiftslämnaren har fyllt i, ändrat, kontrollerat eller godkänt sin privata skattedeklaration via en webbplats eller app de senaste tolv månaderna

1

Ja

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVODC

Aktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren har begärt officiella handlingar eller intyg (t.ex. examensbevis, personbevis, äktenskapsbevis, intyg om äktenskapsskillnad, dödsfallsintyg, hemvistintyg, utdrag ur belastningsregistret [nationella exempel])

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVBE

Aktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren har begärt förmåner eller bidrag (t.ex. pension, arbetslöshetsersättning, barnbidrag, studiebidrag, [nationella exempel])

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVRCC

Aktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren har framfört andra begäranden, anspråk eller klagomål (t.ex. anmält en stöld till polisen, ingett ett juridiskt klagomål, begärt rättshjälp, inlett ett civilrättsligt förfarande i domstol, [nationella exempel])

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IRGOVNN

Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren hade inget behov av att begära handlingar eller göra anspråk

1

Ikryssad

Personer för vilka IGOVODC=0 och IGOVBE=0 och IGOVRCC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IRGOVLS

Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – bristande kompetens eller kunskap (t.ex. att uppgiftslämnaren inte visste hur webbplatsen eller appen skulle användas eller att den var för komplicerad)

1

Ikryssad

Personer för vilka IGOVODC=0 och IGOVBE=0 och IGOVRCC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IRGOVSEC

Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – oro för personuppgifternas säkerhet eller ovilja att betala online (kreditkortsbedrägerier)

1

Ikryssad

Personer för vilka IGOVODC=0 och IGOVBE=0 och IGOVRCC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IRGOVEID

(frivillig uppgift)

Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – avsaknad av elektronisk signatur, aktiverat elektroniskt ID eller något annat verktyg för användning av elektroniskt ID (som krävs för att tjänsterna ska kunna användas) [nationella exempel] (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IGOVODC=0 och IGOVBE=0 och IGOVRCC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IRGOVOP

Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – en annan person gjorde det åt uppgiftslämnaren (t.ex. en konsult, rådgivare, släkting)

1

Ikryssad

Personer för vilka IGOVODC=0 och IGOVBE=0 och IGOVRCC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IRGOVNAP

(frivillig uppgift)

Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – ingen sådan onlinetjänst var tillgänglig (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IGOVODC=0 och IGOVBE=0 och IGOVRCC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IRGOVOTH

Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – annat skäl

1

Ikryssad

Personer för vilka IGOVODC=0 och IGOVBE=0 och IGOVRCC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IGOVANYS

Uppgiftslämnaren har kommunicerat med myndigheter

9

IF IU<>1 och IU<>2 THEN 9

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Härledd

1

ELSE IF IGOVIP=1 eller IGOVIDB=1 eller IGOV12IF=1 eller IGOV12FM=1 eller IGOVAPR=1 eller IGOVPOST=1 eller IGOVTAX2=1 eller IGOVODC=1 eller IGOVBE=1 eller IGOVRCC=1 THEN 1

0

ELSE 0

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IEID

Uppgiftslämnarens användning av sitt elektroniska ID [nationell förteckning över alla landsspecifika elektroniska ID:n som är officiellt erkända av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen (1)] för att få åtkomst till onlinetjänster för privat bruk de senaste tolv månaderna

1

Ja

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

0

Nej

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IEIDOC

Typ av tjänster för vilka uppgiftslämnaren har använt sitt elektroniska ID [nationell förteckning över alla landsspecifika elektroniska ID:n som är officiellt erkända av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen] de senaste tolv månaderna – tjänster som tillhandahålls av en myndighet eller offentlig tjänst i uppgiftslämnarens bosättningsland (t.ex. inlämning av skattedeklaration, ansökan om sociala förmåner, begäran om officiella intyg, åtkomst till hälsouppgifter, [nationella exempel])

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IEIDEC

Typ av tjänster för vilka uppgiftslämnaren har använt sitt elektroniska ID [nationell förteckning över alla landsspecifika elektroniska ID:n som är officiellt erkända av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen] under de senaste tolv månaderna – tjänster som tillhandahålls av en myndighet eller offentlig tjänst i andra europeiska länder (t.ex. uppgiftslämnaren har skickat sin skattedeklaration, begäran om officiella handlingar eller intyg, [nationella exempel]) (om detta är tillämpligt i landet)

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IEIDBS

Typ av tjänster för vilka uppgiftslämnaren har använt sitt elektroniska ID [nationell förteckning över alla landsspecifika elektroniska ID:n som är officiellt erkända av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen] de senaste tolv månaderna – tjänster som tillhandahålls av näringslivet (t.ex. åtkomst till banktjänster, inloggning till transporttjänster, identifiering med elektroniskt ID t.ex. på en digital marknadsplats, [nationella exempel]) (om detta är tillämpligt i landet)

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IREIDNA

Skäl till att inte använda elektroniskt ID som officiellt erkänts av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren kände inte till att elektroniskt ID fanns

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IREIDNO

Skäl till att inte använda elektroniskt ID som officiellt erkänts av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen under de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren har inget elektroniskt ID

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IREIDNN

Skäl till att inte använda elektroniskt ID som officiellt erkänts av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren har inte behövt komma åt några onlinetjänster som kräver elektroniskt ID

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IREIDSEC

Skäl till att inte använda elektroniskt ID som officiellt erkänts av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren känner sig inte trygg med att använda det (oro för IKT-säkerhet, personuppgiftsskydd)

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IREIDTEC

Skäl till att inte använda elektroniskt ID som officiellt erkänts av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen under de senaste tolv månaderna – användbarhetsproblem/tekniska problem (t.ex. för svårt eller inte användarvänligt, brist på lämplig kortläsare, inkompatibilitet med programvara, godtogs inte av de tjänster som uppgiftslämnaren behövde få tillgång till)

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IREIDDEV

Skäl till att inte använda elektroniskt ID som officiellt erkänts av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren kunde inte använda det elektroniska ID:t för att komma åt tjänsten via en smarttelefon eller surfplatta

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Kommunikation med myndigheter

IREIDOTH

Skäl till att inte använda elektroniskt ID som officiellt erkänts av en myndighet eller offentlig tjänst och som har en hög eller väsentlig tillitsnivå enligt eIDA-förordningen de senaste tolv månaderna – andra skäl

1

Ikryssad

Personer för vilka IEID=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

8

Tjänsten finns inte i medlemsstaten

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

IBUY

Senaste köp eller beställning av varor eller tjänster via internet för privat bruk

1

Inom de tre senaste månaderna

Personer för vilka IU=1 eller IU=2

Insamlad

2

För mellan tre månader och ett år sedan

3

För mer än ett år sedan

4

Har aldrig köpt eller beställt något via internet

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BPHG

Internetanvändning för att köpa fysiska varor (t.ex. kläder, böcker, leveranser från restauranger, kosmetika, möbler eller elektronik) från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka

IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BSIMC

Internetanvändning för att köpa internet- eller mobilabonnemang via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BSUTIL

Internetanvändning för att köpa abonnemang på el, vatten, värme, avfallshämtning eller liknande tjänster via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BTPS_E

Internetanvändning för att köpa transporttjänster från företag, t.ex. buss-, tåg- eller flygbiljetter eller taxiresor, via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

0

Ikryssad

Inte ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BRA_E

Internetanvändning för att hyra boende från företag, t.ex. hotell eller resebyråer, via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BTICK2

Internetanvändning för att köpa biljetter till evenemang (t.ex. konserter, film, sportevenemang, mässor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BBOOK2

Internetanvändning för att köpa e-böcker eller ljudböcker för nedladdning (inklusive uppgraderingar) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BSOFT2

Internetanvändning för att köpa programvara för nedladdning (inklusive uppgraderingar) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BGAMES2

Internetanvändning för att köpa spel för nedladdning (inklusive uppgraderingar) eller virtuella föremål i spel via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BMUSS2

Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på en musikströmningstjänst för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BFLMS2

Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på strömningstjänster för filmer, serier eller sportevenemang för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BBOOKNLS2

Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på nyhetssajter, nättidningar (e-tidningar) eller nättidskrifter via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BGAMSS

Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på spelströmningstjänster för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BHLFTS2

Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på appar avseende hälsa eller träning för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BAPP2

Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på andra appar (t.ex. appar för språkinlärning, resor, väder) för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BCEPG

Internetanvändning för att köpa fysiska varor från privatpersoner via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna [nationella exempel]

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BTPS_PP

Internetanvändning för att köpa transporttjänster från privatpersoner via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna [nationella exempel]

1

0

Ikryssad

Inte ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BRA_PP

Internetanvändning för att köpa logitjänster från privatpersoner via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna [nationella exempel]

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BHHS_PP

Internetanvändning för att köpa hushållstjänster såsom städning, barnpassning, reparationsarbete eller trädgårdsarbete från privatpersoner via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna [nationella exempel]

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BOTS (frivillig uppgift)

Internetanvändning för att köpa andra tjänster (utom finansiella tjänster och försäkringstjänster) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna (frivillig uppgift)

1

Ja

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej eller uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BF

Antal gånger som varor eller tjänster köpts via internet via en webbplats eller app för privat bruk under de senaste tre månaderna

1

1–2 gånger

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

2

3–5 gånger

3

6–10 gånger

4

>10 gånger

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BPSH

Säkerhets- eller hälsoproblem (t.ex. att produktens konstruktion, material eller programvara har lett till en olycka, en skada eller ett hälsoproblem) som under de senaste tre månaderna orsakats av produkter som köpts online

1

Ja

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej eller uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BFIN_IN1

Internetanvändning för att köpa försäkringar, inklusive reseförsäkring, även som ett paket tillsammans med t.ex. en flygbiljett, via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BFIN_CR1

Internetanvändning för lån eller krediter från bank eller finansinstitut via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

E-handel

BFIN_SH1

Internetanvändning för att köpa eller sälja aktier, obligationer, fondandelar eller andra finansiella tillgångar via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BTFW1

Problem med e-handel: webbplatsen var svår att använda eller fungerade inte tillräckligt bra (t.ex. att den var för komplicerad, rörig eller fungerade dåligt rent tekniskt) vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BDGL1

Problem med e-handel: svårigheter att hitta information om garantier eller andra rättigheter vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BSPD1

Problem med e-handel: längre leveranstid än angivet vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BCPR1

Problem med e-handel: högre slutliga kostnader än angivet (t.ex. oväntade transaktionsavgifter eller omotiverade garantiavgifter) vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BWDN1

Problem med e-handel: leverans av felaktiga eller skadade varor eller tjänster vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BFRA1

Problem med e-handel: utsatt för bedrägeri (t.ex. att inga varor eller tjänster erhållits, missbruk av kreditkortsuppgifter) vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BCR1

Problem med e-handel: svårt att klaga och få gottgörelse, eller inget tillfredsställande svar på klagomål vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BDNS1

Problem med e-handel: handlare i utlandet sålde inte till uppgiftslämnarens land vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BOTH2

Problem med e-handel: andra problem vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

BARR2X

Inga problem vid köp online via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna

1

Ikryssad

Personer för vilka IBUY=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUPSX

(frivillig uppgift)

Problemlösning i samband med internetanvändning de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren har inte haft några problem (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUPSSE

(frivillig uppgift)

Problemlösning i samband med internetanvändning de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren bad någon om hjälp (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUPSFIX

(frivillig uppgift)

Problemlösning i samband med internetanvändning de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren löste eller försökte lösa problemet själv (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUPSNO

(frivillig uppgift)

Problemlösning i samband med internetanvändning de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren försökte inte lösa problemet (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUPSOTH

(frivillig uppgift)

Problemlösning i samband med internetanvändning de senaste tre månaderna – annan än att be någon om hjälp att lösa problemet, att själv lösa eller försöka lösa problemet eller att inte försöka att lösa problemet (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUNUN

(frivillig uppgift)

Skäl till att inte använda internet de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren hade inget behov av internet (eftersom internet inte var till nytta, inte intressant osv.) (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=2 eller IU=3 eller IU=4

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUNUTD

(frivillig uppgift)

Skäl till att inte använda internet de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren ansåg att det var för svårt att använda internet (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=2 eller IU=3 eller IU=4

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUNUCH

(frivillig uppgift)

Skäl till att inte använda internet de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren hade fysiska eller psykiska problem med att använda internet (inklusive fysisk funktionsnedsättning, synnedsättning, demens, särskilda behov eller annan funktionsnedsättning) (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=2 eller IU=3 eller IU=4

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUNUSP

(frivillig uppgift)

Skäl till att inte använda internet de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren var orolig över säkerhet eller integritet eller rädd för att bli lurad eller trakasserad på nätet (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=2 eller IU=3 eller IU=4

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUNUCO

(frivillig uppgift)

Skäl till att inte använda internet de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren ansåg att kostnaderna för internetuppkoppling eller internetutrustning var för höga (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=2 eller IU=3 eller IU=4

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUNUNO

(frivillig uppgift)

Skäl till att inte använda internet de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren är negativt inställd till internet i allmänhet och litar inte på informationen på internet (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=2 eller IU=3 eller IU=4

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Hinder för och problem med användning

IUNUOTH

(frivillig uppgift)

Skäl till att inte använda internet de senaste tre månaderna – andra skäl än inget behov, alltför svårt, fysiska eller mentala hinder, oro för säkerhet eller integritet, rädsla för att bli lurad eller trakasserad på nätet, för höga kostnader, inget förtroende för information på internet eller negativt inställd till internet (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=2 eller IU=3 eller IU=4

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CXFER1

Verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att kopiera eller flytta filer (t.ex. dokument, data, bilder, video) mellan mappar, enheter (t.ex. via e-post, snabbmeddelanden, USB, kabel) eller i molnet

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CINSAPP1

Verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att ladda ned eller installera programvara eller appar

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CCONF1

Verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att ändra inställningar i programvara, app eller enhet (t.ex. ändra språk, färger, kontrast, textstorlek, verktygsfält/meny)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CWRD1

Programvarurelaterad verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att använda ordbehandlingsprogram

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CPRES2

Programvarurelaterad verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att skapa filer (t.ex. dokument, bild, video) och införliva flera delar, t.ex. text, bild, tabell, diagram, animering eller ljud

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CXLS1

Programvarurelaterad verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att använda kalkylprogram

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CXLSADV1

Programvarurelaterad verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att använda avancerade funktioner i kalkylprogram (funktioner, formler, makron och andra utvecklarfunktioner) i syfte att ordna, analysera, strukturera eller modifiera data

1

Ikryssad

Personer för vilka CXLS1=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CEPVA1

Programvarurelaterad verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att redigera bilder eller video- eller ljudfiler

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

CPRG2

Programvarurelaterad verksamhet som genomförts de senaste tre månaderna i samband med utbildning, arbete eller av privata skäl som innefattat att skriva kod i ett programmeringsspråk

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

UDI

Information eller innehåll (t.ex. video, bilder) som har visats på nyhetssajter eller i sociala medier de senaste tre månaderna som uppgiftslämnaren bedömer vara falska eller tvivelaktiga

1

Ja

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

TIC

Sanningshalten i information eller innehåll som har visats på nyhetssajter eller i sociala medier de senaste tre månaderna som uppgiftslämnaren kontrollerat

1

Ja

Personer för vilka UDI=1

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

TICCSFOI

Sanningshalten i information eller innehåll som hittats på internet som uppgiftslämnaren kontrollerat genom att kontrollera källorna eller hitta annan information på internet (t.ex. på andra nyhetssajter)

1

Ikryssad

Personer för vilka TIC=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

TICIDIS

Sanningshalten i information eller innehåll på internet som uppgiftslämnaren kontrollerat genom att följa eller delta i en diskussion om informationen på internet

1

Ikryssad

Personer för vilka TIC=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

TICNIDIS

Sanningshalten i information eller innehåll på internet som uppgiftslämnaren kontrollerat genom att diskutera informationen offline med andra eller använda källor som inte finns på internet

1

Ikryssad

Personer för vilka TIC=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

TICXND

Sanningshalten i information eller innehåll på internet som inte har kontrollerats eftersom uppgiftslämnaren redan kände till att informationen, innehållet eller källan inte var tillförlitliga

1

Ikryssad

Personer för vilka TIC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

TICXSKL

Sanningshalten i information eller innehåll på internet som inte har kontrollerats eftersom uppgiftslämnaren saknar kompetens eller kunskap att göra det

1

Ikryssad

Personer för vilka TIC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

TICXOTH

Sanningshalten i information eller innehåll på internet som inte har kontrollerats på grund av andra skäl

1

Ikryssad

Personer för vilka TIC=0

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HM

(frivillig uppgift)

Budskap som påträffats online de senaste tre månaderna och som av uppgiftslämnaren anses vara fientliga eller förnedrande mot grupper eller enskilda personer i videor, bloggar, vloggar, sociala medier eller på nyhetssajter (även i kommentarsfält) (frivillig uppgift)

1

Ja

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HMPS (frivillig uppgift)

Grupper eller enskilda personer som angripits eller blivit måltavlor i de budskap som anses vara fientliga eller förnedrande på grund av politiska eller samhälleliga åsikter (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka HM=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HMSO (frivillig uppgift)

Grupper eller enskilda personer som angripits eller blivit måltavlor i de budskap som anses vara fientliga eller förnedrande på grund av sexuell läggning och/eller könsidentitet (hbtqi+) (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka HM=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HMSE (frivillig uppgift)

Grupper eller enskilda personer som angripits eller blivit måltavlor i de budskap som anses vara fientliga eller förnedrande på grund av kön (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka HM=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HMRE (frivillig uppgift)

Grupper eller enskilda personer som angripits eller blivit måltavlor i de budskap som anses vara fientliga eller förnedrande på grund av etniskt ursprung (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka HM=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HMRB (frivillig uppgift)

Grupper eller enskilda personer som angripits eller blivit måltavlor i de budskap som anses vara fientliga eller förnedrande på grund av religion eller övertygelse (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka HM=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HMD (frivillig uppgift)

Grupper eller enskilda personer som angripits eller blivit måltavlor i de budskap som anses vara fientliga eller förnedrande på grund av funktionsnedsättning (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka HM=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HMA (frivillig uppgift)

Grupper eller enskilda personer som angripits eller blivit måltavlor i de budskap som anses vara fientliga eller förnedrande på grund av ålder (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka HM=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Digital kompetens

HMOTH (frivillig uppgift)

Grupper eller enskilda personer som angripits eller blivit måltavlor i de budskap som anses vara fientliga eller förnedrande på grund av andra personliga egenskaper (frivillig uppgift)

1

Ikryssad

Personer för vilka HM=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

MAPS_RPS

Har gjort följande för att hantera åtkomsten till egna personuppgifter (t.ex. namn, födelsedatum, ID-kortnummer, kontaktuppgifter, kreditkortsnummer, foton, geografiskt läge) på internet de senaste tre månaderna: läst meddelande om skydd av personuppgifter innan personuppgifter lämnades

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

MAPS_RRGL

Har gjort följande för att hantera åtkomsten till egna personuppgifter (t.ex. namn, födelsedatum, ID-kortnummer, kontaktuppgifter, kreditkortsnummer, foton, geografiskt läge) på internet de senaste tre månaderna: begränsat eller nekat åtkomsten till det egna geografiska läget

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

MAPS_LAP

Har gjort följande för att hantera åtkomsten till egna personuppgifter (t.ex. namn, födelsedatum, ID-kortnummer, kontaktuppgifter, kreditkortsnummer, foton, geografiskt läge) på internet de senaste tre månaderna: begränsat åtkomsten till profil eller innehåll på sociala nätverk eller delad lagring online

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

MAPS_RAAD

Har gjort följande för att hantera åtkomsten till egna personuppgifter (t.ex. namn, födelsedatum, ID-kortnummer, kontaktuppgifter, kreditkortsnummer, foton, geografiskt läge) på internet de senaste tre månaderna: nekat användningen av personuppgifter i reklamsyfte

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

MAPS_CWSC

Har gjort följande för att hantera åtkomsten till egna personuppgifter (t.ex. namn, födelsedatum, ID-kortnummer, kontaktuppgifter, kreditkortsnummer, foton, geografiskt läge) på internet de senaste tre månaderna: kontrollerat att den webbplats där uppgiftslämnaren lämnade personuppgifter var säker (t.ex. https-webbplatser, säkerhetslogotyper eller certifikat)

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

MAPS_APD

Har gjort följande för att hantera åtkomsten till egna personuppgifter (t.ex. namn, födelsedatum, ID-kortnummer, kontaktuppgifter, kreditkortsnummer, foton, geografiskt läge) på internet de senaste tre månaderna: bett administratörer eller leverantörer för webbplatser eller sökmotorer att ändra eller radera uppgiftslämnarens personuppgifter som de har sparade

1

Ikryssad

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Inte ikryssad

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

PCOOK1

Har ändrat inställningar i den egna webbläsaren för att förhindra eller begränsa kakor på någon av uppgiftslämnarens enheter

1

Ja

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

CCOOK (frivillig uppgift)

Oro över att aktiviteter på internet sparas i syfte att visa uppgiftslämnaren skräddarsydd reklam

(frivillig uppgift)

1

Ja, mycket orolig

Personer för vilka IU=1

Insamlad

2

Ja, lite orolig

0

Nej, jag är inte orolig

Ej ifyllt

Alternativet ingår ej eller uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

USLCOOK

Användning av programvara som begränsar möjligheten att spåra egna aktiviteter på internet på någon av uppgiftslämnarens enheter

1

Ja

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Nej

Ej ifyllt

Uppgift saknas

9

Inte relevant

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

IUACRG

Har öppnat ett konto eller registrerat sig i en gratisapp eller gratistjänst (t.ex. prenumeration eller konto avseende e-post, sociala medier eller nätbutiker, appar för köp av färdbiljetter, musikströmning, spel)

1

Ja

Personer för vilka IU=1

Insamlad

0

Nej

9

Uppgift saknas

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

IUACDL

Har raderat eller försökt radera (eller avsluta) eget konto i en gratisapp eller gratistjänst (t.ex. e-post, sociala medier, nätbutiker, appar för köp av färdbiljetter, musikströmning, spel) de senaste tre månaderna

1

Ja

Personer för vilka IUACRG=1

Insamlad

0

Nej

9

Uppgift saknas

06. Deltagande i informationssamhället

Säkerhet, integritet och förtroende

IUACDLP

Problem med att radera eget konto i en gratisapp eller gratistjänst (t.ex. det är svårt att förstå hur kontot ska raderas, det tar för lång tid att radera kontot, tekniska problem, oacceptabla villkor för att avsluta kontot, klarar inte att radera kontot) de senaste tre månaderna

1

Ja

Personer för vilka IUACRG=1 och IUACDL=1

Insamlad

0

Nej

9

Uppgift saknas


(1)  Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 910/2014 av den 23 juli 2014 om elektronisk identifiering och betrodda tjänster för elektroniska transaktioner på den inre marknaden och om upphävande av direktiv 1999/93/EG. Tillitsnivåerna väsentlig och hög definieras enligt kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/1502 av den 8 september 2015 om fastställande av tekniska minimispecifikationer och förfaranden för tillitsnivåer för medel för elektronisk identifiering i enlighet med artikel 8.3 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 910/2014.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2182/oj

ISSN 1977-0820 (electronic edition)


Top