ISSN 1725-5244

Uradni list

Evropske unije

C 42

European flag  

Slovenska izdaja

Informacije in objave

Zvezek 51
15. februar 2008


Obvestilo št.

Vsebina

Stran

 

IV   Informacije

 

INFORMACIJE INSTITUCIJ IN ORGANOV EVROPSKE UNIJE

 

Komisija

2008/C 042/01

Poročilo Komisije o programu Evropske skupnosti SAFA (Presoja varnosti tujih zrakoplovov) (Zbrane informacije – Poročilo – od 30. aprila 2006 do 31. decembra 2006)

1

SL

 


IV Informacije

INFORMACIJE INSTITUCIJ IN ORGANOV EVROPSKE UNIJE

Komisija

15.2.2008   

SL EN EN EN EN EN EN

Uradni list Evropske unije

C 42/1


Poročilo Komisije o programu Evropske skupnosti SAFA (Presoja varnosti tujih zrakoplovov)

(Zbrane informacije – Poročilo – od 30. aprila 2006 do 31. decembra 2006)

(2008/C 42/01)

1.   PROGRAM ES SAFA

1.1   Začetki programa ES SAFA

Program SAFA je bil prvotno osnovan na Evropski konferenci civilnega letalstva (ECAC) leta 1996. Program SAFA ni temeljil na evropski pravno zavezujoči podlagi, temveč na zavezi generalnih direktorjev držav članic, ki so sodelovale na konferenci ECAC. Inšpekcijski pregledi „tujih“ zrakoplovov so zajemali zrakoplove, ki se ne uporabljajo ali upravljajo pod nadzorom pristojnega organa države, v kateri se izvaja inšpekcijski pregled.

Dne 30. aprila 2004 je bila objavljena Direktiva 2004/36/ES Evropskega parlamenta in Sveta o varnosti zrakoplovov iz tretjih držav, ki pristajajo na letališčih Skupnosti (t. i. „Direktiva SAFA“), s katero so države članice EU pravno obvezane, da izvajajo preverjanja na ploščadi pri zrakoplovih iz tretjih držav, ki pristanejo na njihovih letališčih, pri čemer je „zrakoplov iz tretje države“ zrakoplov, ki se ne uporablja ali upravlja pod nadzorom pristojnega organa države članice EU; ta direktiva pa državam članicam EU nikakor ne prepoveduje inšpekcijskih pregledov zrakoplovov iz drugih držav članic EU. Države članice EU so imele na voljo dve leti, da bi direktivo prenesle v nacionalno zakonodajo.

Na podlagi odločitve generalnih direktorjev držav članic ECAC je postala za program SAFA pristojna Evropska skupnost (ES) in od 1. januarja 2007 je za upravljanje in nadaljnji razvoj programa ES SAFA odgovorna Evropska komisija, pri tem pa ji pomaga Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA). EASA je agencija Evropske komisije s sedežem v Kölnu, ki je odgovorna za operativno upravljanje programa ES SAFA v imenu Evropske komisije, in sicer v skladu z Uredbo Komisije (ES) št. 768/2006.

Do leta 2006 so operativne elemente programa SAFA izvajali osrednji skupni letalski organi (CJAA). Konec leta 2006 so se usklajevalne dejavnosti v okviru programa SAFA, vključno s centralizirano zbirko podatkov, z organov CJAA prenesle na agencijo EASA.

Nadaljnje sodelovanje držav članic ECAC, ki niso države članice EU, in s tem vseevropska razsežnost programa sta bila zagotovljena s podpisom delovnega dogovora med posameznimi državami in agencijo EASA. Pri programu ES SAFA skupaj s 27 državami članicami EU sodeluje skupno 41 držav (glej Dodatek A).

1.2   Delovanje programa ES SAFA

V vsaki državi, ki sodeluje pri programu SAFA, so lahko za zrakoplove (zrakoplove iz tretjih držav za države članice EU ali tuje zrakoplove za države članice ECAC, ki niso članice EU) obvezna preverjanja na ploščadi, ki zajemajo predvsem preverjanje dokumentov in priročnikov zrakoplova, licenc posadke zrakoplova, vidnega stanja zrakoplova ter prisotnosti in stanja obvezne varnostne opreme v kabini. Ta preverjanja se opravljajo na podlagi Standardov Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO), in sicer Priloge 1 (Izdaja licenc za osebje), Priloge 6 (Delovanje zrakoplova) in Priloge 8 (Plovnost zrakoplova).

Pregledi se izvajajo v skladu s postopkom, ki je enak za vse sodelujoče države. Njihovi izidi so nato obravnavani v poročilih, katerih oblika je prav tako enaka za vse sodelujoče države. V primeru pomembnih nepravilnosti se obvestita upravljavec in ustrezni letalski organ (država upravljavca ali država registracije), da se sprejmejo ukrepi za odpravo napak, in sicer ne le v zvezi s pregledanim zrakoplovom, temveč tudi v zvezi z drugimi zrakoplovi, ki bi jih nepravilnosti splošne narave lahko zadevale. Vsi podatki iz poročil kakor tudi dodatne informacije se izmenjujejo in shranjujejo v centralizirani računalniški zbirki podatkov, ki jo je vzpostavila in jo upravlja agencija EASA.

Glavne značilnosti programa ES SAFA so povzete v naslednjih točkah:

program SAFA izvajajo vse sodelujoče države – načeloma vseh 41 držav članic ECAC, razen Albanije (države članice EU in države članice ECAC, ki niso članice EU, ki so z agencijo EASA podpisale delovni dogovor),

širše razširjanje rezultatov preverjanj s centralizirano zbirko podatkov SAFA,

pristop od spodaj navzgor: program je zasnovan na preverjanjih zrakoplovov na ploščadi,

usmerjenost programa – program je usmerjen predvsem na zrakoplove iz tretjih držav, ki letijo v EU in države, ki sodelujejo pri programu SAFA (čeprav se lahko preverjanja v okviru programa SAFA izvajajo tudi na zrakoplovih iz držav članic EU),

bistveni cilj programa je preverjanje, ali so upoštevani standardi organizacije ICAO, ki veljajo za vse pregledane zrakoplove v vseh državah.

1.3   Vključitev programa ES SAFA v splošen koncept letalske varnosti

Izkušnje na podlagi preverjanj v okviru programa SAFA, izvedenih v zadnjih nekaj letih, kažejo, da ta preverjanja podajajo splošno sliko varnosti tujih upravljavcev. Vendar pa ta slika ni popolna, saj na osnovi preverjanj ni mogoče ugotoviti celovitega stanja na področju varnosti določenega zrakoplova ali upravljavca. Nekatere vidike varnosti je med preverjanjem namreč težko oceniti (npr. upravljanje virov za posadko, popolna plovnost itd.), in sicer zaradi omejenega časa, ki je na voljo za izvajanje preverjanja, in posledično zaradi omejenih možnosti za podrobnejše preverjanje.

Celovita ocena določenega zrakoplova ali upravljavca je mogoča le s stalnim nadzorom odgovornega letalskega organa (države upravljavca ali države registracije). Tako so informacije, pridobljene s programom ES SAFA, koristne:

Predvsem kot preventivno sredstvo za prepoznavanje morebitnih negativnih trendov na področju varnosti, pri čemer so številne in/ali ponavljajoče se ugotovitve v zvezi z določenim upravljavcem dober pokazatelj morebitnih strukturnih pomanjkljivosti, tako v zvezi z upravljanjem nadzora kakovosti tega upravljavca kot tudi v zvezi z ravnijo nadzora varnosti, ki ga izvajajo odgovorni nacionalni organi civilnega letalstva države, v kateri je ta upravljavec certificiran; podobne negativne trende je mogoče razbrati tudi v zvezi s posameznimi vrstami zrakoplovov.

Bolj neposredno lahko preverjanja v okviru programa SAFA v realnem času prispevajo k varnemu delovanju pravkar pregledanega zrakoplova, saj morajo inšpekcijski organi poskrbeti, da se ukrepi za odpravo napak sprejmejo neposredno pred nadaljnjim delovanjem tega zrakoplova.

Poleg tega so inšpekcijski pregledi v okviru programa SAFA po začetku veljavnosti Uredbe (ES) št. 2111/2005 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti, postali eno izmed pomembnejših meril, ki jih Komisija upošteva pri sprejemanju odločitev v zvezi z vključitvijo letalskih prevoznikov na seznam Skupnosti, in sicer vse od sestave prvega seznama Skupnosti marca 2006 in njegovih poznejših rednih posodobitev.

1.4   Razvoj programa v letu 2006

Dva pomembna mejnika v programu SAFA leta 2006 sta bila:

Aprila 2006 je „Direktiva SAFA“, ki sta jo Evropski parlament in Svet sprejela aprila 2004, postala veljavna za vse države članice EU. Maja 2006 je Evropska komisija z Uredbo Komisije (ES) št. 768/2006 z dne 19. maja 2006 (o izvajanju Direktive 2004/36/ES glede zbiranja in izmenjave informacij o varnosti zrakoplovov, ki pristajajo na letališčih Skupnosti, in upravljanja informacijskega sistema) uradno pooblastila agencijo EASA za usklajevanje programa ES SAFA in upravljanje nekaterih njegovih elementov (npr. zbirke podatkov, postopkov, usposabljanja), in sicer od 1. januarja 2007.

Decembra 2006 sta Eurocontrol in Evropska komisija v okviru programa ES SAFA dosegla dogovor. V skladu s tem dogovorom se je Centralna enota Eurocontrola za upravljanje pretoka zračnega prometa (CFMU) obvezala, da bo države, ki sodelujejo pri programu SAFA, obveščala o načrtih letov na letališča in z njih, pri čemer se ti leti navezujejo na zrakoplove ali upravljavce, za katere so veljale/veljajo omejitve letenja v eni ali več sodelujočih državah in pri katerih je mogoče izvesti usmerjene inšpekcijske preglede SAFA. Enota CFMU ima poleg te naloge tudi nalogo opozarjanja, pri čemer spremlja (morebitne) lete upravljavcev, ki so na seznamu letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (t. i. „črna lista“).

1.5   Namen poročila

V členu 6(2) Direktive 2004/36/ES je določeno naslednje:

Komisija vsako leto da na voljo javnosti in zainteresiranim stranem v gospodarski panogi poročilo o zbranih informacijah, ki vsebuje analizo vseh informacij, prejetih v skladu s členom 5. Ta analiza je enostavna in zlahka razumljiva ter pokaže, ali obstaja povečano tveganje varnosti za letalske potnike. V analizi viri informacij niso razpoznavni.

To poročilo temelji na rezultatih vseh preverjanj na ploščadi, izvedenih med 30. aprilom 2006 in 31. decembrom 2006. Naslednje leto bo to poročilo zajemalo celo leto, in sicer od 1. januarja do 31. decembra 2007 – to je po naključju tudi prvo leto po prenosu odgovornosti za program SAFA pod okrilje ES (glej spodaj).

2.   CENTRALIZIRANA ZBIRKA PODATKOV SAFA

Centralizirano zbirko podatkov SAFA upravlja agencija EASA od decembra 2006, ko je bila z osrednjih združenih letalskih organov (CJAA) na Nizozemskem prenesena na agencijo EASA v Kölnu v Nemčiji.

Čeprav zbirko upravlja in vzdržuje EASA, pa so za vključitev poročil v zbirko podatkov odgovorni posamezni nacionalni letalski organi (NAA) držav, ki sodelujejo pri programu SAFA.

V zadevnem časovnem obdobju so države, ki sodelujejo pri programu SAFA, izvedle približno 5 401 inšpekcijskih pregledov, pri katerih je bilo zbranih 8 383 ugotovitev (glej Dodatek B).

Podatki v zbirki podatkov so zaupni, saj se izmenjujejo le z drugimi sodelujočimi državami in niso na voljo širši javnosti. Do zbirke podatkov imajo dostop vsi nacionalni letalski organi sodelujočih držav prek (varne) internetne povezave. Trenutno je z zbirko podatkov prek spleta povezanih 39 nacionalnih letalskih organov.

3.   PODROČJA INŠPEKCIJSKEGA PREGLEDA

V skoraj vseh sodelujočih državah število letov precej presega zmožnosti preverjanja, kar pomeni, da so preverjanja na ploščadi v okviru programa SAFA možna le na kraju samem. Organizirana so ali po naključju ali na podlagi informacij (npr. redne analize zbirke podatkov, ki jo opravlja agencija EASA), na osnovi katerih obstaja pri nekaterih subjektih sum, da ne izpolnjujejo mednarodnih varnostnih standardov. Inšpekcijski pregled je lahko usmerjen v skladu z nekaterimi merili, ki so navedena spodaj. Če se sodelujoče države članice odločijo, da bodo inšpekcijske preglede usmerile na posamezno področje, ta odločitev temelji na priporočilih Evropske komisije ali nacionalnih politikah in prednostnih nalogah. Ta priporočila so lahko osnovana na analizi centralizirane zbirke podatkov SAFA ali rezultatih prejšnjih inšpekcijskih pregledov.

Inšpekcijski pregledi so lahko usmerjeni na pet področij:

(1)

državo upravljavca (preverjanje upravljavcev iz ene države),

(2)

vrsto zrakoplova,

(3)

naravo letov (redni, čarterski, tovorni itd.),

(4)

upravljavca iz tretje države,

(5)

zrakoplov, identificiran z registrsko oznako.

V dodatkih C, D in E so navedene države upravljavcev, vrste zrakoplovov in upravljavci, ki so bili pregledani med 30. aprilom in 31. decembrom 2006. Ti podatki dokazujejo, da program ES SAFA zajema obširno področje in da se uporablja nediskriminacijsko.

Neovirano delovanje programa je razvidno tudi iz spodnje razpredelnice, v kateri so združene informacije iz dodatkov, s čimer je podan pregled dejavnosti.

Čeprav je na podlagi „Direktive SAFA“ glavna obveznost držav članic EU preverjanje zrakoplovov iz tretjih držav, ki uporabljajo letališča EU, se inšpekcijski pregledi izvajajo tudi pri zrakoplovih upravljavcev iz EU. V naslednji razpredelnici so prikazani rezultati:

Inšpekcijski pregledi

5 401 inšpekcijskih pregledov …

Upravljavec

… 762 različnih upravljavcev …

Država upravljavca

... iz 122 držav ...

Vrsta zrakoplova

… ki letijo s 191 različnimi (pod)vrstami zrakoplovov

Iz spodnje razpredelnice pa je razvidno, da veliko večino vseh letov znotraj držav članic EU opravijo upravljavci iz EU in da so na splošno države, ki sodelujejo pri programu SAFA, še vedno uporabljale širša merila prejšnjega programa ECAC SAFA.

 

Inšpekcijski pregledi upravljavcev iz EU

Inšpekcijski pregledi upravljavcev zunaj EU

2006

2 758

2 643

Odstotek

51,06 %

48,94 %

4.   GLAVNI REZULTATI INŠPEKCIJSKIH PREGLEDOV V OKVIRU PROGRAMA SAFA

4.1   Splošne ugotovitve inšpekcijskih pregledov

Prvo izhodišče v zvezi z ugotovitvami, pri katerih gre za odstopanje od standardov organizacije ICAO, je kvantitativni pristop. Pri tem pristopu se ugotavlja razmerje med skupnim številom ugotovitev (U) ter skupnim številom inšpekcijskih pregledov (I) in točk pregleda (TP).

Med inšpekcijskim pregledom se uporabi seznam, ki zajema 54 različnih točk pregleda. V večini primerov se med pregledom ne preverjajo vse točke, saj čas med prihodom zrakoplova in njegovim odhodom ne dopušča celovitega pregleda. Razmerje med skupnim številom ugotovitev in skupnim številom točk, za katere je bil opravljen pregled, je zato lahko pomenljivejše kot razmerje, ki temelji zgolj na številu inšpekcijskih pregledov. Rezultati so prikazani v spodnji razpredelnici.

Obdobje 30. april 2006–31. december 2006

Inšpekcijski pregledi skupaj (I)

5 401

Točke pregleda skupaj (TP)

186 564

Ugotovitve skupaj (U)

8 383

Ugotovitve/inšpekcijski pregledi (U/I)

1,5521

Ugotovitve/točke pregleda (U/TP)

0,045

4.2   Ugotovitve inšpekcijskih pregledov in njihove kategorije

Upoštevati je treba ne le absolutnega števila ugotovitev na podlagi pregledov, temveč tudi njihovo „resnost“. V ta namen so bile opredeljene tri kategorije ugotovitev. Ugotovitev „kategorije 1“ se imenuje manj pomembna ugotovitev, „kategorija 2“ je pomembna ugotovitev, „kategorija 3“ pa je zelo pomembna ugotovitev. Izrazi „manj pomembna“, „pomembna“ in „zelo pomembna“ se navezujejo na stopnjo odstopanja od standardov organizacije ICAO. Glavni namen razvrščanja ugotovitev v kategorije je ugotoviti, v kolikšnem obsegu se standard upošteva in kako resno je neizpolnjevanje tega standarda.

Inšpekcijski pregledi in kategorije ugotovitev so zabeleženi v zbirki podatkov, rezultati pa so prikazani v spodnji razpredelnici.

 

Št. ugotovitev

(U)

Razmerje ugotovitev

(Kat. U/I)

Leto

Št. inšpekcijskih pregledov

(I)

Kat. 1

(manj pomembna)

Kat. 2

(pomembna)

Kat. 3

(zelo pomembna)

Skupaj

Kat. U1/I)

Kat. U2/I)

Kat. U3/I)

Skupaj U/I

2006

5 401

4 249

3 018

1 116

8 383

0,787

0,559

0,207

1,5521

 

50,7 %

36,0 %

13,3 %

100 %

 

 

 

 

4.3   Ugotovitve inšpekcijskih pregledov na regionalni osnovi

 

Število ugotovitev (U)

Razmerje ugotovitev (Kat. U/I)

Regija

Št. pregledanih držav

Št. pregledanih upravljavcev

Inšpekcijski pregledi

(I)

Kat. 1

(manj pomembna)

Kat. 2

(pomembna)

Kat. 3

(zelo pomembna)

Skupaj

Kat. U1/I)

Kat. U2/I)

Kat. U3/I)

Skupaj U/I

EU(25) (1)

25

369

2 758

1 903

1 117

339

3 359

0,690

0,405

0,123

1,218

EVROPA (ECAC) (2)

42

512

3 887

2 792

1 764

601

5 157

0,718

0,454

0,155

1,327

Ruska federacija, Belorusija in osrednja Azija (3)

6

51

352

399

435

142

976

1,134

1,236

0,403

2,773

Severna Amerika (4)

3

51

227

187

85

37

309

0,824

0,374

0,163

1,361

Latinska Amerika in Karibi (5)

17

32

102

121

50

16

187

1,186

0,490

0,157

1,833

Bližnji vzhod in severna Afrika (6)

17

50

561

532

382

176

1 090

0,948

0,681

0,314

1,943

Afrika (7)

20

32

120

130

166

83

379

1,083

1,383

0,692

3,158

Azija (8)

14

26

133

81

127

57

265

0,609

0,955

0,429

1,992

Oceanija (9)

3

8

19

7

9

4

20

0,368

0,474

0,211

1,053

Povprečno/vse države

0,787

0,559

0,207

1,5521

Iz te razpredelnice je razvidno, da:

je pri upravljavcih iz držav članic EU in ECAC ter držav Oceanije in Severne Amerike manj ugotovitev na inšpekcijski pregled od povprečja,

je pri upravljavcih iz Afrike, Ruske federacije, Belorusije in osrednje Azije ter držav iz Azije, Bližnjega vzhoda in severne Afrike več ugotovitev na inšpekcijski pregled od povprečja.

Porazdelitev po regijah organizacije ICAO

 

Št. ugotovitev (U)

Razmerje ugotovitev (Kat. U/I)

Regija

Št. pregledanih držav

Št. pregledanih upravljavcev

Inšpekc.

pregledi(I)

Kat. 1

(manj pomembna)

Kat. 2

(pomembna)

Kat. 3

(zelo pomembna)

Skupaj

Kat. U1/I)

Kat. U2/I)

Kat. U3/I)

Skupaj U/I

APAC (10)

15

32

118

55

73

38

166

0,466

0,619

0,322

1,407

ESAF (11)

10

18

72

67

105

56

228

0,931

1,458

0,778

3,167

EUR/NAT (12)

54

576

4 515

3 451

2 359

806

6 616

0,764

0,522

0,179

1,465

MID (13)

18

47

346

313

296

140

749

0,905

0,855

0,405

2,165

NACC (14)

7

59

245

199

91

40

330

0,812

0,371

0,163

1,347

SAM (15)

9

17

60

104

39

13

156

1,733

0,650

0,217

2,600

WACAF (16)

9

13

45

60

55

23

138

1,333

1,222

0,511

3,067

Vse države

122

762

5 401

4 249

3 018

1 116

8 383

0,787

0,559

0,207

1,552

Iz te razpredelnice je razvidno, da:

da je bilo pri upravljavcih iz držav, ki spadajo v regije NACC, APAC in EUR/NAT, manj ugotovitev na inšpekcijski pregled od povprečja,

da je bilo pri upravljavcih iz držav, ki spadajo v regije MID, SAM, WACAF in ESAF, več ugotovitev na inšpekcijski pregled od povprečja.

Povprečno število ugotovitev po regijah organizacije ICAO – razvoj v zadnjih treh letih

Image

Iz tega grafa je razvidno, da je bilo v zadnjih treh letih pri večini regij organizacije ICAO povprečno število ugotovitev (skupno število ugotovitev/skupno število inšpekcijskih pregledov) enako (EUR/NAT, NACC in MID) ali pa se je zmanjšalo (WACAF in APAC). Južna Amerika in vzhodna Afrika sta edini regiji, pri katerih se je povprečno število ugotovitev v zadnjih treh letih povečalo.

Primerjava med državami članicami EU-25 in ECAC ter ostalimi deli sveta

 

Število ugotovitev (U)

Razmerje ugotovitev (Kat. U/I)

Regija

Št. pregledanih držav

Št. pregledanih upravljavcev

Inšpekcijski

pregledi (I)

Kat. 1

(manj pomembna)

Kat. 2

(pomembna)

Kat. 3

(zelo pomembna)

Skupaj

Kat. U1/I)

Kat. U2/I)

Kat. U3/I)

Skupaj U/I

EU(25)

25

369

2 758

1 903

1 117

339

3 359

0,690

0,405

0,123

1,218

Ostali deli EVROPE (države članice ECAC, ki niso članice EU)

17

143

1 129

889

647

262

1 798

0,787

0,573

0,232

1,593

EVROPA (države članice ECAC)

42

512

3 887

2 792

1 764

601

5 157

0,718

0,454

0,155

1,327

Države, ki niso članice EU

98

393

2 643

2 346

1 901

777

5 024

0,888

0,719

0,294

1,901

Vse države

123

762

5 401

4 249

3 018

1 116

8 383

0,787

0,559

0,207

1,552

4.4   Ugotovitve inšpekcijskih pregledov, povezane s točkami s seznama

V Dodatku F so navedeni rezultati v zvezi s posameznimi točkami pregleda (III), ki so bile preverjene, in sicer je navedeno, kolikokrat je bila posamezna točka pregleda preverjena, število ugotovitev in njuno razmerje (F/III). V Dodatku G je podana podrobna razdelitev ugotovitev za leto 2006 po kategorijah.

4.5   Tri najvišje uvrščene pomembne in zelo pomembne ugotovitve inšpekcijskih pregledov v zvezi s točkami s seznama

Inšpekcijski seznam je sestavljen iz štirih glavnih delov. Del A zadeva točke, ki jih je treba preveriti v pilotski kabini zrakoplova. Del B seznama zadeva točke, ki jih je treba preveriti v potniški kabini, in zajema predvsem varnostno opremo. Del C se nanaša na splošno tehnično stanje zrakoplova, ki ga je treba preveriti med ogledom zrakoplova. Predmeti s seznama iz dela D zadevajo prostor za tovor in naložen tovor.

Ostale splošne ugotovitve, ki ne spadajo v dele A, B, C in D, je na seznamu mogoče zabeležiti v del E (Splošno).

Pri obravnavi ugotovitev, pridobljenih med pregledi v okviru programa SAFA, je treba pri odpravi napak največ pozornosti nameniti ugotovitvam kategorije 2 (pomembne ugotovitve) in kategorije 3 (zelo pomembne ugotovitve). Za vsak del seznama so tri najvišje uvrščene ugotovitve kategorij 2 in 3, ki so povezane s številom pregledov, navedene v razpredelnicah v dodatkih D in E.

5.   UKREPI, SPREJETI PO PREVERJANJIH NA PLOŠČADI

Na podlagi kategorije, števila in narave ugotovitev je mogoče sprejeti več ukrepov.

Če je na podlagi ugotovitev razvidno, da je varnost zrakoplova in njegovih potnikov manjša, so potrebni ukrepi za odpravo napak. Običajno je pilot zrakoplova naprošen, naj odpravi resne pomanjkljivosti, na katere je opozorjen. Izjemoma, ko inšpektorji upravičeno menijo, da pilot zrakoplova nima namena sprejeti potrebnih ukrepov za odpravo pomanjkljivosti, ki so mu bile sporočene, inšpektorji za zrakoplov izdajo uradno prepoved leta. Uradna prepoved leta, ki jo izda država preverjanja, pomeni, da zrakoplov ne sme leteti, dokler niso sprejeti primerni ukrepi za odpravo napak.

Druga vrsta ukrepanja se imenuje „ukrepi za odpravo napak pred dovoljenjem za let“. Preden se za zrakoplov izda dovoljenje za nadaljevanje leta, je treba odpraviti morebitne ugotovljene pomanjkljivosti.

V drugih primerih lahko zrakoplov vzleti, če se upoštevajo operativne omejitve. Takšne omejitve bi bilo treba upoštevati, če bi bila na primer ugotovljena pomanjkljivost v zvezi s potniškimi sedeži. V tem primeru bi zrakoplov lahko vzletel, če bi ti sedeži ostali prazni.

Običajno je pilot zrakoplova, ki je bil pregledan, obveščen o ugotovitvah. Poleg tega se ugotovitve kategorij 2 in 3 sporočijo odgovornemu letalskemu organu in bazi letalskega prevoznika skupaj z zahtevo po sprejetju ustreznih ukrepov, da se preprečijo ponovne nepravilnosti.

Da bi čim bolje izpolnili cilje programa ES SAFA, je nujno tesno sodelovanje z organi za civilno letalstvo vseh držav, katerih upravljavci in zrakoplovi so bili pregledani v okviru programa SAFA. Ti organi za civilno letalstvo morajo (v skladu s pristojnostjo za nadzor varnosti svojih nacionalnih upravljavcev ob upoštevanju zadevnih mednarodnih varnostnih standardov) zagotoviti pravilno izvajanje ukrepov za odpravo pomanjkljivosti, ki so bile ugotovljene med pregledi v okviru programa SAFA.

V nekaterih primerih, ko ugotovitve glede zrakoplova veljajo za pomembne, se lahko posamezne države, ki sodelujejo pri programu SAFA, odločijo, da bodo preklicale vstopno dovoljenje za ta zrakoplov. To pomeni, da zadevni zrakoplov ne sme več pristajati na letališčih ali leteti v zračnem prostoru te države. Takšno prepoved je mogoče odpraviti, če upravljavec zrakoplova dokaže, da so bile napake ustrezno odpravljene. Preklici vstopnih dovoljenj so torej lahko (in običajno tudi so) začasni.

V zvezi z navedenimi prepovedmi in njihovimi poznejšimi odpravami države, ki sodelujejo pri programu SAFA in so tudi članice Evropske skupnosti, ravnajo v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 2111/2005 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti.

 

Št. inšpekcijskih pregledov

5 401

Št. ugotovitev

8 383

SPREJETI UKREPI

Obvestilo organu in upravljavcu

1 441

Omejitev letov zrakoplova

47

Ukrepi za odpravo napak pred dovoljenjem za let

722

Prepoved leta

7

Preklic vstopnega dovoljenja

4  (17)


(1)  EU(25) – Avstrija, Belgija, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Madžarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska in Združeno kraljestvo (Bolgarija in Romunija v zadevnem obdobju še nista bili članici EU).

(2)  ECAC – Albanija, Armenija, Avstrija, Azerbajdžan, Belgija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Gruzija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Islandija, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija, Malta, Republika Moldavija, Monako, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Romunija, Srbija in Črna Gora, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Turčija, Ukrajina in Združeno kraljestvo.

(3)  Ruska federacija, Belorusija in osrednja Azija – Belorusija, Kazahstan, Kirgizistan, Ruska federacija, Tadžikistan, Turkmenistan in Uzbekistan.

(4)  Severna Amerika – Bermudi, Kanada in Združene države Amerike.

(5)  Latinska Amerika in Karibi – Antigva in Barbuda, Argentina, Aruba, Bahami, Barbados, Belize, Bolivija, Brazilija, Kajmanski otoki, Čile, Kolumbija, Kostarika, Kuba, Dominika, Dominikanska republika, Ekvador, Salvador, Grenada, Gvatemala, Gvajana, Haiti, Honduras, Jamajka, Mehika, Nizozemski Antili, Nikaragva, Panama, Paragvaj, Peru, Portoriko, Saint Kitts in Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent in Grenadine, Surinam, Trinidad in Tobago, Otoki Turks in Caicos, Urugvaj ter Venezuela (Bolivarska republika).

(6)  Bližnji vzhod in severna Afrika – Alžirija, Bahrajn, Egipt, Iran (Islamska republika), Irak, Izrael, Jordanija, Kuvajt, Libanon, Libijska arabska džamahirija, Maroko, Oman, Katar, Savdska Arabija, Sudan, Sirijska arabska republika, Tunizija, Združeni arabski emirati in Jemen.

(7)  Afrika – Angola, Benin, Bocvana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Zelenortski otoki, Srednjeafriška republika, Čad, Komori, Kongo, Slonokoščena obala, Demokratična republika Kongo, Džibuti, Ekvatorialna Gvineja, Eritreja, Etiopija, Gabon, Gambija, Gana, Gvineja, Gvineja Bissau, Kenija, Lesoto, Liberija, Madagaskar, Malavi, Mali, Mavretanija, Mauritius, Mozambik, Namibija, Niger, Nigerija, Ruanda, Sao Tome in Principe, Senegal, Sejšeli, Sierra Leone, Somalija, Južna Afrika, Svazi, Togo, Uganda, Združena republika Tanzanija, Zambija in Zimbabve.

(8)  Azija – Afganistan, Bangladeš, Butan, Država Brunej, Kambodža, Kitajska, Demokratična ljudska republika Koreja, Hongkong (Posebna administrativna regija Kitajske), Indija, Indonezija, Japonska, Laoška ljudska demokratična republika, Malezija, Maldivi, Mongolija, Mjanmar, Nepal, Pakistan, Filipini, Republika Koreja, Singapur, Šrilanka, Tajvan, Tajska, Vzhodni Timor in Vietnam.

(9)  Oceanija – Avstralija, Fidži, Kiribati, Marshallovi otoki, Mikronezija (Federativne države), Nauru, Nova Zelandija, Palau, Papua Nova Gvineja, Samoa, Salomonovi otoki, Tonga, Tuvalu in Vanuatu.

(10)  APAC – azijska in pacifiška regija organizacije ICAO:

Avstralija, Bangladeš, Butan, Država Brunej, Kambodža, Kitajska (vključno s Hongkongom in Macaom), Cookovi otoki, Demokratična ljudska republika Koreja, Fidži, Indija, Indonezija, Japonska, Kiribati, Laoška ljudska demokratična republika, Malezija, Maldivi, Marshallovi otoki, Mikronezija, Mongolija, Mjanmar, Nauru, Nepal, Nova Zelandija, Palau, Papua Nova Gvineja, Filipini, Republika Koreja, Samoa, Singapur, Salomonovi otoki, Šrilanka, Tajska, Tonga, Vanuatu in Vietnam.

(11)  ESAF – vzhodno- in južnoafriška regija organizacije ICAO:

Angola, Bocvana, Burundi, Komori, Džibuti, Eritreja, Etiopija, Kenija, Lesoto, Madagaskar, Malavi, Mauritius, Mozambik, Namibija, Ruanda, Sejšeli, Somalija, Južna Afrika, Svazi, Uganda, Združena republika Tanzanija, Zambija in Zimbabve.

(12)  EUR/NAT – evropska in severnoatlantska regija organizacije ICAO:

Albanija, Alžirija, Andora, Armenija, Avstrija, Azerbajdžan, Belorusija, Belgija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Gruzija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Islandija, Irska, Italija, Kazahstan, Kirgizistan, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Monako, Maroko, Nizozemska (vključno z Nizozemskimi Antili), Norveška, Poljska, Portugalska, Republika Moldavija, Romunija, Ruska federacija, San Marino, Srbija in Črna Gora, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Tadžikistan, Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija, Tunizija, Turčija, Turkmenistan, Ukrajina, Združeno kraljestvo (vključno s Kajmanskimi otoki in Bermudi) ter Uzbekistan.

(13)  MID – bližnjevzhodna regija organizacije ICAO:

Afganistan, Bahrajn, Ciper, Egipt, Iran, Irak, Izrael, Jordanija, Kuvajt, Libanon, Libijska arabska džamahirija, Oman, Pakistan, Katar, Savdska Arabija, Sudan, Sirska arabska republika, Združeni arabski emirati in Jemen.

(14)  NACC – severnoameriška, srednjeameriška in karibska regija organizacije ICAO:

Antigva in Barbuda, Bahami, Barbados, Belize, Kanada, Kostarika, Kuba, Dominikanska republika, Salvador, Grenada, Gvatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Mehika, Nikaragva, Saint Kitts in Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent in Grenadine, Trinidad in Tobago ter Združene države Amerike.

(15)  SAM – južnoameriška regija organizacije ICAO:

Argentina, Bolivija, Brazilija, Čile, Kolumbija, Ekvador, Gvajana, Panama, Paragvaj, Peru, Surinam, Urugvaj in Venezuela.

(16)  WACAF – zahodno- in srednjeafriška regija organizacije ICAO:

Benin, Burkina Faso, Kamerun, Zelenortski otoki, Srednjeafriška republika, Čad, Kongo, Slonokoščena obala, Demokratična republika Kongo, Ekvatorialna Gvineja, Gabon, Gambija, Gana, Gvineja, Gvineja Bissau, Liberija, Mali, Mavretanija, Niger, Nigerija, Sao Tome in Principe, Senegal, Sierra Leone ter Togo.

(17)  Brez prepovedi/omejitev letov, ki jih ES zahteva v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.


APPENDIX A

Data collection by SAFA programme Participating States

(April-December 2006)

No

Member State

Number of inspections

Number of findings

EU Member States (2006)

1

Austria

42

37

2

Belgium

68

73

3

Cyprus

2

3

4

Czech Republic

27

39

5

Denmark

43

13

6

Estonia

27

15

7

Finland

98

43

8

France

1 285

2 494

9

Germany

510

297

10

Greece

90

24

11

Hungary

7

23

12

Ireland

59

41

13

Italy

660

1 017

14

Latvia

2

0

15

Lithuania

16

7

16

Luxembourg

0

0

17

Malta

7

6

18

Netherlands

185

454

19

Poland

85

27

20

Portugal

32

35

21

Slovak Republic

6

3

22

Slovenia

5

0

23

Spain

1 083

2 679

24

Sweden

71

165

25

United Kingdom

193

242

 

Total

4 603

7 737

Non-EU ECAC SAFA Participating States (2006)

1

Albania

0

0

2

Armenia

0

0

3

Azerbaijan

0

0

4

Bosnia Herzegovina

13

19

5

Bulgaria

0

0

6

Croatia

44

74

7

Georgia

0

0

8

Iceland

18

14

9

Moldova (Republic of)

3

2

10

Monaco

0

0

11

Norway

208

134

12

Romania

91

82

13

Serbia and Montenegro

0

0

14

Switzerland

279

62

15

The Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM)

0

0

16

Turkey

122

183

17

Ukraine

20

76

 

Total

798

646


APPENDIX B

List of States of inspected operators

Operator State

ICAO country code

Number of inspections

Afghanistan

OA

1

Albania

LA

18

Algeria

DA

34

Angola

FN

9

Antigua and Barbuda

TA

2

Argentina

SA

9

Armenia

U5

11

Aruba

T2

4

Australia

Y

11

Austria

LO

131

Azerbaijan

UB

12

Bahrain

OB

11

Bangladesh

VG

2

Belarus

UM

33

Belgium

EB

100

Bermuda

TX

5

Bosnia and Herzegovina

LQ

7

Brazil

SB

24

Bulgaria

LB

123

Cape Verde

GV

8

Cameroon

FK

2

Canada

C

43

Cayman Islands

MW

6

Chile

SC

4

China

ZB

18

Colombia

SK

9

Comoros

F1

4

Cote d'Ivoire

DI

4

Croatia

LD

83

Cuba

MU

4

Cyprus

LC

28

Czech Republic

LK

84

Democratic Republic of the Congo

FZ

2

Denmark

EK

95

Ecuador

SE

2

Egypt

HE

80

Equatorial Guinea

FG

1

Eritrea

HH

3

Estonia

EE

13

Ethiopia

HA

6

Finland

EF

64

France

LF

100

Gabon

FO

4

Georgia

UG

7

Germany

ED

342

Ghana

DG

7

Greece

LG

76

Hong Kong

VH

9

Hungary

LH

99

Iceland

BI

70

India

VA

9

Iran

OI

14

Ireland

EI

155

Israel

LL

34

Italy

LI

173

Jamaica

MK

2

Japan

RJ

4

Jordan

OJ

31

Kazakhstan

UA

6

Kenya

HK

8

Republic of Korea

RK

17

Kuwait

OK

3

Kyrgyzstan

U2

1

Latvia

EV

37

Lebanon

OL

17

Libyan Arab Jamahiriya

HL

5

Lithuania

EY

36

Luxembourg

EL

53

Former Yugoslav Republic of Macedonia

LW

4

Madagascar

FM

11

Malaysia

WM

7

Malta

LM

37

Mauritania

GQ

7

Mauritius

FI

5

Mexico

MM

12

Moldova

LU

35

Monaco

LN

5

Morocco

GM

79

Netherlands

EH

104

Netherlands Antilles

TN

9

New Zealand

NZ

5

Norway

EN

52

Oman

OO

2

Pakistan

OP

33

Peru

SP

1

Poland

EP

86

Portugal

LP

111

Qatar

OT

20

Romania

LR

92

Russian Federation

U

296

Saint Vincent/Grenadines

TV

3

Saudi Arabia

OE

13

Senegal

GO

9

Serbia and Montenegro

LY

43

Singapore

WS

13

Slovakia

LZ

42

Slovenia

LJ

34

South Africa

FA

11

Spain

LE

196

Sri Lanka

VC

2

Sudan

HS

3

Suriname

SM

1

Sweden

ES

145

Switzerland

LS

158

Syrian Arab Republic

OS

14

Taiwan (Republic of China)

RC

5

Thailand

VT

12

Tunisia

DT

167

Turkey

LT

285

Turkmenistan

U3

3

Uganda

HU

12

Ukraine

UK

124

United Arab Emirates

OM

30

United Kingdom

EG

418

United States of America

K

179

Uruguay

SU

3

Uzbekistan

U4

13

Vanuatu

NV

3

Venezuela

SV

7

Vietnam

VV

1

Yemen

OY

7

Zimbabwe

FV

3

Total (EU/ECAC)

123 (42)

5 401(3 887)

From this table the following observations can be discerned with regard to States of (inspected) Operators inspected under the SAFA Programme:

There is no discrimination between the number of inspections conducted upon operators certified in the 42 EU/ECAC States (indicated in bold) and operators certified in the other 81 non-European States.

Indeed, during the time period being considered, 3 887(71,99 %) out of a total number of 5,401 inspections were conducted upon European operators certified in EU/ECAC States


APPENDIX C

Aircraft types inspected (by manufacturer)

Large airliners (over 100 seats)

No.

Aircraft manufacturer

1.

AIRBUS

2.

ANTONOV

3.

BOEING

4.

BRITISH AEROSPACE

5.

EMBRAER

6.

FOKKER

7.

ILYUSHIN

8.

LOCKHEED

9.

MCDONNEL DOUGLAS

10.

TUPOLEV

11.

YAKOVLEV

Regional airliners (19-99 seats)

No.

Aircraft manufacturer

1.

ANTONOV

2.

AVIONS DE TRANSPORT RÉGIONAL

3.

BOMBARDIER AEROSPACE

4.

BRITISH AEROSPACE

5.

DORNIER

6.

EMBRAER

7.

FAIRCHILD

8.

FOKKER

9.

LET

10.

LOCKHEED

11.

SAAB

12.

YAKOVLEV

Commuter, business and general aviation aeroplanes

No.

Aircraft manufacturer

1.

BEECH

2.

BOMBARDIER AEROSPACE

3.

BRITTEN-NORMAN

4.

CESSNA

5.

DASSAULT

6.

DORNIER

7.

SOCATA

8.

FAIRCHILD

9.

GULFSTREAM

10.

ISRAEL AIRCRAFT INDUSTRIES

11.

MITSUBISHI

12.

PIAGGIO

13.

PIPER

14.

RAYTHEON

15.

ROCKWELL

Helicopters

No.

Aircraft manufacturer

1.

AEROSPATIALE

2.

BELL HELICOPTER TEXTRON

3.

EUROCOPTER

4.

KAMOV OKB

5.

ROBINSON HELICOPTER COMPANY

The distribution of SAFA inspections by aircraft manufacturers mirrors to a large extent the current market penetration of the various manufacturers. It is also worth mentioning that the year 2006 was the first year in which the SAFA Programme was extended to cover also general aviation and helicopter operations.

These tables, are the result of grouping all the various aircraft types flying in Europe by their particular manufacturer.

Here it can be discerned that the conduct of ramp inspections is spread out quite evenly to cover the various aircraft types flying in the Community.


APPENDIX D

Operators inspected

Name

operator

Code

operator

(JATE) — JORDAN AVIATION

JAV

ABC HUNGARY

AHU

ABELAG AVIATION

AAB

ABS JETS

ABP

ACH HAMBURG GMBH

7AC

ACM AIR CHARTER GMBH

BVR

ACT HAVAYOLLARI AS

RUN

ACVILA AIR-ROMANIAN CARRIER

RRM

AD AVIATION LIMITED

VUE

ADRIA AIRWAYS

ADR

AEGEAN AVIATION

AEE

AER ARANN TEORANTA

REA

AER LINGUS TEORANTA

EIN

AERIANTUR-M

MBV

AERO BUSINESS CHARTER BENSHEIM

GBJ

AERO CHARTER KRIFKA GMBH

KFK

AERO RENT, JOINT STOCK COMPANY

NRO

AERO SERVICES EXECUTIVE

BES

AERO TOY STORE

8EU

AERO VICS, SA DE CV

ARI

AERO-CHARTER UKRAINE LTD.

UCR

AERODIENST GMBH, NURNBURG

ADN

AERODYNAMICS MALAGA, S.L.

DNC

AEROFLOT — RUSSIAN INT. AIRL.

AFL

AEROFLOT DON/DONAVIA

DNV

AEROLANE-LINEAS AEREAS NACIONA

LNE

AEROLINEAS ARGENTINAS

ARG

AEROMEGA HELICOPTERS

8EQ

AERONORDGRUP

NRP

AERONOVA

OVA

AEROPORTUL INT'L MARCULESTI

AMM

AEROSTAR

UAR

AEROSVIT AIRLINES

AEW

AEROTRANSPORTES PRIVADOS SA DE

PRI

AEROVIAS DE MEXICO, S.A. DE CV

AMX

AEROVIS AIRLINERS LTD.

VIZ

AFRICAN AIR SOLUTION

8EL

AFRICAN EXPRESS AIRWAYS

AXK

AFRICAN INTERNATIONAL AIRWAYS

AIN

AFRICAN SAFARI AIRWAYS LTD.

QSC

AFRIJET BUSINESS SERVICE

8ED

AIGLE AZUR

AAF

AIR ADRIATIC

AHR

AIR ALGERIE

DAH

AIR ALLIANCE EXPRESS

6AT

AIR ALPS AVIATION G.M.B.H.

LPV

AIR ALSIE A/S

MMD

AIR ARMENIA

ARR

AIR ASTANA

KZR

AIR ATLANTIQUE

AAG

AIR AUSTRAL

REU

AIR BALEAR

ABH

AIR BALTIC CORPORATION SIA

BTI

AIR BERLIN, INC.

BER

AIR BOSNA

BON

AIR BOTNIA

KFB

AIR CAIRO

MSC

AIR CANADA

ACA

AIR CHINA

CCA

AIR COMET PLUS

MPD

AIR CONTRACTORS (IRELAND) LTD

ABR

AIR DOLOMITI

DLA

AIR ENTERPRISE PULKOVO

PLK

AIR EUROPA

AEA

AIR EXPRESS SWEDEN

ALQ

AIR EXPRESS SWEDEN AB

AEQ

AIR FRANCE

AFR

AIR GLACIERS SA

AGV

AIR INDEPENDENCE LUFT.

JTV

AIR INDIA

AIC

AIR INVEST

8ET

AIR ITALY SPA

AEY

AIR JAMAICA

AJM

AIR LUXOR, LDA

LXR

AIR MADAGASCAR

MDG

AIR MADRID LINEAS AEREAS SA

DRD

AIR MALTA PLC

AMC

AIR MAURITANIE

MRT

AIR MAURITIUS LIMITED

MAU

AIR MEDICAL LTD

MCD

AIR MEDITERRANEE

BIE

AIR MEMPHIS

MHS

AIR MOLDOVA

MLD

AIR NATIONAL CORPORATE LTD

8FB

AIR NEW ZEALAND LTD.

ANZ

AIR NOSTRUM

ANE

AIR ONE

ADH

AIR ONE EXECUTIVE S.P.A.

AOE

AIR PINK

8AM

AIR PRINT S.A.

APJ

AIR SENEGAL INTERNATIONAL

SNG

AIR SERVICE LIEGE

ASL

AIR SLOVAKIA BWJ LTD

SVK

AIR SOFIA

SFB

AIR TOMISKO

8FG

AIR TRAFFIC GMBH DUSSELDORF

ATJ

AIR TRANSAT

TSC

AIR TRANSPORT INTERNATIONAL

ATN

AIR URGA

URG

AIR VANUATU

AVN

AIR VIA

VIM

AIR ZIMBABWE

AZW

AIRBORNE EXPRESS INC.

ABX

AIRCOMPANY KARAT

AKT

AIRCOMPANY YAKUTIA

SYL

AIRCRAFT MAINTENANCE COMPANY

AMV

AIRFIX AVIATION

FIX

AIRLINAIR SA

RLA

AIRLINES 400, JSC

VAZ

AIR-SERVICE-GABON

AGB

AIRTEX AVIATION

ACN

AIRTIME CHARTERS

IME

AIRWEST

AWZ

AIRX LTD

HOP

AJET AVIATION LTD

AJY

ALBANIAN AIRLINES MAK S.H.P.K.

LBC

ALBATROS AIRWAYS

LBW

ALEXANDAIR

AXN

ALITALIA

AZA

ALITALIA EXPRESS

SMX

ALIVEN

LVN

ALL NIPPON AIRWAYS CO., LTD.

ANA

ALPI EAGLES SPA

ELG

ALROSA-AVIA

LRO

AMC AIRLINE

6AM

AMERICAN AIRLINES INC.

AAL

AMERIFLIGHT, INC. (BURBANK)

AMF

AMERIJET INTERNATIONAL

AJT

ANTONOV DESIGN BUREAU

ADB

ARCUS-AIR-LOGISTIC GMBH

AZE

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AFG

ARKEFLY

HXL

ARKIA ISRAEL INLAND AIRLINES

AIZ

ARMAVIA

RNV

ARTEM-AVIA

ABA

ASIANA AIRLINES

AAR

ASTRAEUS LTD.

AEU

ATA-AEROCONDOR TRANSPORTES

ARD

ATLANTA

ABD

ATLANTIC AIR TRANPORT

3AA

ATLANTIC AIRLINES LTD

ALH

ATLANTIC AIRWAYS FAROE ISLANDS

FLI

ATLANTIC EXPRESS/EOS AIRLINES

ESS

ATLANT-SOYUZ

AYZ

ATLAS AIR SERVICE

7AG

ATLAS AIR, INC. (JAMAICA, NY)

GTI

ATLAS BLUE

BMM

ATLAS JET INTERNATIONAL

OGE

ATLASJET HAVACILIK AS

KKK

ATRAN-AVIATRANS CARGO AIRLINES

VAS

AUDELI AIR EXPRESS

ADI

AURELA

LSK

AURORA AIRLINES, D.O.O.

URR

AUSTRIAN AIRLINES (AUA)

AUA

AVANTI AIR GMBH, BUDINGEN

EEX

AVCON, AVIATION CONSULTING LTD

VCN

AVIACON ZITOTRANS

AZS

AVIAL NV LTD, AVIATION COMPANY

NVI

AVIANCA (COLOMBIA).

AVA

AVIANT

UAK

AVIASTAR-TU CO.LTD

TUP

AVIAVILSA

LVR

AVIENT AVIATION

SMJ

AVIES

AIA

AVIONES DE ORIENTE, C.A.

ROI

AVIOSTART AS LTD

VSR

AXIS AIRWAYS

AXY

AZALAVIA-AZERBAIJAN HAVA YOL.

AHY

BAHREIN EX. AIR SERV. (BEXAIR)

BXA

BALTYKA LTD

BTK

BANGLADESH BIMAN

BBC

BELAIR AIRLINES AG

BHP

BELAVIA

BRU

BELLE AIR

LBY

BENAIR

BEI

BEST HAVAYOLLARI

BST

BH AIR

BGH

BLUE AIR-TRANSPORT AERIAN

JOR

BLUE ISLANDS

BCI

BLUE LINE

BLE

BLUE PANORAMA AIRLINES SPA

BPA

BLUE WINGS AG, DUSSELDORF

BWG

BLUE1 OY, FINLAND

BLF

BLUEBIRD CARGO LTD

BBD

BOOKAJET

BOO

BRAATHENS ASA

BRA

BRA-TRANSPORTES AEREOS LTDA.

BRB

BRAVO AIRLINES

8FC

BRIGHT AVIATION SERVICES

BRW

BRITAIR S.A.

BZH

BRITANNIA AB

BLX

BRITANNIA AIRWAYS LTD.

BAL

BRITISH AIRWAYS

BAW

BRITISH MIDLAND AIRWAYS LTD.

BMA

BRITISH MIDLAND REGIONAL LTD

BMI

BRITISH REGIONAL AIRLINES LTD.

BRT

BRUSSELS INTERNATIONAL AIRLINES

BXI

BUDAPEST AIR SERVICE LTD

BPS

BULGARIA AIR

LZB

BULGARIAN AIR CHARTER

BUC

CABO VERDE EXPRESS

2CA

CAIRO AIR TRANSPORT COMPANY

CCE

CAMEROON AIRLINES

UYC

CAPITAL TRADING AVIATION LTD

EGL

CARGO AIRLINE AZERBAIJANHAVA

AHC

CARGOLUX AIRLINES INT.

CLX

CARPATAIR S.A.

KRP

CASPIAN AIRLINES

CPN

CATAIR LINEAS AEREAS

CLI

CATHAY PACIFIC AIRWAYS LTD.

CPA

CCF MANAGER AIRLINE GMBH, KOLN

CCF

CENTAVIA

CNA

NOWY PRZEWOZNIK SP. Z.O.O.

CLW

CENTRE-AVIA AIRLINES, JSC

CVC

CENTURION AIR CARGO, INC.

CWC

CHANNEL EXPRESS (AIR SERVICES)

EXS

CHANTILLY AIR, INC (MANASSAS)

WML

CHARTER FLIGHTS CARIBBEAN INC.

YYY

CHC DENMARK APS

NBI

CHINA AIRLINES

CAL

CHINA CARGO AIRLINES

CKK

CHINA EASTERN AIRLINES

CES

CHINA SOUTHERN AIRLINES

CSN

CIELOS DEL PERU

CIU

CIMBER AIR A/S

CIM

CIRRUS LUFTFAHRTGESELL. MBH

RUS

CITEL YNX

8FL

CITELYNX

8BQ

CITY AIRLINE AB

SDR

CITY STAR AIRLINES (LANDSFLUG)

ISL

CITYJET

BCY

CITYLINE HUNGARY LTD.

CNB

CLICKAIR

8FH

CLUB 328 LTD

SDJ

CLUB AIR SPA.

ISG

COMLUX AVIATION AG

CLA

COMORES AVIATION

KMZ

COMP. HELICOPTEROS DEL SURESTE

HSE

CONDOR FLUGDIENST GMBH (FRA)

CFG

CONDOR FLUGDIENST GMBH (KELST)

CIB

CONTACTAIR GMBH

KIS

CONTINENTAL AIR LINES INC.

COA

CONVIASA

VCV

CORSE AIR INTERNATIONAL

CRL

CORSE-MEDITERRANEE, COMPAGNIE

CCM

COUGAR LEASING LTD (T/A FLY GL

GSM

CROATIA AIRLINES

CTN

CRONUS AIRLINES

CUS

CUBANA DE AVIACION SA.

CUB

CYPRUS AIRWAYS LTD.

CYP

CZ AIRLINES, J.S.C.

OKC

CZECH AIRLINES J.S.C.

CSA

DAIMLER CHRYSLER AVIATION GMBH

DCS

DAIRO AIR SERVICES, LTD.

DSR

DANISH AIR TRANSPORT APS

DTR

DANU ORO TRANSPORTAS

DNU

DARWIN AIRLINE SA

DWT

DAS AIR CARGO

DAZ

DASNAIR SA

DGX

DBF AVIATION

8FJ

DELTA AIR LINES, INC.

DAL

DELTA AIR TRANSPORT NV

8EM

DENIM AIR

DNM

DEUTSCHE BA

BAG

DEUTSCHE LUFTHANSA, AG

DLH

DHL AIR LIMITED

DHK

DNIEPROAVIA

UDN

DOMODEDOVO AIRLINES

DMO

DONBASS-EASTERN UKRAINIAN

UDC

DRF DEUTSCHE RETTUNGSFLUGWACHT

AMB

DUBROVNIK AIRLINE D.O.O.

DBK

DUCAIR SA

DUK

DUNYAYA BAKIS HAVA TASIMACILIG

VVF

DYNAMIC JET TRAVEL

8FK

EAGLE AIR LTD A BERNE

EAB

EAGLE AVIATION FRANCE

EGN

EASTERN AIRWAYS (UK) LIMITED

EZE

EASY JET SWITZERLAND SA

EZS

EASYJET AIRLINES CO., LTD

EZY

EDELWEISS AIR AG

EDW

EDINBURGH AIR CHARTER LTD

EDC

EFD EISELE FLUGDIENST GMBH

EFD

EGYPT AIR

MSR

EIRJET LTD

EIR

EL AL — ISRAEL AIRLINES LTD

ELY

ELBRUS AVIA AIR ENTERPRISE

NLK

EL-BURAQ AIR TRANSPORT INC.

BRQ

EMIRATES

UAE

ENIMEX LTD

ENI

EQUATORIAL CARGO

9EC

ERITREAN AIRLINES

ERT

ESTONIAN AIR

ELL

ETHIOPIAN AIRLINES CORPORATION

ETH

ETIHAD AIRWAYS

ETD

EUROATLANTIC AIRWAYS

MMZ

EUROCYPRIA AIRLINES LIMITED

ECA

EUROFLY SPA

EEZ

EUROFLY SERVICE

EEU

EUROJET AVIATION LTD

GOJ

EUROJET ITALIA

ERJ

EUROJET LIMITED

JLN

EUROJET ROMANIA

8SE

EUROLOT SA

ELO

EUROMANX AIRWAYS GMBH

EMX

EUROPE AIRPOST

FPO

EUROPEAN AIR TRANSPORT

BCS

EUROPEAN AVIATION AIR CHARTER

EAF

EUROWINGS AG, NURNBERG

EWG

EUROWINGS FLUG GMBH, DORTMUND

EWF

EVA AIRWAYS CORPORATION

EVA

EVERGREEN INTERNATIONAL AIRLINES

EIA

EXCEL AVIATION LIMITED

XLA

EXCELLENT AIR GMBH

GZA

EXECAIRE AVIATION LTD

EXA

EXECUJET SCANDINAVIA A/S

VMP

EXECUTIVE AEROSPACE (PTY) LTD

EAS

EXECUTIVE AIRLINES S.L.

EXU

EXECUTIVE AVIATION SERVICES

JTR

EXECUTIVE JET CHARTER LIMITED

EXJ

EXIN

EXN

FAI AIRSERVICE, NURNBERG

IFA

FALCON AIR AB

FCN

FARNAIR HUNGARY LTD

FAH

FARNAIR SWITZERLAND AG

FAT

FEDERAL EXPRESS CORPORATION

FDX

FINNAIR OYJ

FIN

FINNISH AVIATION ACADEMY

6AS

FINNISH COMMUTER AIRLINES OY

WBA

FIRST AIR (BRADLEY SCHEDULED)

FAB

FIRST CHOICE AIRWAYS

FCA

FLEXFLIGHT APS

FXT

FLIGHT PRECISION LTD

CLB

FLIGHTLINE

FLT

FLIGHTLINE

FTL

FLM AVIATION MOHRDIECK GMBH

FKI

FLORIDA WEST AIRLINES

FWL

FLUGFELAG ISLANDS, AIR ICELAND

FXI

FLY AIR

FLM

FLY INTERNATIONAL AIRWAYS

NVJ

FLY ME SWEDEN AB

FLY

FLY POINT FLUGSERVICE

8SD

FLYBABOO SA

BBO

FLYBE JERSEY EUROPEAN

BEE

FLYING DEVIL

8FF

FLYING SERVICE

FYG

FLYJET LTD

FJE

FOCUS AIR

8CD

FOXAIR GMBH, AUGSBURG

FUP

FREE BIRD AIRLINES

FHY

FUTURA INT'L AIRWAYS, SA

FUA

G5 EXECUTIVE AG

EXH

GAMA AVIATION LTD

GMA

GAZPROMAVIA

GZP

GB AIRWAYS LTD

GBL

GEMINI AIR CARGO, LLC

GCO

GENEX LTD

GNX

GEORGIAN AIRWAYS

TGZ

GEORGIAN NATIONAL AIRLINES

GFG

GERMANIA FLUGGESELLSCHAFT KOLN

GMI

GERMANWINGS GMBH

GWI

GESTAIR EXECUTIVE JET

GES

GESTION AEREA AJECUTIVA S.L.

GJT

GLOBAL GEORGIAN AIRWAYS

GGZ

GLOBAL JET AUSTRIA

GLJ

GLOBAL JET LUXEMBOURG

SVW

GLOBAL SUPPLY SYSTEMS LTD

GSS

GLOBE JET S.A.L.

GJA

GOLD AIR INTERNATIONAL LIMITED

GDA

GOLDECK FLUG GMBH

GDK

GOLDEN AIR FLYG AB

GAO

GOMEL AIRLINES

GOM

GREAT WALL AIRLINES CO., LTD

GWL

GREECE AIRWAYS

GRE

GROMOV AIR, JSC

GAI

GROSSMANN JET SERVICE

GSJ

GUARD SYSTEMS ASA

GSY

GULF AIR

GFA

GULF AIR BAHRAIN B.S.C.

GBA

HAINAN AIRLINES

CHH

HAMBURG INTERNATIONAL LUFTV.

HHI

HANG KHONG VIET NAM

HVN

HAPAG LLOYD EXPRESS GMBH

HLX

HAPAG LLOYD FLUGGESELLSCHAFT

HLF

HELI AIR SERVICES

HLR

HELI-AIR-MONACO

MCM

HELICOPTER TRAVEL MUNICH

8EP

HELIOS AIRWAYS LTD.

HCY

HELISTAR

8EX

HELI-VIP

8FN

HELLAS JET

HEJ

HELLO AG

FHE

HELVETIC AIRWAYS AG

OAW

HEMUS AIR

HMS

HEWA BORA AIRWAYS

ALX

HEX'AIR

HER

HOLA AIRLINES

HOA

HONG KONG DRAGON AIRLINES

HDA

HOZU-AVIA

OZU

I.J.M. INTERNATIONAL JET MANAG

IJM

IBERIA

IBE

IBERWORLD

IWD

ICELANDAIR

ICE

IMAIR

ITX

INTER EXPRESS AIRLINES

INX

INTERJET (GREECE)

INJ

INTERNATIONAL BUSINESS AIR

IBZ

INTERSKY LUFTFAHRT GMBH

ISK

INTERSTATE AIRLINES BV.

FWA

IRAN NAT. AIRLINES (IRAN AIR)

IRA

IRANAIR TOURS CO.

IRB

ISD AVIA LTD

ISD

ISRAIR

ISR

ITALI AIRLINES SRL

ACL

JADE CARGO INTERNATIONAL

JAE

JAMAHIRIYA LIBYAN ARAB AIRLINES

LAA

JAPAN AIR LINES COMPANY, LTD

JAL

JAT AIRWAYS

JAT

JET 2000

JTT

JET AVIATION, BUSINESS JETS AG

PJS

JET CONNECTION

JCX

JET EXECUTIVE INT'L CHARTER

JEI

JET SERVICE SP

JDI

JET STREAM

8CM

JET2.COM

8BL

JET2.COM LTD

EXS

JET4YOU

8DT

JETAIRFLY

JAF

JETALLIANCE AG

JAG

JETCLUB LIMITED

JCS

JETFLITE OY, FINLAND

JEF

JETFLY AVIATION

8BW

JETRAN AIR SRL

MDJ

JETX AIRLINES LTD

JXX

JOHNSONS AIR LIMITED

JON

K.S. AVIA

KSA

KALITTA AIR, LLC

CKS

KARTHAGO AIRLINES

KAJ

KAVMINVODYAVIA

MVD

KD AVIA, OJSC

KNI

KENYA AIRWAYS LTD.

KQA

KHORS AIRCOMPANY

KHO

KIBRIS TURK HAVA YOLLARI LTD.

KYV

KINGFISHER AIR SERVICES

BEZ

KLM CITYHOPPER BV

KLC

KLM ROYAL DUTCH AIRLINES

KLM

KOMIINTERAVIA

KMV

KOREAN AIR LINES CO., LTD

KAL

KOSMAS AIR

KMG

KOSMOS

KSM

KRASNOJARSKY AIRLINES

KJC

KUBAN AIRLINES

KIL

KUWAIT AIRWAYS CORPORATION

KAC

L T E INTERNATIONAL AIRWAYS

LTE

LAN -LINEA AEREA NAC. DE CHILE

LAN

LATCHARTER

LTC

LAUDA AIR

LDA

LAUDA AIR ITALY

LDI

LEEWARD ISLANDS AIR TRANSPORT

LIA

LIBYAN ARAB CO. FOR AIR CARGO

LCR

LINEAS AEREAS ALAIRE, S.L.

ALR

LINEAS AEREAS SURAMERICANAS

LAU

LINXAIR BUSINESS AIRLINES

8EF

LITHUANIAN AIRLINES

LIL

LIVINGSTON SPA

LVG

LONDON EXECUTIVE AVIATION LTD

LNX

LOT — POLSKIE LINIE LOTNICZE

LOT

LOTUS AIRLINE

TAS

LTU LUFTTRANSPORT-UNTERNEHMEN

LTU

LUFTHANSA CITYLINE

CLH

LUFTTRANSPORT A/S

LTR

LUFTVERKEHR FRIESLAND BRUNZEMA

LFH

LUKOIL-AVIA

LUK

LUXAIR

LGL

LUXOR AIR

LXO

LUZAIR

LUZ

LVOV AIRLINES

UKW

MACEDONIAN AIRLINES (FYROM)

MAK

MAERSK AIR LTD. (UK)

MSK

MAHAN AIR

IRM

MALAYSIAN AIRLINES SYSTEM

MAS

MALEV — HUNGARIAN AIRLINES

MAH

MALMO AVIATION AB

SCW

MANHATTAN AIR LIMITED

MHN

MAP-MANAGEMENT & PLANUNG GMBH

MPJ

MARTINAIR HOLLAND NV

MPH

MAS AIRWAYS LTD

WMT

MASTER AIRWAYS

MSW

MASTERJET, AVIACAO EXECUTIVA

LMJ

MAX AVIA

MAI

MAXJET AIRWAYS

MXJ

MC AVIATION

8FI

MENA JET

MNJ

MENEKSE HAVACILIK

8EY

MERAVO HELICOPTERS

8EO

MERIDIANA SPA

ISS

MIA AIRLINES

8CB

MIAMI AIR INTERNATIONAL INC.

BSK

MIDDLE EAST AIRLINES

MEA

MINILINER SRL

MNL

MK AIRLINE LTD

MKA

MNG HAVAYOLLARI VE TASIMACILIK

MNB

MOLDAVIAN AIRLINES

MDV

MONARCH AIRLINES LTD

MON

MONTENEGRO AIRLINES

MGX

MOTOR SICH

MSI

MOUNTAIN AIR CARGO, INC.

MTN

MSR FLUG-CHARTER GMBH, GREVEN

EBF

MUSTIQUE AIRWAYS

MAW

MY WAY AIRLINES SRL

MYW

MYTRAVEL AIRWAYS (UK)

MYT

MYTRAVEL AIRWAYS A/S

VKG

NEOS SPA

NOS

NETJETS AVIATION, INC.

EJA

NETJETS, TRANSPORTES AEREOS

NJE

NL LUFTFAHRT GMBH

NLY

NOBILAIR

NBL

NOMADS TRAVEL CLUB

2NT

NOORDZEE HELICOPTER

8EN

NORD-FLYG AB

NEF

NORDIC AIRLINK

NDC

NORDIC REGIONAL AB

NRD

NORDIC SOLUTION

8DF

NORTH AMERICAN AIRLINES

NAO

NORTH FLYING A/S

NFA

NORTHERN EXECUTIVE AVIATION

NEX

NORTHWEST AIRLINES INC.

NWA

NORWEGIAN AIR SHUTTLE AS

NAX

NOUVEL AIR TUNISIE

LBT

NOUVELLE AIR IVOIRE

VUN

NOVA AIRLINES AB

NVR

NOVAIR — AVIACAO GERAL, SA

NOP

OCEAN AIRLINES

VCX

OHLAIR CHARTERFLUG

8FD

OLYMPIC AIRLINES SA

OAL

OMNI — AVIACAO E TECNOLOGIA

OAV

OMNI AIR EXPRESS, INC. (TULSA)

OAE

ONUR HAVA TASIMACILIK AWMS

OHY

OSTFRIESISCHE LUFTTRANSPORT

OLT

OXAERO

OXE

OY AIR FINLAND LTD; FINLAND

FIF

PAKISTAN INTERNATIONAL AIRLINES (PIA)

PIA

PALMAIR EUROPEAN

6AU

PEGASUS HAVA TASIMACILIGI

PGT

PEL AIR

8CW

PETROFF AIR

8PA

PHOENIX AIR GROUP, INC (CARTER

PHA

PIEDMONT AVIATION SERVICES INC

PCE

PLUNA

PUA

PODILIA-AVIA

PDA

POLET

POT

PORTUGALIA

PGA

PREMIUM AVIATION

PMU

PRINCE AVIATION

8EG

PRINCIPAL AIR SERVICES

8AB

PRIVATAIR GMBH, DUSSELDORF

PTG

PRIVATE OPERATOR(S)

ZZZ

PRIVATE WINGS FLUGCHARTER

PWF

PSKOV STATE AVIATION ENT.

PSW

QANTAS AIRWAYS LIMITED

QFA

QATAR AIRWAYS COMPANY

QTR

QUICK AIR JET CHARTER GMBH

QAJ

RAF-AVIA

MTL

RATH AVIATION GMBH

RAQ

REEM AIR

REK

REGIONAL AIR EXPRESS GMBH

REW

REGIONAL AIR LINES (MOROCCO)

RGL

REGIONAL AIRLINES (FRANCE)

RGI

REGIONAL, COMP. AERIENNE EURO.

RAE

RIVNE UNIVERSAL AVIA

UNR

ROMAVIA

RMV

ROYAL AIR MAROC

RAM

ROYAL AVIATION EXPRESS

8DB

ROYAL JET

ROJ

ROYAL JORDANIAN

RJA

RYAN AVIATION CORPORATION

RYN

RYANAIR

RYR

SABTA BARBARA AIRLINES, C.A.

BBR

SAGA HAVA TASIMACILIK A.S.

SGX

S-AIR, PRIV. JOINT-STOCK AV. C

RLS

SAMARA

BRZ

SAMSUNG AEROSPACE

8BE

SAS BRAATHENS AS

CNO

SATA INTERNACIONAL

RZO

SAUDI ARABIAN AIRLINES

SVA

SCANDINAVIAN AIRLINES SYSTEM

SAS

SENATOR AVIATION CHARTER

SNA

SERVAIR, PRIVATE CHARTER AG

SWZ

SERVIS AIR

6AQ

SEVERSTAL, AIRCOMPANY LTD

SSF

SHANGHAI AIRLINES

CSH

SHOVKOVIY SHLYAH LTD

SWW

SIBERIA AIRLINES

SBI

SILESIA AIR J.S.C.

SUA

SILK WAY AIRLINES

AZQ

SILVER AIR LTD

SLD

SINGAPORE AIRLINES LIMITED

SIA

SKORPION AIR

SPN

SKY AIRLINES

SHY

SKY EUROPE AIRLINES HUNGARY

HSK

SKY EXPRESS S.A.

SEH

SKY EXPRESS SP, Z.O.O.

SXP

SKY SERVICE

SKS

SKY SERVICE AVIATION

8SB

SKY SERVICE AVIATION INC.

8EW

SKY WINGS

8EK

SKYDRIFT LTD

SDL

SKYEUROPE AIRLINES, A.S.

ESK

SKYLINE AVIATION

7SK

SKYSERVICE AVIATION, S.L.

SKT

SKYSERVICE F.B.O. INC.

SSV

SKYTAXI LTD

IGA

SKYWAY ENTERPRISES, INC

SKZ

SKYWAYS EXPRESS AB

SKX

SKYWORK SA

SRK

SLOVAK AIRLINES

SLL

SN BRUSSELS AIRLINES

DAT

SOKO AVIATION, SL

OKT

SOLID AIR BV

SOX

SOLINAIR LTD

SOP

SONNIG SA

ONG

SOUTH AFRICAN AIRWAYS (SAA)

SAA

SPANAIR

JKK

SPEEDWINGS SA

SPW

SRILANKAN AIRLINES

ALK

ST. VINCENT GRENADINES AIR

SVD

STAR AIR A/S

SRR

STAR EUROPE

SEU

STAR LET

8EI

STAR XL GERMAN AIRLINES GMBH

GXL

STATE AIR COMPANY BERKUT

BEC

STATE ENTERPRISE ANTONOV

6AO

STATE TRANSPORT COMPANY RUSSIA

SDM

STERLING AIRLINES A/S

SNB

SUCKLING AIRWAYS

SAY

SUN COUNTRY AIRLINES, INC.

SCX

SUN-AIR OF SCANDINAVIA A/S

SUS

SUNDOR INT. AIR SERVICES

ERO

SUNEXPRESS -GUNES EKSPRES HAV.

SXS

SUNWING AIRLINES INC.

SWG

SURINAAMSE LUCHTVAART MAATS.

SLM

SVENSKA DIREKTFLYG AB

HSV

SWEDEWAYS AB

SWE

SWIFTAIR SA

SWT

SWISS AIR-AMBULANCE LTD

SAZ

SWISS EUROPEAN AIR LINES LTD

SWU

SWISS INTERNATIONAL AIR LINES

CRX

SWISS INTERNATIONAL AIR LINES

SWR

SYNERGY AVIATION LTD

SYG

SYRIAN ARAB AIRLINES

SYR

TAAG, LINHAS AEREAS DE ANGOLA

DTA

TACV -TRANS. AEREOS CABO VERDE

TCV

TAF-LINHAS AEREAS SA

TSD

TAG AVIATION SA

FPG

TAG AVIATION UK LTD

VIP

TAG FARNBOROUGH AIRPORT LTD

FBO

TAM — LINHAS AEREAS SA

TAM

TARHAN TOWER AIRLINES

TTH

TAROM, ROMANIAN AIR TRANSPORT

ROT

TESIS

TIS

THAI AIRWAYS INTERNATIONAL

THA

THOMAS COOK AIRLINES

TCX

THOMAS COOK AIRLINES BELGIUM

TCW

THOMSONFLY

TOM

TITAN AIRWAYS LTD

AWC

TNT AIRWAYS SA

TAY

TNT INTERNATIONAL AVIATION

NTR

TRADE AIR

TDR

TRANSAERO AIRLINES

TSO

TRANSAVIA HOLLAND BV

TRA

TRANSAVIAEXPORT

TXC

TRANSPORTES AEREOS PORTUGUESES

TAP

TRANSWEDE AIRWAYS AB

TWE

TRAVEL SERVICE LTD (HUNGARY)

TVL

TRAVEL SERVIS (CZECH REPUBLIC)

TVS

TRIAIR (BERMUDA) LTD

8EV

TRISTAR AIR

TSY

TUI AIRLINES BELGIUM

TUB

TUI AIRLINES NEDERLAND BV

TFL

TUIFLY NORDIC AB

BLX

TULPAR

TUL

TUNINTER

TUI

TUNIS AIR

TAR

TURISTIK HAVA TASIMACILIK AS

CAI

TURKISH AIRLINES-TURK HAVA YO

THY

TURKMENHOVAYOLLARY

TUA

TWIN JET

TJT

TWINJET AIRCRAFT LTD

TWJ

TYROLEAN AIRWAYS

TYR

TYROLEAN JET SERVICE

TJS

UKRAINE CARGO AIRWAYS

UKS

UKRAINE INTERNATIONAL AIRLINES

AUI

UKRAINE MEDITERRANEAN AIRLINES

UKM

UNITED AIR LINES INC.

UAL

UNITED PARCEL SERVICE COMPANY

UPS

UNIVERSAL AVIA

HBU

URAL AIRLINES

SVR

US AIRWAYS

USA

UTAIR AVIATION

UTA

UZBEKISTAN AIRWAYS-HAVO JUL.

UZB

VAN AIR EUROPE

8FO

VARIG LOGISTICA SA

VLO

VARIG -VIACAO AEREA RIO-GRAND

VRG

VEGA AIRLINES

VEA

VIAGGIO AIR

VOA

VIKING AIRLINES AB

VIK

VIM AVIA

MOV

VIRGIN ATLANTIC

VIR

VIRGIN EXPRESS

VEX

VLAAMSE LUCHTTRANSPORTMAATSCH

VLM

VOLARE AVIATION ENT. (UKRAINE)

VRE

VOLARE SPA

VLE

VOLARIS

VOI

VOLGA-DNEPR

VDA

VON MEISTER

8EE

VUELING AIRLINES

VLG

WASSERSTEIN INVESTMENTS AVV

8EZ

WDL AVIATION (KOLN)

WDL

WELCOME AIR LUFTFAHRT

WLC

WEST AIR LUXEMBOURG SA

WLX

WEST AIR SWEDEN AB

SWN

WESTAVIA

2WA

WESTON LTD

6AP

WHITE EAGLE AVIATION LTD

WEA

WIDEROE'S FLYVESELSKAP A/S

WIF

WIND JET SPA

JET

WINDROSE AIR, BERLIN

QGA

WINDWARD ISLANDS AIRWAYS INTERNATIONAL

WIA

WIZZ AIR BULGARIA

8DU

WIZZ AIR HUNGARY LTD

WZZ

WORLD AIRWAYS INC.

WOA

XCLUSIVE JETS

XJC

YEMENIA, YEMEN AIRWAYS

IYE

YES — LINHAS AEREAS CHARTER

YSS

ZOOM AIRLINES INC.

OOM

ZOREX SA

ORZ


APPENDIX E

Results (findings & inspections) per Inspection Item

Inspection item

Description

Number of inspections

(III)

Number of findings

(F)

F/III

A.

Flight deck/General

A01 General condition

4 422

118

0,0267

 

A02 Emergency exit

3 778

8

0,0021

 

A03 Equipment

3 519

91

0,0259

Documentation

A04 Manuals

3 263

314

0,0962

 

A05 Checklists

3 169

98

0,0309

 

A06 Radio navigation charts

3 606

307

0,0851

 

A07 Minimum equipment list

3 721

491

0,1320

 

A08 Certificate of registration

4 803

43

0,0090

 

A09 Noise certificate (where applicable)

4 642

53

0,0114

 

A10 AOC or equivalent

4 610

116

0,0252

 

A11 Radio licence

4 751

69

0,0145

 

A12 Certificate of airworthiness

4 806

29

0,0060

Flight data

A13 Flight preparation

3 627

369

0,1017

 

A14 Weight and balance sheet

3 208

200

0,0623

Safety Equipment

A15 Hand fire extinguishers

3 812

98

0,0257

 

A16 Life jackets/flotation device

3 525

68

0,0193

 

A17 Harness

3 692

23

0,0062

 

A18 Oxygen equipment

3 516

34

0,0097

 

A19 Flash light

3 363

54

0,0161

Flight Crew

A20 Flight crew licence

4 484

168

0,0375

Journey Log Book/Technical Log or equivalent

A21 Journey log book, or equivalent

3 751

76

0,0203

 

A22 Maintenance release

3 662

39

0,0106

 

A23 Defect notification and rectification (incl. Tech Log)

3 767

213

0,0565

 

A24 Preflight inspection

3 397

35

0,0103

B.

Safety/Cabin

B01 General Internal condition

3 762

382

0,1015

 

B02 Cabin attendant's station and crew rest area

3 089

110

0,0356

 

B03 First aid kit/emergency medical kit

3 156

247

0,0783

 

B04 Hand fire extinguishers

3 209

148

0,0461

 

B05 Life jackets/flotation devices

3 060

115

0,0376

 

B06 Seat belts

3 251

96

0,0295

 

B07 Emergency exit, lighting and marking, torches

3 154

250

0,0793

 

B08 Slides/life-rafts (as required)

2 553

68

0,0266

 

B09 Oxygen supply (cabin crew and passengers)

2 860

353

0,1234

 

B10 Safety instructions

3 101

103

0,0332

 

B11 Cabin crew members

2 444

25

0,0102

 

B12 Access to emergency exits

3 199

160

0,0500

 

B13 Safety of passenger baggages

1 682

34

0,0202

 

B14 Seat capacity

1 852

4

0,0022

C.

Aircraft Condition

C01 General external condition

4 873

1 017

0,2087

 

C02 Doors and hatches

4 398

93

0,0211

 

C03 Flight controls

4 339

58

0,0134

 

C04 Wheels, tyres and brakes

4 521

216

0,0478

 

C05 Undercarriage

4 369

194

0,0444

 

C06 Wheel well

4 196

213

0,0508

 

C07 Powerplant and pylon

4 275

314

0,0735

 

C08 Fan blades

3 632

23

0,0063

 

C09 Propellers

504

16

0,0317

 

C10 Obvious repairs

4 211

66

0,0157

 

C11 Obvious unrepaired damage

4 135

68

0,0164

 

C12 Leakage

4 348

292

0,0672

D.

Cargo

D01 General condition of cargo compartment

2 908

226

0,0777

 

D02 Dangerous goods

384

29

0,0755

 

D03 Safety of cargo on board

1 440

222

0,1542

E.

General

E01 General

765

127

0,1660


APPENDIX F

F.1.   Inspection items concerning the flight deck

F.1.1.   Minimum equipment list (MEL)

The MEL specifies the circumstances under which an aircraft may be operated in spite of certain equipment being inoperative. The MEL is established by the aircraft operator and approved by the responsible State of operator. The majority of the findings concerned the lack of evidence of approval of the MEL, the MEL not being carried onboard or being out of date. Also in many cases instead of the MEL the MMEL (Master MEL) is being used. The MMEL is established by the aircraft manufacturer as a baseline document for the operator to establish the MEL.

F.1.2.   Manuals

It mainly concerns the Flight Operations Manual (FOM) which provides flight procedures for the flight crew. Frequent findings established are: no approval by the State of Operator, content of the manual does not meet the ICAO Standards, the manual is not up-to-date or has been drafted by another airline.

F.1.3.   Radio navigation charts

ICAO Annex 6 requires that aircraft shall carry current and suitable charts (en-route and approach) for the proposed flight(s). The majority of the findings concern out-dated charts and navigation databases not update.

Ratio number of findings per inspections: Flight deck items

Image

F.2.   Inspection items concerning passenger cabin

F.2.1.   Emergency exits, lighting and marking, torches

The findings mainly concerned emergency exit lights which were not functioning properly, torches (flashlights) which were not available, in poor condition or not available in sufficient quantity and non-installation or inadequately functioning of floor proximity (emergency) escape path marking systems. These systems indicate the location of the emergency exits. They are important especially when there is a fire or smoke in the passenger cabin or when the normal cabin lights are not functioning.

F.2.2.   Access to emergency exits

Access to emergency exits must always be clear of obstacles. In case of an emergency, the path to the emergency exits and doors should be clear, allowing a rapid evacuation of the aircraft. Findings established were obstruction of access by catering boxes, luggage and cargo. Another frequent finding, especially on CIS-built aircraft, was the fact that the seats in front of the emergency exits can fold forward and in case of an emergency may block the path to the exit. Also in many cases the locks of the tray tables on the seats in the area of emergency exits do not prevent the tray tables from obstructing an unrestricted access to the exits.

F.2.3.   General internal condition

The cabin crew members have to be able to perform their normal and abnormal duties without hindrance. The findings mainly revealed the poor condition of the cabin, loose carpeting impeding the crew to perform their duties, improper stowed luggage.

Ratio number of findings per inspections: cabin and safety items

Image

F.3.   Inspection items concerning general condition of aircraft

F.3.1.   General external condition

Checking the general external condition means checking for apparent corrosion; cleanliness; hydraulic leakage of flight control power actuators; presence of ice, snow, frost; legibility of markings, windshield delamination, damages, exterior lights etc. The majority of the findings concerned paint damage, illegible or missing markings, non-operative lighting, missing or loose screws.

F.3.2.   Wheels, tyres and brakes

Wheels, tyres and brakes need to be in proper condition. Reported findings were tyres worn beyond limits, cuts in the tyre, leakage of hydraulic fluid in landing gear areas, brakes worn beyond limits.

F.3.3.   Powerplant and pylon

The engine, the engine housing, the pylon (attachment of the engine to the wing or aircraft structure) and the access panels in the engine housing and pylon are carefully inspected. Findings reported relate to fuel & oil leakages, missing rivets in engine housing and damage of acoustic panels in the engine intake area.

F.4.   Inspection items concerning cargo compartment

F.4.1.   Safety of cargo on board

In several cases it was established that cargo in the cargo holds was not properly secured. Heavy items were not restrained, which might lead to damage of the aircraft in case of rapid acceleration/deceleration. In other cases, barrier nets were either not installed or in poor condition. Cargo containers and pallets were in poor condition. Locks to secure the containers were not in the proper position or unserviceable.

F.4.2.   Dangerous goods

‘Dangerous goods’ are certain types of material/s needing special care and treatment because they are flammable, toxic, poisonous, etc. When properly packed, stored, labelled, protected etc., dangerous goods may be transported. Findings that have been recorded included improper storage and labelling of the dangerous goods carried onboard, unavailability of the required documents and manuals (Emergency Response Guide), missing authorisation for the transportation of dangerous goods and no proper notification to the Captain (NOTOC) of dangerous goods carried onboard.

F.4.3.   General condition of cargo compartment

Findings related to the general condition of the cargo compartment, such as damage to panels, deficiencies with the locking system, improper repairs of panels, and missing separation nets.

Ratio number of findings per inspections: aircraft condition and cargo items

Image