ISSN 1977-0804

Uradni list

Evropske unije

L 218

European flag  

Slovenska izdaja

Zakonodaja

Letnik 63
8. julij 2020


Vsebina

 

II   Nezakonodajni akti

Stran

 

 

SKLEPI

 

*

Sklep Sveta (SZVP) 2020/979 z dne 7. julija 2020 v podporo razvoju mednarodno priznanega sistema za potrjevanje upravljanja orožja in streliva v skladu z odprtimi mednarodnimi standardi

1

SL

Akti z rahlo natisnjenimi naslovi so tisti, ki se nanašajo na dnevno upravljanje kmetijskih zadev in so splošno veljavni za omejeno obdobje.

Naslovi vseh drugih aktov so v mastnem tisku in pred njimi stoji zvezdica.


II Nezakonodajni akti

SKLEPI

8.7.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

L 218/1


SKLEP SVETA (SZVP) 2020/979

z dne 7. julija 2020

v podporo razvoju mednarodno priznanega sistema za potrjevanje upravljanja orožja in streliva v skladu z odprtimi mednarodnimi standardi

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji ter zlasti členov 28(1) in 31(1) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 19. novembra 2018 sprejel strategijo EU zoper nedovoljeno strelno orožje, osebno in lahko orožje ter pripadajoče strelivo z naslovom „Zaščita orožja, varnost za državljane“ (strategija EU o osebnem in lahkem orožju). Namen strategije EU o osebnem in lahkem orožju je usmerjati celostne, kolektivne in usklajene evropske ukrepe za preprečevanje in zajezitev nedovoljenega pridobivanja osebnega in lahkega orožja ter pripadajočega streliva s strani teroristov, storilcev kaznivih dejanj in drugih nepooblaščenih akterjev ter za povečanje preglednosti in odgovornosti v zakoniti trgovini z orožjem.

(2)

V strategiji EU o osebnem in lahkem orožju je navedeno, da je nezadostna varnost zalog orožja ključni dejavnik, ki omogoča preusmerjanje orožja in streliva z zakonitega na nezakonite trge. Unija in njene države članice se zavezujejo, da bodo drugim državam pomagale, da izboljšajo upravljanje in varnost državnih zalog s krepitvijo nacionalnih zakonodajnih in upravnih okvirov ter s krepitvijo institucij, ki urejajo zakonito ponudbo in upravljanje zalog osebnega in lahkega orožja ter streliva za obrambne in varnostne sile.

(3)

Urad Združenih narodov za razorožitev (UN-ODA) je razvil standarde in dobre prakse za upravljanje osebnega orožja in streliva: mednarodne tehnične smernice za upravljanje zalog streliva (IATG) ter modularno zbirko za izvajanje nadzora nad osebnim orožjem (MOSAIC), prej znanih kot mednarodni standardi za nadzor nad osebnim orožjem (ISACS). Strategija EU o osebnem in lahkem orožju Unijo zavezuje k spodbujanju in uveljavljanju standardov in dobrih praks.

(4)

Na tretji konferenci Združenih narodov za pregled napredka pri izvajanju akcijskega programa ZN proti nedovoljenemu osebnemu in lahkemu orožju 30. junija 2018 je bil sprejet končni dokument, v katerem so države obnovile zavezo za preprečevanje in zajezitev preusmerjanja osebnega in lahkega orožja. Države ponovno potrjujejo, da bodo podvojile nacionalna prizadevanja za zagotovitev varnega, zanesljivega in učinkovitega upravljanja zalog osebnega in lahkega orožja v lasti vladnih oboroženih sil in vladnih varnostnih sil, zlasti v konfliktnih in pokonfliktnih razmerah. Države so priznale tudi pomen uporabe ustreznih mednarodnih standardov za krepitev izvajanja akcijskega programa ZN.

(5)

V agendi ZN za trajnostni razvoj do leta 2030 je potrjeno, da je boj proti nedovoljeni trgovini z osebnim in lahkim orožjem nujen za uresničevanje številnih ciljev trajnostnega razvoja, vključno s tistimi, ki se nanašajo na mir, pravičnost in močne institucije, zmanjševanje revščine, gospodarsko rast, zdravje, enakost spolov in varna mesta. Zato so se vse države v okviru cilja trajnostnega razvoja 16.4 zavezale, da bodo znatno zmanjšale nezakonite finančne tokove in nezakonite tokove orožja.

(6)

Generalni sekretar ZN je v programu za razorožitev z naslovom „Varovanje naše skupne prihodnosti“ (1), ki je bil predstavljen 24. maja 2018, pozval k boju proti prekomernemu kopičenju konvencionalnega orožja in nedovoljeni trgovini z njim ter se v zvezi z osebnim orožjem zavzel za pristope na ravni posameznih držav. Unija je sklenila, da bo podprla ukrep 22 programa: „Varovanje prekomernih in slabo upravljanih zalog“.

(7)

Mednarodni center za humanitarno odstranjevanje min (GICHD) v Ženevi prispeva k razvoju, pregledovanju in promoviranju mednarodnih standardov za razminiranje ter prek svetovalne skupine za upravljanje s strelivom (AMAT) k razvoju, pregledovanju in razširjanju mednarodnih tehničnih smernic za upravljanje zalog streliva (IATG). AMAT je del GICHD. AMAT je bila ustanovljena na podlagi skupne pobude GICHD in UN-ODA v odziv na nujno potrebo po podpori državam pri varnem in učinkovitem upravljanju streliva, v skladu z IATG.

(8)

Generalna skupščina ZN je 4. decembra 2017 sprejela resolucijo 72/55 o problemih zaradi prekomernega kopičenja zalog konvencionalnega streliva. Navedena resolucija podpira pobude na mednarodni, regionalni in nacionalni ravni, s pomočjo katerih je mogoče boljše razumeti, kako bi lahko izboljšali trajnostno upravljanje streliva, med drugim z izvajanjem IATG.

(9)

Unija in njene države članice se uvrščajo med najpomembnejše donatorke pomoči pri nadzoru nad osebnim orožjem in razvoju zmogljivosti na splošno ter zlasti za fizično varnost in upravljanje zalog. Čeprav obstajajo različni mednarodni standardi in smernice za upravljanje zalog, ni standardizirane in mednarodno priznane metodologije za izvajanje neodvisnih ocen in potrjevanje skladnosti v skladu s temi standardi. Zato je težko izmeriti učinek pomoči Unije na področju varnosti zalog orožja.

(10)

Z mednarodno priznano metodologijo za neodvisno preverjanje skladnosti z mednarodnimi standardi za upravljanje orožja bo učinek pomoči, ki jo Unija zagotavlja tretjim državam v zvezi z upravljanjem zalog orožja, postal merljiv; prav tako bo v podporo pri ocenjevanju tveganja v okviru nadzora nad izvozom orožja in zagotavljanja vojaške pomoči.

(11)

Unija bi zato morala na podlagi odprtih mednarodnih standardov podpreti projekt za vzpostavitev izvedljivosti za razvoj prostovoljnega mednarodno priznanega sistema za potrjevanje upravljanja orožja in streliva –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.   Z namenom izvajanja strategije EU zoper nedovoljeno strelno orožje, osebno in lahko orožje ter pripadajoče strelivo z naslovom: „Zavarujmo orožje, zaščitimo ljudi (v nadaljnjem besedilu: strategija EU SALW) in zaradi spodbujanja miru in varnosti Unija podpre projekt za preučitev izvedljivosti vzpostavitve mednarodno priznanega sistema za potrjevanje politik in praks za varno in zanesljivo upravljanje osebnega in lahkega orožja in streliva.

Projekt sestavljata dve fazi, faza I in faza II.

V fazi I v prvem letu izvajanja se izvede študija izvedljivosti za razvoj mednarodno priznanega sistema za potrjevanje upravljanja orožja in streliva (AAMVS), v kateri bodo preučene možnosti za ustrezno metodologijo in orodja za ocenjevanje tveganja in kakovosti.

Ob upoštevanju odstavka 2, se v fazi II, ki temelji na izidu študije izvedljivosti faze I, razvije koncept za oblikovanje AAMVS.

Opis projekta je naveden v Prilogi.

2.   Svet se na podlagi izida študije izvedljivosti, ki izhaja iz faze I projekta odloči ali se bo izvedla faza II projekta.

Člen 2

1.   Za izvajanje tega sklepa je odgovoren visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (v nadaljnjem besedilu: visoki predstavnik).

2.   Za tehnično izvajanje projekta iz člena 1 sta zadolžena Ženevski mednarodni center za humanitarno odstranjevanje min (GICHD) in njegova specializirana agencija, svetovalna skupina za ravnanje s strelivom (AMAT).

3.   Sekretariat GICHD svoje naloge opravlja pod odgovornostjo visokega predstavnika. V ta namen visoki predstavnik sklene potrebne dogovore z GICHD.

Člen 3

1.   Referenčni finančni znesek za izvajanje projekta iz člena 1, ki ga financira Unija, je 1 642 109 EUR.

2.   Znesek, namenjen kritju projekta znaša 821 872 EUR. Preostali znesek 820 237 EUR se uporabi, če Svet odloči, da se bo izvedla faza II projekta.

3.   Odhodki, financirani z referenčnim zneskom iz odstavka 1, se upravljajo v skladu s postopki in pravili, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije.

4.   Komisija nadzira pravilno upravljanje odhodkov iz odstavka 1. V ta namen z GICHD sklene ustrezen sporazum o financiranju. V sporazumu o financiranju je določeno, da GICHD zagotovi prepoznavnost prispevka Unije glede na njegov obseg.

5.   Komisija si prizadeva, da bi sporazum o financiranju iz odstavka 4 sklenila čim prej po začetku veljavnosti tega sklepa. Svet obvesti o kakršnih koli težavah v zvezi s tem in o datumu sklenitve sporazuma o financiranju.

Člen 4

1.   Visoki predstavnik Svetu o izvajanju tega sklepa poroča na podlagi opisnih poročil, ki jih redno na vsake pol leta pripravi GICHD. Ta poročila so izhodišče za ocenjevanje, ki ga izvede Svet.

2.   Komisija poroča Svetu o finančnih vidikih projekta iz člena 1.

Člen 5

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

Ta sklep preneha veljati 14 mesecev po datumu sklenitve sporazuma o financiranju iz člena 3(4), razen če se Svet odloči za podaljšanje sklepa, da se omogoči izvajanje faze II projekta oziroma, če sporazum v tem času ni sklenjen, šest mesecev po datumu začetka veljavnosti.

V Bruslju, 7. julija 2020

Za Svet

Predsednik

M. ROTH


(1)  https://www.un.org/disarmament/publications/more/securing-our-common-future/


PRILOGA

PROJEKT V PODPORO RAZVOJU MEDNARODNO PRIZNANEGA SISTEMA ZA POTRJEVANJE UPRAVLJANJA OROŽJA IN STRELIVA NA PODLAGI ODPRTIH MEDNARODNIH STANDARDOV

1.   Utemeljitev podpore SZVP

Namen tega projekta je povečati varnost in zanesljivost zalog osebnega in lahkega orožja (SALW) ter streliva z razvojem mednarodno priznanega sistema, ki bi državam omogočal neodvisno potrjevanje/certificiranje skladnosti z odprtimi mednarodnimi standardi na prostovoljni osnovi ter bi prikazoval njihove zmožnosti za obravnavo in preprečevanje preusmerjanja in naključnih eksplozij.

Preusmerjanje in nedovoljeno širjenje osebnega in lahkega orožja ter streliva spodbuja kriminaliteto, terorizem, oboroženo nasilje in nestabilnost, ogroža trajnostni razvoj, dobro upravljanje, javni red in mir, pa tudi dostop do izobraževanja, zdravstvenega varstva, pravosodja in drugih državljanskih pravic. Poleg tega se lahko nezakonito osebno in lahko orožje uporabi za hude oblike nasilnih dejanj na podlagi spola ali omogočanje takih dejanj. Preusmerjanje in nedovoljeno širjenje osebnega in lahkega orožja ter streliva lahko ogrozi mir in varnost, destabilizira države in družbe ter sčasoma celotne regije. S tem je ogrožen napredek pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja, zlasti cilja 16 (mir, pravičnost in močne institucije), pa tudi ciljev 5 (enakost spolov) in 11 (trajnostna mesta in skupnosti).

Varno, zanesljivo in trajnostno upravljanje nacionalnih zalog osebnega in lahkega orožja ter streliva je bistvenega pomena za omejevanje nedovoljenega širjenja orožja. Neučinkovito upravljanje zalog je ključni dejavnik pri preusmerjanju orožja in streliva z zakonitega na nedovoljene trge. Upravljanje zalog je še posebej kočljivo v državah, ki so jih prizadeli nasilni konflikti, ali v tistih s šibkimi institucijami in strukturami upravljanja. V takih okoliščinah spodbujanje varnega, zanesljivega in trajnostnega upravljanja zalog prispeva k temu, da nacionalni organi prevzemajo odgovornost za preprečevanje preusmerjanja osebnega in lahkega orožja ter streliva, s tem pa tudi h krepitvi stabilnosti, razvoja in dobrega upravljanja.

Unija in njene države članice pomagajo tretjim državam pri izboljševanju upravljanja in varnosti nacionalnih zalog s krepitvijo nacionalnih zakonodajnih in upravnih okvirov ter institucij, ki urejajo zakonito ponudbo osebnega in lahkega orožja ter streliva za obrambne in varnostne sile ter upravljanje zalog. Vendar je učinek te pomoči težko izmeriti. Trenutno ni mednarodnega mehanizma, ki bi tretjim državam omogočal, da dokažejo skladnost z regulativnimi zahtevami ter tehničnimi in upravljavskimi standardi. To je lahko problematično za države, ki so sicer vlagale v izboljšanje svojih politik in praks na področju upravljanja osebnega in lahkega orožja ter streliva, vendar zaradi dosedanjih rezultatov na področju preusmerjanja ter slabega upravljanja in varnosti zalog ne vzbujajo zaupanja mednarodnih partnerjev.

Čeprav obstajajo različni mednarodni standardi, smernice in najboljše prakse za upravljanje in varnost zalog, ni standardizirane in mednarodno priznane metodologije za neodvisno ocenjevanje in potrjevanje skladnosti s temi standardi. V številnih sektorjih – industrijskih in vladnih – je za prikaz kakovosti, varnosti in varovanja izdelkov in storitev ter skladnosti z mednarodnimi normami potrebna določena oblika jamstva, ki vključuje certificiranje ali potrjevanje. Izdaja certifikatov, ki jih ureja Mednarodna organizacija za standardizacijo (ISO), so dobro znan primer. Enaka metoda se lahko uporabi za varno in zanesljivo upravljanje zalog osebnega in lahkega orožja in streliva.

Sistem certificiranja ali potrjevanja bi državi, ki je investirala v upravljanje in varnost zalog, omogočil, da prostovoljno dokaže, da je njen sistem upravljanja osebnega in lahkega orožja ter streliva (tj. politike in prakse) skladen z mednarodno priznanimi standardi. Prostovoljno certificiranje nacionalnih politik in praks bi pomenilo, da je bilo tveganje za naključno eksplozijo in preusmeritev obravnavano in ublaženo zaradi neodvisno preverjenega izvajanja odprtih mednarodnih standardov. Poleg tega bi jamstvo v lokalnih skupnostih ter med regionalnimi in mednarodnimi partnerji vzbujalo zaupanje v zmožnost države, da učinkovito upravlja in ravna s svojimi zalogami, ne da bi bilo treba razkriti informacije o naravi in velikosti zalog osebnega in lahkega orožja ter streliva. Certificiranje bi se lahko uporabilo tudi za obveščanje o ocenah tveganja za preusmeritev, ki jih države, ki dobavljajo orožje, izvajajo v okviru nadzora nad izvozom orožja, (kot so tiste, opisane v členu 11 Pogodbe o trgovini z orožjem (PTO) in merilom 7 Skupnega stališča 2008/944/SZVP (1)).

Poleg tega lahko potrjevanje in certificiranje v zvezi s sodelovanjem in pomočjo na področju nadzora nad osebnim in lahkim orožjem ter strelivom zagotovi smernice za programsko odločanje , lahko pa je tudi podlaga za ocene učinka preteklih dejavnosti pomoči.

Ta projekt je pomemben tudi v okviru tekočega dela skupine vladnih strokovnjakov, ki preučuje težave, ki izhajajo iz prekomernega kopičenja zalog konvencionalnega streliva, v odziv na sprejetje resolucije GS ZN 72/55 iz decembra 2017.

2.   Uvod

V okviru tega projekta bo preučena izvedljivost vzpostavitve mednarodno priznanega sistema za potrjevanje/certificiranje politik in praks na področju upravljanja osebnega in lahkega orožja ter streliva. Tveganje preusmeritve osebnega in lahkega orožja ter streliva k nepooblaščenim akterjem je prisotno v celotni dobavni verigi: od proizvodnje do prenosa (izvoz, tranzit in uvoz), prek kopičenja zalog (skladiščenje in uporaba) do odstranjevanja (prenos in uničenje). Zaloge streliva prav tako predstavljajo tveganje naključnih eksplozij, zlasti pri skladiščenju, potencialno pa tudi na drugih točkah v dobavni verigi zalog. Reševanje teh izzivov je odgovornost države in v ta namen je potreben celovit pristop, pri katerem je upoštevan celoten življenjski cikel, v skladu z nacionalnimi in mednarodnimi normami in ukrepi (med drugim mednarodnimi tehničnimi smernicami za upravljanje zalog streliva(IATG), modularno zbirko za izvajanje nadzora nad osebnim orožjem (MOSAIC), najboljšimi praksami Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in publikacijo Nata Allied Ammunition Storage and Transport (Nato-AASTP).

Glavni cilj tega projekta je podpreti vzpostavitev varnih, zanesljivih in trajnostnih politik in praks na področju upravljanja osebnega in lahkega orožja ter streliva v državah, v katerih so se že zgodile preusmeritve in naključne eksplozije. Natančneje, v okviru projekta bodo ustvarjene in analizirane možnosti za mednarodno priznano potrjevanje/certificiranje politik in praks za varno in zanesljivo upravljanje osebnega in lahkega orožja ter streliva v celotni dobavni verigi. Projekt bo podprl razvoj sistema, ki bi državam omogočil, da z neodvisno oceno prostovoljno dokažejo, da so bila ta vprašanja rešena ter da so njihove prakse in politike upravljanja z orožjem v skladu z odprtimi mednarodnimi standardi.

Ta projekt podpira izvajanje strategije EU zoper nedovoljeno strelno orožje, osebno in lahko orožje ter pripadajoče strelivo (strategija EU SALW). Njegov cilj je okrepiti zmogljivost držav upravičenk pri izvajanju akcijskega programa ZN, mednarodnega instrumenta za sledenje, Pogodbe o trgovini z orožjem (ATT), agende za trajnostni razvoj do leta 2030 (zlasti ciljev 16 (cilj 16.4), 5 in 11) in agende generalnega sekretarja ZN za razoroževanje (2018, ukrep 22: razorožitev, ki rešuje življenja). Z izvajanjem projekta se bosta povečali preglednost in odgovornost pri upravljanju in ravnanju s konvencionalnim orožjem in strelivom v skladu z mednarodno dobro prakso, vključno z IATG, MOSAIC, smernicami OVSE in Natovim AASTP. Pri projektu bodo upoštevane tudi ugotovitve Urada ZN za razorožitev in prizadevanja za ravnanje z orožjem in strelivom, pri katerem je upoštevan vidik spola.

3.   Cilj projekta in glavni cilji

Splošni cilj tega projekta je povečati varnost in zanesljivost zalog osebnega in lahkega orožja ter streliva z razvojem mednarodno priznanega sistema, ki bi omogočal neodvisno potrjevanje/certificiranje skladnosti z odprtimi mednarodnimi standardi za upravljanje nacionalnih zalog osebnega orožja in streliva.

Zaželeni izid projekta je pomagati tretjim državam (državam, ki niso članice EU), ki se soočajo z izzivi pri varnem in zanesljivem upravljanja orožja in streliva, kar je povzročalo preusmerjanje orožja in nenamerne eksplozije.

Zaradi lažje berljivosti tega predloga se ta predlog sklicuje na mednarodno priznane sisteme za potrjevanje upravljanja orožja in streliva v skladu z odprtimi mednarodnimi standardi, kot na sistem za potrjevanje upravljanja orožja in streliva ali AAMVS.

Da bi ta cilj dosegli, so glavni cilji projekta:

(a)

izvesti študijo izvedljivosti o možnostih za oblikovanje sistema za potrjevanje upravljanja streliva z razvojem ustrezne metodologije in orodij za ocenjevanje tveganja in kakovosti;

(b)

na podlagi rezultatov cilja a) razviti koncept in nadaljnje korake za oblikovanje mednarodno priznanega sistema za potrjevanje upravljanja streliva, da bi preprečili preusmerjanje in naključne eksplozije zalog orožja in streliva.

4.   Opis projekta

Ker je zaradi pandemije covida-19 možnost mednarodnih potovanj negotova in v želji, da bi zaradi podnebnih sprememb zmanjšali število potovanj z letalom, bo izvajalec poskušal, če je to mogoče in izvedljivo, organizirati sestanke, pri katerih potovanja (po zraku) ne bodo potrebna.

Faza I: Ocena izvedljivosti za mednarodno priznan sistem za potrjevanje upravljanja orožja in streliva (AAMVS).

4.1   Konsolidacija projekta

Cilj: razvoj celovitega načrta izvajanja projekta – v sodelovanju z ESZD in partnerji –, razvoj področja uporabe študije izvedljivosti, vključno z metodologijo in razgovori s ključnimi deležniki, ustanovitev delovne skupine strokovnjakov za podporo in pregled študije izvedljivosti ter povečanje ozaveščenosti o projektu.

Dejavnosti: Specifične dejavnosti v okviru tega izida, ki se bodo izvajale v prvih dveh mesecih projekta, vključujejo:

1.

Priprava projektnega načrta (1. leto, 1. mesec): posvetovanja z osrednjo projektno skupino, da bi dokončali načrtovanje ter določili časovni okvir projekta, odgovornosti ter področje uporabe in metodologijo študije izvedljivosti.

2.

Ustanovitev strokovne delovne skupine (1. leto, 1. mesec): identificiranje zadevnih strokovnjakov (največ 10 posameznikov) in vabilo, da se skupini pridružijo. Ta strokovna delovna skupina bo sestavljena iz strokovnjakov (strokovnjaki na področju upravljanja orožja, izvajanja nacionalnih ocenjevanj upravljanja z orožjem in strelivom, akreditacija in certificiranja, strokovnjaki za nadzor nad orožjem, ter proizvajalci osebnega in lahkega orožja ter streliva). Zagotavljala bo stalno podporo in strokovni pregled študije izvedljivosti ter nadaljnji razvoj metodologije potrjevanja. Projektna skupina bo sprejela potrebne ukrepe za zagotovitev, da sta v sestavi delovne skupine strokovnjakov upoštevani načeli enakosti spolov in raznolikosti.

3.

Uvodna delavnica (1. leto, 2. mesec): organizacija enodnevne delavnice v Ženevi, ki se je bo udeležilo 20 ključnih deležnikov (vključno z osrednjo projektno skupino, predstavniki EU/ESZD, strokovno delovno skupino in predstavniki partnerjev), da bi predstavili področje uporabe in metodologijo študije izvedljivosti in začeli izvajati projekt. Delavnica bo zasnovana in izvedena ob ustreznem upoštevanju spolov in raznolikosti.

Rezultati: priprava projektnega načrta, dogovor o področju uporabe projekta, vzpostavitev strokovne delovne skupine, večja ozaveščenost o projektu, izdelava zbirnega poročila o uvodni delavnici.

4.2   Predhodna analiza

Cilj: izvedba predhodne analize, da bi bolje razumeli potrebo po razvoju sistema za potrjevanje upravljanja orožja in streliva (AAMVS). To bo prvi mejnik projekta. Če pri tej oceni ne bo nepremostljivega nasprotovanja, bo v okviru projekta opravljena celostna študija izvedljivosti.

Dejavnosti: Specifične dejavnosti, ki se bodo izvajale v prvih petih mesecih projekta, vključujejo:

1.

Teoretično študijo (1. leto, 2. do 5. mesec): zbrati in pregledati relevantno literaturo, instrumente, smernice, postopke in odprte standarde na področju upravljanja zalog orožja in streliva ter zagotoviti pregled relevantnih mednarodnih mehanizmov potrjevanja in certificiranja.

2.

Razgovore s ključnimi deležniki (1. leto, 2. do 5. mesec): razviti metodologijo za razgovore s ključnimi deležniki in jo uporabiti za razgovore z ustreznimi strokovnjaki s področja politike, da bi razumeli potrebo po razvoju AAMVS in zanimanje za ta sistem. Izvedba telefonskih razgovorov s ključnimi deležniki prek telekomunikacij ali osebno na Dunaju, v Bruslju in New Yorku ter ob robu ustreznih srečanj/konferenc (npr. simpozija večnacionalne skupine za osebno orožje in strelivo (MSAG), srečanja držav v okviru akcijskega programa ZN, Generalne skupščine ZN, konference držav pogodbenic Pogodbe o trgovini z orožjem in različnih regionalnih srečanj). Razgovori s ključnimi deležniki bodo zasnovani in opravljeni ob upoštevanju enakosti spolov in raznolikosti.

3.

Predhodno poročilo (1. leto, 4. do 5. mesec): na podlagi teoretične študije in razgovorov s ključnimi deležniki pripraviti poročilo, ki pojasnjuje potrebo po oblikovanju AAMVS. V poročilu bo jasno navedeno, ali bo v nadaljevanju opravljena študija izvedljivosti in, če da, tudi njen obseg.

Rezultati: teoretična študija, metodologija in analiza razgovorov s ključnimi deležniki, informativni dokument o razvoju AAMVS.

4.3   Študija izvedljivosti

Cilj: ocena izvedljivosti in možnosti za razvoj AAMVS z razvojem ustrezne metodologije in orodij za oceno tveganja in kakovosti. Študija izvedljivosti bo temeljila na naslednjih sedmih vprašanjih, ki se nanašajo na vzpostavitev AAMVS:

Ali je sistem tehnično in operativno izvedljiv?

Ali je sistem pravno izvedljiv?

Ali je sistem ekonomsko/komercialno izvedljiv?

Ali je sistem politično izvedljiv?

Ali je sistem izvedljiv z vidika vojaške varnosti?

Ali je sistem izvedljiv z vidika varnosti in zaščite skupnosti?

Ali je sistem izvedljiv v razumnem roku?

Dejavnosti: Specifične dejavnosti v okviru tega izida, ki se bodo izvajale v prvih dvanajstih mesecih projekta, vključujejo:

1.

Strokovne delavnice (1. leto, 5. do 11. mesec): organizirane bodo tri delavnice, na katerih bo do deset članov strokovne delovne skupine obravnavalo in pripravljalo študijo izvedljivosti. Prvi dve delavnici bosta virtualni, tretja delavnica pa bo organizirana v Ženevi kot dvodnevni dogodek. Prva delavnica bo namenjena pregledu ugotovitev iz predhodnega poročila in določanju načrta za študijo izvedljivosti. Druga delavnica bo namenjena preučitvi tehničnih in operativnih vidikov vzpostavitve AAMVS. Prvi dan tretje delavnice se bo osredotočil na pravne in ekonomske vidike takšnega sistema ter na časovni okvir za sistem, drugi dan tretje delavnice pa se bo osredotočil na pregled študije izvedljivosti kot celote. Delavnice bodo zasnovane in izvedene ob upoštevanju enakosti spolov in raznolikosti.

2.

Poročila s strokovnih delavnic (1. leto, 5. do 11. mesec): po vsaki delavnici bo pripravljeno poročilo, ki bo poslano vsem udeležencem iz strokovne delovne skupine in ESZD. V poročilih bo povzeta glavna razprava, pri čemer bodo poudarjene skupne točke in razhajanja.

3.

Poročilo o izvedljivosti (1. leto, 11. in 12. mesec): poročilo z opisom možnosti za razvoj AAMVS z razvojem ustrezne metodologije in orodij za oceno tveganja in kakovosti.

Rezultati: strokovne delavnice in poročila ter poročilo o izvedljivosti z opisom možnosti za mednarodni sistem potrjevanja/certificiranja upravljanja zalog orožja in streliva.

4.4   Letna srečanja na temo potrjevanja/certificiranja zalog orožja in streliva

Cilj: boljša seznanjenost s projektom, predstavitev napredka pri njem in izmenjava izkušenj o obstoječih metodologijah in sistemih za potrjevanje in certificiranje med državami Unije in partnerji.

Dejavnosti: eno ali dve enodnevni srečanji (ob koncu prvega oziroma drugega leta projekta). Srečanji, ki bosta v Bruslju, bosta namenjeni deležnikom, med drugim predstavnikov držav članic Unije, predstavnikov ESZD in Komisije, in ustreznih partnerjev, da bi jih bolje seznanili s projektom ter jim predstavili študijo izvedljivosti (konec faze I) ter metodologijo in orodja za oceno tveganja in kakovosti (konec faze II).

Prvo letno srečanje bo drugi mejnik projekta.

Rezultati: izmenjava informacij med deležniki o ukrepih za preprečevanje in obravnavanje preusmerjanja; poročilo o srečanju.

Svet bo preučil študije izvedljivosti iz faze I in sprejel sklep glede nadaljevanja projekta in izvedbe faze II. Projekt bo prenehal veljati po 14 mesecih, razen če ga bo Svet sklenil podaljšati, da omogoči izvedbo faze II. 14-mesečno obdobje, namesto 12-mesečnega, Svetu zagotavlja dovolj časa, da preuči izid študije izvedljivosti.

Faza II: Izdelava načrta za oblikovanje sistema za potrjevanje upravljanja orožja in streliva (AAMVS)

4.5   Razvoj metodologije, orodij in virov za potrjevanje/certificiranje

Cilj: faza II bo večinoma namenjena razvoju koncepta in razvojnega načrta za vzpostavitev AAMVS.

Opomba 1: Izvedba faze II bo odvisna od tega, ali bo Svet na podlagi izida študije izvedljivosti (faza I) sprejel nov sklep o podaljšanju projekta.

Dejavnosti: specifične dejavnosti v okviru tega izida, ki se bodo izvajale v drugem letu projekta, vključujejo:

Načrt projekta za fazo II (2. leto, 1. mesec): posvetovanja z osrednjo projektno skupino, da bi dokončali načrtovanje ter določili časovni okvir, odgovornosti, sodelovanje, obseg tehnične pomoči (tj. regionalne delavnice in pilotne ocenjevalne/potrjevalne obiske za preizkušanje metodologije).

Delavnico za načrtovanje faze II (2. leto, 2. mesec): organizacija enodnevne delavnice v Ženevi, na kateri se bo 20 ključnih deležnikov (vključno z osrednjo projektno skupino, predstavniki mednarodnih organov za standardizacijo, organov za certifikacijo, EU/ESZD in strokovne skupine ter predstavniki partnerjev) dogovorilo o področju uporabe in vsebini AAMVS.

Strokovne delavnice za razvoj metodologije (2. leto, 3. do 8. mesec): tri delavnice, na katerih bodo strokovna delovna skupina in strokovnjaki za certificiranje in akreditiranje mednarodnih standardov obravnavali in pripravili razvojni načrt za oblikovanje AAMVS. Dve delavnici bosta virtualni, tretja pa bo organizirana v Ženevi kot enodnevni dogodek.

Delavnica za potrjevanje (2. leto, 9. mesec): enodnevna delavnica v Ženevi, na kateri bo sodelovalo 20 udeležencev ter bo za projektno skupino, strokovno delovno skupino, strokovnjake za certificiranje in akreditiranje mednarodnih standardov priložnost, da predstavijo razvojni načrt za AAMVS. Delavnica ne bo namenjena le ozaveščanju o prednostih in podrobnostih AAMVS, temveč bo tudi priložnost za opredelitev konkretnih ukrepov, ki bi jih bilo treba sprejeti, da se zagotovita razvoj in uvedba AAMVS. Delavnica bo zasnovana in izvedena ob ustreznem upoštevanju enakosti spolov in raznolikosti.

Dokončanje razvojnega načrta za AAMVS in opredelitev naslednjih korakov (2. leto, 10. do 12. mesec): sprememba razvojnega načrta na podlagi povratnih informacij z delavnice, namenjene potrjevanju, in njegova objava

Rezultati: vzpostavitev načrta za razvoj AAMVS.

5.   Spremljanje in ocenjevanje projekta

Cilj: predložitev vmesne in končne ocene projektnih dejavnosti, da bi zagotovili, da so bili cilji projekta doseženi, projektni izdatki pa v skladu z načrtovanim proračunom.

Dejavnosti: projekt bo zajemal notranje spremljanje in zunanje ocenjevanje.

Svet bo redno seznanjen z napredkom pri izvajanju projekta.

Notranje spremljanje: na podlagi sistema upravljanja, temelječega na rezultatih, v okviru skupine AMAT in s podporo ključnega projektnega osebja.

Zunanje ocenjevanje: v sodelovanju s Svetom najetje zunanje ocenjevalne skupine (tj. neodvisnih svetovalcev, ki v času izvajanja projekta ne delajo za GICHD ali Unijo), ki bo opravila vmesno in končno oceno projekta.

Vmesni in končni pregled bosta potekala v Bruslju, po možnosti ob robu letnih srečanj (glej točko 4.4). Vmesni pregled bo opravljen v okviru enodnevne delavnice, na kateri bodo sodelovali ESZD ter predstavniki držav članic Unije in partnerjev. Končno ocenjevanje bo potekalo na dvodnevnem srečanju, ki se ga bodo udeležili ESZD ter predstavniki držav članic Unije in partnerjev.

Projekt bo vključeval finančno revizijo v skladu z zahtevami Unije.

Rezultati: poročilo o oceni učinkov projekta; finančna revizija.

6.   Izvajalske agencije in partnerstva

Vodilna izvajalska agencija za projekt je GICHD, ki deluje prek AMAT. AMAT bo zlasti odgovorna za študijo izvedljivosti (faza I) ter bo pri razvijanju koncepta za ocenjevalno metodologijo in orodja (faza II) sodelovala z ustreznimi partnerji.

Predlogi za dodatne partnerje, katerih sodelovanje pri izvajanju projekta bi bilo strukturne narave, bodo predloženi v odobritev delovni skupini CONOP. Med potencialnimi partnerji so organizacije Small Arms Survey (SAS), Conflict Armament Research (CAR) in Golden West Humanitarian Foundation (GWHF). Pod vodstvom AMAT bosta SAS in CAR k projektu prispevala svoje precejšnje znanje ter uporabne strokovno izkušnje njunih institucij glede vseh vidikov preusmerjanja, upravljanja dobavne verige in nadzora nad izvozom (Pogodba o trgovini z orožjem in Skupno stališče Sveta 2008/944/SZVP). GWHF se bo zavezal, da bo podpiral notranje vire AMAT s tehnično pomočjo pri razvijanju in uvajanju meril za ocenjevanje/potrjevanje.

Da bi zagotovili najvišjo kakovost projektnih izidov, se bodo poskušala vzpostaviti partnerstva z organizacijami, specializiranimi za ocenjevanje tveganja ter za zmogljivosti in analize na področju upravljanja streliva in orožja, med drugim s predstavniki vojaških organizacij, tudi Organizacije Severnoatlantske pogodbe (NATO) in večnacionalne skupine za osebno orožje in strelivo (MSAG), ter z organizacijami, specializiranimi za razvoj certificiranja standardov upravljanja in s tem povezane akreditacije. AMAT bo tudi vzpostavila povezave s tekočimi projekti, ki jih Unija financira na področju nadzora nad osebnim in lahkim orožjem ter fizične zaščite in upravljanja zalog tega orožja, na primer SEESAC, iTrace in projekt za fizično zaščito in upravljanje zalog v Sahelu, da bi zagotovila izmenjavo pridobljenih izkušenj.

7.   Trajanje in možni nadaljnji koraki

Projekt bo predvidoma trajal 24 mesecev. Prvotni sklep Sveta bo prenehal veljati po 14 mesecih in s tem bo tudi projekt prenehal trajati po 14 mesecih, razen če ga Svet ne sklene podaljšati. Dejavnosti v fazi I bi morale biti končane v prvem letu izvajanja. Svet bo pozvan, da odloči o podaljšanju sklepa, preden ta preneha veljati.

8.   Prepoznavnost EU

GICHD/AMAT bosta sprejela vse potrebne ukrepe, da javnost seznanita s tem, da ta projekt financira Unija, v skladu s Zahtevami o komunikaciji in prepoznavnosti v okviru zunanjega delovanja EU iz leta 2018, ki ga je objavila Evropska komisija. Na podporo Unije bo opozorjeno tudi v vabilih in drugih dokumentih, ki bodo razdeljeni udeležencem različnih dogodkov. GICHD/AMAT bo zagotovila, da bo Unija, kjer je to mogoče, zastopana na dogodkih, ki jih podpira ta sklep.


(1)  Skupno stališča Sveta 2008/944/SZVP z dne 8. decembra 2008 ki opredeljuje skupna pravila glede nadzora izvoza vojaške tehnologije in opreme (UL L 335, 13.12.2008, str. 99).