Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005SC1305

Rekommendation till rådets beslut i enlighet med artikel 104.8 i EG-fördraget om fastställande av huruvida de åtgärder som har vidtagits av Ungern för att efterkomma rådets rekommendation av den 8 mars 2005 i enlighet med artikel 104.7 i EG-fördraget har visat sig vara otillräckliga

/* SEK/2005/1305 slutlig */

52005SC1305

Rekommendation till Rådets beslut i enlighet med artikel 104.8 i EG-fördraget om fastställande av huruvida de åtgärder som har vidtagits av Ungern för att efterkomma rådets rekommendation av den 8 mars 2005 i enlighet med artikel 104.7 i EG-fördraget har visat sig vara otillräckliga /* SEK/2005/1305 slutlig */


[pic] | EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION |

Bryssel den 20.10.2005

SEK(2005) 1305 slutlig

Rekommendation till

RÅDETS BESLUT

i enlighet med artikel 104.8 i EG-fördraget om fastställande av huruvida de åtgärder som har vidtagits av Ungern för att efterkomma rådets rekommendation av den 8 mars 2005 i enlighet med artikel 104.7 i EG-fördraget har visat sig vara otillräckliga

(framlagt av kommissionen)

MOTIVERING

Bakgrund

Förfarandet vid alltför stora underskott regleras av artikel 104 i fördraget och av rådets förordning (EG) nr 1467/97 av den 7 juli 1997 (ändrad genom rådets förordning (EG) nr 1056/2005 av den 27 juni 2005) om påskyndande och förtydligande av tillämpningen av förfarandet vid alltför stora underskott, som utgör en del av stabilitets- och tillväxtpakten.

Efter Ungerns anslutning till gemenskapen den 1 maj 2004 inledde kommissionen förfarandet vid alltför stora underskott mot Ungern på grund av att landets underskott hade överskridit 3 % av BNP år 2003. Förfarandet inleddes på grundval av uppgifter som Ungern inkommit med i mars 2004 och kommissionens ekonomiska vårprognos 2004. På rekommendation av kommissionen beslutade rådet den 5 juli 2004 att Ungern hade ett alltför stort underskott och gav samtidigt en rekommendation enligt artikel 104.7 i syfte att få denna situation att upphöra. Rådet rekommenderade att de ungerska myndigheterna bör vidta åtgärder på medellång sikt för att, på ett trovärdigt och hållbart sätt, söka nedbringa underskottet till under 3 % av BNP under år 2008 enligt den plan för minskning av underskottet som anges i rådets yttrande av den 5 juli 2004 om Ungerns konvergensprogram som överlämnades i maj 2004. Rådet rekommenderade särskilt att de ungerska myndigheterna skulle vidta effektiva åtgärder före den 5 november 2004 avseende de planerade åtgärderna för att nå målet med underskottet för 2005.

Den 18 januari 2005 beslutade rådet enligt artikel 104.8 i fördraget på rekommendation av kommissionen att Ungern inte hade vidtagit effektiva åtgärder med anledning av rekommendationen och att Ungern väntades missa underskottsmålet för år 2005 med bred marginal. Ungern är en medlemsstat som beviljats undantag, vilket betyder att artiklarna 104.9 och 104.11 inte är tillämpliga, även om Ungern är skyldigt att undvika alltför stora underskott. Därför kan ytterligare rekommendationer enligt förfarandet vid alltför stora underskott riktas till Ungern enbart på grundval av artikel 104.7.

Den 8 mars 2005 beslutade rådet på rekommendation av kommissionen[1] att rikta en ny rekommendation till Ungern enligt artikel 104.7. Rådet rekommenderade de ungerska myndigheterna att vidta åtgärder på medellång sikt för att på ett trovärdigt och hållbart sätt nedbringa underskottet till under 3 % av BNP senast 2008. När det gäller denna rekommendation hänvisade rådet till den ändrade strategi för minskning av underskottet som anges i rådets yttrande av den 8 mars 2005 om det uppdaterade konvergensprogrammet som lades fram i december 2004 och framhöll också sitt bidrag till skuldminskning och förbättring av bytesbalansen. De relevanta årliga målen för underskottet i de offentliga finanserna uppgick till 4,4 %, 3,6 %, 2,9 %, 2,2 % och 1,6 % av BNP från 2004 till 2008.[2] I detta syfte rekommenderades det särskilt att Ungern skulle vidta effektiva mått och steg före den 8 juli 2005 för att genomföra ytterligare åtgärder, i möjligaste mån av strukturell art, för att nå underskottsmålet för 2005 på 3,6 % av BNP[3]. Rådet rekommenderade vidare att de ungerska myndigheterna skulle förena genomförandet av eventuella skattesänkningar och tidpunkten för dessa med villkoret att de mål för att minska underskottet som anges i det uppdaterade konvergensprogrammet som lades fram i december 2004 verkligen nås. Dessutom uppmanades de ungerska myndigheterna att fortsätta med de planerade reformerna av den offentliga förvaltningen, hälso- och sjukvårdssystemet och utbildningssystemet enligt de åtaganden som gjorts, särskilt för att förbättra de offentliga finansernas hållbarhet på lång sikt, och att ta varje tillfälle i akt att påskynda anpassningen av finanspolitiken.

På grundval av tillgänglig information och den ungerska regeringens fasta föresats om att vid behov vidta ytterligare åtgärder antog kommissionen den 13 juli 2005 ett meddelande till rådet[4] som bland annat innefattade de korrigerande åtgärder som regeringen beslutat om i mars och juni på totalt 1,5 % av BNP för att kompensera för avvikelser. Mot bakgrund av detta verkar det som om målet med ett underskott på 3,6 % av BNP 2005 var inom räckhåll och att den ungerska regeringen hade vidtagit effektiva åtgärder med anledning av rådets rekommendation av den 8 mars 2005 för att genomföra de planerade åtgärderna för att nå 2005 års mål med underskottet senast den 8 juli 2005 då tidsfristen löpte ut. Då drog kommissionen slutsatsen att inga ytterligare åtgärder var nödvändiga inom ramen för förfarandet vid alltför stora underskott. Kommissionen betonade dock att situationen för de offentliga finanserna i Ungern fortfarande är bräcklig. Kommissionen framhöll särskilt att det för att uppnå målet med underskottet 2005 krävs i) ett effektivt genomförande av alla planerade åtgärder och ii) ytterligare åtgärder som regeringen offentligt har åtagit sig att genomföra om ytterligare överskridanden skulle inträffa senare under året. Dessutom betonade kommissionen att det krävs betydande justeringar och beslutsamma åtgärder för att målet med underskottet på 2,9 % av BNP 2006 skall kunna uppnås. Detta innefattar inte minst en återhållsam budget för 2006. Följaktligen angav meddelandet att kommissionen skall rekommendera rådet att förstärka övervakningen av de offentliga finanserna och vidta nödvändiga åtgärder inom ramen för förfarandet vid alltför stora underskott om det på ett senare stadium skulle visa sig att man inte lyckats genomföra den planerade korrigeringen.

Senare händelser som förvärrat situationen och utsikterna för de offentliga finanserna betydligt

Den 20 september 2005 inkom de ungerska myndigheterna med en reviderad anmälan inom ramen för förfarandet vid alltför stora underskott där 2005 års underskott angavs till 6,1 % av BNP istället för målet på 3,6 % av BNP, trots att det makroekonomiska scenariot inte hade förändrats väsentligt. I denna reviderade anmälan beaktades att den planerade försäljningen av befintliga motorvägar till det statligt ägda motorvägsföretaget (AAK), inklusive de motorvägar som är under uppbyggnad fram till utgången av 2005, inte kunde betraktas som en åtgärd för att minska underskottet och att betalningen av en trettonde månadslön till de offentliganställda fortfarande skall redovisas det år som den hänför sig till, trots att den skjutits upp till början av följande år[5]. Detta förvärrade underskottet 2005 med 1,9 % respektive 0,1 % av BNP. Anmälan innehöll dessutom ytterligare avvikelser på 0,5 % av BNP. Cirka hälften av detta bortfall härrör från lägre inkomster från mervärdesskatt, delvis till följd av politiska åtgärder.[6] Den andra hälften av avvikelserna beror på att utgifterna har överskridits. Regeringen informerade kommissionen att den inte avsåg att vidta åtgärder för att korrigera denna utveckling, vilket stred emot vad man tidigare hade sagt. Utöver den statistiska förklaringen och de avvikelser som den ungerska regeringen inte avsåg att åtgärda bör det noteras att 2005 års bidrag till pensionssystemet i den andra pelaren ökade med 0,2 % av BNP (från 1,1 % av BNP till 1,3 % av BNP) i förhållande till anmälan i mars, så att den underliggande försämringen av de anmälda underskottsuppgifterna på 6,1 % av BNP jämfört med målet på 3,6 % av BNP i rådets rekommendation från mars 2005 i själva verket uppgår till 2,7 % av BNP.[7] Resultatet 2005 kommer att försämras ytterligare om fler avvikelser uppstår (vilket inte är uteslutet, särskilt inte på utgiftssidan) som inte heller kompenseras genom korrigerande åtgärder. Enligt anmälan i september kommer den offentliga skuldkvoten 2005 att ligga på 57,1 %, dvs. under tröskelvärdet på 60 %. Nästan en tredjedel av skulden är dock noterad i utländsk valuta och därför är skuldkvoten känslig för valutakursförändringar.

När det gäller underskottet 2006 angavs det redan i meddelandet i juli 2005 att även om målet på 3,6 % av BNP 2005 skulle uppnås, skulle målet på 2,9 % av BNP 2006 bli svårt att nå, särskilt med tanke på att effekterna av engångsåtgärderna avseende motorvägarna och de planerade skattesänkningarna (en förväntad inkomstförlust i det senare fallet på cirka 1,1 % av BNP) kommer att ha upphört. Då ansågs det dock fortfarande att regeringen kunde vidta de korrigerande åtgärder som den hade åtagit sig. Den 30 september inkom regeringen med ett budgetförslag för 2006 som innehåller ett mål för underskottet på 4,7 % av BNP. Det verkar dock som om detta mål för underskottet inte innefattar fullständig redovisning av de militärflygplan som kommer att levereras 2005. Enligt redovisningsreglerna i ENS 95 skall dessa utgifter redovisas 2005, även om en stor del av de faktiska betalningarna skjuts upp och verkställs senare. Det reviderade nya målet för underskottet på 5,2 % av BNP (däribland fullständig redovisning av leveransen av militärflygplan) är avsevärt högre än målet på 2,9 % av BNP som nämns i rådets rekommendation i mars 2005 på basis av artikel 104.4 (som godkändes av rådet i dess yttrande om uppdateringen av konvergensprogrammet i december 2004 och i dess rekommendation). Den underliggande skillnaden mellan det ursprungliga och det nya målet förväntas bli ännu större än 2,3 % av BNP om bidragen till pensionsfonden ökar i samma takt som anmälts nyligen för 2005.

Dessutom finns det risk för att målet med underskottet 2006 kommer att överskridas. Utöver den högre underskottsnivån 2005 (till följd av att beslutet om att sälja motorvägarna inte kan betraktas som en inkomst i de offentliga finanserna 2005) som har en baseffekt 2006 och kravet på att enligt reglerna i ENS 95 redovisa köpet av militärflygplanen det år som de levereras, vilket leder till att underskottet 2006 ökar med 0,5 % som andel av BNP, gör följande faktorer sig påminda: i) effekten av inkomstbortfallet till följd av skattereformen (på 1,1 procentenheter av BNP) och ii) effekten av beslutet att höja familjetillägget med 0,4 % av BNP inom ramen för hundrastegsprogrammet. Allt detta pekar på att underskottet skulle kunna öka till en nivå långt över det reviderade målet för 2006 såvida inte korrigerande åtgärder vidtas. Än så länge har regeringen antytt att den – i motsats till vad som angavs i det uppdaterade konvergensprogrammet – skall föra över utgifter för byggnation av nya motorvägar till ett partnerskap mellan den privata och offentliga sektorn, och således sänka regeringens investeringsutgifter 2006 med 1,2 % av BNP. Detta skulle dessutom vara förenligt med ENS-reglerna. Även om förenligheten med ENS-reglerna är bekräftad (vilket ändå ger upphov till tvivel om justeringens hållbarhet) skulle en korrigering på cirka 2 % av BNP fortfarande krävas för att nå det reviderade målet med underskottet 2006. Det budgetförslag som nyligen antogs av regeringen innehåller dock inga strukturåtgärder som skulle kunna skapa förväntningar om en sådan betydande minskning.

Revideringen av målen för underskottet 2005 och 2006 strider dessutom klart emot en annan del i rådets rekommendation från mars 2005, dvs. att tiden för och genomförandet av alla skattesänkningar skall vara förenade med villkoret att målen för underskottet i det uppdaterade konvergensprogrammet skall vara uppfyllda. Budgeten 2006 innehåller inte bara betydande skattesänkningar, utan mervärdesskattesänkningarna (på bensin) har också flyttats fram till oktober 2005.

Slutsatser

i) De ungerska myndigheternas åtgärd till följd av rådets rekommendation från mars 2005 om att uppnå målet med underskottet 2005 har visat sig vara otillräckligt eftersom det mål som avses i rådets rekommendation kommer att missas med avsevärd marginal. Detta beror på att den planerade försäljningen av motorvägarna redovisas på vederbörligt sätt och på avvikelser som uppgår till cirka 0,5 % av BNP. Regeringen har beslutat att inte vidta några åtgärder för att korrigera detta, till skillnad mot vad man tidigare hade uppgett. Det bör noteras att målet på 3,6 % 2005 angavs i det uppdaterade konvergensprogrammet i december 2004[8] och godkändes av rådet i dess yttrande om konvergensprogrammet.

ii) Målet 2006 som angavs i uppdateringen av konvergensprogrammet och rådets rekommendation från mars 2005 har övergivits i den senaste budgeten för 2006. Dessutom kan även det betydligt högre målet komma att missas.

iii) Det planerade genomförandet av skattesänkningar, särskilt 2006, strider mot rådets rekommendation om att förena tiden för och genomförandet av alla skattesänkningar med villkoret att målen för underskotten i det uppdaterade konvergensprogrammet från december 2004 har uppnåtts.

iv) Den betydande avvikelsen 2005 och 2006 från den planerade anpassningsstrategin för att korrigera det alltför stora underskottet senast 2008, som hade fastställts av den ungerska regeringen och godkänts i rådets rekommendation från mars 2005, förändrar förutsättningarna för korrigeringens trovärdighet och fördjupar, tillsammans med strukturreformernas långsamma framsteg, de makroekonomiska obalanserna.

Enligt bestämmelserna i artikel 104.8 i fördraget och artikel 4.1 i rådets förordning (EG) nr 1467/97 (ändrad genom rådets förordning (EG) nr 1056/2005) måste rådet, när det finner att inga effektiva åtgärder har vidtagits med anledning av de rekommendationer som överlämnats i enlighet med artikel 104.7, fatta ett beslut i ärendet. Med hänsyn till dessa resultat finner kommissionen att inga effektiva åtgärder har vidtagits med anledning av rådets rekommendation i mars 2005 i enlighet med artikel 104.7 inom den tidsfrist som fastställs i rekommendationen och rekommenderar att rådet fattar ett beslut i enlighet med detta.

Rekommendation till

RÅDETS BESLUT

i enlighet med artikel 104.8 i EG-fördraget om fastställande av huruvida de åtgärder som har vidtagits av Ungern för att efterkomma rådets rekommendation av den 8 mars 2005 i enlighet med artikel 104.7 i EG-fördraget har visat sig vara otillräckliga

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR BESLUTAT FÖLJANDE

med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 104.8,

med beaktande av kommissionens rekommendation, och

av följande skäl:

(1) Enligt artikel 104 i fördraget skall medlemsstaterna undvika alltför stora underskott i den offentliga sektorns finanser.

(2) Stabilitets- och tillväxtpakten grundas på målsättningen om sunda offentliga finanser som ett medel att stärka förutsättningarna för prisstabilitet och stark varaktig tillväxt som främjar skapandet av sysselsättning. Stabilitets- och tillväxtpakten omfattar rådets förordning (EG) nr 1467/97 av den 7 juli 1997 om påskyndande och förtydligande av tillämpningen av förfarandet vid alltför stora underskott[9] som antogs i syfte att främja en snabb korrigering av alltför stora underskott i de offentliga finanserna.

(3) I Europeiska rådets resolution av den 17 juni 1997 om stabilitets- och tillväxtpakten[10], antagen vid rådets möte i Amsterdam, uppmanas samtliga parter, nämligen medlemsstaterna, rådet och kommissionen att snabbt och effektivt genomföra bestämmelserna i fördraget och stabilitets- och tillväxtpakten.

(4) Genom rådets beslut 2004/918/EG av den 5 juli 2004 beslutade rådet i enlighet med artikel 104.6 att ett alltför stort underskott föreligger i Ungern.[11]

(5) I enlighet med artikel 104.7 i fördraget och artikel 3.4 i rådets förordning (EG) nr 1467/97 antog rådet också den 5 juli 2004 en rekommendation[12] till de ungerska myndigheterna om att snarast möjligt få den rådande situationen med ett alltför stort underskott att upphöra och att vidta åtgärder på medellång sikt för att, på ett trovärdigt och hållbart sätt, söka nedbringa underskottet till under 3 % av BNP senast år 2008 enligt planen för minskning av underskottet som anges i det konvergensprogram som överlämnats av myndigheterna och godkänts genom rådets yttrande av den 5 juli 2004[13]. I rekommendationen fastställs tidsfristen till den 5 november 2004 för den ungerska regeringen att vidta effektiva åtgärder som gäller de planerade åtgärderna för att uppnå det ursprungliga målet för underskottet 2005, nämligen 4,1 % av BNP.

(6) Den 18 januari 2005 medgav rådet i enlighet med artikel 104.8 i fördraget på rekommendation av kommissionen att ett antal åtgärder hade vidtagits före tidsfristens utgång den 5 november 2004 för att minska underskottet i de offentliga finanserna 2004 och 2005. Däremot ansåg rådet att åtgärderna inte var tillräckliga för att målen skulle kunna nås och att de inte skulle kunna hindra en avvikelse från den planerade anpassningsstrategin enligt det ungerska konvergensprogrammet från maj 2004. Rådet ansåg vidare att regeringens fortsatta åtagande att åtgärda det alltför stora underskottet fram till 2008 måste stödjas av beslutsamma åtgärder för ytterligare konsolidering av de offentliga finanserna och ett mer målmedvetet genomdrivande av strukturreformerna. Mot bakgrund av detta beslutade rådet att Ungern som svar på rekommendationen av den 5 juli 2004 inte hade vidtagit effektiva åtgärder till och med den 5 november 2004 .

(7) I enlighet med artikel 104.7 i fördraget och artikel 3.4 i rådets förordning (EG) nr 1467/97 riktade rådet den 8 mars 2005 en andra rekommendation[14] till de ungerska myndigheterna om att snarast möjligt få den rådande situationen med ett alltför stort underskott att upphöra och att vidta åtgärder på medellång sikt för att, på ett trovärdigt och hållbart sätt, söka nedbringa underskottet till under 3 % av BNP senast år 2008 enligt planen för minskning av underskottet som anges i det uppdaterade konvergensprogrammet. Detta program överlämnades av de ungerska myndigheterna i december 2004 och godkändes genom rådets yttrande av den 8 mars 2005. I rekommendationen fastställs bland annat tidsfristen till den 8 juli 2005 för den ungerska regeringen att vidta effektiva åtgärder avseende de planerade åtgärderna för att uppnå målet för underskottet 2005 på 3,6 % av BNP.[15]

(8) Den 13 juli 2005 antog kommissionen ett meddelande om Ungern. På grundval av de uppgifter som fanns tillgängliga vid den tidpunkten, bland annat korrigerande åtgärder som beslutats av regeringen i mars och juni på totalt 1,5 % av BNP för att kompensera för avvikelser, och den ungerska regeringens fasta föresats om att vid behov vidta ytterligare åtgärder angav kommissionen att de ungerska myndigheterna hade vidtagit åtgärder senast den 8 juli då tidsfristen löpte ut, även om situationen fortfarande var bräcklig och ytterligare åtgärder krävs i framtiden.

(9) Följande utveckling visar dock att de ungerska myndigheternas åtgärder inte har varit tillräckliga:

- Målet 2005 på 3,6 % av BNP som angavs i rådets rekommendation (och som godkändes i rådets yttrande från mars 2005 om det uppdaterade konvergensprogrammet från december 2004) kommer att missas med bred marginal och regeringen har beslutat att inte vidta några nya åtgärder för att korrigera eventuella avvikelser från tidigare åtaganden. Detta bekräftas i de ungerska myndigheternas reviderade anmälan inom ramen för förfarandet vid alltför stora underskott av den 20 september 2005 där underskottet angavs till 6,1 % av BNP 2005. Resultatet 2005 kommer att försämras om ytterligare avvikelser dyker upp (vilket inte är uteslutet, särskilt inte på utgiftssidan) som inte heller kommer att kompenseras genom korrigerande åtgärder. Enligt denna anmälan kommer den offentliga skuldkvoten 2005 att ligga på 57,1 %, dvs. under tröskelvärdet på 60 %. Nästan en tredjedel av skulden är dock noterad i utländsk valuta och därför är den känslig för valutakursförändringar.

- Målet 2006, som angavs i det uppdaterade konvergensprogrammet och i den rekommendation som antogs av rådet den 8 mars 2005, om att underskottet skulle minskas till 2,9 % av BNP har övergetts av myndigheterna. Även det betydligt högre nya målet på 5,2 % av BNP[16] som angavs i budgetförslaget 2006 skulle också kunna överskridas med tanke på att den planerade skattereformen förväntas minska inkomsterna med 1,1 % av BNP och det nyligen antagna budgetförslaget 2006 inte innehåller några åtgärder av strukturell art som skulle kunna skapa förväntningar om en sådan betydande minskning av utgifterna.

- Genomförandet av skattesänkningar, särskilt 2006, strider mot rådets rekommendation om att förena tiden för och genomförandet av alla skattesänkningar med villkoret att målen med underskotten i det uppdaterade konvergensprogrammet från december 2004 har uppnåtts.

- Den betydande avvikelsen 2005 och 2006 från Ungerns anpassningsstrategi för att korrigera det alltför stora underskottet senast 2008, som hade fastställts av den ungerska regeringen och godkänts i rådets rekommendation av den 8 mars 2005, förändrar förutsättningarna för korrigeringens trovärdighet och fördjupar, tillsammans med strukturreformernas långsamma framsteg, de makroekonomiska obalanserna.

(10) I enlighet med Europeiska rådets resolution om stabilitets- och tillväxtpakten gick Ungern med på att rådets rekommendation av den 8 mars 2005 offentliggjordes.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

De åtgärder som Ungern har vidtagit som svar på rådets rekommendation av den 8 mars 2005 har visat sig vara otillräckliga.

Artikel 2

Detta beslut riktar sig till Republiken Ungern.

Utfärdat i Bryssel den [...]

På rådets vägnar

Ordförande

[1] Se följande webbplats: http://register.consilium.eu.int/pdf/en/05/st07/st07145.en05.pdf

[2] För jämförelsens skull stämmer alla dessa siffror överens med Eurostats beslut av den 23 september 2004, som möjliggör en tillfällig klassificering av pensionsfonder i den andra pelaren inom den offentliga sektorn, vilket de ungerska myndigheterna utnyttjade, även om detta bara är möjligt till dess att rapporten om de offentliga finanserna läggs fram i mars 2007. Den avser bidragen till pensionsfonder inom den andra pelaren som korrigerats uppåt i meddelandet från mars 2005, dvs. 0,9 % av BNP 2004, 1,1 % av BNP 2005 och 1,2 % av BNP 2006–2008. Dessa uppgifter har korrigerats uppåt en gång till i meddelandet från september 2005 (se fotnot 7).

[3] Vid den tidpunkten väntade sig kommissionen att underskottet skulle uppgå till 4,1 % av BNP under 2005.

[4] Meddelande från kommissionen till rådet om de åtgärder som vidtagits av Ungern som svar på rådets rekommendation av den 8 mars 2005 enligt artikel 104.7 om förfarandet vid alltför stora underskott (SEK(2005) 951)

[5] I september beslutade den ungerska författningsdomstolen att denna senareläggning (och det faktum att de anställda inom den offentliga sektorn som hade slutat arbeta vid utgången av 2004 inte hade rätt till en trettonde månadslön) var grundlagsstridig.

[6] En inkomstförlust på cirka 0,015 procentenheter av BNP kan hänföras till beslutet nyligen att flytta fram (men bara i fråga om bensin) de allmänna mervärdesskattesänkningarna som skall genomföras från och med den 1 januari 2006.

[7] I linje med myndigheternas beslut om tillfällig klassificering av pensionsfonder i andra pelaren, som avses i fotnot 2, beräknades målet på 3,6 % av BNP 2005 med hänsyn till bidraget till pensionssystemet i andra pelaren på 1,1 % av BNP enligt anmälan i mars 2005, medan referensstrategin för att minska underskottet, däribland det ursprungliga målet på 4,7 % av BNP, i uppdateringen av konvergensprogrammet från december 2004 fortfarande saknade detta bidrag till pensionsfonden. För att kunna jämföra det nyligen anmälda underskottet med det ursprungliga målet i uppdateringen av konvergensprogrammet måste det högre bidraget till pensionsfonden på 1,3 % av BNP, som anmäldes i september, dras bort, vilket resulterar i ett underskott på 7,4 % av BNP.

[8] Detta innefattar bidraget till pensionssystemet i den andra pelaren (som angavs till 1,1 % av BNP i mars 2005) medan det ursprungliga målet i det uppdaterade konvergensprogrammet i december 2004 på 4,7 % av BNP inte omfattade detta bidrag.

[9] EGT L 209, 2.8.1997, s. 6. Förordningen ändrad genom förordning (EG) nr 1056/2005 (EUT L 174, 7.7.2005, s. 5).

[10] EGT C 236, 2.8.1997, s.1.

[11] Se följande webbplats: http://ue.eu.int/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/ecofin/81342.pdf#page=8 (EGT L 389, 30.12.2004, s. 27).

[12] Se följande webbplats: http://register.consilium.eu.int/pdf/en/04/st11/st11218.en04.pdf#page=2.

[13] Se följande webbplats: http://register.consilium.eu.int/pdf/en/04/st11/st11194.en04.pdf#page=2.

[14] Se följande webbplats: http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/edp/com_ass_hu_22_dec_en.pdf

[15] Skillnaden i förhållande till det tidigare målet på 3,8 % av BNP är baserat på ökningen av bidraget till pensionssystemet i den andra pelaren med 0,2 procentenheter av BNP i rapporten om de offentliga finanserna i mars 2005.

[16] Detta innefattar vederbörlig redovisning av köpet av militärflygplan som innebär ett tillägg på 0,5 % av BNP till det angivna nya målet med underskottet på 4,7 % av BNP 2006.

Top