Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0202

Rådets genomförandebeslut (Gusp) 2018/202 av den 9 februari 2018 om genomförande av beslut 2010/788/Gusp om restriktiva åtgärder mot Demokratiska republiken Kongo

EUT L 38, 10.2.2018, pp. 19–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2018/202/oj

10.2.2018   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 38/19


RÅDETS GENOMFÖRANDEBESLUT (GUSP) 2018/202

av den 9 februari 2018

om genomförande av beslut 2010/788/Gusp om restriktiva åtgärder mot Demokratiska republiken Kongo

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA BESLUT

med beaktande av fördraget om Europeiska unionen, särskilt artikel 31.2,

med beaktande av rådets beslut 2010/788/Gusp av den 20 december 2010 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska republiken Kongo och om upphävande av gemensam ståndpunkt 2008/369/Gusp (1), särskilt artikel 6,

med beaktande av förslaget från unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik, och

av följande skäl:

(1)

Den 20 december 2010 antog rådet beslut 2010/788/Gusp.

(2)

Den 1 februari 2018 lade FN:s säkerhetsråds kommitté, inrättad enligt FN:s säkerhetsråds resolution 1533 (2004), till fyra personer i förteckningen över de personer och enheter som omfattas av restriktiva åtgärder. Dessa personer bör därför läggas till i bilaga I till beslut 2010/788/Gusp. Eftersom två av dessa personer redan var uppförda på förteckningen i bilaga II till det beslutet bör de utgå ur bilaga II till det beslutet för att nu uppföras på förteckningen i bilaga I till det beslutet.

(3)

Bilagorna I och II till beslut 2010/788/Gusp bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Bilaga I till beslut 2010/788/Gusp ska ändras i enlighet med bilaga I till det här beslutet.

Artikel 2

Bilaga II till beslut 2010/788/Gusp ska ändras i enlighet med bilaga II till det här beslutet.

Artikel 3

Detta beslut träder i kraft samma dag som det offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.

Utfärdat i Bryssel den 9 februari 2018.

På rådets vägnar

E. ZAHARIEVA

Ordförande


(1)   EUT L 336, 21.12.2010, s. 30.


BILAGA I

Nedan angivna personer ska läggas till i förteckningen i del a i bilaga I till beslut 2010/788/Gusp:

”32.

Muhindo Akili Mundos (alias a) Charles Muhindo Akili Mundos, b) Akili Muhindo, c) Muhindo Mundos)

Befattning: a) General i Demokratiska republiken Kongos försvarsmakt (FARDC), befälhavare för 31:a brigaden, b) Brigadgeneral i FARDC

Födelsedatum: 10 november 1972

Födelseort: Demokratiska republiken Kongo

Nationalitet: Demokratiska republiken Kongo

Datum för uppförande på FN-förteckningen: 1 februari 2018

Övriga uppgifter: Muhindo Akili Mundos är general i FARDC och befälhavare för 31:a brigaden. Han utnämnde till befälhavare för FARDC:s operativa sektor i områdena Beni och Lubero, och ledde operation Sukola I mot de allierade demokratiska styrkorna (ADF) i september 2014. Han kvarstod i den befattningen fram till och med juni 2015. Han är också ett hot mot fred, stabilitet och säkerhet i Demokratiska republiken Kongo enligt FN:s säkerhetsråds resolution 2293 punkt 7 e.

Ytterligare uppgifter hämtade från den narrativa sammanfattningen av skäl för uppförande på förteckningen som sanktionskommittén har lämnat:

Skäl för uppförande på förteckningen:

Muhindo Akili Mundos fördes upp på förteckningen den 1 februari 2018 i enlighet med kriterierna i punkt 7 e i resolution 2293 (2016), vilket bekräftades i resolution 2360 (2017).

Ytterligare uppgifter:

Muhindo Akili Mundos var befälhavare i den kongolesiska armén, med ansvar för militära operationer riktade mot ADF under operation ”Sukola I” från augusti 2014 till juni 2015. Den FARDC-enhet som stod under Mundos befäl underlät att ingripa för att förhindra de kränkningar av mänskliga rättigheter som ADF begick, däribland attacker mot civila. Han rekryterade och utbildade f.d. kombattanter från lokala väpnade grupper för att delta i de utomrättsliga avrättningar och massakrer som ADF genomförde.

Under Mundos tid som ledare för FARDC:s operation Sukola I var han också ledare för och lämnade stöd till en fraktion inom en undergrupp till ADF, kallad ADF-Mwalika. Under Mundos befäl utförde ADF-Mwalika attacker mot civila. FARDC-soldater under Mundos befäl gav ytterligare stöd till ADF-Mwalika under dessa operationen.

33.

Guidon Shimiray Mwissa

Födelsedatum: 13 mars 1980

Födelseort: Kigoma, Walikale, Demokratiska republiken Kongo

Datum för uppförande på FN-förteckningen: 1 februari 2018

Övriga uppgifter: Slutförd utbildning vid sekundärskola med humanistisk-samhällsvetenskaplig inriktning i Mpofi. Anslöt sig som 16-åring till en väpnad grupp under ledning av She Kasikila. Integrerad i FARC tillsammans med Kasikila, i rollen som officer S3. Skadades 2007, och anslöt sig därefter till Mai Mai Simba under dess dåvarande ledare ”Mando”. Deltog 2008 i upprättandet av NDC, blev ställföreträdande befälhavare för Aigle Lemabé Brigade. Han är också ett hot mot fred, stabilitet och säkerhet i Demokratiska republiken Kongo enligt FN:s säkerhetsråds resolution 2293 (2016) punkt 7 g.

Ytterligare uppgifter hämtade från den narrativa sammanfattningen av skäl för uppförande på förteckningen som sanktionskommittén har lämnat:

Skäl för uppförande på förteckningen:

Guidon Shimiray Mwissa fördes upp på förteckningen den 1 februari 2018 i enlighet med kriterierna i punkt 7 g i resolution 2293 (2016), vilket bekräftades i resolution 2360 (2017).

Ytterligare uppgifter:

”General” Guidon Shimiray Mwissa bröt sig ut ur Nduma Defence of Congo (NDC) och bildade sin egen grupp NDC-R år 2014.

NDC-R, under ledning av Guidon Shimiray Mwissa använder barnsoldater, som han använder i väpnad konflikt. NDC-R har också anklagats för kränkningar av mänskliga rättigheter i provinserna i öster och för olaglig skatteindrivning i områden där guldbrytning förekommer, och för att med de pengarna ha köpt vapen i strid med vapenembargot mot Demokratiska republiken Kongo.

34.

Lucien Nzambamwita (alias André Kalume)

Födelsedatum: 1966

Födelseort: Cellen Nyagitabire, sektorn Ruvune, kommunen Kinyami, prefekturen Byumba, Rwanda

Nationalitet: Rwanda

Datum för uppförande på FN-förteckningen: 1 februari 2018

Övriga uppgifter: Han är ett hot mot fred, stabilitet och säkerhet i Demokratiska republiken Kongo enligt FN:s säkerhetsråds resolution 2293 (2016) punkt 7 j.

Ytterligare uppgifter hämtade från den narrativa sammanfattningen av skäl för uppförande på förteckningen som sanktionskommittén har lämnat:

Skäl för uppförande på förteckningen:

Lucien Nzambamwita fördes upp på förteckningen den 1 februari 2018 i enlighet med kriterierna i punkt 7 j i resolution 2293 (2016), vilket bekräftades i resolution 2360 (2017).

Ytterligare uppgifter:

Lucien Nzambamwita (alias André Kalume) är militär ledare för Force Democratique de Liberation du Rwanda (FDLR), som är verksam i Demokratiska republiken Kongo och som underminerar fred, säkerhet och stabilitet i Demokratiska republiken Kongo, och är ansvarig för kränkningar av mänskliga rättigheter, däribland attacker mot och dödande av civila. FDLR fördes upp på 1533-kommitténs sanktionslista den 31 december 2012.

35.

Gédéon Kyungu Mutanga Wa Bafunkwa Kanonga

Befattning: Rebelledare från Katangaprovinsen

Födelsedatum: 1974

Födelseort: Manono-territoriet, Katangaprovinsen (numera Tanganyikaprovinsen)

Datum för uppförande på FN-förteckningen: 1 februari 2018

Övriga uppgifter: Gédéon Kyungu tillhör den etniska gruppen Balubakat. Efter att ha slutfört studier vid primärskola i Likasi och sekundärskola i Manono tog han examen i pedagogik. År 1999 anslöt han sig till Maï Maï-rörelsen, där han från 2003 ledde en av de mest aktiva grupperna i Katangaprovinsen. År 2006 tog han kontakt med FN:s fredsbevarande styrkor för att integreras i programmet för avväpning, demobilisering och återanpassning. Han rymde från fängelset 2011, men gav upp och överlämnade sig i oktober 2016. Han är ett hot mot fred, stabilitet och säkerhet i Demokratiska republiken Kongo enligt FN:s säkerhetsråds resolution 2293 (2016) punkt 7 e.

Ytterligare uppgifter hämtade från den narrativa sammanfattningen av skäl för uppförande på förteckningen som sanktionskommittén har lämnat:

Skäl för uppförande på förteckningen:

Gédéon Kyungu Mutanga Wa Bafunkwa Kanonga fördes upp på förteckningen den 1 februari 2018 i enlighet med kriterierna i punkt 7 e i resolution 2293 (2016), vilket bekräftades i resolution 2360 (2017).

Ytterligare uppgifter:

När Gedeon Kyungu Mutanga ledde Bakata Katanga-milisen (även kallad Kata Katanga) mellan 2011 och 2014 deltog han i allvarliga kränkningar av mänskliga rättigheter, däribland dödande av och attacker mot civila, särskilt på landsbygden i Katangaprovinsen. Såsom befälhavaren för den väpnade gruppen Bakata Katanga, som är skyldig till allvarliga kränkningar av mänskliga rättigheter och krigsbrott, inbegripet attacker mot civila, i sydöstra delarna av Demokratiska republiken Kongo, är Gedeon Kyungu Mutanga ett hot mot fred, stabilitet och säkerhet i Demokratiska republiken Kongo.”


BILAGA II

Uppgifterna om nedanstående personer ska utgå ur del a i bilaga II till beslut 2010/788/Gusp:

”9.

Gédéon Kyungu Mutanga

13.

Muhindo Akili Mundos”

Top