ISSN 1977-0804

Uradni list

Evropske unije

L 60

European flag  

Slovenska izdaja

Zakonodaja

Letnik 65
28. februar 2022


Vsebina

 

II   Nezakonodajni akti

Stran

 

 

SKLEPI

 

*

Sklep Sveta (SZVP) 2022/338 z dne 28. februarja 2022 o ukrepu pomoči v okviru Evropskega mirovnega instrumenta za dobavo vojaške opreme in platform, zasnovanih za uporabo smrtonosne sile, ukrajinskim oboroženim silam

1

SL

Akti z rahlo natisnjenimi naslovi so tisti, ki se nanašajo na dnevno upravljanje kmetijskih zadev in so splošno veljavni za omejeno obdobje.

Naslovi vseh drugih aktov so v mastnem tisku in pred njimi stoji zvezdica.


II Nezakonodajni akti

SKLEPI

28.2.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 60/1


SKLEP SVETA (SZVP) 2022/338

z dne 28. februarja 2022

o ukrepu pomoči v okviru Evropskega mirovnega instrumenta za dobavo vojaške opreme in platform, zasnovanih za uporabo smrtonosne sile, ukrajinskim oboroženim silam

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti členov 28(1) in 41(2) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s Sklepom (SZVP) 2021/509 (1) je bil vzpostavljen Evropski mirovni instrument (v nadaljnjem besedilu: Instrument), s katerim države članice v okviru skupne zunanje in varnostne politike (SZVP) financirajo ukrepe Unije za ohranjanje miru, preprečevanje konfliktov in krepitev mednarodne varnosti v skladu s členom 21(2), točka (c), Pogodbe. Natančneje, v skladu s členom 1(2), točka (b)(i), Sklepa (SZVP) 2021/509 se lahko Instrument uporablja za financiranje ukrepov za krepitev zmogljivosti tretjih držav ter regionalnih in mednarodnih organizacij na vojaškem in obrambnem področju.

(2)

Poglobitev dialoga in sodelovanja na področju varnosti in obrambe je eden od ciljev Sporazuma o pridružitvi med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ukrajino na drugi strani (2). Poglobljeno sodelovanje na področju skupne varnostne in obrambne politike (SVOP) in uskladitev s SZVP med Unijo in Ukrajino je bil eden od rezultatov vrha EU-Ukrajina leta 2020, kar je bilo dodatno utrjeno na vrhu EU-Ukrajina leta 2021.

(3)

Ukrajinske oborožene sile so že sedem let v konfliktu, ki že ves čas terja vojaške in civilne smrtne žrtve ter ranjene. Ta konflikt se je dramatično zaostril februarja 2022 z neizzvano invazijo oboroženih sil Ruske federacije na Ukrajino.

(4)

Glede na vse slabše razmere od začetka leta 2022 države članice zagotavljajo pomoč ukrajinskim oboroženim silam. Takšna pomoč bi morala biti upravičena do financiranja v okviru Evropskega mirovnega instrumenta.

(5)

Vlada Ukrajine je 25. februarja 2022 Uniji poslala nujno prošnjo za pomoč, kar zadeva dobavo vojaške opreme.

(6)

Ukrepi pomoči se morajo izvajati ob upoštevanju načel in zahtev iz Sklepa (SZVP) 2021/509 ter zlasti skladno s Skupnim stališčem Sveta 2008/944/SZVP (3) in v skladu s pravili za izvrševanje prihodkov in odhodkov, ki se financirajo v okviru Instrumenta.

(7)

Svet ponovno potrjuje svojo odločenost, da bo varoval, spodbujal in uresničeval človekove pravice, temeljne svoboščine in demokratična načela ter krepil pravno državo in dobro upravljanje v skladu z Ustanovno listino Združenih narodov, s Splošno deklaracijo o človekovih pravicah in z mednarodnim pravom, zlasti mednarodnim pravom o človekovih pravicah in mednarodnim humanitarnim pravom –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Vzpostavitev, cilji, področje uporabe in trajanje

1.   Vzpostavi se ukrep pomoči Ukrajini (v nadaljnjem besedilu: upravičenka), ki se financira v okviru Evropskega mirovnega instrumenta (v nadaljnjem besedilu: Instrument) (v nadaljnjem besedilu: ukrep pomoči).

2.   Cilj ukrepa pomoči je prispevati h krepitvi zmogljivosti in odpornosti ukrajinskih oboroženih sil za obrambo ozemeljske nedotakljivosti in suverenosti Ukrajine ter zaščito civilnega prebivalstva pred trenutno vojaško agresijo.

3.   Za dosego cilja iz odstavka 2 se z ukrepom pomoči financira dobava vojaške opreme in platform, zasnovanih za uporabo smrtonosne sile, ukrajinskim oboroženim silam.

4.   Trajanje ukrepa pomoči je 24 mesecev od datuma sprejetja tega sklepa.

Člen 2

Finančna ureditev

1.   Referenčni finančni znesek za kritje odhodkov, povezanih z ukrepom pomoči, znaša 450 000 000 EUR.

2.   Vsi odhodki se upravljajo v skladu s pravili za izvrševanje prihodkov in odhodkov, ki se financirajo v okviru Instrumenta.

3.   V skladu s členom 29(5) Sklepa (SZVP) 2021/509 lahko upravitelj za ukrepe pomoči po sprejetju tega sklepa pozove k plačilu v višini do 450 000 000 EUR. Sredstva, h plačilu katerih pozove upravitelj, se uporabijo le za plačilo odhodkov v okvirih, ki jih odobri odbor, ustanovljen s Sklepom (SZVP) 2021/509, v spremembi proračuna za leto 2022, ki ustreza zadevnemu ukrepu pomoči.

4.   Odhodki, povezani z izvajanjem ukrepa pomoči, so upravičeni od 1. januarja 2022 in do datuma, ki ga določi Svet.

Člen 3

Dogovori z upravičenko

1.   Visoki predstavnik sklene potrebne dogovore z upravičenko za zagotovitev, da ta spoštuje mednarodno pravo, zlasti mednarodno pravo o človekovih pravicah in mednarodno humanitarno pravo, ter člen 62(2) Sklepa (SZVP) 2021/509, kar je pogoj za zagotavljanje podpore v okviru ukrepa pomoči.

2.   Dogovori iz odstavka 1 vključujejo določbe o začasni ustavitvi in prenehanju podpore v okviru ukrepa pomoči, če se ugotovi, da upravičenka krši obveznosti iz odstavka 1.

Člen 4

Izvajanje

1.   Visoki predstavnik je odgovoren za zagotavljanje izvajanja tega sklepa v skladu s Sklepom (SZVP) 2021/509 in s pravili za izvrševanje prihodkov in odhodkov, ki se financirajo v okviru Instrumenta, skladno z integriranim metodološkim okvirom za ocenjevanje in opredelitev potrebnih ukrepov in kontrol za ukrepe pomoči v okviru Instrumenta.

2.   Odbor, ustanovljen s Sklepom (SZVP) 2021/509, nadalje opredeli vrsto in količino podpore, ki se financira v okviru ukrepa pomoči, pri čemer upošteva prioritete, ki jih za izpolnitev potreb ukrajinskih oboroženih sil priporoča Vojaški štab Evropske unije.

3.   Upravitelj za ukrepe pomoči na podlagi informacij, ki jih prejme od nosilca oziroma nosilcev izvajanja, odboru, ustanovljenemu s Sklepom (SZVP) 2021/509, poroča o dostavi opreme, vključno s količino, vrstami in vsemi drugimi ustreznimi informacijami za nadaljnje ukrepanje in spremljanje.

4.   Dejavnost iz člena 1(3) lahko izvajajo:

(a)

Ministrstvo za obrambo Belgije;

(b)

Ministrstvo za obrambo Bolgarije;

(c)

Ministrstvo za obrambo Hrvaške;

(d)

Ministrstvo za obrambo Cipra;

(e)

Ministrstvo za obrambo Češke;

(f)

Ministrstvo za obrambo Danske;

(g)

Estonski center za obrambne naložbe (ECDI) v imenu Ministrstva za obrambo Estonije;

(h)

Ministrstvo za obrambo Finske;

(i)

Ministrstvo za obrambo Francije;

(j)

Ministrstvo za obrambo Nemčije;

(k)

Ministrstvo za obrambo Grčije;

(l)

Ministrstvo za obrambo Madžarske;

(m)

Ministrstvo za obrambo Italije;

(n)

Latvijski državni center za logistiko in javno naročanje na področju obrambe;

(o)

Ministrstvo za obrambo Litve;

(p)

Direktorat za obrambo pri Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Luksemburga;

(q)

Ministrstvo za obrambo Nizozemske;

(r)

Ministrstvo za obrambo Poljske;

(s)

Ministrstvo za obrambo Portugalske;

(t)

Ministrstvo za nacionalno obrambo Romunije;

(u)

Ministrstvo za obrambo Slovaške republike;

(v)

Ministrstvo za obrambo Slovenije;

(w)

Ministrstvo za obrambo Španije;

(x)

Ministrstvo za obrambo Švedske/švedske oborožene sile.

Člen 5

Podpora držav članic

Države članice dovolijo tranzit vojaške opreme, vključno s spremljevalnim osebjem, prek svojega ozemlja, tudi zračnega prostora.

Člen 6

Spremljanje, kontrola in ocenjevanje

1.   Visoki predstavnik zagotovi spremljanje spoštovanja obveznosti upravičenke iz člena 3. Takšno spremljanje omogoča boljšo seznanjenost s kontekstom in tveganjem kršitev obveznosti iz člena 3, med drugim kršitev mednarodnega prava človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava s strani ukrajinskih oboroženih sil, ki prejemajo podporo v okviru ukrepa pomoči.

2.   Kontrola blaga po odpremi se organizira na način, ki je skladen z integriranim metodološkim okvirom za ocenjevanje in opredelitev potrebnih ukrepov in kontrol za ukrepe pomoči v okviru Evropskega mirovnega instrumenta.

Člen 7

Poročanje

V obdobju izvajanja visoki predstavnik Političnemu in varnostnemu odboru (PVO) predloži šestmesečna poročila o izvajanju ukrepa pomoči v skladu s členom 63 Sklepa (SZVP) 2021/509.

Člen 8

Začasna ustavitev in prenehanje

PVO lahko v skladu s členom 64 Sklepa (SZVP) 2021/509 odloči, da se izvajanje ukrepa pomoči v celoti ali delno prekine.

PVO lahko tudi priporoči, da Svet odloči, da ukrep pomoči preneha.

Člen 9

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

Uporablja se od 1. januarja 2022.

V Bruslju, 28. februarja 2022

Za Svet

predsednik

J.-Y. LE DRIAN


(1)  Sklep Sveta (SZVP) 2021/509 z dne 22. marca 2021 o vzpostavitvi Evropskega mirovnega instrumenta in razveljavitvi Sklepa (SZVP) 2015/528 (UL L 102, 24.3.2021, str. 14).

(2)  UL L 161, 29.5.2014, str. 3.

(3)  Skupno stališče Sveta 2008/944/SZVP z dne 8. decembra 2008, ki opredeljuje skupna pravila glede nadzora izvoza vojaške tehnologije in opreme (UL L 335, 13.12.2008, str. 99).