Keywords
Summary

Keywords

1. Prosto gibanje oseb – Delavci – Enako obravnavanje – Uveljavljanje sindikalnih pravic – Nacionalna zakonodaja, ki delavcem, državljanom druge države članice Unije ali Evropskega gospodarskega prostora, ne priznava pravice biti izvoljen v poklicne zbornice – Nedopustnost – Utemeljitev na podlagi morebitnega sodelovanja pri izvrševanju javnopravnih pooblastil – Odsotnost

(Člen 39 ES; Sporazum EGP, člen 28; Uredba Sveta št. 1612/68, člen 8)

2. Mednarodni sporazumi – Sporazumi o pridružitvi ali o sodelovanju Skupnosti – Prosto gibanje oseb – Delavci – Enako obravnavanje – Uveljavljanje sindikalnih pravic – Nacionalna zakonodaja, ki delavcem, državljanom druge države članice Unije ali Evropskega gospodarskega prostora, ne priznava pravice biti izvoljen v poklicne zbornice – Nedopustnost

Summary

1. Država, ki je zavrnila pravico biti izvoljen v organe – odgovorne za zastopanje in obrambo interesov delavcev, kot so poklicne zbornice – državljanom drugih držav članic Evropske unije ali Evropskega gospodarskega prostora, ni izpolnila obveznosti iz člena 39 ES in člena 8 Uredbe Sveta (EGS) št. 1612/68 z dne 15. oktobra 1968 o prostem gibanju delavcev v Skupnosti, kot je bila spremenjena z Uredbo št. 2434/92, ter iz člena 28 Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru.

Taka zakonodaja dejansko nasprotuje temeljnemu načelu prepovedi vsakršne diskriminacije na podlagi državljanstva, na katerem temeljijo omenjene določbe.

Te zakonodaje ne bi bilo mogoče utemeljiti niti s pravno naravo sporne institucije, kot je opredeljena v nacionalnem pravu, niti z dejstvom, da nekatere njene funkcije lahko vključujejo sodelovanje pri izvrševanju pooblastil, ki jih podeljuje javno pravo.

(Glej točke 30, 33, 40, 56 in izrek.)

2. Država članica, ki je zavrnila pravico biti izvoljen v organe, odgovorne za zastopanje in obrambo interesov delavcev, kot so poklicne zbornice in sveti delavcev, državljanom tretjih držav, s katerimi je Skupnost sklenila sporazume, ki določajo načelo nediskriminacije v zvezi z delovnimi pogoji v korist delavcev, ki so zakonito zaposleni v državi članici, ni izpolnila obveznosti na podlagi določb teh sporazumov.

Načelo nediskriminacije na podlagi državljanstva, določeno v zadevnih sporazumih, dejansko zahteva, naj vsi delavci, domači državljani ali državljani ene od zadevnih tretjih držav uživajo enake delovne in zaposlitvene pogoje in da lahko predvsem na enak način sodelujejo na volitvah, organiziranih znotraj teh organov. Različno obravnavanje glede na državljanstvo nasprotuje temu temeljnemu načelu.

(Glej točke 48, 49, 56 in izrek.)