Strategija EU za Sirijo

 

POVZETEK:

Skupno sporočilo (JOIN(2017) 11 final) – strategija EU za Sirijo

KAJ JE NAMEN TEGA SKUPNEGA SPOROČILA?

Skupno sporočilo določa elemente za strategijo EU (ki jo mora odobriti Svet) v zvezi s tem, kako lahko EU bolje in odločneje prispeva k iskanju trajne politične rešitve v Siriji v okviru obstoječega okvira, dogovorjenega v ZN.

Sporočilo je najnovejši strateški dokument, ki obravnava sirsko krizo. Je nadaljevanje strategije EU za Sirijo, določene marca 2015 (in pregledane leta 2016) kot del regionalne strategije EU za Sirijo in Irak ter proti grožnji Daeš. Ta dokument je nadaljevanje sporočila iz leta 2013 o celovitem pristopu k sirski krizi.

KLJUČNE TOČKE

Strateški cilji

Sporočilo določa pet strateških ciljev:

Upa se, da bo izpolnjevanje teh strateških ciljev omogočilo varno, dostojno in prostovoljno vračanje beguncev in drugih razseljenih oseb.

Cilji

Sporočilo ocenjuje tveganja in grožnje, ki jih sirska vojna predstavlja za temeljne interese EU ter regionalno in globalno stabilnost. Kot odziv nanje je določila seznam ciljev EU, ki vključujejo:

Ukrepi

Sporočilo za doseganje teh ciljev določa številne ukrepe, ki jih je treba izvajati v tesnem usklajevanju z regionalnimi partnerji in mednarodnimi organizacijami. Ti vključujejo:

Zgodnje načrtovanje obnove in tranzicije

Sporočilo za hitro in učinkovito ukrepanje ob začetku politične tranzicije določa ukrepe, ki zajemajo:

OZADJE

GLAVNI DOKUMENT

Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu – Elementi strategije EU za Sirijo (JOIN(2017) 11 final z dne 14. marca 2017).

POVEZANI DOKUMENTI

Svet sprejel strategijo EU za Sirijo (sporočilo za javnost), 3. april 2017.

Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu in Svetu – Elementi regionalne strategije EU za Sirijo in Irak ter proti grožnji Daeš (JOIN(2015) 2 final z dne 6. februarja 2015).

Skupno sporočilo Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Na poti k celovitemu pristopu EU k sirski krizi (JOIN(2013) 22 final z dne 24. junija 2013).

Zadnja posodobitev 07.12.2017