ISSN 1977-1045

Uradni list

Evropske unije

C 210

European flag  

Slovenska izdaja

Informacije in objave

Letnik 63
24. junij 2020


Vsebina

Stran

 

II   Sporočila

 

SPOROČILA INSTITUCIJ, ORGANOV, URADOV IN AGENCIJ EVROPSKE UNIJE

 

Evropska komisija

2020/C 210/01

Obvestilo Komisije – Smernice za izvajanje Uredbe (EU) 2019/1148 o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive

1

2020/C 210/02

Nenasprotovanje priglašeni koncentraciji (Zadeva M.9357 – FIS/Worldpay) ( 1 )

24


 

IV   Informacije

 

INFORMACIJE INSTITUCIJ, ORGANOV, URADOV IN AGENCIJ EVROPSKE UNIJE

 

Evropska komisija

2020/C 210/03

Menjalni tečaji eura — 22. junij 2020

25

2020/C 210/04

Menjalni tečaji eura — 23. junij 2020

26

2020/C 210/05

Novi motiv na nacionalni strani eurokovancev, namenjenih obtoku

27


 

V   Objave

 

POSTOPKI V ZVEZI Z IZVAJANJEM SKUPNE TRGOVINSKE POLITIKE

 

Evropska komisija

2020/C 210/06

Obvestilo o bližnjem izteku nekaterih protisubvencijskih ukrepov

28

2020/C 210/07

Obvestilo o bližnjem izteku nekaterih protidampinških ukrepov

29

2020/C 210/08

Obvestilo o začetku Postopek pregleda s strani Unije glede trgovinskih ovir v smislu Uredbe (EU) 2015/1843, ki jih uporablja Kraljevina Saudova Arabija in vključujejo ukrepe, ki vplivajo na uvoz keramičnih ploščic

30

 

POSTOPKI V ZVEZI Z IZVAJANJEM POLITIKE KONKURENCE

 

Evropska komisija

2020/C 210/09

Predhodna priglasitev koncentracije (Zadeva M.9660 – Google/Fitbit) ( 1 )

32


 

Popravki

 

Popravek Objave zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil ( UL C 204 18.6.2020 )

34


 


 

(1)   Besedilo velja za EGP.

SL

 


II Sporočila

SPOROČILA INSTITUCIJ, ORGANOV, URADOV IN AGENCIJ EVROPSKE UNIJE

Evropska komisija

24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/1


OBVESTILO KOMISIJE

Smernice za izvajanje Uredbe (EU) 2019/1148 o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive

(2020/C 210/01)

Izjava o omejitvi odgovornosti

Namen teh smernic je pomagati nacionalnim organom držav članic, gospodarskim subjektom in spletnim tržnicam pri uporabi Uredbe (EU) 2019/1148. Za uradno razlago prava Unije je pristojno samo Sodišče Evropske unije.

Kazalo

UVOD 2

PRVI DEL –

SMERNICE ZA DRŽAVE ČLANICE 3

ODDELEK I –

UREDITEV IZDAJANJA DOVOLJENJ 3

ODDELEK II –

IZVAJANJE INŠPEKCIJSKIH PREGLEDOV IN NADZORA 3

ODDELEK III –

IZMENJAVA INFORMACIJ 3

DRUGI DEL –

SMERNICE ZA GOSPODARSKE SUBJEKTE IN SPLETNE TRŽNICE 3

ODDELEK IV –

PREVERJANJE OB PRODAJI 3

ODDELEK V –

PREPOZNAVANJE IN PRIJAVA SUMLJIVIH TRANSAKCIJ TER VEČJIH IZGINOTIJ IN TATVIN 7

ODDELEK VI –

OBVEŠČANJE DOBAVNE VERIGE 12

ODDELEK VII –

VARNA HRAMBA 14

Dodatek 1

Prehodna obdobja 16

Dodatek 2

Seznam za inšpekcijski pregled za nacionalne inšpekcijske organe 18

Dodatek 3 –

Kontrolni seznam za preverjanje skladnosti za gospodarske subjekte, spletne tržnice, poklicne uporabnike in splošne uporabnike 19

Dodatek 4

Predloga za čezmejno komunikacijo 21

Dodatek 5

Nadaljnje smernice in druga imena za snovi v prilogah k uredbi 22

UVOD

V sodobni družbi obstaja veliko kemikalij, ki se vsakodnevno uporabljajo v številnih industrijskih postopkih, poklicnih dejavnostih ter velikem in raznolikem potrošniškem sektorju. Kemikalije se med drugim uporabljajo kot intermediati za proizvodnjo drugih kemikalij, kot topila za raztapljanje snovi, za izdelavo proizvodov, kot so barve, kot živilske sestavine in v končnih izdelkih, kot so čistilne raztopine. Z veliko večino teh kemikalij se trguje med podjetji v zakonite namene. Poleg tega imajo lahko fizične ali pravne osebe tudi pravni interes za pridobivanje ali uporabo teh kemikalij zunaj poklicnega okvira, npr. za ljubiteljske namene.

Vendar obstaja nevarnost zlorabe nekaterih kemikalij za nezakonito proizvodnjo doma izdelanih eksplozivov. Teroristi in drugi storilci kaznivih dejanj lahko poskušajo pridobiti predhodne sestavine, ki so potrebne za izdelavo doma izdelanih eksplozivov, na odprtem trgu ali jih preusmeriti od zakonitih načinov uporabe.

Leta 2014 so na podlagi Uredbe (EU) št. 98/2013 začela veljati pravila na ravni EU o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive. Vendar doma izdelani eksplozivi še vedno pomenijo veliko grožnjo, ki se še naprej spreminja. Zato je bilo treba dodatno okrepiti in uskladiti sistem za preprečevanje nezakonite proizvodnje doma izdelanih eksplozivov. Zato je bila sprejeta Uredba (EU) 2019/1148 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. junija 2019 o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive (v nadaljnjem besedilu: uredba) (1), ki je razveljavila Uredbo (EU) št. 98/2013 z učinkom od 1. februarja 2021.

Uredba določa harmonizirana pravila za dajanje na voljo, vnos, posedovanje in uporabo snovi ali zmesi, ki bi se lahko zlorabile za nezakonito proizvodnjo eksplozivov, da se omeji dostopnost teh snovi ali zmesi splošnim uporabnikom in zagotovi ustrezna prijava sumljivih transakcij v celotni dobavni verigi.

V skladu s členom 12 uredbe je namen tega dokumenta pomagati udeležencem v dobavni verigi za kemikalije in pristojnim organom pri izvajanju njihovih obveznosti iz uredbe ter olajšati sodelovanje med pristojnimi organi in gospodarskimi subjekti. S Stalnim odborom za predhodne sestavine je bilo 9. in 10. decembra 2019 opravljeno posvetovanje o osnutku smernic. Za uradno razlago prava Unije je pristojno samo Sodišče Evropske unije.

Oddelki I–III smernic so naslovljeni na države članice, oddelki IV–VII pa na gospodarske subjekte in spletne tržnice.

Na splošno se izrazi „bi moral“, „mora“ in „se od njih zahteva“ nanašajo na obveznost iz uredbe, medtem ko se izraza „bi lahko“ in „se jim priporoča“ nanašata na priporočila in dobre prakse.

Področje uporabe

Uredba se uporablja za dajanje na voljo, vnos, posedovanje in uporabo snovi ter zmesi, ki vsebujejo te snovi, iz prilog I in II, ne glede na njihovo koncentracijo, z izjemo naslednjega blaga:

Člen 2(2): Ta uredba se ne uporablja za:

(a)

izdelke, kot so opredeljeni v točki 3 člena 3 Uredbe (ES) št. 1907/2006;

(b)

pirotehnične izdelke, kot so opredeljeni v točki 1 člena 3 Direktive 2013/29/EU Evropskega parlamenta in Sveta;

(c)

pirotehnične izdelke, namenjene za nekomercialno uporabo, ki jih v skladu z nacionalnim pravom uporabljajo oborožene sile, organi preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj ali gasilske službe;

(d)

pirotehnično opremo, ki spada na področje uporabe Direktive 2014/90/EU Evropskega parlamenta in Sveta;

(e)

pirotehnične izdelke, namenjene za uporabo v letalsko-vesoljski industriji;

(f)

vžigalne kapice, namenjene za igrače;

(g)

zdravila, ki so splošnemu uporabniku legitimno dana na voljo na podlagi zdravniškega recepta v skladu z veljavnim nacionalnim pravom.

Iz opredelitve „reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive“ so izvzete „homogene zmesi z več kot 5 sestavinami, v katerih je koncentracija vsake od snovi iz Priloge I ali II manjša od 1 % m/m“ (člen 3(13)). Nasprotno so izdelki, ki vsebujejo 5 sestavin ali manj ali ki imajo večjo koncentracijo predhodnih sestavin za eksplozive, zajeti v uredbi.

Člen 5 uredbe določa, da se „omejene predhodne sestavine za eksplozive […] splošnim uporabnikom ne smejo dati na voljo in jih ti ne smejo vnesti, posedovati ali uporabljati“ v EU. Iz opredelitve pojma „gospodarski subjekt“ iz člena 3(10) uredbe izhaja tudi, da se ta uredba uporablja za dajanje na voljo snovi, zajetih v njenih prilogah I in II, s strani „kater[e] koli fizičn[e] ali pravn[e] oseb[e] ali oseb[e] javnega prava ali skupin[e] takšnih oseb ali subjektov, ki dajejo regulirane predhodne sestavine za eksplozive na voljo na trgu, in sicer prek spleta ali drugače, vključno na spletnih tržnicah“ v EU. Zato se uporablja ne glede na to, kje ima sedež gospodarski subjekt, ki da na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive v Uniji. To torej vključuje gospodarske subjekte s sedežem zunaj EU, ki dajejo na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive v EU.

PRVI DEL

SMERNICE ZA DRŽAVE ČLANICE

ODDELEK I

UREDITEV IZDAJANJA DOVOLJENJ

[na voljo samo Stalnemu odboru za predhodne sestavine]

ODDELEK II

IZVAJANJE INŠPEKCIJSKIH PREGLEDOV IN NADZORA

[na voljo samo Stalnemu odboru za predhodne sestavine]

ODDELEK III

IZMENJAVA INFORMACIJ

[na voljo samo Stalnemu odboru za predhodne sestavine]

DRUGI DEL

SMERNICE ZA GOSPODARSKE SUBJEKTE IN SPLETNE TRŽNICE

ODDELEK IV

PREVERJANJE OB PRODAJI

Gospodarski subjekti morajo, preden morebitni stranki dajo na voljo omejeno predhodno sestavino za eksplozive, preveriti, ali je ta oseba upravičena do pridobitve take predhodne sestavine (člen 8).

Če je država članica vzpostavila ureditev izdajanja dovoljenj v skladu s členom 5(3), lahko gospodarski subjekti splošnemu uporabniku dajo na voljo omejeno predhodno sestavino za eksplozive, če in potem ko je bilo potrebno dovoljenje preverjeno.

Omejena predhodna sestavina za eksplozive se lahko da na voljo poklicnemu uporabniku ali gospodarskemu subjektu, če je gospodarski subjekt preveril, ali je morebitna stranka dejansko poklicni uporabnik ali drug gospodarski subjekt.

Pri prodaji kateri koli osebi, naj bo to poklicni uporabnik ali ne, mora gospodarski subjekt preveriti dokazilo o identiteti morebitne stranke. V primeru pravnih oseb to preverjanje zadeva posameznika, ki je pooblaščen za zastopanje morebitne stranke.

Da bi se olajšale preiskave in inšpekcijski pregledi, morajo gospodarski subjekti evidentirati vsako transakcijo in te informacije hraniti 18 mesecev od datuma transakcije (člen 8(4)). V obdobju 18 mesecev se informacije na zahtevo nacionalnih inšpekcijskih organov ali organov preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj brez nepotrebnega odlašanja dajo na voljo za inšpekcijski pregled. Gospodarskim subjektom se zato priporoča, da hranijo svoje evidence in imajo dostop do njih.

Pravila glede preverjanja ob prodaji se uporabljajo za vso prodajo, ne glede na to, ali sta prodajalec in stranka fizično navzoča ali ne. Za primer slednjega („prodaja na daljavo“) je postopek preverjanja identitete in dovoljenj obravnavan posebej v nadaljevanju.

Gospodarski subjekti in spletne tržnice morajo upoštevati, da obstajajo določbe o varstvu podatkov, ki se uporabljajo za obdelavo in prosti pretok osebnih podatkov fizičnih oseb (uvodna izjava 22). Zato bi bilo treba obdelavo osebnih podatkov, ki je med drugim povezana z izdajo dovoljenj, izvajati v skladu s splošno uredbo o varstvu podatkov (Uredba (EU) 2016/679 (2)) (glej tudi uvodno izjavo 22).

IV.1   Prodaja splošnim uporabnikom – za gospodarske subjekte, ki upravljajo ureditev izdajanja dovoljenj

Če je država članica vzpostavila ureditev izdajanja dovoljenj v skladu s členom 5(3), se splošnemu uporabniku omejena predhodna sestavina za eksplozive lahko da na voljo le, če je bilo potrebno dovoljenje preverjeno (člen 8(1)). Le nekatere države članice omogočajo dajanje na voljo omejenih predhodnih sestavin za eksplozive splošnim uporabnikom z dovoljenjem ali priznavajo dovoljenja, ki so jih izdali pristojni organi drugih držav članic. V drugih primerih bi bilo treba transakcijo zavrniti.

Gospodarski subjekt mora preveriti, ali je bilo dovoljenje izdano za nameravano transakcijo, in oceniti, ali sta dovoljenje in dokazilo o identiteti videti verodostojna. Priporočljivo je, da države članice uporabijo obrazec za dovoljenje iz Priloge III k uredbi. Gospodarski subjekti bi lahko dovoljenje preverili tako, da bi stopili v stik s pristojnim organom države članice, ki je dovoljenje izdala.

Poleg tega mora gospodarski subjekt informacije o dokazilu o identiteti in dovoljenju zadevnega splošnega uporabnika hraniti 18 mesecev od datuma transakcije. Gospodarski subjekti bi morali evidentirati vsaj ime na dokazilu o identiteti in dovoljenju ter številko dokumenta obeh dokumentov. Gospodarskim subjektom ni treba hraniti kopije dovoljenja, lahko pa to storijo v skladu z veljavno zakonodajo o varstvu podatkov. Na voljo je namenska spletna stran Evropske komisije, na kateri lahko podjetja in organizacije ugotovijo, kaj je treba storiti, da bodo upoštevali pravila EU o varstvu podatkov (3).

Nazadnje mora gospodarski subjekt v dovoljenju zabeležiti količino omejene predhodne sestavine za eksplozive. Evidentiranje nakupov omejene predhodne sestavine za eksplozive v dovoljenju je namenjeno temu, da lahko gospodarski subjekti opazijo, ali je imetnik dovoljenja morda prekoračil največjo posedovano količino omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, ali če je kombinacija nakupov na kakršen koli način sumljiva. Na primer, če je imetnik dovoljenja v razmeroma kratkem času opravil nakupe, ki skupaj presegajo največjo količino omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, ki jo lahko ima, bi to lahko bil kazalnik sumljivega vedenja. V tem primeru se gospodarskemu subjektu priporoča, naj stopi v stik z nacionalno kontaktno točko (člen 9(4)).

IV.1.1   Posebna priporočila za prodajo na daljavo

Gospodarskim subjektom se priporoča, da zahtevajo skenirano kopijo dovoljenja in dokazila o identiteti stranke, da bodo te informacije lahko čim prej preverili (npr. pred dokončanjem transakcije), vendar najpozneje pred dobavo omejenih predhodnih sestavin za eksplozive (glej uvodno izjavo 14). Gospodarskim subjektom ni treba hraniti kopije dovoljenja, lahko pa to storijo v skladu z veljavno zakonodajo o varstvu podatkov. Na voljo je namenska spletna stran Evropske komisije, na kateri lahko podjetja in organizacije ugotovijo, kaj je treba storiti, da bodo upoštevali pravila EU o varstvu podatkov (4).

Dokazilo o identiteti bi se lahko dodatno preverjalo osebno ob dobavi ali na drugačen način, na primer z mehanizmi iz Uredbe (EU) št. 910/2014 (5). Pomembno je opozoriti, da je za preverjanje še vedno odgovoren gospodarski subjekt, tudi če se izvajalcu storitve dostave naroči, naj preveri dokumente.

Dejstvo, da je bilo opravljeno preverjanje dovoljenja in dokazila o identiteti, in način preverjanja je treba evidentirati.

Transakcija bi se lahko evidentirala na dovoljenju ob dobavi, pri čemer bi moral gospodarski subjekt dostavljavcu dati ustrezna navodila.

Ukrepi, ki jih mora sprejeti gospodarski subjekt:

od stranke zahtevati predložitev skenirane kopije dovoljenja in dokazila o identiteti (ali elektronsko preveriti njeno identiteto), preveriti, ali je imetnik dovoljenja ista oseba kot na dokazilu o identiteti,

preveriti, ali se izdelek, ki je predmet nakupa, ujema s pogoji iz dovoljenja glede: (i) snovi; (ii) koncentracije; (iii) količine,

če se morajo stranke pri vas registrirati in pridobiti račun, bi jim lahko omogočili, da na svoj račun naložijo skenirano kopijo svojega dovoljenja.

Ukrepi, ki jih mora sprejeti dostavljavec pred predajo omejene predhodne sestavine za eksplozive:

preveriti, ali se fotografija na osebnem dokumentu ujema z osebo in ali se identifikacijska oznaka osebnega dokumenta ujema z identifikacijsko oznako na prvi strani dovoljenja. Omejena predhodna sestavina za eksplozive se lahko izroči samo imetniku dovoljenja. Ne sme je prevzeti drug posameznik.

IV.2   Prodaja poklicnim uporabnikom ali drugim gospodarskim subjektom

Splošni uporabniki ne bi smeli imeti možnosti pridobitve omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, tako da bi se predstavljali kot poklicni uporabniki ali gospodarski subjekti. Če morebitna stranka trdi, da je poklicni uporabnik ali gospodarski subjekt, uredba od gospodarskih subjektov zahteva, da pri vsaki transakciji preverijo, ali je ta morebitna stranka poklicni uporabnik ali drug gospodarski subjekt. To preverjanje je potrebno, razen če je bilo takšno preverjanje te morebitne stranke že opravljeno v obdobju enega leta pred datumom zadevne transakcije in transakcija ne odstopa bistveno od predhodnih transakcij (člen 8(2) in (3)).

Gospodarski subjekt mora morebitni stranki zastaviti vprašanja o njeni trgovski, poslovni ali poklicni dejavnosti in o njenem namenu uporabe omejenih predhodnih sestavin za eksplozive. Zaradi preverjanja namena uporabe omejene predhodne sestavine za eksplozive mora gospodarski subjekt oceniti, ali namen uporabe ustreza trgovski, poslovni ali poklicni dejavnosti morebitne stranke. Gospodarski subjekti lahko stopijo v stik s svojim pristojnim organom, če imajo kakršna koli vprašanja glede običajnih načinov uporabe omejenih predhodnih sestavin za eksplozive in tipičnih izdelkov, ki jih vsebujejo.

Če obstajajo utemeljeni razlogi za dvom glede legitimnosti namena uporabe s strani morebitne stranke ali glede njenega namena, da omejeno predhodno sestavino za eksplozive uporabi v legitimen namen, lahko gospodarski subjekt transakcijo zavrne. Transakcijo bi bilo treba prijaviti nacionalni kontaktni točki, če obstajajo utemeljeni razlogi za sum, da je snov ali zmes namenjena za nezakonito proizvodnjo eksplozivov (glej tudi oddelek V o prijavi sumljivih transakcij).

Gospodarski subjekti bi morali preveriti tudi, ali je morebitna stranka pooblaščena, da deluje v imenu svojega podjetja ali institucije. Oseba, ki zastopa morebitno stranko, bi morala biti sposobna predložiti potrdilo delodajalca, da je pooblaščena za nakup ali prejem omejenih predhodnih sestavin za eksplozive v imenu delodajalca. Na primer, univerzitetni študent po vsej verjetnosti ni pooblaščen za nakup izdelkov v imenu svoje univerze, čeprav lahko pozna vse podatke o univerzi (naslov, identifikacijsko številko za DDV itd.) in bi se lahko zdel poklicni uporabnik zaradi dobrega poznavanja običajnih načinov uporabe izdelkov.

Gospodarski subjekt mora 18 mesecev od datuma transakcije hraniti informacije glede:

dokazila o identiteti posameznika, ki je pooblaščen za zastopanje morebitne stranke,

trgovske, poslovne ali poklicne dejavnosti morebitne stranke, vključno s firmo družbe, naslovom in identifikacijsko številko za DDV ali katero koli drugo ustrezno registracijsko številko družbe, če obstaja,

namena uporabe omejene predhodne sestavine za eksplozive.

Da se zagotovi predložitev vseh informacij, se gospodarskemu subjektu priporoča, da od morebitne stranke zahteva, naj izpolni „izjavo stranke“ iz Priloge IV k uredbi. Zaradi hrambe informacij o dokazilu o identiteti bi morali gospodarski subjekti evidentirati vsaj ime na dokumentu in številko dokumenta. Na voljo je namenska spletna stran Evropske komisije, na kateri lahko podjetja in organizacije ugotovijo, kaj je treba storiti, da bodo upoštevali pravila EU o varstvu podatkov (6).

Informacije, ki jih je treba predložiti v okviru preverjanja, bi bilo treba predložiti ob vsaki transakciji, razen če je bilo takšno preverjanje te morebitne stranke že opravljeno v obdobju enega leta pred datumom zadevne transakcije in transakcija ne odstopa bistveno od predhodnih transakcij. Primeri znakov bistvenega odstopanja so:

če morebitna stranka želi kupiti veliko večjo količino omejene predhodne sestavine za eksplozive brez logične razlage,

če je prišlo do spremembe naslova morebitne stranke,

če je prišlo do spremembe naslova za dostavo ali načina dostave,

če je prišlo do spremembe načina plačila,

če je prišlo do spremembe kontaktnih podatkov morebitne stranke.

IV.2.1   Posebna priporočila za prodajo na daljavo

Gospodarskim subjektom se priporoča, da uporabijo izjavo stranke iz Priloge IV k uredbi, s katero od poklicnih uporabnikov ali drugih gospodarskih subjektov zahtevajo potrebne informacije za preverjanje, ali je morebitna stranka poklicni uporabnik ali drug gospodarski subjekt.

Gospodarskim subjektom se priporoča, da zahtevajo skenirano kopijo dokazila o identiteti stranke, da bodo te informacije lahko čim prej preverili (npr. pred dokončanjem transakcije), vendar najpozneje pred dobavo omejenih predhodnih sestavin za eksplozive (uvodna izjava 14). Na voljo je namenska spletna stran Evropske komisije, na kateri lahko podjetja in organizacije ugotovijo, kaj je treba storiti, da bodo upoštevali pravila EU o varstvu podatkov (7).

Dokazilo o identiteti bi se lahko dodatno preverjalo osebno ob dobavi ali na drugačen način, na primer z mehanizmi iz Uredbe (EU) št. 910/2014 (8). Pomembno je opozoriti, da je za preverjanje še vedno odgovoren gospodarski subjekt, tudi če se izvajalcu storitve dostave naroči, naj preveri dokumente. Dejstvo, da je bilo opravljeno preverjanje dokazila o identiteti, in način preverjanja je treba evidentirati.

Uredba zahteva, da gospodarski subjekti ob prodaji poklicnemu uporabniku ali drugemu gospodarskemu subjektu zahtevajo dokazilo o identiteti posameznika, ki je pooblaščen za zastopanje morebitne stranke (člen 8(2)). Uredba tudi pojasnjuje, da je bistveno identificirati vse udeležence v dobavni verigi in vse stranke, ne glede na to, ali so splošni uporabniki, poklicni uporabniki ali gospodarski subjekti (uvodna izjava 13). Omejene predhodne sestavine za eksplozive bi lahko povzročile veliko škodo, če bi bile preusmerjene in zlorabljene za proizvodnjo doma izdelanih eksplozivov, zato bi bilo treba preveriti, ali je posameznik, ki kupuje ali prejema omejene predhodne sestavine za eksplozive v imenu svojega delodajalca, dejansko pooblaščen, da zastopa svojega delodajalca pri teh konkretnih dejanjih. Priporoča se tudi, da se zahteva dokazilo o dobavi omejene predhodne sestavine za eksplozive in prepoznaven podpis osebe, ki deluje v imenu stranke, za pomoč pri identifikaciji vseh udeležencev v dobavni verigi.

Ukrepi, ki jih mora sprejeti gospodarski subjekt:

zahtevati, da stranka izpolni izjavo stranke in predloži skenirano kopijo dokazila o identiteti (ali elektronsko preveriti njeno identiteto),

preveriti, ali je oseba, ki blago kupuje, pooblaščena za nakup omejenih predhodnih sestavin za eksplozive v imenu svojega podjetja ali institucije,

preveriti, ali se izdelek, ki je predmet nakupa, ujema s podatki na izjavi stranke glede: (i) snovi; (ii) koncentracije; (iii) količine,

oceniti, ali je namen uporabe skladen s trgovsko, poslovno ali poklicno dejavnostjo morebitne stranke. Če ni skladen, bi bilo treba transakcijo ali poskus transakcije prijaviti kot sumljivo transakcijo (glej oddelek V) in se transakcija lahko zavrne,

preveriti, ali je oseba, ki blago prejema, pooblaščena za prejem omejenih predhodnih sestavin za eksplozive v imenu svojega podjetja ali institucije.

IV.3   Možni ukrepi spletnih tržnic

Spletne tržnice morajo sprejeti ukrepe, s katerimi pomagajo zagotoviti, da njihovi uporabniki pri dajanju na voljo omejenih predhodnih sestavin za eksplozive prek storitev spletnih tržnic izpolnjujejo obveznosti preverjanja in evidentiranja (člen 8(5)).

Ta zahteva za spletne tržnice se uporablja poleg zahteve iz člena 7(3), da morajo spletne tržnice zagotoviti, da so zadevni uporabniki seznanjeni s svojimi obveznostmi iz uredbe (glej oddelek VI.3 v nadaljevanju). Vendar se člen 7(3) nanaša na uporabnike, ki dajejo na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive, člen 8(5) pa na uporabnike, ki dajejo na voljo omejene predhodne sestavine za eksplozive prek storitev spletnih tržnic.

Pri prodaji splošnim uporabnikom bi morali gospodarski subjekti preveriti dokazilo o identiteti in dovoljenje (člen 8(1)). Pri prodaji poklicnim uporabnikom ali drugim gospodarskim subjektom bi morali gospodarski subjekti preveriti, ali je morebitna stranka poklicni uporabnik ali drug gospodarski subjekt, tako da bi zahtevali nekatere informacije, vključno z dokazilom o identiteti morebitne stranke (člen 8(2)). Kot prvi ukrep bi morale spletne tržnice gospodarski subjekt seznaniti s temi obveznostmi preverjanja, na primer tako, da bi gospodarski subjekt s tem seznanile ob sklenitvi pogodbe o storitvi spletne tržnice, s pošiljanjem opozoril itd.

Kot je navedeno v uvodni izjavi 15 uredbe, bi morale spletne tržnice v skladu s členom 8(5) poleg tega prvega ukrepa sprejeti tudi druge ukrepe za pomoč uporabnikom pri izpolnjevanju zgoraj navedenih obveznosti. Spletne tržnice bi lahko na primer nudile orodja, ki zadevnim uporabnikom, ki na spletni tržnici dajejo na voljo omejene predhodne sestavine za eksplozive, omogočajo preverjanje verodostojnosti dovoljenja (za transakcije med podjetji in potrošniki) ali izjave stranke iz Priloge IV k uredbi (za transakcije med podjetji) ali pa zadevnim uporabnikom omogočajo enostaven dostop do takih dokumentov.

Iz uvodne izjave 16 uredbe izhaja, da člen 8(5) spletnim tržnicam ne predpisuje splošnega nadzora njihovih storitev z namenom zagotavljanja, da zadevni uporabniki izpolnjujejo svoje obveznosti iz člena 8 (ali katere koli druge določbe) uredbe. Besedilo člena 8(5) jasno določa, da morajo spletne tržnice pomagati zagotoviti, da zadevni uporabniki izpolnjujejo svoje obveznosti preverjanja iz člena 8. Z drugimi besedami, ne glede na obveznosti spletnih tržnic iz člena 8(5) so za preverjanje še vedno odgovorni uporabniki, ki prek storitev, ki jih ponujajo spletne tržnice, dajejo na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive.

ODDELEK V

PREPOZNAVANJE IN PRIJAVA SUMLJIVIH TRANSAKCIJ TER VEČJIH IZGINOTIJ IN TATVIN

Gospodarski subjekti in spletne tržnice morajo sumljive transakcije (poskuse transakcij ali sklenjene transakcije) ter večja izginotja in tatvine reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive prijaviti nacionalnim kontaktnim točkam držav članic (člen 9(4) in (5)). Splošni uporabniki, ki so pridobili omejene predhodne sestavine za eksplozive, morajo prijaviti večja izginotja in tatvine omejenih predhodnih sestavin za eksplozive nacionalnim kontaktnim točkam držav članic (člen 9(6)).

Kontaktni podatki nacionalnih kontaktnih točk so na voljo na spletišču Evropske komisije (9). Sumljive transakcije bi bilo treba prijaviti nacionalni kontaktni točki države članice, v kateri je bila transakcija sklenjena ali se je izvedel poskus njene sklenitve.

Državam članicam se priporoča, naj zagotovijo, da je oseba, ki prijavi sumljivo transakcijo ali večje izginotje ali tatvino, dobro zaščitena (tj. da se po nepotrebnem ne razkrijejo kakršni koli podatki o prijavitelju, npr. o njegovem delovnem mestu).

Člen 3(7): „sumljiva transakcija“ pomeni vsako transakcijo v zvezi z reguliranimi predhodnimi sestavinami za eksplozive, za katero po preučitvi vseh ustreznih dejavnikov obstaja utemeljen sum, da je zadevna snov ali zmes namenjena nezakoniti proizvodnji eksplozivov.

Sumljiva transakcija vključuje vsak nakup ali poskus nakupa ene ali več reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive ali zmesi, ki vsebujejo take predhodne sestavine, ki odstopa od običajnih pričakovanj ali interakcij, ne glede na koncentracijo reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive, razen če so izvzete iz opredelitve „reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive“ iz člena 3(13).

Iz opredelitve „reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive“ so izvzete „homogene zmesi z več kot 5 sestavinami, v katerih je koncentracija vsake od snovi iz Priloge I ali II manjša od 1 % m/m“ (člen 3(13)). Nasprotno so izdelki, ki vsebujejo 5 sestavin ali manj ali ki imajo večjo koncentracijo reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive, zajeti v uredbi.

Poleg tega je v nekaterih primerih izdelke, ki vsebujejo predhodne sestavine, tako težko uporabiti za izdelavo doma izdelanih eksplozivov, da verjetno ne predstavljajo nevarnosti. To je odvisno od številnih dejavnikov, med drugim od koncentracije predhodne sestavine v izdelku, količine izdelka in kompleksnosti izdelka.

Izdelek je privlačen kot predhodna sestavina za eksplozive, če izpolnjuje eno od naslednjih zahtev:

(i)

predhodna snov je na voljo v čisti obliki ali v preprosti zmesi ne glede na koncentracijo ali

(ii)

predhodna snov je na voljo v kompleksni zmesi, vendar v relativno visoki koncentraciji.

Primeri iz točke (i) so čiste predhodne sestavine in zmesi/raztopine predhodne sestavine v eni ali zgolj nekaterih drugih snoveh/topilih. Ne glede na koncentracijo sta v mnogih primerih ekstrakcija in obogatitev predhodne sestavine iz takega izdelka lahko razmeroma preprosti. Pri izdelkih, ki ustrezajo temu opisu, bi bilo treba prijaviti vse sumljive transakcije, tatvine in izginotja, razen če obstajajo utemeljeni razlogi proti temu.

Primeri iz točke (ii) so zmesi, ki vsebujejo številne sestavine, vendar je predhodna sestavina prisotna v tako visoki koncentraciji, da je kljub zapletenemu postopku ekstrakcije s slabim izkoristkom predhodno sestavino mogoče pridobiti v zadostni količini, ki bi jo bilo mogoče uporabiti za izdelavo doma izdelanega eksploziva. Izdelke, ki ustrezajo temu opisu, je običajno treba prijaviti le, če količine transakcije ali poskusa transakcije presegajo količine, ki so običajne za gospodinjstvo.

Dušikova gnojila, pri katerih je koncentracija dušika (N) iz amonijevega nitrata ali katere koli nitratne soli iz Priloge III v nadaljevanju manjša od 3 mas. % N, na splošno ne vzbujajo pomislekov.

V.1   Področje uporabe obveznosti

Obveznost prijave zajema prodajo kateri koli osebi, ne glede na to, ali gre za splošnega uporabnika, poklicnega uporabnika ali gospodarski subjekt.

Gospodarski subjekti in spletne tržnice imajo pravico zavrniti sumljivo transakcijo. Pravica do zavrnitve transakcije ne bi smela ogroziti osebja v maloprodaji. Od njih se ne zahteva, da zavrnejo transakcijo, zlasti če jih skrbi za njihovo osebno varnost (tj. če menijo, da bi bila potencialna stranka lahko nevarna). Če se transakcija zavrne zaradi skrbi za osebno varnost osebja, bi jo bilo treba prijaviti kot poskus sumljive transakcije. Če se transakcija ne zavrne zaradi skrbi za osebno varnost osebja v maloprodaji, bi bilo treba transakcijo prijaviti kot sumljivo transakcijo po sklenitvi transakcije.

Ker je za preprečevanje morebitnih terorističnih napadov čas zelo pomemben, bi morala biti prijava podana v 24 urah od ugotovitve, da je bila transakcija sumljiva (člen 9(4)). Priporoča se, da se sumljiva transakcija prijavi takoj, ko je to mogoče.

Za odkrivanje sumljivih transakcij bi morali gospodarski subjekti in spletne tržnice vzpostaviti ustrezne, razumne in sorazmerne postopke za odkrivanje sumljivih transakcij, ki so prilagojeni specifičnemu okolju, v katerem se dajo na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive (glej oddelek V.4).

Obveznost prijave velja za vse snovi, ki so navedene v prilogah I in II k uredbi, ne glede na njihovo koncentracijo. Vendar so homogene zmesi z več kot 5 sestavinami, v katerih je koncentracija vsake od snovi iz Priloge I ali II manjša od 1 % m/m, izvzete iz opredelitve „regulirane predhodne sestavine za eksplozive“. To pomeni, da za sumljive transakcije ter večja izginotja in tatvine takih homogenih zmesi obveznost prijave ne velja.

V.2   Kaj je sumljivo?

Člen 3(7): „sumljiva transakcija“ pomeni vsako transakcijo v zvezi z reguliranimi predhodnimi sestavinami za eksplozive, za katero po preučitvi vseh ustreznih dejavnikov obstaja utemeljen sum, da je zadevna snov ali zmes namenjena nezakoniti proizvodnji eksplozivov.

Sumljiva transakcija vključuje vsak nakup ali poskus nakupa ene ali več reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive ali zmesi, ki vsebujejo take predhodne sestavine, ki odstopa od običajnih pričakovanj ali interakcij.

Ali je transakcija sumljiva, je treba presoditi za vsak primer posebej. Prisotnost enega ali več kazalnikov bi morala povečati stopnjo pozornosti gospodarskega subjekta ali spletne tržnice, vendar ne sproži nujno obveznosti prijave transakcije kot sumljive. Hkrati bi gospodarski subjekt ali spletna tržnica v nekaterih primerih lahko zaznala prisotnost enega kazalnika kot sumljivega; v tem primeru bi bilo treba transakcijo prijaviti takoj, ko je to mogoče, v roku 24 ur.

V tem oddelku je seznam kazalnikov sumljivega vedenja, ki temelji na kazalnikih iz uredbe (člen 9(1)). Kazalniki so bili oblikovani v posvetovanju s predstavniki držav članic in kemijske industrije na podlagi izkušenj sumljivih transakcij.

Vsi kazalniki se ne uporabljajo za vsa okolja ali primere (npr. spletna/nespletna prodaja); spletne tržnice in gospodarski subjekti bi seznam lahko uporabili za ugotavljanje, kaj je pomembno za njihovo poslovno okolje. Seznam ni izčrpen, temveč je mišljen kot referenčno orodje za ugotavljanje morebitnih sumljivih transakcij. Upoštevajte, da uporaba teh kazalnikov ne bi smela imeti diskriminatornih učinkov in bi morala biti v celoti skladna z določbami Listine EU o temeljnih pravicah ter veljavnimi pravili o varstvu podatkov in zasebnosti.

Možni kazalniki sumljivega vedenja so med drugim, ko stranka na primer:

deluje živčna ali se izogiba vprašanjem, ali pa ni običajna vrsta stranke,

poskuša kupiti neobičajno količino izdelka, neobičajne kombinacije ali neobičajne koncentracije izdelkov,

ni seznanjena z običajno uporabo ali uporabami izdelkov ali z navodili za ravnanje,

ne želi povedati, za kaj namerava uporabiti izdelek ali izdelke,

zavrača alternativne izdelke ali izdelke z nižjo koncentracijo (ki pa zadošča za predlagano uporabo),

vztraja pri uporabi neobičajnih načinov plačila, vključno z večjimi količinami gotovine,

ne želi predložiti dokazila o identiteti ali prebivališču ali, če je to ustrezno, o statusu poklicnega uporabnika ali gospodarskega subjekta, ko se to od nje zahteva,

zahteva način pakiranja ali dostave, ki odstopa od tistega, kar bi bilo običajno, priporočeno ali pričakovano.

V.2   Kaj je sumljivo? (nadaljevanje)

[na voljo samo Stalnemu odboru za predhodne sestavine]

V.3   Kaj prijaviti?

Potem ko je prišlo do sumljive transakcije ali poskusa take transakcije ali večjega izginotja ali tatvine (za kazalnike glej oddelek V.2), se priporoča prijava nacionalni kontaktni točki z navedbo podrobnosti, ki bi lahko bile pomembne za preprečevanje zlorabe reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive, če so te podrobnosti znane gospodarskemu subjektu, spletni tržnici, poklicnemu uporabniku ali splošnemu uporabniku.

Pomembne podrobnosti so lahko med drugim:

osebni podatki, kot je ime osebe,

podrobnosti o transakciji, kot so številka transakcije, čas nakupa, izdelki in količine,

višina, telesni tip, pričeska in barva las, brada in/ali brki (pri nespletni prodaji),

kakršne koli posebne značilnosti, na primer: tetovaže, pirsingi, brazgotine (pri nespletni prodaji),

posnetki televizije zaprtega kroga (CCTV) (pri nespletni prodaji),

registrska številka, znamka in model vozila, ki ga uporablja stranka (pri nespletni prodaji).

Gospodarski subjekti in poklicni uporabniki bi morali sumljivo transakcijo ali poskus sumljive transakcije prijaviti svoji nacionalni kontaktni točki v 24 urah po tem, ko so jo ocenili kot sumljivo (člen 9(4)). Gospodarski subjekti, poklicni uporabniki in splošni uporabniki bi morali prijaviti večja izginotja in tatvine v 24 urah po odkritju (člen 9(5) in (6)).

Obdelavo osebnih podatkov, ki je povezana s prijavo sumljivih transakcij, bi bilo treba izvajati v skladu s splošno uredbo o varstvu podatkov in Direktivo (EU) 2016/680) (glej tudi uvodno izjavo 22).

V.4   Postopki za odkrivanje sumljivih transakcij

V.4.1   Uvod

Člen 9(2): Gospodarski subjekti in spletne tržnice vzpostavijo ustrezne, razumne in sorazmerne postopke za odkrivanje sumljivih transakcij, ki so prilagojeni specifičnemu okolju, v katerem se dajo na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive.

Vsi gospodarski subjekti in spletne tržnice bi morali v svoje delovne metode vključiti ukrepe, preverjanja in/ali mehanizme, ki omogočajo prepoznavanje sumljivih dejavnosti, pri čemer jim je lahko v pomoč seznam možnih kazalnikov iz oddelka V.2. Ti ukrepi, preverjanja in/ali mehanizmi bi morali biti prilagojeni posebnemu okolju, v katerem se dajejo na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive. Postopki odkrivanja, opisani v nadaljevanju, se zato ne bodo vedno uporabljali za vsa poslovna okolja.

Kateri postopki odkrivanja so ustrezni, razumni in sorazmerni, je odvisno od različnih dejavnikov, kot sta velikost in gospodarska zmogljivost gospodarskega subjekta ali spletne tržnice. Postopki odkrivanja bi morali biti prilagojeni posebnemu okolju, v katerem se dajejo na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive, npr. postopki odkrivanja se lahko razlikujejo pri gospodarskih subjektih, ki poslujejo zunaj spleta, in tistih, ki poslujejo na spletu. Drugi dejavnik, ki ga je treba upoštevati, je učinek takih postopkov na temeljne pravice splošnih uporabnikov, poklicnih uporabnikov in gospodarskih subjektov, ki jih to zadeva (glej tudi oddelek V.4.3 v nadaljevanju).

Za spletne tržnice, kot je navedeno v uvodnih izjavah 15 oziroma 16, bi bilo treba zadevne postopke ustrezno prilagoditi posebnemu spletnemu okolju, zadevne obveznosti pa ne bi smele pomeniti splošne obveznosti spremljanja. Poleg tega spletne tržnice ne bi smele odgovarjati za transakcije, ki kljub temu, da je imela spletna tržnica vzpostavljene ustrezne, razumne in sorazmerne postopke za odkrivanje takšnih sumljivih transakcij, niso bile odkrite.

V.4.2   Postopki

Čim hitrejše odkrivanje sumljivih transakcij je izredno pomembno, saj lahko od sumljive transakcije do dejanske uporabe doma izdelanih eksplozivov preteče le malo časa. Za ugotavljanje sumljivih dejavnosti na podlagi kazalnikov iz oddelka V.2 je ključnega pomena ozaveščenost osebja. Gospodarski subjekti lahko za ozaveščanje in uspešnejše odkrivanje možnih kazalnikov iz oddelka V.2 sprejmejo vrsto ukrepov:

namestitev zloženk ali plakatov s seznamom kazalnikov sumljivega vedenja za osebje, ki se ukvarja z dajanjem na voljo reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive (tako da niso vidni strankam),

v fizičnih trgovinah bi za izdelke, ki vsebujejo regulirane predhodne sestavine za eksplozive, lahko namenili posebne police, ki bi zaposlenim omogočale boljši pregled nad izdelki in potencialnimi strankami,

pri transakcijah z osebnim stikom bi lahko prodajalci stranki zastavili vprašanja, ki bi temeljila na zgoraj navedenih kazalnikih, kot je namen uporabe izdelka.

Na splošno in za izpolnitev obveznosti gospodarskih subjektov in spletnih tržnic, da morajo vzpostaviti ustrezne, razumne in sorazmerne postopke, bi lahko postopki iz člena 9(2) vključevali avtomatizirane postopke, npr. iskanje potencialno sumljivih transakcij z uporabo ključnih besed, povezanih z imeni reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive. Takšni avtomatizirani postopki bi lahko upoštevali nakupe kombinacije reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive in snovi, ki se skupaj lahko uporabijo za proizvodnjo nekaterih značilnih eksplozivov, kadar je to izvedljivo. Taki avtomatizirani postopki bi lahko upoštevali tudi večkratne nakupe iste stranke (npr. več manjših nakupov, ki so gledano skupaj lahko sumljivi), npr. s povezovanjem nekaterih informacij o strankah.

Gospodarske subjekte in spletne tržnice se spodbuja k razpravi z nacionalnimi kontaktnimi točkami ali pristojnimi organi držav članic, v katerih delujejo, katere ključne besede bi se lahko uporabile za morebitne algoritme, in k vzpostavitvi povratne zanke prijav sumljivih transakcij, s pomočjo katerih bi gospodarski subjekti in spletne tržnice lahko še dodatno izpopolnili svoje postopke odkrivanja. Seznam (10) nacionalnih kontaktnih točk in pristojnih organov je na voljo na spletišču Evropske komisije.

Gospodarski subjekti in spletne tržnice bi lahko uporabili tudi retroaktivne ukrepe za odkrivanje sumljivih transakcij. Eden izmed takih ukrepov je retroaktivna poizvedba, tj. redno izvajanje pregleda preteklih transakcij z reguliranimi predhodnimi sestavinami za eksplozive, bodisi v fizičnih trgovinah ali na spletni strani. Priporoča se, da gospodarski subjekti in spletne tržnice izvajajo tak pregled v rednih časovnih presledkih, na primer enkrat tedensko ali enkrat mesečno (odvisno npr. od števila transakcij), s poudarkom na številu prodanih reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive, njihovih količinah in geografski lokaciji transakcij. V primeru nepravilnosti se gospodarskim subjektom in spletnim tržnicam priporoča, da stopijo v stik z nacionalno kontaktno točko države članice.

Nazadnje, spletne tržnice bi lahko imele gumb „Prijava“, s katerim bi gospodarski subjekti lahko označili sumljive transakcije. V vsakem primeru bi morali gospodarski subjekti in spletne tržnice sumljivo transakcijo prijaviti svoji nacionalni kontaktni točki v 24 urah po tem, ko so jo ocenili kot sumljivo. Gumb za prijavo bi lahko ponudil dodatno zaščito, saj bi spletnim tržnicam omogočil, da bi jih gospodarski subjekti neposredno opozorili na morebitne sumljive transakcije, ki se pojavijo na njihovi platformi. Spletne tržnice bi poleg tega lahko imele gumb „Prijava“, s katerim bi stranke lahko označile ponujene prepovedane ali omejene izdelke.

V.4.3   Spoštovanje pravic in veljavne zakonodaje

Pri oblikovanju in uporabi postopkov odkrivanja, ki so obravnavani zgoraj, bi morali gospodarski subjekti in spletne tržnice vedno zagotoviti ustrezno spoštovanje (temeljnih) pravic zadevnih oseb in veljavne zakonodaje.

Zlasti kadar postopki vključujejo obdelavo osebnih podatkov, bi bilo treba spoštovati pravila splošne uredbe o varstvu podatkov. Za pomoč podjetjem pri izvajanju teh pravil je na voljo namenska spletna stran Evropske komisije, na kateri lahko podjetja in organizacije ugotovijo, kaj je treba storiti, da bodo upoštevali pravila EU o varstvu podatkov (11). Poleg tega bi bilo treba zlasti v primerih uporabe algoritmov ali drugih avtomatiziranih sredstev zagotoviti ustrezne varovalke, na primer človeški pregled, ki ga opravi ustrezno usposobljeno osebje, da bi se izognili napakam.

Pri oblikovanju avtomatiziranih postopkov bi morali gospodarski subjekti in spletne tržnice vedno zagotoviti ustrezno varstvo temeljnih pravic.

V.5   Odkrivanje in prijava večjih izginotij in tatvin

Gospodarski subjekti in poklicni uporabniki morajo svoji nacionalni kontaktni točki prijaviti večja izginotja in tatvine reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive v 24 urah po odkritju (člen 9(5)), Splošni uporabniki, ki so pridobili omejene predhodne sestavine za eksplozive z dovoljenjem, morajo svoji nacionalni kontaktni točki prijaviti večja izginotja in tatvine omejenih predhodnih sestavin za eksplozive v 24 urah po odkritju (člen 9(6)). Gospodarski subjekti, poklicni uporabniki in splošni uporabniki bi morali v posameznih primerih oceniti, ali gre za večja izginotja ali tatvine.

Ali gre za „večje“ izginotje ali tatvino, je odvisno od tega, ali je količina neobičajna glede na vse okoliščine primera (npr. okoliščine, ki kažejo na običajni pojav tatvine v trgovini, morda niso sumljive). Opozoriti je treba, da je potencialno smrtonosne eksplozive mogoče proizvesti iz relativno majhnih količin predhodnih sestavin. V primeru dvoma, ali gre za večje izginotje ali tatvino, morajo gospodarski subjekti, poklicni uporabniki in splošni uporabniki stopiti v stik z nacionalno kontaktno točko države članice.

Obstaja več predlaganih ukrepov za odkrivanje izginotij in tatvin:

vzpostavitev podrobnih evidenc o nakupih, prodaji in zalogah reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive in zmesi,

redno preverjanje zalog, da se ugotovijo izginotja.

Zakonodaja s področja varnosti (12) zahteva vodenje seznama zalog za nekatere nevarne snovi. Kadar gospodarski subjekti že vodijo tak seznam zalog, se priporoča, da take sezname zalog v največji možni meri ponovno uporabijo in ne vzpostavljajo novega, ločenega seznama zalog za namene odkrivanja izginotij in tatvin reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive.

Da bi preprečili večja izginotja in tatvine, je pomembna varna hramba. Oddelek VII vsebuje več informacij o ukrepih, ki bi jih lahko sprejeli gospodarski subjekti, poklicni uporabniki in splošni uporabniki, da bi bilo njihovo območje skladiščenja varnejše.

ODDELEK VI

OBVEŠČANJE DOBAVNE VERIGE

VI.1   Prodaja drugim gospodarskim subjektom

Zaradi izvajanja omejitev in nadzora v skladu s to uredbo bi moralo biti gospodarskim subjektom, ki prodajajo poklicnim uporabnikom ali splošnim uporabnikom, ki imajo dovoljenje, omogočeno, da se lahko zanesejo na informacije, ki so na voljo višje v dobavni verigi.

Člen 7(1): Gospodarski subjekt, ki daje na voljo omejeno predhodno sestavino za eksplozive drugemu gospodarskemu subjektu, slednjega obvesti, da za splošne uporabnike glede pridobitve, vnosa, posedovanja ali uporabe zadevne omejene predhodne sestavine za eksplozive velja omejitev iz člena 5(1) in (3).

Gospodarski subjekt, ki daje na voljo regulirano predhodno sestavino za eksplozive drugemu gospodarskemu subjektu, slednjega obvesti, da za splošne uporabnike glede pridobitve, vnosa, posedovanja ali uporabe zadevne regulirane predhodne sestavine za eksplozive veljajo obveznosti prijave iz člena 9.

Kot je pojasnjeno v oddelku V, se regulirane predhodne sestavine za eksplozive nanašajo na katero koli snov iz prilog I in II k uredbi, razen na homogene zmesi z več kot 5 sestavinami, v katerih je koncentracija vsake od snovi iz Priloge I ali II manjša od 1 % m/m (člen 3(13)).

Uredba gospodarskemu subjektu prepušča odločitev, na kakšen način bo izpolnil obveznost obveščanja dobavne verige. Priporoča se predložitev informacij v pisni obliki, da bo obstajala dokumentacija o tem, ali je bila dobavna veriga obveščena. Inšpekcijski organi lahko pri inšpekcijskem pregledu zahtevajo dokumentacijo o tem, ali in na kakšen način je bila dobavna veriga obveščena. Poleg tega pisne informacije vsem udeležencem v dobavni verigi olajšajo dokazovanje izpolnjevanja njihovih obveznosti iz uredbe.

Gospodarski subjekt lahko informacije vključi v varnostni list, pripravljen v skladu s Prilogo II k Uredbi (ES) št. 1907/2006 (13) (uredba REACH), in sicer v oddelek 15 o zakonsko predpisanih podatkih. Prednost varnostnega lista je njegova široka uporaba v kemijski industriji, tako da so številni gospodarski subjekti navajeni prejemati najnovejše informacije prek varnostnega lista. Člen 31(9) in člen 32 uredbe REACH zavezujeta gospodarske subjekte (14), ki dobavljajo snov ali zmes drugim gospodarskim subjektom (15), da nemudoma posodobijo informacije v varnostnem listu, med drugim, ko so na voljo nove informacije, ki lahko vplivajo na ukrepe za obvladovanje tveganja, ali nove informacije o nevarnostih, ali ob uvedbi omejitve. Druge možnosti za obveščanje naslednjega gospodarskega subjekta so na primer vključitev informacij na račun, v pogodbe ali na dobavnico.

Predlogi besedila za obveščanje dobavne verige

Za omejene predhodne sestavine za eksplozive:

„Pridobitev, vnos, posedovanje ali uporaba tega izdelka s strani splošne javnosti je omejena z Uredbo (EU) 2019/1148. Vse sumljive transakcije ter večja izginotja in tatvine je treba prijaviti ustrezni nacionalni kontaktni točki. Glej https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/crisis-and-terrorism/explosives/explosives-precursors/docs/list_of_competent_authorities_and_national_contact_points_en.pdf.“

Za regulirane predhodne sestavine za eksplozive, ki niso omejene:

„Ta izdelek ureja Uredba (EU) 2019/1148: vse sumljive transakcije ter večja izginotja in tatvine je treba prijaviti ustrezni nacionalni kontaktni točki. Glej https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/crisis-and-terrorism/explosives/explosives-precursors/docs/list_of_competent_authorities_and_national_contact_points_en.pdf.“

VI.2   Prodaja poklicnim uporabnikom ali splošnim uporabnikom

Člen 7(2): Gospodarski subjekt, ki daje na voljo regulirane predhodne sestavine za eksplozive poklicnemu ali splošnemu uporabniku, zagotovi – in je zmožen nacionalnim inšpekcijskim organom iz člena 11 dokazati –, da je njegovo osebje, ki sodeluje pri prodaji reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive:

(a)

seznanjeno s tem, kateri od izdelkov, ki jih daje na voljo, vsebuje regulirane predhodne sestavine za eksplozive;

(b)

poučeno o obveznostih iz členov 5 do 9.

Za zagotovitev, da je osebje seznanjeno s tem, kateri njihovi izdelki vsebujejo regulirane predhodne sestavine za eksplozive, bi gospodarski subjekti informacije o tem, da izdelek vsebuje predhodne sestavine za eksplozive, lahko vključili v črtno kodo tega izdelka. Poleg tega bi gospodarski subjekti za svoje osebje lahko pripravili plakate (ki ne bi bili javno dostopni), na katerih bi bili navedeni izdelki, ki jih prodajajo in ki vsebujejo take regulirane predhodne sestavine za eksplozive. Druga metoda je namestitev nepravih izdelkov na police za izdelke, ki vsebujejo regulirane predhodne sestavine za eksplozive. Ob prodaji bo moralo osebje dejanski izdelek prinesti iz skladiščnega prostora, kar bo pripomoglo k večji ozaveščenosti osebja o tem, da gre za izdelek, za katerega veljajo posebne obveznosti. Kot druga možnost bi bili lahko izdelki, ki vsebujejo regulirane predhodne sestavine za eksplozive, shranjeni za pultom, tj. ne bi bili prosto dostopni, tako da bi bila ob nakupu potrebna komunikacija z osebjem. Različni zakonodajni akti zahtevajo tudi redna navodila. V nekaterih primerih zakonodaja na področju zdravja in varnosti pri delu (16) na primer zahteva, da so zaposleni poučeni o ustreznih previdnostnih ukrepih in ukrepih, ki jih morajo sprejeti, da se zaščitijo pri ravnanju z nevarnimi kemičnimi snovmi pri delu. Navodila, ki jih zahteva člen 7(2), bi lahko združili s takšnimi navodili v zvezi z zdravjem in varnostjo.

VI.3   Ukrepi spletnih tržnic za obveščanje njihovih uporabnikov

Člen 7(3): Spletna tržnica sprejme ukrepe za zagotovitev, da so njeni uporabniki seznanjeni s svojimi obveznostmi iz te uredbe, kadar regulirane predhodne sestavine za eksplozive dajejo na voljo z uporabo njenih storitev.

Za izpolnjevanje zahtev iz člena 7(3) bi morale spletne tržnice zagotoviti informacije o obveznostih iz uredbe na jasen in učinkovit način (glej uvodno izjavo 15). Zahteva po jasnosti pomeni, da bi morale biti zadevne informacije zlasti specifične in lahko razumljive. Zahteva po učinkovitosti zlasti pomeni, da bi bilo treba informacije zagotoviti proaktivno, pravočasno in na lahko dostopen način. Zato bi lahko spletne tržnice, kjer je to mogoče, nove uporabnike obvestile o njihovih obveznostih v fazi registracije na platformi ali pri nalaganju njihove ponudbe, tj. preden se regulirane predhodne sestavine za eksplozive dejansko dajo na voljo. Spletne tržnice bi lahko v svoje splošne pogoje in pogosto zastavljena vprašanja (ali podobne dokumente) vključile tudi informacije o obveznostih zadevnih uporabnikov na podlagi uredbe, vključno z informacijami o tem, kako prijaviti sumljive transakcije ter večja izginotja in tatvine.

ODDELEK VII

VARNA HRAMBA

Uredba (člen 12) zahteva, da Komisija zagotovi informacije o ureditvi hrambe, ki zagotavlja, da se regulirana predhodna sestavina za eksplozive varno hrani. V tem oddelku so navedene smernice za splošne uporabnike, poklicne uporabnike in gospodarske subjekte.

VII.1   Priporočila za splošne uporabnike

Ureditev varne hrambe je ena od okoliščin, ki jih morajo pristojni organi upoštevati pri ocenjevanju vloge za dovoljenje splošnega uporabnika za pridobitev omejene predhodne sestavine za eksplozive v skladu s členom 6(1)(d) uredbe. Pristojnim organom se priporoča, da preučijo obstoj več ali vseh naslednjih določb za zagotovitev varne hrambe:

obstajal bo nadzor nad tem, kdo ima dostop do skladišča, npr. ali bo omejena predhodna sestavina za eksplozive shranjena v zaklenjenem prostoru ali omari,

dostop do stavbe je omejen, npr. z namestitvijo ograje okoli nje,

nezaščitena območja okrog stavbe so osvetljena,

na vratih, oknih v pritličju in vseh drugih lahko dostopnih oknih so nameščene ključavnice,

nameščen je protivlomni alarm,

uporablja se videonadzor.

Ukrepi, ki bi jih lahko sprejeli splošni uporabniki za zagotovitev večje varnosti svojega območja skladiščenja, so odvisni od več dejavnikov, npr. od količine omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, ki jih imajo, koncentracije omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, ki jih imajo, potencialnih kombinacij omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, ki jih imajo, itd.

VII.2   Priporočila za poklicne uporabnike in gospodarske subjekte

Ukrepi, ki bi jih lahko sprejeli gospodarski subjekti in poklicni uporabniki za zagotovitev večje varnosti svojega območja skladiščenja, so odvisni od več dejavnikov, npr. od velikosti njihovega podjetja, količine reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive, ki jih imajo, koncentracije reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive, ki jih imajo, potencialnih kombinacij reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive, ki jih imajo, itd.

Priporoča se, da podjetja, ki se ukvarjajo z dejavnostmi, ki vključujejo regulirane predhodne sestavine za eksplozive, nadzorujejo dostop do svojih prostorov.

Priporoča se omejitev in nadzor dostopa drugih oseb (obiskovalcev in pogodbenih izvajalcev) do prostorov podjetja v povezavi s prostori, v katerih se proizvajajo ali hranijo regulirane predhodne sestavine za eksplozive. Podjetjem se priporoča vzpostavitev pisne politike glede varne hrambe in postopkov v zvezi z reguliranimi predhodnimi sestavinami za eksplozive.

Podjetja bi lahko na primer izvajala preverjanja oseb in podjetij, ki obiščejo njihove prostore. Podjetja bi lahko vodila evidence o obiskovalcih v prostorih podjetja, v katerih se proizvajajo ali hranijo regulirane predhodne sestavine za eksplozive.

Čeprav do preusmeritve kemikalij navadno pride po prodaji, se morajo podjetja zavedati, da obstaja možnost preusmeritve ali tatvine tudi na njihovih lokacijah, in sprejeti ustrezne ukrepe za zavarovanje poslovnih prostorov pred tatvinami. Podjetja, ki jih to tveganje zadeva, delujejo v celotni dobavni verigi:

proizvajalci,

distributerji,

ponudniki logističnih storitev,

stranke.

Priporoča se povečanje ravni varnosti na območjih, kjer so shranjene regulirane predhodne sestavine za eksplozive, kot je ustrezno in praktično. Obstaja več ukrepov, ki bi jih lahko sprejeli gospodarski subjekti in poklicni uporabniki, da bi bilo njihovo območje skladiščenja varnejše:

zagotovitev protivlomne zaščite za skladišče ali kletke,

omejitev dostopa do območij, kjer se hranijo regulirane predhodne sestavine za eksplozive (npr. dostopa nimajo prodajalci, pripravniki, stranke, obiskovalci itd.),

omejitev dostopa do stavbe, npr. z namestitvijo ograje okoli nje,

osvetlitev nezaščitenih območij okrog stavbe,

zaklepanje vrat, oken v pritličju in vseh drugih lahko dostopnih oken v največji možni meri,

namestitev protivlomnega alarma,

uporaba videonadzora,

redno preverjanje zalog, da se ugotovijo izginotja ali tatvine.

Upoštevajte, da nekateri predpisi s področja varnosti (17) zahtevajo pripravo varnostnega poročila za nekatere gospodarske subjekte, če imajo v svoji organizaciji nekatere nevarne snovi. Za gospodarske subjekte, na katere vplivata Uredba (EU) 2019/1148 o predhodnih sestavinah za eksplozive in zakonodaja s področja varnosti, se priporoča združitev varnostnih in zaščitnih ukrepov v enem samem celostnem načrtu. Varnostni in zaščitni ukrepi se bodo verjetno medsebojno krepili.

Dodatek 1

Prehodna obdobja

1.1   Prehodno obdobje za dovoljenja

Uredba (EU) 2019/1148 razveljavlja in nadomešča Uredbo (EU) št. 98/2013 z učinkom od 1. februarja 2021. Uredba v prehodni določbi (člen 23) določa prehodno obdobje za dovoljenja v primerih, v katerih je bila ureditev izdajanja dovoljenj že vzpostavljena v skladu s staro uredbo.

Za države članice, ki so že vzpostavile ureditev izdajanja dovoljenj v skladu z Uredbo (EU) št. 98/2013, nova uredba določa prehodno obdobje iz Uredbe (EU) št. 98/2013.

Člen 23(3): Ne glede na odstavek 2 ostanejo dovoljenja, ki so bila veljavno izdana v skladu z Uredbo (EU) št. 98/2013, veljavna bodisi do datuma veljavnosti, prvotno navedenega v teh dovoljenjih, bodisi do 2. februarja 2022, kar nastopi prej.

Člen 23(4): Vse vloge za obnovitev dovoljenj iz odstavka 3, ki so vložene 1. februarja 2021 ali po tem datumu, se vložijo v skladu s to uredbo.

Dovoljenja, izdana pred 1. februarjem 2021, ostanejo veljavna do 2. februarja 2022, razen če je datum veljavnosti dovoljenja zgodnejši od 2. februarja 2022. Dne 2. februarja 2022 in po tem datumu dovoljenja, izdana v skladu z Uredbo (EU) št. 98/2013, niso več veljavna, tudi če je njihov datum veljavnosti poznejši od 2. februarja 2022.

Dovoljenja, izdana 1. februarja 2021 ali pozneje, veljajo za obdobje, ki ga določi država članica, vendar ne dlje kot tri leta (člen 6(3)).

Če želi splošni uporabnik po 1. februarju 2021 podaljšati dovoljenje, izdano pred 1. februarjem 2021, je to treba storiti v skladu z novo uredbo (zlasti v skladu s členom 6).

Pristojnim organom držav članic se priporoča, da zagotovijo, da so nacionalni inšpekcijski organi seznanjeni s prehodnim obdobjem za dovoljenja, da bodo lahko med inšpekcijskimi obiski ozaveščali o prehodnem obdobju. Poleg tega se državam članicam svetuje, da o veljavnosti dovoljenj ozaveščajo zadevne gospodarske subjekte in spletne tržnice ter splošne uporabnike, kjer je to mogoče.

Gospodarskim subjektom se priporoča, da stopijo v stik s svojim pristojnim organom v primeru dvoma o veljavnosti dovoljenja, izdanega v skladu z Uredbo (EU) št. 98/2013.

1.2   Prehodno obdobje za posedovanje, vnos in uporabo omejenih predhodnih sestavin za eksplozive s strani splošnih uporabnikov

Uredba v prehodni določbi (člen 23) določa prehodno obdobje za posedovanje, vnos in uporabo s strani splošnih uporabnikov omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, ki so bile zakonito pridobljene v skladu z Uredbo (EU) št. 98/2013.

Člen 23(5): Ne glede na člen 5(1) lahko splošni uporabniki do 2. februarja 2022 posedujejo, vnašajo in uporabljajo omejene predhodne sestavine za eksplozive, ki so bile zakonito pridobljene pred 1. februarjem 2021.

To prehodno obdobje se ne uporablja za dajanje na voljo omejenih predhodnih sestavin za eksplozive. Prehodno obdobje zato ne velja za gospodarske subjekte, temveč le za posedovanje, vnos in uporabo s strani splošnih uporabnikov.

Omejene predhodne sestavine za eksplozive, ki so bile zakonito pridobljene pred 1. februarjem 2021 in ki jih 1. februarja 2021 in po tem datumu ni več mogoče zakonito pridobiti, lahko splošni uporabniki posedujejo, vnašajo in uporabljajo do 2. februarja 2022.

Pristojnim organom držav članic se priporoča, da zagotovijo, da so nacionalni inšpekcijski organi seznanjeni s prehodnim obdobjem za posedovanje, vnos in uporabo omejenih predhodnih sestavin za eksplozive s strani splošnih uporabnikov. Poleg tega se državam članicam svetuje, da splošne uporabnike ozaveščajo o prehodnem obdobju za posedovanje, vnos in uporabo omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, kjer je to mogoče.

Primer

Splošni uporabnik je 15. januarja 2021 kupil nitrometan s koncentracijo 25 % m/m, kot je bilo dovoljeno v skladu z Uredbo (EU) št. 98/2013.

Ta splošni uporabnik lahko ta nitrometan poseduje, vnaša in uporablja do 2. februarja 2022. Dne 2. februarja 2022 in po tem datumu smejo splošni uporabniki dajati na voljo ali posedovati, vnašati in uporabljati nitrometan s koncentracijo 25 % m/m le z dovoljenjem, če je država članica vzpostavila ureditev izdajanja dovoljenj za nitrometan.

Če želi posameznik opraviti enak nakup mesec dni pozneje, torej 15. februarja 2021, bi moral gospodarski subjekt transakcijo zavrniti, razen če ima splošni uporabnik dovoljenje.

Dodatek 2

Seznam za inšpekcijski pregled za nacionalne inšpekcijske organe

[na voljo samo Stalnemu odboru za predhodne sestavine]

Dodatek 3

Kontrolni seznam za preverjanje skladnosti za gospodarske subjekte, spletne tržnice, poklicne uporabnike in splošne uporabnike

Države članice morajo zagotoviti, da so vzpostavljeni pristojni organi (nacionalni inšpekcijski organi), ki izvajajo nadzor in inšpekcijske preglede pravilne uporabe členov 5 do 9 uredbe (člen 11) (glej tudi oddelek II in Dodatek 2).

Kontrolni seznam za preverjanje skladnosti iz tega dodatka bi gospodarski subjekti, spletne tržnice, poklicni uporabniki in splošni uporabniki lahko uporabljali kot orodje, da bi lahko presodili, ali so sposobni dokazati skladnost s členi 5 do 9. Upoštevajte, da lahko nacionalni inšpekcijski organi v inšpekcijski pregled vključijo tudi druge zadeve; kontrolni seznam zato ni izčrpen.

3.1   Kontrolni seznam za gospodarske subjekte

Ali naslednji gospodarski subjekt v dobavni verigi obvestite o uporabi uredbe za izdelek, ki ga zagotavlja (člen 7(1) in oddelek VI)? Ali lahko to dokažete?

Ali je vaše osebje, ki prodaja regulirane predhodne sestavine za eksplozive, seznanjeno s tem, kateri izdelki vsebujejo predhodne sestavine za eksplozive, in ali je osebje poučeno o obveznostih iz uredbe (člen 7(2) in oddelek VI)? Ali lahko to dokažete?

Ali opravljate svoje obveznosti preverjanja ob prodaji, vključno z obveznostjo, da evidentirate transakcije, in ali te evidence hranite 18 mesecev od datuma transakcije (člen 8 in oddelek IV) (18)? Ali lahko to dokažete?

Ali imate vzpostavljene postopke za odkrivanje sumljivih transakcij (člen 9(2) in oddelek V)? Ali lahko to dokažete?

Ali prijavljate sumljive transakcije v 24 urah po odkritju (člen 9(4) in oddelek V)? Ali lahko dokažete, da znate prijaviti sumljive transakcije?

Ali prijavljate večja izginotja in tatvine reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive v 24 urah po odkritju (člen 9(5) in oddelek V)? Ali lahko dokažete, da znate prijaviti večja izginotja in tatvine?

3.2   Kontrolni seznam za spletne tržnice

Ali sprejemate ukrepe za zagotovitev, da so vaši uporabniki seznanjeni s svojimi obveznostmi iz uredbe (člen 7(3) in oddelek VI), kadar regulirane predhodne sestavine za eksplozive dajejo na voljo z uporabo vaših storitev? Ali lahko to dokažete?

Ali sprejemate ukrepe, s katerimi pomagate zagotoviti, da vaši uporabniki izpolnjujejo svoje obveznosti iz člena 8 (člen 8(5) in oddelek IV), kadar omejene predhodne sestavine za eksplozive dajejo na voljo z uporabo vaših storitev? Ali lahko to dokažete?

Ali imate vzpostavljene ustrezne, razumne in sorazmerne postopke za odkrivanje sumljivih transakcij (člen 9(2) in oddelek V)? Ali lahko to dokažete?

Ali prijavljate sumljive transakcije v 24 urah po tem, ko ste transakcijo ocenili kot sumljivo (člen 9(4) in oddelek V)? Ali lahko dokažete, da znate prijaviti sumljive transakcije?

3.3   Kontrolni seznam za poklicne uporabnike

Ali prijavljate večja izginotja in tatvine reguliranih predhodnih sestavin za eksplozive v 24 urah po odkritju (člen 9(5) in oddelek V)? Ali lahko dokažete, da znate prijaviti večja izginotja in tatvine?

3.4   Kontrolni seznam za splošne uporabnike

Ali vnašate, posedujete ali uporabljate omejene predhodne sestavine za eksplozive in če da, ali imate dovoljenje za to (člen 5)? Ali lahko to dokažete?

Ali prijavljate večja izginotja in tatvine omejenih predhodnih sestavin za eksplozive, ki ste jih pridobili, v 24 urah po odkritju (člen 9(6) in oddelek V)? Ali lahko dokažete, da znate prijaviti večja izginotja in tatvine?

Dodatek 4

Predloga za čezmejno komunikacijo

[na voljo samo Stalnemu odboru za predhodne sestavine]

Dodatek 5

Nadaljnje smernice in druga imena za snovi v prilogah k uredbi

5.1   Nadaljnje smernice o posebnih snoveh

Amonijev nitrat

Vsebnost amonijevega nitrata je izražena v vsebnosti dušika (N), ker je amonijev nitrat sestavni del gnojil, pri katerih je vsebnost dušika pomemben parameter. Pri drugih izdelkih pa ta način izražanja vsebnosti amonijevega nitrata ni pomemben. Kot je navedeno v Prilogi I k uredbi, 16 mas. % dušika iz amonijevega nitrata ustreza 45,7 mas. % amonijevega nitrata.

Z uvedbo Uredbe (EU) 2019/1148 je amonijev nitrat vključen kot omejena predhodna sestavina za eksplozive v Prilogo I. Zato so bili ustrezni odstavki glede omejitve dajanja amonijevega nitrata v promet iz Uredbe (ES) št. 1907/2006 (REACH) odstranjeni (19).

Kalcijev amonijev nitrat

Čeprav je v Prilogi II naveden kalcijev amonijev nitrat (s številko CAS: 15245-12-2), se vnos nanaša na „amonijev kalcijev nitrat“ ali „dušikovo kislino, amonijevo kalcijevo sol“, alternativna imena, ki so navedena v registracijski dokumentaciji na podlagi uredbe REACH in vključena v podatkovno zbirko ECHA za to snov (20) (kemijska formula 5Ca(NO3)2·NH4NO3·10H2O).

Magnalij v prahu

Magnalij je zmes (zlitina) aluminija (CAS RN 7429-90-5) in magnezija (CAS RN 7439-95-4), ki sta navedena v Prilogi II k uredbi. Zato za magnalij v prahu (velikost delcev < 200 μm) in za izdelke, ki vsebujejo ≥ 70 % takega prahu, veljajo zahteve glede prijave iz uredbe.

Dušikova gnojila

Uredba (EU) 2019/1148 v Prilogi II navaja običajne nitratne soli, ki se uporabljajo v dušikovih gnojilih, kar pomeni, da za taka gnojila veljajo zahteve glede prijave iz člena 9 uredbe. Gnojila, ki vsebujejo velike količine teh nitratov, so najbolj problematična. Tatvine in izginotja je mogoče preprečiti tako, da se ta gnojila hranijo na krajih, kjer nepooblaščene osebe ne morejo zlahka dostopati do njih, če je to mogoče v povezavi z običajnim ravnanjem. K lažjemu odkrivanju morebitnih tatvin ali izginotij lahko pripomore vodenje seznama zalog in redno preverjanje stanja zalog.

Nekatere države članice imajo morda pravila, ki se uporabljajo za hrambo gnojil. Poleg tega so industrija gnojil in številni organi izdali smernice za varno shranjevanje gnojil. Za nasvet v zvezi s tem lahko povprašate svojega dobavitelja in/ali zaprosite pristojni organ v svoji državi ali regiji.

Nitrometan

Vsebnost nitrometana v mešanicah z metanolom in oljem ali olji, ki so namenjene za uporabo kot gorivo za modele vozil, je pogosto navedena v volumskih odstotkih. V praksi je težko izračunati ustrezno vsebnost nitrometana v masnih odstotkih, saj parametri, ki so potrebni za pretvorbo, v večini primerov niso znani. Zato se za namen Uredbe (EU) 2019/1148 za mešanice goriv, ki vsebujejo metanol, nitrometan in olje ali olja, namenjene za uporabo pri modelih vozil in z največ 12 vol. % nitrometana, lahko šteje, da ne vsebujejo več kot 16 mas. % nitrometana.

5.2   Druga imena za posebne snovi

Za snovi, ki so navedene v prilogah k uredbi, se včasih uporabljajo tudi spodaj navedena imena. Seznama nista izčrpna in sta mišljena le kot referenca. Dodatne informacije, vključno z dodatnimi sinonimi, so na voljo na spletu v popisu razvrstitev in označitev Evropske agencije za kemikalije (21).

Druga imena snovi iz Priloge I

Druga imena snovi iz Priloge II

Vodikov peroksid:

peroksid

dioksidan

vodikov dioksid

Nitrometan:

nitrokarbol

Dušikova kislina:

aqua fortis

kadeča dušikova kislina

Perklorati:

klorat(VII)

hiperklorat

Klorati:

klorat(V)

Heksamin:

metenamin

heksametilentetramin

urotropin

Aceton:

propanon

propan-2-on

2-propanon


(1)  Uredba (EU) 2019/1148 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. junija 2019 o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive, spremembi Uredbe (ES) št. 1907/2006 in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 98/2013 (UL L 186, 11.7.2019, str. 1).

(2)  Uredba (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. aprila 2016 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Direktive 95/46/ES (Splošna uredba o varstvu podatkov) (UL L 119, 4.5.2016, str. 1).

(3)  https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/reform/rules-business-and-organisations_en

(4)  https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/reform/rules-business-and-organisations_en

(5)  Uredba (EU) št. 910/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. julija 2014 o elektronski identifikaciji in storitvah zaupanja za elektronske transakcije na notranjem trgu in o razveljavitvi Direktive 1999/93/ES (UL L 257, 28.8.2014, str. 73).

(6)  https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/reform/rules-business-and-organisations_en

(7)  https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/reform/rules-business-and-organisations_en

(8)  UL L 257, 28.8.2014, str. 73.

(9)  https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/crisis-and-terrorism/explosives/explosives-precursors/docs/list_of_competent_authorities_and_national_contact_points_en.pdf

(10)  https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/crisis-and-terrorism/explosives/explosives-precursors/docs/list_of_competent_authorities_and_national_contact_points_en.pdf

(11)  https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/reform/rules-business-and-organisations_en

(12)  Glej na primer člen 7 Direktive 2012/18/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi (UL L 197, 24.7.2012, str. 1).

(13)  Uredba (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) ter o ustanovitvi Evropske agencije za kemikalije in o spremembi Direktive 1999/45/ES ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 793/93 in Uredbe Komisije (ES) št. 1488/94 ter Direktive Sveta 76/769/EGS in direktiv Komisije 91/155/EGS, 93/67/EGS, 93/105/ES in 2000/21/ES (UL L 396, 30.12.2006, str. 1).

(14)  Ti gospodarski subjekti so vključeni v opredelitev „dobavitelja“ iz člena 3(32) uredbe REACH.

(15)  Ti gospodarski subjekti so vključeni v opredelitev „prejemnika“ iz člena 3(34) uredbe REACH.

(16)  Glej na primer člen 8 Direktive Sveta 98/24/ES z dne 7. aprila 1998 o varovanju zdravja in zagotavljanju varnosti delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti kemičnim dejavnikom pri delu (UL L 131, 5.5.1998, str. 11).

(17)  Glej na primer člen 10 Direktive 2012/18/EU o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi.

(18)  To bi bilo treba storiti v skladu s splošno uredbo o varstvu podatkov, glej oddelek IV.

(19)  Glej člen 18 Uredbe (EU) 2019/1148. Vnos 58, prvi odstavek v stolpcu 2, Uredbe (ES) št. 1907/2006 (REACH) ostaja in za amonijev nitrat določa naslednje: „Se ne daje prvič v promet po 27. juniju 2010 kot snov ali v zmeseh, ki vsebujejo več kot 28 masnih % dušika v obliki amonijevega nitrata, za uporabo kot trdno, enostavno ali sestavljeno gnojilo, razen če je gnojilo v skladu z določbami za gnojila iz amonijevega nitrata z visoko vsebnostjo dušika iz Priloge III k Uredbi (ES) št. 2003/2003 Evropskega parlamenta in Sveta“. Amonijev nitrat je izrecno naveden tudi v Direktivi 2012/18/EU o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi (vnosi 1 do 4 dela 2 Priloge I).

(20)  http://echa.europa.eu/substance-information/-/substanceinfo/100.035.702

(21)  Na voljo na spletni strani: https://echa.europa.eu/information-on-chemicals/cl-inventory-database.


24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/24


Nenasprotovanje priglašeni koncentraciji

(Zadeva M.9357 – FIS/Worldpay)

(Besedilo velja za EGP)

(2020/C 210/02)

Komisija se je 5. julija 2019 odločila, da ne bo nasprotovala zgoraj navedeni priglašeni koncentraciji in jo bo razglasila za združljivo z notranjim trgom. Ta odločitev je sprejeta v skladu s členom 6(1)(b) Uredbe Sveta (ES) št. 139/2004 (1). Celotno besedilo odločitve je na voljo samo v angleščini in bo objavljeno po tem, ko bodo iz besedila odstranjene morebitne poslovne skrivnosti. Na voljo bo:

v razdelku o združitvah na spletišču Komisije o konkurenci (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Spletišče vsebuje različne pripomočke za iskanje posameznih odločitev o združitvah, vključno z nazivi podjetij, številkami zadev, datumi ter indeksi področij,

v elektronski obliki na spletišču EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=sl) pod dokumentarno številko 32019M9357. EUR-Lex zagotavlja spletni dostop do evropskega prava.


(1)  UL L 24, 29.1.2004, str. 1.


IV Informacije

INFORMACIJE INSTITUCIJ, ORGANOV, URADOV IN AGENCIJ EVROPSKE UNIJE

Evropska komisija

24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/25


Menjalni tečaji eura (1)

22. junij 2020

(2020/C 210/03)

1 euro =


 

Valuta

Menjalni tečaj

USD

ameriški dolar

1,1213

JPY

japonski jen

119,89

DKK

danska krona

7,4543

GBP

funt šterling

0,90328

SEK

švedska krona

10,5525

CHF

švicarski frank

1,0654

ISK

islandska krona

155,10

NOK

norveška krona

10,7985

BGN

lev

1,9558

CZK

češka krona

26,681

HUF

madžarski forint

346,60

PLN

poljski zlot

4,4493

RON

romunski leu

4,8422

TRY

turška lira

7,6829

AUD

avstralski dolar

1,6292

CAD

kanadski dolar

1,5210

HKD

hongkonški dolar

8,6902

NZD

novozelandski dolar

1,7350

SGD

singapurski dolar

1,5639

KRW

južnokorejski won

1 361,30

ZAR

južnoafriški rand

19,5077

CNY

kitajski juan

7,9348

HRK

hrvaška kuna

7,5926

IDR

indonezijska rupija

15 988,62

MYR

malezijski ringit

4,7997

PHP

filipinski peso

56,200

RUB

ruski rubelj

77,8799

THB

tajski bat

34,760

BRL

brazilski real

5,9248

MXN

mehiški peso

25,2313

INR

indijska rupija

85,2585


(1)  Vir: referenčni menjalni tečaj, ki ga objavlja ECB.


24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/26


Menjalni tečaji eura (1)

23. junij 2020

(2020/C 210/04)

1 euro =


 

Valuta

Menjalni tečaj

USD

ameriški dolar

1,1318

JPY

japonski jen

121,05

DKK

danska krona

7,4537

GBP

funt šterling

0,90630

SEK

švedska krona

10,5175

CHF

švicarski frank

1,0705

ISK

islandska krona

156,80

NOK

norveška krona

10,7345

BGN

lev

1,9558

CZK

češka krona

26,612

HUF

madžarski forint

350,43

PLN

poljski zlot

4,4371

RON

romunski leu

4,8438

TRY

turška lira

7,7622

AUD

avstralski dolar

1,6272

CAD

kanadski dolar

1,5269

HKD

hongkonški dolar

8,7716

NZD

novozelandski dolar

1,7391

SGD

singapurski dolar

1,5743

KRW

južnokorejski won

1 366,51

ZAR

južnoafriški rand

19,4719

CNY

kitajski juan

7,9944

HRK

hrvaška kuna

7,5770

IDR

indonezijska rupija

16 026,29

MYR

malezijski ringit

4,8390

PHP

filipinski peso

56,685

RUB

ruski rubelj

77,7474

THB

tajski bat

34,995

BRL

brazilski real

5,9006

MXN

mehiški peso

25,2497

INR

indijska rupija

85,4380


(1)  Vir: referenčni menjalni tečaj, ki ga objavlja ECB.


24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/27


Novi motiv na nacionalni strani eurokovancev, namenjenih obtoku

(2020/C 210/05)

Image 1

Motiv na nacionalni strani novega spominskega dvoeurskega kovanca, namenjenega obtoku, ki ga izda Republika San Marino

Eurokovanci, namenjeni obtoku, so zakonito plačilno sredstvo na celotnem euroobmočju. Komisija objavi opis motivov vseh novih eurokovancev, da bi z njim seznanila javnost in vse, ki s kovanci rokujejo (1). V skladu s sklepi Sveta z dne 10. februarja 2009 (2) lahko države članice euroobmočja in države, ki so z Evropsko unijo sklenile monetarni sporazum o izdaji eurokovancev, izdajo obtoku namenjene spominske eurokovance, če izpolnjujejo določene pogoje, zlasti da uporabijo samo kovanec v vrednosti 2 EUR. Takšni kovanci imajo enake tehnične lastnosti kot ostali dvoeurski kovanci, le da je na nacionalni strani kovanca vgraviran spominski motiv z velikim simbolnim pomenom v nacionalnem ali evropskem merilu.

Država izdajateljica: Republika San Marino

Priložnostni motiv: 500-letnica smrti Rafaela

Opis motiva: Motiv upodablja podobo Device Marije, ki je del freske „Marija iz svete hiše“ (Madonna di Casa Santi), tj. prve umetnine zelo mladega Rafaela, ki jo je naslikal v svoji domači hiši v kraju Urbino, v kateri je danes prestižna akademija Rafaelo (Accademia Raffaello). Freska upodablja Devico Marijo, ki drži dojenčka Jezusa v svojem naročju in je prežeta z milino bližine med materjo in sinom, kar je pogosta tema v Rafaelovih umetniških delih. Zgoraj desno so navedene država izdajateljica „SAN MARINO“ ter letnici „1520“ in „2020“. Spodaj je napis „RAFFAELLO“, na desni strani sta začetnici oblikovalke Annalise Masini „A.M.“, na levi pa je črka „R“, ki označuje rimsko kovnico.

Na obročku je dvanajst zvezd evropske zastave.

Obseg izdaje: 54 000 kovancev

Datum izdaje: marec/april 2020


(1)  Za vse motive na nacionalnih straneh kovancev, ki so bili izdani leta 2002, glej UL C 373, 28.12.2001, str. 1.

(2)  Glej sklepe Sveta za ekonomske in finančne zadeve z dne 10. februarja 2009 in Priporočilo Komisije z dne 19. decembra 2008 o skupnih smernicah za nacionalne strani in izdajo eurokovancev, namenjenih obtoku (UL L 9, 14.1.2009, str. 52).


V Objave

POSTOPKI V ZVEZI Z IZVAJANJEM SKUPNE TRGOVINSKE POLITIKE

Evropska komisija

24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/28


Obvestilo o bližnjem izteku nekaterih protisubvencijskih ukrepov

(2020/C 210/06)

1.   

V skladu s členom 18(4) Uredbe (EU) 2016/1037 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o zaščiti proti subvencioniranemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske unije (1), Evropska komisija obvešča, da se bodo spodaj navedeni izravnalni ukrepi iztekli na datum iz razpredelnice, razen če bo uveden pregled v skladu z naslednjim postopkom.

2.   

Postopek

Proizvajalci Unije lahko vložijo pisni zahtevek za pregled. Ta zahtevek mora vsebovati zadostne dokaze, da bi se subvencioniranje in škoda zaradi izteka ukrepov verjetno nadaljevala ali ponovila. Če se Komisija odloči za pregled zadevnih ukrepov, se uvoznikom, izvoznikom, predstavnikom države izvoznice in proizvajalcem Unije omogoči, da podrobneje razložijo, spodbijajo ali komentirajo zadeve, opisane v zahtevku za pregled.

3.   

Rok

Proizvajalci Unije lahko na podlagi navedenega kadar koli po objavi tega obvestila vložijo pisni zahtevek za pregled, ki ga mora Evropska komisija (naslov: European Commission, Directorate-General for Trade (Unit H-1), CHAR 4/39, 1049 Bruxelles/Brussel, Belgique/België (2)) prejeti vsaj tri mesece pred datumom iz razpredelnice.

4.   

To obvestilo je objavljeno v skladu s členom 18(4) Uredbe (EU) 2016/1037.

Izdelek

Države porekla ali izvoza

Ukrepi

Sklic

Iztek veljavnosti (3)

Cevi iz nodularnega litega železa (imenovanega tudi sferoidno grafitno lito železo)

Indija

Protisubvencijska dajatev

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/387 z dne 17. marca 2016 o uvedbi dokončne izravnalne dajatve na uvoz cevi iz nodularnega litega železa (imenovanega tudi sferoidno grafitno lito železo) s poreklom iz Indije

(UL L 73, 18.3.2016, str. 1)

19.3.2021


(1)  UL L 176, 30.6.2016, str. 55.

(2)  TRADE-Defence-Complaints@ec.europa.eu.

(3)  Ukrep se izteče ob polnoči na dan, naveden v tem stolpcu.


24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/29


Obvestilo o bližnjem izteku nekaterih protidampinških ukrepov

(2020/C 210/07)

1.   

V skladu s členom 11(2) Uredbe (EU) 2016/1036 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske unije (1), Evropska komisija obvešča, da se bodo spodaj navedeni protidampinški ukrepi iztekli na datum iz razpredelnice, razen če bo uveden pregled v skladu z naslednjim postopkom.

2.   

Postopek

Proizvajalci Unije lahko vložijo pisni zahtevek za pregled. Ta zahtevek mora vsebovati zadostne dokaze, da bi se damping in škoda zaradi izteka ukrepov verjetno nadaljevala ali ponovila. Če se Komisija odloči za pregled zadevnih ukrepov, se uvoznikom, izvoznikom, predstavnikom države izvoznice in proizvajalcem Unije omogoči, da podrobneje razložijo, spodbijajo ali komentirajo zadeve, opisane v zahtevku za pregled.

3.   

Rok

Proizvajalci Unije lahko na podlagi navedenega kadar koli po objavi tega obvestila vložijo pisni zahtevek za pregled, ki ga mora Evropska komisija (naslov: European Commission, Directorate-General for Trade (Unit H-1), CHAR 4/39, 1049 Bruxelles/Brussel, Belgique/België (2)) prejeti vsaj tri mesece pred datumom iz razpredelnice.

4.   

To obvestilo je objavljeno v skladu s členom 11(2) Uredbe (EU) 2016/1036.

Izdelek

Države porekla ali izvoza

Ukrepi

Sklic

Iztek veljavnosti  (3)

Cevi iz nodularnega litega železa (imenovanega tudi sferoidno grafitno lito železo)

Indija

Protidampinška dajatev

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/388 z dne 17. marca 2016 o uvedbi dokončne protidampinške dajatve na uvoz cevi iz nodularnega litega železa (imenovanega tudi sferoidno grafitno lito železo) s poreklom iz Indije

(UL L 73, 18.3.2016, str. 53)

19.3.2021


(1)  UL L 176, 30.6.2016, str. 21.

(2)  TRADE-Defence-Complaints@ec.europa.eu.

(3)  Ukrep se izteče ob polnoči na dan, naveden v tem stolpcu.


24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/30


OBVESTILO O ZAČETKU

Postopek pregleda s strani Unije glede trgovinskih ovir v smislu Uredbe (EU) 2015/1843, ki jih uporablja Kraljevina Saudova Arabija in vključujejo ukrepe, ki vplivajo na uvoz keramičnih ploščic

(2020/C 210/08)

Evropska komisija je 23. aprila 2020 prejela pritožbo industrijskega združenja v zvezi z oviro za izvoz blaga Evropske unije v Kraljevino Saudovo Arabijo, ki je bila vložena v skladu s členom 3(1) Uredbe (EU) 2015/1843 (1).

1.   Zadevni izdelki

Keramične ploščice, zlasti keramične ploščice za tlakovanje in oblaganje, ki se uvrščajo pod tarifno številko 6907 kombinirane nomenklature, in sicer pod tarifne podštevilke 6907 21, 6907 22 in 6907 23.

2.   Zadevna država

Kraljevina Saudova Arabija

3.   Povzetek pritožbe

Pritožba se nanaša na tehnična predpisa glede proizvodnje keramičnih ploščic, ki ju je Kraljevina Saudova Arabija sprejela leta 2019, in na njuno uporabo. V pritožbo so vključeni zahteva za pridobitev Saudovega znaka kakovosti (v nadaljnjem besedilu: SQM), ki označuje skladnost proizvodov s tehničnimi zahtevami, in postopki za njegovo pridobitev.

V pritožbi je zlasti navedenih več vprašanj, povezanih predvsem s postopkom ugotavljanja skladnosti, kot so:

omejen dostop do zanesljivih informacij saudskih organov o vodenju postopkov ugotavljanja skladnosti in s tem povezanih zahtev v zvezi z dokumentacijo,

dolžina postopkov ugotavljanja skladnosti v okviru SQM in zamude v postopku kot tudi manjkajoči podatki o napredovanju obravnave,

dodelitev omejenega števila certifikatov o skladnosti proizvajalcem Evropske unije od začetka veljavnosti dveh novih tehničnih predpisov,

zahteva po večkratnih ugotavljanjih skladnosti za en sam izdelek za namene pridobitve certifikata o skladnosti, če se ta izdelek prodaja pod drugo znamko, modelom ali blagovno znamko,

zahteva po večkratnih revizijah za vsak gospodarski subjekt v enotni proizvodni verigi v Evropski uniji, vključno z revizijami prvotnega proizvajalca in vseh trgovcev, ki izvažajo v Kraljevino Saudovo Arabijo,

obvezni tehnični predpisi, ki presegajo obstoječe mednarodne standarde in z vidika ravni urejanja niso potrebni, da se doseže cilj politike,

zahteve glede dokumentacije in informacij za oceno skladnosti izdelka z veljavnimi tehničnimi predpisi, ki so nesorazmerne z vidika njihove ravni in narave, ter

nepriznavanje certifikatov, ki jih izdajo organi za ugotavljanje skladnosti v Evropski uniji in kažejo, da so proizvedene keramične ploščice skladne s tehničnimi zahtevami Saudove Arabije.

Pritožba vzbuja dvome o združljivosti ukrepov Saudove Arabije s členi VIII, X in XI GATT 1994 ter členi 5, 8 in 10 Sporazuma STO o tehničnih ovirah v trgovini.

4.   Postopek

Komisija bo izvedla preiskave za preučitev pritožbe. Zainteresirane strani lahko predložijo pisne informacije o posebnih vprašanjih, ki jih je izpostavila pritožba, ali zagotovijo ustrezna dokazila. Informacije se obravnavajo kot zaupne, če bi imelo njihovo razkritje po vsej verjetnosti znaten škodljiv učinek na dobavitelja ali vir takih informacij. Komisija bo poleg tega zaslišala vse zainteresirane strani, ki bodo to pisno zahtevale, pod pogojem, da rezultat postopka neposredno vpliva nanje. Take zainteresirane strani lahko zaprosijo za pomoč pooblaščenca za zaslišanje.

Komisija pet mesecev, v zapletenih primerih pa sedem mesecev, po datumu objave poroča odboru iz člena 7(1) Uredbe (EU) 2015/1843 o rezultatih postopka pregleda.

Vse informacije in vsi zahtevki za zaslišanje se pošljejo v pisni obliki na naslov:

European Commission

Directorate-General for Trade

TRADE.F.2 – Trade Barrier Complaints

CHAR 6/135

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

E-naslov: trade-tbr@ec.europa.eu

5.   Pooblaščenec za zaslišanje

Zainteresirane strani lahko v skladu s Sklepom (EU) 2019/339 (2) zahtevajo posredovanje pooblaščenca za zaslišanje. Pooblaščenec za zaslišanje je posrednik med zainteresiranimi stranmi in preiskovalnimi službami Komisije ter obravnava zahtevke za dostop do dokumentacije, nestrinjanja z zaupnostjo podatkov ter zahtevke tretjih oseb za zaslišanje.

Dodatne informacije in kontaktni podatki so zainteresiranim stranem na voljo na spletnih straneh pooblaščenca za zaslišanje: https://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/.

6.   Rok

Komisija mora vsako zahtevo za zaslišanje prejeti najpozneje v 45 dneh po datumu objave tega obvestila. Zahtevek za zaslišanje pri pooblaščencu za zaslišanje je treba vložiti pisno v 45 dneh od datuma objave in navesti razloge za zanj.

7.   Varstvo podatkov

Vsi osebni podatki, zbrani v tem postopku pregleda, bodo obdelani v skladu z Uredbo (EU) 2018/1725 (3).


(1)  Uredba (EU) 2015/1843 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. oktobra 2015 o določitvi postopkov Unije na področju skupne trgovinske politike za zagotovitev izvrševanja pravic Unije po mednarodnih pravilih trgovanja, zlasti tistih, ki so dogovorjena v okviru Svetovne trgovinske organizacije (UL L 272, 16.10.2015, str. 1).

(2)  Sklep predsednika Evropske komisije (EU) 2019/339 z dne 21. februarja 2019 o funkciji in mandatu pooblaščenca za zaslišanje v nekaterih trgovinskih postopkih (UL L 60, 28.2.2019, str. 20).

(3)  Uredba (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2018 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 45/2001 in Sklepa št. 1247/2002/ES (UL L 295, 21.11.2018, str. 39).


POSTOPKI V ZVEZI Z IZVAJANJEM POLITIKE KONKURENCE

Evropska komisija

24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/32


Predhodna priglasitev koncentracije

(Zadeva M.9660 – Google/Fitbit)

(Besedilo velja za EGP)

(2020/C 210/09)

1.   

Komisija je 15. junija 2020 prejela priglasitev predlagane koncentracije v skladu s členom 4 Uredbe Sveta (ES) št. 139/2004 (1).

Ta priglasitev zadeva naslednji podjetji:

Google LLC („Google“, ZDA),

Fitbit, Inc („Fitbit“, ZDA).

Podjetje Google pridobi v smislu člena 3(1)(b) uredbe o združitvah izključni nadzor nad celotnim podjetjem Fitbit.

Koncentracija se izvede z nakupom delnic.

2.   

Poslovne dejavnosti zadevnih podjetij so:

za Google: multinacionalno tehnološko podjetje, dejavno na številnih področjih izdelkov, vključno s tehnologijo spletnega oglaševanja, spletnim iskanjem, računalništvom v oblaku, programsko opremo in strojno opremo. Google poleg drugih izdelkov in storitev razvija operativni sistem z licenco za pametne telefone ter aplikacijo za zdravje in telesno vadbo,

za Fitbit: razvoj, proizvodnja in distribucija nosljivih naprav, programske opreme ter storitev v sektorju zdravstva in dobrega počutja. Med nosljivimi napravami so tudi naprave za spremljanje telesne dejavnosti in pametne ure. Programska oprema in storitve, ki jih ponuja podjetje Fitbit, vključujejo spletno nadzorno ploščo in mobilno aplikacijo, ki je bila razvita za uporabo z nosljivimi napravami.

3.   

Po predhodnem pregledu Komisija ugotavlja, da bi se za priglašeno koncentracijo lahko uporabljala uredba o združitvah. Vendar končna odločitev o tem še ni sprejeta.

4.   

Komisija zainteresirane tretje osebe poziva, naj ji predložijo morebitne pripombe glede predlagane transakcije.

Komisija mora pripombe prejeti najpozneje v 10 dneh po datumu te objave. Pri tem vedno navedite sklicno številko:

M.9660 – Google/Fitbit

Pripombe se lahko Komisiji pošljejo po elektronski pošti, po telefaksu ali po pošti. Pri tem uporabite spodnje kontaktne podatke:

E-naslov: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu

Faks +32 22964301

Poštni naslov:

European Commission

Directorate-General for Competition

Merger Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  UL L 24, 29.1.2004, str. 1 (uredba o združitvah).


Popravki

24.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 210/34


Popravek Objave zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

( Uradni list Evropske unije C 204 z dne 18. junija 2020 )

(2020/C 210/10)

Naslovnica in stran 24, naslov:

besedilo:

„POSTOPKI V ZVEZI Z IZVAJANJEM POLITIKE KONKURENCE“

se glasi:

„DRUGI AKTI“.