31.3.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 99/31


Razpis za prijavo interesa za znanstvene strokovnjake za morebitno članstvo v znanstvenih svetih in znanstvenem odboru Evropske agencije za varnost hrane (Parma, Italija)

2011/C 99/06

Svet za zdravje in zaščito živali (AHAW);

Svet za živilske aditive in hranilne vire, dodane živilom (ANS);

Svet za biološke dejavnike tveganja (BIOHAZ);

Svet za snovi v stiku z živili, encime, arome in pomožna tehnološka sredstva (CEF);

Svet za onesnaževala v živilski verigi (CONTAM);

Svet za dodatke in izdelke ali snovi, ki se uporabljajo v živalski krmi (FEEDAP);

Svet za gensko spremenjene organizme (GMO);

Svet za dietetične izdelke, prehrano in alergije (NDA);

Svet za zdravje rastlin (PLH);

Svet za fitofarmacevtska sredstva in njihove ostanke (PPR);

Znanstveni odbor (SC)

Ref.: EFSA/E/2011/001

1.   Predmet razpisa

Razpis je namenjen znanstvenikom, ki bi želeli postati člani znanstvenega odbora Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) ali enega od znanstvenih svetov agencije EFSA za: zdravje in zaščito živali (AHAW), živilske aditive in hranilne vire, dodane živilom (ANS), biološke dejavnike tveganja (BIOHAZ), snovi v stiku z živili, encime, arome in pomožna tehnološka sredstva (CEF), onesnaževala v živilski verigi (CONTAM), dodatke in izdelke ali snovi, ki se uporabljajo v živalski krmi (FEEDAP), gensko spremenjene organizme (GMO), dietetične izdelke, prehrano in alergije (NDA), zdravje rastlin (PLH), fitofarmacevtska sredstva in njihove ostanke (PPR).

Sedanji člani znanstvenega odbora in osmih znanstvenih svetov (vseh razen svetov ANS in CEF) imajo triletni mandat, ki se bo iztekel sredi leta 2012. Novi člani bodo imenovani za naslednji triletni mandat, ki se bo začel sredi leta 2012 in končal sredi leta 2015.

Članom znanstvenih svetov ANS in CEF se bo triletni mandat začel sredi leta 2011 in končal sredi leta 2014. Novi člani za zapolnitev prostih delovnih mest v teh svetih se lahko imenujejo z rezervnega seznama, oblikovanega na podlagi tega razpisa. Isti rezervni seznam se lahko uporabi tudi za imenovanje novih članov znanstvenih svetov ANS in CEF za naslednji triletni mandat, ki se bo začel sredi leta 2014 in končal sredi leta 2017.

Strokovnjaki, vključeni na sedanje rezervne sezname, to je rezervne sezname, oblikovane na podlagi razpisov EFSA/E/2009/001 („rezervni seznam za leto 2009“) ter EFSA/E/2010/001 in EFSA/E/2010/002 („rezervni seznam za leto 2011“), morajo predložiti novo prijavo na novi razpis, če želijo biti obravnavani za članstvo v znanstvenem odboru ali znanstvenih svetih v letu 2012, ali če želijo biti vključeni na rezervni seznam za leto 2012.

Rezervni seznam za leto 2009 in rezervni seznam za leto 2011 se bosta prenehala uporabljati takoj, ko bo oblikovan rezervni seznam za leto 2012.

2.   Evropska agencija za varnost hrane

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) ima ključno vlogo pri oceni tveganja glede varnosti živil in krme v Evropski uniji (EU). V tesnem sodelovanju z nacionalnimi organi in na podlagi odprtega posvetovanja z zainteresiranimi stranmi zagotavlja neodvisne znanstvene nasvete in jasna sporočila o obstoječih in nastajajočih tveganjih, ki temeljijo na najsodobnejših razpoložljivih znanstvenih metodologijah, informacijah in podatkih. Z znanstvenimi nasveti podpira politike in odločitve oseb, odgovornih za obvladovanje tveganja v evropskih institucijah in državah članicah EU.

Agencija EFSA povezuje najboljše strokovnjake za ocenjevanje tveganj v Evropi na področju varnosti živil in krme, ki za avtonomno in samoupravno organizacijo delujejo neodvisno ter tako zagotavljajo evropskim institucijam in državam članicam znanstveno svetovanje, ki ustreza najvišjim standardom.

Zavezana je temeljnim standardom znanstvene odličnosti, odprtosti, preglednosti, neodvisnosti in odzivnosti. Ker deluje neodvisno, odprto in pregledno, zagotavlja najboljše znanstvene nasvete in tako prispeva h krepitvi evropskega sistema za varnost živil in krme.

Več informacij o agenciji EFSA je na voljo v ustanovni uredbi agencije na spletni strani:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2002R0178:20090807:EN:PDF

3.   Znanstveni sveti in znanstveni odbor agencije EFSA

Znanstveni odbor in znanstveni sveti pripravljajo znanstvena mnenja agencije in po potrebi druge nasvete s svojega področja in v skladu s svojimi pristojnostmi. Pripravljajo znanstvena mnenja in nasvete, namenjene osebam, odgovornim za obvladovanje tveganja. S tem pomagajo zagotoviti znanstveno podprte temelje za oblikovanje evropskih politik in zakonodaje ter podpirajo pri odločanju osebe, odgovorne za obvladovanje tveganja.

Znanstvene svete običajno sestavlja enaindvajset (21) neodvisnih znanstvenih strokovnjakov. Znanstveni odbor sestavljajo predsedniki vseh znanstvenih svetov in šest (6) drugih znanstvenih strokovnjakov.

Člani znanstvenega odbora in znanstvenih svetov so imenovani za triletni mandat, ki se lahko dvakrat podaljša. Od njih se pričakuje, da se udeležujejo in dejavno prispevajo k zasedanjem znanstvenega odbora ali znanstvenih svetov, na katerih se sprejemajo mnenja, znanstvena poročila ali navodila.

Ta znanstvena mnenja, poročila ali navodila so objavljena v mesečni publikaciji EFSA Journal, ki je navedena v bibliografskih podatkovnih zbirkah, ki se nanašajo na delo agencije EFSA.

Kandidati naj upoštevajo Prilogo I, objavljeno na spletni strani agencije EFSA, v kateri je na voljo podroben opis pristojnosti znanstvenega odbora in znanstvenih svetov.

Kandidati naj pri pripravi prijav natančno upoštevajo Prilogo I. Pri ocenjevanju, ali izpolnjujejo izbirne zahteve (glej oddelek 5 spodaj), bo ustrezno upoštevana primernost profilov kandidatov glede na pristojnosti znanstvenega odbora ali znanstvenih svetov.

Več informacij o izboru članov znanstvenega odbora in znanstvenih svetov je na voljo v dokumentu „Sklep izvršnega direktorja o izboru članov znanstvenega odbora, znanstvenih svetov in zunanjih strokovnjakov“:

http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/expertselection.pdf

Več informacij o ustanovitvi in delovanju znanstvenih svetov in njihovih delovnih skupin je na voljo v dokumentu „Sklep upravnega odbora o ustanovitvi in delovanju znanstvenega odbora, znanstvenih svetov in njihovih delovnih skupin“:

http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/paneloperation.pdf

4.   Vloga članov znanstvenih svetov in znanstvenega odbora agencije EFSA

Člani znanstvenega odbora in znanstvenih svetov so izkušeni in neodvisni znanstveniki, izbrani in imenovani v skladu s pravili agencije EFSA in ustanovno uredbo agencije EFSA.

Člani znanstvenega odbora in znanstvenih svetov bodo morali v svojem mandatu opravljati naslednje naloge:

prispevati k razpravi, pripravi in sprejemanju znanstvenih mnenj znanstvenega sveta in/ali znanstvenega odbora in njunih delovnih skupin;

zagotavljati znanstvene nasvete o zadevah, ki so v pristojnosti znanstvenega sveta in/ali znanstvenega odbora;

zagotavljati nasvete o vodenju in organizaciji znanstvenih dejavnosti znanstvenega sveta in/ali znanstvenega odbora.

Člani znanstvenega odbora in znanstvenih svetov so lahko izbrani za predsednike, podpredsednike in poročevalce znanstvenega odbora, znanstvenih svetov in njihovih delovnih skupin v skladu z odločbo upravnega odbora agencije EFSA (1) o ustanovitvi in delovanju znanstvenega odbora in znanstvenih svetov.

Splošni pogoji:

 

Člani znanstvenih svetov in znanstvenega odbora se morajo udeleževati dvodnevnih zasedanj, ki po navadi potekajo v Parmi v Italiji. Ta zasedanja potekajo od šest- do desetkrat na leto.

 

Od članov znanstvenih svetov in znanstvenega odbora se tudi pričakuje, da po potrebi sodelujejo na nekaterih zasedanjih delovnih skupin, ki jih ustanovijo znanstveni sveti ali znanstveni odbor. Ta zasedanja običajno potekajo od šest- do trinajstkrat na leto.

 

Udeležba na zasedanjih znanstvenih svetov, znanstvenega odbora ali delovnih skupin zahteva nekaj pripravljalnega dela, vključno s predhodnim branjem in pripravo osnutkov dokumentov. Zasedanja potekajo v angleščini, v angleščini pa je tudi večina dokumentov.

 

Kandidati se morajo zavezati, da bodo – če bodo imenovani – sodelovali v dejavnostih znanstvenega odbora ali znanstvenih svetov.

 

Agencija EFSA bo v skladu s svojimi finančnimi pravili članom krila potne stroške, dnevnice in stroške nastanitve. Za vsako celodnevno zasedanje bo izplačano posebno nadomestilo (2).

5.   Izbirni postopek

Kandidati morajo v obrazcu za prijavo po prednostnem vrstnem redu navesti največ tri (3) znanstvene svete in/ali znanstveni odbor, za članstvo v katerih se prijavljajo.

Člani, ki so ravnokar končali tri zaporedne mandate v znanstvenem odboru, se lahko prijavijo za članstvo v znanstvenem svetu. Prav tako se lahko člani, ki so ravnokar končali tri zaporedne mandate v znanstvenem svetu, prijavijo za članstvo v znanstvenem odboru ali nekem drugem znanstvenem svetu.

Zahteve

A.   Merila o izpolnjevanju pogojev

Šteje se, da kandidati izpolnjujejo pogoje, če so izpolnjene naslednje zahteve:

(i)

raven izobrazbe, ki ustreza najmanj štiriletnemu (4) univerzitetnemu študiju, zaključenemu z diplomo, z enega od naslednjih področij: agronomija/kmetijske vede, prehrana živali, biokemija, biologija, kemija, ekotoksikologija, okoljske znanosti, epidemiologija, mikrobiologija živil, živilska tehnologija, medicina, naravoslovne vede, medicina dela, farmakologija, farmacija, javno zdravje, toksikologija, veterina in povezanih področij;

(ii)

poleg zgoraj navedenega najmanj deset (10) let delovnih izkušenj, ki ustrezajo pristojnostim izbranega(-ih) sveta(-ov) in so bile pridobljene po zahtevani diplomi;

(iii)

odlično znanje angleškega jezika (3);

(iv)

kandidati morajo podrobno, točno in v celoti izpolniti izjavo o interesih, vključeno v prijavo (4). Upoštevajte, da bo prijava zavrnjena, če ta del obrazca ne bo v celoti izpolnjen (5);

(v)

kandidati morajo biti državljani države članice Evropske unije (EU), države Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA) ali države kandidatke za vstop v EU. Prijavijo se lahko tudi strokovnjaki iz tretjih držav, ki pa bodo za članstvo v znanstvenem odboru ali znanstvenih svetih obravnavani le, če med državljani EU, držav EFTE ali držav kandidatk za vstop v EU ne bomo našli zahtevane ravni strokovnega znanja.

B.   Izbirna merila – ocenjevanje

Med prijavami, ki bodo ustrezale pogojem za izbor (glej oddelek 5.A), bo agencija EFSA opravila primerjalno oceno na podlagi spodaj navedenih izbirnih meril.

Kandidatom se svetuje, naj izpolnijo vse rubrike na obrazcu za prijavo s potrebnimi informacijami in dokazi, saj bo to podlaga za ocenjevanje.

Ocenjevanje vseh prijav, za katere se šteje, da izpolnjujejo pogoje, bo potekalo na podlagi lestvice točkovanja od 0 (nič) do 5 (pet) za vsako od spodaj navedenih izbirnih meril. Za upoštevanje relativnega pomena različnih izbirnih meril bo dodeljen koeficient ponderiranja (za znanstveni odbor so določeni posebni koeficienti). Vsaka prijava bo ocenjena s številom točk od 0 (nič) do 100 (sto).

Upoštevana bodo naslednja izbirna merila:

izkušnje pri opravljanju znanstvenih ocen tveganja in/ali zagotavljanju znanstvenih nasvetov na področjih, povezanih z varnostjo živil in krme na področjih pristojnosti in strokovnega znanja znanstvenega odbora ali izbranega znanstvenega sveta (za znanstvene svete največ 25 od 100 točk – koeficient ponderiranja 5; za znanstveni odbor največ 30 od 100 točk – koeficient ponderiranja 6);

dokazana strokovna odličnost na enem ali po možnosti več področjih, povezanih s področjem pristojnosti znanstvenega odbora ali izbranega znanstvenega sveta (za znanstvene svete največ 20 od 100 točk – koeficient ponderiranja 4; za znanstveni odbor največ 15 od 100 točk – koeficient ponderiranja 3);

dokazane izkušnje na področju strokovnega ocenjevanja znanstvenih del in publikacij na področjih, povezanih s področjem pristojnosti znanstvenega odbora ali izbranega znanstvenega sveta (največ 15 od 100 točk – koeficient ponderiranja 3);

sposobnost analiziranja zahtevnih informacij in dokumentacije, ki pogosto prihajajo s številnih znanstvenih področij in virov, ter priprave osnutkov znanstvenih mnenj in poročil (največ 10 od 100 točk – koeficient ponderiranja 2);

strokovne izkušnje v večdisciplinarnem okolju, po možnosti v mednarodnem okolju (največ 10 od 100 točk – koeficient ponderiranja 2);

izkušnje na področju upravljanja projektov, povezanih z znanstvenimi zadevami (največ 10 od 100 točk – koeficient ponderiranja 2);

dokazane komunikacijske spretnosti, ki izhajajo iz izkušenj, pridobljenih pri poučevanju, iz javnih nastopov, dejavne udeležbe na zasedanjih, publikacij (največ 10 od 100 točk – koeficient ponderiranja 2).

Kandidate je mogoče obravnavati za članstvo v znanstvenem odboru ali znanstvenem svetu le, če njihova prijava doseže število točk, ki presega mejo 66 točk (od 100). Agencija EFSA si pridržuje pravico, da se o strokovnih izkušnjah kandidatov, navedenih v njihovi prijavi, posvetuje s tretjimi osebami.

Poleg zgoraj navedenih meril bodo v skladu s postopkom agencije EFSA za opredelitev in reševanje morebitnih navzkrižij interesov (6) pregledane letne izjave o interesih. Pri odločitvi, ali se bo kandidat nadalje ocenjeval, bo upoštevana resnost katerega koli morebitnega navzkrižja interesov.

Več informacij o izboru članov znanstvenega odbora in znanstvenih svetov je na voljo v dokumentu „Sklep izvršnega direktorja o izboru članov znanstvenega odbora, znanstvenih svetov in zunanjih strokovnjakov“:

http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/expertselection.pdf

6.   Rezervni seznam in imenovanje

Kandidate, ki izpolnjujejo pogoje za članstvo v katerem koli znanstvenem svetu ali znanstvenem odboru, je mogoče na predlog izvršnega direktorja agencije EFSA imenovati za člane za triletni mandat na podlagi odločbe upravnega odbora agencije EFSA.

Agencija EFSA si pred imenovanjem pridržuje pravico, da prijavo kandidata, ki se preučuje za članstvo, preveri glede na dokumente in spričevala ter tako potrdi verodostojnost in upravičenost prijave.

Kandidate, ki izpolnjujejo pogoje za članstvo, vendar niso imenovani za člane, je mogoče vključiti na rezervni seznam.

Kandidate je mogoče na podlagi njihovega predhodnega soglasja dodeliti znanstvenemu svetu, tudi če se niso posebej prijavili za članstvo v njem. Poleg tega jih je mogoče povabiti, da kot zunanji strokovnjaki sodelujejo v dejavnostih katerega koli znanstvenega sveta ali znanstvenega odbora ali ene od delovnih skupin znanstvenih svetov in znanstvenega odbora.

Člane znanstvenega odbora ali znanstvenih svetov je mogoče nadomestiti ali – glede na okoliščine – povečati njihovo število. Nadomestni ali novi člani bodo izbrani z rezervnega seznama, upravnemu odboru pa jih bo predlagal izvršni direktor po posvetovanju s predsednikom znanstvenega odbora ali zadevnega znanstvenega sveta.

7.   Zbirka podatkov o strokovnjakih

Vsi kandidati, ki izpolnjujejo pogoje, bodo vabljeni, naj se prijavijo v zbirko podatkov o strokovnjakih agencije EFSA.

Več informacij o zbirki podatkov o strokovnjakih agencije EFSA je na voljo na spletni strani:

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_1178712806106.htm

8.   Neodvisnost ter izjave o zavezi in interesih

Člani znanstvenega odbora in znanstvenih svetov so imenovani osebno. Kandidati morajo predložiti izjavo, da bodo delovali neodvisno od morebitnih zunanjih vplivov, in izjavo o interesih, za katere bi se lahko štelo, da vplivajo na njihovo neodvisnost (glej merilo o izpolnjevanju pogojev iv). Kandidati so odgovorni za vsebino predložene izjave, ki jo bo agencija EFSA ocenila v skladu s postopkom agencije EFSA za opredelitev in reševanje morebitnih navzkrižij interesov.

Spodnja primera ponazarjata, kaj se šteje za navzkrižje interesov:

—   primer 1: član nekega znanstvenega sveta je lastnik delnic v več družbah, ki proizvajajo ali tržijo izdelke, katerih varnost ocenjuje prav ta znanstveni svet/odbor;

—   primer 2: člana nekega znanstvenega sveta najame združenje proizvajalcev kot neodvisnega svetovalca za znanstveno svetovanje o natanko teh izdelkih, katerih varnost ocenjuje prav ta znanstveni svet/odbor.

Več informacij o izjavah o interesih je na voljo na spletni strani:

 

Politika agencije EFSA o izjavah o interesih

http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/doipolicy.pdf

 

Navodila o izjavah o interesih

http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/doiguidance.pdf

 

Postopek za opredelitev in reševanje morebitnih navzkrižij interesov

http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/doiconflicts.pdf

9.   Enake možnosti

Agencija EFSA pri svojih postopkih veliko pozornosti namenja načelu enakih možnosti.

10.   Predložitev prijav

Kandidati morajo prijavo skupaj z izjavo o interesih poslati elektronsko prek spletne strani agencije EFSA: http://www.efsa.europa.eu

Prijave so veljavne samo, če so predložene na ustrezno izpolnjenem elektronskem obrazcu za prijavo. Prijave, poslane s priporočeno pošto, bodo izjemoma sprejete ob resni okvari spletnega informacijskega sistema.

Prijave, poslane po elektronski pošti, ne bodo upoštevane.

Kandidate prosimo, naj prijavni obrazec izpolnijo v angleškem jeziku, kar bo olajšalo postopek izbire kandidatov.

Vsi kandidati bodo o izidu izbirnega postopka obveščeni po pošti.

Osebni podatki, ki jih agencija EFSA zahteva od kandidatov, bodo obdelani v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (7).

Namen obdelave podatkov je preučitev prijav za članstvo v znanstvenem odboru ali znanstvenih svetih agencije EFSA.

11.   Rok za oddajo prijav

Prijave je treba poslati najpozneje do 31. maja 2011 opolnoči (lokalni čas, GMT + 1). Pri prijavah, poslanih s priporočeno pošto, bo kot dokaz veljal poštni žig.

Zavedati se je treba, da ima lahko računalniški sistem zaradi zelo velikega števila prijav, ki jih prejemamo, ob približevanju roka za oddajo prijav težave pri obdelovanju velikih količin podatkov. Kandidatom zato svetujemo, naj prijavo pošljejo dovolj časa pred iztekom roka za oddajo.

Opomba:

V primeru nedoslednosti ali razlik med angleško različico in katero koli drugo jezikovno različico te objave se upošteva različica v angleščini.


(1)  Več informacij je na voljo na spletni strani: http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/paneloperation.pdf

(2)  Več informacij je na voljo na spletni strani: http://www.efsa.europa.eu/efsa_rep/repository/documents/Experts_compensation_guide.pdf

(3)  Šteje se, da „odlično znanje“ ustreza stopnji B2 ali višji stopnji (tj. stopnjama C1 in C2), kot je opredeljeno v referenčnem dokumentu Sveta Evrope za evropsko jezikovno mapo („Skupni evropski referenčni okvir: učenje, poučevanje, ocenjevanje“. Več informacij je na voljo na spletnem naslovu http://www.coe.int/T/DG4/Portfolio/?M=/main_pages/levels.html

(4)  Za več navodil, kako izpolniti izjavo, preberite Navodila o izjavah o interesih, ki so na voljo na spletni strani agencije EFSA na naslovu: http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/doiguidance.pdf

(5)  Glej oddelek 8 tega razpisa Neodvisnost ter izjave o zavezi in interesih.

(6)  Na voljo na spletni strani agencije EFSA na naslovu http://www.efsa.europa.eu/en/keydocs/docs/doiconflicts.pdf

(7)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.