SL

Evropski ekonomsko-socialni odbor

INT/864

Homologacija v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz EU

MNENJE

Evropski ekonomsko-socialni odbor


Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o dopolnitvi zakonodaje EU o homologaciji v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije
[COM(2018) 397 final – 2018/0220 (COD)]

Poročevalec: Séamus BOLAND

Zaprosilo

Evropski parlament, 2. 7. 2018

Svet, 3. 7. 2018

Pravna podlaga

člen 114 Pogodbe o delovanju Evropske unije

Pristojnost

strokovna skupina za enotni trg, proizvodnjo in potrošnjo

Datum sprejetja mnenja strokovne skupine

4. 9. 2018

Datum sprejetja mnenja na plenarnem zasedanju

19. 9. 2018

Plenarno zasedanje št.

537

Rezultat glasovanja
(za/proti/vzdržani)

198/0/7



1.Sklepi

1.1EESO pozdravlja predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o dopolnitvi zakonodaje EU o homologaciji v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije.

1.2EESO meni, da se predlog osredotoča na praktične ukrepe, ki so potrebni za obravnavo dejanskih posledic za proizvajalce vozil in distribucijo ter potrošnike, ki jih bodo prinesle neizogibne pravne spremembe pri certifikatih, ki jih na podlagi zakonodaje EU izdajajo organi Združenega kraljestva.

1.3V tem okviru EESO meni, da bi predlog moral biti model za mnoge druge podobne dogovore, ki so potrebni zaradi brexita.

1.4EESO priporoča, da se v dogovoru o tem predlogu prizna potreba po ustreznem uvodnem obdobju pred polnim izvajanjem novega sistema. Na splošno je 29. marec prekratek rok in bi ga bilo treba podaljšati v skladu z dogovorjenimi pogoji med Združenim kraljestvom in EU.

1.5EESO se strinja, da po prenehanju članstva Združenega kraljestva v EU homologacijski organi te države ne bodo mogli več izdajati certifikatov za vozila v skladu z zakonodajo EU in bodo proizvajalci s sedežem v Združenem kraljestvu morali zaprositi za homologacijo organe v državah članicah EU-27. Glede na to, da vlada Združenega kraljestva meni, da bi bilo treba njen organ priznati kot homologacijski organ na mednarodni ravni, EESO priporoča, da se pojasnijo morebitna vprašanja v zvezi s tem.

1.6EESO se zaveda, da se bo ta predlog izvajal v okviru splošnega sporazuma o izstopu. Zato priporoča, da se predlog z nobenega vidika ne razvodeni.

1.7EESO se zaveda, da v EU lahko pride do sprememb in prenovitev predpisov zaradi nove tehnologije, novih informacij ipd. Zato priporoča, da se v dogovorih predvidi potrebna prožnost, ki bo omogočala ustrezna pogajanja.

1.8EESO priporoča, naj se v vseh splošnih sporazumih o trgovini, pa tudi v sporazumu o prenehanju članstva, upošteva izjemno velik trg EU in Združenega kraljestva ter naj se v vseh sporazumih zagotovi, da ne bo prišlo do motenj na tem trgu.

1.9EESO močno priporoča, da se potrebnim informacijskim sistemom, usposabljanju in svetovanju namenijo potrebna sredstva, ki naj bodo na pregleden način na voljo vsem industrijskim panogam, potrošnikom in okoljskim deležnikom.

1.10EESO se strinja, da predlog nima posledic za varstvo temeljnih pravic, vendar pa bodo pravice potrošnikov vselej aktualno vprašanje, zato priporoča, da se to upošteva pri izvajanju.

2.Splošno

2.1Združeno kraljestvo Velika Britanija in Severna Irska se je 23. junija 2016 na referendumu o članstvu v EU odločilo za izstop iz Unije. Ta odločitev velja tudi za Gibraltar.

2.2Združeno kraljestvo je 29. marca 2017 EU obvestilo o nameri o izstopu iz Unije v skladu s členom 50 Pogodbe o Evropski uniji. Temu je sledil začetek pogajanj o prekinitvi članstva v EU s ciljem, da se uspešno uredijo nova zapletena pravna razmerja.

2.3Ko bo sporazum dosežen, Združeno Kraljestvo predvidoma po 30. marcu 2019 ne bo več članica EU, temveč bo postalo tretja država, razen če se v sporazumu ne predlaga nov datum.

2.4Zaradi prenehanja članstva je treba rešiti številna praktična vprašanja v zvezi z določbami za blago in storitve, ki veljajo po vsej EU. Tako homologacijski organi s sedežem v Združenem kraljestvu od dneva prenehanja članstva ne bodo več regulativni organi EU. To bo imelo posledice za obstoječe in prihodnje predpise za blago, vključno z že homologiranim blagom.

2.5Vendar je treba poudariti, da bo natančno stališče Združenega kraljestva v zvezi z njegovim homologacijskim organom predmet splošnega sporazuma, o katerem še potekajo pogajanja.

2.6Med številnimi posledicami bo prišlo do prekinitve mnogih dobavnih verig, ki so natančno uravnane za stroškovno učinkovito in pravočasno dostavo blaga v vse države članice, tudi Združeno kraljestvo.

2.7V predlogu se tudi priznava potreba po ohranitvi vseh standardov kakovosti in zagotovitvi, da se standardi na področju okolja in potrošnikov ne omilijo.

2.8Ta predlog bi lahko bil model za druge podobne sporazume, zato je v tem kontekstu nujno, da ga podprejo vsi deležniki in širša javnost.

2.9V predlogu je navedeno, da nima posledic za varstvo temeljnih pravic, vendar EESO poudarja, da imajo spremembe regulativnih struktur, ki zadevajo blago, vselej posledice za potrošnike.

2.10Mnenje EESO se osredotoča na homologacijo motorjev za vozila, vozil za prevoz blaga in motorjev za uporabo v nepremičnih strojih.

3.Povzetek predloga Komisije

3.1Predlog Komisije obravnava zakonodajni okvir EU, ki ureja sistem homologacije za številne izdelke, ki pa se od datuma prenehanja članstva v EU ne bo več uporabljal za Združeno kraljestvo.

3.2Ob upoštevanju morebitne prehodne ureditve, ki jo lahko vsebuje sporazum o izstopu, Komisija v predlogu zlasti navaja naslednjo zakonodajo, ki se ne bo več uporabljala za Združeno kraljestvo:

-Direktiva 2007/46/ES o homologaciji motornih in priklopnih vozil (nadomeščena bo z uredbo, ki se bo uporabljala od 1. septembra 2020);

-Uredba (EU) št. 168/2013 o homologaciji dvo- in trikolesnih vozil ter štirikolesnikov;

-Uredba (EU) št. 167/2013 o homologaciji kmetijskih in gozdarskih vozil ter

-Uredba (EU) 2016/1628 o homologaciji motorjev za uporabo v necestni mobilni mehanizaciji.

3.3Predlog tudi jasno navaja, da obstoječi homologacijski organ Združenega kraljestva kot tak ne bo več mogel delovati v skladu z zakonodajo EU. Zato bodo morali proizvajalci, ki so v preteklosti pridobili homologacije v Združenem kraljestvu, pridobiti nove homologacije od homologacijskih organov EU-27, da se ohranita skladnost z zakonodajo EU in dostop do trga Unije. To velja tudi za izdelke, ki so že v proizvodnji.

3.4To bo imelo velike posledice za prihodnjo vlogo homologacijskega organa Združenega kraljestva, pojavljajo pa se tudi resna vprašanja glede prihodnosti proizvodnje vozil v Združenem kraljestvu in v EU. Vprašanja se nanašajo predvsem na pravno negotovost homologacij Združenega kraljestva in razvodenitev enega od temeljnih načel uredbe, in sicer ohranjanje skladnosti predpisov v vsej EU.

3.5Predlog obravnava ta vprašanja z začasno spremembo obstoječih predpisov, tako da prizadeti proizvajalci lahko s čim manj nevšečnostmi pridobijo homologacijo v katerikoli članici EU–27. Predlog predvsem:

-izrecno omogoča zadevnim proizvajalcem, da pri homologacijskih organih v EU-27 vlagajo vloge za nove homologacije obstoječih tipov;

-omogoča, da preizkusov, na katerih temeljijo homologacije Združenega kraljestva, ni treba ponoviti, ker tehnična služba pred tem ni bila imenovana in priglašena s strani homologacijskega organa v EU-27;

-določa, da se take homologacije lahko podelijo, če so izpolnjene zahteve za nova vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote, ne pa za nove tipe;

-predlaga pomoč pri identifikaciji novih homologacijskih organov za tiste izdelke, ki so bili na trgu že pred izstopom, da se prepreči, da ne bi bil za izvajanje preverjanj skladnosti v prometu ali za izdajo morebitnega prihodnjega odpoklica pristojen noben organ.

3.6Komisija v predlogu priznava, da je treba zaščititi potrošnike z vidika varnosti vozil in ohranjanja okoljskih standardov.

3.7V predlogu je navedeno, da se delo homologacijskih organov ne konča s proizvodnjo ali dajanjem na trg vozila, sistema, sestavnega dela ali samostojne tehnične enote, temveč traja več let po tem, ko so bili ti izdelki dani na trg.

4.Ugotovitve

4.1Proizvajalci avtomobilov potrebujejo nove certifikate za nove modele, ki jih dajejo na trg približno vsakih sedem let, pa tudi za pomembne spremembe v zasnovi ali motorju, ki so lahko pogostejše. Zato je še toliko nujnejše, da se po brexitu zagotovi nemotena prilagoditev regulativnih mehanizmov, potrebnih za avtomobilsko proizvodnjo.

4.2Združeno kraljestvo v Evropo izvozi približno 56 % vozil, medtem ko uvozi le približno 7 % evropskih vozil. Vendar pa podatki o delovanju trga za dobavo rezervnih delov kažejo, da je stanje bolj zapleteno in je potreben brezhiben regulativni režim.

4.3EESO poudarja, da učinkov objavljenega predloga ni mogoče oceniti zaradi izjemne negotovosti glede potekajočih pogajanj med EU in Združenim kraljestvom.

4.4EESO meni, da je predlog primernejši za primer uspešno sklenjenega sporazuma med Združenim kraljestvom in EU z ustreznim dogovorom o izvajanju ukrepov, ki omogočajo trgovanje v nekakšnem okviru carinske unije in/ali enotnega trga.

4.5EESO se strinja z izjavo, ki jo je objavil spodnji dom parlamenta Združenega kraljestva (peto poročilo zasedanja 2017–2019 z naslovom Posledice brexita za avtomobilski sektor): „Težko je razumeti, kako bo za velike multinacionalne proizvajalce – ki predstavljajo večji del avtomobilskega sektorja v Združenem kraljestvu – rentabilno imeti proizvodnjo v Združenem kraljestvu v primeru scenarija brez sporazuma ali s scenarijem, po katerem bodo veljale tarife Svetovne trgovinske organizacije.“ Zato bo v primeru, da ne bo sporazuma, treba predlog predelati, da se zagotovi, da bo dovolj trden za tak scenarij.

4.6Združeno kraljestvo in EU se še nista dogovorila glede točne vloge homologacijskega organa Združenega kraljestva v prihodnosti. EESO meni, da je treba zaradi uspešnosti novega regulativnega režima to vprašanje nujno rešiti.

5.Izzivi

5.1EESO pozdravlja cilje predloga, zlasti njegov namen, da se znižajo stroški za industrijo zaradi zamud na mejah in nepotrebne birokracije, medtem ko se zagotavlja uporaba najvišjih standardov. Vendar pa EESO meni, da je uresničitev teh ciljev izjemen izziv, glede na to, da je treba zasnovati popolnoma nov regulativni sistem.

5.2EESO prav tako poudarja, da bo tak režim neizogibno prispeval k višjim stroškom, zlasti zato, ker Združeno kraljestvo ne bo več članica EU in bo zanj tako kot za druge nečlanice potrebna drugačna ureditev.

5.3Zadeve, ki so zajete v uredbo, kot so okolje, pravice potrošnikov, kakovost izdelkov itd., so pogosto predmet nove ali spremenjene zakonodaje EU in direktiv. EESO meni, da bosta EU in Združeno kraljestvo morala zagotoviti, da bo sporazum o regulativnem režimu dovolj prožen za urejanje tega položaja, da bo čim manj motenj.

5.4Proizvodnja in distribucija vozil se je v EU razvijala izjemno povezano. Obstajajo številne zapletene in učinkovite dobavne verige, ki se bodo po mnenju vseh strokovnjakov in EESO po izstopu Združenega kraljestva iz EU bistveno spremenile. EESO prav tako meni, da bodo te motnje zmanjšale učinkovitost teh sistemov.

5.5Ker Združeno kraljestvo proizvaja in v EU izvaža veliko število vozil, je EESO zlasti zaskrbljen, da bo morebitna izključitev Združenega kraljestva iz tega trga negativno prizadela splošno konkurenčnost, ki bo po drugi strani povečala stroške za vse gospodarske panoge pa tudi za potrošnike. Zato mora predlog Komisije, ki se sicer zavzema za zaščito vseh teh interesov, zagotoviti stalno zavezanost temu, to pa mora biti prav tako zapisano v prihodnjih dogovorih.

5.6Zaradi zapletenih predlaganih sprememb bo potrebna močna zavezanost obeh strani, da se zagotovijo obsežne informacije in programi usposabljanja za industrijo ter posamezne homologacijske organe. To bo precejšen izziv z vidika virov, ki bo zahteval tudi veliko časa. Glede na sedanji časovni okvir izstopa Združenega kraljestva v skladu s členom 50 bo zlasti čas poseben izziv.

5.7Glede na čas, ki je potreben za pogajanja o sporazumu in za uskladitev različnih sistemov, EESO meni, da bo potrebno prehodno obdobje po marcu 2019, ko bo Združeno kraljestvo izstopilo iz EU.

5.8Ker je nadaljnja veljava sedanjega sistema, ki ureja gibanje vozil in povezanih izdelkov med Združenim kraljestvom in EU, zaželena rešitev, EESO meni, da bodo vozila, proizvedena v Združenem kraljestvu, morala izpolnjevati predpise EU. Zato poudarja, da bo ta predlog izjemno težko izvajati, če Združeno kraljestvo ne bo na nek način povezano s carinsko unijo ali enotnim trgom oziroma obojim.

5.9EESO meni, da bo novi status Združenega kraljestva kot nečlanice neprestan izziv za regulativni režim na področju vozil, motorjev za vozila in motorjev za uporabo v nepremičnih strojih. Če ti problemi ne bodo rešeni nemudoma, bodo proizvajalci prisiljeni spremeniti naravo sedanje dobavne verige, kar bi utegnilo imeti posledice za razpoložljivost izdelkov in ceno za potrošnike.

V Bruslju, 19. septembra 2018

Luca JAHIER

predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

_____________