Bruselj, 29.4.2021

COM(2021) 209 final

2021/0108(NLE)

Predlog

IZVEDBENI SKLEP SVETA

o dovoljenju Nizozemski, da v skladu s členom 19 Direktive 2003/96/ES uporabi znižano stopnjo obdavčitve za električno energijo, neposredno zagotovljeno plovilom med privezom v pristanišču


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Obdavčitev energentov in električne energije v Uniji ureja Direktiva Sveta 2003/96/ES z dne 27. oktobra 2003 o prestrukturiranju okvira Skupnosti za obdavčitev energentov in električne energije 1 (v nadaljnjem besedilu: direktiva o obdavčitvi energije ali Direktiva).

V skladu s členom 19(1) Direktive, poleg določb zlasti iz členov 5, 15 in 17, lahko Svet na predlog Komisije kateri koli državi članici soglasno dovoli uvedbo nadaljnjih izjem ali znižanj ravni obdavčitve zaradi upoštevanja posebnih politik.

Nizozemska je zaprosila za dovoljenje, da za obdobje šestih let uporabi znižano stopnjo obdavčitve za električno energijo z obale, ki se dobavlja napravam za oskrbo z električno energijo plovil med privezom, razen plovil za zasebne namene. Cilj tega predloga je odobriti navedeno dovoljenje z odstopanjem, veljavnim, kot je bilo zaprošeno, do 30. junija 2027.

Nizozemski organi so z dopisom z dne 10. avgusta 2020 Komisijo obvestili, da nameravajo ukrep izvesti.

Nizozemska želi pridobiti dovoljenje za uporabo znižane davčne stopnje v višini 0,50 EUR/MWh, ki ustreza najnižji stopnji obdavčitve za dobavo električne energije napravam, ki električno energijo v celoti ali skoraj v celoti (90 % ali več) dobavljajo plovilom, ki niso plovila za zasebne namene. Da se zagotovi pravilna uporaba znižane stopnje, se bo znižana stopnja uporablja le, če bo naprava neposredno priključena na električno omrežje.

Zahteva se obdobje veljavnosti od 1. januarja 2021 do 30. junija 2027, kar je v okviru najdaljšega dopustnega obdobja v skladu s členom 19 direktive o obdavčitvi energije.

Namen tega znižanja je zagotoviti gospodarsko spodbudo za uvedbo in uporabo električne energije z obale, da bi se prispevalo k trajnostnim pristaniščem in trajnostnemu pomorskemu prometu ter da bi se zmanjšalo onesnaževanje zraka v pristaniških mestih, izboljšala kakovost zraka v lokalnem okolju in zmanjšal hrup v korist zdravja prebivalcev.

Cilj ukrepa, ki naj bi ga uporabila Nizozemska, je tudi zmanjšati splošni vpliv vodnega prometa na okolje.

Nizozemska želi z ukrepom, ki ga je zahtevala, zagotoviti spodbudo za uporabo električne energije z obale, ki pomeni manjše onesnaževanje v primerjavi s proizvodnjo električne energije na krovu plovil med privezom v pristanišču. Kot je navedeno v zahtevku, bo znižana stopnja za upravičence znašala 0,50 EUR/MWh. To je najnižja stopnja za električno energijo, kot je določena v členu 10(1) in Preglednici C Priloge I k Direktivi. Zaradi degresivne strukture davka na energijo bo relativna prednost večja za upravljavce (in uporabnike) naprav z relativno nizko porabo.

Po drugi strani morajo države članice v skladu s členom 14(1)(c) direktive o obdavčitvi energije iz obdavčitve izvzeti energente, ki se uporabljajo za proizvodnjo električne energije na krovu plovil med privezom v pristaniščih, in električno energijo, proizvedeno na krovu plovil. Izjeme se lahko v skladu s členom 15(1)(f) Direktive uporabljajo tudi v primeru energentov, ki se uporabljajo za proizvodnjo električne energije na krovu plovil za plovbo po celinskih plovnih poteh, in električne energije, proizvedene na krovu plovil, kar je bilo preneseno v nizozemsko pravo.

Nizozemski organi so navedli, da se znižanje davka uporablja za vse ladje, razen za plovila za zasebne namene, kar pomeni, da lahko znižanje davka izkoristijo vse ladje, ki plujejo v komercialne namene, ne glede na velikost ali zastavo. V nekaterih pristaniščih velja prepoved uporabe generatorjev za plovbo po celinskih plovnih poteh.

Kot je navedeno v zahtevku, večina od približno 12 500 nacionalnih in mednarodnih plovil za plovbo po celinskih plovnih poteh v tem sektorju uporablja električno energijo z obale, ki je na voljo v večini privezov vzdolž glavnih koridorjev. V pomorskem sektorju je trenutno zelo malo naprav za oskrbo z električno energijo z obale, pri čemer je uporaba s strani večjih morskih ladij omejena na eno ladjo za prevoz vozil in na ribiške ladje (plovila z vlečno mrežo) v pristaniščih Scheveningen in IJmuiden. Vendar nizozemski organi načrtujejo povečanje razpoložljivosti električne energije z obale za morske ladje.

Ukrep ni na voljo podjetjem v finančnih težavah ali podjetjem, katerim je izdan nalog za izterjavo na podlagi predhodnega sklepa Komisije, s katerim je bil ukrep pomoči razglašen za nezakonitega in nezdružljivega z notranjim trgom.

Letni proračunski odhodki so ocenjeni na 1 milijon EUR.

Nizozemska je zahtevala izdajo dovoljenja od 1. julija 2021 do 30. junija 2027, kar je v okviru najdaljšega dopustnega obdobja v skladu s členom 19(2) Direktive.

Nizozemska želi z znižanjem davka zadevne upravljavce spodbuditi k razvoju in uporabi električne energije z obale, da bi se zmanjšale emisije v zrak, hrup s plovil med privezom zaradi zgorevanja goriv ter emisije CO2. Uporaba znižane davčne stopnje bi okrepila konkurenčnost električne energije z obale v primerjavi z uporabo bunker goriv na krovu, ki je oproščena davka.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Obdavčitev električne energije ureja Direktiva 2003/96/ES (direktiva o obdavčitvi energije), zlasti člen 10 Direktive. Člen 14(1)(c) določa obvezno oprostitev davka za energente za plovbo in za električno energijo, proizvedeno na krovu plovila. Členi 5, 15 in 17 določajo možnost, da države članice uporabijo različne stopnje obdavčitve, vključno z izjemami in zmanjšanji, za nekatere uporabe električne energije. Vendar takšne določbe ne določajo zmanjšanja obdavčitve električne energije z obale.

Ukrep pomeni državno pomoč in spada na področje zakonodaje EU o tej zadevi, zlasti Uredbe Komisije (EU) št. 651/2014 2 .

Določbe direktive o obdavčitvi energije

Prvi pododstavek člena 19(1) Direktive se glasi:

„Razen določb prejšnjih členov, zlasti členov 5, 15 in 17, lahko Svet, na predlog Komisije, državi članici soglasno dovoli uvedbo nadaljnjih izjem ali znižanj zaradi upoštevanja posebnih politik.

Nizozemski organi si z navedenim znižanjem davka prizadevajo spodbujati okoljsko manj škodljiv način za dobavo potrebne električne energije ladjam med privezom v pristaniščih in s tem izboljšati kakovost zraka v lokalnem okolju in zmanjšati hrup. Komisija je že priporočila uporabo električne energije z obale kot alternativo proizvodnji električne energije na krovu plovil med privezom in tako prepoznala okoljske prednosti te možnosti 3 . Upravičencem bi se zaračunala najnižja davčna stopnja EU za električno energijo v skladu z direktivo o obdavčitvi energije v višini 0,50 EUR/MWh, kar lahko prispeva k navedenemu cilju politike.

Možnost, da se uvede ugodna davčna obravnava za električno energijo z obale, se lahko predvidi v skladu s členom 19 Direktive, saj je njegov namen omogočiti državam članicam, da uvedejo nadaljnje izjeme ali znižanja zaradi upoštevanja posebnih politik.

Nizozemska je zahtevala, da se ukrep uporablja za najdaljše obdobje, ki ga dovoljuje člen 19(2) Direktive (tj. 6 let). Praviloma bi moralo biti obdobje uporabe odstopanja dovolj dolgo, da ne bi odvrnilo upravljavcev pristanišč in dobaviteljev električne energije od tega, da začnejo ali nadaljujejo potrebne naložbe v naprave za električno energijo z obale. Navedeno obdobje bo zagotovilo največjo možno pravno varnost tudi za upravljavce ladij, ki morajo načrtovati svoje naložbe v opremo na krovu.

Vendar pa odstopanje ne bi smelo ogroziti nadaljnjega razvoja obstoječega pravnega okvira, upoštevati pa bi bilo treba naslednjo revizijo direktive o obdavčitvi energije in možnost, da Svet sprejme pravni akt na podlagi predloga Komisije za spremembo direktive o obdavčitvi energije. Takšna revizija sledi oceni direktive o obdavčitvi energije 4 in sklepom Sveta o okviru EU za obdavčitev energije z dne 28. novembra 2019 5 . Svet je v svojih sklepih Komisijo pozval, naj analizira in oceni možnosti, da bi pravočasno objavila predlog za revizijo direktive o obdavčitvi energije, pa tudi, naj posebno pozornost nameni področju uporabe Direktive, najnižjim stopnjam ter posebnim znižanjem in oprostitvam davkov.

Čeprav se zdi primerno odobriti dovoljenje za zahtevano obdobje, bi morala biti v teh okoliščinah veljavnost odstopanja odvisna od začetka uporabe morebitnih splošnih določb na tem področju v obdobju pred koncem junija 2027.

Pravila o državni pomoči

Znižana davčna stopnja v višini 0,50 EUR/MWh, ki jo predvidevajo nizozemski organi, je enaka najnižji ravni obdavčitve za električno energijo za poslovno uporabo v skladu s členom 10 Direktive 2003/96/ES.

Zdi se, da je ukrep v skladu s členom 44 Uredbe Komisije (EU) št. 651/2014, v katerem so določeni pogoji, pod katerimi se pomoč v obliki znižanja okoljskih davkov v skladu z Direktivo 2003/96/ES lahko izvzame iz obveznosti priglasitve državne pomoči. Vendar v tej fazi ni mogoče ugotoviti, ali so izpolnjeni vsi pogoji iz te uredbe in ali predlog izvedbenega sklepa Sveta ne vpliva na obveznost države članice, da zagotovi skladnost s pravili o državni pomoči, zlasti s tistimi iz Uredbe Komisije (EU) št. 651/2014, če gre za izvzeto pomoč.

Kot je navedeno v njihovem zahtevku, bodo nizozemski organi Komisijo obvestili o ukrepu v 20 delovnih dneh po začetku njegove veljavnosti.

Skladnost z drugimi politikami Unije

Okoljska politika in politika podnebnih sprememb

Zahtevani ukrep se nanaša predvsem na okoljsko politiko in politiko podnebnih sprememb EU. Ker bo ukrep prispeval k zmanjšanju uporabe bunker goriv na krovu plovil v pristaniščih, bo prispeval k cilju izboljšanja kakovosti zraka v lokalnem okolju in zmanjšanja hrupa. Člen 13 Direktive 2008/50/ES o kakovosti zunanjega zraka 6 od držav članic zahteva zagotovitev, da vrednosti nekaterih onesnaževal zraka ostanejo pod mejnimi vrednostmi ter da se spoštujejo ciljne vrednosti in drugi standardi kakovosti zraka, določeni v Direktivi. Zaradi navedenih obveznosti morajo države članice poiskati rešitve za težave, kot so emisije ladij med privezom v pristaniščih, kjer je to ustrezno, pri čemer je možno, da se bo uporaba električne energije z obale v pristaniščih z navedenimi težavami spodbujala kot del skupne strategije za kakovost zraka. Uporaba električne energije z obale se spodbuja tudi z Direktivo (EU) 2016/802 7 , ki ureja vsebnost žvepla v gorivih za plovila. To bi prispevalo tudi k izpolnjevanju zahtev glede usedlin dušika v skladu z Direktivo 92/43/EGS o ohranjanju naravnih habitatov ter prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst. Poleg tega nizozemski organi pričakujejo, da bi se lahko lokalne emisije onesnaževal zraka (NOx, SOx, PM10, PM2,5) iz proizvodnje električne energije na krovu z uporabo električne energije z obale zmanjšale za 95 %.

Ukrep bi spodbudil uporabo električne energije z obale, da bi prispeval k trajnostnim pristaniščem in trajnostnemu ladijskemu prometu. To je v skladu s političnimi ambicijami EU. Uporaba električne energije z obale v evropskih pristaniščih je eden od predlaganih ukrepov za doseganje ambicioznih ciljev, določenih v evropskem zelenem dogovoru.

Ukrep bo verjetno privedel tudi do zmanjšanja emisij CO2, če bo mešanica virov električne energije iz omrežij na kopnem zaradi večje učinkovitosti sistema in drugačnih uporabljenih goriv ogljično manj intenzivna kakor električna energija, proizvedena na krovu z uporabo bunker goriva. V zvezi s tem so nizozemski organi poudarili, da čeprav je dejanski prihranek emisij CO2 odvisen od kakovosti uporabljene električne energije, bi v nizozemski mešanici virov električne energije ocenjen prihranek znašal od 28 % do 67 %, odvisno od obremenitve generatorja, v prihodnosti pa naj bi se ta delež še povečal.

Energetska politika

Ukrep je v skladu z Direktivo 2014/94/EU o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva 8 , ki obravnava vprašanje namestitve naprav za oskrbo z električno energijo z obale v pristaniščih, v katerih obstaja povpraševanje po takih napravah in v katerih stroški niso nesorazmerni glede na koristi, vključno z okoljskimi koristmi. Ukrep se priznava tudi kot cilj skupnega interesa, da se dodeli državna pomoč v skladu s členom 107(1) PDEU 9 .

Pri tem je treba opozoriti, da je pomemben razlog za neugoden konkurenčni položaj električne energije z obale dejstvo, da za alternativo, tj. električno energijo, proizvedeno na krovu plovil v morskih pristaniščih, zdaj velja popolna oprostitev čistega davka: iz obdavčitve ni izvzeto le bunker gorivo, porabljeno za proizvodnjo električne energije, kar ustreza normalnim razmeram iz člena 14(1)(a) Direktive 2003/96/ES, temveč tudi električna energija, proizvedena na krovu plovil (glej člen 14(1)(c) Direktive 2003/96/ES). Slednjo izjemo bi bilo kot tako morda težko uskladiti z okoljskimi cilji Unije, vendar pa upošteva izvedljivost. Obdavčitev električne energije, proizvedene na krovu, bi namreč od lastnika ladje – ki ima pogosto sedež v tretji državi – ali upravljavca zahtevala izjavo o količini porabljene električne energije. V izjavi bi moral biti opredeljen tudi delež električne energije, porabljen v teritorialnih vodah države članice, v kateri je treba plačati davek. Priprava take izjave za teritorialne vode vsake države članice, na katero se izjava nanaša, bi za lastnike ladij pomenila veliko administrativno breme. Podoben razmislek velja za plovbo po celinskih plovnih poteh in neobvezno davčno obravnavo iz člena 15(1)(f) Direktive (ki jo Nizozemska dejansko izvaja). V teh razmerah je lahko upravičeno, da se uporaba električne energije z obale, ki pomeni možnost manjšega onesnaževanja, ne postavlja v slabši položaj in da se Nizozemski dovoli uporaba znižane stopnje obdavčitve.

Prometna politika

Ukrep je v skladu s Priporočilom Komisije 2006/339/ES o spodbujanju uporabe električne energije z obrežja pri ladjah med privezom v pristaniščih Unije 10 ter Sporočilom Komisije „Strateški cilji in priporočila za pomorsko prometno politiko EU“ 11 .

Notranji trg in poštena konkurenca

Z vidika notranjega trga in poštene konkurence ukrep zgolj zmanjšuje obstoječe davčno izkrivljanje med obema konkurenčnima viroma električne energije za ladje med privezom, tj. med proizvodnjo električne energije na krovu in električno energijo z obale, ki ga je povzročila oprostitev davka za bunker goriva.

V zvezi s konkurenco med upravljavci plovil je treba najprej omeniti, da za zdaj le malo plovil uporablja električno energijo z obale na tržni podlagi. Precejšnje izkrivljanje konkurence bi lahko nastalo samo med plovili, ki bi uživala ugodnosti zahtevanega ukrepa na podlagi preusmeritve na električno energijo z obale, in plovili, ki bi še naprej uporabljala proizvodnjo na krovu. Čeprav na natančne napovedi stroškov odločilno vplivajo spremembe cen nafte in jih je zato zelo težko pripraviti, pa najnovejše razpoložljive ocene kažejo, da na splošno celo popolna oprostitev davka v večini primerov ne bi znižala operativnih stroškov električne energije z obale pod raven stroškov proizvodnje električne energije na krovu 12 in zato v nobenem primeru ne bi pomenila znatne konkurenčne prednosti za upravljavce plovil, ki uporabljajo električno energijo z obale, v primerjavi z upravljavci, ki uporabljajo proizvodnjo na krovu. V tem primeru je precejšnje izkrivljenje, kakršno je omenjeno zgoraj, še manj verjetno, saj bo Nizozemska spoštovala najnižjo raven obdavčitve električne energije za poslovno uporabo, predpisano z Direktivo 2003/96/ES.

Poleg tega, kot je bilo že navedeno, upravljavci ladij, ki prejmejo električno energijo z obale, obdavčeno po najnižji ravni, kakor jo določa Direktiva 2003/96/ES, načeloma ne pridobijo gospodarske prednosti v primerjavi z upravljavci, ki ustvarjajo lastno električno energijo na krovu, saj je ta električna energija izvzeta iz obdavčitve. Znižana stopnja za električno energijo z obale bo zmanjšala razliko v davčni obravnavi električne energije z obale in (mineralnih) energentov, ki se uporabljajo za proizvodnjo električne energije, proizvedene na krovu.

Dobavitelji električne energije so dolžni plačati davek na energijo in dajatev za trajnostno energijo (Opslag Duurzame Energie, ODE). V svoji napovedi davka na energijo neposredno uporabljajo znižano stopnjo. Neposredni upravičenci so upravljavci naprav, ki plovilom med privezom dobavljajo električno energijo. Pričakuje se, da bodo upravljavci celotno finančno ugodnost ali del nje prenesli na uporabnike električne energije z obale, ki so lastniki plovil za plovbo po celinskih plovnih poteh in morskih ladij. Obstoječi uporabniki in njihovi predstavniki si bodo še naprej prizadevali, da bodo imele pristaniške uprave interes, da bi električna energija z obale postala finančno privlačna za uporabnike.

Poleg tega bo dostop do električne energije z obale na voljo za zadevne ladje ne glede na njihovo zastavo, torej nacionalni gospodarski subjekti ne bodo ugodneje davčno obravnavani v primerjavi z njihovimi konkurenti iz drugih držav članic EU.

Glede konkurence med pristanišči se lahko pričakuje, da bo morebitni vpliv na trgovino med državami članicami, ki bi lahko nastal, če bi plovila spremenila smer zaradi možnosti uporabe električne energije z obale po znižani davčni stopnji, zanemarljiv. Ker kljub znižanju davka vsaj kratkoročno ni verjetno, da bi, kakor je navedeno zgoraj, uporaba električne energije z obale postala gospodarnejša od proizvodnje električne energije na krovu, tudi ni verjetno, da bi znižanje davka za električno energijo z obale pomembno izkrivljalo konkurenco med pristanišči, ker bi spodbujalo plovila k spremembi poti zaradi te možnosti. Nizozemska meni, da bo izbira pristanišča bolj odvisna od namembnega kraja tovora kakor od stroškov priveza, zmanjšanih zaradi znižanega davka na električno energijo z obale.

Zaradi časovnega okvira, za katerega se predlaga dovoljenje za uporabo znižane davčne stopnje, razen v primeru bistvenih sprememb sedanjega okvira in razmer, ni verjetno, da se bo analiza iz prejšnjih odstavkov spremenila pred datumom izteka tega ukrepa.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Člen 19 Direktive Sveta 2003/96/ES.

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Področje posredne obdavčitve, ki ga obravnava člen 113 PDEU, samo po sebi ni v izključni pristojnosti Evropske unije v smislu člena 3 PDEU.

Vendar ima Svet v skladu s členom 19 Direktive 2003/96/ES v okviru sekundarne zakonodaje izključno pristojnost, da državam članicam dovoli uporabo nadaljnjih izjem ali znižanj v smislu navedene določbe. Zato države članice ne morejo prevzeti te naloge Sveta. Posledično se načelo subsidiarnosti za ta izvedbeni sklep ne uporablja. Vsekakor pa tega dokumenta v skladu s Protokolom št. 2 k Pogodbama ni treba posredovati nacionalnim parlamentom za preverjanje skladnosti z načelom subsidiarnosti, saj ne gre za osnutek zakonodajnega akta.

Sorazmernost

Predlog je v skladu z načelom sorazmernosti. Znižanje davkov ne presega tega, kar je potrebno za doseganje zadevnega cilja.

Izbira instrumenta

Predlagani instrument je izvedbeni sklep Sveta. Člen 19 Direktive 2003/96/ES določa le to vrsto ukrepa.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

Za ta ukrep ni potrebna ocena obstoječe zakonodaje.

Posvetovanja z deležniki

Ta predlog temelji na zahtevku Nizozemske in zadeva le to državo članico.

Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

Strokovno mnenje ni bilo potrebno.

Ocena učinka

Ta predlog se nanaša na dovoljenje posamezni državi članici na njeno zahtevo in ne zahteva ocene učinka.

Informacije, ki jih je predložila Nizozemska, kažejo na to, da bo ukrep imel omejen učinek na davčne prihodke, davčna stopnja za električno energijo z obale pa bo še vedno nad najnižjo ravnjo obdavčitve, ki jo določa Direktiva 2003/96/ES. Nizozemska pričakuje, da bo ukrep imel pozitiven učinek na doseganje njenih okoljskih ciljev in zlasti na izboljšanje kakovosti zraka v lokalnem okolju ter zmanjšanje hrupa v pristaniških mestih.

Natančneje, v skladu z ocenami davčnih izdatkov zaradi ukrepa, ki so jih pripravili nizozemski organi, se za naslednja leta pričakuje izguba v višini 1 milijona EUR na leto.

Obenem pa so lahko okoljske koristi znatne. Nizozemski organi so poudarili, da čeprav je dejanski prihranek emisij CO2 odvisen od kakovosti uporabljene električne energije, bi ocenjen prihranek znašal od 28 % do 67 %, odvisno od obremenitve generatorja, v prihodnosti pa naj bi se ta delež še povečal. Poleg tega nizozemski organi pričakujejo, da bi se lahko lokalne emisije onesnaževal zraka iz proizvodnje električne energije na krovu zmanjšale za 95 %, znatno pa bi se lahko zmanjšali tudi hrup, ravni vibracij in usedline dušika.

Primernost in poenostavitev ureditve

Ukrep ne predvideva poenostavitve. Je rezultat zahtevka Nizozemske in zadeva le to državo članico.

Temeljne pravice

Ukrep ne vpliva na temeljne pravice.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ta ukrep Uniji ne nalaga finančnega ali upravnega bremena. Predlog zato ne vpliva na proračun Unije.

5.DRUGI ELEMENTI

Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

Načrt za izvedbo ni potreben. Ta predlog se nanaša na dovoljenje za znižanje davka za eno samo državo članico na njeno lastno zahtevo. Določeno je za omejeno obdobje do 30. junija 2027. Uporabljena davčna stopnja bo enaka najnižji ravni obdavčitve, določeni v direktivi o obdavčitvi energije. Ukrep je mogoče oceniti v primeru zahtevka za podaljšanje po izteku obdobja veljavnosti.

Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

Za predlog niso potrebni obrazložitveni dokumenti o prenosu.

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

Člen 1 določa, da bo Nizozemski dovoljeno uporabljati znižano stopnjo obdavčitve za električno energijo, ki se neposredno dobavlja plovilom, zasidranim v pristaniščih (v nadaljnjem besedilu: električna energija z obale), razen za plovila za zasebne namene. Davčna stopnja ne sme biti manjša od 0,50 EUR/MWh, kar je najnižja raven obdavčitve električne energije za poslovno uporabo, ki jo določa Direktiva. Za plovila za zasebne namene, kot so opredeljena v drugem pododstavku člena 14(1)(c) Direktive 2003/96/ES, ne bo mogoče dobavljati električne energije po znižani stopnji.

Člen 2 določa, da se zahtevano dovoljenje odobri z učinkom od 1. julija 2021 do 30. junija 2027, kot je zahtevala Nizozemska, v okviru najdaljšega obdobja 6 let, ki ga dovoljuje Direktiva.

2021/0108 (NLE)

Predlog

IZVEDBENI SKLEP SVETA

o dovoljenju Nizozemski, da v skladu s členom 19 Direktive 2003/96/ES uporabi znižano stopnjo obdavčitve za električno energijo, neposredno zagotovljeno plovilom med privezom v pristanišču

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive Sveta 2003/96/ES z dne 27. oktobra 2003 o prestrukturiranju okvira Skupnosti za obdavčitev energentov in električne energije 13 ter zlasti člena 19 Direktive,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Nizozemska je z dopisom z dne 10. avgusta 2020 zaprosila za odobritev uporabe znižane stopnje obdavčitve za električno energijo, ki se neposredno zagotavlja pomorskim plovilom in plovilom za plovbo po celinskih plovnih poteh, zasidranim v pristaniščih (v nadaljnjem besedilu: električna energija z obale), v skladu s členom 19 Direktive 2003/96/ES.

(2)Z nameravano uporabo znižane davčne stopnje si Nizozemska prizadeva dodatno spodbujati uvedbo in uporabo električne energije z obale. Uporaba te električne energije velja za okoljsko manj škodljiv način zadovoljevanja potreb ladij po električni energiji med privezom v pristaniščih v primerjavi z uporabo bunker goriv na teh plovilih.

(3)Ker uporaba električne energije z obale preprečuje emisije onesnaževal zraka, ki izvirajo iz uporabe bunker goriv na plovilih med privezom, prispeva k izboljšanju kakovosti zraka v lokalnem okolju pristaniških mest ter zmanjšanju hrupa. Zaradi posebnih strukturnih razmer v proizvodnji električne energije na Nizozemskem se zlasti pričakuje, da se bodo zaradi uporabe električne energije z obale namesto električne energije, proizvedene z uporabo bunker goriv, zmanjšale emisije CO2, druga onesnaževala zraka in hrup. Zato se pričakuje, da bo ukrep prispeval k doseganju ciljev politike Unije na področju okolja, zdravja in podnebja.

(4)Dovoljenje Nizozemski za uporabo znižane stopnje obdavčitve električne energije z obale ne presega obsega, potrebnega za doseganje povečane uporabe take električne energije, saj bo v večini primerov proizvodnja električne energije na krovu ostala konkurenčnejša možnost. Iz istega razloga in ker je sedanja stopnja uveljavljanja te tehnologije na trgu razmeroma nizka, je malo verjetno, da bi ukrep v času veljavnosti povzročil znatna izkrivljanja konkurence, zato ne bo negativno vplival na pravilno delovanje notranjega trga.

(5)V skladu s členom 19(2) Direktive 2003/96/ES je vsako dovoljenje, odobreno na podlagi navedene določbe, strogo časovno omejeno. Da bi se zagotovilo, da je obdobje veljavnosti dovoljenja dovolj dolgo, da zadevnih gospodarskih subjektov ne odvrne od potrebnih naložb, je ustrezno, da se dovoljenje odobri od 1. julija 2021 do 30. junija 2027. Vendar bi se moralo dovoljenje prenehati uporabljati od datuma začetka uporabe kakršnih koli splošnih določb o davčnih ugodnostih za električno energijo z obale, ki jih sprejme Svet na podlagi člena 113 ali katere koli druge ustrezne določbe Pogodbe o delovanju Evropske unije, če bi se take določbe začele uporabljati pred 30. junijem 2027.

(6)Ta sklep ne posega v uporabo pravil Unije o državni pomoči –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Nizozemski se dovoli uporaba znižane stopnje obdavčitve električne energije, ki se neposredno dobavlja napravam za oskrbo z električno energijo plovil med privezom v pristanišču, razen za plovila za zasebne namene, pod pogojem, da se upoštevajo najnižje ravni obdavčitve iz člena 10 Direktive 2003/96/ES.

Člen 2

Ta sklep se uporablja od 1. julija 2021 do 30. junija 2027.

Če Svet na podlagi člena 113 ali katere koli druge ustrezne določbe Pogodbe o delovanju Evropske unije zagotovi splošne predpise o davčnih ugodnostih za električno energijo z obale, se ta sklep preneha uporabljati na dan začetka uporabe navedenih splošnih predpisov.

Člen 3

Ta sklep je naslovljen na Kraljevino Nizozemsko.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik

(1)    UL L 283, 31.10.2003, str. 51.
(2)    Uredba Komisije (EU) št. 651/2014 z dne 17. junija 2014 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe (UL L 187, 26.6.2014, str. 1).
(3)    Priporočilo Komisije 2006/339/ES z dne 8. maja 2006 o spodbujanju uporabe električne energije z obrežja pri ladjah med privezom v pristaniščih Skupnosti (UL L 125, 12.5.2006).
(4)    SWD(2019) 329 final.
(5)    Sklepi Sveta z dne 28. novembra 2019, 14608/19, FISC 458. 
(6)    Direktiva 2008/50/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2008 o kakovosti zunanjega zraka in čistejšem zraku za Evropo (UL L 152, 11.6.2008, str. 1).
(7)    Direktiva (EU) 2016/802 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. maja 2016 glede zmanjšanja vsebnosti žvepla v nekaterih vrstah tekočega goriva (UL L 132, 21.5.2016, str. 58).
(8)    Direktiva 2014/94/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2014 o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva (UL L 307, 28.10.2014, str. 1).
(9)    C(2014) 2231 final z dne 9. aprila 2014.
(10)    Priporočilo Komisije 2006/339/ES z dne 8. maja 2006 o spodbujanju uporabe električne energije z obrežja pri ladjah med privezom v pristaniščih Skupnosti (UL L 125, 12.5.2006).
(11)    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Strateški cilji in priporočila za pomorsko prometno politiko EU do leta 2018 (COM(2009) 8 final z dne 21. januarja 2009).
(12)    Glej Generalni direktorat Evropske komisije za okolje, Pogodba o storitvah v zvezi z emisijami z ladij: dodelitev, zmanjšanje in tržno usmerjeni instrumenti, Naloga 2a – električna energija z obale, avgust 2005, http://ec.europa.eu/environment/air/pdf/task2_shoreside.pdf . Analiza stroškov je pripravljena za tri pristanišča: Göteborg (Švedska), Juneau in Long Beach (ZDA).
(13)    UL L 283, 31.10.2003, str. 51.