This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 02024R1781-20240628
Regulation (EU) 2024/1781 of the European Parliament and of the Council of 13 June 2024 establishing a framework for the setting of ecodesign requirements for sustainable products, amending Directive (EU) 2020/1828 and Regulation (EU) 2023/1542 and repealing Directive 2009/125/EC (Text with EEA relevance)
Consolidated text: Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1781 av den 13 juni 2024 om upprättande av en ram för att fastställa ekodesignkrav för hållbara produkter, om ändring av direktiv (EU) 2020/1828 och förordning (EU) 2023/1542 och om upphävande av direktiv 2009/125/EG (Text av betydelse för EES)
Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1781 av den 13 juni 2024 om upprättande av en ram för att fastställa ekodesignkrav för hållbara produkter, om ändring av direktiv (EU) 2020/1828 och förordning (EU) 2023/1542 och om upphävande av direktiv 2009/125/EG (Text av betydelse för EES)
02024R1781 — SV — 28.06.2024 — 000.001
Den här texten är endast avsedd som ett dokumentationshjälpmedel och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De autentiska versionerna av motsvarande rättsakter, inklusive ingresserna, publiceras i Europeiska unionens officiella tidning och finns i EUR-Lex. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna i det här dokumentet
|
EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS FÖRORDNING (EU) 2024/1781 av den 13 juni 2024 om upprättande av en ram för att fastställa ekodesignkrav för hållbara produkter, om ändring av direktiv (EU) 2020/1828 och förordning (EU) 2023/1542 och om upphävande av direktiv 2009/125/EG (EGT L 1781 28.6.2024, s. 1) |
Rättad genom:
EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS FÖRORDNING (EU) 2024/1781
av den 13 juni 2024
om upprättande av en ram för att fastställa ekodesignkrav för hållbara produkter, om ändring av direktiv (EU) 2020/1828 och förordning (EU) 2023/1542 och om upphävande av direktiv 2009/125/EG
(Text av betydelse för EES)
KAPITEL I
ALLMÄNNA BESTÄMMELSER
Artikel 1
Syfte och tillämpningsområde
Genom denna förordning inrättas också ett digitalt produktpass, fastställs obligatoriska krav för miljöanpassad offentlig upphandling och skapas en ram för att förhindra att osålda konsumentprodukter förstörs.
Denna förordning tillämpas på alla fysiska varor som släpps ut på marknaden eller tas i bruk, inklusive komponenter och intermediära produkter. Den tillämpas dock inte på
livsmedel enligt definitionen i artikel 2 i förordning (EG) nr 178/2002,
foder enligt definitionen i artikel 3.4 i förordning (EG) nr 178/2002,
läkemedel enligt definitionen i artikel 1.2 i direktiv 2001/83/EG.
veterinärmedicinska läkemedel enligt definitionen i artikel 4.1 i förordning (EU) 2019/6,
levande växter, djur och mikroorganismer,
produkter av mänskligt ursprung,
produkter av växter och djur som är direkt kopplade till deras framtida fortplantning,
fordon som avses i artikel 2.1 i förordning (EU) nr 167/2013 och artikel 2.1 i förordning (EU) nr 168/2013 och i artikel 2.1 i förordning (EU) 2018/858, när det gäller de produktaspekter för vilka krav fastställs i sektorsspecifik unionslagstiftning som är tillämplig på dessa fordon.
Artikel 2
Definitioner
I denna förordning gäller följande definitioner:
produkt: alla fysiska varor som släpps ut på marknaden eller tas i bruk.
komponent: produkt som är avsedd att ingå i en annan produkt.
intermediär produkt: en produkt som kräver ytterligare tillverkning eller omvandling, såsom blandning, beläggning eller montering, för att göra den lämplig för slutanvändare.
energirelaterad produkt: alla produkter som påverkar energiförbrukningen under användningen.
produktgrupp: en uppsättning produkter som har liknande syften och som är likvärdiga i fråga om användning eller har liknande funktionella egenskaper och är likvärdiga i fråga om hur konsumenterna uppfattar dem.
ekodesign: integrering av överväganden rörande miljömässig hållbarhet i en produkts egenskaper och de processer som äger rum längs med produktens hela värdekedja.
ekodesignkrav: ett prestandakrav eller ett informationskrav som syftar till att göra en produkt, inbegripet processer som äger rum längs med produktens hela värdekedja, miljömässigt mer hållbar.
prestandakrav: ett kvantitativt eller icke-kvantitativt krav på eller med anknytning till en produkt för att uppnå en viss prestandanivå med avseende på en produktparameter som avses i bilaga I.
informationskrav: en skyldighet att en produkt åtföljs av information i enlighet med artikel 7.2.
leveranskedja: alla verksamheter och processer i tidigare led i produktens värdekedja fram till den punkt där produkten når kunden.
värdekedja: all verksamhet och alla processer som ingår i en produkts livscykel samt eventuell återtillverkning av denna.
livscykel: de på varandra följande och sammanlänkade faserna av en produkts liv, bestående av förvärv eller generering av råvaror från naturresurser, förbearbetning, tillverkning, lagring, distribution, installation, användning, underhåll, reparation, uppgradering, rekonditionering och återanvändning samt när produkten är uttjänt.
uttjänt: den livscykelfas som inleds när en produkt kasseras och avslutas när det avfallsmaterial som härrör från produkten återförs till naturen eller inkluderas i en annan produkts livscykel.
miljöpåverkan: negativ eller gynnsam förändring av miljön som helt eller delvis orsakas av produkter under deras livscykel.
prestandaklass: en rad prestandanivåer med avseende på en eller flera av de produktparametrar som avses i bilaga I, som fastställs på grundval av en gemensam metod för produkten eller produktgruppen och som är ordnade så att det är möjligt att särskilja produkter.
återtillverkning: åtgärder genom vilka en ny produkt tillverkas av föremål som är antingen avfall, produkter eller komponenter och genom vilka minst en ändring görs som väsentligt påverkar produktens säkerhet, prestanda, syfte eller typ.
uppgradering: åtgärder som vidtas för att förbättra en produkts funktionalitet, prestanda, kapacitet, säkerhet eller utseende.
rekonditionering: åtgärder som vidtas för att förbereda, rengöra, testa, underhålla och vid behov reparera en produkt eller en kasserad produkt i syfte att återställa dess prestanda eller funktion inom det avsedda användningsområde och prestandaområde som ursprungligen planerades på designstadiet vid tidpunkten för utsläppandet av produkten på marknaden.
underhåll: en eller flera åtgärder som vidtas för att hålla en produkt i ett skick där den kan uppfylla sitt avsedda syfte.
reparation: en eller flera åtgärder som vidtas för att återföra en defekt produkt eller avfall till ett skick där produkten eller avfallet uppfyller sitt avsedda syfte.
förtida åldrande: en inbyggd funktion i en produkt eller en efterföljande åtgärd eller underlåtenhet som leder till att produkten inte fungerar eller fungerar sämre utan att förändringarna i fråga om funktion eller prestanda är resultatet av normalt slitage.
beständighet: en produkts förmåga att över tid upprätthålla sin funktion och prestanda under specificerade villkor för användning, underhåll och reparation.
tillförlitlighet: sannolikheten för att en produkt fungerar såsom erfordras under givna förhållanden under en viss tidsperiod utan att något inträffar som resulterar i att produkten inte längre utför en primär eller sekundär funktion.
miljöavtryck: kvantifiering av en produkts miljöpåverkan under dess livscykel, oavsett om det gäller en enda miljöpåverkanskategori eller en samlad uppsättning påverkanskategorier baserat på den metod för produkters miljöavtryck som fastställs i rekommendation (EU) 2021/2279 eller andra vetenskapliga metoder som utvecklats av internationella organisationer, som provats i stor skala i samarbete med olika industrisektorer och som antas eller genomförts av kommissionen i annan unionsrätt.
koldioxidavtryck: summan av utsläpp och upptag av växthusgaser i ett produktsystem, uttryckt som koldioxidekvivalenter och baserat på en livscykelanalys där endast miljöpåverkanskategorin klimatförändring använts.
materialavtryck: den totala mängd råvaror som utvinns för att tillgodose slutlig konsumtionsefterfrågan.
ämne som inger betänkligheter: ett ämne som
uppfyller kriterierna i artikel 57 i förordning (EG) nr 1907/2006 och är identifierade i enlighet med artikel 59.1 i den förordningen,
är klassificerade i del 3 i bilaga VI till förordning (EG) nr 1272/2008 i en av följande faroklasser eller farokategorier:
Cancerogenitet, kategorierna 1 och 2.
Mutagenitet i könsceller, kategorierna 1 och 2.
Reproduktionstoxicitet, kategorierna 1 och 2.
Hormonstörande för människors hälsa, kategorierna 1 och 2.
Hormonstörande för miljön, kategorierna 1 och 2.
Långlivade, mobila och toxiska eller mycket långlivade och mycket mobila egenskaper.
Långlivade, bioackumulerande och toxiska eller mycket långlivade och mycket bioackumulerande egenskaper.
Luftvägssensibiliserande, kategori 1.
Hudsensibiliserande, kategori 1.
Farligt för vattenmiljön – kategorierna kronisk 1–4.
Farligt för ozonskiktet.
Specifik organtoxicitet – upprepad exponering, kategorierna 1 och 2.
Specifik organtoxicitet – enstaka exponering, kategorierna 1 och 2.
regleras enligt förordning (EU) 2019/1021, eller
inverkar negativt på återanvändningen och återvinningen av material i den produkt där det finns.
digitalt produktpass: en uppsättning uppgifter som är specifika för en produkt och som innehåller den information som anges i den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4 och som kan nås på elektronisk väg via en databärare i enlighet med kapitel III.
databärare: en linjär streckkodssymbol, en tvådimensionell symbol eller något annat automatiskt dataupptagningsmedium för identifiering som kan läsas av en anordning.
unik produktbeteckning: en unik teckensträng för identifiering av en produkt som också innehåller en webblänk till det digitala produktpasset.
unik aktörsbeteckning: en unik teckensträng för identifiering av en aktör som är involverad i en produkts värdekedja.
leverantör av tjänster avseende digitala produktpass: en fysisk eller juridisk person som är en oberoende tredje part, auktoriserad av den ekonomiska aktör som släpper ut produkten på marknaden eller tar den i bruk, och som behandlar uppgifterna för produktens digitala produktpass i syfte att göra sådana uppgifter tillgängliga för ekonomiska aktörer och andra berörda aktörer som har rätt att få åtkomst till dessa uppgifter enligt denna förordning eller annan unionslagstiftning.
unik anläggningsbeteckning: en unik teckensträng för identifiering av platser eller byggnader som är involverade i en produkts värdekedja eller som används av aktörer som är involverade i en produkts värdekedja.
förstörelse: att avsiktligt skada eller kassera en produkt som avfall, med undantag för kassering i det enda syftet att leverera den kasserade produkten för förberedelse för återanvändning, inbegripet rekonditionering eller återtillverkning.
kund: en fysisk eller juridisk person som för eget bruk köper, hyr eller tar emot en produkt, oberoende av om vederbörande agerar för ändamål som faller utanför den egna närings-, företags-, hantverks- eller yrkesverksamheten.
konsumentprodukt: en produkt, med undantag av komponenter och intermediära produkter, som främst är avsedd för konsumenter.
osåld konsumentprodukt: en konsumentprodukt som inte har sålts, inbegripet överskott, överskottslager och restlager och produkter som har returnerats av en konsument på grundval av sin ångerrätt i enlighet med artikel 9 i direktiv 2011/83/EU eller, i tillämpliga fall, under en längre ångerfrist som har beviljats av näringsidkaren.
åtgärd för självreglering: en frivillig överenskommelse eller en uppförandekod som ingås av ekonomiska aktörer på eget initiativ och som de ansvarar för att verkställa.
tillhandahållande på marknaden: leverans av en produkt för distribution, förbrukning eller användning på unionsmarknaden i samband med kommersiell verksamhet, mot betalning eller gratis.
utsläppande på marknaden: tillhandahållande för första gången av en produkt på unionsmarknaden.
ibruktagande: första användningen av en produkt för det avsedda ändamålet inom unionen.
tillverkare: varje fysisk eller juridisk person som tillverkar en produkt eller som låter konstruera eller tillverka en produkt och saluför produkten under sitt eget namn eller eget varumärke.
auktoriserad representant: en fysisk eller juridisk person som är etablerad i unionen och som enligt skriftlig fullmakt från en tillverkare har rätt att i tillverkarens ställe utföra särskilda uppgifter med avseende på tillverkarens skyldigheter enligt denna förordning.
importör: varje fysisk eller juridisk person som är etablerad i unionen och som släpper ut en produkt från ett tredjeland på unionsmarknaden.
distributör: varje fysisk eller juridisk person i leveranskedjan, utom tillverkaren eller importören, som tillhandahåller en produkt på marknaden.
ekonomisk aktör: tillverkaren, den auktoriserade representanten, importören, distributören, återförsäljaren och leverantören av distributionstjänster.
oberoende aktör: en fysisk eller juridisk person som är oberoende av tillverkaren och som direkt eller indirekt är involverad i rekonditionering, reparation, underhåll eller behandling för ändrad användning av en produkt, inbegripet avfallshanteringsaktörer, rekonditionerare, reparatörer, tillverkare eller distributörer av reparationsutrustning, verktyg eller reservdelar, samt utgivare av teknisk information, aktörer som erbjuder inspektions- och provningstjänster och aktörer som erbjuder utbildning för installatörer, tillverkare och reparatörer av utrustning.
professionell reparatör: en fysisk eller juridisk person som tillhandahåller yrkesmässiga reparations- och underhållstjänster för en produkt, oavsett om denna person agerar inom tillverkarens distributionssystem eller självständigt.
teknisk specifikation: ett dokument där det fastställs vilka tekniska krav som ska uppfyllas av en produkt, en processer eller en tjänst.
CE-märkning: märkning genom vilken tillverkaren visar att den relevanta produkten är förenlig med tillämpliga krav i unionens harmoniseringslagstiftning som föreskriver att denna märkning ska anbringas.
bedömning av överensstämmelse: den process där det fastställs huruvida de ekodesignkrav som anges i de relevanta delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 är uppfyllda.
organ för bedömning av överensstämmelse: ett organ som utför bedömning av överensstämmelse, inbegripet kalibrering, provning, certifiering och kontroll.
anmält organ: organ för bedömning av överensstämmelse som har anmälts i enlighet med kapitel IX.
leverantör av en internetbaserad marknadsplats: en leverantör av förmedlingstjänster som använder ett onlinegränssnitt som gör det möjligt för kunder att ingå avtal på distans med ekonomiska aktörer för försäljning av produkter som omfattas av delegerade akter som har antagits enligt artikel 4.
återförsäljare: en distributör eller annan fysisk eller juridisk person som erbjuder produkter till försäljning, uthyrning eller hyrköp, eller som visar produkter för slutanvändare i samband med en kommersiell verksamhet, inbegripet genom distansförsäljning, och som omfattar varje fysisk eller juridisk person som tar en produkt i bruk i samband med en kommersiell verksamhet.
distansförsäljning: erbjudande om försäljning, uthyrning eller hyrköp av produkter, på internet eller genom andra medel för distansförsäljning, där den potentiella kunden inte fysiskt kan få åtkomst till produkten.
produkt som utgör en risk: en produkt som genom att inte uppfylla ett ekodesignkrav som fastställs i eller enligt denna förordning, utöver de krav som anges i artikel 71.1, skulle kunna påverka miljön eller andra allmänna intressen som skyddas av detta krav negativt.
produkt som utgör en allvarlig risk: en produkt som utgör en risk för vilken, på grundval av en bedömning, graden av den relevanta bristande överensstämmelsen eller den därmed förknippade skadan anses kräva ett snabbt ingripande av marknadskontrollmyndigheterna, inbegripet fall där konsekvenserna av den bristande överensstämmelsen inte är omedelbara.
Definitionerna av SMF, små företag och mikroföretag i artikel 2.1, 2.2 respektive 2.3 i bilaga I till kommissionens rekommendation 2003/361/EG ( 1 ) är tillämpliga.
Definitionerna av ämne och blandning i artikel 3.1 respektive 3.2 i förordning (EG) nr 1907/2006 är tillämpliga.
Definitionerna av ackreditering och nationellt ackrediteringsorgan i artikel 2.10 respektive 2.11 i förordning (EG) nr 765/2008 är tillämpliga.
Definitionerna av avfall, farligt avfall, återanvändning, återvinning, förberedelse för återanvändning och materialåtervinning i artikel 3.1, 3.2, 3.13, 3.15, 3.16 respektive 3.17 i direktiv 2008/98/EG är tillämpliga.
Definitionen av harmoniserad standard i artikel 2.1 c i förordning (EU) nr 1025/2012 är tillämplig.
Definitionerna av upphandlande myndigheter i artikel 2.1 i direktiv 2014/24/EU och upphandlande enheter i artikel 4.1 i direktiv 2014/25/EU är tillämpliga. Med offentliga kontrakt avses kontrakt som omfattas av direktiven 2014/24/EU och 2014/25/EU.
Definitionen av behandling i artikel 3.2 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1807 ( 2 ) är tillämplig.
Definitionen av konsument i artikel 2.2 i direktiv (EU) 2019/771 är tillämplig.
Definitionerna av marknadskontroll, marknadskontrollmyndighet, leverantör av distributionstjänster, onlinegränssnitt, korrigerande åtgärd, slutanvändare, återkallelse, tillbakadragande, tullmyndigheter och övergång till fri omsättning i artikel 3.3, 3.4, 3.11, 3.15, 3.16, 3.21, 3.22, 3.23, 3.24 respektive 3.25 i förordning (EU) 2019/1020 är tillämpliga.
Artikel 3
Fri rörlighet
Medlemsstaterna får inte förbjuda, begränsa eller förhindra utsläppande på marknaden eller ibruktagande av produkter som uppfyller de informationskrav som fastställs i delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 av skäl som rör bristande överensstämmelse med nationella informationskrav med avseende på de produktparametrar som avses i bilaga I och som omfattas av informationskrav som ingår i sådana delegerade akter.
KAPITEL II
EKODESIGNKRAV
Artikel 4
Befogenhet att anta delegerade akter
Om olika moduler för bedömning av överensstämmelse i bilaga II till beslut nr 768/2008/EG ska användas enligt annan unionsrätt för samma produkt ska den modul som föreskrivs i de delegerade akter som avses i punkt 1 användas för det berörda ekodesignkravet.
När denna förordning i förekommande fall tillämpas på en produktgrupp som ett komplement till en Europaparlamentets och rådets förordning om fastställande av harmoniserade villkor för saluföring av byggprodukter (byggproduktförordningen) ska den delegerade akt som antas enligt punkt 1 specificera förfarandet för bedömning av överensstämmelse, inbegripet, när så är lämpligt, eventuella system som tillhandahålls enligt en åtgärd inom ramen för byggproduktförordningen, med beaktande av produktgruppens egenskaper, relevanta ekodesignkrav och kostnaderna för ekonomiska aktörer.
De delegerade akter som antas enligt punkt 1 får, när så är lämpligt mot bakgrund av produktgruppens särdrag, omfatta följande ytterligare krav:
När det är nödvändigt för effektiv marknadskontroll,
att tillverkare, deras auktoriserade representanter eller importörer sparar den tekniska dokumentationen och EU-försäkran om överensstämmelse under en annan tidsperiod än de tio år som avses i artiklarna 27.3, 28.2 a eller 29.7, beroende på vad som är tillämpligt, efter det att den berörda produkten har släppts ut på marknaden eller tagits i bruk, med hänsyn till produktens beskaffenhet eller till de berörda ekodesignkraven,
att ekonomiska aktörer på begäran tillhandahåller marknadskontrollmyndigheterna den information som anges i artikel 36.2 andra stycket under en annan tidsperiod än de tio år som avses i det stycket efter det att den berörda produkten har levererats,
att tillverkare, deras auktoriserade representanter eller importörer gör delar av den tekniska dokumentationen för den berörda produkten digitalt tillgängliga för kommissionen eller marknadskontrollmyndigheterna, utan att en begäran är nödvändig, i enlighet med artikel 36.3,
att aktörer längs leveranskedjan fullgör de skyldigheter som anges i artikel 38.
Att tillverkare, deras auktoriserade representanter eller importörer ger kommissionen tillgång till information om de kvantiteter av en produkt som omfattas av de delegerade akter som avses i punkt 1 i denna artikel, och som släpps ut på marknaden eller tas i bruk, i enlighet med artikel 37.1.
När det är nödvändigt för att säkerställa en energieffektiv användning av produkter eller för att utarbeta framtida ekodesignkrav,
att produkter kan mäta den energi som de förbrukar eller sin prestanda med avseende på andra relevanta produktparametrar som avses i bilaga I när de används, i enlighet med artikel 37.2,
att tillverkare, deras auktoriserade representanter eller importörer samlar in icke-personuppgifter som genereras under användningen och som avses i led i och rapporterar dem till kommissionen i enlighet med artikel 37.4,
att digitala verktyg används för att beräkna en produkts prestanda med avseende på en produktparameter som avses i bilaga I, i enlighet med artikel 39.2.
För att säkerställa transparens i fråga om överensstämmelse med ekodesignkraven, regler om märkningar som uppvisar överensstämmelse med ekodesignkrav för produkter som inte omfattas av kravet på CE-märkning innan de släpps ut på marknaden eller tas i bruk, i enlighet med artikel 47.
Artikel 5
Ekodesignkrav
För att hantera miljöpåverkan och baserat på de produktparametrar som avses i bilaga I, ska ekodesignkraven i de delegerade akter som antas enligt artikel 4 vara sådana att de förbättrar följande produktaspekter (produktaspekter), om dessa produktaspekter är relevanta för den berörda produktgruppen:
Beständighet.
Tillförlitlighet.
Återanvändbarhet.
Uppgraderbarhet.
Reparerbarhet.
Möjlighet till underhåll och rekonditionering.
Förekomst av ämnen som inger betänkligheter.
Energianvändning och energieffektivitet.
Vattenanvändning och vatteneffektivitet.
Resursanvändning och resurseffektivitet.
Innehåll av materialåtervunnet material.
Möjlighet till återtillverkning.
Materialåtervinningsbarhet.
Möjlighet till återvinning av material.
Miljöpåverkan, inklusive koldioxid- och miljöavtryck.
Förväntad avfallsgenerering.
Ekodesignkraven ska, när så är lämpligt för att förbättra de specifika produktaspekterna, omfatta ett eller båda av följande krav:
De prestandakrav som anges i artikel 6.
De informationskrav som anges i artikel 7.
När kommissionen utarbetar ekodesignkrav ska den säkerställa samstämmighet med annan unionsrätt samt göra följande:
Ta hänsyn till följande:
Unionens prioriteringar för klimatet, miljön, energieffektivitet, resurseffektivitet och säkerhet, inbegripet en giftfri cirkulär ekonomi, och andra relaterade unionsprioriteringar och mål.
Relevant unionsrätt, inbegripet i vilken utsträckning den tar upp relevanta produktaspekter.
Relevanta internationella avtal.
Åtgärder för självreglering.
Relevant nationell miljörätt.
Relevanta europeiska och internationella standarder.
Genomföra en konsekvensbedömning baserad på bästa tillgängliga bevis och analyser och vid behov på ytterligare studier och forskningsresultat som tagits fram inom ramen för unionens finansieringsprogram. Fastställandet av ekodesignkrav avseende vissa av produktaspekterna får inte försenas i onödan av osäkerheter som rör möjligheten att fastställa ekodesignkrav för att förbättra andra produktaspekter av den produkten. I konsekvensbedömningen ska kommissionen
ange vilken metod som använts,
säkerställa att alla produktaspekter analyseras och att den djupgående analysen av produktaspekterna står i proportion till den berörda produktens betydelse,
säkerställa att ömsesidiga beroendeförhållanden mellan de olika produktaspekterna analyseras,
fastställa förväntade förändringar vad gäller miljöpåverkan, inbegripet förändringar som kvantifieras som ett koldioxidavtryck och ett miljöavtryck när så är möjligt,
analysera tillgången på råmaterial för rekonditioneringssektorn när så är lämpligt,
analysera alla relevanta effekter på människors hälsa,
överväga vilken minimiprestanda som en produkt eller en produktgrupp behöver ha för att i framtiden uppnå unionens prioriteringar enligt led a i,
beakta relevant teknisk information som används som grund för eller härrör från unionsrätten eller unionsinstrument, inbegripet förordning (EG) nr 66/2010, direktiv 2010/75/EU, tekniska granskningskriterier som har antagits enligt förordning (EU) 2020/852 och EU:s kriterier för miljöanpassad offentlig upphandling,
beakta skyddet av konfidentiell affärsinformation,
beakta de synpunkter som framförs av det ekodesignforum som avses i artikel 19 och av medlemsstaternas expertgrupp som avses i artikel 20.
Ekodesignkraven ska uppfylla följande kriterier:
Det får inte uppstå några betydande negativa konsekvenser när det gäller produktens funktion, sett ur användarens synvinkel.
Det får inte uppstå någon negativ påverkan på människors hälsa och säkerhet.
Det får inte uppstå några betydande negativa konsekvenser för konsumenterna när det gäller de relevanta produkternas överkomlighet, även med hänsyn tagen till tillgången till begagnade produkter samt produkternas beständighet och livscykelkostnader.
Konkurrenskraften hos ekonomiska aktörer och andra aktörer i värdekedjan, inbegripet SMF och i synnerhet mikroföretag, ska inte påverkas på ett oproportionerligt negativt sätt.
Tekniker med begränsad tillgänglighet får inte krävas av tillverkare eller andra aktörer i värdekedjan.
Tillverkare eller andra aktörer i värdekedjan, inbegripet SMF och i synnerhet mikroföretag, ska inte åläggas oproportionerliga administrativa bördor.
För varje produktgrupp som omfattas av ekodesignkrav ska kommissionen, i relevanta fall, fastställa vilka ämnen som omfattas av definitionen i artikel 2.27 d, med beaktande av åtminstone följande:
Baserat på standardtekniker, om ämnena medför att processen för återanvändning eller materialåtervinning blir mer komplicerad, kostsam eller energi- eller resurskrävande eller leder till ökad miljöpåverkan.
Om ämnena har en negativ påverkan på de tekniska egenskaperna eller funktionerna, användbarheten eller värdet på det materialåtervunna material som kommer från den eller de produkter som tillverkats av det materialåtervunna materialet.
Om ämnena har en negativ effekt på det materialåtervunna materialets estetiska egenskaper eller doftegenskaper.
Artikel 6
Prestandakrav
Prestandakraven ska baseras på de relevanta produktparametrar som avses i bilaga I och ska när så är lämpligt omfatta ett eller båda av följande krav:
Lägsta eller högsta nivåer med avseende på en specifik produktparameter eller en kombination av dessa.
Icke-kvantitativa krav som syftar till att förbättra prestandan med avseende på en eller flera sådana produktparametrar.
Fastställandet av prestandakrav ska dock också, när så är lämpligt, medföra en minskning av betydande risker för människors hälsa eller miljön.
Artikel 7
Informationskrav
Informationskraven ska
inkludera åtminstone de krav som rör det digitala produktpass som anges i kapitel III och de krav som rör ämnen som inger betänkligheter som anges punkt 5,
när så är lämpligt också kräva att produkterna åtföljs av
information om produktens prestanda med avseende på en eller flera av de produktparametrar som avses i bilaga I, inbegripet en reparerbarhetspoäng, en beständighetspoäng, ett koldioxidavtryck eller ett miljöavtryck,
information för kunder och andra aktörer om hur produkten ska installeras, användas, underhållas och repareras för att minimera dess miljöpåverkan och säkerställa optimal beständighet, om hur operativsystem från en tredje part i förekommande fall ska installeras samt om insamling för rekonditionering eller återtillverkning och om hur den uttjänta produkten ska returneras eller hanteras,
information om behandlingsanläggningar för demontering, återanvändning, rekonditionering, materialåtervinning eller bortskaffande av den uttjänta produkten,
annan information som skulle kunna påverka kundernas hållbara produktval och hur produkten hanteras av andra parter än tillverkaren för att underlätta lämplig användning, värdebevarande åtgärder och korrekt behandling av den uttjänta produkten,
vara tydliga, lättbegripliga och anpassade till de berörda produktgruppernas särskilda egenskaper och till informationens avsedda mottagare.
Ett informationskrav kan fastställas för en specifik produktparameter oavsett om ett prestandakrav har fastställts för den specifika produktparametern.
Om en delegerad akt innehåller horisontella ekodesignkrav ska led a i denna punkt inte tillämpas.
Kommissionen får basera prestandaklasserna på enskilda parametrar eller på aggregerade poäng. Sådana prestandaklasser kan uttryckas i absoluta tal eller i varje annan form som gör det möjligt för potentiella kunder att välja de produkter som har bäst prestanda.
Dessa prestandaklasser ska motsvara signifikanta förbättringar av prestandanivåerna.
Om prestandaklasserna baseras på parametrar för vilka prestandakrav har fastställts, ska den lägsta klassen motsvara den minimiprestanda som krävs vid den tidpunkt då prestandaklasserna börjar tillämpas.
Om inte annat följer av punkt 6 b ska informationskraven göra det möjligt att spåra de ämnen som inger betänkligheter under de berörda produkternas hela livscykel, såvida inte en sådan spårning redan är möjlig enligt informationskraven i en annan delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 och omfattar de berörda produkterna, och ska minst omfatta följande:
Namn eller numerisk kod för de ämnen som inger betänkligheter i produkten, enligt följande:
Namn i Internationella kemiunionens (IUPAC) nomenklatur eller ett annat internationellt namn om inget IUPAC-namn är tillgängligt.
Andra namn, inbegripet trivialnamn, handelsnamn, förkortningar.
Europeiska gemenskapens (EG) nummer enligt Europeisk förteckning över befintliga kommersiella kemiska ämnen (Einecs), Europeisk förteckning över anmälda kemiska ämnen (Elincs) eller förteckningen över före detta polymerer (NLP) eller det nummer som tilldelats av Europeiska kemikaliemyndigheten (Echa), om tillgängligt och lämpligt.
CAS-namn och CAS-nummer, om tillgängligt.
Var de ämnen som inger betänkligheter finns i produkten.
Koncentration, maximal koncentration eller koncentrationsintervall för de ämnen som inger betänkligheter, på produktnivå, dess relevanta komponenter eller reservdelar.
Relevanta instruktioner för säker användning av produkten.
Relevanta instruktioner för demontering, förberedelse för återanvändning, återanvändning, materialåtervinning och en miljövänlig hantering av den uttjänta produkten.
Kommissionen får, när så är lämpligt för den berörda produktgruppen, fastställa gränsvärden för när informationskravet för ämnen som inger betänkligheter ska tillämpas.
Om kommissionen fastställer informationskrav i en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 ska den där så är relevant
fastställa tillämpningsdatum för sådana informationskrav som avses i punkt 5 första stycket, vid behov specificerat per ämne som inger betänkligheter,
föreskriva vederbörligen motiverade undantag från sådana informationskrav som avses i punkt 5 första stycket med avseende på ämnen som inger betänkligheter eller informationselement baserat på den tekniska genomförbarheten hos eller relevansen i att spåra ämnen som inger betänkligheter, förekomsten av analysmetoder för att upptäcka och kvantifiera dem, behovet av att skydda konfidentiell affärsinformation eller i andra vederbörligen motiverade fall; ämnen som inger betänkligheter i den mening som avses i artikel 2.27 a ska inte undantas om de förekommer i produkterna, deras relevanta komponenter eller reservdelar i en koncentration som överstiger 0,1 viktprocent,
säkerställa samstämmighet med befintliga informationskrav enligt unionsrätten och minimera den administrativa bördan, bland annat med hjälp av lämpliga tekniska lösningar.
Informationskraven ska ange hur den information som begärs ska göras tillgänglig. Om ett digitalt produktpass finns tillgängligt ska den information som krävs anges i passet och vid behov också anges i en eller flera av följande former:
På själva produkten.
På produktens förpackning.
På en etikett som avses i artikel 16.
I en användarhandbok eller annan dokumentation som medföljer produkten.
På en fritt tillgänglig webbplats eller i en fritt tillgänglig applikation.
Information som gör det möjligt att spåra ämnen som inger betänkligheter enligt punkt 5 ska anges antingen på produkten eller kunna nås via en databärare som finns på produkten.
Artikel 8
De delegerade akternas innehåll
I de delegerade akter som antas enligt artikel 4 ska minst följande element specificeras:
Definitionen av den eller de produktgrupper som omfattas, inbegripet förteckningen över varukoder i bilaga I till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 ( 3 ) och produktbeskrivningar.
Ekodesignkraven för de produktgrupper som omfattas.
I förekommande fall, de produktparametrar som anges i bilaga I för vilka kommissionen anger att inga ekodesignkrav behövs, enligt artikel 4.
De standarder eller metoder för provning, mätning eller beräkning som ska användas enligt artikel 39.1.
I förekommande fall, krav för användning av digitala verktyg enligt artikel 39.2.
I förekommande fall, de övergångsmetoder, de harmoniserade standarder eller delar därav till vilka hänvisningar har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning, eller de gemensamma specifikationer som ska användas.
Formatet, sättet och ordningen enligt vilka den information som är nödvändig för kontrollen av överensstämmelse ska göras tillgänglig.
Den modul för bedömning av överensstämmelse som ska användas enligt artikel 4.5; om den modul som ska användas skiljer sig från den modul som anges i bilaga IV, de faktorer som leder till valet av den modulen.
Kraven avseende den information som tillverkare ska tillhandahålla, inbegripet avseende de delar av den tekniska dokumentationen som är nödvändiga för att möjliggöra kontrollen av att produkten uppfyller ekodesignkraven.
I förekommande fall, eventuella ytterligare informationskrav enligt artiklarna 36 och 37.
Längden på den övergångsperiod under vilken medlemsstaterna ska tillåta utsläppande på marknaden eller ibruktagande av produkter som uppfyller gällande nationella bestämmelser inom deras territorium på dagen för ikraftträdandet av den delegerade akt som antas enligt artikel 4.
Dagen för översyn av den delegerade akt som antas enligt artikel 4, med beaktande av bland annat
produktgruppens egenskaper och dess marknad,
behovet av att anpassa kraven för att göra produkterna mer hållbara,
unionens politiska mål,
teknisk utveckling, och
tillgängliga metoder.
KAPITEL III
DIGITALT PRODUKTPASS
Artikel 9
Digitalt produktpass
I de krav avseende det digitala produktpasset som fastställs i de delegerade akter som antagits enligt artikel 4 ska, beroende på vad som är lämpligt för de produktgrupper som omfattas, följande specificeras:
De uppgifter som ska ingå i det digitala produktpasset enligt bilaga III.
En eller flera databärare som ska användas.
Den layout som ska användas för att presentera databäraren och var databäraren ska vara placerad.
Huruvida det digitala produktpasset ska fastställas på modell-, parti- eller artikelnivå samt definitionen av sådana nivåer.
Hur det digitala produktpasset ska göras tillgängligt för kunderna innan de är bundna av ett köpeavtal, hyresavtal eller hyrköpsavtal, även i händelse av distansförsäljning.
De aktörer som ska ha åtkomst till uppgifter i det digitala produktpasset och vilka uppgifter de ska ha åtkomst till.
De aktörer som ska upprätta ett digitalt produktpass eller uppdatera uppgifterna i ett digitalt produktpass, och vilka uppgifter de får föra in eller uppdatera.
den närmare arrangemangen för införande eller uppdatering av uppgifter.
Den period under vilken det digitala produktpasset ska förbli tillgängligt, som ska motsvara minst den förväntade livslängden för en specifik produkt.
De krav som avses i punkt 2 ska
säkerställa att aktörer längs värdekedjan lätt kan få åtkomst till och förstå den produktinformation som är relevant för dem,
underlätta de behöriga nationella myndigheternas kontroll av produktöverensstämmelsen, och
förbättra produkternas spårbarhet längs värdekedjan.
När kommissionen fastställer kraven avseende det digitala produktpasset får den undanta produktgrupper från kravet på att ha ett digitalt produktpass, om
det digitala produktpassets tekniska specifikationer inte är tillgängliga med avseende på de väsentliga kraven i artiklarna 10 och 11, eller
annan unionsrätt inkluderar ett system för digitalt tillhandahållande av information som rör en produktgrupp och som kommissionen anser uppnår de mål som avses i punkt 3 a och b.
Artikel 10
Krav på det digitala produktpasset
Ett digitalt produktpass ska uppfylla följande väsentliga krav:
Det ska via en databärare kopplas till en beständig unik produktbeteckning.
Databäraren ska vara fysiskt anbringad på produkten, förpackningen eller den dokumentation som medföljer produkten, enligt den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4.
databäraren och de unika produktbeteckningarna ska uppfylla en eller flera av de standarder som avses i bilaga III andra stycket eller likvärdiga europeiska eller internationella standarder till dess att hänvisningarna till harmoniserade standarder offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.
Alla uppgifter som ingår i det digitala produktpasset ska baseras på öppna standarder som har utvecklats med ett interoperabelt format och ska, beroende på vad som är lämpligt, vara maskinläsbar, strukturerad, sökbar och kunna överföras genom ett öppet interoperabelt nätverk för datautbyte utan leverantörsinlåsning i enlighet med de väsentliga kraven i denna artikel och artikel 11.
Personuppgifter som rör kunder får inte lagras i det digitala produktpasset utan deras uttryckliga samtycke i överensstämmelse med artikel 6 i förordning (EU) 2016/679.
De uppgifter som ingår i det digitala produktpasset ska avse den produktmodell, det parti eller den artikel som anges i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4.
Åtkomsten till de uppgifter som ingår i produktpasset ska regleras i enlighet med de väsentliga krav som anges i denna artikel och artikel 11 och med de särskilda åtkomsträttigheterna på produktgruppsnivå som anges i den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4.
Kommissionen ges befogenhet att anta delegerade akter i enlighet med artikel 72 med avseende på att ändra första stycket c och andra stycket i bilaga III mot bakgrund av den tekniska och vetenskapliga utvecklingen genom att ersätta standarderna eller lägga till andra europeiska eller internationella standarder som databärarna, de unika aktörsbeteckningarna och de unika anläggningsbeteckningarna måste efterleva för att uppfylla villkoren i denna artikel.
Den ekonomiska aktör som släpper ut produkten på marknaden ska
förse återförsäljare och leverantörer av internetbaserade marknadsplatser med en digital kopia av databäraren eller den unika produktbeteckningen, beroende på vad som är relevant, så att de kan göra databäraren eller den unika produktbeteckningen tillgänglig för potentiella kunder i de fall de inte fysiskt kan få tillgång till produkten.
tillhandahålla den digitala kopia som avses i led a eller en länk till en webbplats kostnadsfritt, skyndsamt, och i alla händelser inom fem arbetsdagar efter att ha mottagit begäran om att göra detta.
Artikel 11
Teknisk utformning och användning av det digitala produktpasset
Den tekniska utformningen och användningen av det digitala produktpasset ska uppfylla följande väsentliga krav:
Det digitala produktpasset ska vara helt interoperabla med andra digitala produktpass som krävs enligt delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 med avseende på de tekniska, semantiska och organisatoriska aspekterna av end-to-end-kommunikation och dataöverföring.
Kunder, tillverkare, importörer, distributörer, återförsäljare, professionella reparatörer, oberoende aktörer, rekonditionerare, återtillverkare, materialåtervinningsföretag, marknadskontrollmyndigheter och tullmyndigheter, det civila samhällets organisationer, fackföreningar och andra relevanta aktörer ska ha kostnadsfri och lättillgänglig åtkomst till det digitala produktpasset på grundval av deras respektive åtkomsträttigheter enligt den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4.
Det digitala produktpasset ska lagras av den ekonomiska aktör som ansvarar för att det upprättas eller av leverantörer av tjänster avseende digitala produktpass.
Om ett nytt digitalt produktpass upprättas för en produkt som redan har ett eller flera digitala produktpass ska det nya digitala produktpasset vara kopplat till det eller de ursprungliga digitala produktpassen.
Det digitala produktpasset ska förbli tillgängligt under den period som anges i de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4, även efter det att den ekonomiska aktör som ansvarar för att det digitala produktpasset upprättas hamnar på obestånd, träder i likvidation eller upphör med sin verksamhet i unionen.
Rättigheterna när det gäller att föra in, ändra eller uppdatera uppgifter i det digitala produktpasset ska begränsas på grundval av de åtkomsträttigheter som anges i de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4.
Dataautentisering, tillförlitlighet och integritet ska säkerställas.
Digitala produktpass ska utformas och fungera på så sätt att en hög säkerhets- och integritetsnivå säkerställs och bedrägerier undviks.
Om det digitala produktpasset lagras enligt första stycket c eller på annat sätt behandlas av leverantörer av tjänster avseende digitala produktpass får dessa leverantörer av tjänster avseende digitala produktpass inte helt eller delvis sälja, återanvända eller behandla sådana uppgifter utöver vad som är nödvändigt för tillhandahållande av de berörda lagrings- eller behandlingstjänsterna, såvida det inte specifikt har avtalats med den ekonomiska aktör som släpper ut produkten på marknaden eller tar den i bruk.
Kommissionen ges befogenhet att anta delegerade akter i enlighet med artikel 72 med avseende på att komplettera denna artikel genom att fastställa krav som leverantörer av tjänster avseende digitala produktpass ska uppfylla för att kunna bli sådana leverantörer och, när så är lämpligt, ett certifieringssystem för kontroll av efterlevnaden av sådana krav, samt genom att fastställa krav som dessa tjänsteleverantörer ska uppfylla när de tillhandahåller tjänster avseende digitala produktpass.
Kommissionen får anta genomförandeakter för att fastställa förfaranden för utfärdande och kontroll av digital behörighet för ekonomiska aktörer och andra relevanta aktörer som har åtkomsträttigheter till uppgifter som ingår i det digitala produktpasset. Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 73.3.
Artikel 12
Unika beteckningar
Innan en sådan begäran som avses i första stycket utfärdas ska den ekonomiska aktör som upprättar eller uppdaterar det digitala produktpasset begära en bekräftelse från den relevanta aktören på att det inte finns någon unik anläggningsbeteckning.
Innan en sådan begäran som avses i första stycket utfärdas ska den ekonomiska aktör som upprättar eller uppdaterar det digitala produktpasset begära en bekräftelse från den relevanta aktören på att det inte finns någon unik anläggningsbeteckning.
Kommissionen ges befogenhet att anta delegerade akter i enlighet med artikel 72 med avseende på att komplettera denna förordning genom att fastställa regler och förfaranden som rör unika beteckningars och databärares livscykelhantering. Dessa delegerade akter ska särskilt
fastställa regler för organisationer som vill bli organ för utfärdande av unika beteckningar och databärare, och
fastställa regler för ekonomiska aktörer som vill skapa sina egna unika beteckningar och databärare utan att förlita sig på ett organ för utfärdande av unika beteckningar och databärare.
De delegerade akter som antas enligt punkt 4 ska fastställa
kriterier för organisationer som vill bli organ för utfärdande av unika beteckningar och databärare,
den roll som ska fyllas av ett organ för utfärdande av unika beteckningar och databärare,
regler för att säkerställa att unika beteckningar och databärare är tillförlitliga, verifierbara och globalt entydiga,
regler för att skapa, underhålla, uppdatera och återkalla unika beteckningar och databärare,
regler som rör datahantering.
När kommissionen fastställer de regler och förfaranden som avses i punkt 4 ska den
sträva efter att säkerställa interoperabilitet mellan olika strategier,
beakta relevanta befintliga tekniska lösningar och standarder,
säkerställa att fastställda regler och förfaranden i största möjliga utsträckning förblir teknikneutrala.
Artikel 13
Register över digitala produktpass
När det gäller produkter som är avsedda att hänföras till tullförfarandet ”övergång till fri omsättning” ska registret lagra varukoden.
Registret ska lagra de unika identitetsbeteckningar för batterier som avses i artikel 77.3 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1542 ( 4 ).
Kommissionen ska sköta registret och säkerställa att de uppgifter som lagras i registret behandlas på ett säkert sätt och i enlighet med unionsrätten, inbegripet tillämpliga regler om skydd av personuppgifter.
Kommissionen ska i de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 specificera andra uppgifter som, utöver att ingå i det digitala produktpasset, ska lagras i registret, med beaktande av åtminstone följande kriterier:
Behovet av att möjliggöra kontroll av att det digitala produktpasset är äkta.
Informationens relevans för att öka effektiviteten och ändamålsenligheten för marknadskontroller och tullkontroller.
Behovet av att undvika en oproportionerlig administrativ börda för de ekonomiska aktörerna och för tullmyndigheterna.
Kommissionen ska anta en genomförandeakt om genomförandearrangemangen för registret, inbegripet om meddelandet om den unika registreringsbeteckning som avses i första stycket.
Denna genomförandeakt ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 73.3.
Artikel 14
Webbportal för uppgifter i det digitala produktpasset
Kommissionen ska inrätta och förvalta en allmänt tillgänglig webbportal som gör det möjligt för intressenter att söka efter och jämföra uppgifter som ingår i digitala produktpass. Webbportalen ska utformas så att den garanterar att intressenter kan söka efter och jämföra uppgifterna på ett sätt som överensstämmer med deras respektive åtkomsträttigheter som specificeras i de delegerade akter som antas enligt artikel 4.
Artikel 15
Tullkontroller beträffande det digitala produktpasset
Första stycket i denna punkt ska tillämpas från och med den tidpunkt då registret är operativt.
Den kontroll som avses i första stycket i denna punkt ska ske elektroniskt och automatiskt via den sammankoppling som avses i punkt 3. Den ska tillämpas från och med den tidpunkt då sammankopplingen är operativ.
Övergången till fri omsättning ska inte anses vara bevis för överensstämmelse med denna förordning eller annan unionsrätt.
Den sammankopplingen ska vara operativ inom fyra år från den dag då den genomförandeakt som avses i artikel 13.5 träder i kraft.
KAPITEL IV
ETIKETTER
Artikel 16
Etiketter
Om informationskraven anger att information ska finnas på en etikett enligt artikel 7.7 c ska i de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 följande specificeras:
Etikettens innehåll.
Etikettens layout, som ska säkerställa synlighets- och läsbarhetsaspekter.
Hur etiketten ska visas för kunderna, även vid distansförsäljning, med beaktande av kraven i artikel 32 och konsekvenserna för de berörda ekonomiska aktörerna.
Om så är lämpligt, elektroniska metoder för generering av etiketter.
Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 73.3.
Artikel 17
Imiterande etiketter
Produkter som är försedda med eller åtföljs av etiketter som sannolikt kan vilseleda eller leda till förväxling hos kunder eller potentiella kunder genom att imitera de etiketter som föreskrivs i artikel 16, eller produkter som åtföljs av annan information som sannolikt kan vilseleda eller leda till förväxling hos kunder eller potentiella kunder med avseende på de etiketter som föreskrivs i den artikeln, får inte släppas ut på marknaden eller tas i bruk.
KAPITEL V
PRIORITERING, PLANERING OCH SAMRÅD
Artikel 18
Prioritering och planering
När kommissionen prioriterar vilka produkter som ska omfattas av ekodesignkraven ska den analysera produkternas potentiella bidrag till uppnåendet av unionens mål för klimat, miljö och energieffektivitet med hänsyn till följande kriterier:
Potentialen att förbättra produktaspekterna utan att det medför oproportionerliga kostnader, med särskilt beaktande av följande:
Avsaknaden av unionsrätt eller dess otillräcklighet, eller att marknadskrafterna eller åtgärder för självreglering har misslyckats med att hantera målet korrekt.
Skillnaderna i prestanda med avseende på produktaspekterna bland produkter som är tillgängliga på marknaden och som har likvärdig funktion.
Försäljningsvolymen för och handeln med de produkterna inom unionen.
Fördelningen längs hela värdekedjan av klimat- och miljöpåverkan, energianvändningen, resursanvändningen och avfallsgenereringen avseende dessa produkter.
Behovet av att regelbundet se över och anpassa delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 mot bakgrund av den tekniska utvecklingen och marknadsutvecklingen.
Kommissionen ska också sträva efter att bedöma produkternas potentiella bidrag till den inre marknadens funktion och till unionens ekonomiska resiliens.
Kommissionen ska särskilt överväga att inkludera elektrisk och elektronisk utrustning när den först identifierar de produkter, i förekommande fall, för vilka den kommer att överväga att införa ett förbud för ekonomiska aktörer att förstöra dem.
Arbetsplanen ska omfatta en period på minst tre år och ska uppdateras regelbundet.
När kommissionen antar eller uppdaterar arbetsplanen ska den beakta kriterierna i punkterna 1 och 2.
I den första arbetsplanen, som ska antas senast den 19 april 2025 ska kommissionen prioritera följande produktgrupper:
Järn och stål.
Aluminium.
Textilier, särskilt kläder och skor.
Möbler, inbegripet madrasser.
Däck.
Rengöringsmedel.
Färger.
Smörjmedel.
Kemikalier.
Energirelaterade produkter för vilka ekodesignkrav ska fastställas för första gången eller för vilka befintliga åtgärder som antas enligt direktiv 2009/125/EG ska ses över enligt denna förordning.
Informations- och kommunikationstekniska produkter och annan elektronik.
Om någon av de produktgrupper som avses i första stycket inte ingår i den första arbetsplanen, eller om någon annan produktgrupp är inkluderad, ska kommissionen motivera sitt beslut i den arbetsplanen.
Artikel 19
Ekodesignforumet
Kommissionen ska inrätta ett ekodesignforum, som ska vara en expertgrupp med ett väl avvägt och ändamålsenligt deltagande av experter som utsetts av medlemsstaterna och av alla parter som har ett intresse av produkten eller produktgruppen i fråga.
Ekodesignforumet ska särskilt bidra till att
utarbeta ekodesignkrav,
utarbeta arbetsplaner,
undersöka de etablerade marknadskontrollmekanismernas effektivitet,
bedöma åtgärder för självreglering, och
bedöma förbud mot förstörelse av osålda konsumentprodukter utöver de som förtecknas i bilaga VII.
Artikel 20
Expertgruppen för medlemsstater
Kommissionen ska inrätta en expertgrupp för medlemsstaterna som en undergrupp till ekodesignforumet, bestående av experter som utsetts av medlemsstaterna.
Dessa experter ska särskilt bidra till att
utarbeta ekodesignkrav,
bedöma åtgärder för självreglering,
utbyta information och bästa praxis om åtgärder för att förbättra efterlevnaden av denna förordning,
fastställa prioriteringar vad gäller osålda konsumentprodukter för vilka införandet av ett förbud mot att ekonomiska aktörer förstör dem ska övervägas enligt artikel 18.3, särskilt elektrisk och elektronisk utrustning när de osålda konsumentprodukterna först identifieras.
Artikel 21
Åtgärder för självreglering
Den åtgärd för självreglering som lämnats in enligt punkt 1 ska innehålla följande information:
En förteckning över de ekonomiska aktörer som har undertecknat åtgärden för självreglering.
De ekodesignkrav som gäller för produkter som omfattas av åtgärden för självreglering.
En detaljerad, transparent och objektiv övervakningsplan med tydligt fastställda ansvarsområden för näringslivet och oberoende inspektörer, inklusive kriterierna i punkt 6 i bilaga VI.
Regler om information som ska rapporteras av undertecknarna samt om provning och inspektioner.
Regler om konsekvenserna av en undertecknares bristande efterlevnad, som inbegriper bestämmelser enligt vilka en undertecknare inte som inte har vidtagit tillräckliga korrigerande åtgärder inom tre månader avlägsnas från undertecknarna av den åtgärden för självreglering.
En skrivelse som förklarar hur den åtgärd för självreglering som lämnats in enligt punkt 1 förbättrar produkternas miljömässiga hållbarhet i linje med målen i denna förordning snabbare eller till lägre kostnad än en delegerad akt som antas enligt artikel 4; den skrivelse ska styrkas med belägg, bestående av en strukturerad teknisk, miljömässig och ekonomisk analys som motiverar ekodesignkraven och målen för åtgärden för självreglering, och en bedömning av effekterna av de ekodesignkraven.
Undertecknarna av åtgärden för självreglering ska hålla den information som avses i denna punkt uppdaterad och tillgänglig på en webbplats som är gratis och tillgänglig för allmänheten.
Undertecknarna av åtgärden för självreglering ska utan dröjsmål underrätta kommissionen om alla ändringar av åtgärden för självreglering, särskilt ändringar som rör dem.
Kommissionen ska bedöma den inlämnade åtgärden för självreglering och vid behov be om vetenskapliga råd från unionens decentraliserade byråer. I bedömningen ska kommissionen verifiera att följande kriterier är uppfyllda:
Åtgärden för självreglering har lämnats in av minst två ekonomiska aktörer.
Marknadsandelen sett till volym för undertecknarna av åtgärden för självreglering med avseende på de produkter som omfattas av den åtgärden uppgår till minst 80 % av de enheter som släpps ut på marknaden eller tas i bruk.
Åtgärden för självreglering bidrar till att förbättra produkternas miljömässiga hållbarhet i linje med målen för denna förordning och att säkerställa den fria rörligheten på den inre marknaden snabbare eller till en lägre kostnad än en delegerad akt som antas enligt artikel 4 skulle göra, och består av ekodesignkrav som är nödvändiga för att uppnå målen för denna förordning.
Åtgärden för självreglering uppfyller kriterierna i bilaga VI.
Åtgärden för självreglering är förenlig med unionsrätten och unionens internationella handelsåtaganden.
Kommissionen ska anta en genomförandeakt som innehåller en förteckning över åtgärder för självreglering som uppfyller kriterierna i denna artikel. Den genomförandeakten ska antas i enlighet med det rådgivande förfarande som avses i artikel 73.2.
Den oberoende inspektör som avses i bilaga VI punkt 6 ska underrätta kommissionen om en undertecknares bristande efterlevnad.
Lägesrapporter, inbegripet efterlevnadsrapporter från den oberoende inspektören, och anmälningar om bristande efterlevnad och motsvarande korrigerande åtgärder ska göras tillgängliga av undertecknarna på en webbplats som är tillgänglig för allmänheten.
Om en åtgärd för självreglering har strukits från den förteckning som avses i punkt 3 får kommissionen fastställa ekodesignkrav som är tillämpliga på den produkt som omfattas av åtgärden för självreglering i en delegerad akt som antas enligt artikel 4.
Artikel 22
Små och medelstora företag
Dessa åtgärder ska åtminstone omfatta att tillgång säkerställs till gemensamma kontaktpunkter eller liknande mekanismer för att öka medvetenheten om ekodesignkrav och skapa nätverksmöjligheter för SMF, i synnerhet mikroföretag, så att dessa kan anpassa sig till ekodesignkraven.
Dessutom kan sådana åtgärder, utan att det påverkar tillämpliga regler om statligt stöd, omfatta följande:
Ekonomiskt stöd, inbegripet genom att tillhandahålla skattemässiga fördelar och investera i fysiska och digitala infrastrukturer.
Tillgång till finansiering.
Specialiserad utbildning av ledningen och personalen.
Organisatoriskt och tekniskt stöd.
KAPITEL VI
FÖRSTÖRELSE AV OSÅLDA KONSUMENTPRODUKTER
Artikel 23
Allmän princip för att förhindra förstörelse
Ekonomiska aktörer ska vidta nödvändiga åtgärder som rimligen kan förväntas förhindra behovet av att förstöra osålda konsumentprodukter.
Artikel 24
Utlämnande av information om osålda konsumentprodukter
Ekonomiska aktörer som kasserar osålda konsumentprodukter direkt, eller låter kassera osålda konsumentprodukter för sin räkning, ska lämna ut följande information:
Antalet och vikten av osålda konsumentprodukter som kasserats per år, uppdelat per typ eller kategori av produkter.
Skälen till att produkterna kasseras och, i tillämpliga fall, det relevanta undantaget enligt artikel 25.5.
Andelen kasserade produkter som levererats, antingen direkt eller genom tredje part, som ska genomgå var och en av följande verksamheter: Förberedelse för återanvändning, inbegripet rekonditionering och återtillverkning, materialåtervinning, annan återvinning, inbegripet energiåtervinning, och bortskaffande i enlighet med den avfallshierarki som definieras i artikel 4 i direktiv 2008/98/EG.
Åtgärder som vidtagits och åtgärder som är planerade i syfte att förhindra att osålda konsumentprodukter förstörs.
Ekonomiska aktörer ska lämna ut den information som avses i första stycket på ett tydligt och synligt sätt, åtminstone på en lättillgänglig sida på sin webbplats. Ekonomiska aktörer som omfattas av skyldigheten att offentliggöra hållbarhetsrapporteringen i sin förvaltningsberättelse enligt artiklarna 19a eller 29a i direktiv 2013/34/EU får också inkludera den informationen i den hållbarhetsrapporteringen.
Ekonomiska aktörer ska årligen lämna ut den information som avses i första stycket och som en del av den informationen inkludera de osålda konsumentprodukter som kasserats under det föregående räkenskapsåret. De ska göra informationen för varje år allmänt tillgänglig. Det första utlämnandet ska omfatta osålda konsumentprodukter som kasserats under det första hela räkenskapsår som denna förordning är i kraft.
Denna punkt ska inte tillämpas på mikroföretag och små företag.
Denna punkt ska tillämpas på medelstora företag från och med den 19 juli 2030.
Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 73.3.
Den första av dessa genomförandeakter ska antas senast den 19 juli 2025.
Artikel 25
Förstörelse av osålda konsumentprodukter
Denna punkt ska inte tillämpas på mikroföretag och små företag.
Denna punkt ska tillämpas på medelstora företag från och med den 19 juli 2030.
Kommissionen ges befogenhet att anta delegerade akter i enlighet med artikel 72 med avseende på att ändra bilaga VII
för att lägga till nya produkter, för att ta hänsyn till miljökonsekvenserna av att de förstörs.
för att uppdatera posterna inom produktgrupper för att vid behov anpassa dem till ändringar av deras respektive varukoder eller beskrivningar som görs i bilaga I till förordning (EEG) nr 2658/87.
När kommissionen utarbetar en delegerad akt som ska antas enligt punkt 3 a ska den
bedöma hur vanligt det är att vissa osålda konsumentprodukter förstörs och den efterföljande miljöpåverkan,
beakta den information som lämnas ut av ekonomiska aktörer enligt artikel 24.1,
genomföra en konsekvensbedömning på grundval av bästa tillgängliga bevis och analyser samt vid behov ytterligare studier.
Den delegerade akten ska ange tillämpningsdatum och, när så är lämpligt, eventuella stegvisa åtgärder eller övergångsåtgärder eller övergångsperioder.
Kommissionen ska anta delegerade akter i enlighet med artikel 72 för att komplettera denna förordning genom att fastställa undantag från förbudet mot förstörelse av osålda konsumentprodukter som förtecknas i bilaga VII om det är lämpligt av något av följande skäl:
hälso-, hygien- och säkerhetsskäl,
skador som orsakas på produkter som en följd av hanteringen av dessa eller som upptäcks efter det att produkter har returnerats som inte kan repareras på ett kostnadseffektivt sätt,
produkters olämplighet för det ändamål som de är avsedda för, i tillämpliga fall med beaktande av unionsrätt och nationell rätt samt tekniska standarder,
att produkter som erbjuds för donation inte tas emot,
att produkterna inte är lämpliga för förberedelse för återanvändning eller återtillverkning,
produkters osäljbarhet på grund av intrång i immateriella rättigheter, inbegripet förfalskade produkter,
att förstörelse är det alternativ som har minst negativ miljöpåverkan.
De delegerade akterna får också, i förekommande fall, föreskriva att förbudet mot att förstöra de osålda konsumentprodukter som avses i punkt 1 i den här artikeln eller den upplysningsskyldighet som anges i artikel 24 är tillämplig på gälla mikroföretag och små företag, om det finns tillräckliga bevis för att sådana företag skulle kunna användas för att kringgå det förbudet eller den skyldigheten.
Den första delegerade akten som avses i första stycket ska antas senast den 19 juli 2025.
Artikel 26
Konsoliderad information om förstörelse av osålda konsumentprodukter
Senast den 19 juli 2027 och därefter var 36:e månad ska kommissionen på sin webbplats offentliggöra konsoliderad information om förstörelse av osålda konsumentprodukter, inbegripet följande element:
Förekomsten av förstörelse av specifika grupper av osålda konsumentprodukter per år, på grundval av den information som lämnas av ekonomiska aktörer i enlighet med artikel 24.1.
Den jämförande miljöpåverkan till följd av förstörelse av osålda konsumentprodukter per produktgrupp.
KAPITEL VII
EKONOMISKA AKTÖRERS SKYLDIGHETER
Artikel 27
Tillverkares skyldigheter
När tillverkare släpper ut produkter som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 på marknaden eller tar dem i bruk ska de säkerställa att
dessa produkter är utformade och tillverkade i enlighet med prestandakraven i de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4,
dessa produkter åtföljs av den information som krävs enligt artikel 7 och de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4, och
ett digital produktpass är tillgängligt i enlighet med artikel 9 och de delegerade akter som antas enligt artikel 4, inbegripet en säkerhetskopia av den mest aktuella versionen av det digitala produktpasset som lagras av en leverantör av tjänster avseende digitala produktpass i enlighet med artikel 10.4.
Om överensstämmelsen hos en produkt som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 med de tillämpliga kraven har styrkts genom det förfarandet ska tillverkarna upprätta en EU-försäkran om överensstämmelse i enlighet med artikel 44 och förse produkten med den CE-märkning som föreskrivs i artikel 46. Om kommissionen emellertid har fastställt alternativa regler enligt artikel 4.6 d ska tillverkaren anbringa märkning om överensstämmelse i enlighet med dessa regler.
För produkter som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 ska tillverkare ange namn, registrerat firmanamn eller registrerat varumärke, postadress samt elektroniska kommunikationsmedel genom vilka de kan kontaktas
på den offentliga delen av det digitala produktpasset, i tillämpliga fall, och
på produkten eller, om detta inte är möjligt, på förpackningen eller i ett dokument som åtföljer produkten.
Adressen ska ange en enda kontaktpunkt där tillverkaren kan kontaktas. Kontaktuppgifterna ska vara tydliga, begripliga och läsbara.
Tillverkarna ska dock på papper, i ett koncist format, tillhandahålla säkerhetsinformation och instruktioner som är relevanta för kundernas och andra berörda aktörers hälsa och säkerhet.
När de digitala instruktionerna tillhandahålls ska tillverkaren inkludera dem i det digitala produktpasset och göra dem tillgängliga via motsvarande databärare eller, om det digitala produktpasset inte är tillämpligt, ange på produkten eller, om detta inte är möjligt, på förpackningen eller i ett medföljande dokument, hur tillgång fås till de digitala instruktionerna.
Tillverkaren ska presentera de digitala instruktionerna i ett format som gör det möjligt att ladda ned och spara dem på en elektronisk enhet så att användaren alltid kan få tillgång till dem och ska göra dem tillgängliga online under produktens förväntade livslängd, men i alla händelser i minst 10 år efter utsläppandet på marknaden eller ibruktagandet av produkten.
På kundens begäran vid tidpunkten för köpet eller upp till 6 månader efter köpet ska tillverkaren kostnadsfritt tillhandahålla de digitala instruktionerna i pappersformat inom en månad från mottagandet av begäran.
I de delegerade akter som antas enligt artikel 4 får det anges att viss information som ingår i de digitala instruktionerna också tillhandahålls i pappersformat.
Tillverkarna ska omedelbart underrätta marknadskontrollmyndigheterna i de medlemsstater där de har tillhandahållit produkten eller tagit den i bruk om den misstänkta bristande överensstämmelsen och om eventuella korrigerande åtgärder som har vidtagits.
Tillverkarna ska föra ett register över klagomål och synpunkter så länge som det är nödvändigt för tillämpningen av denna förordning, men inte längre än fem år efter det att de har lämnats in, och göra registret tillgängligt på begäran av en marknadskontrollmyndighet.
Tillverkare ska samarbeta med den behöriga nationella myndigheten beträffande alla korrigerande åtgärder som vidtas för att avhjälpa alla fall av bristande överensstämmelse med de krav som fastställs i den tillämpliga delegerade akt som antagits enligt artikel 4.
Artikel 28
Auktoriserade representanter
Skyldigheterna i enlighet med artikel 27.1 och upprättandet av teknisk dokumentation får inte delegeras till den auktoriserade representanten.
En auktoriserad representant ska utföra de uppgifter som anges i fullmakten från tillverkaren. Fullmakten ska ge den auktoriserade representanten rätt att minst göra följande:
Hålla EU-försäkran om överensstämmelse och den tekniska dokumentationen tillgänglig för de nationella marknadskontrollmyndigheterna i tio år efter det att en produkt som omfattas av en delegerad akt som har antagits i enlighet med artikel 4 har släppts ut på marknaden eller tagits i bruk såvida inte en annan period har angetts i den delegerade akten.
På begäran samarbeta med de behöriga nationella myndigheterna om de åtgärder som vidtas för att åtgärda fall av bristande efterlevnad hos en produkt som omfattas av den auktoriserade representantens fullmakt.
På en motiverad begäran från en behörig nationell myndighet ge den myndigheten all information och dokumentation som behövs för att visa att produkten överensstämmer med kraven, på ett språk som lätt kan förstås av den myndigheten, så snart som möjligt och i alla händelser inom femton dagar från mottagande av en sådan begäran.
Säga upp fullmakten om tillverkaren agerar i strid med sina skyldigheter enligt denna förordning.
Artikel 29
Importörernas skyldigheter
Innan importörer släpper ut en produkt som omfattas av en delegerad akt som har antagits i enlighet med artikel 4 på marknaden ska de se till att
tillverkaren har utfört ett lämpligt förfarande för bedömning av överensstämmelse och har upprättat den tekniska dokumentationen,
produkten åtföljs av den information som krävs enligt artikel 7 och de delegerade akter som har antagits i enlighet med artikel 4, och
ett digitalt produktpass finns tillgängligt i enlighet med artikel 9 och de delegerade akter som antas enligt artikel 4, inbegripet en säkerhetskopia av den mest aktuella versionen av det digitala produktpasset som lagras av en leverantör av tjänster avseende digitala produktpass i enlighet med artikel 10.4.
Importören ska vidare säkerställa att en produkt som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 är försedd med den CE-märkning som avses i artikel 45, i tillämpliga fall i enlighet med de regler och villkor som avses i artikel 46, eller den alternativa märkning om överensstämmelse som föreskrivs i en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4.6 d och åtföljs av de dokument som krävs, samt att tillverkaren har uppfyllt kraven i artikel 27.5 och 27.6.
Om importörerna anser eller har skäl att tro att en produkt inte överensstämmer med kraven i de tillämpliga delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 får de inte släppa ut produkten på marknaden eller ta den i bruk förrän den har bringats i överensstämmelse.
För produkter som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 ska importörer ange namn, registrerat firmanamn eller registrerat varumärke, postadress på vilken samt elektroniska kommunikationsmedel genom vilka de kan kontaktas
på den offentliga delen av det digitala produktpasset, i tillämpliga fall, och
på produkten eller, om detta inte är möjligt, på förpackningen eller i ett dokument som åtföljer produkten.
Kontaktuppgifterna ska vara tydliga, begripliga och läsbara.
Importörerna ska omedelbart underrätta marknadskontrollmyndigheterna i de medlemsstater där de har tillhandahållit produkten om den misstänkta bristande överensstämmelsen och om eventuella korrigerande åtgärder som har vidtagits.
Importörerna ska samarbeta med den behöriga nationella myndigheten beträffande alla korrigerande åtgärder som vidtas för att avhjälpa alla fall av bristande överensstämmelse med de krav som fastställs i den tillämpliga delegerad akt som antagits enligt artikel 4.
Artikel 30
Distributörernas skyldigheter
Innan distributörer tillhandahåller en produkt som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 på marknaden ska de kontrollera att
produkten är försedd med CE-märkning i enlighet med artiklarna 45 och 46 eller den märkning om överensstämmelse som har antagits i enlighet med artikel 4.6 d, och i tillämpliga fall är märkt eller är kopplad till ett digitalt produktpass i enlighet med de delegerade akterna,
produkten åtföljs av de dokument och digitala instruktioner som krävs, på ett språk som kunder lätt kan förstå, enligt vad som fastställs av den berörda medlemsstaten, och att sådana instruktioner är tydliga, begripliga och läsbara och åtminstone innehåller den information som anges i artikel 7.2 b ii, enligt vad som specificeras i den delegerade akt som har antagits i enlighet med artikel 4; att skyldigheterna enligt artikel 27.7 fjärde och femte styckena ska gälla i tillämpliga delar, och
tillverkaren och importören har uppfyllt de krav som anges i artiklarna 27.5, 27.6 och 29.3.
Distributörerna ska, så länge de har ansvar för en produkt, säkerställa att lagrings- eller transportförhållandena inte äventyrar produktens överensstämmelse med de krav som fastställs i de tillämpliga delegerade akter som har antagits enligt artikel 4.
Distributörerna ska omedelbart underrätta marknadskontrollmyndigheterna i de medlemsstater där de har tillhandahållit produkten om den misstänkta bristande överensstämmelsen och om eventuella korrigerande åtgärder som har vidtagits.
Distributörerna ska samarbeta med den behöriga nationella myndigheten beträffande alla åtgärder som vidtas för att avhjälpa alla fall av bristande överensstämmelse med den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4.
Artikel 31
Återförsäljarnas skyldigheter
Återförsäljarna ska, även vid distansförsäljning
på ett synligt sätt för kunder och potentiella kunder visa de etiketter som föreskrivs i enlighet med artikel 32.1 b eller c,
i visuella annonser eller i tekniskt reklammaterial för en viss modell hänvisa till informationen på de etiketter som tillhandahålls i enlighet med artikel 32.1 b eller c, enligt de tillämpliga delegerade akter som har antagits enligt artikel 4,
inte tillhandahålla eller visa andra etiketter, märken, symboler eller påskrifter som sannolikt kan vilseleda eller leda till förväxling hos kunder och potentiella kunder med avseende på informationen på etiketten beträffande ekodesignkrav.
Artikel 32
Skyldigheter med avseende på etiketter
Om det i en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 krävs att produkter ska vara försedda med en sådan etikett som avses i artikel 16 ska de ekonomiska aktörerna som släpper ut produkterna på marknaden eller tar dem i bruk
säkerställa att produkterna, för varje enskild enhet och utan kostnad, åtföljs av tryckta etiketter i enlighet med den delegerade akten,
utan kostnad tillhandahålla tryckta etiketter eller digitala kopior av etiketten till återförsäljaren, utan dröjsmål och under alla omständigheter inom fem arbetsdagar räknat från återförsäljarens begäran,
säkerställa att deras etiketter är korrekta, och tillhandahålla den tekniska dokumentation som behövs för att riktigheten ska kunna bedömas.
Om det i en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 krävs att produkter ska vara försedda med en sådan etikett som avses i artikel 16 ska de ekonomiska aktör som tillhandahåller produkterna på marknaden eller tar dem i bruk
i visuella annonser eller i tekniskt reklammaterial för en viss modell hänvisa till informationen på etiketten i enlighet med de tillämpliga delegerade akter som har antagits enligt artikel 4,
inte tillhandahålla eller visa andra etiketter, märken, symboler eller påskrifter som sannolikt kan vilseleda eller leda till förväxling hos kunder eller potentiella kunder med avseende på informationen på etiketten beträffande ekodesignkrav.
Artikel 33
Skyldigheter för leverantörer av distributionstjänster
Leverantörer av distributionstjänster ska, för produkter som de hanterar och som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4, säkerställa att villkoren under lagring, förpackning, adressering eller avsändning inte äventyrar produkternas överensstämmelse med den delegerade akten.
Artikel 34
De fall när importörer och distributörer ska ha samma skyldigheter som tillverkaren
Importörer eller distributörer ska vid tillämpningen av denna förordning anses vara tillverkare om de
släpper ut en produkt som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 på marknaden under sitt namn eller varumärke, eller
ändrar en sådan produkt som redan har släppts ut på marknaden på ett sätt som påverkar överensstämmelsen med de krav som fastställs i de tillämpliga delegerade akter som har antagits enligt artikel 4.
Artikel 35
Skyldigheter för leverantörer av internetbaserade marknadsplatser och sökmotorer
Utan att det påverkar de allmänna skyldigheter som avses i första stycket ska leverantörer av internetbaserade marknadsplatser samarbeta med marknadskontrollmyndigheterna, på begäran av dessa myndigheter och i specifika fall, för att underlätta alla åtgärder som vidtas för att undanröja eller, om så inte är möjligt, minska den bristande överensstämmelsen hos en produkt som erbjuds eller har erbjudits för försäljning online genom deras tjänster.
Denna gemensamma kontaktpunkt kan vara samma kontaktpunkt som den som avses i artikel 22.1 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/988 ( 5 ) eller artikel 11.1 i förordning (EU) 2022/2065.
Artikel 36
De ekonomiska aktörernas informationsskyldighet
När ekonomiska aktörer tillhandahåller en produkt som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4 på marknaden genom distansförsäljning, ska de säkerställa att produkterbjudandet tydligt och synligt anger åtminstone följande information:
Tillverkarens namn, registrerade firmanamn eller registrerade varumärke samt den postadress och den elektroniska adress där tillverkaren kan kontaktas.
Om tillverkaren inte är etablerad i unionen: namn, postadress och elektronisk adress och telefonnummer för den ekonomiska aktör som är etablerad i unionen i den mening som avses i artikel 4.2 i förordning (EU) 2019/1020.
Information som gör det möjligt att identifiera produkten, inbegripet en bild av den, dess typ och eventuell annan produktbeteckning.
De ekonomiska aktörerna ska på motiverad begäran förse marknadskontrollmyndigheterna med följande:
Namnet på den ekonomiska aktör som har levererat en produkt till dem som omfattas av en delegerad akt som har antagits enligt artikel 4.
Namnet på den ekonomiska aktör som de har levererat sådana produkter till, samt kvantiteter och exakta modeller av sådana produkter.
De ekonomiska aktörerna ska säkerställa att de kan lämna den information som avses i första stycket i tio år efter det att de har levererats de berörda produkterna och i tio år efter det att de har levererat dessa produkter, såvida inte en annan period har angetts i den delegerade akten som avses i punkt 1. Denna information ska lämnas i pappersform eller i elektronisk form senast 15 dagar efter mottagandet av en begäran från marknadskontrollmyndigheten.
När kommissionen kräver att tillverkare, deras auktoriserade representanter eller importörer ska göra delar av den tekniska dokumentationen avseende den berörda produkten tillgängliga på digital väg enligt artikel 4.6 a iii, ska den beakta följande kriterier:
Behovet av att underlätta marknadskontrollmyndigheternas kontroll av att tillverkare, deras auktoriserade representanter och importörer uppfyller de tillämpliga kraven.
Behovet av att undvika en oproportionerlig administrativ börda för de ekonomiska aktörerna, särskilt SMF.
Kommissionen ska ange på vilket sätt relevanta delar av den tekniska dokumentationen ska göras tillgängliga. Om det finns ett digitalt produktpass ska teknisk dokumentation göras tillgänglig via det.
Artikel 37
De ekonomiska aktörernas övervaknings- och rapporteringsskyldighet
När tillverkare, deras auktoriserade representanter eller importörer åläggs att tillhandahålla kommissionen information om de kvantiteter av en produkt enligt artikel 4.6 b, ska kommissionen beakta följande kriterier:
Tillgången till bevis som avser den berörda produktens marknadspenetration och som är nödvändiga för att underlätta översynen av delegerade akter som har antagits i enlighet med artikel 4 och som är tillämpliga på den produkten.
Behovet av att undvika en oproportionerlig administrativ börda för de ekonomiska aktörerna, särskilt SMF.
Nyttan av informationen som krävs och proportionaliteten i detta krav.
Kommissionen ska ange den period som den information som avses i första stycket ska avse. Denna information ska anpassas efter produktmodell.
Kommissionen ska ange hur och hur ofta den relevanta informationen ska göras tillgänglig.
Kommissionen ska säkerställa att den tillgängliggjorda informationen behandlas på ett säkert sätt och i enlighet med unionsrätten.
När kommissionen kräver, enligt artikel 4.6 c i, att en produkt ska kunna mäta den energi som den använder eller sin prestanda med avseende på andra relevanta produktparametrar som avses i bilaga I medan produkten används ska den beakta följande kriterier:
Nyttan av uppgifter som genereras under användningen för att slutanvändare ska kunna förstå och hantera produktens energianvändning eller prestanda.
Den tekniska genomförbarheten för registrering av uppgifter som genereras under användningen.
Behovet av att undvika en oproportionerlig administrativ börda för de ekonomiska aktörerna, särskilt SMF.
Behovet av att säkerställa att inga uppgifter samlas in som gör det möjligt att identifiera enskilda personer eller dra slutsatser om enskilda personers beteende.
När kommissionen kräver att tillverkare, deras auktoriserade representanter eller importörer ska samla in icke-personuppgifter som genereras under användningen som avses i punkt 2 i denna artikel, och rapportera sådana uppgifter till kommissionen enligt artikel 4.6 c ii, ska kommissionen beakta följande kriterier:
Nyttan av icke-personuppgifter som genereras under användningen för kommissionen när den ser över ekodesignkraven eller bistår marknadskontrollmyndigheterna med statistisk information för deras riskbaserade analyser.
Behovet av att undvika en oproportionerlig administrativ börda för de ekonomiska aktörerna, särskilt SMF.
De krav som avses i punkt 4 får i synnerhet bestå av följande:
Insamling av icke-personuppgifter som genereras under användningen om åtkomst till dem kan ske på distans via internet efter uttryckligt samtycke från slutanvändaren i syfte att göra dessa uppgifter tillgängliga.
Rapportering av dessa uppgifter till kommissionen åtminstone en gång per år.
Om rapportering krävs enligt första stycket b ska de uppgifterna omfatta, i förekommande fall, modellens identifieringsnummer såsom det är registrerat i den produktdatabas som avses i artikel 12.1 i förordning (EU) 2017/1369 och, om det är relevant för deras prestanda, allmän geografisk information om produkterna.
Artikel 38
Krav på aktörer längs leveranskedjan
När så anges i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4 ska aktörer längs leveranskedjan
på begäran och kostnadsfritt förse tillverkare, anmälda organ och behöriga nationella myndigheter med tillgänglig relevant information om de produkter eller tjänster som de levererar,
i avsaknad av den information som avses i led a tillåta att tillverkare bedömer de produkter eller tjänster som de levererar och ge dessa tillverkare tillgång till relevanta dokument eller anläggningar, och
göra det möjligt för anmälda organ och behöriga nationella myndigheter att kontrollera riktigheten i den relevanta information som rör deras verksamhet.
KAPITEL VIII
PRODUKTÖVERENSSTÄMMELSE
Artikel 39
Provnings-, mätnings- och beräkningsmetoder
När kommissionen fastställer kravet att använda digitala verktyg enligt artikel 4.6 c iii ska den beakta följande kriterier:
Behovet av att säkerställa en harmoniserad tillämpning av beräkningsmetoderna.
Behovet av att minimera den administrativa bördan för ekonomiska aktörer.
Digitala verktyg ska finnas tillgängliga utan kostnad för ekonomiska aktörer.
Artikel 40
Förhindrande av kringgående och försämring av prestanda
Vid tillämpningen av denna punkt ska produkter som är utformade för att kunna upptäcka att de provas och som automatiskt ändrar sin prestanda som en reaktion, och produkter som i förväg har ställts in för att ändra sin prestanda när de provas anses som produkter som har utformats för att ändra beteende eller egenskaper när de provas.
Vid tillämpningen av denna punkt ska instruktioner som före provning leder till en manuell ändring av produkten som ändrar produktens prestanda anses som instruktioner som är specifika för provning och som ändrar produkternas beteende eller egenskaper.
Uppdateringar av programvara eller fast programvara får inte under några omständigheter leda till en försämring av den produktprestanda som avses i första stycket i denna punkt på så sätt att produkten inte längre uppfyller de krav som fastställs i delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 och som är tillämpliga vid den tidpunkten då produkten släpps ut på marknaden eller tas i bruk.
Artikel 41
Presumtion om överensstämmelse
Artikel 42
Gemensamma specifikationer
Dessa genomförandeakter får endast antas om följande villkor är uppfyllda:
Kommissionen har, enligt artikel 10.1 i förordning (EU) nr 1025/2012, begärt att en eller flera europeiska standardiseringsorganisationer ska utarbeta en harmoniserad standard för ett ekodesignkrav, för ett väsentligt krav för digitala produktpass som avses i artiklarna 10 och 11 i den här förordningen eller för en provnings-, mätnings- eller beräkningsmetod som avses i artikel 39 i den här förordningen, och
begäran har inte godtagits,
den harmoniserade standard som avser begäran levereras inte inom den tidsfrist som fastställts i enlighet med artikel 10.1 i förordning (EU) nr 1025/2012, eller
den harmoniserade standarden överensstämmer inte med begäran.
Ingen hänvisning till harmoniserade standarder för ett ekodesignkrav, för ett väsentligt krav för digitala produktpass som avses i artiklarna 10 och 11 i den här förordningen eller för en provnings-, mätnings- eller beräkningsmetod som avses i artikel 39 i den här förordningen har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning i enlighet med förordning (EU) nr 1025/2012 och en sådan hänvisning förväntas inte heller offentliggöras inom en rimlig tidsperiod.
De genomförandeakter som avses i första stycket i denna punkt ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 73.3.
Om hänvisningar till en harmoniserad standard offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning ska kommissionen upphäva de genomförandeakter som avses i punkt 1 eller de delar av dem som omfattar samma ekodesignkrav, väsentliga krav för digitala produktpass och krav för provnings-, mätnings- eller beräkningsmetoder.
Artikel 43
Bedömning av överensstämmelse
När kommissionen specificerar det tillämpliga förfarandet för bedömning av överensstämmelse enligt artikel 4.5 ska den beakta följande kriterier:
Huruvida den berörda modulen är lämplig för produkttypen och för de relevanta ekodesignkraven och står i proportion till det allmänintresse som eftersträvas.
Vilka riskerna med produkten är och i vilken omfattning bedömningen av överensstämmelse motsvarar risktypen och risknivån.
Tillverkarens behov av att kunna välja mellan modulerna för kvalitetssäkring och produktcertifiering enligt bilaga II till beslut nr 768/2008/EG i de fall det är obligatoriskt att involvera en tredje part.
Artikel 44
EU-försäkran om överensstämmelse
Artikel 45
Allmänna principer för CE-märkningen
CE-märkningen ska omfattas av de allmänna principer som fastställs i artikel 30 i förordning (EG) nr 765/2008.
Artikel 46
Regler och villkor för anbringande av CE-märkningen
Det anmälda organets identifikationsnummer ska anbringas av organet självt eller, i enlighet med dess anvisningar, av tillverkaren eller dennes auktoriserade representant.
Artikel 47
Särskilda regler för märkningar
Vad gäller produkter som inte omfattas av unionsrättsliga krav på CE-märkning enligt unionsrätten, ska kommissionen beakta följande kriterier när den specificerar regler för märkningar som påvisar överensstämmelse med de tillämpliga ekodesignkraven enligt artikel 4.6 d:
Behovet av att minimera den administrativa bördan för de ekonomiska aktörerna.
Behovet av att säkerställa att det råder enhetlighet i förhållande till andra märkningar som är tillämpliga på en viss produkt.
Behovet av att förhindra förväxling när det gäller betydelsen av märkningar inom ramen för annan unionsrätt.
KAPITEL IX
ANMÄLAN AV ORGAN FÖR BEDÖMNING AV ÖVERENSSTÄMMELSE
Artikel 48
Anmälan
När tredjepartsbedömningar av överensstämmelse föreskrivs enligt de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 ska medlemsstaterna anmäla till kommissionen och de andra medlemsstaterna vilka organ som har fått i uppdrag att utföra dessa bedömningar.
Artikel 49
Anmälande myndigheter
Artikel 50
Krav på anmälande myndigheter
Artikel 51
Anmälande myndigheters informationsskyldighet
Medlemsstaterna ska informera kommissionen om sina förfaranden för bedömning och anmälan av organ för bedömning av överensstämmelse och för övervakning av anmälda organ samt om eventuella ändringar av förfarandena.
Kommissionen ska offentliggöra denna information.
Artikel 52
Krav avseende anmälda organ
Ett organ för bedömning av överensstämmelse, dess högsta ledning och den personal som ansvarar för att utföra bedömningen av överensstämmelse får inte vara direkt involverade i designen, tillverkningen eller konstruktionen, eller marknadsföringen, installationen, användningen eller underhållet av dessa produkter, och får inte heller företräda parter som bedriver sådan verksamhet. De får inte delta i någon verksamhet som kan påverka deras objektivitet och integritet i samband med den bedömning av överensstämmelse för vilken de har anmälts. Detta ska framför allt gälla konsulttjänster.
Organ för bedömning av överensstämmelse ska säkerställa att deras moder- eller systerbolags, dotterbolags eller underentreprenörers verksamhet inte påverkar konfidentialiteten, objektiviteten eller opartiskheten i organens bedömningar av överensstämmelse.
Ett organ för bedömning av överensstämmelse får inte till en underentreprenör eller ett dotterbolag delegera inrättandet och övervakningen av interna förfaranden, allmänna riktlinjer, uppförandekoder eller andra interna regler, avdelningen av sin personal till särskilda uppgifter eller besluten om bedömning av överensstämmelse.
Vid alla tidpunkter och för varje förfarande för bedömning av överensstämmelse och för varje typ eller kategori av produkter för vilka det har anmälts ska organet för bedömning av överensstämmelse ha följande till sitt förfogande:
Nödvändig personal med teknisk kunskap och tillräcklig och lämplig erfarenhet för att kunna utföra de uppgifter som ingår i bedömningen av överensstämmelse.
Nödvändiga beskrivningar av de förfaranden i enlighet med vilka bedömning av överensstämmelse utförs, vilka ska säkerställa insyn och möjligheten att reproducera förfarandena, inbegripet en beskrivning av hur relevant personal, deras ställning och uppgifter motsvarar de uppgifter för bedömning av överensstämmelse som organet avser att bli anmält för.
Lämpliga rutiner och förfaranden för att skilja mellan de uppgifter som organet utför i sin egenskap av anmält organ och dess övriga verksamhet.
Förfaranden för utförande av verksamhet som tar vederbörlig hänsyn till ett företags storlek, bransch och struktur, graden av komplexitet i den berörda tekniken i produkten och eventuell massproduktion eller serietillverkning.
Det ska ha de nödvändiga medlen för att korrekt kunna utföra de tekniska och administrativa uppgifterna i samband med bedömningen av överensstämmelse och ha tillgång till den utrustning och de hjälpmedel som är nödvändiga.
Den personal som ansvarar för att utföra bedömningen av överensstämmelse ska ha
fullgod teknisk och yrkesinriktad utbildning som täcker all slags bedömning av överensstämmelse för vilken organet för bedömning av överensstämmelse har anmälts,
tillfredsställande kunskaper om kraven för de bedömningar som de utför och tillräckliga befogenheter att utföra dessa bedömningar, inbegripet lämplig kunskap om och förståelse av relevant lagstiftning, provnings-, mätnings- och beräkningskrav, tillämpliga harmoniserade standarder eller gemensamma specifikationer och de relevanta bestämmelserna i denna förordning samt de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4,
förmåga att upprätta intyg, protokoll och rapporter som visar att bedömningarna har utförts.
Den personal som ansvarar för att fatta bedömningsbeslut ska
vara anställd av organet för bedömning av överensstämmelse enligt den anmälande medlemsstatens nationella rätt,
inte omfattas av några potentiella intressekonflikter,
vara behörig att kontrollera de bedömningar som utförs av annan personal, externa experter eller underentreprenörer,
vara tillräckligt många för att säkerställa kontinuitet i verksamheten och en konsekvent strategi för bedömningar av överensstämmelse.
Ersättningen till den högsta ledningen för och bedömningspersonalen vid organet för bedömning av överensstämmelse får inte vara beroende av antalet bedömningar som har utförts eller deras resultat.
Artikel 53
Presumtion om överensstämmelse för organ för bedömning av överensstämmelse
För ett organ för bedömning av överensstämmelse som kan visa att det uppfyller kriterierna i de relevanta harmoniserade standarderna eller delar av dem till vilka hänvisningar har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning ska en presumtion om överensstämmelse med kraven i artikel 52 gälla, på villkor att dessa krav omfattas av de tillämpliga harmoniserade standarderna.
Artikel 54
Dotterbolag och underentreprenörer till anmälda organ
Artikel 55
Ansökan om anmälan
Artikel 56
Anmälningsförfarande
Endast ett sådant organ ska anses vara ett anmält organ vid tillämpning av denna förordning.
Det berörda organet får bedriva verksamhet i egenskap av anmält organ endast efter det att anmälan har blivit giltig.
Kommissionen ska inte offentliggöra en anmälan om den är eller blir medveten om att det berörda anmälda organet inte uppfyller kraven i artikel 52.
Artikel 57
Identifikationsnummer och förteckning över anmälda organ
Organet ska tilldelas ett enda nummer även om det anmäls enligt flera unionsakter.
Kommissionen ska säkerställa att denna förteckning hålls uppdaterad.
Artikel 58
Ändringar i anmälan
Artikel 59
Ifrågasättande av anmälda organs kompetens
Kommissionen ska uppdatera den förteckning över anmälda organ som avses i artikel 57.2 inom två veckor från det att de anmälande medlemsstaterna meddelar vilka korrigerande åtgärder som de vidtagit i enlighet med första stycket i denna punkt.
Artikel 60
De anmälda organens operativa skyldigheter
Samtidigt ska de dock beakta den grad av noggrannhet och den skyddsnivå som krävs för att produkten ska överensstämma med de relevanta kraven.
Artikel 61
De anmälda organens informationsskyldighet
Anmälda organ ska informera den anmälande myndigheten om följande:
Avslag på ansökan om intyg, eller restriktioner eller tillfällig eller slutlig återkallelse av ett intyg.
Omständigheter som inverkar på omfattningen av och villkoren för anmälan.
Begäran från marknadskontrollmyndigheterna om verksamhet avseende bedömningar av överensstämmelse.
På begäran, verksamhet avseende bedömningar av överensstämmelse inom ramen för anmälan och all annan verksamhet, inklusive gränsöverskridande verksamhet och underentreprenad.
Om anmälda organ innehar eller mottar bevis om något av följande ska de varna, och dela dessa bevis med, den relevanta marknadskontrollmyndigheten eller den berörda anmälande myndigheten, beroende på vad som är lämpligt:
Att ett annat anmält organ uppfyller inte kraven i artikel 52 eller sina skyldigheter.
Att en produkt som har släppts ut på marknaden uppfyller inte de ekodesignkrav som fastställs i den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4.
Att en produkt som har släppts ut på marknaden på grund av sitt fysiska skick sannolikt kommer att medföra en allvarlig risk.
Artikel 62
Utbyte av erfarenheter
Kommissionen ska se till att det förekommer utbyte av erfarenheter mellan de myndigheter i medlemsstaterna som ansvarar för riktlinjerna för anmälan.
Artikel 63
Samordning av anmälda organ
De anmälda organen ska delta i arbetet i varje relevant grupp, direkt eller genom utsedda representanter.
KAPITEL X
INCITAMENT
Artikel 64
Incitament från medlemsstaterna
Artikel 65
Miljöanpassad offentlig upphandling
Minimikraven ska fastställas i förhållande till de produktaspekter som behandlas i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4 och som är tillämplig för produktgrupperna i fråga, enligt vad som är relevant för dessa produktgrupper.
Minimikraven ska grunda sig på de två högsta prestandaklasserna, de högsta poängen eller, när dessa inte finns tillgängliga, de bästa möjliga prestandanivåer som anges i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4 och som är tillämplig för produktgrupperna i fråga.
Tilldelningskriterierna ska, när så är lämpligt, ges en minimiviktning på mellan 15 och 30 procent i tilldelningsprocessen, vilket gör det möjligt att på ett betydande sätt påverka resultatet av anbudsförfarandet samt gynnar de miljömässigt mest hållbara produkterna.
Det ska finnas mål på en årlig eller flerårig basis om att en minimiandel på 50 procent av upphandlingen som genomförs av upphandlande myndigheter eller upphandlande enheter, eller på en aggregerad nationell nivå, ska utgöras av de miljömässigt mest hållbara produkterna.
Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 73.3.
KAPITEL XI
MARKNADSKONTROLL
Artikel 66
Planerad marknadskontrollaktiviteter
Det avsnitt som avses i punkt 1 ska åtminstone inkludera
de produkter eller krav som har identifierats som prioriteringar för marknadskontrollen, med beaktande av de gemensamma prioriteringar som fastställts av gruppen för administrativt samarbete (Adco-gruppen), som inrättats enligt artikel 30.2 i förordning (EU) 2019/1020, i enlighet med artikel 68.1 a och rapporterna enligt artikel 67.2,
de marknadskontrollaktiviteter som planeras för att minska eller för att få den bristande överensstämmelsen att upphöra för de produkter eller krav som har identifierats som prioriteringar, inbegripet vilken typ av kontroller som ska utföras under den period som omfattas av den nationella strategin för marknadskontroll.
De prioriteringar för marknadskontroll som avses i punkt 1 andra stycket a ska fastställas på grundval av objektiva kriterier, däribland
de nivåer av bristande överensstämmelse som har konstaterats på den marknad som omfattas av marknadskontrollmyndighetens behörighet,
den bristande överensstämmelsens miljöpåverkan,
i förekommande fall, antalet klagomål som mottagits från slutanvändare eller konsumentorganisationer, eller annan information som mottagits från ekonomiska aktörer eller media,
antalet relevanta produkter som tillhandahålls på den marknad som omfattas av marknadskontrollmyndighetens behörighet,
antalet relevanta ekonomiska aktörer som är verksamma på den marknad som omfattas av marknadskontrollmyndighetens behörighet.
Marknadskontrollmyndigheterna ska ha rätt att av den ansvariga ekonomiska aktören återkräva kostnaderna för inspektion av handlingar och fysisk provning av produkter om de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 inte följs.
Artikel 67
Rapportering och benchmarking
Rapporten ska innehålla följande:
Information om vilken typ av och hur många kontroller som marknadskontrollmyndigheterna har utfört under de fyra föregående kalenderåren i enlighet med artikel 34.4 och 34.5 i förordning (EU) 2019/1020.
Information om de nivåer av bristande överensstämmelse som har konstaterats och om typen och omfattningen av de sanktioner som har fastställts för de fyra föregående kalenderåren när det gäller produkter som omfattas av delegerade akter som har antagits i enlighet med artikel 4 i denna förordning.
En jämförelse av den information som avses i led a och b i denna punkt med den verksamhet som planeras inom ramen för det avsnitt om marknadskontrollaktiviteter som inrättats i enlighet med artikel 66.1.
Vägledande riktmärken för marknadskontrollmyndigheter med avseende på kontrollernas regelbundenhet och de fastställda sanktionernas typ och omfattning.
En förteckning över prioriteringar för marknadskontrollmyndigheter vad gäller produkter och krav.
Artikel 68
Samordning av och stöd till marknadskontroll
I samband med utförandet av de uppgifter som anges i artikel 32 i förordning (EU) 2019/1020 ska Adco-gruppen stödja genomförandet av det avsnitt om marknadskontrollaktiviteter som inrättats i enlighet med artikel 66.1 och identifiera följande:
Gemensamma prioriteringar för marknadskontroll enligt artikel 66.1 a, baserat på objektiva kriterier enligt artikel 66.2.
Prioriteringar när det gäller unionsstöd enligt punkt 2.
Krav som fastställs i delegerade akter som har antagits i enlighet med artikel 4 och som tillämpas eller tolkas på olika sätt och som bör prioriteras vid anordnandet av gemensamma utbildningsprogram eller antagande av riktlinjer i enlighet med punkt 2 i den här artikeln.
På grundval av de prioriteringar som fastställs av Adco-gruppen ska kommissionen
anordna gemensamma projekt för marknadskontroll och provning på områden av gemensamt intresse,
ombesörja gemensamma investeringar i marknadskontrollkapacitet, inbegripet utrustning och it-verktyg,
anordna gemensamma utbildningsprogram för personalen vid marknadskontrollmyndigheter, tullmyndigheter, anmälande myndigheter och anmälda organ, inbegripet program om korrekt tolkning och tillämpning av de krav som fastställs i delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 och om metoder och tekniker som är relevanta för att tillämpa eller kontrollera efterlevnaden av dessa krav,
utarbeta riktlinjer för tillämpning och säkerställande av efterlevnaden av de krav som fastställs i delegerade akter som har antagits enligt artikel 4, inbegripet gemensam praxis och metoder för effektiv marknadskontroll,
vid behov samråda med intressenter och experter.
Unionen ska där så är lämpligt finansiera de åtgärder som avses i första stycket led a, b och c.
KAPITEL XII
FÖRFARANDEN FÖR SKYDDSÅTGÄRDER
Artikel 69
Förfarande för att hantera produkter som utgör en risk på nationell nivå
Om marknadskontrollmyndigheterna vid utvärderingen konstaterar att produkten inte uppfyller de krav som har fastställts i denna förordning eller i den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4 ska de utan dröjsmål kräva att den berörda ekonomiska aktören vidtar lämpliga och proportionella korrigerande åtgärder, inom en rimlig tidsfrist som föreskrivs av marknadskontrollmyndigheterna och som står i proportion till typen av bristande överensstämmelse och, i förekommande fall, till hur allvarlig den är, för att få den bristande överensstämmelsen att upphöra. Dessa korrigerande åtgärder får bland annat omfatta de åtgärder som anges i artikel 16.3 i förordning (EU) 2019/1020.
Marknadskontrollmyndigheterna ska informera det berörda anmälda organet om detta.
De ska utan dröjsmål informera kommissionen och de övriga medlemsstaterna om dessa åtgärder.
Den information som ska tillhandahållas kommissionen och övriga medlemsstater i enlighet med punkt 4 i denna artikel ska lämnas via det informations- och kommunikationssystem som avses i artikel 34 i förordning (EU) 2019/1020 och ska innehålla alla tillgängliga upplysningar, särskilt de uppgifter som krävs för att identifiera den produkt som inte uppfyller kraven, produktens ursprung, vilken typ av bristande överensstämmelse som görs gällande och den risk produkten utgör, vilka typer av nationella åtgärder som har vidtagits och deras varaktighet samt synpunkterna från den berörda ekonomiska aktören. Marknadskontrollmyndigheterna ska även ange om den bristande överensstämmelsen beror på
att produkten inte uppfyller de krav som anges i den relevanta delegerade akt som antas enligt artikel 4 i denna förordning, eller
brister i de harmoniserade standarder eller gemensamma specifikationer som avses i artiklarna 41 och 42 i denna förordning som ger presumtion om överensstämmelse.
Artikel 70
Unionsförfarande i fråga om skyddsåtgärder
Denna genomförandeakt ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 73.3.
Kommissionen ska rikta beslutet till alla medlemsstater och omedelbart meddela dem samt den eller de berörda ekonomiska aktörerna om beslutet.
Om den nationella åtgärden anses oberättigad ska den medlemsstat som berörs dra tillbaka åtgärden.
Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 73.3.
Artikel 71
Formell bristande överensstämmelse
Om en medlemsstat konstaterar något av följande ska den ålägga den berörda ekonomiska aktören att få den bristande överensstämmelsen att upphöra:
CE-märkningen har anbringats i strid med artikel 30 i förordning (EG) nr 765/2008 eller artikel 46 i den här förordningen.
CE-märkningen har inte anbringats.
Det anmälda organets identifikationsnummer har anbringats i strid med artikel 46 eller saknas trots att det krävs.
Det har inte upprättats någon EU-försäkran om överensstämmelse.
EU-försäkran om överensstämmelse har inte upprättats på ett korrekt sätt.
Den tekniska dokumentationen är inte tillgänglig, är ofullständig eller innehåller fel.
Den information som avses i artikel 27.6 eller artikel 29.3 saknas, är felaktig eller ofullständig.
Något annat administrativt krav enligt artikel 27 eller artikel 29 eller i den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4 inte är uppfyllt.
KAPITEL XIII
DELEGERADE BEFOGENHETER OCH KOMMITTÉFÖRFARANDE
Artikel 72
Utövande av delegeringen
Artikel 73
Kommittéförfarande
KAPITEL XIV
SLUTBESTÄMMELSER
Artikel 74
Sanktioner
Medlemsstaterna ska säkerställa att de sanktioner som fastställs enligt denna artikel tar vederbörlig hänsyn till följande, i enlighet med vad som är tillämpligt:
Överträdelsens karaktär, allvarlighetsgrad och varaktighet.
När så är lämpligt, om överträdelsen skett med uppsåt eller genom oaktsamhet.
Den finansiella ställningen för den fysiska eller juridiska person som hålls ansvarig.
De ekonomiska fördelar som den fysiska eller juridiska person som hålls ansvarig har erhållit genom överträdelsen, i den mån de kan fastställas.
De miljöskador som överträdelsen har orsakat.
Alla åtgärder som den fysiska eller juridiska person som hålls ansvarig vidtagit för att mildra eller avhjälpa den skada som orsakats.
Om överträdelsen skett endast en gång eller vid upprepade tillfällen.
Andra eventuella försvårande eller förmildrande omständigheter som är tillämpliga på ärendet.
Medlemsstaterna ska åtminstone kunna fastställa följande sanktioner vid överträdelser av denna förordning:
böter,
tidsbegränsad uteslutning från offentliga upphandlingsförfaranden.
Artikel 75
Övervakning och utvärdering
Artikel 76
Gottgörelse för konsumenter
Om en produkt inte uppfyller de ekodesignkrav som fastställs i de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 ska följande ekonomiska aktörer vara ansvariga för skador som åsamkats konsumenten:
tillverkaren, eller
om tillverkaren inte är etablerad i unionen, och utan att detta påverkar dennes eget ansvar, importören eller den auktoriserade representanten, eller
om importören inte är etablerad i unionen eller om tillverkaren inte har någon auktoriserad representant, leverantören av distributionstjänster.
Skadeståndsansvaret för dessa ekonomiska aktörer ska inte påverka tillämpningen av andra avhjälpande åtgärder som konsumenterna har tillgång till enligt unionsrätten eller nationell rätt.
Artikel 77
Ändring av direktiv (EU) 2020/1828
Punkt 27 i bilaga I till direktiv (EU) 2020/1828 ska ersättas med följande:
Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1781 av den 13 juni 2024 om upprättande av en ram för att fastställa ekodesignkrav för hållbara produkter, om ändring av direktiv (EU) 2020/1828 och förordning (EU) 2023/1542 och om upphävande av direktiv 2009/125/EG (EUT L, 2024/1781, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1781/oj).’
Artikel 78
Ändring av förordning (EU) 2023/1542
I artikel 77 i förordning (EU) 2023/1542 ska följande punkt läggas till:
Artikel 79
Bestämmelser om upphävande och övergångsbestämmelser
Direktiv 2009/125/EG upphör att gälla med verkan från och med den 18 juli 2024, med undantag för följande:
Artiklarna 1, 2, 8.2, 11, 14, 15, 18 och 19 i, och bilagorna I, II, IV, V och VII till, direktiv 2009/125/EG i den version som är tillämplig den 17 juli 2024, vilka, i stället för artiklarna 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 19 och 20 i, och bilagorna I, II, III och IV till, denna förordning, ska fortsätta att tillämpas
till och med den 31 december 2026, vad gäller solpaneler, pannor och värmepumpar för rumsuppvärmning respektive med inbyggd tappvarmvattenberedning, varmvattenberedare, rumsvärmare för fastbränsle, luftkonditioneringsapparater, inbegripet luft-luftvärmepumpar och komfortfläktar, värmepannor för fastbränsle, produkter för ventilationsvärme och kylning, ventilationsenheter, dammsugare, köksapparater, vattenpumpar, industrifläktar, cirkulatorer, externa nätaggregat, datorer, servrar och datalagringsprodukter, krafttransformatorer, kylskåp och frysar för professionellt bruk och bildåtergivningsutrustning,
till och med den 31 december 2030, vad gäller produkter som regleras av genomförandeåtgärder som har antagits enligt artikel 15 i direktiv 2009/125/EG, dock enbart om det behövs ändringar för att avhjälpa tekniska problem med avseende på dessa genomförandeåtgärder.
Artiklarna 1.3, 2, 3.1, 4, 5, 8, 9.3, 10, 14 och 20 i och bilagorna IV, V och VI till direktiv 2009/125/EG i den version som är tillämplig den 17 juli 2024, vilka, i stället för artiklarna 1, 2, 27, 29, 41.4, 43.2, 44, 45, 46 och 74 i, och bilagorna IV och V till, denna förordning, ska fortsätta att tillämpas för produkter som regleras av genomförandeåtgärder som har antagits enligt artikel 15 i det direktivet tills dessa åtgärder upphör att gälla eller förklaras obsoleta.
Så snart kommissionen har antagit genomförandeåtgärder för de produkter som avses i led a i och ii enligt artikel 15 i direktiv 2009/125/EG ska led b i denna punkt tillämpas.
Artikel 80
Ikraftträdande
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
BILAGA I
Produktparametrar
Följande parametrar ska, när så är lämpligt, och vid behov kompletterade med andra, användas var och en för sig eller i kombination som utgångspunkt för att förbättra produktaspekterna:
Produktens eller dess komponenters beständighet och tillförlitlighet uttryckt i produktens garanterade livslängd, tekniska livslängd, genomsnittlig tid mellan fel, angivelse av uppgifter om produktens faktiska användningsområde, hållfasthet vid belastning eller förslitning.
Möjlighet till reparation och underhåll uttryckt i följande: egenskaper, tillgänglighet, leveranstid och överkomliga priser för reservdelar, modularitet, kompatibilitet med allmänt tillgängliga verktyg och reservdelar, tillgång till instruktioner om reparation och underhåll, antal använda material och komponenter, användning av standardkomponenter, användning av kodningsstandarder för komponenter och material för att kartlägga komponenter och material, antal processer och deras komplexitet och huruvida specialverktyg behövs, möjlighet till oförstörande demontering och återmontering, villkor för tillgång till produktuppgifter, villkor för tillgång till eller användning av den maskinvara och programvara som behövs.
Möjlighet till uppgradering, återanvändning, återtillverkning och rekonditionering uttryckt i antal material och komponenter som har använts, användning av standardkomponenter, användning av kodningsstandarder för komponenter och material för att kartlägga komponenter och material, antal nödvändiga processer och verktyg och deras komplexitet, möjlighet till oförstörande demontering och återmontering, villkor för tillgång till produktuppgifter, villkor för tillgång till eller användning av nödvändig maskinvara och programvara, villkor för tillgång till testprotokoll eller testutrustning som inte är allmänt tillgänglig, tillgång till garantier som är specifika för återtillverkade eller rekonditionerade produkter, villkor för tillgång till eller användning av teknik som skyddas av immateriell äganderätt, modularitet.
Design för materialåtervinning, möjlighet till materialåtervinning och materialåtervinningens kvalitet uttryckt i användning av material som enkelt kan materialåtervinnas, säker, enkel och oförstörande åtkomst till materialåtervinningsbara komponenter och material eller komponenter och material som innehåller farliga ämnen och materialsammansättning och materialhomogenitet, möjlighet till sortering med hög renhetsgrad, antal använda material och komponenter, användning av standardkomponenter, användning av kodningsstandarder för komponenter och material för att kartlägga komponenter och material, antal nödvändiga processer och verktyg och deras komplexitet, möjlighet till oförstörande demontering och återmontering, villkor för tillgång till produktuppgifter, villkor för tillgång till eller användning av nödvändig maskinvara och programvara.
Undvikande av tekniska lösningar som skadar återanvändning, uppgradering, reparation, underhåll, rekonditionering, återtillverkning och materialåtervinning av produkter och komponenter.
Användning av ämnen, särskilt ämnen som inger betänkligheter, som sådana, som beståndsdelar i ämnen eller i blandningar, under produktionen av produkter eller som leder till deras förekomst i produkter, även när dessa produkter omvandlas till avfall, och deras effekter på människors hälsa liksom deras miljöpåverkan.
Användning eller förbrukning av energi, vatten och andra resurser i en eller flera av produktens livscykelfaser, inbegripet inverkan på produkteffektiviteten av fysiska faktorer eller programvaruuppdateringar och uppdateringar av fast programvara, inklusive inverkan på avskogning.
Användning eller innehåll av materialåtervunnet material och återvinning av material, inbegripet kritiska råvaror.
Användning eller innehåll av hållbara förnybara material.
Produktens och emballagets vikt och volym samt förhållandet mellan produkt och emballage.
Införlivande av använda komponenter.
Mängd, egenskaper och tillgänglighet med avseende på de konsumtionsvaror som behövs för att använda och underhålla produkten korrekt, uttryckt i bland annat utbyte, teknisk livslängd, möjlighet till återanvändning, reparation och återtillverkning, förhållandet mellan massa och resurseffektivitet samt interoperabilitet.
Produktens miljöavtryck, uttryckt som en kvantifiering, i enlighet med tillämplig delegerad akt, av en produkts miljöpåverkan under dess livscykel, oavsett om det gäller en eller flera miljöpåverkanskategorier eller en samlad uppsättning påverkanskategorier.
Produktens koldioxidavtryck.
Produktens materialavtryck.
Utsläpp av mikroplast och nanoplast uttryckt i utsläpp under produktens relevanta livscykelfaser, inbegripet tillverkning, transport, användning och när produkten är uttjänt.
Utsläpp till luft, vatten eller mark under en eller flera av produktens livscykelfaser uttryckt i mängd och typ av utsläpp, inbegripet buller.
Mängden genererat avfall, inbegripet plast- och förpackningsavfall och möjligheten att enkelt återanvända detta, liksom den mängd farligt avfall som genereras.
Funktionsprestanda och användningsvillkor, inbegripet uttryckta i förmåga att användas på avsett sätt, försiktighetsåtgärder vid användning, nödvändiga färdigheter och kompatibilitet med andra produkter eller system.
Lättviktskonstruktion uttryckt i minskad materialförbrukning, last- och stressoptimering av strukturer, integrering av funktioner i materialet eller i en enda produktkomponent, användning av material med lägre densitet eller höghållfasthetsmaterial och hybridmaterial med avseende på materialbesparingar, materialåtervinning och andra cirkularitetsaspekter samt avfallsminskning.
BILAGA II
Förfarande för att definiera prestandakrav
Produktspecifika eller horisontella prestandakrav ska fastställas på följande sätt:
Vid en teknisk, miljömässig och ekonomisk analys ska en rad representativa modeller av produkten eller produkterna i fråga på marknaden väljas ut och tekniska möjligheter för att förbättra produktens prestanda med avseende på de produktparametrar som avses i bilaga I identifieras, med beaktande av dessa alternativs ekonomiska bärkraft och eventuella påtagliga ökningar av annan miljöpåverkan under livscykeln, liksom betydande försämringar för konsumenterna när det gäller prestanda eller användbarhet undviks.
Den analys som avses i första stycket ska också, för de parametrar som beaktas, identifiera de produkter och den teknik med bäst prestanda som är tillgängliga på marknaden, liksom nya tekniska förbättringar.
Prestandan hos de produkter som finns tillgängliga på internationella marknader och riktmärken i andra länders rätt ska beaktas både i samband med den analys som avses i första stycket och när krav fastställs.
På grundval av den analys som avses i första stycket och med beaktande av den ekonomiska och tekniska genomförbarheten, inbegripet tillgången till viktiga resurser och teknik, samt potentialen för förbättringar, ska nivåer eller icke-kvantitativa krav fastställas.
Alla koncentrationsgränser för de ämnen som avses i bilaga I led f ska baseras på en grundlig analys av ämnenas hållbarhet och deras identifierade alternativ, och de får inte ha någon betydande negativ effekt på människors hälsa eller miljöpåverkan. Eventuella prestandakrav avseende ämnen som avses i bilaga I led f ska beakta befintliga kemikaliesäkerhetsbedömningar som har utförts av relevanta unionsorgan för de berörda ämnena liksom kriterier som har tagits fram av kommissionen för säker och hållbar design av kemikaliers och material. De föreslagna koncentrationsgränserna ska också beakta tillsynsbarhetsaspekter, såsom analytiska detektionsgränser.
I förekommande fall ska den analys som avses i första stycket beaktaklimatförändringarnas sannolika påverkan på produkten under dess förmodade livslängd och produktens potential att förbättra klimatresiliensen under hela dess livscykel.
Det ska genomföras en känslighetsanalys som omfattar de relevanta faktorerna, till exempel priset på energi och andra resurser, kostnaden för råvaror och nödvändig teknik, produktionskostnader, rabattsatser, och i förekommande fall även de externa miljökostnaderna, inklusive uteblivna utsläpp av växthusgaser.
När den analys som avses i första stycket görs ska relevanta uppgifter som finns tillgängliga inom ramen för annan unionsverksamhet beaktas, inbegripet befintliga sektorsspecifika färdplaner enligt vad som avses i förordning (EU) 2021/1119, och omfatta tekniska uppgifter som ligger till grund för eller härrör från förordning (EG) nr 66/2010, direktiv 2010/75/EU, tekniska granskningskriterier som har antagits enligt förordning (EU) 2020/852 och EU:s kriterier för miljöanpassad offentlig upphandling.
Detsamma ska också gälla uppgifter från befintliga program som tillämpas i andra delar av världen för fastställande av specifika ekodesignkrav för produkter som omfattas av unionens handelsutbyte med sina ekonomiska partner.
BILAGA III
Digitala produktpass
(som avses i artiklarna 9–12)
I de krav som rör det digitala produktpass som fastställs i de delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 ska det specificeras vilka av nedanstående uppgifter som ska eller kan ingå i det digitala produktpasset:
Information som erfordras enligt artiklarna 7.2 b och 7.5 eller enligt annan unionsrätt som är tillämplig på den berörda produktgruppen.
Den unika produktbeteckningen på den nivå som anges i den tillämpliga delegerade akt som har antagits enligt artikel 4.
GTIN-nummer (Global Trade Identification Number) enligt Internationella standardiseringsorganisationens/Internationella elektrotekniska kommissionens standard ISO/IEC 15459-6 eller motsvarande för produkter eller delar av produkter.
Relevanta varukoder, till exempel Taric-nummer enligt definitionen i förordning (EEG) nr 2658/87.
Dokumentation och information om överensstämmelse som erfordras enligt denna förordning eller annan unionsrätt som är tillämplig på produkten, till exempel försäkran om överensstämmelse, teknisk dokumentation eller intyg om överensstämmelse.
Användarhandböcker, instruktioner, varningar eller säkerhetsinformation i enlighet med kraven i annan unionsrätt som är tillämplig på produkten.
Information om tillverkaren, såsom dess unika aktörsbeteckning och den information som avses i artikel 27.7.
Andra unika aktörsbeteckningar än tillverkarens.
Unika anläggningsbeteckningar.
Information om importören, inbegripet de uppgifter som avses i artikel 29.3 och dess registrerings- och identitetsnummer för ekonomiska aktörer (Eori-nummer).
Namn, kontaktuppgifter och unik aktörsbeteckning för den i unionen etablerade ekonomiska aktör som ansvarar för att utföra de uppgifter som anges i artikel 4 i förordning (EU) 2019/1020 eller artikel 15 i förordning (EU) 2023/988, eller liknande uppgifter enligt annan unionsrätt som är tillämplig på produkten.
Hänvisningen till den leverantör av tjänster avseende digitala produktpass som härbärgerar säkerhetskopian av produktpasset.
Databäraren, den unika produktbeteckning som avses i led b, de unika aktörsbeteckningar som avses i leden g, h och k och de unika anläggningsbeteckningar som avses i led i ska, om relevanta för de berörda produkterna, uppfylla ISO/IEC-standarderna ISO/IEC 15459-1:2014, ISO/IEC 15459-2:2015, ISO/IEC 15459-3:2014, ISO/IEC 15459-4:2014, ISO/IEC 15459-5:2014 och ISO/IEC 15459-6:2014.
De delegerade akter som har antagits enligt artikel 4 ska ange den information som är relevant för ekodesignkrav som tillverkarna får ta med i det digitala produktpasset utöver den information som krävs enligt artikel 9.2 a, inklusive information om särskilda frivilliga etiketter som är tillämpliga på produkten. Detta ska inbegripa huruvida ett EU-miljömärke har tilldelats produkten i enlighet med förordning (EG) nr 66/2010.
BILAGA IV
Intern tillverkningskontroll
(Modul A)
|
1. |
Intern tillverkningskontroll är det förfarande för bedömning av överensstämmelse genom vilket tillverkaren fullgör de skyldigheter som fastställs i punkterna 2, 3 och 4 och på eget ansvar säkerställer och försäkrar att produkten uppfyller kraven i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4. |
|
2. |
Teknisk dokumentation Tillverkaren ska upprätta den tekniska dokumentationen. Dokumentationen ska göra det möjligt att bedöma produktens överensstämmelse med kraven i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4. Den tekniska dokumentationen ska ange de tillämpliga kraven och, i den mån det är relevant för bedömningen, innehålla en beskrivning av produktens design, tillverkning och funktion. Den tekniska dokumentationen ska, där så är tillämpligt, innehålla åtminstone följande:
—
En allmän beskrivning av produkten och dess avsedda användning.
—
Konstruktions- och produktionsritningar samt scheman över komponenter, underenheter, kretsar osv.
—
Beskrivningar och förklaringar som behövs för att förstå dessa ritningar och scheman och hur produkten fungerar.
—
En förteckning över de helt eller delvis tillämpade harmoniserade standarder, gemensamma specifikationer eller andra relevanta tekniska specifikationer, till vilka hänvisningar har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning, samt beskrivningar av de lösningar som har valts för att uppfylla kraven när de harmoniserade standarderna inte har tillämpats. När det gäller delvis tillämpade harmoniserade standarder ska det i den tekniska dokumentationen specificeras vilka delar som har tillämpats.
—
Resultaten av gjorda konstruktionsberäkningar, utförda kontroller etc.
—
Resultaten av de mätningar som har utförts med avseende på ekodesignkrav, inbegripet uppgifter om dessa mätningars överensstämmelse med de ekodesignkrav som fastställs i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4.
—
Provningsrapporter.
—
En kopia av den information som tillhandahålls enligt informationskraven i artikel 7.
|
|
3. |
Tillverkning Tillverkaren ska vidta alla åtgärder som krävs för att säkerställa att tillverkningen och övervakningen av denna säkerställer att produkten överensstämmer med den tekniska dokumentation som avses i punkt 2 och med kraven i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4. |
|
4. |
CE-märkning och EU-försäkran om överensstämmelse Tillverkaren ska anbringa den erfordrade märkningen om överensstämmelse på varje enskild produkt som uppfyller kraven i den delegerade akt som har antagits enligt artikel 4. Tillverkaren ska upprätta en skriftlig försäkran om överensstämmelse för varje produkt i enlighet med artikel 44 och ska kunna uppvisa denna tillsammans med den tekniska dokumentationen för de behöriga nationella myndigheterna under tio års tid efter det att produkten har släppts ut på marknaden eller tagits i drift. I försäkran om överensstämmelse ska det anges för vilken produkt den har upprättats. En kopia av försäkran om överensstämmelse ska på begäran göras tillgänglig för de behöriga myndigheterna. |
|
5. |
Auktoriserad representant Tillverkarens skyldigheter enligt punkt 4 får, för dennes räkning och på dennes ansvar, fullgöras av dennes auktoriserade representant, förutsatt att skyldigheterna specificeras i fullmakten. |
BILAGA V
EU-försäkran om överensstämmelse
(som avses i artikel 44)
1. Nr … (produktens entydiga identifikation).
2. Namn och adress för tillverkaren och, i förekommande fall, tillverkarens auktoriserade representant.
3. Denna försäkran om överensstämmelse utfärdas på tillverkarens eget ansvar.
4. Föremålet för försäkran (en beskrivning av produkten som är tillräckligt detaljerad för att produkten entydigt ska kunna identifieras och spåras; om så är nödvändigt för identifieringen av produkten får en bild ingå).
5. Föremålet för den försäkran som avses i punkt 4 överensstämmer med denna förordning, den delegerade akt som har antagits i enlighet med artikel 4 och, i tillämpliga fall, annan harmoniserad unionslagstiftning.
6. Hänvisningar till de relevanta harmoniserade standarder eller till de gemensamma specifikationer som har använts eller hänvisningar till de andra tekniska specifikationer enligt vilka överensstämmelsen försäkras.
7. I tillämpliga fall, det anmälda organet … (namn, nummer) har utfört … (beskrivning av åtgärden) och utfärdat intyget eller beslutet om godkännande … (nummer).
8. I förekommande fall, hänvisningen till annan unionsrätt som innehåller bestämmelser om anbringande av CE-märkningen.
9. Namn och underskrift för den person som är bemyndigad att underteckna dokument som är bindande för tillverkaren eller tillverkarens auktoriserade representant.
10. Ytterligare uppgifter:
Undertecknat för:
(ort och datum):
(namn, befattning) (underskrift):
BILAGA VI
Kriterier för åtgärder för självreglering
(som avses i artikel 21)
Följande icke uttömmande förteckning över kriterier ska användas för att bedöma åtgärder för självreglering i enlighet med artikel 21:
Möjligheter till deltagande
Alla aktörer som släpper ut en produkt som omfattas av en åtgärd för självreglering på marknaden, inbegripet SMF och aktörer från tredjeländer, måste ha möjlighet att delta i åtgärder för självreglering, såväl under förberedelse- som genomförandefasen. Ekonomiska aktörer som avser att inrätta en åtgärd för självreglering bör offentliggöra sin avsikt innan förfarandet för att utveckla åtgärden inleds.
Hållbarhet och mervärde
Åtgärder för självreglering måste tillmötesgå de strategiska målen i denna förordning och vara förenliga med de ekonomiska och sociala dimensionerna av hållbar utveckling. Åtgärder för självreglering måste ha en integrerad strategi för att skydda miljön, konsumenternas intressen, hälsa, livskvalitet och ekonomiska intressen.
Representativitet
Näringslivet och relaterade sammanslutningar som medverkar i en åtgärd för självreglering måste företräda en bred majoritet av den berörda ekonomiska sektorn i enlighet med artikel 21.3 första stycket b. Det måste säkerställas att unionens konkurrensrätt respekteras, särskilt artikel 101 i EUF-fördraget om konkurrensbegränsande avtal.
Kvantitativt uttryckta och etappvis uppställda mål
De mål som uppställs av undertecknarna av åtgärderna för självreglering ska vara klara, kvantifierbara och entydiga och ha en väldefinierad utgångspunkt. Om åtgärden för självreglering omfattar en längre tidsperiod ska även etappmål ingå. Det måste vara möjligt att på ett trovärdigt sätt och till en rimlig kostnad, med hjälp av klara och tillförlitliga indikatorer, kontrollera att målen och etappmålen nås.
Det civila samhällets medverkan
För att säkerställa insyn ska åtgärder för självreglering offentliggöras, även på internet på en webbplats som utan kostnad är tillgänglig för allmänheten och via andra elektroniska informationsmedel.
Intressenter, däribland medlemsstater, näringslivet, konsumentorganisationer och icke-statliga miljöorganisationer, ska få möjlighet att yttra sig om åtgärderna om självreglering.
Övervakning och rapportering
Det måste utses och utnämnas en oberoende inspektör för att övervaka undertecknarnas efterlevnad av åtgärden för självreglering. Åtgärden för självreglering måste ge den oberoende inspektören behörighet att kontrollera att dess krav efterlevs. Åtgärden för självreglering måste också ange förfarandet för att välja ut den oberoende inspektören liksom reglerna för hur det ska säkerställas att inspektören inte har några intressekonflikter och besitter den kompetens som behövs för att verifiera efterlevnaden av dess krav.
Varje år måste varje undertecknare rapportera all information och alla uppgifter som krävs för att den oberoende inspektören på ett tillförlitligt sätt ska kunna kontrollera att undertecknaren följer åtgärden för självreglering.
Den oberoende inspektören ska upprätta en efterlevnadsrapport i slutet av varje ettåriga rapporteringsperiod.
Om en undertecknare inte uppfyller kraven i åtgärden för självreglering måste denne vidta korrigerande åtgärder. Den oberoende inspektören ska underrätta de andra undertecknarna som deltar i åtgärden för självreglering om en undertecknares bristande efterlevnad och om de korrigerande åtgärder som undertecknaren avser att vidta.
Resultaten av en marknadskontrollaktivitet som genomförs av en marknadskontrollmyndighet vid vilken bristande efterlevnad av kraven avseende åtgärder för självreglering har konstaterats ska beaktas av den oberoende inspektören, särskilt i efterlevnadsrapporten, och korrigerande åtgärder ska vidtas.
Kostnadseffektiv förvaltning av en åtgärd för självreglering
Kostnaderna för att förvalta åtgärden för självreglering, framför allt för övervakningen, får inte leda till en oproportionerlig administrativ börda jämfört med åtgärdens mål och med andra tillgängliga politiska instrument.
BILAGA VII
Konsumentprodukter som ekonomiska aktörer inte får förstöra
Varukoderna och beskrivningarna är de som anges i Kombinerade nomenklaturen, enligt definitionen i artikel 1.2 i förordning (EEG) nr 2658/87 samt enligt bilaga I till den förordningen, i den version som är i kraft den 28 juni 2024.
|
Varukod |
Beskrivning |
|
1. Kläder och tillbehör till kläder |
|
|
4203 |
Kläder och tillbehör till kläder, av läder eller konstläder |
|
61 |
Kläder och tillbehör till kläder, av trikå |
|
62 |
Kläder och tillbehör till kläder, av annan textilvara än trikå |
|
6504 |
Hattar och andra huvudbonader, flätade eller hopfogade av band eller remsor av alla slags material, även ofodrade och ogarnerade |
|
6505 |
Hattar och andra huvudbonader, av trikå eller tillverkade av längdvara av spetsar, filt eller annan textilvara (dock inte av band eller remsor), även ofodrade eller ogarnerade; hårnät av alla slags material, även fodrade och garnerade |
|
2. Skodon |
|
|
6401 |
Vattentäta skodon med yttersulor och överdelar av gummi eller plast och hos vilka överdelarna varken är fästade vid sulan eller hopfogade genom sömnad, nitning, spikning, skruvning, pluggning eller liknande förfarande |
|
6402 |
Andra skodon med yttersulor och överdelar av gummi eller plast |
|
6403 |
Skodon med yttersulor av gummi, plast, läder eller konstläder och med överdelar av läder |
|
6404 |
Skodon med yttersulor av gummi, plast, läder eller konstläder och med överdelar av textilmaterial |
|
6405 |
Andra skodon |
BILAGA VIII
Jämförelsetabell
|
Direktiv 2009/125/EG |
Denna förordning |
|
Artikel 1 |
Artikel 1 |
|
Artikel 2 |
Artikel 2 |
|
Artikel 3 |
— |
|
Artikel 4 |
Artikel 29 |
|
Artikel 5 |
Artiklarna 44, 45 och 46 |
|
Artikel 6 |
Artikel 3 |
|
Artikel 7 |
Artiklarna 69, 70 och 71 |
|
Artikel 8 |
Artiklarna 27 och 43 |
|
Artikel 9 |
Artikel 41 |
|
Artikel 10 |
— |
|
Artikel 11 |
Artikel 38 |
|
Artikel 12 |
Artikel 68 |
|
Artikel 13 |
Artikel 22 |
|
Artikel 14 |
Artikel 7 |
|
Artikel 15 |
Artiklarna 4 och 5 |
|
Artikel 16 |
Artikel 18 |
|
Artikel 17 |
Artikel 21 |
|
Artikel 18 |
Artikel 19 |
|
— |
Artikel 24 |
|
— |
Artikel 28 |
|
— |
Artiklarna 30–40 |
|
— |
Artikel 42 |
|
— |
Artiklarna 47–67 |
|
— |
Artikel 72 |
|
Artikel 19 |
Artikel 73 |
|
Artikel 20 |
Artikel 74 |
|
Artikel 21 |
Artikel 75 |
|
Artikel 22 |
— |
|
Artikel 23 |
— |
|
Artikel 24 |
Artikel 79 |
|
Artikel 25 |
Artikel 80 |
|
Artikel 26 |
— |
|
Bilaga I |
Artiklarna 5 och 7 och bilaga I |
|
Bilaga II |
Bilaga II |
|
— |
Bilaga III |
|
Bilaga III |
— |
|
Bilaga IV |
Bilaga IV |
|
Bilaga V |
— |
|
Bilaga VI |
Bilaga V |
|
Bilaga VII |
Artikel 8 |
|
Bilaga VIII |
Bilaga VI |
|
Bilaga IX |
— |
|
Bilaga X |
Bilaga VIII |
( ) Kommissionens rekommendation 2003/361/EG av den 6 maj 2003 om definitionen av mikroföretag samt små och medelstora företag (EUT L 124, 20.5.2003, s. 36).
( ) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1807 av den 14 november 2018 om en ram för det fria flödet av andra data än personuppgifter i Europeiska unionen (EUT L 303, 28.11.2018, s. 59).
( ) Rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EGT L 256, 7.9.1987, s. 1).
( ) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1542 av den 12 juli 2023 om batterier och förbrukade batterier, om ändring av direktiv 2008/98/EG och förordning (EU) 2019/1020 och om upphävande av direktiv 2006/66/EG (EUT L 191, 28.7.2023, s. 1).
( ) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/988 av den 10 maj 2023 om allmän produktsäkerhet, ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1025/2012 och Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2020/1828 och om upphävande av Europaparlamentets och rådets direktiv 2001/95/EG och rådets direktiv 87/357/EEG (EUT L 135, 23.5.2023, s. 1).
( *1 ) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1781 av den 13 juni 2024 om upprättande av en ram för att fastställa ekodesignkrav för hållbara produkter, om ändring av direktiv (EU) 2020/1828 och förordning (EU) 2023/1542 och om upphävande av direktiv 2009/125/EG (EUT L, 2024/1781, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1781/oj).’.