Varstvo potrošnikov – zastopniške tožbe

 

POVZETEK:

Direktiva (EU) 2020/1828 o zastopniških tožbah za varstvo kolektivnih interesov potrošnikov in razveljavitvi Direktive 2009/22/ES

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Direktiva pooblašča organizacije ali javne organe, ki jih imenujejo države članice Evropske unije (EU), da zahtevajo opustitvene ukrepe ali ukrepe za povrnitev škode v imenu skupin potrošnikov z zastopniškimi tožbami (vključno s čezmejnimi zastopniškimi tožbami). To vključuje zahtevanje odškodnine od trgovcev, ki kršijo pravice potrošnikov na področjih kot so finančne storitve potovanja in turizem, energija, zdravje, telekomunikacije in varstvo podatkov, če je to primerno in kot je predvideno v pravu EU ali nacionalnem pravu.

Ker lahko sodni in upravni postopki uspešno in učinkovito služijo kot varstvo kolektivnih interesov potrošnikov, je državam članicam prepuščena odločitev, ali naj bo mogoče zastopniške tožbe vložiti v okviru sodnih postopkov ali upravnih postopkov oziroma obeh, odvisno od ustreznega pravnega področja ali gospodarskega sektorja.

KLJUČNE TOČKE

Kvalificirani subjekti

Države članice imenujejo subjekte, ki bodo imeli možnost vlaganja zastopniških tožb v imenu potrošnikov (kvalificirani subjekti).

Da bi kvalificirani subjekti lahko vlagali zastopniške tožbe v državi članici, v kateri niso imenovani (čezmejne tožbe):

Države članice lahko uporabijo zgoraj navedena merila za kvalificirane subjekte, ki so imenovani vnaprej in lahko vlagajo notranje zastopniške tožbe (v državi članici, ki jih je imenovala). Države članice lahko imenujejo kvalificirane subjekte na ad hoc podlagi za namen vlaganja določenih notranjih zastopniških tožb.

Evropska komisija objavi seznam kvalificiranih subjektov, imenovanih za čezmejne tožbe, na spletnem portalu in ga po potrebi posodobi.

Opustitveni ukrepi

Opustitveni ukrep je začasni ali dokončni ukrep za prenehanje ali prepoved prakse. Oba se lahko uporabita za ustavitev obstoječe prakse ali prepoved skorajšnje prakse. Lahko vključuje (odvisno od nacionalnega prava) tudi obveznost za objavo odločitve sodišča ali izjave o opustitvi dejanja.

Kvalificiranemu subjektu ni treba dokazati dejanske izgube ali škode posameznih potrošnikov, ki jih je prizadela kršitev ali namera ali malomarnost trgovca.

Povrnitev škode

Ukrep za povrnitev škode zavezuje trgovca, da zagotovi sredstva za povrnitev škode, kot so odškodnina, popravilo, zamenjava, znižanje kupnine, odpoved pogodbe ali vračilo plačane kupnine, če je to primerno in kot je predvideno v pravu EU ali nacionalnem pravu.

Države EU morajo zagotoviti, da:

Ta sredstva za povrnitev škode ne vplivajo na morebitna dodatna sredstva, ki niso predmet zastopniške tožbe.

Da bi se izognili nasprotju interesov, kadar financiranje sredstev za povrnitev škode zagotavlja tretja oseba, morajo države članice, ki dovoljujejo to vrsto financiranja, zagotoviti zlasti, da:

Poravnave

Države članice morajo zagotoviti, da:

Stroški postopka

Kazni

Države članice morajo:

Razveljavitev

Direktiva EU) 2020/1828 razveljavlja Direktivo 2009/22/EC (glej povzetek) od 25. junija 2023 dalje.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Veljati je začela 24. decembra 2020. Države članice jo morajo v nacionalno pravo prenesti do 25. decembra 2022 ter jo začeti uporabljati 25. junija 2023.

OZADJE

Direktiva je del svežnja „novega dogovora za potrošnike“.

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva (EU) 2020/1828 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2020 o zastopniških tožbah za varstvo kolektivnih interesov potrošnikov in razveljavitvi Direktive 2009/22/ES (UL L 409, 4.12.2020, str. 1–27).

Nadaljnje spremembe Direktive 2020/1828/EU so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 02.05.2023