EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32005D0475
2005/475/EC: Commission Decision of 15 June 2005 amending Annexes I and II to Decision 2002/308/EC establishing lists of approved zones and approved farms with regard to one or more of the fish diseases viral haemorrhagic septicaemia (VHS) and infectious haematopoietic necrosis (IHN) (notified under document number C(2005) 1766) (Text with EEA relevance)
2005/475/EG: Kommissionens beslut av den 15 juni 2005 om ändring av bilagorna I och II till beslut 2002/308/EG om upprättande av förteckningar över godkända zoner och godkända anläggningar med avseende på någon av eller båda fisksjukdomarna viral hemorragisk septokemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN) [delgivet med nr K(2005) 1766] (Text av betydelse för EES)
2005/475/EG: Kommissionens beslut av den 15 juni 2005 om ändring av bilagorna I och II till beslut 2002/308/EG om upprättande av förteckningar över godkända zoner och godkända anläggningar med avseende på någon av eller båda fisksjukdomarna viral hemorragisk septokemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN) [delgivet med nr K(2005) 1766] (Text av betydelse för EES)
EUT L 176, 8.7.2005, p. 30–52
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
EUT L 349M, 12.12.2006, p. 182–204
(MT)
No longer in force, Date of end of validity: 31/07/2009; tyst upphävande genom 32009D0177
8.7.2005 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
L 176/30 |
KOMMISSIONENS BESLUT
av den 15 juni 2005
om ändring av bilagorna I och II till beslut 2002/308/EG om upprättande av förteckningar över godkända zoner och godkända anläggningar med avseende på någon av eller båda fisksjukdomarna viral hemorragisk septokemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN)
[delgivet med nr K(2005) 1766]
(Text av betydelse för EES)
(2005/475/EG)
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR FATTAT DETTA BESLUT
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av rådets direktiv 91/67/EEG av den 28 januari 1991 om djurhälsovillkor för utsläppande på marknaden av djur och produkter från vattenbruk (1), särskilt artiklarna 5 och 6 i detta, och
av följande skäl:
(1) |
I kommissionens beslut 2002/308/EG (2) upprättas förteckningar över godkända zoner och godkända fiskodlingsanläggningar som är belägna i de zoner som inte är godkända med avseende på vissa fisksjukdomar. |
(2) |
Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien har lämnat in ett relevant underlag för att vissa zoner belägna inom deras territorier skall beviljas status som godkända zoner med avseende på VHS och IHN. Av dokumentationen framgår att zonerna uppfyller kraven i artikel 5 i direktiv 91/67/EEG. De kan därför beviljas status som godkända zoner och bör upptas i förteckningen över godkända zoner. |
(3) |
Danmark, Frankrike, Tyskland och Spanien har lämnat in relevanta underlag för att vissa anläggningar belägna inom deras territorier skall beviljas status som godkända anläggningar i zoner som inte är godkända med avseende på VHS och IHN. Av den dokumentationen framgår att de berörda anläggningarna uppfyller kraven i artikel 6 i direktiv 91/67/EEG. De kan därför beviljas status som godkända anläggningar belägna i en icke-godkänd zon och bör upptas i förteckningen över godkända anläggningar. |
(4) |
Tyskland och Italien har begärt tekniska ändringar av förteckningen över godkända anläggningar som är belägna i zoner som inte är godkända, huvudsakligen på grund av ägarbyte. |
(5) |
Beslut 2002/308/EG bör därför ändras i enlighet med detta. |
(6) |
De åtgärder som föreskrivs i det här beslutet är förenliga med yttrandet från Ständiga kommittén för livsmedelskedjan och djurhälsa. |
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Beslut 2002/308/EG ändras enligt följande:
1. |
Bilaga I skall ersättas med texten i bilaga I till detta beslut. |
2. |
Bilaga II skall ersättas med texten i bilaga II till detta beslut. |
Artikel 2
Detta beslut riktar sig till medlemsstaterna.
Utfärdat i Bryssel den 15 juni 2005.
På kommissionens vägnar
Markos KYPRIANOU
Ledamot av kommissionen
(1) EGT L 46, 19.2.1991, s. 1. Direktivet senast ändrat genom förordning (EG) nr 806/2003 (EUT L 122, 16.5.2003, s. 1).
(2) EGT L 106, 23.4.2002, s. 28. Beslutet senast ändrat genom beslut 2005/107/EG (EUT L 34, 8.2.2005, s. 21).
BILAGA I
”BILAGA I
Godkända zoner med avseende på fisksjukdomarna viral hemorragisk septikemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN)
1.A ZONER (1) I DANMARK SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
— |
Hansted Å |
— |
Hovmølle Å |
— |
Grenå |
— |
Treå |
— |
Alling Å |
— |
Kastbjerg |
— |
Villestrup Å |
— |
Korup Å |
— |
Sæby Å |
— |
Elling Å |
— |
Uggerby Å |
— |
Lindenborg Å |
— |
Øster Å |
— |
Hasseris Å |
— |
Binderup Å |
— |
VidkærÅ |
— |
Dybvad Å |
— |
Bjørnsholm Å |
— |
Trend Å |
— |
Lerkenfeld Å |
— |
Vester Å |
— |
Lønnerup med tilløb |
— |
Slette Å |
— |
Bredkær Bæk |
— |
Vandløb til Kilen |
— |
Resenkær Å |
— |
Klostermølle Å |
— |
Hvidbjerg Å |
— |
Knidals Å |
— |
Spang Å |
— |
Simested Å |
— |
Skals Å |
— |
Jordbro Å |
— |
Fåremølle Å |
— |
Flynder Å |
— |
Damhus Å |
— |
Karup Å |
— |
Gudenåen |
— |
Halkær Å |
— |
Storåen |
— |
Århus Å |
— |
Bygholm Å |
— |
Grejs Å |
— |
Ørum Å |
1.B ZONER I DANMARK SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
— |
Danmark (2). |
2. ZONER I TYSKLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
2.1 Baden-Württemberg (3)
— |
Isenburger Tal från källan till utloppet från anläggningen Falkenstein. |
— |
Eyach och dess bifloder från källorna till den första fördämningen nedströms nära staden Haigerloch. |
— |
Andelsbach och dess bifloder från källorna till turbinen nära staden Krauchenwies. |
— |
Lauchert och dess bifloder från källorna till turbinen nära staden Sigmaringendorf. |
— |
Grosse Lauter och dess bifloder från källorna till hindret vid vattenfallet nära Lauterach. |
— |
Wolfegger Aach och dess bifloder från källorna till hindret vid vattenfallet nära Baienfurth. |
— |
Avrinningsområdet för Enz, bestående av Grosse Enz, Kleine Enz och Eyach från källorna till det spärrade hindret i centrum av Neuenbürg. |
— |
Erms från källan till det spärrade hindret 200 m nedströms från anläggningen Strobel, Anlage Seeburg. |
— |
Obere Nagold från källan till det spärrade hindret nära Neumühle. |
3. ZONER I SPANIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
3.1 Region: Asturien
Inlandszoner
— |
Alla avrinningsområden i Asturien. |
Kustzoner
— |
Asturiens hela kust. |
3.2 Region: Galicien
Inlandszoner
— |
Avrinningsområdena i Galicien
|
Kustzoner
— |
Kustområdet i Galicien från floden Eos mynning (Isla Pancha) till Punta Picos (floden Miños mynning). |
3.3 Region: Aragonien
Inlandszoner
— |
Floden Ebros avrinningsområde från dess källa till Mequinenzadammen i regionen Aragonien. |
— |
Floden Isuela från dess källa till hindret vid Arguis. |
— |
Floden Flúmen från dess källa till hindret vid Santa María de Belsue. |
— |
Floden Guatizalema från dess källa till hindret vid Vadiello. |
— |
Floden Cinca från dess källa till hindret vid Grado. |
— |
Floden River Esera från dess källa till hindret vid Barasona. |
— |
Floden Noguera-Ribagorzana från dess källa till hindret vid Santa Ana. |
— |
Floden Matarraña från dess källa till hindret vid Aguas de Pena. |
— |
Floden Pena från dess källa till hindret vid Pena. |
— |
Floden Guadalaviar-Turia från dess källa till hindret vid Generalísimo i provinsen Valencia. |
— |
Floden Mijares från dess källa till hindret vid Arenós i provinsen Castellón. |
Övriga vattendrag i Aragonien anses vara buffertzoner.
3.4 Region: Navarra
Inlandszoner
— |
Floden Ebros avrinningsområde från dess källa till Mequinenzadammen i regionen Aragonien. |
— |
Floden Bidasoa från dess källa till dess mynning. |
— |
Floden Leizarán från dess källa till hindret vid Leizarán (Muga). |
Övriga vattendrag i Navarra anses vara buffertzoner.
3.5 Region: Kastilien och Léon
Inlandszoner
— |
Floden Ebros avrinningsområde från dess källa till Mequinenzadammen i regionen Aragonien. |
— |
Floden Duero från dess källa till hindret vid Aldeávila. |
— |
Floden Sil. |
— |
Floden Tiétar från dess källa till hindret vid Rosarito. |
— |
Floden Alberche från dess källa till hindret vid Burguillo. |
Övriga vattendrag i regionen Kastilien-León anses vara buffertzoner.
3.6 Region: Kantabrien
Inlandszoner
— |
Floden Ebros avrinningsområde från dess källa till Mequinenzadammen i regionen Aragonien. |
— |
Följande floders avrinningsområden från deras källor till havet:
|
Floderna Gandarillas, Escudos och Miera y Campiazos avrinningsområden anses vara buffertzoner.
Kustzoner
— |
Kantabriens hela kust från floden Devas mynning till Ontónviken. |
3.7 Region: Rioja
Inlandszoner
— |
Floden Rio Ebros avrinningsområde från dess källor till Mequinenzadammen i regionen Aragonien. |
3.8 Region: Kastilien-La Mancha
Inlandszoner
— |
Avrinningsområdet för floden Río Tajo från dess källor till Estremeradammen. |
— |
Avrinningsområdet för floden Río Tajuña från dess källor till La Tajera-dammen. |
— |
Avrinningsområdet för floden Río Tajuña från dess källor till La Toba-dammen. |
— |
Avrinningsområdet för floden Río Cabriel från dess källor till Bujiosodammen. |
4.A ZONER I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
4.A.1 Adour-Garonne
Avrinningsområden
— |
Charentes bäcken. |
— |
Seudres bäcken. |
— |
Kustflodsbäckenet vid Girondes flodmynning i departementet Charente-Maritime. |
— |
Avrinningsområdena för Nive och Nivelles (Pyrénées Atlantiques). |
— |
Forges bäcken (Landes). |
— |
Avrinningsområdet för Dronne (Dordogne), från källan till Eglisottesdammen i Monfourat. |
— |
Avrinningsområdet för Beauronne (Dordogne) från källan till Fayedammen. |
— |
Avrinningsområdet för Valouse (Dordogne), från källan till Etang des Roches Noires-dammen. |
— |
Avrinningsområdet för Paillasse (Gironde) från källan till Grand Forge-dammen. |
— |
Avrinningsområdet för Ciron (Lot-et-Garonne, Gironde), från källan till Moulin de Castaing-dammen. |
— |
Avrinningsområdet för Petite Leyre (Landes) från källan till Pont de l'Espine-dammen i Argelouse. |
— |
Avrinningsområdet för Pave (Landes) från källan till Pavedammen. |
— |
Avrinningsområdet för Escource (Landes) från källan till Moulin de Barbe-dammen. |
— |
Avrinningsområdet för Geloux (Landes) från källan till D38-dammen i Saint Martin d'Oney. |
— |
Avrinningsområdet för Estrigon (Landes), från källan till Campet et Lamolère-dammen |
— |
Avrinningsområdet för Estampon (Landes), från källan till Ancienne Minoterie dammen vid Roquefort. |
— |
Avrinningsområdet för Gélise (Landes, Lot-et-Garonne), från källan till dammen nedströms från det ställe där Gélise och Osse flyter samman. |
— |
Avrinningsområdet för Magescq (Landes), från källan till mynningen. |
— |
Avrinningsområdet för Luys (Pyrénées-Atlantiques) från källan till Moulin d'Oro-dammen. |
— |
Avrinningsområdet för Neez (Pyrénées-Atlantiques), från källan till Jurançondammen. |
— |
Avrinningsområdet för Beez (Pyrénées-Atlantiques), från källan till Naydammen. |
— |
Avrinningsområdet för Gave-de-Cauterets (Hautes-Pyrénées), från källan till Calypsodammen vid kraftverket i Soulom. |
Kustzoner
— |
Hela Atlantkusten mellan departementet Vendées nordgräns och departementet Charente-Maritimes sydgräns. |
4.A.2 Loire-Bretagne
Inlandszoner
— |
Samtliga avrinningsområden belägna i regionen Bretagne med undantag av följande:
|
— |
Sèvre-Niortaises bäcken. |
— |
Lays bäcken. |
— |
Följande avrinningsområden i Viennes bäcken:
|
Kustzoner
— |
Hela den bretagniska kusten med undantag av följande sträckor:
|
4.A.3 Seine-Normandie
Inlandszoner
— |
Sélunes bäcken. |
4.A.4 Région Aquitaine
Avrinningsområden
— |
Avrinningsområdet för floden Vignac, från källan till hindret ’la Forge’. |
— |
Avrinningsområdet för floden Gouaneyre, från källan till hindret ’Maillièresdammen’. |
— |
Avrinningsområdet för floden Susselgue, från källan till hindret ’Susselgue’. |
— |
Avrinningsområdet för floden Luzou från källan till hindret vid fiskodlingen ’Laluque’. |
— |
Avrinningsområdet för floden Gouadas från källan till hindret vid ’l'Étang de la glacière à Saint-Vincent-de-Paul’. |
— |
Avrinningsområdet för floden Bayse från dess källor till hindret vid ’Moulin de Lartia et de Manobre’. |
— |
Avrinningsområdet för floden Rancez från dess källor till hindret vid Rancez. |
— |
Avrinningsområdet för floden Eyre från dess källor till dess mynning vid Arcachon. |
— |
Avrinningsområdet för floden Onesse från dess källor till dess mynning vid Courant de Contis. |
4.A.5 Midi-Pyrénées
Avrinningsområden
— |
Avrinningsområdet för floden Cernon från källan till hindret vid Saint-George-de-Luzençon. |
— |
Avrinningsområdet för floden Dourdou från floderna Dourdous och Grauzons källor till det spärrade hindret vid Vabres-l'Abbaye. |
4.A.6 L'Ain
— |
Inlandszonen Étangs de la Dombe. |
4.B ZONER I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
4.B.1 Loire-Bretagne
Inlandszoner
— |
Den del av Loires bäcken som utgörs av den övre delen av avrinningsområdet för Huisne från vattendragens källor till Ferté-Bernarddammarna. |
4.C ZONER I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
4.C.1 Loire-Bretagne
Inlandszoner
— |
Följande avrinningsområden i Viennes bäcken:
|
5.A ZONER I IRLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
— |
Irland (2), med undantag av Cape Clear Island. |
5.B ZONER I IRLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
— |
Irland (2). |
6.A ZONER I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
6.A.1 Regionen Trentino-Alto Adige, Autonoma provinsen Trento
Inlandszoner
— |
Området Val di Fiemme, Fassa e Cembra: avrinningsområdet för floden Avisio, från källan till det konstgjorda hindret vid Serra San Giorgio i kommunen Giovo. |
— |
Området Val delle Sorne: avrinningsområdet för floden Sorna från källan till det konstgjorda hinder som utgörs av vattenkraftverket i orten Chizzola (Ala), före utloppet i floden Adige. |
— |
Området Torrente Adanà: avrinningsområdet för Adanà från källan till de konstgjorda hinder som ligger nedströms från anläggningen Armani Cornelio-Lardaro. |
— |
Området Rio Manes: den zon där Rio Manes vatten samlas till ett vattenfall beläget 200 meter nedströms från anläggningen ’Troticoltura Giovanelli’ i orten La Zinquantina. |
— |
Området Val di Ledro: avrinningsområdet för floderna Massangla och Ponale från deras källor till vattenkraftverket vid ’Centrale’ i kommunen Molina di Ledro. |
— |
Området Valsugana: avrinningsområdet för floden Brenta från dess källor till Marzottodammen vid Mantincelli i kommunen Grigno. |
— |
Området Val del Fersina: avrinningsområdet för floden Fersina från dess källor till vattenfallet vid Ponte Alto. |
6.A.2 Regionen Lombardiet, Provinsen Brescia
Inlandszoner
— |
Området Ogliolo: avrinningsområdet för bäcken Ogliolo från källan till vattenfallet nedströms från fiskodlingsanläggningen Adamello, där ån Ogliolo flyter samman med floden Oglio. |
— |
Området Fiume Caffaro: avrinningsområdet för Cafarro från källan till det konstgjorda hindret 1 km nedströms från fiskodlingsanläggningen. |
— |
Området Val Brembana: avrinningsområdet för floden Brembo från dess källor till det spärrade hindret i kommunen Ponte S. Pietro. |
6.A.3 Regionen Umbrien
Inlandszoner
— |
Fosso di Terrìa: avrinningsområdet för floden Terrìa från dess källor till det hinder nedanför fiskodlingsanläggningen Ditta Mountain Fish där floden Terrìa flyter samman med floden Nera. |
6.A.4 Regionen Venetien
Inlandszoner
— |
Området Belluno: avrinningsområdet i provinsen Belluno från källan till ån Ardo till hindret nedströms (före ån Ardos utflöde i floden Piave) från anläggningen Centro Sperimentale di Acquacoltura, Valli di Bolzano Bellunese, Belluno. |
6.A.5 Regionen Toskana
Inlandszoner
— |
Området Valle del fiume Serchio: avrinningsområdet för floden Serchio från dess källa till hindret vid Piaggionedammen. |
6.A.6 Regionen Piemonte
Inlandszoner
— |
Sorgenti della Gerbola: den del av avrinningsområdet för floden Grana från källorna till ’Cavo C’ och ’Canale del Molino della Gerbala’ till hindret nedanför anläggningen ’Azienda Agricola Canali Cavour S.S.’. |
6.B ZONER I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
6.B.1 Regionen Trentino-Alto Adige, Autonoma provinsen Trento
Inlandszoner
— |
Området Valle dei Laghi: avrinningsområdet för sjöarna San Massenza, Toblino och Cavedine till det hinder nedströms i södra delen av sjön Cavedine som leder till vattenkraftverket i kommunen Torbole. |
6.C ZONER I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
6.C.1 Regionen Umbrien, Provinsen Perugia
— |
Området Lago Trasimeno: Trasimenosjön. |
6.C.2 Regionen Trentino-Alto Adige, Autonoma provinsen Trento
— |
Området Val Rendena: avrinningsområdet från källan för floden Sarca till Oltresarcadammen i kommunen Villa Rendena. |
7.A ZONER I SVERIGE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
— |
Sverige (2), |
— |
med undantag av ett område på västkusten inom en halvcirkel med 20 kilometers radie runt fiskodlingsanläggningen på Björkö, samt Göta älvs och Säveåns mynningar och avrinningsområden upp till det första vandringshindret (vid Trollhättan respektive vid inloppet till sjön Aspen). |
7.B ZONER I SVERIGE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
— |
Sverige (2). |
8. ZONER I FÖRENADE KUNGARIKET, KANALÖARNA OCH ISLE OF MAN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
— |
Storbritannien (2). |
— |
Nordirland (2). |
— |
Guernsey (2). |
— |
Isle of man (2). |
(1) Avrinningsområden och tillhörande kustområden.
(2) Inberäknat alla inlandsområden och kustnära områden inom landets territorium.
(3) Delar av avrinningsområden.
BILAGA II
”BILAGA II
Godkända fiskodlingsanläggningar med avseende på fisksjukdomarna viral hemorragisk septikemi (VHS) och infektiös hematopoietisk nekros (IHN)
1. ANLÄGGNINGAR I BELGIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
1. |
La Fontaine aux truites |
B-6769 Gérouville |
2. FISKODLINGSANLÄGGNINGAR I DANMARK SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
1. |
Vork Dambrug |
DK-6040 Egtved |
2. |
Egebæk Dambrug |
DK-6880 Tarm |
3. |
Bækkelund Dambrug |
DK-6950 Ringkøbing |
4. |
Borups Geddeopdræt |
DK-6950 Ringkøbing |
5. |
Bornholms Lakseklækkeri |
DK-3730 Nexø |
6. |
Langes Dambrug |
DK-6940 Lem St. |
7. |
Brænderigårdens Dambrug |
DK-6971 Spjald |
8. |
Siglund Fiskeopdræt |
DK-4780 Stege |
9. |
Ravning Fiskeri |
DK-7182 Bredsten |
10. |
Ravnkær Dambrug |
DK-7182 Bredsten |
11. |
Hulsig Dambrug |
DK-7183 Randbøl |
12. |
Ligård Fiskeri |
DK-7183 Randbøl |
13. |
Grønbjerglund Dambrug |
DK-7183 Randbøl |
14. |
Danish Aquaculture |
DK-6040 Egtved |
3.A ANLÄGGNINGAR I TYSKLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
3.A.1 Niedersachsen
1. |
Jochen Moeller |
|
|||
2. |
Versuchsgut Relliehausen der Universität Göttingen |
|
|||
3. |
Dr. R. Rosengarten |
|
|||
4. |
Klaus Kröger |
|
|||
5. |
Ingeborg Riggert-Schlumbohm |
|
|||
6. |
Volker Buchtmann |
|
|||
7. |
Sven Kramer |
|
|||
8. |
Hans-Peter Klusak |
|
|||
9. |
F. Feuerhake |
|
|||
10. |
Horst Pöpke |
|
3.A.2 Thüringen
1. |
Firma Tautenhahn |
D-98646 Trostadt |
||
2. |
Fischzucht Salza GmbH |
D-99734 Nordhausen-Salza |
||
3. |
Fischzucht Kindelbrück GmbH |
D-99638 Kindelbrück |
||
4. |
Reinhardt Strecker |
|
3.A.3 Baden-Württemberg
1. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
2. |
Walter Dietmayer |
|
||||||
3. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
4. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
5. |
Oliver Fricke |
|
||||||
6. |
Peter Schmaus |
|
||||||
7. |
Josef Schnetz |
|
||||||
8. |
Falko Steinhart |
|
||||||
9. |
Hugo Strobel |
|
||||||
10. |
Reinhard Lenz |
|
||||||
11. |
Stephan Hofer |
|
||||||
12. |
Stephan Hofer |
|
||||||
13. |
Stephan Hofer |
|
||||||
14. |
Stephan Hofer |
|
||||||
15. |
Stephan Schuppert |
|
||||||
16. |
Anton Jung |
|
||||||
17. |
Peter Störk |
|
||||||
18. |
Erwin Steinhart |
|
||||||
19. |
Joachim Schindler |
|
||||||
20. |
Georg Sohnius |
|
||||||
21. |
Claus Lehr |
|
||||||
22. |
Hugo Hager |
|
||||||
23. |
Hugo Hager |
|
||||||
24. |
Gumpper und Stoll GmbH |
|
||||||
25. |
Hans Schmutz |
|
||||||
26. |
Wilhelm Drafehn |
|
||||||
27. |
Wilhelm Drafehn |
|
||||||
28. |
Franz Schwarz |
|
||||||
29. |
Meinrad Nuber |
|
||||||
30. |
Walter Dietmayer |
|
||||||
31. |
Fischbrutanstalt des Landes Baden-Würtemberg |
|
||||||
32. |
Kreissportfischereiverein Biberach |
|
||||||
33. |
Hans Schmutz |
|
||||||
34. |
Reinhard Rösch |
|
||||||
35. |
Rainer Tress |
|
||||||
36. |
Andreas Tröndle |
|
||||||
37. |
Andreas Tröndle |
|
||||||
38. |
Stephan Hofer |
|
||||||
39. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
40. |
Andreas Zordel |
|
||||||
41. |
Thomas Fischböck |
|
||||||
42. |
Reinhold Bihler |
|
||||||
43. |
Josef Dürr |
|
||||||
44. |
Andreas Zordel |
|
||||||
45. |
Fischzucht Anton Jung |
|
||||||
46. |
Staatliches Forstamt Ravensburg |
|
||||||
47. |
Simon Phillipson |
|
||||||
48. |
Hans Klaiber |
|
||||||
49. |
Josef Hönig |
|
||||||
50. |
Werner Baur |
|
||||||
51. |
Gerhard Weihmann |
|
||||||
52. |
Hubert Belser GBR |
|
||||||
53. |
Staatliche Forstämter Ravensburg and Wangen |
|
||||||
54. |
Anton Jung |
|
||||||
55. |
Hildegart Litke |
|
||||||
56. |
Werner Wägele |
|
||||||
57. |
Ernst Graf |
|
||||||
58. |
Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg |
|
||||||
59. |
Forellenzucht Kunzmann |
|
||||||
60. |
Meinrad Nuber |
|
||||||
61. |
Bezirksfischereiverein Nagoldtal e.V. |
|
||||||
62. |
Bernd und Volker Fähnrich |
|
||||||
63. |
Klaiber ’An der Tierwiese’ |
|
||||||
64. |
Parey, Bittigkoffer – Unterreichenbach |
|
||||||
65. |
|
|
||||||
66. |
|
|
||||||
67. |
|
|
||||||
68. |
|
|
||||||
69. |
|
|
||||||
70. |
|
|
||||||
71. |
|
|
||||||
72. |
|
|
||||||
73. |
|
|
||||||
74. |
Krämer, Bad Teinach |
|
||||||
75. |
|
|
||||||
76. |
Karpfenteichwirtschaft Mönchsroth |
|
||||||
77. |
|
|
||||||
78. |
|
|
||||||
79. |
Matthias Grassmann |
|
3.A.4 Nordrhein-Westfalen
1. |
Wolfgang Lindhorst-Emme |
|
|||
2. |
Wolfgang Lindhorst-Emme |
|
|||
3. |
Hugo Rameil und Söhne |
|
|||
4. |
Peter Horres |
|
|||
5. |
Wolfgang Middendorf |
|
|||
6. |
|
Lambacher Forellenzucht und Räucherei |
3.A.5 Bayern
1. |
Gerstner Peter |
|
|||||
2. |
Werner Ruf |
|
|||||
3. |
Rogg |
|
|||||
4. |
|
|
|||||
5. |
|
|
|||||
6. |
|
|
|||||
7. |
|
|
|||||
8. |
|
|
3.A.6 Sachsen
1. |
Anglerverband Südsachsen ’Mulde/Elster’ e.V. |
|
||
2. |
H. und G. Ermisch GbR |
|
3.A.7 Hessen
1. |
Hermann Rameil |
|
3.A.8 Schleswig-Holstein
1. |
Hubert Mertin |
|
3.B FISKODLINGSANLÄGGNINGAR I TYSKLAND SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ IHN
3.B.1 Thüringen
1. |
Thüringer Forstamt Leinefelde |
|
4. FISKODLINGSANLÄGGNINGAR I SPANIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
4.1 Region: Aragonien
1. |
Truchas del Prado |
Belägen i Alcala de Ebro i provinsen Zaragoza (Aragonien) |
4.2 Region: Andalusien
1. |
Piscifactoria de Riodulce |
|
|||
2. |
Piscifactoria Manzanil |
|
4.3 Region: Kastilien-La Mancha
1. |
Piscifactoria Rincón de Uña |
|
5.A FISKODLINGSANLÄGGNINGAR I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
5.A.1 Adour-Garonne
1. |
Pisciculture de Sarrance |
F-64490 Sarrence (Pyrénées-Atlantiques) |
2. |
Pisciculture des Sources |
F-12540 Cornus (Aveyron) |
3. |
Pisciculture de Pissos |
F-40410 Pissos (Landes) |
4. |
Pisciculture de Tambareau |
F-40000 Mont-de-Marsan (Landes) |
5. |
Pisciculture ’Les Fontaines d’Escot’ |
F-64490 Escot (Pyrénées-Atlantiques) |
6. |
Pisciculture de la Forge |
F-47700 Casteljaloux (Lot-et-Garonne) |
5.A.2 Artois-Picardie
1. |
Pisciculture du Moulin du Roy |
F-62156 Rémy (Pas-de-Calais) |
|||||
2. |
Pisciculture du Bléquin |
F-62380 Séninghem (Pas-de-Calais) |
|||||
3. |
Pisciculture de Earls Feldmann F-76340 Hodeng Au Bosc |
F-80580 Bray-Les-Mareuil |
|||||
4. |
Pisciculture Bonnelle à Ponthoile |
|
|||||
5. |
Pisciculture Bretel à Gezaincourt |
|
|||||
6. |
Pisciculture de Moulin Est |
|
5.A.3 Aquitaine
1. |
SARL Salmoniculture de la Ponte – Station d’Alevinage du Ruisseau Blanc |
|
|||||||
2. |
L’EPST-INRA Pisciculture à Lees Athas |
|
|||||||
3. |
|
|
5.A.4 Drôme
1. |
Pisciculture ’Sources de la fabrique’ |
|
5.A.5 Haute-Normandie
1. |
Pisciculture des Godeliers |
F-27210 Le Torpt |
||||
2. |
|
|
5.A.6 Loire-Bretagne
1. |
SCEA ’Truites du lac de Cartravers’ |
|
||||||
2. |
Pisciculture du Thélohier |
F-35190 Cardroc (Ille-et-Vilaine) |
||||||
3. |
Pisciculture de Plainville |
F-28400 Marolles-les-Buis (Eure-et-Loir) |
||||||
4. |
Pisciculture Rémon à Parné-sur-Roc |
|
||||||
5. |
|
|
5.A.7 Rhin-Meuse
1. |
Pisciculture du ruisseau de Dompierre |
F-55300 Lacroix-sur-Meuse (Meuse) |
2. |
Pisciculture de la source de la Deüe |
F-55500 Cousances-aux-Bois (Meuse) |
5.A.8 Rhône-Mediterranée-Corse
1. |
Pisciculture Charles Murgat |
|
5.A.9 Seine-Normandie
1. |
Pisciculture du Vaucheron |
F-55130 Gondrecourt-le-Château (Meuse) |
5.A.10 Languedoc-Roussillon
1. |
|
|
5.A.11 Midi-Pyrénées
1. |
Pisciculture de la source du Durzon |
|
5.A.12 Alpes-Maritimes
1. |
|
|
5.A.13 Hautes-Alpes
1. |
Pisciculture fédérale de La Roche-de-Rame |
|
5.A.14 Rhône-Alpes
1. |
Pisciculture Petit Ronjon |
|
|||
2. |
Gaec Piscicole de Teppe |
|
5.B FISKODLINGSANLÄGGNINGAR I FRANKRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS
5.B.1 Artois-Picardie
1. |
Pisciculture de Sangheen |
F-62102 Calais (Pas-de-Calais) |
6.A ANLÄGGNINGAR I ITALIEN SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
6.A.1 Region: Friuli-Venezia Giulia
Floden Stellas bäcken |
||||||||
1. |
|
|
||||||
2. |
Impianto ittiogenico di Flambro de Talmassons |
|
||||||
Floden Tagliamentos bäcken |
||||||||
3. |
SGM Srl |
|
||||||
4. |
Impianto ittiogenico di Forni di Sotto |
|
||||||
5. |
Impianto di Grauzaria di Moggio Udinese |
|
||||||
6. |
Impianto ittiogenico di Amaro |
|
||||||
7. |
Impianto ittiogenico di Somplago – Mena di Cavazzo Carnico |
|
||||||
Floden Biancos bäcken |
||||||||
8. |
|
|
||||||
Floden Mujes bäcken |
||||||||
9. |
|
|
6.A.2 Autonoma provinsen Trento
Noces bäcken |
|||||||
1. |
Ass. Pescatori Solandri (Loc. Fucine) |
Cavizzana |
|||||
2. |
|
|
|||||
Brentas bäcken |
|||||||
3. |
Campestrin Giovanni |
Telve Valsugana (Fontane) |
|||||
4. |
Ittica Resenzola Serafini |
Grigno |
|||||
5. |
Ittica Resenzola Selva |
Grigno |
|||||
6. |
Leonardi F.lli |
Levico Terme (S. Giuliana) |
|||||
7. |
Dellai Giuseppe – Trot. Valsugana |
Grigno (Fontana Secca, Maso Puele) |
|||||
8. |
Cappello Paolo |
|
|||||
Adiges bäcken |
|||||||
9. |
Celva Remo |
Pomarolo |
|||||
10. |
Margonar Domenico |
Ala (Pilcante) |
|||||
11. |
Degiuli Pasquale |
Mattarello (Regole) |
|||||
12. |
Tamanini Livio |
Vigolo Vattaro |
|||||
13. |
Troticultura Istituto Agrario di S. Michele a/A. |
S. Michele all’Adige |
|||||
Sarcas bäcken |
|||||||
14. |
Ass. Pescatori Basso Sarca |
Ragoli (Pez) |
|||||
15. |
Stab. Giudicariese La Mola |
Tione (Delizia d’Ombra) |
|||||
16. |
Azienda Agricola La Sorgente S.S. |
Tione (Saone) |
|||||
17. |
Fonti del Dal S.S. |
Lomaso (Dasindo) |
|||||
18. |
Comfish S.r.l. (ex Paletti) |
Preore (Molina) |
|||||
19. |
Ass. Pescatori Basso Sarca |
Tenno (Pranzo) |
|||||
20. |
Troticultura ’La Fiana’ |
Di Valenti Claudio (Bondo) |
6.A.3 Region: Umbrien
Floden Neras dalgång |
||
1. |
Impianto ittiogenico provinciale |
Loc. Ponte di Cerreto di Spoleto (PG) — Impianto pubblico (Provincia di Perugia) |
6.A.4 Region: Venetien
Asticos bäcken |
|||||||||
1. |
Centro Ittico Valdastico |
Valdastico (Veneto, provinsen Vicenza) |
|||||||
Floden Liettas bäcken |
|||||||||
2. |
|
|
|||||||
Floden Bacchigliones bäcken |
|||||||||
3. |
|
|
|||||||
4. |
|
|
|||||||
Floden Brentas bäcken |
|||||||||
5. |
|
|
|||||||
Floden Tione i Fattolé |
|||||||||
6. |
Piscicoltura Menozzi di Franco e Davide Menozzi S.S. |
|
|||||||
Floderna Tartaros/Tioners bäcken |
|||||||||
7. |
|
|
|||||||
Floden Celarda |
|||||||||
8. |
|
|
|||||||
Floden Molini |
|||||||||
9. |
Azienda Agricoltura Troticoltura Rio Molini |
|
|||||||
Floden Sile |
|||||||||
10. |
|
|
6.A.5 Region: Aostadalen
Floden Dora Balteas bäcken |
||||
1. |
Stabilimento ittiogenico regionale |
|
6.A.6 Region: Lombardiet
1. |
Azienda Troticoltura Foglio A.s.s. |
|
|||||||
2. |
|
|
|||||||
3. |
Centro ittiogenico Unione Pesca Sportiva della Provincia di Sondrio |
|
|||||||
4. |
|
|
6.A.7 Region: Toskana
Floden Marescas bäcken |
|||||||||
1. |
Allevamento trote di Petrolini Marcello |
|
|||||||
2. |
|
|
6.A.8 Region: Ligurien
1. |
Incubatoio ittico provinciale – Masone Loc. Rio Freddo |
|
6.A.9 Region: Piemonte
1. |
|
|
|||||||
2. |
Azienda agricola Canali Cavour di Lucio Fariano |
|
|||||||
3. |
|
|
6.A.10 Region: Abruzzerna
1. |
|
|
6.A.11 Region: Emilia-Romagna
1. |
|
|
7. FISKODLINGSANLÄGGNINGAR I ÖSTERRIKE SOM GODKÄNTS MED AVSEENDE PÅ VHS OCH IHN
1. |
Alois Köttl |
|
|||||
2. |
Herbert Böck |
|
|||||
3. |
Forellenzucht Glück |
|
|||||
4. |
|
|
|||||
5. |
Forellenzucht Jobst |
|