Bruselj, 17.9.2020

COM(2020) 563 final

2020/0036(COD)

Spremenjeni predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o vzpostavitvi okvira za doseganje podnebne nevtralnosti in spremembi Uredbe (EU) 2018/1999 (evropska podnebna pravila)


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Komisija je 4. marca 2020 sprejela svoj predlog za uredbo Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi okvira za doseganje podnebne nevtralnosti in spremembi Uredbe (EU) 2018/1999 (evropska podnebna pravila) 1 .

Predlog za uredbo o evropskih podnebnih pravilih je del širšega svežnja ambicioznih ukrepov, napovedanih v sporočilu Komisije o evropskem zelenem dogovoru 2 . Z evropskim zelenim dogovorom se uvaja nova strategija za rast v EU, katere cilj je EU preoblikovati v pravično in uspešno družbo ter izboljšati kakovost življenja sedanjih in prihodnjih generacij, in sicer s sodobnim, konkurenčnim in z viri gospodarnim gospodarstvom, ki v letu 2050 ne bo ustvarjalo nobenih neto emisij toplogrednih plinov in v katerem bo gospodarska rast ločena od rabe virov. Njegov cilj je tudi zavarovati, ohraniti in okrepiti naravni kapital EU ter zaščititi zdravje in dobrobit državljanov pred nevarnostmi, ki izhajajo iz podnebja in okolja, ter njihovimi posledicami. Evropski zeleni dogovor potrjuje namero Komisije, da bi Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina.

Cilj predloga je z vključitvijo cilja podnebne nevtralnosti EU do leta 2050 v zakonodajo določiti usmeritev, okrepiti gotovost in zaupanje v zavezanost EU ter povečati preglednost in odgovornost.

V prvotnem predlogu je bilo navedeno, da bo Komisija do septembra 2020 predstavila načrt, za katerega bo izvedena ocena učinka, ki bo podlaga za odgovorno povečanje cilja zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v EU za leto 2030 na najmanj 50 % in na okoli 55 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990, ter predlagala ustrezno spremembo predloga. To je odraženo v členu 2(3) in uvodni izjavi 17 prvotnega predloga Komisije. Iz načrta za uresničitev podnebnih ciljev do leta 2030 je razvidno, da je povečanje cilja zmanjšanja emisij v Uniji za leto 2030 na vsaj 55 % izvedljivo in koristno.

Da bi v Uniji do leta 2050 dosegli podnebno nevtralnost, se zato predlaga, da se cilj zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v Uniji za leto 2030 poveča na vsaj 55 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990, kar vključuje emisije in odvzeme. Ta predlog spreminja prvotni predlog Komisije (COM(2020) 80 final) tako, da v evropska podnebna pravila vključuje ta spremenjeni cilj.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike je podrobno predstavljena v obrazložitvenem memorandumu prvotnega predloga Komisije. Iz načrta za uresničitev podnebnih ciljev do leta 2030 je razvidno, da so za povečanje cilja potrebna prizadevanja za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v vseh sektorjih ter povečanje odvzemov, kar je treba omogočiti z različnimi politikami. Zato bo Komisija do junija 2021 pregledala vse zadevne povezane instrumente politike, kot je določeno v členu 2a(2) predloga.

Skladnost z drugimi politikami Unije

Ta pobuda je povezana s številnimi drugimi področji politike, saj bi morali vsi ukrepi in politike EU spodbujati pravičen prehod na podnebno nevtralnost in trajnostno prihodnost, kot je opisano v obrazložitvenem memorandumu prvotnega predloga Komisije.

Poleg tega je po sprejemu prvotnega predloga Komisije izbruh koronavirusne bolezni povzročil javnozdravstveno krizo in družbeno-ekonomski šok brez primere. Izjemni odziv evropske politike na COVID-19 predstavlja edinstveno priložnost za pospešitev prehoda na podnebno nevtralno gospodarstvo in trajnostno prihodnost ob hkratnem blaženju resnih učinkov krize. Predlog je skladen s sporočiloma o instrumentu EU za okrevanje Next Generation EU 3 in prenovljenim dolgoročnim proračunom EU 4 , v katerih je Komisija določila ambiciozen načrt okrevanja, ki bo usmerjal in gradil bolj trajnostno, odpornejšo in pravičnejšo Evropo za naslednjo generacijo. V njih se kaže zavezanost načelu neškodovanja pri naših podnebnih in okoljskih ciljih, zagotavlja se poraba denarja v skladu s cilji evropskega zelenega dogovora in pospešuje dvojni zeleni in digitalni prehod na socialno pravičen način.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Pravna podlaga tega predloga je člen 192(1) PDEU, tako kot pri prvotnem predlogu Komisije.

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

V obrazložitvenem memorandumu prvotnega predloga Komisije sta podrobno opisana vidika subsidiarnosti in sorazmernosti. Ta pojasnila veljajo tudi za predlagane spremembe, saj se lahko vseevropski cilj za celotno gospodarstvo določi le na ravni EU.

Izbira instrumenta

Ta predlog spreminja predlog Komisije COM(2020) 80 final. V skladu z instrumentom, izbranim za prvotni predlog Komisije, je izbrani instrument uredba. Izbira je pojasnjena v obrazložitvenem memorandumu prvotnega predloga Komisije.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

V obrazložitvenem memorandumu prvotnega predloga Komisije so podrobno opisana posvetovanja z zainteresiranimi stranmi, kot so izvedeno javno posvetovanje, dogodek z zainteresiranimi stranmi, ki ga je organizirala Komisija pri pripravi sporočila „Čist planet za vse“ 5 , in javni dogodek o izvajanju evropskega zelenega dogovora – evropskih podnebnih pravil januarja 2020.

Komisija je poleg tega pri pripravi načrta za uresničitev podnebnih ciljev do leta 2030 med 31. marcem in 23. junijem 2020 izvedla javno posvetovanje, na katerem je prejela več kot 4 000 odgovorov številnih različnih zainteresiranih strani. Posvetovalne dejavnosti v zvezi z načrtom so povzete v zbirnem poročilu 6 .

Ocena učinka

Službe Komisije so v podporo sporočilu „Čist planet za vse“ izvedle poglobljeno analizo 7 . Analiza proučuje, kako se lahko do leta 2050 doseže podnebno nevtralnost ob obravnavi vseh ključnih gospodarskih sektorjev, vključno z energetiko, prometom, industrijo in kmetijstvom. Navedena ocena ter ocena strategije EU za prilagajanje (2018) podpirata prvotni predlog Komisije, kot je podrobno pojasnjeno v obrazložitvenem memorandumu navedenega predloga.

Predlagane spremembe predloga so povezane s ciljem zmanjšanja neto emisij toplogrednih plinov v Uniji za leto 2030. Komisija je v zvezi s povečanjem navedenega cilja izvedla oceno učinka 8 , ki je priložena načrtu za uresničitev podnebnih ciljev do leta 2030.

Temeljne pravice

V obrazložitvenem memorandumu prvotnega predloga Komisije so podrobno opisani vidiki temeljnih pravic.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Proračunske posledice so predstavljene v oceni finančnih posledic zakonodajnega predloga, priloženega prvotnemu predlogu Komisije, in nanje ta sprememba ne vpliva.

5.DRUGI ELEMENTI

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

Predlagane spremembe določb prvotnega predloga evropskih podnebnih pravil so povezane z vključitvijo novega cilja zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v EU za leto 2030 v členu 2a(1) zadevnega predloga. Ta spremenjena določba nadomešča člen 2(3) prvotnega predloga, v katerem je določen postopek, ki bo vodil k tej spremembi.

V členu 2a(2) spremenjenega predloga je napovedan postopek pregleda zakonodaje Unije o izvajanju cilja za leto 2030 v skladu s členom 2(4) prvotnega predloga, ki se premakne v novi člen 2a in v katerega se vključi novi cilj za leto 2030.

Spremeni se tudi člen 1 prvotnega predloga, da se vanj vključi sklicevanje na novi cilj za leto 2030 glede področja uporabe uredbe o evropskih podnebnih pravilih, prilagodijo pa se tudi ustrezne uvodne izjave.

2020/0036 (COD)

Spremenjeni predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o vzpostavitvi okvira za doseganje podnebne nevtralnosti in spremembi Uredbe (EU) 2018/1999 (evropska podnebna pravila)

Predlog Komisije COM(2020) 80 se spremeni:

(1)uvodna izjava 17 se nadomesti z naslednjim:

„Kot je Komisija napovedala v sporočilu o evropskem zelenem dogovoru, je na podlagi celovite ocene učinka in ob upoštevanju svoje analize celovitih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov, predloženih Komisiji v skladu z Uredbo (EU) 2018/1999 Evropskega parlamenta in Sveta 9 , v sporočilu z naslovom „Krepitev evropskih podnebnih ambicij do leta 2030 – Vlaganje v podnebno nevtralno prihodnost v korist naših državljanov“ 10 ocenila cilj Unije glede zmanjšanja emisij toplogrednih plinov za leto 2030. Glede na cilj podnebne nevtralnosti do leta 2050 bi bilo treba do leta 2030 zmanjšati emisije in povečati odvzeme toplogrednih plinov, da bi se neto emisije toplogrednih plinov, tj. emisije, potem ko se odštejejo odvzemi, do leta 2030 v celotnem gospodarstvu in na domačem trgu zmanjšale za vsaj 55 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990. Ta novi podnebni cilj Unije za leto 2030 je naslednji cilj za namene točke 11 člena 2 Uredbe (EU) 2018/1999 in zato nadomešča vseevropski cilj za emisije toplogrednih plinov za leto 2030 iz navedene točke. Poleg tega bi morala Komisija do 30. junija 2021 oceniti, kako bi bilo treba spremeniti zadevno zakonodajo Unije za izvajanje podnebnega cilja za leto 2030, da bi dosegli takšno zmanjšanje neto emisij.“;

(2)v členu 1 se v drugem odstavku doda naslednji stavek:

„Določa tudi zavezujoč cilj zmanjšanja neto emisij toplogrednih plinov v Uniji za leto 2030.“;

(3)v členu 2 se odstavka 3 in 4 črtata;

(4)vstavi se naslednji člen 2a:

Člen 2a

Podnebni cilj za leto 2030

1.    Da bi dosegli cilj podnebne nevtralnosti iz člena 2(1), je zavezujoč podnebni cilj Unije za leto 2030 zmanjšanje neto emisij toplogrednih plinov (tj. emisij, potem ko se odštejejo odvzemi) do leta 2030 za vsaj 55 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990.

2.    Komisija do 30. junija 2021 pregleda zadevno zakonodajo Unije, da se omogoči doseganje cilja iz odstavka 1 tega člena in cilja podnebne nevtralnosti iz člena 2(1), ter razmisli o sprejetju potrebnih ukrepov, vključno s sprejetjem zakonodajnih predlogov, v skladu s Pogodbama.“;

(5)člen 3(2) se nadomesti z naslednjim:

„2. Krivulja izhaja iz podnebnega cilja Unije za leto 2030 iz člena 2a(1).“

V Bruslju,

Za Evropski parlament    Za Svet

Predsednik    Predsednik

(1)    COM(2020) 80 final.
(2)    COM(2019) 640 final.
(3)    COM(2020) 456 final.
(4)    COM(2020) 442 final.
(5)    COM(2018) 773 final.
(6)    SWD(2020) 178.
(7)    Poglobljena analiza v podporo Sporočilu Komisije COM(2018) 773 (In-depth analysis in support of the Commission Communication COM(2018) 773), https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/docs/pages/com_2018_733_analysis_in_support_en_0.pdf.
(8)    SWD(2020) 176.
(9)    Uredba (EU) 2018/1999 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o upravljanju energetske unije in podnebnih ukrepov, spremembi uredb (ES) št. 663/2009 in (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EU, 2012/27/EU in 2013/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 2009/119/ES in (EU) 2015/652 ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 328, 21.12.2018, str. 1).
(10)    COM (2020) 562.