Vælg de eksperimentelle funktioner, som du ønsker at prøve

Dette dokument er et uddrag fra EUR-Lex

Dokument 92003E000077

SKRIFTLIG FRÅGA E-0077/03 från Marco Cappato (NI) till rådet. Dödsstraff i Sudan.

EUT C 222E, 18.9.2003, s. 123-124 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Europa-Parlamentets website

92003E0077

SKRIFTLIG FRÅGA E-0077/03 från Marco Cappato (NI) till rådet. Dödsstraff i Sudan.

Europeiska unionens officiella tidning nr 222 E , 18/09/2003 s. 0123 - 0124


SKRIFTLIG FRÅGA E-0077/03

från Marco Cappato (NI) till rådet

(23 januari 2003)

Ämne: Dödsstraff i Sudan

Den 3 januari 2003 fördömde EU:s ordförandeland de dödsstraff och de brutala kroppsstraff som utdömts för fem sudanesiska medborgare. I förklaringen sades att straffen var helt oförenliga med folkrätten, den internationella konventionen om medborgerliga och politiska rättigheter, som har ratificerats av Sudan, och FN:s konvention om tortyr och annan grym, omänsklig och förnedrande behandling eller bestraffning. EU uppmanade Sudans regering att se till att de fem domarna ändrades genom ett presidentbenådande för att förhindra hängningarna och avhuggningarna av händer och fötter.

Den 6 januari 2003 kom justitieminister Ali Mohamed Osman Yassins svar: De islamska straffen har utdömts av en domstol och kan inte ändras av någon myndighet, eftersom de utfärdats med stöd av Koranens bestämmelser.

Tre av de fem dödsstraffen har redan verkställts.

Kan rådet besvara följande frågor:

- Vilka relationer vill EU ha med en stat som legitimerar sina handlingar med Koranens bestämmelser och visar ett fullständigt förakt för internationella konventioner som man ändå har ratificerat?

- Har EU för avsikt att kräva att Sudan ställer in alla dödsstraff med hängning och straff som innebär amputering som ett villkor för att det avtal som undertecknades den 10 december 2002 med Sudans regering skall följas? Avtalet rör en fond som skall gå till den tekniska förberedelsen av ett antal samarbetsprogram som kommer att dras igång så snart ett slutgiltigt fredsavtal har undertecknats.

- Vilken roll avser EU att ta på sig i fredsprocessen, nu när Sudans regering hittills har lyckats förhindra den tredje fasen i fredssamtalen, som skulle ha inletts i Machakos nu i dagarna?

Gemensamt svarpå de skriftliga frågorna E-3892/02 och E-0077/03

(13 maj 2003)

Efter Europeiska unionens beslut 1999 att inleda en förnyad politisk dialog med regeringen i Sudan har årliga möten på hög nivå ägt rum i Khartum. Syftet med dessa är att utvärdera framstegen på områdena för dialogen (mänskliga rättigheter, demokrati, rättsstatsprincipen och fredsprocessen). Resultatet av dessa diskussioner avspeglas i en gemensam kommuniké av den 10 december 2002.

I rådets slutsatser av den 17 juni 2002 anges uttryckligen att framsteg i fredsprocessen förblir en av EU:s prioriteringar. Ett villkor för normaliseringen av förbindelserna med Sudan är dock att regeringen i Sudan visar framsteg i fråga om alla referensvärden i den politiska dialogen. På denna grundval och med hänsyn till de referensvärden som fastställdes 2001 utvärderade EU-trojkan i december 2002 de framsteg som gjorts under samma år.

Det återupptagna utvecklingssamarbete med ett stödbelopp på 155 miljoner euro som den ärade parlamentsledamoten hänvisar till avser det åtagande som EU gjorde 2001 och enligt vilket unionen 2002 underrättade Sudan om förberedandet av landstrategidokumentet med det angivna stödbeloppet. Detta kommer dock att undertecknas först när ett fredsavtal har ingåtts. Således har än så länge inte några pengar utbetalats. Kommissionen återupptar (tillsammans med medlemsstaterna i EUF-kommittén) förfarandena för ett slutligt avgörande om utbetalningen när kravet har uppfyllts.

EU tar varje tillfälle i akt att enträget uppmana Sudan till bättre respekt för mänskliga rättigheter, särskilt beträffande dödsstraffet och tortyr. Unionen fortsätter att utöva påtryckningar på Sudans regering för att den skall slutföra ratificeringen av konventionen mot tortyr. Olyckligtvis fortsätter frågorna om kroppsstraff och dödsstraff att vara svårbemästrade i dialogen med Sudans regering. Med hänsyn till den långtgående betydelsen av dessa särskilda frågor försöker EU också i detta skede att utöva påtryckningar på Sudan i kommissionen för de mänskliga rättigheterna i Genève.

EU fortsätter att stödja fredsprocessen i övertygelsen att fredsavtalet skulle underlätta ytterligare framsteg när det gäller mänskliga rättigheter. Den senaste diskussionsrundan avslutades den 5 februari, och det samförståndsavtal som båda sidorna undertecknat visar på enighet i vissa viktiga frågor. I nästa runda kommer bland annat makt och fördelning av rikedomar att diskuteras närmare.

Op