18.12.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

C 437/17


Pritožba, ki jo je OZ vložil 22. septembra 2017 zoper sodbo Splošnega sodišča (šesti senat) z dne 13. julija 2017 v zadevi T-607/16, OZ/Evropska investicijska banka

(Zadeva C-558/17 P)

(2017/C 437/21)

Jezik postopka: angleščina

Stranki

Pritožnik: OZ (zastopnik: B. Maréchal, odvetnik)

Druga stranka v postopku: Evropska investicijska banka

Predlog

Pritožnik Sodišču predlaga, naj:

razveljavi izpodbijano sodbo v zadevi T-607/16 v celoti;

razglasi za nično odločbo dr. Wernerja Hoyerja, predsednika EIB, z dne 16. oktobra 2015, sprejeto v okviru postopka glede dostojanstva na delovnem mestu, uvedenega na predlog OZ z dne 20. maja 2015 v zvezi z nadrejenim F, v katerem je potekala preiskava odbora za preiskave, in razglasi za nično poročilo z dne 14. septembra 2015 v zvezi s predlogom, ki ga je vložil OZ, v katerem je bila pritožba OZ zavrnjena, dodana pa so bila neprimerna priporočila;

naloži EIB plačilo nadomestila za zdravstvene stroške zaradi škode, ki naj bi nastala OZ, v višini (i) 977 EUR (vključno z DDV) in (ii) začasni znesek 5 850 EUR za bodoče zdravstvene stroške;

naloži EIB plačilo odškodnine za nastalo nepremoženjsko škodo v višini 20 000 EUR;

naloži EIB plačilo odvetniških honorarjev za zadevne postopke v višini 35 100 EUR (vključno z DDV);

naloži EIB plačilo stroškov tega pritožbenega postopka in postopka pred Splošnim sodiščem;

odredi, da EIB ponovno začne postopek glede dostojanstva na delovnem mestu in/ali da predsednik EIB izda novo odločbo.

Pritožbeni razlogi in bistvene trditve

Pritožnik Sodišču predlaga, naj razveljavi sodbo Splošnega sodišča z dne 13. julija 2017, OZ/Evropska investicijska banka (zadeva T-607/16), s katero je Splošno sodišče zavrnilo tožbo za razglasitev ničnosti odločbe predsednika EIB z dne 16. oktobra 2015, izdane v okviru postopka preiskave v zvezi z dostojanstvom na delovnem mestu, ki jo je začel OZ s predlogom v zvezi z dostojanstvom na delovnem mestu z dne 20. maja 2015, ki se nanaša na F in obtožbe spolnega nadlegovanja, ki jih je preiskal odbor za preiskave, in v zvezi razglasitvijo ničnosti poročila odbora za preiskave z dne 14. septembra 2015, ki se nanaša na predlog glede dostojanstva na delovnem mestu, ki ga je vložil OZ 20. maja 2015 (v nadaljevanju: sporna odločba in poročilo).

Zadeva se nanaša na obtožbe spolnega nadlegovanja, ki jih je podal OZ v zvezi z nadrejenim F, nadlegovanje pa naj bi potekalo med letoma 2011 in 2014 ter naj bi privedlo do tega, da je OZ 20. maja 2015 začel prvotni postopek glede dostojanstva na delovnem mestu.

V skladu s postopkom glede dostojanstva na delovnem mestu je odbor za preiskave 14. septembra 2014 izdal poročilo, na podlagi katerega je predsednik EIB 16. oktobra 2015 izdal odločbo.

Pritožnik trdi: (i) da je prišlo do več nepravilnosti med postopkom preiskave, zlasti v zvezi s kršitvami pravice OZ do poštenega sojenja (kot izhaja iz člena 6 Evropske konvencije o človekovih pravicah (v nadaljevanju: EKČP) in člena 47 Listine Evropske unije o temeljnih pravicah (v nadaljevanju: Listina)), ter (ii) da tako poročilo kot odločba vsebujeta več elementov, ki niso upoštevni za obravnavanje pritožbe OZ glede spolnega nadlegovanja in se nanašajo na zasebno življenje OZ ter bi jih bilo treba zato odstraniti, ali pa niso upoštevni in presegajo obseg preiskave.

Potem ko je OZ neuspešno poskušal doseči sporazumno rešitev spora, zlasti z uvedbo spravnega postopka na podlagi člena 41 Kadrovskih predpisov Evropske investicijske banke (katerega neuspeh je bil ugotovljen 22. aprila 2016), je prek svojega odvetnika Benoita Maréchala vložil tožbo pri Sodišču za uslužbence Evropske unije za razglasitev ničnosti odločbe in poročila.

Splošno sodišče je s sodbo z dne 13. julija 2017 tožbo zavrnilo. Splošno sodišče je menilo, da Evropska investicijska banka ni ravnala nezakonito glede OZ v okviru postopka za preiskavo spolnega nadlegovanja in je zavrnilo odškodninski zahtevek.

OZ je vložil to pritožbo z obrazložitvijo, da je Splošno sodišče kršilo pravo Evropske unije in poskuša dokazati odgovornost EIB.

Prvi pritožbeni razlog: kršitev postopka glede dostojanstva na delovnem mestu ter člena 6 EKČP in člena 47 Listine: načelo pravice OZ, do poštenega sojenja v skladu s členom 6 Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin in člena 47 Listine o temeljnih pravicah Evropske unije naj bi bilo kršeno med preiskavo pritožbe o spolnem nadlegovanju.

Drugi pritožbeni razlog: kršitev člena 8 EKČP in člena 7 Listine: vključitev neupoštevnih elementov in opomb v poročilo in odločbo predsednika EIB – kršitev pravice OZ do spoštovanja zasebnosti.

Tretji pritožbeni razlog: odrekanja sodnega varstva, ker naj Splošno sodišče ne bi odločalo na podlagi navedenih dejstev in pravne podlage.