Jamstveni sklad za zunanje ukrepe
POVZETEK:
Uredba (ES, Euratom) št. 480/2009 o ustanovitvi Jamstvenega sklada za zunanje ukrepe
KAJ JE NAMEN TE UREDBE?
- Uredba določa pravila delovanja evropskega Jamstvenega sklada za zunanje ukrepe.
- Namen sklada je zaščititi proračun EU pred tveganji v zvezi s posojili in jamstvi za posojila državam zunaj EU ali za projekte, ki se izvajajo v teh državah.
KLJUČNE TOČKE
- Ker EU državam zunaj EU izdaja posojila in jamstva za posojila za financiranje naložb v teh državah, je izpostavljena znatnim finančnim tveganjem.
- Ta uredba opisuje delovanje Jamstvenega sklada EU in določa postopek za njegovo financiranje ter pravila za njegovo upravljanje.
Naloga
Poslanstvo sklada za zunanje ukrepe je poplačilo upnikov EU v primeru zamude porabnika, kar zadeva:
Poleg tega sklad pokriva samo posojila in jamstva, ki se zagotovijo v korist države zunaj EU ali za namene financiranja projektov v državah zunaj EU.
Poslovodenje in financiranje
Evropska komisija finančno poslovodenje sklada poveri EIB na podlagi mandata v imenu EU. Sklad se financira iz:
- možnosti letnega plačila iz splošnega proračuna EU (po potrebi),
- obresti na investirana sredstva sklada,
- izterjanih zneskov v primeru zamude dolžnikov.
Uredbo spreminja Uredba (EU) 2018/409, ki je dodala četrti vir financiranja: prihodke iz premij za tveganje*, ustvarjene iz financiranj EIB, za katera EU zagotovi jamstvo, ki se povrne.
Ciljni znesek in letni prenos
- Ciljni znesek se nanaša na višino sredstev, ki so potrebna za izpolnitev poslanstva sklada. Ciljni znesek znaša 9 % skupnih neplačanih obveznosti EU do virov sredstev* iz vsakega posojila ali jamstva, povečanih za neplačane zapadle obresti.
- Uredba (EU) 2018/409 je uvedla spremembo, v skladu s katero se, če znesek sklada presega 10 % skupnih neplačanih obveznosti EU do virov sredstev, presežek plača nazaj v splošni proračun EU. To se stori zaradi boljše zaščite splošnega proračuna EU pred morebitnim dodatnim tveganjem neizpolnjevanja obveznosti odplačila pri financiranjih EIB, namenjenih obravnavanju vprašanj migracij.
- Letni prenos iz proračuna EU v sklad se izračuna na osnovi razlike med ciljnim zneskom ter zneskom neplačanih posojil in jamstev. Razlika med ciljnim zneskom in vrednostjo neto premoženja sklada se plača v sklad iz splošnega proračuna EU ali pa iz sklada v proračun EU v primeru presežka v skladu.
- Znesek oblikovanja rezervacij* se izračuna na začetku leta „n“ na podlagi posojil in jamstev, izdanih v preteklem finančnem letu („n–1“). Tako izračunani znesek se vpiše v proračun za leto n+1. Med datumom zapadlosti terjatev in dejanskim financiranjem sklada je torej približno dveletni zamik.
Poročanje
Obveznosti Komisije:
- do 30. junija 2019 posreduje neodvisno zunanjo oceno prednosti in slabosti tega, da se finančno poslovodenje s sredstvi sklada in Evropskega sklada za trajnostni razvoj poveri Komisiji, EIB ali obema;
- predloži letno poročilo o predstavitvi finančnega stanja in informacijah o delovanju sklada na koncu preteklega koledarskega leta, vključno s podrobnimi informacijami o preostali glavnici posojil, za katera so bila dana jamstva, ali premoženju sklada v preteklem koledarskem letu, in tudi spoznanji in izkušnjami. Poročilo bi moralo vsebovati tudi informacije o finančnem poslovodenju, uspešnosti in tveganju sklada na koncu preteklega koledarskega leta. Za leto 2019 in vsako tretje leto zatem mora poročilo vključevati tudi oceno ustreznosti 9 % cilja in 10 % praga za sklad.
OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?
Uredba (ES, Euratom) št. 480/2009 se uporablja od 30. junija 2009.
Uredba o spremembi (EU) 2018/409 se uporablja od 8. aprila 2018.
OZADJE
Več informacij je na voljo na strani:
KLJUČNI POJMI
Premije za tveganje: premija za tveganje je vsak donos vlagatelja, ki presega ocenjeno netvegano stopnjo (tj. stopnjo donosa za teoretično netvegano naložbo, kot je državna obveznica). Če znašata, na primer, ocenjeni donos naložbe 12 % in netvegana stopnja 2 %, je premija za tveganje 10 %.
Neplačane obveznosti do virov sredstev: glavnica, ki je bila posojena, vendar ni bila poplačana.
Znesek oblikovanja rezervacij: rezervirani znesek za kritje prihodnjih obveznosti.
GLAVNI DOKUMENT
Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 480/2009 z dne 25. maja 2009 o ustanovitvi Jamstvenega sklada za zunanje ukrepe (Kodificirana različica) (UL L 145, 10.6.2009, str. 10–14).
Nadaljnje spremembe Uredbe (ES, Euratom) št. 480/2009 so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
POVEZANI DOKUMENTI
Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o Jamstvenem skladu za zunanje ukrepe in njegovem upravljanju v letu 2015 (COM(2016) 439 final z dne 5. julija 2016).
Zadnja posodobitev 25.10.2019