European flag

Uradni list
Evropske unije

SL

Serija L


2024/450

7.2.2024

DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2024/450

z dne 26. oktobra 2023

o dopolnitvi Uredbe (EU) 2021/23 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi, v katerih so določeni minimalni elementi, ki jih je treba vključiti v načrt reorganizacije poslovanja, in merila, ki jih mora načrt izpolnjevati, da ga organ za reševanje odobri

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2021/23 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2020 o okviru za sanacijo in reševanje centralnih nasprotnih strank ter spremembi uredb (EU) št. 1095/2010, (EU) št. 648/2012, (EU) št. 600/2014, (EU) št. 806/2014 in (EU) 2015/2365 ter direktiv 2002/47/ES, 2004/25/ES, 2007/36/ES, 2014/59/EU in (EU) 2017/1132 (1) ter zlasti člena 37(4), drugi pododstavek, in člena 38(4), drugi pododstavek, Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Šteje se, da je obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja centralne nasprotne stranke (CNS) po uporabi ustreznih instrumentov za reševanje dosežena, če je CNS najpozneje do konca obdobja reorganizacije poslovanja v prihodnje sposobna izpolnjevati vse ustrezne bonitetne in druge regulativne zahteve ter ima uspešen poslovni model, ki je tudi dolgoročno vzdržen.

(2)

Načrt reorganizacije poslovanja bi moral upoštevati dogodek, zaradi katerega je organ za reševanje sprejel ukrep za reševanje v skladu s členom 22(1) Uredbe (EU) 2021/23 (tj. sprožilni dogodek). Načrt reorganizacije poslovanja vključuje podrobno analizo dejavnikov in okoliščin, ki so privedle do tega dogodka in ki so pomembne spremenljivke za pripravo načrta reorganizacije poslovanja ter opredelitev ustreznih ukrepov za reorganizacijo poslovanja.

(3)

V načrtu reorganizacije poslovanja se določijo ukrepi, namenjeni obnovitvi sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS. Da bi bile možnosti za doseganje njihovih ciljev čim večje, bi morali biti ukrepi primerni za klirinške storitve CNS, upoštevati bi morali gospodarske razmere in razmere na finančnih trgih, v katerih bo CNS poslovala, upoštevati morebitne učinke na zadevne deležnike CNS ter zagotoviti kontinuiteto kritičnih funkcij CNS in njeno skladnost z regulativnimi zahtevami. Da bi organ za reševanje in pristojni organ štela načrt reorganizacije poslovanja za verodostojen, bi se morala z njim obnoviti sposobnost dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS na podlagi realnih predpostavk in pojasniti razlogi, zakaj so bili nekateri alternativni ukrepi izključeni iz načrta reorganizacije poslovanja.

(4)

Tako kot reorganizacija poslovanja je tudi načrtovanje sanacije namenjeno izboljšanju uspešnosti subjekta, ki se sooča z gospodarskimi težavami, tako da se opredelijo in odpravijo vzroki za te težave. Da bi se ustrezno izkoristile sinergije med obema vrstama načrtovanja, bi bilo zato treba pri razmisleku o obnovitvi sposobnosti uspešnega poslovanja in kontinuitete klirinških storitev CNS v načrtu sanacije uporabiti informacije iz načrta sanacije, kolikor so take informacije pomembne za obnovitev dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS.

(5)

Načrt reorganizacije poslovanja lahko po potrebi vključuje ukrepe za reorganizacijo in prestrukturiranje dejavnosti CNS, spremembe operativnega sistema in infrastrukture CNS ali spremembe upravljanja tveganj CNS. Za zagotovitev ustreznosti vsakega ukrepa bi moral načrt reorganizacije poslovanja vključevati podrobno predstavitev, pri čemer bi bilo treba upoštevati učinek predlaganih ukrepov na dejavnosti CNS, klirinške člane in tretje ponudnike ter prikazati, kako se bo s tem ukrepom obnovila sposobnost dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS. Da bi zlasti dokazali, da bo CNS še naprej izpolnjevala organizacijske in bonitetne zahteve iz naslova IV Uredbe (EU) št. 648/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (2), bi morala biti v načrtu reorganizacije poslovanja podrobno opisana in ocenjena vsaka sprememba upravljanja tveganj CNS.

(6)

Načrt reorganizacije poslovanja lahko vključuje ukrepe za prodajo ali prenehanje nekaterih sredstev ali poslovnih področij CNS. Za zagotovitev njihove učinkovitosti bi bilo treba take ukrepe podpreti s podrobnim opisom poslovnih področij ali sredstev, namenjenih prodaji, načina, kako bi se s to prodajo obnovila sposobnost dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS, in morebitnega vpliva na kontinuiteta dejavnosti CNS.

(7)

Za zagotovitev verodostojnega izvajanja načrta reorganizacije poslovanja bi moral načrt vključevati okvirni časovni razpored za izvajanje vseh predvidenih ukrepov. Časovni razpored bi moral pomagati opredeliti glavne mejnike načrta, vključno s koraki glede komunikacije z zunanjimi deležniki.

(8)

Pri ocenjevanju, ali bi načrt reorganizacije poslovanja obnovil sposobnost dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS, bi morala pristojni organ in organ za reševanje upoštevati merila uspešnosti poslovanja in merila finančne uspešnosti, ki se medsebojno dopolnjujejo. Merila uspešnosti poslovanja bi morala pomagati preveriti, ali je načrt reorganizacije poslovanja skladen z notranjimi pravili in predpisi CNS ter ali bo CNS omogočil nadaljnje poslovanje, ne da predstavlja znatna tveganja za finančni sistem in da hkrati še naprej izpolnjuje vse veljavne bonitetne in organizacijske zahteve. Merila finančne uspešnosti bi morala pomagati preveriti, ali bo načrt reorganizacije poslovanja zagotovil dolgoročno finančno uspešno poslovanje CNS po reorganizaciji, tako z operativnega kot z gospodarskega vidika.

(9)

Nihanja so sestavni del ekonomskega cikla. Vsak načrt reorganizacije poslovanja bi moral vključevati analize alternativnih scenarijev z ustreznimi spremembami ključnih osnovnih predpostavk, da se vključijo predpostavke za najslabši in najboljši scenarij. Za zagotovitev verodostojnosti načrta reorganizacije poslovanja bi morala pristojni organ in organ za reševanje pri ocenjevanju načrta preveriti, ali temelji na sklopu celovitih in realističnih scenarijev, ki natančno odražajo tržno okolje CNS ter njene operativne in pravne omejitve.

(10)

Za zagotovitev verodostojnega izvajanja načrta reorganizacije poslovanja bi morala pristojni organ in organ za reševanje pri ocenjevanju tega načrta zagotoviti, da so višje vodstvo in ključni deležniki zadostno seznanjeni z načrtom reorganizacije poslovanja. Ker so ključni deležniki bistveni ali kritični za CNS pri zagotavljanju klirinških storitev, bi morali vključevati klirinške člane in ponudnike kritičnih storitev, vključno s ponudniki poravnav, ter ponudnike platform.

(11)

Za zagotovitev ustreznosti načrta reorganizacije poslovanja bi morala pristojni organ in organ za reševanje pri ocenjevanju načrta preveriti, ali ohranja kritične funkcije CNS in upošteva posebne značilnosti CNS, vključno z naravo njenih klirinških dejavnosti, strukturo klirinškega trga in medsebojnimi odvisnostmi z drugimi deležniki, vključno s klirinškimi člani, mesti trgovanja ali ponudniki kritičnih storitev. Organ za reševanje bi moral zagotoviti, da so vključene vse zahtevane podrobnosti, hkrati pa oceniti tudi, ali je načrt za reorganizacijo poslovanja dovolj jedrnat in jasen, da ga je mogoče hitro izvesti.

(12)

Za zagotovitev skladnosti načrta reorganizacije poslovanja bi morala pristojni organ in organ za reševanje pri oceni načrta primerjati načrt reorganizacije poslovanja s prejšnjimi poslovnimi načrti CNS, pripravljenimi na podlagi lastnih predpostavk o običajnem poslovanju ali kadar to zahtevajo regulativne ali pravne obveznosti.

(13)

Določbe te uredbe so med seboj tesno povezane, saj obravnavajo načrt reorganizacije poslovanja, ki ga morajo CNS v postopku reševanja predložiti po uporabi instrumenta za odpis in konverzijo. Za zagotovitev skladnosti med navedenimi določbami, ki bi morale začeti veljati hkrati, morajo imeti CNS in organi za reševanje celovit pregled nad svojimi obveznostmi in pravicami v zvezi s takšnimi načrti reorganizacije poslovanja ter imeti enoten dostop do njih. Zato je primerno ustrezne regulativne tehnične standarde, ki se zahtevajo s členom 37(4) in členom 38(4) Uredbe (EU) 2021/23, vključiti v eno samo uredbo.

(14)

Ta uredba temelji na osnutkih regulativnih tehničnih standardov, ki jih je Komisiji predložil Evropski organ za vrednostne papirje in trge.

(15)

Evropski organ za vrednostne papirje in trge je o osnutkih regulativnih tehničnih standardov, na katerih temelji ta uredba, izvedel odprta javna posvetovanja, analiziral morebitne s tem povezane stroške in koristi ter zaprosil za mnenje interesno skupino za vrednostne papirje in trge, ustanovljeno v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (3) –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

POGLAVJE I

MINIMALNI ELEMENTI, KI JIH JE TREBA VKLJUČITI V NAČRT REORGANIZACIJE POSLOVANJA

Člen 1

Dejavniki ali okoliščine, ki so povzročili, da je CNS propadla ali bo verjetno propadla

Podrobna analiza dejavnikov in okoliščin, ki so povzročili, da je CNS propadla ali bo verjetno propadla, kot je navedeno v členu 37(2), točka (a), Uredbe (EU) 2021/23, vključuje vse naslednje:

(a)

opis dejavnikov in okoliščin, ki jasno razlikujejo med dogodki, ki so povezani z neizpolnitvijo obveznosti, dogodki, ki niso povezani z neizpolnitvijo obveznosti, in kombinacijo obeh, kadar obstaja;

(b)

oceno pogojev in okoliščin iz člena 22(1), točka (a), in člena 22(3) Uredbe (EU) 2021/23, kadar so taki pogoji ali okoliščine neposredno ali posredno prispevali k temu, da se šteje, da CNS propada ali bo verjetno propadla;

(c)

opis sanacijskih ukrepov in ukrepov za reševanje, ki jih je CNS ali organ za reševanje sprejel ali izvedel pred predložitvijo načrta reorganizacije poslovanja.

Člen 2

Opis ukrepov, ki jih je treba sprejeti za obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS

1.   Opis ukrepov, ki jih je treba sprejeti za obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS, kot je navedeno v členu 37(2), točka (b), Uredbe (EU) 2021/23, vključuje vse naslednje elemente:

(a)

opis, kako so ukrepi, ki jih je treba sprejeti, prilagojeni prednostim in slabostim CNS, zlasti v zvezi s klirinškimi storitvami, ki jih opravlja CNS, ter gospodarskemu in finančnemu okolju, v katerem CNS deluje;

(b)

opis, kako ukrepi, ki jih je treba sprejeti, upoštevajo podrobno analizo iz člena 1, z opisom, v kakšnem obsegu ti ukrepi izhajajo iz dejavnikov in okoliščin, opredeljenih v tej analizi;

(c)

opis, kako so ukrepi, ki jih je treba sprejeti, vključevali katerega koli od ukrepov, ki so bili predhodno opredeljeni v načrtu sanacije, kadar taki ukrepi še vedno veljajo za strategijo CNS za obnovitev sposobnosti njenega dolgoročnega uspešnega poslovanja;

(d)

opis, kako je CNS uporabila ustrezne informacije in predpostavke v zvezi s predvidenimi klirinškimi storitvami, predvideno operativno sposobnostjo in zmogljivostjo poslovanja ob upoštevanju ponudnikov storitev ter povezanih subjektov in drugih infrastruktur finančnega trga, vključno z opisom, kako je CNS upoštevala ocenjeni učinek predvidenih ukrepov na celovitost trga in finančno stabilnost pri oblikovanju vsakega od ukrepov v okviru načrta reorganizacije poslovanja in pri napovedi svoje uspešnosti zaradi vsakega takega ukrepa, da bi zagotovila, da so ukrepi, ki jih je treba sprejeti, primerni za obnovitev sposobnosti njenega dolgoročnega uspešnega poslovanja;

(e)

opis, kako so ukrepi povezani z rezultatom analize dejavnikov in okoliščin, zaradi katerih je CNS propadla ali bo verjetno propadla, ter z dogodkom, ki je povzročil sprožitev načrta reševanja;

(f)

opis, kako ukrepi, ki jih je treba sprejeti, upoštevajo naslednje:

(i)

pomembne vplive na klirinške člane in njihove neposredne in posredne stranke ter medsebojne odvisnosti z drugimi povezanimi infrastrukturami finančnih trgov in mesti trgovanja;

(ii)

pomembne vplive na delovanje CNS, vključno z nizi pobotov in zahtevami glede zavarovanja s premoženjem;

(iii)

potrebo po kontinuiteti pravnih in tehničnih ureditev CNS;

(iv)

predvidene pomembne spremembe načrta sanacije, kolikor so informacije CNS na voljo v fazi načrtovanja reorganizacije poslovanja;

(v)

potrebo po ohranitvi ali obnovitvi skladnosti CNS z zahtevami za dovoljenje v skladu s členom 16 in naslovom IV Uredbe (EU) št. 648/2012 ter členi 9, 31, 35, 36, 39 in 70 Uredbe (EU) 2021/23.

Za namene prvega pododstavka se lahko raven informacij v opisu različnih ukrepov razlikuje glede na verjetnost, da bodo ti ukrepi sprejeti v okviru načrta reorganizacije poslovanja.

2.   Vse ocene in predpostavke, vključno z upoštevanjem meril uspešnosti poslovanja in meril finančne uspešnosti iz členov 8 in 9, za opredelitev ukrepov, ki jih je treba sprejeti v okviru načrta reorganizacije poslovanja, se opišejo in primerjajo z ustreznimi merili na ravni celotnega sektorja za instrumente, za katere se opravlja kliring, ter odražajo razpoložljive makroekonomske napovedi za kliring takih instrumentov.

3.   Načrt reorganizacije poslovanja vključuje analizo predpostavk, na katerih temeljita najboljši in najslabši scenarij, ter ukrepe, ki izhajajo iz njiju. Obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS je mogoča v vseh scenarijih, čeprav se lahko obdobje izvajanja, ukrepi, ki jih je treba sprejeti, in finančna uspešnost razlikujejo.

4.   Kadar je v načrt reorganizacije poslovanja vključenih več ukrepov, ki jih je treba sprejeti za obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS, opis iz odstavka 1 vključuje naslednje:

(a)

utemeljitev različnih ukrepov, vključno z opisom različnih uporabljenih predpostavk;

(b)

opis, kako bo vsak od različnih ukrepov, skupaj z drugimi ukrepi ali neodvisno, obnovil sposobnost dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS;

(c)

opis hierarhije pri uporabi ukrepov.

5.   Načrt reorganizacije poslovanja vključuje splošen opis vseh alternativnih ukrepov, ki se niso upoštevali pri pripravi načrta reorganizacije poslovanja.

Člen 3

Reorganizacija in prestrukturiranje dejavnosti CNS

Kadar ukrepi, ki jih je treba sprejeti za obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS, vključujejo reorganizacijo in prestrukturiranje dejavnosti CNS iz člena 37(3), točka (a), Uredbe (EU) 2021/23, opis iz člena 2(1) te uredbe vključuje tudi naslednje elemente:

(a)

opis reorganiziranih poslovnih in klirinških storitev, kot naj bi izhajale iz načrta reorganizacije poslovanja;

(b)

obrazložitev predvidenih sprememb in njihovega prispevka k doseganju cilja reorganizacije CNS;

(c)

opis učinka načrta reorganizacije poslovanja na kritične funkcije in glavna poslovna področja CNS, zlasti na sposobnost CNS, da še naprej zagotavlja klirinške storitve;

(d)

opis, v kakšnem obsegu dogovori o zunanjem izvajanju zajemajo del kritičnih funkcij in glavnih poslovnih področij CNS, vključno s tem, ali drug subjekt določa cene, zagotavlja sisteme za kliring, izračun kritja ali druge bistvene dele dejavnosti CNS, ter kako bodo te kritične funkcije in glavna poslovna področja še naprej delovali;

(e)

opis, kako bo načrt reorganizacije poslovanja vplival na trge, na katerih deluje CNS, in klirinške storitve, ki jih zagotavlja CNS;

(f)

opis, kako bodo prilagojene poslovne in klirinške storitve delovale, kadar je CNS sklenila dogovore s tretjimi osebami, vključno z dogovori o interoperabilnosti in dogovori s ponudniki storitev, ter kako bo lahko CNS še naprej zagotavljala svoje kritične funkcije in storitve, če bo odvisna od takih subjektov;

(g)

predstavitev vseh predvidenih sprememb organizacije CNS;

(h)

predstavitev sprememb strukture lastništva CNS in vseh sprememb struktur spodbud za upravitelje;

(i)

po potrebi predstavitev sprememb upravljanja, organizacije in zaposlenih CNS.

Člen 4

Spremembe operativnih sistemov in infrastrukture CNS

Kadar ukrepi, ki jih je treba sprejeti za obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS, vključujejo spremembe operativnih sistemov in infrastrukture CNS iz člena 37(3), točka (b), Uredbe (EU) 2021/23, opis iz člena 2(1) te uredbe vključuje tudi naslednje elemente:

(a)

predstavitev glavnih opredeljenih operativnih sistemov in infrastrukture, na katere bi vplival načrt reorganizacije poslovanja, in kako bi vplival nanje;

(b)

predstavitev vseh predvidenih sprememb organizacije CNS;

(c)

predstavitev sprememb strukture lastništva CNS in vseh sprememb struktur spodbud za upravitelje;

(d)

po potrebi predstavitev sprememb upravljanja, organizacije in zaposlenih CNS.

Člen 5

Prodaja sredstev ali poslovnih področij

1.   Kadar ukrepi, ki jih je treba sprejeti za obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS, vključujejo prodajo sredstev ali poslovnih področij iz člena 37(3), točka (c), Uredbe (EU) 2021/23, opis iz člena 2(1) te uredbe vključuje naslednje elemente:

(a)

opis ukrepov, v katerem je opredeljeno, katera zadevna poslovna področja ali sredstva CNS in povezane obveznosti, pravice in obveze bodo prenehali ali bodo prodani, vključno z:

(i)

opisom zadevnih pogojev za prenehanje ali prodajo;

(ii)

načinom prenehanja ali prodaje, vključno z osnovnimi predpostavkami in morebitnimi pričakovanimi izgubami;

(iii)

pričakovanim časovnim okvirom;

(iv)

financiranjem ali storitvami, ki jih zagotavlja preostala CNS ali se ji zagotavljajo;

(b)

kadar del poslovnega področja ali sredstva predstavlja del kritičnih funkcij ali glavnih poslovnih področij CNS, opis, kako bi se lahko take kritične funkcije ali glavna poslovna področja ločile od drugih kritičnih ali nekritičnih funkcij ali glavnih poslovnih področij v gospodarskem, operativnem in pravnem smislu, kolikor so informacije CNS na voljo;

(c)

kadar del poslovnega področja ali sredstva predstavlja del kritičnih funkcij ali glavnih poslovnih področij CNS, opis vseh morebitnih pomembnih vplivov take ločitve sredstev na klirinške člane, kolikor so informacije CNS na voljo, pa tudi na njihove posredne in neposredne stranke, mesta trgovanja ter druge infrastrukture finančnih trgov in CNS, kolikor so informacije na voljo;

(d)

kadar je ustrezno in če jih je mogoče opredeliti, opis vseh pomembnih vplivov zaradi prenehanja ali prodaje zadevnih poslovnih področij in sredstev pozicij CNS na:

(i)

nize pobotov, dejavnosti ali pravne ureditve klirinških članov in, kolikor so informacije na voljo, njihovih neposrednih in posrednih strank;

(ii)

izračun zahtev glede zavarovanja s premoženjem, zlasti gibljivega kritja, in kako bi lahko tako prenehanje ali prodaja pomembno vplivala na zavarovanje s premoženjem, ki ga zahtevajo klirinški člani, ter, kolikor so informacije na voljo, na njihove neposredne in posredne stranke;

(iii)

ceno porazdelitve in prenosa takih pozicij in poslov na drugo CNS;

(iv)

obrazložitev postopka za prenosljivost pozicij in povezanih sredstev klirinških članov in strank CNS na drugo CNS, kadar je to predvideno, opis, kakšna je verjetnost, da bo taka prenosljivost uspešna, in ukrepe, ki jih je treba sprejeti, da se olajša;

(v)

opis naslednjega;

(i)

kako CNS med reorganizacijo poslovanja posodablja ustrezne podatke o pozicijah na zbirnih in ločenih računih strank;

(ii)

kako lahko CNS med reorganizacijo hitro zagotovi ustrezne informacije za zagotovitev, da se lahko vse pozicije in posli, vključno s pozicijami strank, kadar jih je mogoče identificirati, pri CNS, identificirajo in potencialno uspešno prenesejo;

(e)

če subjekti v skupini zagotavljajo dogovore o storitvah ali druge pogodbene dogovore, opis, kako bo to vplivalo na take subjekte v skupini;

(f)

opis, kako načrt reorganizacije poslovanja upošteva in zagotavlja kontinuiteto pravnih in tehničnih ureditev CNS ter kako načrt podpira prenos funkcij CNS, vključno z opisom vseh dogovorov, sklenjenih z drugimi infrastrukturami finančnih trgov ali ustreznimi ponudniki storitev pri pripravi na izvedbo načrta reorganizacije poslovanja.

2.   Za dele CNS, ki ne bodo prenehali ali se prodali, se v načrtu reorganizacije poslovanja navedejo načini za odpravo morebitnih pomanjkljivosti pri njihovem delovanju ali uspešnosti, ki bi lahko vplivale na njihovo dolgoročno uspešno poslovanje, tudi če te pomanjkljivosti niso neposredno povezane s propadom CNS.

Člen 6

Spremembe upravljanja tveganj CNS

Kadar ukrepi, ki jih je treba sprejeti za obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS, vključujejo spremembe upravljanja tveganj CNS iz člena 37(3), točka (d), Uredbe (EU) 2021/23, opis iz člena 2(1) te uredbe vključuje opis:

(a)

kako namerava CNS izpolniti svoje bonitetne zahteve, vključno s spremembami metodologij jamstvenega sklada, okvirov za upravljanje kritja in likvidnostnega tveganja, naložbenih politik, politik zavarovanja s premoženjem in ureditev poravnave, ter ali so predvidene kakršne koli spremembe pri upravljanju tveganj CNS;

(b)

kako namerava CNS izpolniti svoje druge regulativne zahteve, vključno z organizacijskimi spremembami, tudi s spremembami organizacijske strukture, politike kontinuitete poslovanja in dogovorov o zunanjem izvajanju, ter s pomembnimi spremembami vodstva CNS, njenimi pravili vodenja poslov, tudi s sestavo njenega članstva, ter pravili o ločevanju in prenosljivosti;

(c)

kako namerava CNS izpolniti svoje likvidnostne zahteve, vključno z izpolnjevanjem vseh svojih plačilnih obveznosti, v vseh zadevnih valutah, ko te zapadejo, in v kakšnem obsegu lahko uporabi orodja za zagotavljanje likvidnosti, določena v njenih pravilih delovanja, pod ustreznimi tržnimi pogoji;

(d)

kako namerava CNS izpolniti zahteve glede razpoložljivosti predhodno financiranih in odobrenih finančnih sredstev;

(e)

kako namerava CNS izpolniti zahteve, da bo sposobna obnoviti svoja predhodno financirana finančna sredstva.

Člen 7

Časovni razpored za izvajanje ukrepov, ki jih je treba sprejeti za obnovitev sposobnosti dolgoročnega uspešnega poslovanja CNS

1.   Časovni razpored za izvajanje ukrepov iz člena 37(2), točka (c), Uredbe (EU) 2021/23 zajema vse naslednje vidike:

(a)

splošni časovni načrt in časovni okvir za izvajanje ukrepov, določenih v načrtu reorganizacije poslovanja;

(b)

seznam predvidenih glavnih ukrepov in korakov z ustreznimi časovnimi načrti, ki jih mora CNS sprejeti za izvedbo vsakega ukrepa, določenega v načrtu reorganizacije poslovanja;

(c)

ocenjeni ciljni časovni načrt za izvajanje reorganizacijskih ukrepov, določenih v načrtu reorganizacije poslovanja;

(d)

podroben časovni načrt načrtovanih stikov z organom za reševanje in pristojnim organom;

(e)

časovni načrt za komuniciranje z javnostjo ob upoštevanju notranje in zunanje komunikacijske strategije CNS o izvajanju ukrepov, določenih v načrtu reorganizacije poslovanja;

(f)

časovni načrt za komuniciranje z ustreznimi zunanjimi deležniki, vključenimi v izvajanje ukrepov iz načrta reorganizacije poslovanja, vključno s klirinškimi člani in sindikati;

(g)

po potrebi časovni načrt, kdaj bo CNS ponovno začela izpolnjevati zahteve glede dovoljenja v skladu z Uredbo (EU) št. 648/2012 in ustrezne zahteve iz Uredbe (EU) 2021/23.

2.   CNS zagotovi, da so časovni načrti iz odstavka 1 ustrezni in omogočajo učinkovito izvajanje ukrepov iz načrta reorganizacije poslovanja.

POGLAVJE II

MERILA ZA ODOBRITEV NAČRTOV REORGANIZACIJE POSLOVANJA

Člen 8

Merila uspešnosti poslovanja

Načrt reorganizacije poslovanja izpolnjuje vsa naslednja merila uspešnosti poslovanja:

(a)

CNS je sposobna sprejeti ukrepe, določene v načrtu reorganizacije poslovanja, v skladu s svojimi notranjimi pravili in predpisi;

(b)

CNS je sposobna z izvajanjem načrta reorganizacije poslovanja v razumnem časovnem okviru obnoviti sposobnost dolgoročnega uspešnega poslovanja in še naprej zagotavlja klirinške storitve v skladu z Uredbo (EU) št. 648/2012 na naslednji način:

(i)

CNS ne predstavlja znatnega tveganja za finančni sistem, zlasti ob upoštevanju ocene koncentracije skupine klirinških udeležencev;

(ii)

CNS zagotavlja stabilne in vzdržne klirinške storitve, pri čemer upošteva zlasti:

(1)

ocenjeni tok transakcij, ki bodo predložene v kliring CNS;

(2)

ocenjeno število klirinških članov v CNS;

(3)

sposobnost CNS, da zagotovi likvidnost za instrumente, za katere je bil opravljen kliring;

(4)

pomembne pogodbene dogovore, ki se bodo ohranili, in obseg, v katerem take pogodbe vsebujejo pogodbene klavzule o odpornosti, klavzule, na katere reševanje ne vpliva, in omejitve pravic do odpovedi pri reorganizaciji poslovanja;

(5)

notranje dogovore, ki se bodo ohranili med uporabo načrta reorganizacije poslovanja, vključno z opisom struktur primerljivih tržnih cen in načrtovanega nadaljnjega dostopa do operativnih sredstev;

(6)

predvideno nadaljevanje storitev za CNS po uporabi načrta reorganizacije poslovanja, ki je izkazano z dopisi ponudnikov storitev o zavezi, kadar pa taki dopisi niso bili prejeti, oceno CNS, da prenehanje take storitve ne bo škodovalo operativni ali finančni sposobnosti uspešnega poslovanja CNS;

(c)

načrt reorganizacije poslovanja vključuje opis metode za določitev vrednosti in tržljivosti kritičnih funkcij in sredstev CNS s poudarkom na vidikih, ki bi lahko vplivali na vrednotenje, vključno z nestanovitnostjo na trgu, nedostopnostjo ali negotovostjo tržnih cen, časovnimi omejitvami in pravnimi vidiki;

(d)

vrednotenja v okviru načrta reorganizacije poslovanja zajemajo sredstva in poslovna področja CNS, ki bodo prenehala ali prodana, ter sredstva in poslovna področja, ki bodo ostala znotraj CNS;

(e)

vsi prihodki od prodaje sredstev ali poslovnih področij, ki jih predvideva načrt reorganizacije poslovanja, se izračunajo preudarno in z upoštevanjem zanesljivega merila ali vrednotenja, kar vključuje strokovno vrednotenje, sondiranje trga ali vrednost podobnih sredstev ali poslovnih področij;

(f)

CNS je z izvedbo načrta reorganizacije poslovanja sposobna v prihodnje izpolnjevati vse veljavne bonitetne in druge regulativne zahteve, zlasti;

(i)

CNS ne bo več kršila nobene zahteve ali bo preprečila, da bi prišlo do verjetne kršitve teh zahtev;

(ii)

CNS zagotavlja neprekinjeno delovanje svojih operativnih postopkov iz člena 12(7), točka (m), Uredbe (EU) 2021/23;

(g)

kadar mora reševanje spremljati menjava vodstva in če je treba tako prestrukturiranje doseči z izvedbo načrta reorganizacije poslovanja, načrt reorganizacije poslovanja obravnava prestrukturiranje, ki vključuje menjavo vodstva;

(h)

izvajanje ukrepov, določenih v načrtu reorganizacije poslovanja, po najboljšem vedenju CNS nima pomembnih negativnih učinkov na stabilnost trga in finančno stabilnost;

(i)

CNS pri izvajanju načrta reorganizacije poslovanja ni ugotovila težav v zvezi s konkurenčnim pravom Unije ali nacionalnim konkurenčnim pravom.

Člen 9

Merila finančne uspešnosti

Načrt reorganizacije poslovanja izpolnjuje vsa naslednja merila finančne uspešnosti:

(a)

CNS opredeli zahteve glede financiranja v skladu z načrtom reorganizacije poslovanja in zagotovi vire takega financiranja, pri čemer zlasti zagotovi, da bodo osebe, s katerimi se je dogovorila, da bodo zagotovile odobrena finančna sredstva, vključno z nadrejeno družbo, klirinškimi člani, delničarji ali ponudniki likvidnosti CNS, sposobne prenesti obljubljene zneske CNS v roku, ki se zahteva v skladu s pogoji, o katerih se je dogovorila s temi osebami;

(b)

CNS opredeli in v načrt reorganizacije poslovanja vključi načine za ohranjanje svoje finančne odpornosti;

(c)

CNS je sposobna upravljati in kriti vse svoje finančne položaje, kot je razvidno iz bilance stanja po reorganizaciji, v kateri so navedene podrobnosti o novi strukturi dolga in kapitala ter o učinkih instrumentov za odpis in konverzijo na podlagi vrednotenja, izvedenega v skladu s členom 24(3) in členom 61(1) Uredbe (EU) 2021/23, kolikor je bilo tako vrednotenje dokončano ob pripravi načrta reorganizacije poslovanja;

(d)

CNS opredeli in zmanjša vse finančne ovire, tudi kadar je CNS stranka v tekočem pravdnem postopku ali sporu, ki bi lahko negativno vplival na njen finančni položaj.

Člen 10

Merila glede seznanjenosti in zavezanosti

Načrt reorganizacije poslovanja izpolnjuje vsa naslednja merila glede seznanjenosti in zavezanosti:

(a)

višje vodstvo in člani upravnega odbora CNS pisno potrdijo, da so seznanjeni z naslednjim in mu zavezani:

(i)

izvajanje načrta reorganizacije poslovanja;

(ii)

imenovanje ene ali več oseb, odgovornih za izvajanje načrta reorganizacije poslovanja, in opredelitev posameznikov, imenovanih na višje vodstvene položaje takih oddelkov;

(b)

v pisni obliki se dokažejo seznanjenost, zavezanost, sodelovanje in podpora naslednjih ključnih notranjih in zunanjih deležnikov načrtu reorganizacije poslovanja:

(i)

odbora za tveganja;

(ii)

klirinških članov ter njihovih neposrednih in posrednih strank, kadar jih je mogoče identificirati;

(iii)

interoperabilnih CNS in ponudnikov ključnih storitev.

Člen 11

Verodostojnost načrta reorganizacije poslovanja

1.   V načrtu reorganizacije poslovanja se uporabljajo predpostavke, ki so verodostojne, segajo od najboljšega do najslabšega scenarija ter zagotavljajo, da je strategija reorganizacije, določena v načrtu reorganizacije poslovanja, realistična in ustrezna ter upošteva priložnosti in nevarnosti za CNS na zadevnem trgu.

2.   Predpostavke v načrtu reorganizacije poslovanja temeljijo na zadevnih trgih, na katerih CNS opravlja klirinške storitve, in ponudbah kliringa ustreznih primerljivih CNS, primerjajo pa se z ustreznimi merili na ravni celotnega sektorja, ki so relevantna za CNS.

3.   Rezultat vseh predpostavk so verjetni scenariji. Spremembe, ki se uporabijo, da se določijo predpostavke za najslabši ali najboljši scenarij, so osredotočene zlasti na vidike, ki so v okviru načrta reorganizacije poslovanja relevantni za CNS, da se zagotovita sorazmernost in učinkovitost.

4.   Načrt reorganizacije poslovanja niti v najslabšem ali najboljšem scenariju ne vključuje instrumentov za reševanje, ki presegajo področje uporabe sheme za reševanje, ki se izvaja.

Člen 12

Primernost načrta reorganizacije poslovanja

1.   Načrt reorganizacije poslovanja je v največji možni meri skladen z ocenami, ki sta jih organ za reševanje in pristojni organ izvedla v obdobju pred pripravo navedenega načrta, ter z vrednotenji, uporabljenimi za ugotavljanje, ali so bili izpolnjeni pogoji za reševanje iz člena 22(1) Uredbe (EU) 2021/23.

2.   V načrtu reorganizacije poslovanja se ukrepi iz načrta povežejo z rezultatom analize dejavnikov in okoliščin, zaradi katerih je CNS propadla ali bo verjetno propadla, ter z dogodkom, ki je povzročil sprožitev načrta reševanja, pri čemer se loči med dogodki, ki so povezani z neizpolnitvijo obveznosti, dogodki, ki niso povezani z neizpolnitvijo obveznosti, in kombinacijo obeh, odvisno od okoliščin primera.

3.   Analiza zunanjega okolja poslovanja, vključena v načrt reorganizacije poslovanja, je v največji možni meri skladna z analizo priložnosti in nevarnosti na zadevnih trgih, kot jih določita organ za reševanje in pristojni organ pri izvajanju svojih nalog.

4.   Načrt reorganizacije poslovanja nima negativnega vpliva na kritične funkcije ali glavna poslovna področja CNS ali na delovanje finančnega sistema in splošno finančno stabilnost.

5.   Načrt reorganizacije poslovanja je izvedljiv in zagotavlja:

(a)

zmanjševanje morebitnih ovir za izvajanje, kot so delovno pravo ali drugi pogodbeni dogovori;

(b)

da so načrtovani ukrepi, časovni razpored za njihovo izvajanje in ocena meril uspešnosti upoštevali posebne značilnosti CNS, vključno z organizacijo poslovanja in klirinškimi storitvami, povezavami s klirinškimi člani ter, kolikor so informacije na voljo, neposrednimi in posrednimi strankami CNS, mesti trgovanja, upniki in ponudniki kritičnih storitev ter vsemi pomembnimi medsebojnimi odvisnostmi CNS z drugimi subjekti, ki so pomembni za CNS, ali dogovori o interoperabilnosti z drugimi infrastrukturami finančnih trgov;

(c)

da se upoštevajo razmere na zadevnih trgih, na katerih CNS opravlja klirinške storitve;

(d)

da je vrednotenje, uporabljeno za izračun vseh pričakovanih prihodkov od prodaje sredstev ali poslovnih področij, predvidenih v načrtu reorganizacije poslovanja, preudarno, zanesljivo in realistično.

Člen 13

Skladnost načrta reorganizacije poslovanja

1.   CNS načrt reorganizacije poslovanja uskladi s prejšnjimi poslovnimi načrti, ki jih je pripravila, kadar je to primerno, ali v načrtu reorganizacije poslovanja pojasni, zakaj ta načrt bistveno odstopa od prejšnjih poslovnih načrtov.

2.   Načrt reorganizacije poslovanja upošteva cilje reševanja iz člena 21 Uredbe (EU) 2021/23.

Člen 14

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 26. oktobra 2023

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)   UL L 22, 22.1.2021, str. 1.

(2)  Uredba (EU) št. 648/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o izvedenih finančnih instrumentih OTC, centralnih nasprotnih strankah in repozitorijih sklenjenih poslov (UL L 201, 27.7.2012, str. 1).

(3)  Uredba (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/77/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 84).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/450/oj

ISSN 1977-0804 (electronic edition)