Bruselj, 25.3.2020

JOIN(2020) 6 final

2020/0047(NLE)

Skupni predlog

PRIPOROČILO SVETA EVROPSKEMU SVETU

o sprejetju sklepa o določitvi strateških ciljev Unije v okviru akcijskega načrta EU za človekove pravice in demokracijo za obdobje 2020–2024


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.Unija pri zunanjem delovanju uresničuje cilje iz člena 21 Pogodbe o Evropski uniji glede demokracije, pravne države ter univerzalnosti in nedeljivosti človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

2.V ta namen Komisija in visoki predstavnik predlagata Svetu, naj Evropskemu svetu priporoči sprejetje sklepa Evropskega sveta o določitvi strateških interesov in ciljev Unije v skladu s členom 22(1) Pogodbe o Evropski uniji, in sicer v obliki akcijskega načrta EU za človekove pravice in demokracijo za obdobje 2020–2024. Ta sklep ne posega v delitev pristojnosti in postopke odločanja v skladu s Pogodbama ter zlasti ne vpliva na glasovanje s kvalificirano večino, kadar se ta trenutno uporablja.

3.V akcijskem načrtu so opredeljeni cilji, ki jih je treba doseči, in konkretni ukrepi, ki bi jih bilo treba sprejeti za izvajanje akcijskega načrta. Sprejetje sklepa s strani Evropskega sveta bi zagotovilo okvir za opredelitev konkretnih predlogov za ukrepe ali stališča Unije pri izvajanju njenih ciljev na področju človekovih pravic in demokracije ter olajšalo opredelitev sredstev, ki jih morajo Unija in države članice nameniti tem ciljem.



Skupni predlog

PRIPOROČILO SVETA EVROPSKEMU SVETU

o sprejetju sklepa o določitvi strateških ciljev Unije v okviru akcijskega načrta EU za človekove pravice in demokracijo za obdobje 2020–2024

Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnost, kar zadeva področje skupne zunanje in varnostne politike, in Komisija, kar zadeva druga področja zunanjega delovanja, predlagata Svetu, naj Evropskemu svetu priporoči sprejetje sklepa v skladu s členom 22(1) Pogodbe o Evropski uniji.

Svetu se predlaga, naj Evropskemu svetu priporoči sprejetje osnutka sklepa Evropskega sveta, ki je priložen temu predlogu.


Bruselj, 25.3.2020

JOIN(2020) 6 final

PRILOGA

k skupnemu predlogu

PRIPOROČILA SVETA EVROPSKEMU SVETU

o sprejetju sklepa o določitvi strateških ciljev Unije v okviru akcijskega načrta EU za človekove pravice in demokracijo za obdobje 2020–2024


PRILOGA

EVROPSKI SVET JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 22(1) Pogodbe,

ob upoštevanju priporočila Sveta,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Unijo bi morala pri njenem delovanju na mednarodni ravni voditi načela, ki so bila podlaga njenega nastanka, razvoja in širitve ter ki jih želi s svojim delovanjem tudi spodbujati v svetu, in sicer demokracija, pravna država, univerzalnost in nedeljivost človekovih pravic in temeljnih svoboščin, spoštovanje človekovega dostojanstva, enakost in solidarnost ter spoštovanje načel Ustanovne listine Združenih narodov in mednarodnega prava.

(2)Sklepi Evropskega sveta o strateških interesih in ciljih Unije bi se morali nanašati na skupno zunanjo in varnostno politiko Unije ter na druga področja njenega zunanjega delovanja. Zadevajo lahko odnose Unije s posamezno državo ali regijo, lahko pa so tudi tematski.

(3)Cilji akcijskega načrta za človekove pravice in demokracijo, ki sta ga predlagala Komisija in visoki predstavnik, so okrepiti vodilno vlogo Unije pri spodbujanju in varovanju človekovih pravic in demokracije po vsem svetu, določiti ambicije, opredeliti prednostne naloge za ukrepanje in izvajanje, čim bolj povečati vlogo Unije na svetovni ravni z razširitvijo zbirke orodij za človekove pravice ter spodbujati združeno in enotno EU z zavzemanjem za učinkovitejše in doslednejše ukrepanje.

(4)Navedeni cilji se bodo uresničevali s petimi povezanimi ukrepi, ki se vzajemno krepijo, in sicer z varstvom in krepitvijo vloge posameznikov, oblikovanjem odpornih, vključujočih in demokratičnih družb, spodbujanjem globalnega sistema za človekove pravice in demokracijo, novimi tehnologijami (izkoriščanjem priložnosti in reševanjem izzivov) ter doseganjem ciljev s sodelovanjem.

(5)Akcijski načrt je primerno odobriti s sklepom Evropskega sveta, da se omogočijo posebni izvedbeni ukrepi Unije in držav članic –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.Unija pri zunanjem delovanju na področju človekovih pravic in demokracije uresničuje naslednje strateške cilje:

·okrepiti vodilno vlogo EU pri spodbujanju in varovanju človekovih pravic in demokracije po vsem svetu,

·določiti ambicije EU, opredeliti prednostne naloge za ukrepanje in se osredotočati na izvajanje,

·čim bolj okrepiti vlogo EU na svetovni ravni z razširitvijo zbirke orodij za človekove pravice ter njenih ključnih instrumentov in politik ter

·spodbujati združeno in enotno EU z zavzemanjem za učinkovitejše in doslednejše ukrepanje.

2.    Cilji iz odstavka 1 se uresničujejo z dajanjem prednosti varstvu in krepitvi vloge posameznikov, oblikovanjem odpornih, vključujočih in demokratičnih družb, spodbujanjem globalnega sistema za človekove pravice in demokracijo, novimi tehnologijami (izkoriščanjem priložnosti in reševanjem izzivov) ter doseganjem ciljev s sodelovanjem. Podrobni ukrepi v zvezi s tem so določeni v akcijskem načrtu za človekove pravice in demokracijo, ki je priložen temu sklepu.

Člen 2

Akcijski načrt zajema obdobje 2020–2024. Unija in države članice dajo na voljo sredstva, potrebna za doseganje ciljev iz akcijskega načrta.

Člen 3

Svet in Komisija, ki jima pomaga visoki predstavnik, zagotovita skladnost med ukrepi, sprejetimi za izvajanje akcijskega načrta, in drugimi ukrepi na področju zunanjega delovanja Unije.

Člen 4

Ta sklep začne veljati na datum sprejetja.

Člen 5

Ta sklep se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju,

Za Evropski svet    
Predsednik

C. Michel