Prostovoljci EU za humanitarno pomoč

Ta Uredba Evropske unije (EU) opredeljuje pobudo prostovoljcev EU za humanitarno pomoč kot oprijemljiv izraz humanitarnih vrednot EU, ki bo okrepil zmogljivost EU za zagotavljanje humanitarne pomoči glede na potrebe in odpornost ranljivih skupnosti.

AKT

Uredba (EU) št. 375/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi Evropske prostovoljske enote za humanitarno pomoč (pobuda „Prostovoljci EU za humanitarno pomoč“)

POVZETEK

Pobuda prostovoljcev EU je zasnovana za pooblaščanje Evropejcev iz različnih ozadij, da skupaj izkažejo solidarnost z žrtvami nesreč (naravnih nesreč ali nesreč, ki jih povzroča človekovo delovanje, izven EU). S pripravljenostjo na nesreče, zmanjševanjem tveganja zaradi nesreč ter krepitvijo povezave med ukrepi pomoči, obnove in razvoja si pobuda prizadeva za povečanje zmogljivosti EU po svetu za:

Udeleženci

Pri tej pobudi lahko sodelujejo državljani EU, stari 18 let ali več. Sodelujejo lahko tudi državljani različnih pridruženih držav, vključno z državami kandidatkami in partnerskimi državami v okviru sosedske politike EU. Sodelovanje temelji na podlagi dvostranskih sporazumov med EU in temi državami, ki niso članice EU, ki prav tako finančno prispevajo k pobudi.

Usposabljanje in napotitev prostovoljcev

Pobuda za prostovoljce zagotavlja usposabljanje in organizira pripravništva pri humanitarnih organizacijah, na podlagi potreb držav, upravičenih do pomoči.

Programi usposabljanja pripravljajo prostovoljce EU za humanitarno pomoč pred njihovo napotitvijo na teren in jim pomagajo pri pridobivanju posebnega znanja in kompetenc, kot so navedene v Okviru kompetenc.

Te kompetence vključujejo na primer:

Napotitev prostovoljcev EU za humanitarno pomoč na teren je načrtovana v začetku leta 2016. Prostovoljci ne bodo napoteni v operacije, izvajane na območjih oboroženih spopadov.

Pogodba o napotitvi

Pred začetkom morajo prostovoljci z organizacijo pošiljateljico podpisati pogodbo o napotitvi. Ta pogodba vključuje standarde, kot so določitev vloge prostovoljcev, upravljanje uspešnosti, delovne pogoje, pričakovano ravnanje in zmogljivosti učenja.

Organizacije pošiljateljice in gostiteljice prostovoljcev

Organizacije pošiljateljice in gostiteljice morajo s samooceno dokazati, da imajo učinkovito politiko oz. prakso, s katero izpolnjujejo potrebne zahteve glede kandidatov za prostovoljce in prostovoljce EU za humanitarno pomoč, ki zajemajo vse standarde in postopke, opredeljene v zakonodaji. Samooceno bo Komisija pregledala v okviru mehanizma za certificiranje. Samo organizacije s certifikatom lahko sodelujejo v pobudi.

Dopolnitev nacionalnih in mednarodnih pobud za prostovoljstvo

Pobuda prostovoljcev EU za humanitarno pomoč si prizadeva za izogibanje podvajanju in dopolnjevanje drugih pobud in dejavnosti EU ter nacionalnih in mednarodnih projektov.

Spletno prostovoljstvo

Namesto prostovoljnega dela v tujini lahko prostovoljci sodelujejo pri pobudi kar od doma, s prostovoljstvom prek spleta.

Proračun

Proračun pobude prostovoljcev EU za humanitarno pomoč znaša 147,9 milijona EUR za obdobje 2014-2020. Ta finančna sredstva se uporabljajo za izbor, usposabljanje in napotitev prostovoljcev, krepitev zmogljivosti organizacij gostiteljic v državah, upravičenih do pomoči, in podporne ukrepe.

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Uredba (EU) št. 375/2014

25.4.2014

-

OJ L 122, 24.4.2014, pp. 1-17

Nadaljnje spremembe in popravki Uredbe (EU) št. 375/2014 so vključeni v osnovno besedilo. To prečiščeno besedilo ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI AKTI

Delegirana uredba komisije (EU) št. 1398/2014 z dne 24. oktobra 2014 o standardih za kandidate za prostovoljce in prostovoljce EU za humanitarno pomoč (UL L 373, 31.12.2014, str. 8-23)

Izvedbeni uredbi Komisije (EU) št. 1244/2014 z dne 20. novembra 2014 o določitvi pravil za izvajanje Uredbe (EU) št. 375/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi Evropske prostovoljske enote za humanitarno pomoč (pobuda „Prostovoljci EU za humanitarno pomoč“) (UL L 334, 21.11.2014, str. 52-83)

Zadnja posodobitev 17.09.2015