Protidampinški ukrepi
POVZETEK:
Uredba (EU) 2016/1036 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav zunaj EU
KAJ JE NAMEN TE UREDBE?
Uredba (EU) 2016/1036 določa pravila EU o trgovinski zaščiti za zaščito proti dampinškemu uvozu iz držav zunaj EU na trg EU.
Spremenjena je bila trikrat: z Uredbo (EU) 2017/2321, Uredbo (EU) 2018/825 in Delegirano uredbo (EU) 2020/1173.
KLJUČNE TOČKE
Uredba (EU) 2016/1036 določa naslednja pravila.
Pogoji
Izpolnjeni morajo biti štirje pogoji, preden se lahko uvedejo protidampinški ukrepi za uvoz izdelka:
- uvozi morajo biti dampinški uvozi – če je izvozna cena izdelka v EU manjša od njegove normalne vrednosti*;
- povzročati mora znatno škodo* industriji EU, ki proizvaja podoben izdelek*;
- obstajati mora vzročna zveza med dampinškimi uvozi in znatno škodo ter
- protidampinški ukrep* ne sme biti v nasprotju z interesom EU – ukrep ne bi smel povzročiti večje škode njenemu gospodarstvu kot pomoč industriji, ki ji uvoz povzroča škodo.
Vložitev pritožbe
- Protidampinško pritožbo pri Evropski komisiji vložijo proizvajalci EU zadevnega izdelka ali pa se vloži v njihovem imenu bodisi neposredno bodisi prek organov države EU. Sindikati lahko prav tako vložijo pritožbo skupaj z industrijo EU in postanejo zainteresirane strani v postopku. Komisija lahko v posebnih okoliščinah uvede tudi preiskavo dampinga na lastno pobudo.
- Vsaka pritožba mora vključevati dokaz o dampingu, škodo in vzročno zvezo med domnevno dampinškimi uvozi in domnevno škodo.
- Zaradi varovanja zaupnih poslovnih podatkov je treba vložiti dve različici pritožbe: različico zaupne narave in različico, ki ni zaupne narave. Prva je na voljo samo osebju Komisije, ki neposredno obravnava primer. Različica, ki ni zaupne narave, je po začetku preiskave dostopna vsem zainteresiranim stranem.
- Komisija mora preučiti natančnost in primernost dokazov, predloženih v pritožbi, da bi ugotovila, ali obstajajo zadostni dokazi, ki bi upravičili uvedbo preiskave. To je treba storiti v 45 dneh od vložitve pritožbe.
Protidampinška preiskava
- Ko se Komisija odloči uvesti preiskavo, mora objaviti obvestilo v Uradnem listu Evropske unije. Kontaktira vse znane proizvajalce in druge zainteresirane strani ter jih zaprosi, naj izpolnijo vprašalnike v določenem roku.
- Če je veliko potencialno zainteresiranih strani, se lahko Komisija odloči, da bo preiskavo izvedla na podlagi vzorca gospodarskih subjektov (proizvajalci izvozniki, proizvajalci EU, uvozniki, uporabniki).
- Preiskave so lahko v okviru prvotne Uredbe (EU) 2016/1036 trajale devet mesecev, preden je lahko Komisija na podlagi svojih začasnih ugotovitev uvedla začasne ukrepe.
Ugotavljanje dampinga
Naslednje se lahko izvede, če Komisija na podlagi preiskave meni, da je prišlo do dampinga.
- Za uvoz zadevnega izdelka v EU se lahko uvedejo protidampinški ukrepi, ki so običajno v obliki:
- dajatve ad valorem – odstotek uvozne vrednosti zadevnega izdelka,
- posebnih dajatev – stalna vrednost za določeno količino blaga, npr. 100 EUR na tono izdelka, ali
- cenovne zaveze – zaveza izvoznika, da bo spoštoval minimalne uvozne cene.
- Začasni ukrepi, če jih Komisija uvede, se uporabljajo največ šest mesecev. Tem lahko sledijo dokončni ukrepi, ki so veljavni pet let.
- Uvoznik v EU plača dajatve, poberejo pa jih nacionalni carinski organi zadevnih držav EU.
- Pod določenimi pogoji je mogoče pregledati veljavne ukrepe (vmesni pregled). Obseg tega pregleda je običajno omejen na en element ali različne elemente prvotnih ukrepov, npr. raven dampinga in/ali škode, obseg izdelka, oblika ukrepov.
- Po petih letih ukrepi prenehajo veljati, razen če pregled zaradi izteka ukrepa pokaže, da bi se damping in znatna škoda verjetno nadaljevala ali ponavljala.
- Uvozniki lahko zahtevajo celotno ali delno vračilo plačanih dajatev, če lahko dokažejo, da je stopnja dampinga*, na podlagi katere so bile plačane dajatve, odstranjena ali zmanjšana.
Uredba o spremembi (EU) 2017/2321 uvaja metodologijo za izračun dampinga, ki se uporabi v primerih, ki zadevajo uvoz iz držav članic Svetovne trgovinske organizacije, če zaradi posredovanja države obstajajo znatna izkrivljanja trga.
Uredba o spremembi (EU) 2018/825
Uredba med drugim uvaja naslednje.
- Skrajšuje rok za uvedbo morebitnih začasnih protidampinških ukrepov z devetih mesecev od vložitve pritožbe na sedem mesecev, z možnostjo, da se rok podaljša na osem mesecev.
- Manjšim podjetjem olajšuje sodelovanje v preiskavah trgovinske zaščite (vključno z vzpostavitvijo službe za podporo malim in srednjim podjetjem (MSP) na področju trgovinske zaščite in namenske spletne strani za MSP ter objavo priročnika za MSP).
- Spreminja, kako se pravilo, znano kot „pravilo nižje dajatve“, uporablja v protidampinških primerih. EU je prej lahko uvedla ukrepe samo za manjšo stopnjo, kot je bil celotni obseg dampinga, kjer je nižja stopnja („stopnja škode“) zadostovala za odpravo škode, povzročene industriji EU. V skladu z novimi pravili se lahko protidampinški ukrepi uvedejo za celotno stopnjo dampinga, če obstajajo dokazi za znatna izkrivljanja na izvoznem trgu za zadevne surovine, ki se uporabljajo za proizvodnjo zadevnega izdelka, in če je to v interesu EU.
- Uvaja nova pravila za izračun „neškodljive cene“ (cena, ki naj bi jo industrija zaračunala v običajnih razmerah). Izračun lahko zdaj upošteva stroške potrebnih naložb, na primer v infrastrukturo ali raziskave in razvoj, in tudi prihodnje izdatke v zvezi s socialnimi in okoljskimi standardi, na primer v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami. Neškodljiva cena zdaj predpostavlja minimalni 6-odstotni dobiček, ki je vključen v izračun, višja stopnja dobička pa je mogoča v posameznem primeru.
- Uvedla je obdobje predhodnega razkritja, med katerim zainteresirane strani prejmejo informacije o uvedbi ali neuvedbi začasnih ukrepov tri tedne vnaprej, Komisija pa je zavezana do 9. junija 2020 preučiti, ali je v tritedenskem obdobju predhodnega razkritja prišlo do znatnega povečanja uvoza in ali je ta, če je do njega prišlo, povzročil dodatno škodo zadevnim industrijam EU.
- Uvaja povračilo pobranih dajatev med pregledom zaradi izteka ukrepov, če je rezultat pregleda odprava ukrepov.
Delegirana uredba (EU) 2020/1173
Komisija je v pregledu v skladu z Uredbo o spremembi (EU) 2018/825 ugotovila, da uvoz v obdobju predhodnega razkritja na splošno ni povzročil dodatne škode industriji EU. Zato je sprejela delegirani akt o podaljšanju trajanja obdobja predhodnega razkritja na štiri tedne.
OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?
- Uporablja se od 20. julija 2016. Uredba (EU) 2016/1036 kodificira in nadomesti Uredbo (ES) št. 1225/2009 in njene poznejše spremembe.
- Uredba o spremembi (EU) 2017/2321 se uporablja od 20. decembra 2017.
- Uredba o spremembi (EU) 2018/825 se uporablja od 8. junija 2018.
- Delegirana uredba (EU) 2020/1173 se uporablja od 11. avgusta 2020.
OZADJE
Več informacij je na voljo na straneh:
KLJUČNI POJMI
Normalna vrednost: na splošno tržna cena izdelka v državi izvoznici. Če prodaje ne obstajajo, če je njihov obseg majhen ali če prodaja na domačem trgu povzroča izgubo, se normalna vrednost izdelka običajno izračuna na podlagi stroška proizvodnje v državi izvoznici, ki je povišan za razumen znesek prodajnih, splošnih in upravnih stroškov ter za dobiček. Za gospodarstva, ki so podvržena znatnemu izkrivljanju, obstajajo posebna pravila.
Znatna škoda: precejšnja škoda za industrijo EU, npr. izguba deleža na trgu, zmanjšane ravni cen in/ali zmanjšana donosnost.
Podoben izdelek: izdelek, ki je identičen ali zelo podoben uvoženemu obravnavanemu izdelku.
Protidampinški ukrepi: ukrepi, uvedeni za uvoz izdelka, ki se prodaja po nižji ceni od normalne vrednosti izdelka in povzroča znatno škodo proizvajalcem EU.
Stopnja dampinga: razlika med normalno vrednostjo in ceno, ki jo isti izvoznik zaračuna za ta izdelek na trgu EU (izvozna cena).
GLAVNI DOKUMENT
Uredba (EU) 2016/1036 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske unije (kodificirano besedilo) (UL L 176, 30.6.2016, str. 21–54).
Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2016/1036 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
POVEZANI DOKUMENTI
Uredba (EU) 2016/1037 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o zaščiti proti subvencioniranemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske unije (kodificirano besedilo) (UL L 176, 30.6.2016, str. 55–91).
Glej prečiščeno različico.
Zadnja posodobitev 16.10.2020