Evropsko računsko sodišče (ERS)
POVZETEK:
Člen 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU)
Poslovnik Računskega sodišča Evropske unije
KAJ JE NAMEN ČLENA 287 PDEU IN TEGA POSLOVNIKA?
Evropsko računsko sodišče (ERS) je zunanji revizor EU. Njegova naloga je zato opozarjati na tveganja, zagotavljati zanesljivost, pokazati na pomanjkljivosti in predstaviti dobro prakso ter oblikovalcem politik in zakonodajalcem nuditi smernice za izboljšanje upravljanja politik in programov EU. Je neodvisni varuh finančnih interesov državljanov EU.
Člen 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije opredeljuje vlogo Sodišča.
ERS sestavi svoj poslovnik, ki ga mora odobriti Svet. Z njim se ureja notranje delovanje ERS. Poslovnik pokriva vidike, kot so:
- organizacija Sodišča (imenovanja, mandati, naloge Sodišča, volitve predsednika),
- delovanje (zasedanja Sodišča in senatov; odločanje Sodišča, senatov in odborov; revizije in priprava poročil, mnenj, opažanj in izjav o zanesljivosti).
KLJUČNE TOČKE
Sestava in struktura
- Sodišče je kolegijski organ, kar pomeni, da so njegovi člani skupno odgovorni za sprejete odločitve in ukrepe. Sestavlja ga 27 članov – po eden iz vsake države članice EU. Člani so imenovani za šest let (z možnostjo podaljšanja). Da bi bili člani imenovani, morajo pripadati zunanjemu revizijskemu organu v svoji državi članici EU ali imeti posebne kvalifikacije za to mesto. Člani ERS morajo ravnati v skladu z etičnim kodeksom, ki ureja njihovo neodvisnost, nepristranskost, integriteto, zavezanost, kolegialnost, zaupnost, odgovornost in obveznosti po prenehanju opravljanja funkcije.
- Enega izmed sebe izvolijo za predsednika za tri leta (z možnostjo podaljšanja). Predsednik opravlja naslednje naloge:
- sklicuje zasedanja Sodišča in jim predseduje;
- zagotavlja izvrševanje odločitev Sodišča;
- zagotavlja pravilno delovanje služb, vključno s protokoli in obiski, sporočili, pravnimi zadevami in notranjimi revizijami, ter dobro upravljanje različnih dejavnosti Sodišča;
- imenuje osebo, ki zastopa sodišče v vseh postopkih;
- predstavlja sodišče navzven in v odnosih z drugimi institucijami EU.
- Sodišče ima generalnega sekretarja, ki je odgovoren za vsakodnevno vodenje sekretariata sodišča ter upravljanje, finance in podporo, kadre, informacijsko tehnologijo ter prevajanje.
- Sodišče vključuje tudi senate in odbore:
- Odbori sprejemajo mnenja, posebna poročila in posebna letna poročila. Pripravljajo tudi letna poročila o proračunu EU, ki ga potem sprejme sodišče.
- Odbori (npr. upravni odbor in revizijski odbor) se ukvarjajo z upravnimi zadevami in odločitvami o vprašanjih, povezanih s komunikacijo in strategijo.
Naloge sodišča
- ERS je neodvisni zunanji revizor Evropske unije. Njegova poročila in mnenja so temeljni element verige odgovornosti EU. Njihov namen je zagotoviti odgovorno delovanje tistih, ki so zadolženi za izvajanje politik in programov EU: Komisije, drugih institucij in organov EU ter uprav v državah članicah.
- ERS opozarja na tveganja, zagotavlja zanesljivost, kaže na pomanjkljivosti in predstavlja dobro prakso ter oblikovalcem politik in zakonodajalcem nuditi smernice za izboljšanje upravljanja politik in programov EU, da bi lahko zagotovili stroškovno učinkovitost.
Revizije
Te:
- temeljijo na evidencah in se po potrebi izvajajo na kraju samem v drugih institucijah EU;
- se izvajajo v prostorih katere koli organizacije, ki upravlja prihodke ali odhodke v imenu EU;
- se izvajajo v državah članicah in državah po svetu, tudi v prostorih katere koli fizične ali pravne osebe, ki prejema plačila iz proračuna EU.
V svoji vlogi zunanjega revizorja EU sodišče sodeluje z nacionalnimi organi in institucijami EU. Od institucij in organov EU, organizacij, ki prejemajo plačila iz evropskega proračuna, ali nacionalnih revizijskih institucij lahko zahteva tudi katero koli informacijo, ki jo potrebuje, da uspešno konča svojo nalogo.
Strategija in delovni programi
- ERS vnaprej načrtuje svoj strateški razvoj in prioritete za revidiranje, da bi ostal na čelu razvoja v revidiranju javnega sektorja. Njegovi temeljni cilji so opredeljeni v večletnih strategijah.
- Sodišče vsako leto sprejme program dela, ki našteva njegove prednostne naloge v zvezi z revizijami. Program se objavi in predsednik Sodišča ga predstavi Odboru za proračunski nadzor Evropskega parlamenta.
Letni postopek razrešnice
- Računsko sodišče nima sodne pristojnosti in zato ne more izrekati sankcij. Po koncu vsakega finančnega leta sestavi letno poročilo, ki se objavi v Uradnem listu EU. To poročilo obravnava upravljanje proračuna EU in evropskih razvojnih skladov s strani pristojnih institucij. Je temeljni del postopka odločanja Evropskega parlamenta glede odobritve razrešnice za proračun Komisiji.
- Računsko sodišče predloži Svetu in Parlamentu tudi izjavo o zanesljivosti, ki se nanaša na zanesljivost poslovnih knjig in potrjuje, da je bil proračun dobro uporabljen v skladu s pravili in predpisi. Prav tako lahko Sodišče kadar koli predloži svoje ugotovitve glede specifičnih vprašanj, zlasti v obliki posebnih poročil, ali poročila o pregledu in da mnenje, kadar je to v skladu z zakonom dolžan storiti, na predlog ene od drugih institucij EU ali na lastno pobudo.
- Sodišče odloča o sprejemu letnega poročila na zasedanjih z večino članov. Njegova zasedanja niso javna, razen če se odloči drugače. Od primera do primera lahko odloči, da se odločitve sprejemajo v pisnem postopku.
- ERS poroča o nepravilnostih pri uporabi sredstev EU in predloži vse primere suma goljufije, odkrite med revizijami,Evropskemu uradu za boj proti goljufijam (OLAF) (OLAF) ali Evropskemu javnemu tožilstvu (EJT).
OD KDAJ SE TA POSLOVNIK UPORABLJA?
Uporablja se od 1. junija 2010.
OZADJE
Računsko sodišče s sedežem v Luxembourgu je bilo ustanovljeno leta 1977 in je polnopravna institucija EU od leta 1992.
Več informacij je na voljo na strani:
GLAVNI DOKUMENTI
Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Šesti del – Določbe o institucijah in finančne določbe – Naslov I – Določbe o institucijah – Poglavje 1 – Institucije – Oddelek 7 – Evropsko računsko sodišče – Člen 287 (prejšnji člen 248 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 170–171).
Poslovnik Računskega sodišča Evropske unije (UL L 103, 23.4.2010, str. 1–6).
Glej prečiščeno različico.
POVEZANI DOKUMENTI
Etični kodeks za člane in nekdanje člane Sodišča (UL L 128, 2.5.2022, str. 102–113).
Zadnja posodobitev 02.05.2022