17.6.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 185/32


Novi motiv na nacionalni strani eurokovancev, namenjenih obtoku

(2014/C 185/04)

Image

Eurokovanci, namenjeni obtoku, so zakonito plačilno sredstvo na celotnem euroobmočju. Komisija objavi opis motivov vseh novih eurokovancev, da bi z njim seznanila javnost in vse, ki s kovanci rokujejo (1). V skladu s sklepi Sveta z dne 10. februarja 2009 (2) lahko države članice euroobmočja in države, ki so z Evropsko unijo sklenile monetarni sporazum o izdaji eurokovancev, izdajo obtoku namenjene spominske eurokovance, če izpolnjujejo določene pogoje, zlasti da uporabijo samo kovanec v vrednosti 2 EUR. Takšni kovanci imajo enake tehnične lastnosti kot ostali dvoeurski kovanci, le da je na nacionalni strani kovanca vgraviran spominski motiv z velikim simbolnim pomenom v nacionalnem ali evropskem merilu.

Država izdajateljica : Francija.

Priložnostni motiv : Boj proti aidsu v okviru svetovnega dne boja proti aidsu.

Opis motiva : V sredini kovanca je rdeča pentlja, ki simbolizira boj proti aidsu. Rdeča pentlja, ki je nastala na pobudo skupine umetnikov Visual aids Artists Caucus in ameriškega slikarja Franka Moora, se nosi blizu srca, da simbolizira solidarnost z obolelimi za aidsom, in ima obliko obrnjene črke V. Zamisel pa je, da se pentlja en dan nosi v obliki črke V, ki pomeni zmago nad boleznijo. V sredini kovanca so tri pentlje. Ena je v običajnem položaju in bo na različicah prestrežencev (BU) in polirancev (PROOF) obarvana rdeče. Drugi dve pentlji sta obrnjeni in nakazujeta dve črki V, kar še bolj okrepi simboliko tako želene zmage nad boleznijo. Na vrhu kovanca je naveden datum 1. december, ki so ga Združeni narodi razglasili za svetovni dan boja proti aidsu.

Na obročku je dvanajst zvezd evropske zastave.

Obseg izdaje : 3 milijoni kovancev.

Datum izdaje : November 2014.


(1)  Za vse motive na nacionalnih straneh kovancev, ki so bili izdani leta 2002, glej UL C 373, 28.12.2001, str. 1.

(2)  Glej sklepe Sveta za ekonomske in finančne zadeve z dne 10. februarja 2009 in Priporočilo Komisije z dne 19. decembra 2008 o skupnih smernicah za nacionalne strani in izdajo eurokovancev, namenjenih obtoku (UL L 9, 14.1.2009, str. 52).