ISSN 1977-0804

Uradni list

Evropske unije

L 15

European flag  

Slovenska izdaja

Zakonodaja

Letnik 65
24. januar 2022


Vsebina

 

II   Nezakonodajni akti

Stran

 

 

UREDBE

 

*

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/89 z dne 21. januarja 2022 o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta glede metode, ki se uporablja za izračun zadostne namenske zmogljivosti za skladiščenje ( 1 )

1

 

*

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/90 z dne 21. januarja 2022 o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta glede podrobnih elementov na tveganjih temelječega mehanizma Unije za ciljno usmerjanje za izbiro ladij za inšpekcijski pregled ( 1 )

7

 

*

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/91 z dne 21. januarja 2022 o opredelitvi meril za določanje, da ladja proizvaja zmanjšane količine odpadkov ter z njimi ravna trajnostno in okolju prijazno v skladu z Direktivo (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta ( 1 )

12

 

*

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/92 z dne 21. januarja 2022 o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta glede metodologij za spremljanje podatkov in oblike za sporočanje pasivno ulovljenih odpadkov ( 1 )

16

 


 

(1)   Besedilo velja za EGP.

SL

Akti z rahlo natisnjenimi naslovi so tisti, ki se nanašajo na dnevno upravljanje kmetijskih zadev in so splošno veljavni za omejeno obdobje.

Naslovi vseh drugih aktov so v mastnem tisku in pred njimi stoji zvezdica.


II Nezakonodajni akti

UREDBE

24.1.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 15/1


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/89

z dne 21. januarja 2022

o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta glede metode, ki se uporablja za izračun zadostne namenske zmogljivosti za skladiščenje

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o pristaniških sprejemnih zmogljivostih za oddajo odpadkov z ladij, spremembi Direktive 2010/65/EU in razveljavitvi Direktive 2000/59/ES (1) ter zlasti člena 7(4), drugi pododstavek, Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 7(4), točki (a) in (b), Direktive (EU) 2019/883 določa izjemo od splošne obveznosti oddaje vseh odpadkov na krovu v pristanišču postanka za ladje, ki imajo zadostno namensko zmogljivost za skladiščenje vseh odpadkov, ki so se nakopičili in se bodo nakopičili med načrtovano plovbo do naslednjega pristanišča postanka.

(2)

Države članice bi morale imeti možnost, da z uporabo metode za izračun, opredeljene v tej uredbi, usklajeno izvajajo izjeme od splošne obveznosti oddaje vseh odpadkov na krovu glede na razpoložljivost zadostnega skladiščnega prostora.

(3)

Metoda za izračun se ne bi smela uporabljati za odstranjevanje odpadkov na podlagi Priloge II k Mednarodni konvenciji o preprečevanju onesnaževanja morja z ladij (v nadaljnjem besedilu: konvencija MARPOL). Kot je določeno v Prilogi II h konvenciji MARPOL, odstranjevanje odpadkov ureja konvencija MARPOL, oddaja takih odpadkov pa je bodisi obvezna v pristanišču, kjer se tovor raztovori, preden se natovori nov tovor, bodisi je pod določenimi pogoji dovoljen izpust v morje. Glede na snov je pred odhodom obvezna oddaja ostankov tovora, ki jih ureja Priloga II h konvenciji MARPOL, ob upoštevanju postopkov in nadzora, določenih v skladu s praviloma 13 in 16 navedene priloge. Ostanke tovora iz Priloge II h konvenciji MARPOL, ki vsebujejo snovi kategorije X, obstojne plavajoče snovi kategorije Y z visoko viskoznostjo in snovi kategorije Y z visoko viskoznostjo ali strjujoče se snovi kategorije Y, urejata zahteva po obveznem predhodnem pranju in zahteva po oddaji takih odpadkov v pristaniško sprejemno zmogljivost iz pravil 13 in 16 Priloge II h konvenciji MARPOL.

(4)

Metoda za izračun se ne bi smela uporabljati za pasivno ulovljene odpadke. Namensko skladiščenje tovrstnih odpadkov na krovu ne obstaja vedno, sistem kritja stroškov iz člena 8(2), točka (d), Direktive (EU) 2019/883 pa spodbuja oddajo vseh pasivno ulovljenih odpadkov.

(5)

Da bi zagotovili enotne pogoje za uporabo izjem od obveznosti oddaje odpadkov iz člena 7(4), točki (a) in (b), Direktive (EU) 2019/883, je nujno, da države članice uporabljajo usklajeno metodologijo. Izvedbeni akti, sprejeti v skladu z Direktivo (EU) 2019/883, bi zato morali imeti obliko izvedbenih uredb.

(6)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za varnost na morju in preprečevanje onesnaževanja z ladij –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1.   Države članice izračunajo zadostno namensko zmogljivost za skladiščenje za uporabo člena 7(4), točki (a) in (b), ter člena 9 Direktive (EU) 2019/883, tako da uporabijo metodo, določeno v Prilogi I k tej uredbi.

2.   Za namene preverjanja informacij, predloženih v skladu s Prilogo 2 k Direktivi (EU) 2019/883, države članice pri oceni nastajanja različnih vrst odpadkov na krovu upoštevajo stopnje nastajanja odpadkov, določene v Prilogi II k tej uredbi.

3.   Poleg stopenj nastajanja odpadkov, določenih v Prilogi II k tej uredbi, lahko države članice pri oceni nastajanja različnih vrst odpadkov na krovu uporabijo eno ali obe naslednji merili:

(a)

pretekle evidence o nastalih odpadkih, ki temeljijo na obrazcih predhodnih obvestil o odpadkih in potrdilih o oddaji odpadkov, ki so na voljo za zadevno ladjo;

(b)

inšpekcijske preglede na krovu, s katerimi se pridobijo informacije o prejšnjih stopnjah nastajanja odpadkov, podrobnosti o ravnanju z odpadki na krovu ter informacije o konkretni opremi ali trgovinskem območju, ki vplivajo na dejansko stopnjo nastajanja odpadkov.

Člen 2

Metoda za izračun zadostne namenske zmogljivosti za skladiščenje iz Priloge I k tej uredbi se ne uporablja za naslednje vrste odpadkov:

(a)

vrste odpadkov iz Priloge II h konvenciji MARPOL,

(b)

pasivno ulovljene odpadke.

Člen 3

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 21. januarja 2022

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 151, 7.6.2019, str. 116.


PRILOGA I

Metoda za izračun zadostne namenske zmogljivosti za skladiščenje odpadkov

1.

Pri metodi je uporabljen matematični izračun na podlagi ocenjene količine odpadkov, zadržanih na krovu, glede na največjo namensko zmogljivost za skladiščenje odpadkov.

2.

Uporabljena zmogljivost za skladiščenje odpadkov (v nadaljnjem besedilu: UWC), ocenjena v času pošiljanja predhodnega obvestila o odpadkih v pristanišče postanka in izražena kot odstotek največje namenske zmogljivosti za skladiščenje, ne presega vnaprej določene mejne vrednosti.

3.

UWC se izračuna po naslednji enačbi:

Image 1

4.

UWC izpolnjuje naslednji pogoj:

UWC (%) < mejna vrednost,

pri čemer je:

A ocenjena količina vrste odpadkov, ki se zadržijo na krovu ob odhodu iz pristanišča postanka (izražena v m3);

M največja namenska zmogljivost za skladiščenje (izražena v m3);

mejna vrednost pa vrednost iz razpredelnice 1 za ustrezno vrsto odpadkov in naslednje pristanišče postanka.

Razpredelnica 1

Mejne vrednosti

Naslednje pristanišče postanka

Priloga I h konvenciji MARPOL

Priloga IV h konvenciji MARPOL

Priloga V h konvenciji MARPOL

Priloga VI h konvenciji MARPOL

Naslednje pristanišče postanka je pristanišče EU ali del „skupine dodatnih izbranih pristanišč“.

50 %

50 %

25 %

75 %

Naslednje pristanišče postanka ni pristanišče EU niti ni del „skupine dodatnih izbranih pristanišč“.

25 %

50 %

20 %

25 %

5.

Za namene uporabe metode za izračun zadostne namenske zmogljivosti za skladiščenje odpadkov velja naslednje:

(a)

Pristanišče postanka, kot je navedeno na obrazcu predhodnega obvestila o odpadkih iz Priloge 2 k Direktivi (EU) 2019/883, je pristanišče, v katero je ladja namenjena in kamor se pošlje predhodno obvestilo o odpadkih v skladu s členom 6 Direktive (EU) 2019/883.

(b)

Naslednje pristanišče postanka je pristanišče, kjer bo ladja opravila postanek po odhodu, kot je navedeno v točki 2.5 obrazca predhodnega obvestila o odpadkih iz Priloge 2 k Direktivi (EU) 2019/883.

(c)

Količina, navedena v šestem stolpcu „Ocenjena količina odpadkov, ki bodo nastali med prijavo in naslednjim pristaniščem postanka“ točke 3 obrazca predhodnega obvestila o odpadkih iz Priloge 2 k Direktivi (EU) 2019/883, se nanaša na odpadke, ki nastanejo in so namenjeni odstranitvi v pristaniški sprejemni zmogljivosti. Količine, ki se lahko zakonito odstranijo, se ne vključijo v sporočeno vrednost.

6.

„Skupina dodatnih izbranih pristanišč“ vključuje pristanišča, ki se za namene uporabe mejnih vrednosti iz razpredelnice 1 štejejo za pristanišča EU. Pristanišča, ki so vključena v to skupino, so pristanišča na Islandiji, Norveškem in v Združenem kraljestvu (vključno z Otokom Man, Kanalskimi otoki in Gibraltarjem) ter ruska pristanišča v Baltskem morju.

7.

V prvih dveh letih uporabe te uredbe se UWC, izračunan v tretjem odstavku te priloge, lahko obravnava kot okvirna vrednost za naslednje vrste ostankov tovora:

(a)

Priloga I h konvenciji MARPOL – Olja: oljna odpadna voda od čiščenja cistern,

(b)

Priloga I h konvenciji MARPOL – Olja: umazana balastna voda,

(c)

Priloga V h konvenciji MARPOL – Odpadki: ostanki tovora (škodljivi za morsko okolje),

(d)

Priloga V h konvenciji MARPOL – Odpadki: ostanki tovora (neškodljivi za morsko okolje).


PRILOGA II

Razpredelnica 1

Stopnje nastajanja odpadkov za priloge I, IV in V h konvenciji MARPOL (1)

Vrsta odpadkov

Stopnja nastajanja odpadkov

Dejavnik nastajanja odpadkov

Obdelava na krovu

oljna kalužna voda

0,01 do 13 m3 na dan, na večjih ladjah nastajajo večje količine

kondenzacija in uhajanje v strojnici, velikost ladje

Količina se lahko zmanjša za 65–85 % z uporabo ločevalnika olja in izpustom vodne frakcije v morje.

oljni ostanki (blato)

0,01 do 0,03 m3 blata na tono težkega kurilnega olja,

0 in 0,01 m3 na tono srednje težkega olja

vrsta goriva, poraba goriva

Z izhlapevanjem se lahko količina blata zmanjša za največ 75 % (2).

S sežiganjem se lahko količina blata zmanjša za najmanj 99 %.

izpiranje tankov (prelivni tanki)

20 do več sto m3

število čiščenj tankov, zmogljivost natovarjanja

Po usedanju se lahko vodna frakcija izpusti v morje.

odplake

0,01 do 0,06 m3 na osebo na dan. Odplake se včasih mešajo z drugimi odpadnimi vodami. Celotna količina znaša od 0,04 do 0,45 m3 na dan na osebo.

število oseb na krovu, vrsta stranišč, dolžina plovbe, način obdelave: ob uporabi naprave za čiščenje odplak ali sistema za drobljenje in razkuževanje nastanejo različne količine odpadkov

Odpadne vode iz čistilnih naprav se pogosto odvajajo v morje, če je to dovoljeno v skladu s Prilogo IV h konvenciji MARPOL.

plastika

0,001 do 0,008 m3 plastike na osebo na dan

število oseb na krovu

Pogosto ni sežgana.

Umazana plastika (plastika, ki je bila v stiku z živili) se pogosto obravnava kot ločen tok odpadkov.

živilski odpadki

0,001 do 0,003 m3 na osebo na dan

število oseb na krovu, zaloge

Živilski odpadki se pogosto izpustijo v morje, če je to dovoljeno v skladu s Prilogo V h konvenciji MARPOL.

gospodinjski odpadki

0,001 do 0,02 m3 na dan na osebo

število oseb na krovu, vrsta uporabljenih proizvodov

 

jedilno olje

0,01 do 0,08 litra na osebo na dan

število oseb na krovu, vrsta pripravljenih živil

Kljub prepovedi se jedilno olje včasih še vedno doda v zlivni tank.

pepel iz sežigalnice

0,004 in 0,06 m3 na mesec

uporaba sežigalnice, stroški uporabe sežigalnice

Sežigalnica se ne uporablja za vse vrste odpadkov, večinoma za papir, včasih za oljno blato.

obratovalni odpadki

0,001 do 0,1 m3 na osebo na dan

velikost ladje, vrsta tovora

 

ostanki tovora

0,001 do 2 % tovora

vrsta tovora,

velikost ladje

 


Razpredelnica 2

Stopnje nastajanja odpadkov za Prilogo VI h konvenciji MARPOL o odpadkih (sistemi za čiščenje izpušnih plinov, v nadaljnjem besedilu: EGCS)

Vrsta EGCS

Količnik

Enota

Primeri

(10 MW motor ali poraba težkega kurilnega olja 40 t/dan)

Proizvajalec 1

količina blata v odprti zanki

0,1

kg/MWh

0,1 x 10 MW x 24 = 24 kg/dan

količina blata v zaprti zanki (DAF-BOTU)

3,5 –7,0

kg/MWh, odvisno od

SFOC, MCR in kakovosti goriva

3,5 x 10 MW x 24 = 840 kg/dan

količina blata v zaprti zanki (BOTU-M)

3,0

l/MWh/S %, odvisno od SFOC, MCR in kakovosti goriva

3,0 x 10 MW x 24 x S2,5 % = 1800 l/dan

Proizvajalec 2

količina blata v zaprti zanki

2,5 –3,0

kg/t potrošenega težkega kurilnega olja

2,5 x 40 t/dan = 100 kg/dan

OPOMBA: Količina nastalega blata iz sistema za čiščenje izpušnih plinov je odvisna tudi od posebnosti posamezne naprave, zato je treba upoštevati priročnik za sistem za čiščenje izpušnih plinov, ki ga zagotovi proizvajalec. Informacije v razpredelnicah so predložile zainteresirane družbe.


(1)  Pridobljeno iz študije EMSA z naslovom The Management of Ship-Generated Waste On-board Ships (Upravljanje ladijskih odpadkov na krovu ladij), januar 2017.

(2)  Izhlapevanje vodne frakcije v oljnem blatu je postopek, ki ga je treba skrbno upravljati in ga je treba izvesti le v tolikšni meri, da se omogoči gorljivost blata, namenjenega za sežig.


24.1.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 15/7


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/90

z dne 21. januarja 2022

o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta glede podrobnih elementov na tveganjih temelječega mehanizma Unije za ciljno usmerjanje za izbiro ladij za inšpekcijski pregled

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o pristaniških sprejemnih zmogljivostih za oddajo odpadkov z ladij, spremembi Direktive 2010/65/EU in razveljavitvi Direktive 2000/59/ES (1) ter zlasti člena 11(2), drugi pododstavek, Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Učinkovito izvrševanje obveznosti oddaje odpadkov v pristaniške sprejemne zmogljivosti je bistveno za učinkovito reševanje problema morskih odpadkov in drugih odpadkov, ki jih povzroča ladijski promet in onesnažujejo morsko okolje.

(2)

Enotni na tveganjih temelječi mehanizem Unije za ciljno usmerjanje bi moral določati enotne pogoje za izbiro ladij za inšpekcijski pregled v skladu s členom 11(2) Direktive (EU) 2019/883.

(3)

Z vzpostavitvijo na tveganjih temelječega mehanizma Unije za ciljno usmerjanje naj bi imeli ustrezni organi v državah članicah podporno orodje za izpolnitev zaveze glede inšpekcijskih pregledov v skladu s členom 11(1) Direktive (EU) 2019/883.

(4)

Za oceno tveganja, da ladja ne izpolnjuje obveznosti iz Direktive (EU) 2019/883, bi bilo treba upoštevati več parametrov, ki skupaj jasno kažejo na takšno tveganje. Ti parametri bi morali biti: neskladnost ali znaki neskladnosti z zahtevami za oddajo odpadkov; čas, ki je pretekel od zadnjega inšpekcijskega pregleda; obstoj prejšnjih poročil ustreznih pristaniških organov o neskladnosti; prejšnje in naslednje pristanišče postanka; obstoj izjeme za zadevno ladjo ter informacije, vključene v SafeSeaNet in THETIS-EU.

(5)

Za zagotovitev enotnih pogojev za izbiro ladij za inšpekcijski pregled je nujno, da države članice uporabljajo usklajeno metodologijo. Izvedbeni akti, sprejeti v skladu z Direktivo (EU) 2019/883, bi zato morali imeti obliko izvedbenih uredb.

(6)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za varnost na morju in preprečevanje onesnaževanja z ladij –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1.   Za namene inšpekcijskih pregledov države članice ladje iz člena 3(1), točka (a), Direktive (EU) 2019/883 razvrstijo v naslednje stopnje tveganja:

(a)

stopnja tveganja 1 (visoko tveganje);

(b)

stopnja tveganja 2 (srednje tveganje);

(c)

stopnja tveganja 3 (nizko tveganje);

(d)

stopnja tveganja 4 (minimalno tveganje).

2.   Stopnja tveganja za posamezno ladjo se določi na podlagi parametrov tveganja iz razpredelnice 1 v Prilogi.

3.   Parametri stopenj tveganja iz razpredelnice 1 v Prilogi se uporabljajo v skladu z metodologijo iz točk 1 do 4 Priloge.

Člen 2

Države članice pri izpolnjevanju zavez glede inšpekcijskih pregledov iz člena 11 Direktive (EU) 2019/883 izpolnjujejo naslednje zahteve:

(a)

dajejo prednost inšpekcijskemu pregledu ladij z višjo stopnjo tveganja;

(b)

za inšpekcijski pregled naključno izberejo najmanj 1 % ladij, ki jih je treba pregledati vsako leto.

Člen 3

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 21. januarja 2022

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 151, 7.6.2019, str. 116.


PRILOGA

Metodologija:

1.   

Za določitev stopnje tveganja plovila se uporabijo parametri tveganja iz razpredelnice 1.

2.   

Vsakemu parametru tveganja iz razpredelnice 1 se dodeli drugačna barvna oznaka, ki predstavlja stopnjo tveganja: rdeča (visoko tveganje), oranžna (srednje tveganje) ali rumena (nizko tveganje).

3.   

Dodelitev stopnje tveganja ladji na podlagi opozoril o parametrih tveganja iz razpredelnice 1 temelji na merilih iz razpredelnice 2.

4.   

Za uporabo več sočasnih aktivnih opozoril za dodeljevanje stopenj tveganja iz razpredelnice 2 se lahko uporabijo faktorji pretvorbe iz razpredelnice 3.

Razpredelnica 1

Parametri tveganja

Številka parametra tveganja

Stopnja tveganja opozorila (barvna oznaka)

Opis parametra tveganja

Merila za aktivacijo opozorila za parameter tveganja

Merila za deaktivacijo opozorila za parameter tveganja

1

oranžna

neskladnost z zahtevami za predhodno obvestilo o odpadkih iz člena 6 Direktive (EU) 2019/883

Opozorilo se aktivira, če predhodno obvestilo o odpadkih ni bilo poslano ali ni vsebovalo obveznih informacij.

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

2

oranžna

informacije, ki jih zagotovi upravljavec, agent ali poveljnik ladje v skladu s členom 6 Direktive (EU) 2019/883

Opozorilo se aktivira, če se pri preverjanju veljavnosti vsebine predhodnega obvestila o odpadkih izkaže, da ladja morda ni skladna z Direktivo.

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

3

oranžna

datum prejšnjih inšpekcijskih pregledov, opravljenih v skladu s členom 10 Direktive (EU) 2019/883

Opozorilo se aktivira, če ladja v preteklih 12 mesecih ni bila pregledana v skladu s členom 10 Direktive (EU) 2019/883.

Opomba: To opozorilo bi moralo biti aktivno šele po 28. juniju 2022.

Opozorilo se deaktivira po evidentiranju inšpekcijskega pregleda v skladu s členom 14(2), točka (a), Direktive (EU) 2019/883.

4

rdeča

Obstoječa poročila inšpekcijskih organov pristaniških sprejemnih zmogljivosti, pristaniških organov ali drugih pristojnih organov, iz katerih je razvidno, da ladja ni v skladu s členom 7 Direktive (EU) 2019/883.

Opozorilo v sistemu THETIS-EU ročno aktivirajo inšpektorji pristaniških sprejemnih zmogljivosti.

Opozorilo se deaktivira, ko je inšpekcijski pregled končan (status „Pregledano“) brez neskladnosti.

5

oranžna

opozorilo o neskladnostih s predpisi glede pristaniških sprejemnih zmogljivosti

Opozorilo se aktivira, če so bile v zadnjih šestih mesecih ugotovljene neskladnosti ladje s predpisi glede pristaniških sprejemnih zmogljivosti in je v sistemu THETIS-EU shranjeno ustrezno poročilo.

Opozorilo se deaktivira, ko je inšpekcijski pregled končan (status „Pregledano“) brez neskladnosti.

6

oranžna

zadostno namensko skladiščenje

Opozorilo se aktivira, če se namensko skladiščenje na krovu ne šteje za zadostno v skladu z merili, uporabljenimi za uporabo člena 8(4)(b).

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

7

rumena

naslednje pristanišče postanka

Za pristanišče velja, da ima višjo stopnjo tveganja, če ne gre za pristanišče EU ali je neznano. Pri pripravi tega opozorila se pristanišča na Islandiji, Norveškem in v Združenem kraljestvu (vključno z Otokom Man, Kanalskimi otoki in Gibraltarjem) ter ruska pristanišča v Baltskem morju obravnavajo kot pristanišča EU.

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

8

rumena

prejšnje pristanišče postanka

Za pristanišče velja, da ima višjo stopnjo tveganja, če ne gre za pristanišče EU. Pri pripravi tega opozorila se pristanišča na Islandiji, Norveškem in v Združenem kraljestvu (vključno z Otokom Man, Kanalskimi otoki in Gibraltarjem) ter ruska pristanišča v Baltskem morju obravnavajo kot pristanišča EU.

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

9

rumena

opozorilo o izvzetju

Opozorilo se aktivira, če je ladja izvzeta in 12 mesecev ni bila pregledana, da se zagotovi njena vključitev v inšpekcijske preglede.

Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

10

rdeča

opozorilo o incidentu vrste „odpadki“

Opozorilo se aktivira, če je bilo v sistemu SafeSeaNet za navedeno plovilo v prejšnjem pristanišču izdano poročilo o incidentu vrste „odpadki“.

Opozorilo se deaktivira, ko je inšpekcijski pregled končan (status „Pregledano“) in pri njem niso bile odkrite neskladnosti ali po tem, ko incident postane neaktiven v sistemu SafeSeaNet.

Razpredelnica 2

Dodelitev stopenj tveganja na podlagi števila aktivnih vnosov

Merila za stopnje tveganja

stopnja tveganja 1

eno ali več rdečih opozoril

stopnja tveganja 2

eno ali več (1) oranžnih opozoril

stopnja tveganja 3

eno ali več (1) rumenih opozoril

stopnja tveganja 4

brez aktivnega opozorila

Razpredelnica 3

Faktorji pretvorbe za združevanje več sočasnih aktivnih parametrov za uporabo stopenj tveganja iz razpredelnice 2

Faktor pretvorbe

tri rumena opozorila

eno oranžno opozorilo

tri oranžna opozorila

eno rdeče opozorilo


(1)  Do števila, ki sproži uporabo faktorja pretvorbe.


24.1.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 15/12


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/91

z dne 21. januarja 2022

o opredelitvi meril za določanje, da ladja proizvaja zmanjšane količine odpadkov ter z njimi ravna trajnostno in okolju prijazno v skladu z Direktivo (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o pristaniških sprejemnih zmogljivostih za oddajo odpadkov z ladij, spremembi Direktive 2010/65/EU in razveljavitvi Direktive 2000/59/ES (1) ter zlasti člena 8(5) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Za namene znižanja pristojbin iz člena 8(4) Direktive (EU) 2019/883 bi bilo treba uporabiti merila iz Priloge.

(2)

V merilih iz oddelka 1 Priloge so izražena bistvena prizadevanja za zmanjšanje količine odpadkov. Zato bi morala biti obvezna.

(3)

Dodatna merila iz oddelka 2 Priloge se lahko uporabijo za spodbujanje posebnih praks in opreme, ki so lahko koristne tudi za zmanjšanje količine odpadkov. Zato bi morala biti ta merila neobvezna.

(4)

Za zagotovitev enotnih pogojev za uporabo znižanja pristojbine iz člena 8(5) Direktive (EU) 2019/883 je nujno, da države članice uporabljajo harmonizirano metodologijo. Izvedbeni akti, sprejeti na podlagi Direktive (EU) 2019/883, bi zato morali imeti obliko izvedbenih uredb.

(5)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za varnost na morju in preprečevanje onesnaževanja morja z ladij –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1.   Pristaniške sprejemne zmogljivosti ali pristaniški organi pri izračunu znižanja pristojbine v skladu s členom 8(5), prvi pododstavek, točka (b), Direktive (EU) 2019/883 upoštevajo merila iz oddelka 1 Priloge.

2.   Pristaniške sprejemne zmogljivosti ali pristaniški organi pri izračunu znižanja pristojbine v skladu s členom 8(5), prvi pododstavek, točka (b), Direktive (EU) 2019/883 lahko upoštevajo merila iz oddelka 2 Priloge.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 21. januarja 2022

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 151, 7.6.2019, str. 116.


PRILOGA

ODDELEK 1

Seznam obveznih meril iz člena 1(1)

Merila

Povezani elementi

Povezana priloga h konvenciji MARPOL

Možni načini preverjanja (1)

Ločevanje na krovu v skladu z Resolucijo MEPC.295(71) in zagotovitev dostave v ustrezne pristaniške sprejemne zmogljivosti, ki izpolnjujejo pogoje iz člena 4(2)(d) Direktive (EU) 2019/883.

Operacija in upravljanje

Priloga V

Green Award, ISO 21070, Blue Angel, Green Marine, potrdilo o oddaji odpadkov, načrt za ravnanje z odpadki konkretnega plovila, ki ga je odobril klasifikacijski zavod za plovila, sistem okoljskega upravljanja ISO 14001.

Okoljsko trajnostne nabavne politike (zmanjšanje embalažnih materialov, npr. s pakiranjem v razsutem stanju in izogibanjem plastiki za enkratno uporabo)

Upravljanje

Priloga V

Green Award, ISO 21070, Blue Angel, Green Marine, načrt za ravnanje z odpadki konkretnega plovila, ki ga je odobril klasifikacijski zavod za plovila, sistem okoljskega upravljanja ISO 14001.

ODDELEK 2

Seznam neobveznih meril iz člena 1(2)

Merila

Povezani elementi

Povezana priloga h konvenciji MARPOL

Možni načini preverjanja (2)

Uporaba alternativnih goriv (3) in drugih virov energije med plovbo do pristanišča pristanka ali na privezu (npr. električna energija z obale, vetrna, sončna)

Konstrukcija, tehnologija in obratovanje ladij

Priloga I

Green Award, dobavnica za gorivo, knjiga o oljih, spričevalo o razredu ali statusu, načrt upravljanja energijske učinkovitosti ladij (SEEMP).

Uporaba sistema bele škatle < 5ppm (za nadzor in spremljanje izpusta kalužne vode iz plovila)

Tehnologija in obratovanje

Priloga I

Spričevalo o razredu, dokumentacija o homologaciji

Ločevalo vode, onesnažene z oljnimi madeži (OWS) <5 ppm

Tehnologija in obratovanje

Priloga I

Spričevalo o razredu, dokumentacija o homologaciji, Green Award, indeks čistega ladijskega prometa (Clean Shipping Index), Green Marine, Blue Angel

OWS <5 ppm + alarmni sistem in avtomatična zaustavitev za ladje <10 000 GT

Tehnologija in obratovanje

Priloga I

Spričevalo o razredu, dokumentacija o homologaciji, Green Award, indeks čistega ladijskega prometa, Green Marine, Blue Angel

Ladja za izpuste ne uporablja opreme za filtriranje oljnih madežev, ampak ločuje vso kalužno vodo in blato ter ju nato odloži v pristaniških sprejemnih zmogljivostih

Obratovanje

Priloga I

Knjiga o oljih, potrdila o oddaji odpadkov

Sistem za čiščenje odpadnih voda v skladu z Resolucijo Mednarodne pomorske organizacije MEPC.227(64) za vsa plovila, razen za potniške ladje pri obratovanju na posebnih območjih iz Priloge IV h konvenciji MARPOL.

Tehnologija, obratovanje in upravljanje

Priloga IV

Izjava EU o skladnosti v skladu z Direktivo 2014/90/EU Evropskega parlamenta in Sveta (4)ali spričevalo o razredu. Poleg tega redno preverjanje uporabe s strani neodvisnega preveritelja.

Ladja odpadnih voda ne izpušča v morje in vse neprečiščene in/ali obdelane odpadne vode in/ali blato iz čistilne naprave odlaga v pristaniške sprejemne zmogljivosti.

Obratovanje

Priloga IV

Potrdila o oddaji odpadkov

Ponovna uporaba in recikliranje na krovu

Operacija in upravljanje

Priloga V

ISO 21070, Green Marine, sistem okoljskega upravljanja ISO 14001


(1)  Sprejmejo se lahko dodatne sheme, po katerih lahko ladje dokažejo, da izpolnjujejo merila.

(2)  Sprejmejo se lahko dodatne sheme, po katerih lahko ladje dokažejo, da izpolnjujejo merila.

(3)  Kot je opredeljeno v Direktivi 2014/94/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2014 o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva (UL L 307, 28.10.2014, str. 1).

(4)  Direktiva 2014/90/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. julija 2014 o pomorski opremi in razveljavitvi Direktive Sveta 96/98/ES (UL L 257, 28.8.2014, str. 146).


24.1.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 15/16


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/92

z dne 21. januarja 2022

o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta glede metodologij za spremljanje podatkov in oblike za sporočanje pasivno ulovljenih odpadkov

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o pristaniških sprejemnih zmogljivostih za oddajo odpadkov z ladij, spremembi Direktive 2010/65/EU in razveljavitvi Direktive 2000/59/ES (1) ter zlasti člena 8(7), drugi pododstavek, Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 8(7) Direktive (EU) 2019/883 morajo države članice zagotoviti, da se podatki o spremljanju prostornine in mase pasivno ulovljenih odpadkov zbirajo in sporočajo Komisiji.

(2)

Priročnik Eurostata o statistiki odpadkov (2) bi moral zagotavljati visokokakovostno, usklajeno in učinkovito statistiko odpadkov v skladu z Uredbo (ES) št. 2150/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (3) ter Direktivo 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta (4), kar bi omogočalo primerjavo podatkov med državami članicami.

(3)

Direktiva 2002/59/ES Evropskega parlamenta in Sveta (5) določa elektronsko pošiljanje predhodnega obvestila o odpadkih, ki vključuje informacije o pasivno ulovljenih odpadkih, in potrebna je posebna metodologija za zbiranje informacij o pasivno ulovljenih odpadkih, ki jih zagotavljajo ribiška plovila, za katera velja Direktiva (EU) 2019/883, vendar so izključena iz področja uporabe Direktive 2002/59/ES.

(4)

Merjenje mase in prostornine pasivno ulovljenih odpadkov ni vedno mogoče ali stroškovno učinkovito. Zato bi bilo treba državam članicam omogočiti, da ocenijo maso glede na prostornino ali prostornino glede na maso, tako da uporabijo oceno gostote pasivno ulovljenih odpadkov, ki ustreza njihovim okoliščinam.

(5)

Da bi zagotovili enotnost, kakovost in primerljivost podatkov, zbranih za spremljanje prostornine in mase pasivno ulovljenih odpadkov v vseh državah članicah, bi morali imeti izvedbeni akti, sprejeti v skladu z Direktivo (EU) 2019/883, obliko izvedbenih uredb.

(6)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za varnost na morju in preprečevanje onesnaževanja z ladij –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1.   Metoda držav članic za zbiranje podatkov o prostornini in masi pasivno ulovljenih odpadkov je skladna s Priročnikom Eurostata o statistiki odpadkov.

2.   V primeru ribiških plovil, ki spadajo na področje uporabe Direktive 2002/59/ES, zbiranje podatkov o pasivno ulovljenih odpadkih temelji na informacijah, ki se predložijo v predhodnem obvestilu o odpadkih v skladu s členom 6 Direktive (EU) 2019/883.

3.   V primeru ribiških plovil, ki ne spadajo na področje uporabe Direktive 2002/59/ES, zbiranje podatkov o pasivno ulovljenih odpadkih temelji na eni od naslednjih metod, opisanih v Priročniku Eurostata o statistiki odpadkov:

(a)

raziskave,

(b)

upravni ali drugi viri,

(c)

postopki statističnega ocenjevanja,

(d)

kombinacija metod iz točk (a), (b) in (c).

Člen 2

1.   Pasivno ulovljeni odpadki se sporočijo v skladu s sestavinami iz razpredelnice 1 v Prilogi.

2.   Pasivno ulovljeni odpadki lahko vključujejo zapuščeno, izgubljeno ali drugače zavrženo ribiško opremo, o kateri se lahko poroča ločeno od drugih morskih odpadkov.

3.   Obvezni in prostovoljni elementi za sporočanje pasivno ulovljenih odpadkov so določeni v razpredelnici 2 v Prilogi.

4.   Oblika sporočanja pasivno ulovljenih odpadkov in metoda združevanja sta določeni v razpredelnici 3 v Prilogi.

Člen 3

1.   Sporoči se prostornina in masa pasivno ulovljenih odpadkov.

2.   Po potrebi se pretvorba prostornine (V) v maso (m) izračuna po naslednji enačbi:

m = pV,

pri čemer je p ocenjena gostota materiala (kgm-3), m masa (kg) in V prostornina (m3).

Člen 4

Države članice od 1. januarja 2022 sporočajo podatke in informacije za letna obdobja od 1. januarja do 31. decembra. Poročila predložijo v elektronski obliki v 12 mesecih po koncu leta poročanja, za katero so bila pripravljena.

Države članice sporočijo podatke, zbrane za leto 2021, do 30. junija 2022, kolikor je to mogoče v skladu s Prilogo.

Člen 5

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 21. januarja 2022

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 151, 7.6.2019, str. 116.

(2)  Manual on waste statistics – A handbook for data collection on waste generation and treatment (Priročnik o statistiki odpadkov – priročnik za zbiranje podatkov o nastajanju in obdelavi odpadkov) [izdaja 2013], metodologije in delovni dokumenti Eurostata, doi:10.2785/4198.

(3)  Uredba (ES) št. 2150/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2002 o statistiki odpadkov (UL L 332, 9.12.2002, str. 1).

(4)  Direktiva 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. novembra 2008 o odpadkih in razveljavitvi nekaterih direktiv (UL L 312, 22.11.2008, str. 3).

(5)  Direktiva 2002/59/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. junija 2002 o vzpostavitvi sistema spremljanja in obveščanja za ladijski promet ter o razveljavitvi Direktive Sveta 93/75/EGS (UL L 208, 5.8.2002, str. 10).


PRILOGA

Razpredelnica 1

Sestavine pasivno ulovljenih odpadkov

Raven 1

Plastika

Kovine

Guma

Les

Tekstil

Drugi odpadki

Raven 2

mreže

boje

zaboji za ribe

vrvi

plastenke

embalaža

trakovi

pena

posode za gorivo

sodi za olja

steklena vlakna

vreče za gnojila in živalsko krmo

drugi večji predmeti

sodi za nafto

žica

pločevinke barv

oljni filtri

drugo

rokavice

pnevmatike in jermeni

škornji

drugo

vrše

gajbe

palete

drugo

vrvi

oblačila in obutev

drugo

steklo

medicinski odpadki

sanitarni odpadki

drugo


Razpredelnica 2

Obvezni in prostovoljni elementi poročanja

Obvezno ali prostovoljno

Opis

Ustrezna polja v razpredelnici 3, ki jih je treba sporočiti

obvezno

skupna masa in skupna prostornina vseh pasivno ulovljenih odpadkov

polja v stolpcih 1 in 4 vrstice 1 (krepka pisava)

prostovoljno

masa in prostornina pasivno ulovljenih odpadkov, sporočeni glede na izvor (ZIDZRO (*1) in drugi morski odpadki)

vsa polja v vrstici 1

prostovoljno

masa in prostornina pasivno ulovljenih odpadkov, sporočeni glede na vrsto materiala (plastika, kovine, guma in drugi odpadki)

vsa polja v stolpcih 1 in 4

prostovoljno

masa in prostornina pasivno ulovljenih odpadkov, sporočeni glede na izvor in vrsto materiala

vsa polja v razpredelnici 3


Razpredelnica 3

Oblika sporočanja pasivno ulovljenih odpadkov

 

1

2

3

4

5

6

Skupna masa (v tonah)

ZIDZRO (*2) (v tonah)

Drugi morski odpadki (v tonah)

Skupna prostornina (m3)

ZIDZRO (*2) (m3)

Drugi morski odpadki (m3)

1

Skupaj

A1 + A2

A1 = B1 + C1 + D1 + E1

A2 = B2 + C2 + D2 + E2

F1 + F2

F1 = G1 + H1 + I1 + J1

F2 = G2 + H2 + I2 + J2

2

Plastika

B1 + B2

B1

B2

G1 + G2

G1

G2

3

Kovine

C1 + C2

C1

C2

H1 + H2

H1

H2

4

Guma

D1 + D2

D1

D2

I1 + I2

I1

I2

5

Les, tekstil in drugi odpadki

E1 + E2

E1

E2

J1 + J2

J1

J2


(*1)  Zapuščena, izgubljena ali drugače zavržena ribiška oprema

(*2)  Zapuščena, izgubljena ali drugače zavržena ribiška oprema