Komitologija

Izraz „komitologija“ se nanaša na vrsto postopkov, s katerimi Evropska komisija izvaja izvedbena pooblastila, ki jih nanjo prenese zakonodajalec Evropske unije (EU) s pomočjo odborov predstavnikov iz držav članic EU.

V skladu s členom 291 Pogodbe o delovanju Evropske unije lahko zakonodajalec EU Komisijo pooblasti za sprejem „izvedbenih aktov“ s posebnimi pravili, zapisanimi v zakonodajnem aktu („temeljni akt“). To se naredi, kadar je treba vzpostaviti enotne pogoje za izvedbo prava EU namesto, da bi pustili, da ga vsaka država članica izvaja po svoje, morda celo na nasprotujoče načine.

Praktična pravila in splošna načela, ki jih je treba upoštevati pri komitologiji, so določena v Uredbi (EU) št. 182/2011 („uredba o komitologiji“). V skladu s tem se Komisija o osnutku izvedbenih aktov posvetuje z odborom, sestavljenim iz predstavnikov vseh držav članic, ki mu predseduje Komisija. Ti odbori uporabljajo dve vrsti postopkov:

Ta postopka se razlikujeta po glasovalnih pravilih in načinu, kako glasovi vplivajo na možnosti Komisije za sprejem zadevnega izvedbenega akta. Postopek za zadevni akt izbere zakonodajalec EU, izbira pa je odvisna od vrste izvedbenih pooblastil, ki so določena v temeljnem aktu (uredbi, direktivi ali sklepu).

GLEJ TUDI: