This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32006D0214
2006/214/EC: Commission Decision of 7 March 2006 amending Annexes I and II to Decision 2002/308/EC establishing lists of approved zones and approved farms with regard to one or more of the fish diseases viral haemorrhagic septicaemia (VHS) and infectious haematopoietic necrosis (IHN) (notified under document number C(2006) 683) (Text with EEA relevance)
2006/214/EG: Kommissionens beslut av den 7 mars 2006 om ändring av bilagorna I och II till beslut 2002/308/EG om upprättande av förteckningar över godkända zoner och godkända anläggningar med avseende på någon av eller båda fisksjukdomarna viral hemorragisk septikemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN) [delgivet med nr K(2006) 683] (Text av betydelse för EES)
2006/214/EG: Kommissionens beslut av den 7 mars 2006 om ändring av bilagorna I och II till beslut 2002/308/EG om upprättande av förteckningar över godkända zoner och godkända anläggningar med avseende på någon av eller båda fisksjukdomarna viral hemorragisk septikemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN) [delgivet med nr K(2006) 683] (Text av betydelse för EES)
EUT L 80, 17.3.2006, p. 46–73
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
EUT L 118M, 8.5.2007, p. 450–477
(MT)
No longer in force, Date of end of validity: 31/07/2009; tyst upphävande genom 32009D0177
17.3.2006 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
L 80/46 |
KOMMISSIONENS BESLUT
av den 7 mars 2006
om ändring av bilagorna I och II till beslut 2002/308/EG om upprättande av förteckningar över godkända zoner och godkända anläggningar med avseende på någon av eller båda fisksjukdomarna viral hemorragisk septikemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN)
[delgivet med nr K(2006) 683]
(Text av betydelse för EES)
(2006/214/EG)
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DETTA BESLUT
med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets direktiv 91/67/EEG av den 28 januari 1991 om djurhälsovillkor för utsläppande på marknaden av djur och produkter från vattenbruk (1), särskilt artiklarna 5 och 6, och
av följande skäl:
(1) |
I kommissionens beslut 2002/308/EG (2) upprättas förteckningar över godkända zoner och godkända fiskodlingsanläggningar som är belägna i de zoner som inte är godkända med avseende på vissa fisksjukdomar. |
(2) |
Italien har inlämnat ett relevant underlag för att vissa zoner belägna inom dess territorium skall beviljas status som godkända zoner med avseende på viral hemorragisk septikemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN). I vissa av dessa zoner är det omöjligt att ta prover i enlighet med kommissionens beslut 2001/183/EG av den 22 februari 2001 om fastställande av provtagningsplaner och diagnostiska metoder för påvisande och bekräftelse av vissa fisksjukdomar och om upphävande av beslut 92/532/EEG (3), på grund av de särskilda produktionscyklerna vid anläggningar i dessa zoner. |
(3) |
Sådan produktion hade inte förutsett när beslut 2001/183/EG utformades. Den dokumentation som lämnats in visar dock att djurhälsostatus i dessa zoner är likvärdig med den i zoner där prover tagits i enlighet med beslutet. Zonerna uppfyller alltså kraven i artikel 5 i direktiv 91/67/EEG. De kan därför beviljas status som godkända zoner och bör upptas i förteckningen över godkända zoner. |
(4) |
Frankrike har inlämnat ett relevant underlag för att vissa zoner belägna inom dess territorium skall beviljas status som godkända zoner med avseende på viral hemorragisk septikemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN). Av dokumentationen framgår att zonerna uppfyller kraven i artikel 5 i direktiv 91/67/EEG. De kan därför beviljas status som godkända zoner och bör upptas i förteckningen över godkända zoner. |
(5) |
Österrike, Tyskland och Italien har lämnat in ett relevant underlag för att vissa anläggningar belägna inom deras territorier skall beviljas status som godkända anläggningar belägna i zoner som inte är godkända med avseende på VHS och IHN. Av dokumentationen framgår att de berörda anläggningarna uppfyller kraven i artikel 6 i direktiv 91/67/EEG. De kan därför beviljas status som godkända anläggningar belägna i en icke-godkänd zon och bör upptas i förteckningen över godkända anläggningar. |
(6) |
Tyskland har anmält fall av IHN vid två anläggningar som tidigare ansågs vara fria från sjukdomen. Anläggningarna är dock fortfarande fria från VHS. De skall därför inte längre upptas i beslut 2002/308/EC som fria från IHN. |
(7) |
Beslut 2002/308/EG bör därför ändras i enlighet med detta. |
(8) |
De åtgärder som föreskrivs i det här beslutet är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för livsmedelskedjan och djurhälsa. |
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Beslut 2002/308/EG skall ändras på följande sätt:
1. |
Bilaga I skall ersättas med texten i bilaga I till det här beslutet. |
2. |
Bilaga II skall ersättas med texten i bilaga II till det här beslutet. |
Artikel 2
Detta beslut riktar sig till medlemsstaterna.
Utfärdat i Bryssel den 7 mars 2006.
På kommissionens vägnar
Markos KYPRIANOU
Ledamot av kommissionen
(1) EGT L 46, 19.2.1991, s. 1. Direktivet senast ändrat genom förordning (EG) nr 806/2003 (EUT L 122, 16.5.2003, s. 1).
(2) EGT L 106, 23.4.2002, s. 28. Beslutet senast ändrat genom beslut 2005/813/EG (EUT L 304, 23.11.2005, s. 19).
(3) EGT L 67, 9.3.2001, s. 65.
BILAGA I
”BILAGA I
GODKÄNDA ZONER MED AVSEENDE PÅ FISKSJUKDOMARNA VIRAL HEMORRAGISK SEPTIKEMI (VHS) OCH INFEKTIÖS HEMATOPOIETISK NEKROS (IHN)
1.A ZONER (1) I DANMARK SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
— |
Hansted Å |
— |
Hovmølle Å |
— |
Grenå |
— |
Treå |
— |
Alling Å |
— |
Kastbjerg |
— |
Villestrup Å |
— |
Korup Å |
— |
Sæby Å |
— |
Elling Å |
— |
Uggerby Å |
— |
Lindenborg Å |
— |
Øster Å |
— |
Hasseris Å |
— |
Binderup Å |
— |
Vidkær Å |
— |
Dybvad Å |
— |
Bjørnsholm Å |
— |
Trend Å |
— |
Lerkenfeld Å |
— |
Vester Å |
— |
Lønnerup med tillflöden |
— |
Slette Å |
— |
Bredkær Bæk |
— |
Tillflöden till Kilen |
— |
Resenkær Å |
— |
Klostermølle Å |
— |
Hvidbjerg Å |
— |
Knidals Å |
— |
Spang Å |
— |
Simested Å |
— |
Skals Å |
— |
Jordbro Å |
— |
Fåremølle Å |
— |
Flynder Å |
— |
Damhus Å |
— |
Karup Å |
— |
Gudenåen |
— |
Halkær Å |
— |
Storåen |
— |
Århus Å |
— |
Bygholm Å |
— |
Grejs Å |
— |
Ørum Å |
1.B ZONER I DANMARK SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
— |
Danmark (2) |
2.A ZONER I TYSKLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
2.A.1 BADEN-WÜRTTEMBERG (3)
— |
Isenburger Tal från källan till utloppet från anläggningen Falkenstein |
— |
Eyach och dess bifloder från källorna till den första fördämningen nedströms nära Haigerloch |
— |
Lauchert och dess bifloder från källorna till turbinen nära Sigmaringendorf |
— |
Grosse Lauter och dess bifloder från källorna till vattenfallet nära Lauterach |
— |
Wolfegger Ach och dess bifloder från källorna till vattenfallet nära Baienfurth |
— |
Avrinningsområdet för Enz, bestående av Grosse Enz, Kleine Enz och Eyach från källorna till fördämningen i Neuenbürgs centrum |
— |
Erms från källan till fördämningen 200 m nedströms från anläggningen Strobel, Seeburg |
— |
Obere Nagold från källan till fördämningen nära Neumühle |
2.B ZONER I TYSKLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
2.B.1 BADEN-WÜRTTEMBERG
— |
Andelsbach och dess bifloder från källorna till turbinen nära Krauchenwies |
3. ZONER I SPANIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
3.1 ASTURIEN
Inlandszoner
— |
Alla avrinningsområden i Asturien |
Kustzoner
— |
Asturiens hela kust |
3.2 GALICIEN
Inlandszoner
— |
Avrinningsområdena i Galicien
|
Kustzoner
— |
Kustområdet i Galicien från Eos mynning (Isla Pancha) till Punta Picos (Miños mynning) |
3.3 ARAGONIEN
Inlandszoner
— |
Ebros avrinningsområde, från källan till Mequinenzadammen i Aragonien |
— |
Isuela från källan till Arguisfördämningen |
— |
Flúmen från källan till Santa María de Belsue-fördämningen |
— |
Guatizalema från källan till Vadiellofördämningen |
— |
Cinca från källan till Gradofördämningen |
— |
Esera från källan till Barasonafördämningen |
— |
Noguera-Ribagorzana från källan till Santa Ana-fördämningen |
— |
Matarraña från källan till Aguas de Pena-fördämningen |
— |
Pena från källan till Penafördämningen |
— |
Guadalaviar-Turia från källan till Generalísimofördämningen i Valencia |
— |
Mijares från källan till Arenósfördämningen i Castellón |
Övriga vattendrag i Aragonien betraktas som buffertzoner.
3.4 NAVARRA
Inlandszoner
— |
Ebros avrinningsområde, från källan till Mequinenzadammen i Aragonien |
— |
Bidasoa från källan till mynningen |
— |
Leizarán från källan till Leizaránfördämningen (Muga) |
Övriga vattendrag i Navarra betraktas som buffertzoner.
3.5 KASTILIEN OCH LÉON
Inlandszoner
— |
Ebros avrinningsområde, från källan till Mequinenzadammen i Aragonien |
— |
Duero från källan till Aldeávilafördämningen |
— |
Sil |
— |
Tiétar från källan till Rosaritofördämningen |
— |
Alberche från källan till Burguillofördämningen |
Övriga vattendrag i Kastilien-León betraktas som buffertzoner.
3.6 KANTABRIEN
Inlandszoner
— |
Ebros avrinningsområde, från källan till Mequinenzadammen i Aragonien |
— |
Följande floders avrinningsområden från källorna till havet:
|
Gandarillas, Escudos, Mieras och Campiazos avrinningsområden betraktas som buffertzoner.
Kustzoner
— |
Kantabriens hela kust från Devas mynning till Ontónviken |
3.7 RIOJA
Inlandszoner
Ebros avrinningsområde, från källorna till Mequinenzadammen i Aragonien
3.8 KASTILIEN-LA MANCHA
Inlandszoner
— |
Tajos avrinningsområde, från källorna till Estremeradammen |
— |
Tajuñas avrinningsområde, från källorna till La Tajera-dammen |
— |
Júcars avrinningsområde, från källorna till La Toba-dammen |
— |
Cabriels avrinningsområde, från källorna till Bujiosodammen |
4.A ZONER I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
4.A.1 ADOUR–GARONNE
Avrinningsområden
— |
Charentes bäcken |
— |
Seudres bäcken |
— |
Kustflodernas bäcken vid Girondes mynning i Charente-Maritime |
— |
Nives och Nivelles avrinningsområden (Pyrenées-Atlantiques) |
— |
Forges bäcken (Landes) |
— |
Dronnes avrinningsområde (Dordogne), från källan till Eglisottesdammen i Monfourat |
— |
Beauronnes avrinningsområde (Dordogne), från källan till Fayedammen |
— |
Valouses avrinningsområde (Dordogne), från källan till Etang des Roches Noires |
— |
Paillasses avrinningsområde (Gironde), från källan till Grand Forge-dammen |
— |
Cirons avrinningsområde (Lot et Garonne, Gironde), från källan till Moulin de Castaing-dammen |
— |
Petite Leyres avrinningsområde (Landes), från källan till Pont de l'Espine-dammen i Argelouse |
— |
Paves avrinningsområde (Landes), från källan till Pavedammen |
— |
Escources avrinningsområde (Landes), från källan till Moulin de Barbe-dammen |
— |
Geloux avrinningsområde (Landes), från källan till D38-dammen i Saint Martin d'Oney |
— |
Estrigons avrinningsområde (Landes), från källan till Campet et Lamolère-dammen |
— |
Estampons avrinningsområde (Landes), från källan till Ancienne Minoterie-dammen vid Roquefort |
— |
Gélises avrinningsområde (Landes, Lot et Garonne), från källan till dammen nedströms från sammanflödet med Osse |
— |
Magescqs avrinningsområde (Landes), från källan till mynningen |
— |
Luys avrinningsområde (Pyrénées-Atlantiques), från källan till Moulin d'Oro-dammen |
— |
Neez avrinningsområde (Pyrénées-Atlantiques), från källan till Jurançondammen |
— |
Beez avrinningsområde (Pyrénées-Atlantiques), från källan till Naydammen |
— |
Gave de Cauterets avrinningsområde (Hautes Pyrénées), från källan till Calypsodammen vid kraftverket i Soulom |
Kustzoner
— |
Hela Atlantkusten från Vendées nordgräns till Charente-Maritimes sydgräns |
4.A.2 LOIRE–BRETAGNE
Inlandszoner
— |
Samtliga avrinningsområden i Bretagne med undantag av
|
— |
Sèvre Niortaises bäcken |
— |
Lays bäcken |
— |
Följande avrinningsområden i Viennes bäcken:
|
Kustzoner
— |
Hela den bretagniska kusten med undantag av sträckorna
|
4.A.3 SEINE–NORMANDIE
Inlandszoner
— |
Sélunes bäcken |
4.A.4 AQUITAINE
Avrinningsområden
— |
Vignacs avrinningsområde, från källan till La Forge-fördämningen |
— |
Gouaneyres avrinningsområde, från källan till Maillièresfördämningen |
— |
Susselgues avrinningsområde, från källan till fördämningen |
— |
Luzous avrinningsområde, från källan till fördämningen vid anläggningen i Laluque |
— |
Gouadas avrinningsområde, från källan till fördämningen vid Etang de la Glacière i Saint-Vincent-de-Paul |
— |
Bayses avrinningsområde, från källorna till fördämningen vid Moulin de Lartia et de Manobre |
— |
Rancez avrinningsområde, från källorna till fördämningen |
— |
Eyres avrinningsområde, från källorna till mynningen vid Arcachon |
— |
Onesses avrinningsområde, från källorna till mynningen vid Courant de Contis |
4.A.5 MIDI-PYRENEES
Avrinningsområden
— |
Cernons avrinningsområde, från källan till fördämningen vid Saint George de Luzençon |
— |
Dourdous avrinningsområde, från Dourdous och Grauzons källor till fördämningen vid Vabres-l'Abbaye |
4.A.6 AIN
— |
Etangs de la Dombes (inlandszon) |
4.A.7 ARTOIS–PICARDIE
— |
Selle från upprinningen i La Poix till sammanflödet med Evoissons (inlandszon) |
4.A.8 AUVERGNE
— |
Couze Pavin från källorna till fördämningen vid Besse-en-Chandesse (inlandszon) |
4.B ZONER I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
4.B.1 LOIRE–BRETAGNE
Inlandszoner
— |
Den del av Loires bäcken som omfattar övre delen av Huisnes avrinningsområde, från vattendragens källor till Ferté-Bernarddammen |
4.C ZONER I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
4.C.1 LOIRE–BRETAGNE
Inlandszoner
— |
Följande avrinningsområden i Viennes bäcken:
|
5.A ZONER I IRLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
— |
Irland (2), med undantag av Cape Clear Island |
5.B ZONER I IRLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
— |
Irland (2) |
6.A ZONER I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
6.A.1 TRENTINO-ALTO ADIGE, TRENTO
Inlandszoner
— |
Val di Fiemme, Val di Fassa och Val di Cembra: Avisios avrinningsområde, från källan till Serra San Giorgio-fördämningen i Giovo |
— |
Valle della Sorna: Sornas avrinningsområde, från källan till vattenkraftverket i Chizzola, Ala, före utloppet i Adige |
— |
Torrente Adanà: Adanàs avrinningsområde, från källan till fördämningarna nedströms från anläggningen Armani Cornelio – Lardaro |
— |
Rio Manes: Rio Manes avrinningsområde, ned till fördämningen 200 meter nedströms från anläggningen Troticoltura Giovanelli i La Zinquantina |
— |
Val di Ledro: Massanglas och Ponales avrinningsområden, från källorna till vattenkraftverket i Molina di Ledro |
— |
Valsugana: Brentas avrinningsområde, från källan till Marzottodammen vid Mantincelli i Grigno |
— |
Val del Fersina: Fersinas avrinningsområde, från källorna till Ponte Alto-fördämningen |
6.A.2 LOMBARDIET, BRESCIA
Inlandszoner
— |
Ogliolo: Ogliolos avrinningsområde, från källan till fördämningen nedströms från anläggningen Adamello, vid sammanflödet med Oglio |
— |
Fiume Caffaro: Caffaros avrinningsområde, från källan till fördämningen 1 km nedströms från anläggningen |
— |
Val Brembana: Brembos avrinningsområde, från källorna till fördämningen i Ponte San Pietro |
6.A.3 UMBRIEN
Inlandszoner
— |
Fosso di Terrìa: Terrìas avrinningsområde, från källan till fördämningen nedanför anläggningen Mountain Fish, vid sammanflödet med Nera |
6.A.4 VENETIEN
Inlandszoner
— |
Belluno: Ardos avrinningsområde i Belluno, från källan till fördämningen nedströms (före utflödet i Piave) vid anläggningen Centro Sperimentale di Acquacoltura, Valli di Bolzano Bellunese, Belluno |
— |
Tegorzos bäcken: Tegorzos avrinningsområde, från källorna till fördämningen vid bron i Faveri |
6.A.5 TOSKANA
Inlandszoner
— |
Serchios dalgång: Serchios avrinningsområde, från källorna till Piaggionedammen |
— |
Lucidos bäcken: Lucidos avrinningsområde, från källorna till dammen vid Ponte del Bertoli |
— |
Oscas bäcken: Oscas avrinningsområde, från källorna till fördämningen nedanför anläggningen Il Giardino |
— |
Staggias bäcken: Staggias avrinningsområde, från källorna till Calcinaiafördämningen |
6.A.6 PIEMONTE
Inlandszoner
— |
Gerbolas källor: Del av Granas avrinningsområde, från källorna i Cavo C och Molino della Gerbola-kanalen till fördämningen nedanför anläggningen Azienda Agricola Canali Cavour S.S. |
— |
Besantes bäcken: Besantes avrinningsområde, från källorna till fördämningen 500 meter nedströms från anläggningen Il Giardino |
— |
Valle di Duggia: Duggia, från källorna till fördämningen 100 meter ovanför bron över Varallo–Locarno-vägen |
— |
Valdigoja: Valdigoja från källorna till utloppet i Duggia, ovanför fördämningen i den godkända zonen ’Valle di Duggia’ |
— |
Sorgente dei Paschi: Pesios avrinningsområde, från källorna till fördämningen nedströms från anläggningen Azienda dei Paschi |
— |
Stura Valgrande: Stura Valgrandes avrinningsområde, från källorna till fördämningen nedströms från anläggningen Troticoltura delle Sorgenti |
— |
Valle Elvo: Elvos avrinningsområde, från källorna till Tintoria Europa-dammen i Occhieppo Inferiore |
— |
Valle Strona: Stronas avrinningsområde, från källorna i Camandona till fördämningen nära Vallemosso i Rovella |
— |
Valle Cervo: Cervos avrinningsområde, från källorna i Sagliano Micca till fördämningen nära bron i Biella, där väg SS 142 korsar Cervo |
— |
Lanca del Boschetto: Del av Toce, från källorna inom Federico Mittags anläggning till fördämningen nedströms från Renzo Morettis anläggning |
6.A.7 EMILIA-ROMAGNA
Inlandszoner
— |
Fontanacces och Valdarnos bäcken: Fontanacces och Valdarno avrinningsområde, från källorna till fördämningen 100 meter nedströms från anläggningen S.V.A. srl |
6.A.8 LIGURIEN
Inlandszoner
— |
Pennas avrinningsområde, från källorna till fördämningen vid sammanflödet med Borzone |
6.B ZONER I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
6.B.1 TRENTINO-ALTO ADIGE, TRENTO
Inlandszoner
— |
Valle dei Laghi: San Massenzas, Toblinos och Cavedines avrinningsområde, till fördämningen nedströms i södra delen av Cavedine som leder till vattenkraftverket i Torbole |
6.C ZONER I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
6.C.1 UMBRIEN, PERUGIA
— |
Lago Trasimeno: Trasimenosjön |
6.C.2 TRENTINO-ALTO ADIGE, TRENTO
— |
Val Rendena: Sarcas avrinningsområde, från källan till Oltresarca-dammen i Villa Rendena |
7.A ZONER I SVERIGE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
— |
Sverige (2)
|
7.B ZONER I SVERIGE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
— |
Sverige (2) |
8. ZONER I FÖRENADE KUNGARIKET, KANALÖARNA OCH ISLE OF MAN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
— |
Storbritannien (2) |
— |
Nordirland (2) |
— |
Guernsey (2) |
— |
Isle of Man (2) |
9.A ZONER I FINLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
— |
Finland (4) |
9.B ZONER I FINLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
— |
Finland (2) |
(1) Avrinningsområden och tillhörande kustområden.
(2) Inberäknat alla inlandsområden och kustnära områden inom landets territorium.
(3) Delar av avrinningsområden.
(4) Alla inlandsområden inom landets territorium.”
BILAGA II
”BILAGA II
GODKÄNDA FISKODLINGSANLÄGGNINGAR MED AVSEENDE PÅ FISKSJUKDOMARNA VIRAL HEMORRAGISK SEPTIKEMI (VHS) OCH INFEKTIÖS HEMATOPOIETISK NEKROS (IHN)
1. ANLÄGGNINGAR I BELGIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
1. |
La Fontaine aux truites |
B-6769 Gérouville |
2. FISKODLINGSANLÄGGNINGAR I DANMARK SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
1. |
Vork Dambrug |
DK-6040 Egtved |
2. |
Egebæk Dambrug |
DK-6880 Tarm |
3. |
Bækkelund Dambrug |
DK-6950 Ringkøbing |
4. |
Borups Geddeopdræt |
DK-6950 Ringkøbing |
5. |
Bornholms Lakseklækkeri |
DK-3730 Nexø |
6. |
Langes Dambrug |
DK-6940 Lem St. |
7. |
Brænderigaardens Dambrug |
DK-6971 Spjald |
8. |
Siglund Fiskeopdræt |
DK-4780 Stege |
9. |
Ravning Fiskeri |
DK-7182 Bredsten |
10. |
Ravnkaer Dambrug |
DK-7182 Bredsten |
11. |
Hulsig Dambrug |
DK-7183 Randbøl |
12. |
Ligård Fiskeri |
DK-7183 Randbøl |
13. |
Grønbjerglund Dambrug |
DK-7183 Randbøl |
14. |
Danish Aquaculture |
DK-6040 Egtved |
3.A ANLÄGGNINGAR I TYSKLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
3.A.1 NIEDERSACHSEN
1. |
Jochen Moeller |
|
|||
2. |
Versuchsgut Relliehausen der Universität Göttingen |
(endast kläckningsanläggningen) D-37586 Dassel |
|||
3. |
Dr. R. Rosengarten |
|
|||
4. |
Klaus Kröger |
|
|||
5. |
Ingeborg Riggert-Schlumbohm |
|
|||
6. |
Volker Buchtmann |
|
|||
7. |
Sven Kramer |
|
|||
8. |
Hans-Peter Klusak |
|
|||
9. |
F. Feuerhake |
|
|||
10. |
Horst Pöpke |
|
3.A.2 THÜRINGEN
1. |
Firma Tautenhahn |
D-98646 Trostadt |
||
2. |
Fischzucht Salza GmbH |
D-99734 Nordhausen-Salza |
||
3. |
Fischzucht Kindelbrück GmbH |
D-99638 Kindelbrück |
||
4. |
Reinhardt Strecker |
|
3.A.3 BADEN-WÜRTTEMBERG
1. |
Walter Dietmayer |
|
||||||
2. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
3. |
Oliver Fricke |
|
||||||
4. |
Peter Schmaus |
|
||||||
5. |
Josef Schnetz |
|
||||||
6. |
Falko Steinhart |
|
||||||
7. |
Hugo Strobel |
|
||||||
8. |
Reinhard Lenz |
|
||||||
9. |
Stephan Hofer |
|
||||||
10. |
Stephan Hofer |
|
||||||
11. |
Stephan Hofer |
|
||||||
12. |
Stephan Hofer |
|
||||||
13. |
Stephan Schuppert |
|
||||||
14. |
Anton Jung |
|
||||||
15. |
Peter Störk |
|
||||||
16. |
Erwin Steinhart |
|
||||||
17. |
Joachim Schindler |
|
||||||
18. |
Georg Sohnius |
|
||||||
19. |
Claus Lehr |
|
||||||
20. |
Hugo Hager |
|
||||||
21. |
Hugo Hager |
|
||||||
22. |
Gumpper und Stoll GmbH |
|
||||||
23. |
Hans Schmutz |
|
||||||
24. |
Wilhelm Drafehn |
|
||||||
25. |
Wilhelm Drafehn |
|
||||||
26. |
Franz Schwarz |
|
||||||
27. |
Meinrad Nuber |
|
||||||
28. |
Walter Dietmayer |
|
||||||
29. |
Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg |
|
||||||
30. |
Kreissportfischereiverein Biberach |
|
||||||
31. |
Hans Schmutz |
|
||||||
32. |
Reinhard Rösch |
|
||||||
33. |
Rainer Tress |
|
||||||
34. |
Andreas Tröndle |
|
||||||
35. |
Andreas Tröndle |
|
||||||
36. |
Stephan Hofer |
|
||||||
37. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
38. |
Andreas Zordel |
|
||||||
39. |
Thomas Fischböck |
|
||||||
40. |
Reinhold Bihler |
|
||||||
41. |
Josef Dürr |
|
||||||
42. |
Andreas Zordel |
|
||||||
43. |
Fischzucht Anton Jung |
|
||||||
44. |
Staatliches Forstamt Ravensburg |
|
||||||
45. |
Simon Phillipson |
|
||||||
46. |
Hans Klaiber |
|
||||||
47. |
Josef Hönig |
|
||||||
48. |
Werner Baur |
|
||||||
49. |
Gerhard Weihmann |
|
||||||
50. |
Hubert Belser GBR |
|
||||||
51. |
Staatliche Forstämter Ravensburg and Wangen |
|
||||||
52. |
Anton Jung |
|
||||||
53. |
Hildegart Litke |
|
||||||
54. |
Werner Wägele |
|
||||||
55. |
Ernst Graf |
|
||||||
56. |
Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg |
|
||||||
57. |
Forellenzucht Kunzmann |
|
||||||
58. |
Meinrad Nuber |
|
||||||
59. |
Bezirksfischereiverein Nagoldtal e.V. |
|
||||||
60. |
Bernd und Volker Fähnrich |
|
||||||
61. |
Klaiber ’An der Tierwiese” |
|
||||||
62. |
Parey, Bittigkoffer — Unterreichenbach |
|
||||||
63. |
Farm Sauter Anlage Pflegelberg |
|
||||||
64. |
Krattenmacher Anlage Osterhofen |
|
||||||
65. |
|
|
||||||
66. |
Gumpper und Stoll Anlage Unterhausen |
|
||||||
67. |
Durach Anlage Altann |
|
||||||
68. |
Städler Anlage Raunsmühle |
|
||||||
69. |
König Anlage Erisdorf |
|
||||||
70. |
Forellenzucht Drafehn Anlage Wittelbach |
|
||||||
71. |
Wirth Anlage Dengelshofen |
|
||||||
72. |
Krämer, Bad Teinach |
|
||||||
73. |
Muffler Anlage Eigeltingen |
|
||||||
74. |
Karpfenteichwirtschaft Mönchsroth |
|
||||||
75. |
Krattenmacher Anlage Dietmans |
|
||||||
76. |
Bruthaus Fischzucht Anselm-Schneider |
|
||||||
77. |
Matthias Grassmann |
|
3.A.4 NORDRHEIN-WESTFALEN
1. |
Wolfgang Lindhorst-Emme |
|
|||
2. |
Wolfgang Lindhorst-Emme |
|
|||
3. |
Hugo Rameil und Söhne |
|
|||
4. |
Peter Horres |
|
|||
5. |
Wolfgang Middendorf |
|
|||
6. |
Michael und Guido Kamp |
|
|||
7. |
Thomas Rameil |
|
|||
8. |
Ignaz Brands |
|
3.A.5 BAYERN
1. |
Gerstner Peter |
|
|||||
2. |
Werner Ruf |
|
|||||
3. |
Rogg |
|
|||||
4. |
|
|
|||||
5. |
|
|
|||||
6. |
|
|
|||||
7. |
|
|
|||||
8. |
|
|
|||||
9. |
|
|
|||||
10. |
|
|
3.A.6 SACHSEN
1. |
Anglerverband Südsachsen ’Mulde/Elster” e.V. |
|
|||
2. |
H. und G. Ermisch GbR |
|
|||
3. |
Teichwirtschaft Weissig |
|
|||
4. |
Teichwirtschaft Zeisholz |
|
3.A.7 HESSEN
1. |
Hermann Rameil |
|
3.A.8 SCHLESWIG-HOLSTEIN
1. |
Hubert Mertin |
|
3.B FISKODLINGSANLÄGGNINGAR I TYSKLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
3.B.1 THÜRINGEN
1. |
Thüringer Forstamt Leinefelde |
|
3.C ANLÄGGNINGAR I TYSKLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
3.C.1 BADEN-WÜRTTEMBERG
1. |
Heiner Feldmann |
|
||
2. |
Heiner Feldmann |
|
4. ANLÄGGNINGAR I SPANIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
4.1 ARAGONIEN
1. |
Truchas del Prado |
Alcala de Ebro, Zaragoza (Aragón). |
4.2 ANDALUSIEN
1. |
Piscifactoria de Riodulce |
|
|||
2. |
Piscifactoria Manzanil |
|
4.3 KASTILIEN-LA MANCHA
1. |
Piscifactoria Rincón de Uña |
|
5.A ANLÄGGNINGAR I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
5.A.1 ADOUR–GARONNE
1. |
Pisciculture de Sarrance |
F-64490 Sarrance (Pyrénées-Atlantiques) |
2. |
Pisciculture des Sources |
F-12540 Cornus (Aveyron) |
3. |
Pisciculture de Pissos |
F-40410 Pissos (Landes) |
4. |
Pisciculture de Tambareau |
F-40000 Mont-de-Marsan (Landes) |
5. |
Pisciculture ’Les Fontaines d’Escot” |
F-64490 Escot (Pyrénées-Atlantiques) |
6. |
Pisciculture de la Forge |
F-47700 Casteljaloux (Lot-et-Garonne) |
5.A.2 ARTOIS–PICARDIE
1. |
Pisciculture du Moulin du Roy |
F-62156 Rémy (Pas-de-Calais) |
|||
2. |
Pisciculture du Bléquin |
F-62380 Seninghem (Pas-de-Calais) |
|||
3. |
|
F-80580 Bray-Lès-Mareuil |
|||
4. |
Pisciculture Bonnelle, à Ponthoile |
Bonnelle 80133 Ponthoile
|
|||
5. |
Pisciculture Bretel, à Gézaincourt |
Bretel 80600 Gézaincourt-Doullens
|
|||
6. |
Pisciculture de Moulin Est |
|
5.A.3 AQUITAINE
1. |
SARL Salmoniculture de la Ponte — Station d’Alevinage du Ruisseau Blanc |
|
||||||
2. |
L’EPST-INRA Pisciculture, à Lées-Athas |
|
||||||
3. |
reg 64040154 |
|
5.A.4 DRÔME
1. |
Pisciculture ’Sources de la Fabrique” |
|
|||||
2. |
|
|
5.A.5 HAUTE-NORMANDIE
1. |
Pisciculture des Godeliers |
F-27210 Le Torpt |
||||
2. |
|
|
5.A.6 LOIRE–BRETAGNE
1. |
SCEA ’Truites du lac de Cartravers” |
|
||||||
2. |
Pisciculture du Thélohier |
F-35190 Cardroc (Ille-et-Vilaine) |
||||||
3. |
Pisciculture de Plainville |
F-28400 Marolles-les-Buis (Eure-et-Loir) |
||||||
4. |
Pisciculture Rémon à Parné-sur-Roc |
|
||||||
5. |
|
|
5.A.7 RHEN–MEUSE
1. |
Pisciculture du ruisseau de Dompierre |
F-55300 Lacroix-sur-Meuse (Meuse) |
2. |
Pisciculture de la source de la Deüe |
F-55500 Cousances-aux-Bois (Meuse) |
5.A.8 RHONE–MEDELHAVET–KORSIKA
1. |
Pisciculture Charles Murgat |
|
5.A.9 SEINE–NORMANDIE
1. |
Pisciculture du Vaucheron |
F-55130 Gondrecourt-le-Château (Meuse) |
5.A.10 LANGEUDOC-ROUSSILLON
1. |
|
|
5.A.11 MIDI-PYRENEES
1. |
Pisciculture de la source du Durzon |
|
5.A.12 ALPES-MARITIMES
1. |
|
|
5.A.13 HAUTES-ALPES
1. |
Pisciculture fédérale de La-Roche-de-Rame |
|
5.A.14 RHONE-ALPES
1. |
Pisciculture Petit Ronjon |
|
|||
2. |
Gaec Piscicole de Teppe |
|
5.A.15 LOZERE
1. |
|
Lycée d’enseignement général et technologique agricole — ministère de l’agriculture, de la pêche et de l’alimentation |
5.A.16 ARDECHE
1. |
|
|
5.B ANLÄGGNINGAR I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
5.B.1 ARTOIS–PICARDIE
1. |
Pisciculture de Sangheen |
F-62102 Calais (Pas-de-Calais) |
6.A ANLÄGGNINGAR I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
6.A.1 FRIULI-VENEZIA GIULIA
1. |
Azienda ittica agricola Collavini Mario N. I096UD005 |
|
|||
2. |
Impianto ittiogenico di Flambro de Talmassons |
|
|||
3. |
Impianto ittiogenico di Forni di Sotto |
|
|||
4. |
Impianto di Grauzaria di Moggio Udinese |
|
|||
5. |
Impianto ittiogenico di Amaro |
|
|||
6. |
Impianto ittiogenico di Somplago — Mena di Cavazzo Carnico |
|
|||
7. |
S.A.I.S. srl Loc Blasis Codropio (UD) Cod. I027UD001 |
|
|||
8. |
S.A.I.S. srl Poffabro-Frisanco (PN) |
|
|||
9. |
Avanotteria Valbruna loc. Valbruna I022PN002 |
|
6.A.2 TRENTO
1. |
Ass. Pescatori Solandri (Loc. Fucine) |
Cavizzana |
|||
2. |
Troticoltura di Grossi Roberto N. 121TN010 |
|
|||
3. |
Campestrin Giovanni |
Telve Valsugana (Fontane) |
|||
4. |
Ittica Resenzola Serafini |
Grigno |
|||
5. |
Ittica Resenzola Selva |
Grigno |
|||
6. |
Leonardi F.lli |
Levico Terme (S. Giuliana) |
|||
7. |
Dellai Giuseppe-Trot. Valsugana |
Grigno (Fontana Secca, Maso Puele) |
|||
8. |
Cappello Paolo |
|
|||
9. |
Celva Remo |
Pomarolo |
|||
10. |
Margonar Domenico |
Ala (Pilcante) |
|||
11. |
Degiuli Pasquale |
Mattarello (Regole) |
|||
12. |
Tamanini Livio |
Vigolo Vattaro |
|||
13. |
Troticultura Istituto Agrario di S. Michele a/A. |
S. Michele all’Adige |
|||
14. |
Ass. Pescatori Basso Sarca |
Ragoli (Pez) |
|||
15. |
Stab. Giudicariese La Mola |
Tione (Delizia d’Ombra) |
|||
16. |
Azienda Agricola La Sorgente s.s. |
Tione (Saone) |
|||
17. |
Fonti del Dal s.s. |
Lomaso (Dasindo) |
|||
18. |
Comfish srl (ex. Paletti) |
Preore (Molina) |
|||
19. |
Ass. Pescatori Basso Sarca |
Tenno (Pranzo) |
|||
20. |
Troticultura La Fiana |
Di Valenti Claudio (Bondo) |
6.A.3 UMBRIEN
1. |
Impianto Ittogenico provinciale |
Loc. Ponte di Cerreto di Spoleto (PG) — Impianto pubblico (provincia di Perugia) |
6.A.4 VENETIEN
1. |
Centro Ittico Valdastico |
Valdastico (Veneto, provincia di Vicenza) |
|||||||
2. |
Azienda Agricola Lietta srl N. 052TV074 |
|
|||||||
3. |
Azienda Agricola Troticoltura Grosselle Massimo N. 091VI831 |
|
|||||||
4. |
Biasia Luigi N. 013VI831 |
|
|||||||
5. |
|
|
|||||||
6. |
Piscicoltura Menozzi di Franco e Davide Menozzi s.s. |
|
|||||||
7. |
Stanzial Eneide Loc Casotto |
|
|||||||
8. |
Vincheto di Celarda 021 BL 282 |
|
|||||||
9. |
Azienda Agricola Troticoltura Rio Molini |
|
6.A.5 AOSTADALEN
1. |
Stabilimento ittiogenico regionale |
Rue Mont Blanc 14, Morgex (AO) |
6.A.6 LOMBARDIET
1. |
Azienda Troticoltura Foglio A. s.s. |
|
|||
2. |
Azienda Agricola Pisani Dossi Cascina Oldani, Cisliano (MI) |
|
|||
3. |
Centro ittiogenico Unione Pesca Sportiva della Provincia di Sondrio |
|
|||
4. |
Ittica Acquasarga Allevamento Piscicoltura Valsassinese IT070LC087 |
|
|||
5. |
Incubatoio Ittico U.P.S.L.I 010BS070/l |
|
|||
6. |
Azienda agricola allevamento e commercio pesci 113PV03 |
|
6.A.7 TOSKANA
1. |
Allevamento trote di Petrolini Marcello |
|
|||
2. |
Azienda agricola Fratelli Mascalchi Loc. Carda, Castel Focognano (AR) Cod. IT008AR003 |
|
6.A.8 LIGURIEN
1. |
Incubatoio Ittico provinciale — Masone. Loc. Rio Freddo |
|
6.A.9 PIEMONTE
1. |
Incubatoio Ittico della valle di Peleussieres Oulx (TO) Cod. 175 TO 802 |
|
|||||||
2. |
Azienda agricola Canali Cavour di Lucio Fariano |
|
|||||||
3. |
Troticoltura Marco Borroni Loc. Gerb Veldieri (CN) Cod. 233 CN 800 |
|
|||||||
4. |
Incubatoio ittico di valle — Loc. Cascina Prelle — Traversella (TO) 278 TO 802 |
|
|||||||
5. |
Cod. 130 CN 801 |
|
|||||||
6. |
Azienda Agricola Ossolana Acque I-051-VB-801 |
|
|||||||
7. |
A.A. San Biagio s.s. di Revelli Delia via S. Stefano IT144CN802 |
|
6.A.10 ABRUZZERNA
1. |
Impianti ittiogenici di Popoli (PE) — Loc. S. Callisto |
|
6.A.11 EMILIA-ROMAGNA
1. |
Troticoltura Alta Val Secchia srl (RE) Cod. 019RE050 |
|
6.A.12 BASILICATA
1. |
Assunta Brancati Cod. IT089PZ185/I |
|
6.A.13 KAMPANIEN
1. |
Ittica Fasanella Sant’Angelo a Fasanella Loc. Fiume (SA) Cod. 128SA077 |
|
||||
2. |
Ittico Tammaro s.a.s. di Silvana Di Mella ISTAT 044BN001 |
Ittico Tammaro s.a.s. di Silvana Di Mella — Contrada Piana 63 Morcone (BN) |
6.A.14 MARCHE
1. |
Troticoltura Cherubini snc IT010MC019 |
|
6.B ANLÄGGNINGAR I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
6.B.1 FRIULI-VENEZIA GIULIA
1. |
SGM srl |
|
6.B.2 VENETIEN
1. |
Azienda Troticoltura S. Cristina Cod. 064TV015 |
|
7. ANLÄGGNINGAR I ÖSTERRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
1. |
Alois Köttl |
|
|||
2. |
Herbert Böck |
|
|||
3. |
Forellenzucht Glück |
|
|||
4. |
Forellenzuchtbetrieb St. Florian |
|
|||
5. |
Forellenzucht Jobst |
|
|||
6. |
Fischzuchtbetrieb Kölbl |
|
|||
7. |
Forellenzucht Hartl Teichanlage Nöfing |
|