Bruselj, 20.5.2020

COM(2020) 216 final

2020/0092(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovnem forumu Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo za harmonizacijo pravilnikov o vozilih glede predlogov sprememb pravilnikov ZN št. 13, 14, 16, 22, 30, 41, 78, 79, 83, 94, 95, 101, 108, 109, 117, 129, 137, 138, 140 in 152, predlogov sprememb globalnih tehničnih predpisov št. 3, 6, 7, 16 in 19, predloga sprememb Konsolidirane resolucije R.E.3 ter predlogov petih novih pravilnikov ZN v zvezi z varnostjo, emisijami in avtomatizacijo na področju motornih vozil


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.PREDMET UREJANJA PREDLOGA

Ta predlog se nanaša na sklep o določitvi stališča, ki naj se v imenu Unije zastopa v eni od stalnih delovnih skupin v institucionalnem okviru Združenih narodov, in sicer na Svetovnem forumu Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo za harmonizacijo pravilnikov o vozilih (delovna skupina 29 ali WP.29), v zvezi s predvidenim sprejetjem novih pravilnikov ZN, sprememb obstoječih pravilnikov ZN (na podlagi Revidiranega sporazuma iz leta 1958), globalnih tehničnih predpisov ZN (na podlagi Vzporednega sporazuma) in resolucije na podlagi Revidiranega sporazuma iz leta 1958.

2.OZADJE PREDLOGA

2.1Sporazum iz leta 1958 in sporazum iz leta 1998

Namen Sporazuma Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo (v nadaljnjem besedilu: UN/ECE) o sprejetju enotnih tehničnih predpisov za cestna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v cestna vozila in/ali uporabijo na njih, in o pogojih za vzajemno priznanje homologacij, dodeljenih na podlagi teh predpisov („Revidiran sporazum iz leta 1958“), in Sporazuma o oblikovanju globalnih tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v kolesna vozila in/ali uporabijo na njih („Vzporedni sporazum“) je razvoj harmoniziranih zahtev, katerih namen je odpraviti tehnične ovire v trgovini z motornimi vozili med pogodbenicami UN/ECE ter pri teh vozilih zagotoviti visoko raven varnosti in varstva okolja. Sporazuma sta za EU začela veljati 24. marca 1998 oziroma 15. februarja 2000. Oba upravlja Svetovni forum UN/ECE za harmonizacijo pravilnikov o vozilih (delovna skupina 29 ali WP.29).

2.2 Svetovni forum Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo za harmonizacijo pravilnikov o vozilih (UN/ECE) – delovna skupina 29 ali WP. 29

WP.29 zagotavlja edinstven okvir za globalno harmonizirane pravilnike o vozilih. WP.29 je stalna delovna skupina v institucionalnem okviru Združenih narodov s posebnim pooblastilom in poslovnikom. Deluje kot globalni forum, ki omogoča odprto razpravo o pravilnikih o motornih vozilih ter razpravo o izvajanju Revidiranega sporazuma iz leta 1958 in Vzporednega sporazuma. Vsaka država članica Združenih narodov in vsaka organizacija za regionalno gospodarsko povezovanje, ki jo ustanovijo države članice Združenih narodov, lahko v celoti sodeluje v dejavnostih WP.29 in lahko postane pogodbenica sporazumov o vozilih, ki jih upravlja WP.29. Evropska unija je pogodbenica teh sporazumov 1 .

WP.29 UN/ECE zaseda trikrat letno, in sicer marca, junija in novembra. Na vsakem zasedanju se zaradi upoštevanja tehničnega napredka lahko sprejmejo novi pravilniki ZN, novi globalni tehnični predpisi ZN, spremembe obstoječih pravilnikov ZN ter resolucij na podlagi Revidiranega sporazuma iz leta 1958 ter spremembe obstoječih globalnih tehničnih predpisov ZN in resolucij na podlagi Vzporednega sporazuma. Pred vsakim zasedanjem WP.29 se o teh spremembah najprej razpravlja na tehnični ravni v namenskih pomožnih organih WP.29.

Nato se glasuje na ravni WP.29 (tj. s kvalificirano večino pogodbenic, ki so prisotne in glasujejo za predloge na podlagi Revidiranega sporazuma iz leta 1958, in z glasovanjem s soglasjem pogodbenic, ki so prisotne in glasujejo za predloge na podlagi Vzporednega sporazuma).

Stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa glede novih pravilnikov in globalnih tehničnih predpisov, njihovih sprememb, dopolnil in popravkov, se določi pred vsakim zasedanjem WP.29 s sklepom Sveta na podlagi člena 218(9) PDEU.

2.3 Predvideni akt WP.29

WP.29 naj bi 23. junija 2020 na svojem 181. zasedanju sprejela predloge sprememb pravilnikov ZN št. 13, 14, 16, 22, 30, 41, 42, 44, 78, 79, 83, 93, 94, 95, 101, 108, 109, 117, 129, 137, 138, 140 in 152, predlog novega pravilnika ZN o homologaciji vozil glede celovitosti sistema za dovajanje goriva in varnosti električnega pogonskega sistema v primeru trka v zadnji del vozila, predlog in spremembo novega pravilnika ZN o globalno usklajenem preskusnem postopku za lahka vozila, predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede kibernetske varnosti in sistema za upravljanje kibernetske varnosti, predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede posodobitev programske opreme in sistema za upravljanje posodobitev programske opreme, predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede sistema za samodejno ohranjanje voznega pasu, predloge sprememb globalnih tehničnih predpisov ZN (UN GTR) št. 3, 6, 7, 16 in 19 ter predlog sprememb Konsolidirane resolucije o konstrukciji vozil R.E.3.

3. STALIŠČE, KI SE ZASTOPA V IMENU UNIJE

Sistem WP.29 krepi mednarodno harmonizacijo standardov za vozila. Pri tem cilju ima pomembno vlogo sporazum iz leta 1958, saj se proizvajalci EU lahko držijo skupnega sklopa homologacijskih pravilnikov, vedoč, da bo njihov izdelek v državah pogodbenicah veljal za skladnega z nacionalno zakonodajo. Ta shema je na primer omogočila, da je Uredba (ES) št. 661/2009 o splošni varnosti motornih vozil razveljavila več kot 50 direktiv EU in jih nadomestila z ustreznimi pravilniki, pripravljenimi na podlagi sporazuma iz leta 1958.

Podoben pristop je bil uporabljen tudi pri Direktivi 2007/46/ES, ki je nadomestila homologacijske sisteme držav članic s postopkom EU-homologacije ter vzpostavila harmoniziran okvir, ki zajema upravne predpise in splošne tehnične zahteve za vsa nova vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote. Z navedeno direktivo so bili v sistem EU-homologacije vključeni pravilniki ZN, in sicer kot zahteve za homologacijo ali kot alternativa zakonodaji Unije. Od sprejetja navedene direktive se pravilniki ZN vedno bolj vključujejo v zakonodajo Unije v okviru EU-homologacije.

Ko WP.29 sprejme predloge sprememb pravilnikov ZN ali nove pravilnike ZN in ko izvršni sekretar UN/ECE o teh aktih uradno obvesti pogodbenice, lahko akti po šestih mesecih končno začnejo veljati in se lahko prenesejo v veljavna nacionalna pravila vsake pogodbenice, če jim ne nasprotuje lahko tudi: nasprotujejo pogodbenice, ki predstavljajo/sestavljajo manjšino, ki lahko to prepreči. V EU je prenos končan po objavi teh aktov v Uradnem listu Evropske unije.

Zato je treba opredeliti stališče Unije glede naslednjih aktov:

predlogih sprememb pravilnikov ZN št. 13, 14, 16, 22, 30, 41, 78, 79, 83, 94, 95, 101, 108, 109, 117, 129, 137, 138, 140 in 152;

predloga novega pravilnika ZN o homologaciji vozil glede celovitosti sistema za dovajanje goriva in varnosti električnega pogonskega sistema v primeru trka v zadnji del vozila,

predloga in sprememb novega pravilnika ZN o globalno usklajenem preskusnem postopku za lahka vozila,

predloga novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede kibernetske varnosti in sistemov za upravljanje kibernetske varnosti,

predloga novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede posodobitev programske opreme in sistema za upravljanje posodobitev programske opreme,

predloga novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede sistema za samodejno ohranjanje voznega pasu,

predlogov sprememb globalnih tehničnih predpisov št. 3, 6, 7, 16 in 19,

predloga sprememb Konsolidirane resolucije o konstrukciji vozil (R.E.3),

predloženih v glasovanje na zasedanju WP.29 junija 2020, ki bo potekalo 23. junija 2020. Poleg tega je treba opredeliti stališče Unije glede:

predlogov za dovoljenja za pripravo spremembe globalnega tehničnega predpisa ZN št. 8 in pripravo novega globalnega tehničnega predpisa ZN o trajnosti akumulatorja v vozilu ter

zahteve za podaljšanje mandata za globalni tehnični predpis ZN št. 9 (o varnosti pešcev).

Unija bi morala navedene akte podpreti, saj so v celoti skladni s politiko Unije na področju notranjega trga za avtomobilsko industrijo ter tudi v skladu s prometno, podnebno in energetsko politiko Unije. Ti akti imajo zelo pozitiven učinek na konkurenčnost avtomobilske industrije EU in mednarodno trgovino. Z glasovanjem za te akte se bo spodbudil tehnološki napredek, zagotovile prednosti ekonomije obsega, preprečila razdrobljenost notranjega trga ter zagotovili enaki okoljski in varnostni standardi po vsej Uniji.

Glede na to, da Unija ne uporablja enotnih določb Pravilnika ZN št. 42, pa ni treba določiti stališča Unije glede predloga sprememb Pravilnika ZN št. 42, o katerem razpravlja WP.29 UN/ECE.

Predlogi sprememb Pravilnika ZN št. 44 2 (sistemi za zadrževanje otrok) in Pravilnika ZN št. 93 3 (naprave za zaščito pred podletom od spredaj) še niso pripravljeni za glasovanje na sestanku WP.29 junija 2020 in bo razprava o njih še potekala v namenskih pomožnih organih WP.29 UN/ECE.

Za ta predlog zunanje strokovno mnenje sicer ni pomembno, vendar bo predlog pregledal Tehnični odbor za motorna vozila.

4.PRAVNA PODLAGA

4.1    Postopkovna pravna podlaga

4.1.1    Načela

Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije ureja sklepe o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje tudi akte, ki imajo pravni učinek zaradi pravil mednarodnega prava, ki veljajo za zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka v mednarodnem pravu, a lahko „odločilno vpliva[jo] na vsebino ureditve, ki jo [sprejme] zakonodajalec Unije“ 4 .

4.1.2    Uporaba v obravnavanem primeru

WP.29 je organ, v katerem pogodbenice UN/ECE razpravljajo o izvajanju Revidiranega sporazuma iz leta 1958 in Vzporednega sporazuma.

Akti, ki jih sprejema WP.29, so akti s pravnim učinkom.

Pravilniki ZN v predvidenem aktu bodo za Unijo zavezujoči in bodo lahko skupaj z globalnimi tehničnimi predpisi in resolucijami ZN odločilno vplivali na vsebino zakonodaje EU na področju homologacije vozil. Direktiva 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta 5 je nadomestila homologacijske sisteme držav članic s postopkom EU-homologacije ter vzpostavila harmoniziran okvir, ki zajema upravne predpise in splošne tehnične zahteve za vsa nova vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote. Z navedeno direktivo so bili v sistem EU-homologacije vključeni pravilniki, sprejeti na podlagi Revidiranega sporazuma iz leta 1958 (v nadaljnjem besedilu: pravilniki ZN), in sicer kot zahteve za homologacijo ali kot alternativa zakonodaji Unije. Od sprejetja Direktive 2007/46/ES se pravilniki ZN vedno bolj vključujejo v zakonodajo Unije.

Predvideni akti ne dopolnjujejo ali spreminjajo institucionalnega okvira Sporazuma.

Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) PDEU.

4.2    Materialna pravna podlaga

4.2.1    Načela

Materialna pravna podlaga za sklep po členu 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega naj bi se v imenu Unije zastopalo stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep po členu 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.

4.2.2 Uporaba v obravnavanem primeru

Glavni cilj in vsebina predvidenega akta se nanašata na približevanje zakonodaje. Materialna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 114 PDEU.

4.3    Zaključek

Pravna podlaga predlaganega sklepa bi moral biti člen 114 PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.

2020/0092 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovnem forumu Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo za harmonizacijo pravilnikov o vozilih glede predlogov sprememb pravilnikov ZN št. 13, 14, 16, 22, 30, 41, 78, 79, 83, 94, 95, 101, 108, 109, 117, 129, 137, 138, 140 in 152, predlogov sprememb globalnih tehničnih predpisov št. 3, 6, 7, 16 in 19, predloga sprememb Konsolidirane resolucije R.E.3 ter predlogov petih novih pravilnikov ZN v zvezi z varnostjo, emisijami in avtomatizacijo na področju motornih vozil

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 114 v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Unija je s Sklepom Sveta 97/836/ES 6 pristopila k Sporazumu Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo (UN/ECE) o sprejetju enotnih tehničnih predpisov za cestna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v cestna vozila in/ali uporabijo na njih, in o pogojih za vzajemno priznanje homologacij, dodeljenih na podlagi teh predpisov („Revidirani sporazum iz leta 1958“). Revidirani sporazum iz leta 1958 je začel veljati 24. marca 1998.

(2)Unija je s Sklepom Sveta 2000/125/ES 7 pristopila k Sporazumu o oblikovanju globalnih tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v kolesna vozila in/ali uporabijo na njih („Vzporedni sporazum“). Vzporedni sporazum je začel veljati 15. februarja 2000.

(3)Direktiva 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta 8 je nadomestila homologacijske sisteme držav članic s postopkom EU-homologacije ter vzpostavila harmoniziran okvir, ki zajema upravne predpise in splošne tehnične zahteve za vsa nova vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote. Z navedeno direktivo so bili v sistem EU-homologacije vključeni pravilniki, sprejeti na podlagi Revidiranega sporazuma iz leta 1958 (v nadaljnjem besedilu: pravilniki ZN), in sicer kot zahteve za homologacijo ali kot alternativa zakonodaji Unije. Od sprejetja Direktive 2007/46/ES se pravilniki ZN vedno bolj vključujejo v zakonodajo Unije.

(4)V skladu s členom 1 Revidiranega sporazuma iz leta 1958 in členom 6 Vzporednega sporazuma naj bi Svetovni forum UN/ECE za harmonizacijo pravilnikov o vozilih (delovna skupina UN/ECE 29 ali WP.29). sprejel predloge za spremembo pravilnikov ZN, globalnih tehničnih predpisov ZN in resolucij ZN ter predloge novih pravilnikov ZN, globalnih tehničnih predpisov ZN in resolucij ZN v zvezi s homologacijo vozil. V skladu s temi določbami lahko WP.29 UN/ECE sprejme predloge za dovoljenja za pripravo sprememb globalnih tehničnih predpisov ZN in lahko sprejme predloge za podaljšanje mandata za globalne tehnične predpise ZN.

(5)WP.29 UN/ECE naj bi 23. junija 2020 na svojem 181. zasedanju sprejela predloge sprememb pravilnikov ZN št. 13, 14, 16, 22, 30, 41, 78, 79, 83, 94, 95, 101, 108, 109, 117, 129, 137, 138, 140 in 152, predlog novega pravilnika ZN o homologaciji vozil glede celovitosti sistema za dovajanje goriva in varnosti električnega pogonskega sistema v primeru trka v zadnji del vozila, predlog novega pravilnika ZN o globalno usklajenem preskusnem postopku za lahka vozila in spremembo tega pravilnika ZN, predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede kibernetske varnosti in sistema za upravljanje kibernetske varnosti, predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede posodobitev programske opreme in sistema za upravljanje posodobitev programske opreme, predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede sistema za samodejno ohranjanje voznega pasu, predloge sprememb globalnih tehničnih predpisov ZN (UN GTR) št. 3, 6, 7, 16 in 19 ter predlog sprememb Konsolidirane resolucije o R.E.3 konstrukciji vozil. Poleg tega naj bi WP.29 UN/ECE sprejela predlog za podaljšanje mandata za globalni tehnični predpis št. 9 in predlog za dovoljenje za pripravo spremembe globalnega tehničnega predpisa ZN št. 8 in pripravo novega globalnega tehničnega predpisa ZN o trajnosti akumulatorja v vozilu.

(6)Primerno je določiti stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v WP.29 UN/ECE glede sprejetja teh predlogov, saj bodo pravilniki ZN za Unijo zavezujoči in bodo lahko skupaj z globalnimi tehničnimi predpisi in Konsolidirano resolucijo odločilno vplivali na vsebino prava Unije na področju homologacije vozil.

(7)Ob upoštevanju izkušenj in tehničnega razvoja je treba spremeniti ali dopolniti zahteve v zvezi z nekaterimi elementi ali lastnostmi, zajetimi v pravilnikih ZN št. 14, 16, 22, 30, 41, 78, 79, 83, 94, 95, 101, 108, 109, 117, 129, 137, 138, 140 in 152 ter v Konsolidirani resoluciji R.E.3.

(8)Poleg tega je treba spremeniti nekatere določbe globalnih tehničnih predpisov št. 3, 6, 7, 16 in 19.

(9)Popraviti je treba Pravilnik ZN št. 13, čeprav spremembe zadevajo samo različico v ruskem jeziku.

(10)Da bi upoštevali tehnični napredek ter izboljšali varnost vozil in preskušanje glede emisij, je treba sprejeti pet novih pravilnikov ZN o celovitosti sistema za dovajanje goriva in varnosti električnega pogonskega sistema v primeru trka v zadnji del vozila, o globalno usklajenem preskusnem postopku za lahka vozila, o kibernetski varnosti in sistemih za upravljanje kibernetske varnosti, o posodobitvi programske opreme in sistemu za upravljanje posodobitev programske opreme ter o sistemu za samodejno ohranjanje voznega pasu. Vzporedno s tem je treba sprejeti spremembo novega pravilnika ZN glede globalno usklajenega preskusnega postopka za lahka vozila, saj bo to ločeno omogočalo popolno vzajemno priznavanje pogodbenicam, ki želijo uporabljati nove zahteve, ki presegajo prvotne spremembe 00 pravilnika, ki zadeva samo regionalne zahteve. 

(11)Da bi omogočili nadaljnji razvoj tehničnih zahtev, je treba sprejeti predloge za podaljšanje mandata za globalnega tehničnega predpisa ZN št. 9 in dovoliti pripravo spremembe globalnega tehničnega predpisa ZN št. 8 ter novega globalnega tehničnega predpisa ZN o trajnosti akumulatorja v vozilu na podlagi zahtev pogodbenic UN/ECE, ki podpirajo delo na področju globalnih tehničnih predpisov ZN, ali namenskih pomožnih organov WP.29 UN/ECE.

(12)Svet je 27. februarja 2020 sprejel Sklep (EU) 2020/287 9 o stališču, ki se zastopa glede globalnih tehničnih predpisov ZN št. 3, 6 in 16 na 180. zasedanju WP.29 UN/ECE, ki je potekalo od 10. do 12. marca 2020. Toda WP.29 na tem zasedanju ni mogla glasovati in je sklenila glasovanje o predlogih preložiti na junijsko zasedanje –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki se v imenu Unije zastopa na 181. zasedanju Svetovnega foruma UN/ECE za harmonizacijo pravilnikov o vozilih, ki bo 23. junija 2020, je, da se glasuje za predloge iz Priloge k temu sklepu.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju,

   Predsednik

   Za Svet

   Predsednik

(1)    Sklep Sveta 97/836/ES z dne 27. novembra 1997 v pričakovanju pristopa Evropske skupnosti k Sporazumu Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo o sprejetju enotnih tehničnih predpisov za cestna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v cestna vozila in/ali uporabijo na njih, in o pogojih za vzajemno priznanje homologacij, dodeljenih na podlagi teh predpisov („Revidiran sporazum iz leta 1958“) ( UL L 346, 17.12.1997, str. 78).Sklep Sveta 2000/125/ES z dne 31. januarja 2000 o sklenitvi Sporazuma o oblikovanju globalnih tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v kolesna vozila in/ali uporabijo na njih („Vzporedni sporazum“) (UL L 35, 10.2.2000, str. 12).
(2)    Predlog dopolnila 18 sprememb 04 Pravilnika ZN št. 44 (sistemi za zadrževanje otrok).
(3)    Predlog dopolnila 1 prvotne različice Pravilnika ZN št. 93 (naprave za zaščito pred podletom od spredaj).
(4)    Sodba Sodišča z dne 7. oktobra 2014, Nemčija/Svet, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke 61 do 64.
(5)    Direktiva 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. septembra 2007 o vzpostavitvi okvira za odobritev motornih in priklopnih vozil ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila (Okvirna direktiva) (UL L 263, 9.10.2007, str. 1).
(6)    Sklep Sveta 97/836/ES z dne 27. novembra 1997 v pričakovanju pristopa Evropske skupnosti k Sporazumu Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo o sprejetju enotnih tehničnih predpisov za cestna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v cestna vozila in/ali uporabijo na njih, in o pogojih za vzajemno priznanje homologacij, dodeljenih na podlagi teh predpisov („Revidirani sporazum iz leta 1958“) ( UL L 346, 17.12.1997, str. 78).
(7)    Sklep Sveta 2000/125/ES z dne 31. januarja 2000 o sklenitvi Sporazuma o oblikovanju globalnih tehničnih predpisov za kolesna vozila, opremo in dele, ki se lahko vgradijo v kolesna vozila in/ali uporabijo na njih („Vzporedni sporazum“) (UL L 35, 10.2.2000, str. 12).
(8)    Direktiva 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. septembra 2007 o vzpostavitvi okvira za odobritev motornih in priklopnih vozil ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila (Okvirna direktiva) (UL L 263, 9.10.2007, str. 1).
(9)    Sklep Sveta (EU) 2020/287 z dne 27. februarja 2020 o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v ustreznih odborih Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo glede predlogov sprememb pravilnikov ZN št. 10, 26, 28, 46, 48, 51, 55, 58, 59, 62, 79, 90, 106, 107, 110, 117, 121, 122, 128, 144, 148, 149, 150, 151 in 152, predlogov sprememb globalnih tehničnih predpisov št. 3, 6 in 16, predloga spremembe Konsolidirane resolucije R.E.5 ter predlogov za dovoljenja za pripravo spremembe globalnega tehničnega predpisa št. 6 in pripravo novega globalnega tehničnega predpisa o določitvi moči elektrificiranega vozila

Bruselj, 20.5.2020

COM(2020) 216 final

PRILOGA

k

Predlogu sklepa Sveta

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovnem forumu Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo za harmonizacijo pravilnikov o vozilih glede predlogov sprememb pravilnikov ZN št. 13, 14, 16, 22, 30, 41, 78, 79, 83, 94, 95, 101, 108, 109, 117, 129, 137, 138, 140 in 152, predlogov sprememb globalnih tehničnih predpisov št. 3, 6, 7, 16 in 19, predloga sprememb Konsolidirane resolucije R.E.3 ter predlogov petih novih pravilnikov ZN v zvezi z varnostjo, emisijami in avtomatizacijo na področju motornih vozil


PRILOGA

Pravilnik št.

Naslov točke dnevnega reda

Referenčna št. dokumenta 1

13

Predlog popravka 1 sprememb 11 Pravilnika ZN št. 13 (zavorni sistemi težkih vozil)

ECE/TRANS/WP.29/2020/84

14

Predlog dopolnila 1 sprememb 09 Pravilnika ZN št. 14 (pritrdišča varnostnih pasov)

ECE/TRANS/WP.29/2020/50

16

Predlog dopolnila 1 sprememb 08 Pravilnika ZN št. 16 (varnostni pasovi)

ECE/TRANS/WP.29/2020/51

22

Predlog sprememb 06 Pravilnika ZN št. 22 (zaščitne čelade)

ECE/TRANS/WP.29/2020/60

30

Predlog dopolnila 22 sprememb 02 Pravilnika ZN št. 30 (pnevmatike za osebne avtomobile in njihove priklopnike)

ECE/TRANS/WP.29/2020/72

41

Predlog dopolnila 8 sprememb 04 Pravilnika ZN št. 41 (emisije hrupa iz motornih koles)

ECE/TRANS/WP.29/2020/70

78

Predlog sprememb 05 Pravilnika ZN št. 78 (zaviranje motornih koles)

ECE/TRANS/WP.29/2020/65

79

Predlog dopolnila 2 sprememb 02 Pravilnika ZN št. 79 (krmilni sistemi)

ECE/TRANS/WP.29/2020/66

79

Predlog dopolnila 3 sprememb 03 Pravilnika ZN št. 79 (krmilni sistemi)

ECE/TRANS/WP.29/2020/67

83

Predlog dopolnila 14 sprememb 06 Pravilnika ZN št. 83 (emisije vozil kategorij M1 in N1)

ECE/TRANS/WP.29/2020/62

83

Predlog dopolnila 11 sprememb 07 Pravilnika ZN št. 83 (emisije vozil kategorij M1 in N1)

ECE/TRANS/WP.29/2020/63

94

Predlog dopolnila 2 sprememb 03 Pravilnika ZN št. 94 (čelni trk)

ECE/TRANS/WP.29/2020/54

95

Predlog sprememb 04 Pravilnika ZN št. 95 (bočni trk)

ECE/TRANS/WP.29/2020/61

101

Predlog dopolnila 9 sprememb 01 Pravilnika ZN št. 101 (emisije CO2/poraba goriva)

ECE/TRANS/WP.29/2020/64

108

Predlog dopolnila 5 prvotne različice Pravilnika ZN št. 108 (obnovljene pnevmatike za osebne avtomobile in njihove priklopnike)

ECE/TRANS/WP.29/2020/73

109

Predlog dopolnila 10 prvotne različice Pravilnika ZN št. 109 (obnovljene pnevmatike za gospodarska vozila in njihove priklopnike)

ECE/TRANS/WP.29/2020/74

117

Predlog dopolnila 12 sprememb 02 Pravilnika ZN št. 117 (kotalni upor pnevmatik, kotalni hrup in oprijemljivost na mokrih površinah) 

ECE/TRANS/WP.29/2020/75

129

Predlog dopolnila 10 prvotne različice Pravilnika ZN št. 129 (izboljšani sistemi za zadrževanje otrok)

ECE/TRANS/WP.29/2020/55

129

Predlog dopolnila 7 sprememb 01 Pravilnika ZN št. 129 (izboljšani sistemi za zadrževanje otrok)

ECE/TRANS/WP.29/2020/56

129

Predlog dopolnila 6 sprememb 02 Pravilnika ZN št. 129 (izboljšani sistemi za zadrževanje otrok)

ECE/TRANS/WP.29/2020/57

129

Predlog dopolnila 4 sprememb 03 Pravilnika ZN št. 129 (izboljšani sistemi za zadrževanje otrok)

ECE/TRANS/WP.29/2020/58

137

Predlog dopolnila 3 sprememb 01 Pravilnika ZN št. 137 (čelno trčenje s poudarkom na zadrževalnih sistemih)

ECE/TRANS/WP.29/2020/59

138

Predlog dopolnila 2 sprememb 01 Pravilnika ZN št. 138 (tiha vozila za cestni prevoz)

ECE/TRANS/WP.29/2020/71

140

Predlog dopolnila 4 prvotne različice Pravilnika ZN št. 140 (ESC)

ECE/TRANS/WP.29/2020/68

152

Predlog dopolnila 1 sprememb 01 Pravilnika ZN št. 152 (AEBS)

ECE/TRANS/WP.29/2020/69

152

Predlog dopolnila 2 prvotne različice Pravilnika ZN št. 152 (AEBS)

ECE/TRANS/WP.29/2020/98

Nov pravilnik

Predlog novega pravilnika ZN o homologaciji vozil glede celovitosti sistema za dovajanje goriva in varnosti električnega pogonskega sistema v primeru trka v zadnji del vozila

ECE/TRANS/WP.29/2020/76

Nov pravilnik

Predloga novega pravilnika ZN o globalno usklajenem preskusnem postopku za lahka vozila

ECE/TRANS/WP.29/2020/77, ECE/TRANS/WP.29/2020/92

Nov pravilnik

Predlog novih sprememb 01 novega pravilnika ZN o globalno usklajenem preskusnem postopku za lahka vozila

ECE/TRANS/WP.29/2020/78, ECE/TRANS/WP.29/2020/93

Nov pravilnik

Predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede kibernetske varnosti in sistema za upravljanje kibernetske varnosti

ECE/TRANS/WP.29/2020/79,

ECE/TRANS/WP.29/2020/97,

ECE/TRANS/WP.29/2020/94

Nov pravilnik

Predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede posodobitev programske opreme in sistema za upravljanje posodobitev programske opreme

ECE/TRANS/WP.29/2020/80

Nov pravilnik

Predlog novega pravilnika ZN o enotnih določbah o homologaciji vozil glede sistema za samodejno ohranjanje voznega pasu

ECE/TRANS/WP.29/2020/81

Globalni tehnični predpis št.

Naslov točke dnevnega reda

Referenčna št. dokumenta

3

Predlog spremembe 4 globalnega tehničnega predpisa ZN št. 3 (zaviranje motornih koles)

ECE/TRANS/WP.29/2020/47

ECE/TRANS/WP.29/2020/48

ECE/TRANS/WP.29/AC.3/47

6

Predlog spremembe 2 globalnega tehničnega predpisa ZN št. 6 (varnostna zasteklitev)

ECE/TRANS/WP.29/2020/43

ECE/TRANS/WP.29/2020/44

ECE/TRANS/WP.29/AC.3/52

6

Predlog spremembe 3 globalnega tehničnega predpisa ZN št. 6 (varnostna zasteklitev)

ECE/TRANS/WP.29/2020/45

ECE/TRANS/WP.29/2020/46

ECE/TRANS/WP.29/AC.3/55

7

Predlog spremembe 1 globalnega tehničnega predpisa ZN št. 7 (nasloni za glavo)

ECE/TRANS/WP.29/2020/85

ECE/TRANS/WP.29/2020/86

ECE/TRANS/WP.29/AC.3/25/Rev.1

16

Predlog spremembe 2 globalnega tehničnega predpisa ZN št. 16 (pnevmatike)

ECE/TRANS/WP.29/2020/41

ECE/TRANS/WP.29/2020/42

ECE/TRANS/WP.29/AC.3/48/Rev.1

19

Predlog spremembe 3 globalnega tehničnega predpisa ZN št. 19 (postopki preskusa emisij zaradi izhlapevanja za globalno usklajene preskusne postopke za lahka vozila (EVAP WLTP))

ECE/TRANS/WP.29/2020/87

ECE/TRANS/WP.29/2020/88

ECE/TRANS/WP.29/AC.3/44

 

Resolucija št.

Naslov točke dnevnega reda

Referenčna št. dokumenta

R.E.3

Predlog sprememb Konsolidirane resolucije o konstrukciji vozil (R.E.3)

ECE/TRANS/WP.29/2020/82

Razno

Naslov točke dnevnega reda

Referenčna št. dokumenta

Dovoljenje za pripravo sprememb globalnega tehničnega predpisa ZN

Prošnja za dovoljenje za pripravo sprememb globalnega tehničnega predpisa ZN št. 8 (ESC)

ECE/TRANS/WP.29/2020/99

Podaljšanje mandata za globalni tehnični predpis

Zahteva za podaljšanje mandata za globalni tehnični predpis ZN št. 9 (varnost pešcev)

(ECE/TRANS/WP.29/AC.3/45)
(ECE/TRANS/WP.29/AC.3/45/Rev.1) ECE/TRANS/WP.29/2018/162

Dovoljenje za pripravo globalnega tehničnega predpisa

Prošnja za dovoljenje za pripravo novega globalnega tehničnega predpisa ZN o trajnosti akumulatorja v vozilu

ECE/TRANS/WP.29/2020/96

(1)    Vsi dokumenti, navedeni v preglednici, so na voljo na: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/gen2020.html