Proračun EU je naložbeni proračun, ki združuje vire in jih usmerja k projektom v skladu s političnimi prednostnimi nalogami EU. Obsega vse prihodke in odhodke EU. EU sprejema odločitev v skladu s svojim dolgoročnim proračunskim okvirjem, imenovanim večletni finančni okvir (MFF), vsakih 7 let. Kot je določeno v Lizbonski pogodbi (člen 312 Pogodbe o delovanju Evropske unije), večletni finančni okvir določa najvišje letne zneske (zgornje meje) za porabo EU kot celote in za glavna področja porabe (razdelki). Trenutni večletni finančni okvir traja od leta 2021 do 2027.
Proračun EU se financira iz več virov prihodkov, znanih kot „lastna sredstva“ EU (carine, delež bruto nacionalnega dohodka vsake države EU, delež prejemkov od davka na dodano vrednost držav EU in od 1. januarja 2021 novo lastno sredstvo, ki temelji na količini nereciklirane odpadne plastične embalaže).
Vsakih 7 let se Evropski parlament in Svet na podlagi predloga Komisije pogajata o večletnem finančnem okviru in o tem, kako bo denar razdeljen med porabna področja. Evropski parlament in Svet se vsako leto dogovorita o višini letnega proračuna in prednostnih nalogah porabe za naslednjih 12 mesecev.
Za financiranje okrevanja po koronavirusu se je EU dogovorila o obnovitvenem načrtu NextGenerationEU v vrednosti 750 milijard EUR, ki bo dopolnil dolgoročni proračun za obdobje 2021–2027. Za financiranje si bo EU sposodila sredstva na trgih.
GLEJ TUDI