Izvajanje Listine o temeljnih pravicah v praksi

 

POVZETEK:

Sporočilo Komisije – Strategija za okrepitev uporabe Listine o temeljnih pravicah (2020)

Sporočilo Komisije – Strategija za učinkovito izvajanje Listine o temeljnih pravicah (2010)

KAJ JE NAMEN TE STRATEGIJE?

Cilj Strategije 2020 Evropske komisije je, da bi Listina o temeljnih pravicah Evropske unije (EU) postala realnost za vse.

Poziva k ponovnemu prizadevanju, da institucije EU in države članice EU v celoti uporabljajo Listino. Temelji na strategiji iz leta 2010.

KLJUČNE TOČKE

Strategija 2020 Komisije se osredotoča na štiri prednostne naloge.

Zagotavljanje učinkovite uporabe Listine s strani držav članic

Listina je zavezujoča za države članice, ko izvajajo pravo EU. Komisija bo tesno sodelovala z državami članicami in jih podpirala pri učinkovitem izvajanju prava EU in pri popolnem spoštovanju Listine. Države članice so pozvane, da imenujejo kontaktno točko za Listino za olajšanje usklajevanja in izmenjave informacij. Od leta 2021 bo Komisija letno poročala o Listini, pri čemer bo podrobneje preučevala uporabo Listine v državah članicah na posebnih področjih, ki jih ureja pravo EU.

Krepitev vloge organizacij civilne družbe, zagovornikov pravic in pravosodnih delavcev

Organizacije civilne družbe in zagovorniki pravic so ključnega pomena za zdravo demokracijo in uresničevanje temeljnih pravic v življenju ljudi. Soočajo se z vedno večjimi izzivi.

Komisija bo pozorno spremljala in ukrepala proti nacionalnim ukrepom, ki vplivajo na dejavnosti civilne družbe, ki so v nasprotju s pravom EU. Nekatere države članice še vedno nimajo v celoti delujočih nacionalnih institucij za človekove pravice, ki so pomembne povezave med vlado in civilno družbo. Države članice so pozvane, da ustanovijo takšne institucije in zagotovijo, da imajo sredstva za popolno neodvisnost. Komisija bo prav tako spodbujala usposabljanje sodnikov, drugih pravosodnih delavcev in zagovornikov pravic v zvezi z Listino.

Spodbujanje uporabe Listine kot kompasa za institucije EU

Institucije EU morajo upoštevati Listino pri vseh svojih dejanjih. Komisija bo okrepila svojo notranjo zmogljivost za skladnost z Listino, vključno z e-učenjem, posodobljenimi smernicami za osebje in načrti usposabljanja. Komisija je pripravljena podpreti Evropski parlament in Svet, da pri svojem delu zagotovita učinkovito uporabo Listine.

Krepitev poznavanja lastnih pravic ljudi v skladu z Listino

Raziskava Eurobarometra iz leta 2019 je pokazala, da je le 42 % anketirancev slišalo za Listino in le 12 % jih dejansko ve, kaj Listina je. Vendar pa je šest od desetih anketirancev želelo izvedeti več o svojih pravicah in izvedeti, na koga se obrniti, če je Listina kršena.

Komisija rešuje vrzel v ozaveščenosti z:

Države članice poziva k razvoju pobud za spodbujanje ozaveščenosti in krepitev vloge lokalnih organov in zadevnih posameznikov.

Prihodnji ukrepi

Komisija bo:

OZADJE

GLAVNA DOKUMENTA

Sporočilo komisije evropskemu parlamentu, svetu, evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in odboru regij – Strategija za okrepitev uporabe Listine o temeljnih pravicah v EU (COM(2020) 711 final z dne 2. decembra 2020).

Sporočilo Komisije: Strategija za učinkovito izvajanje Listine o temeljnih pravicah v Evropski uniji (COM(2010) 573 final z dne 19. oktobra 2010).

POVEZANI DOKUMENTI

Listina Evropske unije o temeljnih pravicah (UL C 202, 7.6.2016, str. 389–405).

Uredba Sveta (ES) št. 168/2007 z dne 15. februarja 2007 o ustanovitvi Agencije Evropske unije za temeljne pravice (UL L 53, 22.2.2007, str. 1–14).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Strategija EU o otrokovih pravicah (COM(2021) 142 final z dne 24. marca 2021).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – O akcijskem načrtu za evropsko demokracijo (COM(2020) 790 final z dne 3. decembra 2020).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o stanju pravne države za leto 2020 – Stanje pravne države v Evropski uniji (COM(2020) 580 final z dne 30. septembra 2020).

Delovni dokument služb Komisije: Operativne smernice o upoštevanju temeljnih pravic v oceni učinka Komisije (SEC(2011) 567 final z dne 6. maja 2011).

Zadnja posodobitev 09.12.2021