|
Uradni list |
SL Serija L |
|
2026/364 |
20.2.2026 |
IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2026/364
z dne 19. februarja 2026
o potrditvi, da poročilo, ki ga je Nizozemska predložila v skladu s členom 31(2) Direktive (EU) 2018/2001 Evropskega parlamenta in Sveta, vsebuje točne podatke za namene merjenja emisij toplogrednih plinov, povezanih s pridelavo ozimne pšenice, sladkorne pese, koruznega zrnja in ozimne oljne ogrščice v navedeni državi članici
(Besedilo velja za EGP)
EVROPSKA KOMISIJA JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,
ob upoštevanju Direktive (EU) 2018/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov (1) ter zlasti člena 31(4) Direktive,
ob upoštevanju naslednjega:
|
(1) |
Na podlagi Direktive (EU) 2018/2001 morajo pogonska biogoriva, druga tekoča biogoriva in biomasna goriva dosegati znatne prihranke emisij toplogrednih plinov v primerjavi s fosilnimi gorivi, da se lahko upoštevajo pri doseganju ciljev iz navedene direktive. V ta namen člen 29(10) navedene direktive določa posebne pragove prihrankov emisij za ta goriva, člen 31 pa ureja način izračuna prihrankov emisij toplogrednih plinov zaradi njihove uporabe. Pri teh izračunih je mogoče uporabiti privzete vrednosti iz prilog V in VI k Direktivi (EU) 2018/2001. Namesto privzetih vrednosti emisij toplogrednih plinov iz pridelave kmetijskih surovin je mogoče pod nekaterimi pogoji uporabiti tipične vrednosti. Te tipične vrednosti, ki predstavljajo povprečno vrednost na določenem območju, lahko Komisiji sporočijo države članice ali tretje države. Tipične vrednosti se lahko uporabijo le, če Komisija potrdi, da so točne. |
|
(2) |
V skladu s členom 31(2) Direktive (EU) 2018/2001 lahko države članice Komisiji predložijo poročila, ki vključujejo informacije o tipičnih emisijah toplogrednih plinov iz pridelave kmetijskih surovin na območjih na njihovem ozemlju, ki so uvrščena na raven 2 nomenklature statističnih teritorialnih enot (NUTS) ali na bolj razčlenjeno raven NUTS v skladu z Uredbo (ES) št. 1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta (2). |
|
(3) |
Nizozemska je 2. julija 2025 Komisiji predložila končno poročilo s podatki za namene merjenja emisij toplogrednih plinov, povezanih s pridelavo ozimne pšenice, sladkorne pese, koruznega zrnja in ozimne oljne ogrščice, ki se običajno proizvajajo na območjih na njenem ozemlju, ki so uvrščena na raven 2 NUTS. Nizozemska je prosila za potrditev točnosti podatkov v skladu s členom 31(4) Direktive (EU) 2018/2001. |
|
(4) |
Komisija je ocenila poročilo in ugotovila, da vsebuje točne podatke za namene merjenja emisij toplogrednih plinov, povezanih s pridelavo ozimne pšenice, sladkorne pese, koruznega zrnja in ozimne oljne ogrščice, ki se običajno proizvajajo v regijah NUTS 2 na Nizozemskem. |
|
(5) |
Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Odbora za trajnostnost pogonskih biogoriv, drugih tekočih biogoriv in biomasnih goriv – |
SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:
Člen 1
Poročilo, ki ga je Nizozemska 2. julija 2025 predložila Komisiji v potrditev, vsebuje točne podatke za namene merjenja emisij toplogrednih plinov, povezanih s pridelavo ozimne pšenice, sladkorne pese, koruznega zrnja in ozimne oljne ogrščice, ki se običajno proizvajajo v regijah NUTS 2 na Nizozemskem. Povzetek podatkov iz poročila je v Prilogi.
Člen 2
Če se podatki v poročilu, kot je bilo Komisiji predloženo v potrditev 2. julija 2025, spremenijo tako, da bi to morda vplivalo na točnost podatkov in s tem na podlago za ta sklep, Nizozemska take spremembe nemudoma sporoči Komisiji. Komisija oceni sporočene spremembe, da ugotovi, ali poročilo še vedno vključuje točne podatke, na podlagi katerih je potrjeno.
Člen 3
Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.
Uporabljati se preneha 12. marca 2031.
V Bruslju, 19. februarja 2026
Za Komisijo
predsednica
Ursula VON DER LEYEN
(1) UL L 328, 21.12.2018, str. 82, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2018/2001/oj.
(2) Uredba (ES) št. 1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. maja 2003 o oblikovanju skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) (UL L 154, 21.6.2003, str. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1059/oj).
PRILOGA
Emisije toplogrednih plinov, ki nastanejo pri pridelavi ozimne pšenice na Nizozemskem (ekvivalent CO2/kg pridelane ozimne pšenice na osnovi suhe snovi)
|
Oznaka NUTS2 |
Regija NUTS2 (2024) |
N2O v tleh |
Vgrajene emisije |
Uporaba goriva |
Seme |
Skupaj |
|||
|
neposredno |
posredno |
Gnojilo |
nevtralizacija |
pesticidi |
|
|
|
||
|
NL11 |
Groningen |
169,3 |
35,2 |
81,3 |
15,7 |
5,1 |
62,6 |
6,89 |
376,1 |
|
NL12 |
Frizija |
170,0 |
34,3 |
81,2 |
15,5 |
4,9 |
61,4 |
6,80 |
374,1 |
|
NL13 |
Drenthe |
111,6 |
15,4 |
60,4 |
13,8 |
7,1 |
60,7 |
6,17 |
275,3 |
|
NL21 |
Overijssel |
137,8 |
29,0 |
72,6 |
15,9 |
7,5 |
68,4 |
6,85 |
338,1 |
|
NL22 |
Gelderland |
176,9 |
39,4 |
85,3 |
15,9 |
5,5 |
65,3 |
6,21 |
394,5 |
|
NL23 |
Flevoland |
153,8 |
29,7 |
76,3 |
15,6 |
4,6 |
58,1 |
5,48 |
343,6 |
|
NL32 |
Severna Holandija |
166,1 |
34,2 |
82,6 |
16,9 |
5,0 |
63,0 |
6,97 |
374,8 |
|
NL34 |
Zelandija (NL) |
168,7 |
34,7 |
78,3 |
14,5 |
4,7 |
59,5 |
5,61 |
366,1 |
|
NL35 |
Utrecht |
168,5 |
37,7 |
81,9 |
15,7 |
5,8 |
65,4 |
6,29 |
381,4 |
|
NL36 |
Južna Holandija |
154,2 |
30,0 |
76,7 |
15,7 |
4,6 |
58,3 |
5,49 |
345,0 |
|
NL41 |
Severni Brabant |
164,9 |
34,9 |
77,7 |
14,1 |
5,1 |
60,3 |
5,76 |
362,8 |
|
NL42 |
Limburg |
132,6 |
22,6 |
59,7 |
10,9 |
6,2 |
57,0 |
5,70 |
294,7 |
Emisije toplogrednih plinov, ki nastanejo pri pridelavi sladkorne pese na Nizozemskem (ekvivalent CO2/kg pridelane sladkorne pese na osnovi suhe snovi)
|
Oznaka NUTS2 |
Regija NUTS2 (2024) |
N2O v tleh |
Vgrajene emisije |
Uporaba goriva |
Seme |
Skupaj |
|||
|
neposredno |
posredno |
Gnojilo |
nevtralizacija |
pesticidi |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
62,6 |
11,6 |
27,0 |
3,2 |
3,4 |
33,2 |
0,44 |
141,5 |
|
NL12 |
Frizija |
52,9 |
7,7 |
22,0 |
4,2 |
2,9 |
31,7 |
0,41 |
121,9 |
|
NL13 |
Drenthe |
73,3 |
16,7 |
32,6 |
2,3 |
4,0 |
34,4 |
0,46 |
163,8 |
|
NL21 |
Overijssel |
71,7 |
16,1 |
19,3 |
2,2 |
3,9 |
34,1 |
0,45 |
147,8 |
|
NL22 |
Gelderland |
60,5 |
10,8 |
20,5 |
3,8 |
3,3 |
33,9 |
0,44 |
133,4 |
|
NL23 |
Flevoland |
43,8 |
5,4 |
16,0 |
3,6 |
2,4 |
26,8 |
0,35 |
98,4 |
|
NL32 |
Severna Holandija |
48,7 |
6,7 |
20,2 |
3,7 |
2,7 |
28,9 |
0,38 |
111,3 |
|
NL34 |
Zelandija (NL) |
49,7 |
7,2 |
18,1 |
4,1 |
2,7 |
30,2 |
0,39 |
112,6 |
|
NL35 |
Utrecht |
58,8 |
9,9 |
20,7 |
4,2 |
3,2 |
34,1 |
0,45 |
131,3 |
|
NL36 |
Južna Holandija |
48,0 |
6,6 |
17,7 |
4,0 |
2,6 |
29,4 |
0,38 |
108,6 |
|
NL41 |
Severni Brabant |
56,7 |
9,5 |
16,4 |
2,4 |
3,2 |
30,9 |
0,41 |
119,7 |
|
NL42 |
Limburg |
62,7 |
11,3 |
15,6 |
3,0 |
3,6 |
32,3 |
0,43 |
129,1 |
Emisije toplogrednih plinov, ki nastanejo pri pridelavi koruznega zrnja na Nizozemskem (ekvivalent CO2/kg pridelanega koruznega zrnja na osnovi suhe snovi)
|
Oznaka NUTS2 |
Regija NUTS2 (2024) |
N2O v tleh |
Vgrajene emisije |
Uporaba goriva |
Seme |
Skupaj |
|||
|
neposredno |
posredno |
Gnojilo |
nevtralizacija |
pesticidi |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
168,6 |
29,5 |
46,4 |
4,9 |
2,0 |
69,7 |
1,17 |
322,3 |
|
NL12 |
Frizija |
189,1 |
36,5 |
53,6 |
4,8 |
2,2 |
77,1 |
1,30 |
364,6 |
|
NL13 |
Drenthe |
167,8 |
29,7 |
44,5 |
5,6 |
2,0 |
70,5 |
1,19 |
321,3 |
|
NL21 |
Overijssel |
154,4 |
24,5 |
41,4 |
4,5 |
1,9 |
64,6 |
1,09 |
292,4 |
|
NL22 |
Gelderland |
170,9 |
30,9 |
49,8 |
7,0 |
2,0 |
69,2 |
1,16 |
331,0 |
|
NL23 |
Flevoland |
190,4 |
31,7 |
62,6 |
7,5 |
2,1 |
71,3 |
1,20 |
366,7 |
|
NL32 |
Severna Holandija |
176,4 |
28,8 |
56,2 |
6,2 |
1,9 |
67,4 |
1,13 |
338,0 |
|
NL34 |
Zelandija (NL) |
179,5 |
31,2 |
56,6 |
6,1 |
2,0 |
68,9 |
1,16 |
345,5 |
|
NL35 |
Utrecht |
165,5 |
28,4 |
48,5 |
3,8 |
1,9 |
66,6 |
1,12 |
315,8 |
|
NL36 |
Južna Holandija |
182,6 |
29,6 |
60,2 |
7,2 |
2,0 |
68,4 |
1,15 |
351,1 |
|
NL41 |
Severni Brabant |
147,7 |
19,7 |
35,4 |
7,9 |
1,9 |
64,9 |
1,09 |
278,6 |
|
NL42 |
Limburg |
179,0 |
31,6 |
47,2 |
8,1 |
2,2 |
75,9 |
1,28 |
345,1 |
Emisije toplogrednih plinov, ki nastanejo pri pridelavi ozimne oljne ogrščice na Nizozemskem (ekvivalent CO2/kg pridelane ozimne oljne ogrščice na osnovi suhe snovi)
|
Oznaka NUTS2 |
Regija NUTS2 (2024) |
N2O v tleh |
Vgrajene emisije |
Uporaba goriva |
Seme |
Skupaj |
|||
|
neposredno |
posredno |
Gnojilo |
nevtralizacija |
pesticidi |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
288,3 |
55,5 |
152,1 |
37,8 |
5,7 |
129,9 |
0,68 |
670,0 |
|
NL12 |
Frizija |
276,5 |
49,0 |
146,2 |
36,4 |
5,4 |
124,5 |
0,65 |
638,5 |
|
NL13 |
Drenthe |
274,3 |
66,8 |
139,9 |
34,2 |
5,7 |
130,0 |
0,68 |
651,5 |
|
NL21 |
Overijssel |
327,6 |
95,1 |
168,5 |
41,2 |
6,7 |
152,8 |
0,81 |
792,8 |
|
NL22 |
Gelderland |
367,2 |
98,9 |
195,7 |
47,6 |
7,3 |
165,7 |
0,88 |
883,3 |
|
NL23 |
Flevoland |
367,9 |
86,6 |
193,1 |
48,4 |
7,2 |
163,3 |
0,87 |
867,4 |
|
NL32 |
Severna Holandija |
386,9 |
92,7 |
203,5 |
50,9 |
7,6 |
171,4 |
0,91 |
913,9 |
|
NL34 |
Zelandija (NL) |
370,5 |
89,2 |
195,0 |
48,8 |
7,3 |
164,4 |
0,87 |
876,0 |
|
NL35 |
Utrecht |
397,5 |
98,5 |
213,6 |
52,3 |
7,8 |
176,0 |
0,94 |
946,6 |
|
NL36 |
Južna Holandija |
382,9 |
92,7 |
201,6 |
50,4 |
7,5 |
169,6 |
0,90 |
905,7 |
|
NL41 |
Severni Brabant |
297,5 |
67,0 |
153,6 |
36,8 |
6,2 |
141,4 |
0,74 |
703,3 |
|
NL42 |
Limburg |
273,9 |
58,1 |
134,2 |
31,6 |
6,1 |
138,5 |
0,73 |
643,1 |
ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2026/364/oj
ISSN 1977-0804 (electronic edition)