Bruselj, 9.7.2020

COM(2020) 324 final

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

Pripravimo se na spremembe



Sporočilo o pripravljenosti ob koncu prehodnega obdobja



med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom


Pripravimo se na spremembe

Sporočilo o pripravljenosti ob koncu prehodnega obdobja med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom

I.    UVOD    

II.    SPREMEMBE, DO KATERIH BO PRIŠLO PO VSAKEM SCENARIJU    

A.    Blagovna menjava    

A.1. Carinske formalnosti, pregledi in kontrole    

A.2. Carinska in davčna pravila za uvoz in izvoz blaga (tarife, DDV, trošarine)    

A.3. Certifikati in dovoljenja za proizvode, zahteve glede ustanavljanja, etiketiranje in označevanje    

Primeri sektorske skladnosti    

B.    Trgovina s storitvami    

B.1. Finančne storitve    

B.2. Storitve prevoza    

B.3. Avdiovizualne storitve    

B.4. Priznavanje poklicnih kvalifikacij    

C.    Energija    

D.    Potovanja in turizem    

Kontrole oseb    

Vozniška dovoljenja    

Mobilno gostovanje    

Pravice potnikov    

E.    Mobilnost in koordinacija sistemov socialne varnosti    

F.    Pravo družb in civilno pravo    

F.1. Družbe, registrirane v Združenem kraljestvu    

F.2. Pogodbena izbira pristojnosti    

G.    Drugi vidiki: Podatki, digitalno področje in pravice intelektualne lastnine    

G.1. Intelektualna lastnina    2

G.2. Prenosi in varstvo podatkov    

G.3. Domensko ime .eu    

H.    Mednarodni sporazumi Evropske unije    

III.    Priprave na vsak morebiten scenarij    

OKVIR: Sporazum o izstopu, vključno s protokolom o Irski in Severni Irski    

IV.    Zaključek: pripravljenost je ključnega pomena    

I.UVOD 

Združeno kraljestvo Velika Britanija in Severna Irska (v nadaljnjem besedilu: Združeno kraljestvo) je 1. februarja 2020 izstopilo iz Evropske unije in Evropske skupnosti za atomsko energijo (Euratom); EU in Euratom sta v nadaljnjem besedilu skupaj poimenovana Unija. Sporazum o izstopu 1 , ki sta ga sklenila Unija in Združeno kraljestvo in je začel veljati istega dne, je zagotovil urejen izstop Združenega kraljestva ter pravno varnost na pomembnih področjih, vključno s pravicami državljanov, finančno poravnavo in izognitvijo trdi meji na irskem otoku (glej okvir v delu III).

Združeno kraljestvo kot tretja država ne sodeluje več pri odločanju Unije. Ni zastopano v institucijah EU, agencijah in uradih EU ali drugih organih Unije.

Vendar se v skladu s sporazumom o izstopu v „prehodnem obdobju“, ki traja do 31. decembra 2020 2 , pravo Unije še naprej uporablja za Združeno kraljestvo in v njem 3 . 

V prehodnem obdobju Združeno kraljestvo še naprej sodeluje na enotnem trgu in v carinski uniji EU ter je deležno koristi iz politik in programov Unije, mora pa tudi še naprej izpolnjevati obveznosti iz mednarodnih sporazumov, katerih pogodbenica je Unija. To prehodno obdobje tako pomeni obdobje kontinuitete, ki ga Unija izkorišča za to, da:

1.poskrbi za sprejetje vseh potrebnih ukrepov in ureditev za izvajanje sporazuma o izstopu do 1. januarja 2021;

2.se pogaja o sporazumu o novem partnerstvu z Združenim kraljestvom in

3.zagotovi pripravljenost na konec prehodnega obdobja, ki se izteče 1. januarja 2021, ko Združeno kraljestvo ne bo več sodelovalo na enotnem trgu in v carinski uniji EU ter pri politikah in programih Unije, 4 niti ne bo več imelo koristi od mednarodnih sporazumov Unije. To izbiro je vlada Združenega kraljestva potrdila v svojem pristopu k pogajanjem o prihodnjih odnosih z Evropsko unijo, ki je bil objavljen 27. februarja 2020, in v svojih poznejših izjavah 5 . 

Za pogajanja o novem partnerstvu z Združenim kraljestvom so izredne razmere, nastale zaradi pandemije koronavirusa, pomenile, da so za razliko od prvega kroga pogajanj naslednji trije krogi potekali prek videokonference. Iz istega razloga je med prvim in drugim krogom poteklo več časa, kot je bilo prvotno predvideno.

Doslej je bil pri pogajanjih dosežen le majhen napredek. Pogajanja so se poleti okrepila, saj so krogi oziroma specializirane seje predvideni za vsak teden od 29. junija 2020 naprej.

Komisija bo nadaljevala pogajanja na podlagi mandata, ki ji ga je februarja 2020 podelil Svet in ga podprl Evropski parlament. Službe Komisije so objavile podroben osnutek pravnega besedila 6 v skladu s tem mandatom. Naš cilj je do konca leta 2020 skleniti ambiciozno partnerstvo, ki bo zajemalo vsa področja, dogovorjena z Združenim kraljestvom v politični izjavi 7 . To izjavo so 17. oktobra 2019 potrdili vsi voditelji EU in predsednik vlade Združenega kraljestva Johnson.

Tudi če bi Evropska unija in Združeno kraljestvo do konca leta 2020 sklenila ambiciozno partnerstvo, ki bi zajemalo vsa področja, dogovorjena v politični izjavi, pa bi tak sporazum ustvaril odnose, ki bi bili zelo drugačni od sodelovanja Združenega kraljestva na enotnem trgu 8 in v carinski uniji EU ter na področju DDV in trošarin. 

Dejstvo, da Združeno kraljestvo po koncu prehodnega obdobja ne bo več sodelovalo v politikah Unije, bo neizogibno ustvarilo danes še neobstoječe ovire za trgovino z blagom in storitvami ter za čezmejno mobilnost in izmenjave. To se bo zgodilo v obeh smereh, torej iz Združenega kraljestva v Unijo in iz Unije v Združeno kraljestvo, ter bo prizadelo javne uprave, podjetja, državljane in deležnike na obeh straneh, ki se morajo zato na to pripraviti.

Odločitve vlade Združenega kraljestva glede prihodnjih odnosov in glede nepodaljšanja prehodnega obdobja pomenijo, da se bodo od 1. januarja 2021 začele pojavljati te neizogibne motnje, ki bi lahko še povečale pritiske, ki jih podjetja že tako občutijo zaradi izbruha COVID-19.

Bistvenega pomena je, da se deležniki s tem seznanijo in da poskrbijo za pripravljenost na te obsežne in daljnosežne spremembe, do katerih bo prišlo v vsakem primeru, ne glede na izid pogajanj med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom. Ne smemo se kar prepustiti dogajanju ali odlagati ukrepov za pripravljenost in prilagajanje ob pričakovanju, da bo sporazum zagotovil kontinuiteto, saj bo veliko sprememb neizogibnih.

To sporočilo nikakor ne sodi vnaprej o izidu pogajanj niti ne obravnava možnih posledic, ki bi nastale, če dogovor o prihodnjem partnerstvu ne bi bil dosežen. Njegov namen je opozoriti na glavna področja, na katerih bo gotovo prišlo do sprememb, ter izboljšati pripravljenost in olajšati priprave državljanov, javnih uprav, podjetij ter vseh drugih deležnikov na te neizogibne motnje.

Zlasti podjetja bi morala razmisliti o ponovni proučitvi obstoječih načrtov za pripravljenost. Čeprav so bili ti pripravljeni za tveganje, da bi Združeno kraljestvo iz Unije izstopilo brez sporazuma o izstopu, kar se ni uresničilo, bo del teh načrtov še vedno zelo upošteven pri spremembah ob koncu prehodnega obdobja.

V tem duhu Komisija tudi pregleduje vseh 102 obvestil deležnikom, ki jih je objavila v fazi pogajanj o izstopu in ki so večinoma še naprej upoštevna za konec prehodnega obdobja. Do zdaj je bilo v zvezi s spremembami, ki se bodo zgodile ob koncu prehodnega obdobja, posodobljenih 51 obvestil, kmalu pa bodo objavljene tudi nadaljnje posodobitve. Seznam posodobljenih obvestil je v Prilogi I k temu sporočilu.

II.SPREMEMBE, DO KATERIH BO PRIŠLO PO VSAKEM SCENARIJU

V tem razdelku je pregled glavnih področij sprememb, do katerih bo ob koncu prehodnega obdobja prišlo v vsakem primeru, ne glede na to, ali bo sporazum o prihodnjem partnerstvu med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom sklenjen ali ne.

Tu opisane spremembe bodo samodejno nastopile z dejstvom, da se bo s 1. januarjem 2021 prehodno obdobje, ki omogoča začasno sodelovanje Združenega kraljestva na enotnem trgu in v carinski uniji EU, izteklo, s čimer bo konec prostega pretoka oseb, blaga in storitev. Izstop iz enotnega trga in carinske unije bo povzročil dodatne ovire za trgovino in čezmejno mobilnost ljudi, prilagoditve pa bodo potrebne tako na strani Unije kot Združenega kraljestva. Združeno kraljestvo z izstopom iz Unije prav tako izstopa iz vseh mednarodnih sporazumov Unije, in sicer samodejno na podlagi zakona.

Javne uprave, podjetja in državljani Unije morajo, če tega še niso storili, nujno sprejeti vse potrebne ukrepe za pripravo na te spremembe, da bi čim bolj zmanjšali stroške motenj.

A.Blagovna menjava 9  

Spremembe, opisane v naslednjih podrazdelkih, se ne uporabljajo za trgovino med EU in Severno Irsko, za katero se bo od konca prehodnega obdobja poleg morebitnega dogovora o prihodnjem partnerstvu uporabljal protokol o Irski in Severni Irski, ki je sestavni del sporazuma o izstopu 10 .

V skladu z navedenim protokolom se bodo za Severno Irsko in v njej še naprej uporabljala pravila Unije v zvezi z blagom (vključno s fiskalnimi pravili, tj. posrednimi davki, in nefiskalnimi pravili) in carinski zakonik Unije (za več informacij glej okvir v delu III).

A.1 Carinske formalnosti, pregledi in kontrole

V prehodnem obdobju je Združeno kraljestvo del enotnega trga in carinske unije EU. Zato trenutno za blago, ki se giblje med Združenim kraljestvom in Unijo, ni carinskih formalnosti.

Združeno kraljestvo od 1. januarja 2021 ne bo več del carinske unije EU. Zato se bodo za vse blago, ki iz Združenega kraljestva vstopa na carinsko območje Unije ali iz tega carinskega območja izstopa v Združeno kraljestvo, uporabljale carinske formalnosti, ki jih zahteva zakonodaja Unije.

Tako bo, tudi če bo z Združenim kraljestvom vzpostavljeno ambiciozno območje proste trgovine brez carin in kvot za blago ter s carinskim in regulativnim sodelovanjem.

Na strani EU bodo carinski organi opravljali kontrole na podlagi carinskega zakonika Unije v skladu s skupnim sistemom na podlagi tveganja, ki se v zvezi s pretokom blaga v odnosih s tretjimi državami uporablja za vse druge zunanje meje Unije. Te kontrole bodo verjetno povzročile večje upravno breme za podjetja in daljše dobavne roke v logističnih dobavnih verigah.

Od 1. januarja 2021 bodo morala evropska podjetja, ki želijo uvažati iz Združenega kraljestva ali vanj izvažati, poskrbeti, da imajo registracijsko in identifikacijsko številko gospodarskega subjekta (EORI) 11 , da bi se lahko opravile carinske formalnosti. Poleg tega številke EORI, ki jih je izdalo Združeno kraljestvo, v Uniji ne bodo več veljavne. Podjetja s sedežem v Združenem kraljestvu, ki želijo uvažati v Unijo, bodo morala prejeti EU številko EORI ali po potrebi imenovati carinskega zastopnika v Uniji. S 1. januarjem 2021 bodo v Uniji prenehala veljati tudi dovoljenja pooblaščenih gospodarskih subjektov in druga dovoljenja, ki jih je izdalo Združeno kraljestvo. Kadar bodo gospodarski subjekti želeli pridobiti dovoljenja EU, bodo morali zanje zaprositi v državi članici EU.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Podjetja EU se morajo seznaniti s formalnostmi in postopki za poslovanje z Združenim kraljestvom kot tretjo državo od 1. januarja 2021 naprej. Prav tako bi morala upoštevati večje upravne obveznosti in potencialno daljše časovne okvire, ki so posledica teh formalnosti in postopkov. To bi lahko pomenilo znatne spremembe v organizaciji obstoječih dobavnih verig. Podjetja so odgovorna za ocenjevanje ukrepov, potrebnih glede na te spremembe in svoj individualni položaj.

Uprave držav članic EU so pripravile glavne točke za prehod meje in oblikovale rešitve za zagotovitev uporabe carinskega zakonika Unije v tem okviru. Po potrebi bi morale še naprej izvajati in izpopolnjevati te možnosti ter si prizadevati za ozaveščanje podjetij, zlasti malih in srednjih podjetij (MSP) 12 .

A.2 Carinska in davčna pravila za uvoz in izvoz blaga (tarife, DDV, trošarine)

V prehodnem obdobju je Združeno kraljestvo del carinske unije EU ter del območja DDV in trošarinskega območja EU.

Zato se za blago, s katerim se trguje med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, ne uporabljajo nobene carine ali kvote, niti ni treba dokazati izvora blaga, s katerim se trguje.

Poleg tega se za davke (DDV, trošarine) uporablja ista ureditev, ki se uporablja za trgovino znotraj Unije, kar pomeni, da na meji med Združenim kraljestvom in Unijo niso potrebne ustrezne kontrole.

S 1. januarjem 2021 bo treba za preferencialno obravnavo blaga na podlagi morebitnega prihodnjega sporazuma med EU in Združenim kraljestvom dokazati status porekla blaga, s katerim se trguje. Za blago, ki ne izpolnjuje zahtev glede porekla, bodo veljale carinske dajatve, tudi če se uveljavi trgovinski sporazum med EU in Združenim kraljestvom brez carin in kvot. To bo vplivalo tudi na trgovino med EU in njenimi preferencialnimi partnerji, saj bo vložek Združenega kraljestva (v smislu materialov in postopkov obdelave) obravnavan kot „brez porekla“ v okviru preferencialnih režimov Unije za določitev preferencialnega porekla blaga, ki vsebuje tak vložek Združenega kraljestva. V praksi to pomeni, da bodo morali izvozniki iz EU ponovno preučiti svoje dobavne verige. Lahko da bodo morali preseliti proizvodnjo ali zamenjati dobavitelje za nekatere vložke, da bi še naprej lahko imeli koristi od preferencialnih režimov Unije z njenimi sedanjimi preferencialnimi partnerji. Uvozniki Unije, ki uveljavljajo preferencialno obravnavo v EU, bodo morali po koncu prehodnega obdobja tudi poskrbeti, da bo izvoznik iz tretje države lahko dokazal, da blago izpolnjuje zahteve za preferencialno poreklo. Prav tako je treba opozoriti, da bo moralo blago za ohranitev statusa preferencialnega porekla izpolnjevati določbe iz preferencialnih sporazumov EU, ki se nanašajo na neposredni prevoz/nespreminjanje, če bo prečkalo ozemlje Združenega kraljestva ali se bo tam ustavljalo.

Poleg tega bo treba ob uvozu blaga, ki se na območje DDV Evropske unije vnaša iz Združenega kraljestva, plačati davek na dodano vrednost (DDV) po stopnji, ki se uporablja za dobave istega blaga znotraj Unije. Blago, ki se iz Unije izvaža v Združeno kraljestvo, bo oproščeno DDV, če bo odposlano ali odpeljano v Združeno kraljestvo, kot bi bilo tudi v primeru katerega koli drugega namembnega kraja zunaj Evropske unije. V takih primerih mora dobavitelj izvoženega blaga dokazati, da je blago zapustilo Unijo.

Kakor pri vsakem uvozu iz tretjih držav v Unijo bo za trošarinsko blago (alkoholne pijače, tobačni izdelki itd.) ob uvozu v Unijo treba plačati trošarino, ki bo v plačilo zapadla ob dajanju blaga na trg. V prihodnosti bi lahko za uvoz iz Združenega kraljestva veljali tudi protidampinški, izravnalni ali zaščitni ukrepi v okviru politike trgovinske zaščite Evropske unije.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Za preferencialno obravnavo blaga na podlagi morebitnega prihodnjega sporazuma med EU in Združenim kraljestvom bodo morali biti trgovci sposobni dokazati, da ima blago, s katerim se trguje, status blaga s poreklom. Blago, ki ne izpolnjuje zahtev glede porekla, ne bo upravičeno do teh preferencialnih režimov.

Podjetja EU bi morala biti tudi pripravljena na to, da začnejo v okviru trgovine s sedanjimi preferencialnimi partnerskimi državami Unije vsak vložek Združenega kraljestva (material in postopke) obravnavati kot „brez porekla“, da zagotovijo, da bo lahko njihov izvoz v vsakem primeru ob koncu prehodnega obdobja še naprej užival preferencialno obravnavo na podlagi sporazumov Unije o prosti trgovini 13 . „Brez porekla“ bo tudi vložek Združenega kraljestva v blago, pridobljeno v tretjih državah, s katerimi ima Unija vzpostavljen preferencialni trgovinski režim, in ki se bo uvažalo v Unijo. Združeno kraljestvo bo od takrat tretja država za namene pravila neposrednega prevoza/nespreminjanja, zato naj podjetja ustrezno prilagodijo svojo logistiko.

Poleg tega bi se morala podjetja EU seznaniti z ustreznimi postopki glede DDV in se pripraviti na njihovo uporabo. Pri tem bi morala po potrebi upoštevati večje upravne obveznosti in morebitne zamude. To bi lahko pomenilo znatne spremembe v organizaciji obstoječih dobavnih verig in računovodskih postopkih.

Uprave držav članic EU bi se morale pripraviti na dodatno breme, ki ga prinašajo te spremembe, tako z vidika števila zaposlenih kot z vidika usposabljanja, ter okrepiti ozaveščanje in ga usmeriti zlasti v mala in srednja podjetja.

A.3 Certifikati in dovoljenja za proizvode, zahteve glede ustanavljanja, etiketiranje in označevanje

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na enotnem trgu, vključno z enotnim trgom blaga. Med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom se lahko prosto trguje z blagom brez pregledov, kar omogoča enotni regulativni okvir Unije za dajanje blaga na trg, vključno s harmoniziranimi tehničnimi pravili, varnostnimi in okoljskimi standardi ter vzajemnim priznavanjem. Institucije in organi EU, kot so agencije EU, nadzorujejo pravilno delovanje tega okvira.

Od 1. januarja 2021 bosta Unija in Združeno kraljestvo ločeni regulativni in pravni območji.

To pomeni, da bodo morali biti vsi proizvodi, izvoženi iz Unije v Združeno kraljestvo, v skladu s pravili in standardi Združenega kraljestva in bodo predmet vseh veljavnih regulativnih pregledov skladnosti in kontrol pri uvozu. Podobno bodo morali biti vsi proizvodi, uvoženi iz Združenega kraljestva v Unijo, v skladu s pravili in standardi Unije in bodo predmet vseh veljavnih regulativnih pregledov skladnosti in kontrol pri uvozu za namene zagotavljanja varnosti in zdravja ter izvajanja drugih javnih politik.

Podjetja iz EU, ki se trenutno ukvarjajo z distribucijo proizvodov iz Združenega kraljestva, bodo postala izvozniki ali uvozniki proizvodov, ki jih dajejo na trg v Uniji. To pomeni, da bodo morala izpolnjevati obveznosti izvoznika ali uvoznika v skladu z veljavnimi pravili Unije.

Kar zadeva dovoljenja in certifikate za proizvode na strani Unije:

·Certifikati ali dovoljenja, ki jih izdajo organi Združenega kraljestva ali organi s sedežem v Združenem kraljestvu, ne bodo več veljali za dajanje izdelkov na trg Unije. To na primer pomeni, da motornega vozila s homologacijo, ki jo je izdalo Združeno kraljestvo, ne bo več mogoče dati na trg Unije. Kadar zakonodaja Unije zahteva certifikat priglašenega organa EU – npr. za nekatere medicinske pripomočke, stroje, osebno zaščitno opremo ali gradbene proizvode – proizvodov s certifikati organov s sedežem v Združenem kraljestvu ne bo več dovoljeno dajati na trg Unije.

·Kadar zakonodaja Unije zahteva registracijo proizvodov v zbirkah podatkov, bo to morda moral urediti uvoznik v Uniji ali pooblaščeni predstavnik proizvajalca iz Združenega kraljestva 14 .

·Kadar zakonodaja Unije za nekatere gospodarske subjekte ali druge fizične ali pravne osebe (npr. pooblaščeni predstavniki proizvajalcev iz tretjih držav ali „odgovorne osebe“ za skladnost z zakonodajo) določa zahtevo po sedežu v Uniji, se sedež v Združenem kraljestvu ne bo več priznaval kot sedež v Uniji. To pomeni, da bo treba pooblaščenega predstavnika/odgovorno osebo premestiti iz Združenega kraljestva v Unijo ali pa bo treba imenovati novega pooblaščenega zastopnika/odgovorno osebo s sedežem v Evropski uniji.

·Oznake ali etikete na blagu, danem na trg Unije, ki se sklicujejo na organe ali osebe s sedežem v Združenem kraljestvu, ne bodo več izpolnjevale zahtev Unije glede označevanja.

Poleg tega se bodo za trgovino z Združenim kraljestvom uporabljala pravila Unije, ki prepovedujejo ali omejujejo uvoz/izvoz določenega blaga 15 iz razlogov javne politike, kot so varovanje zdravja, varnosti in okolja, kakor veljajo za katero koli tretjo državo.

Primeri sektorske skladnosti

Kemični proizvodi

Od 1. januarja 2021 se v Združenem kraljestvu ne bodo več uporabljala pravila Unije o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) 16 .

Registracije izdelovalcev in proizvajalcev s sedežem v Združenem kraljestvu ne bodo več veljavne v Evropski uniji. Ti subjekti bodo morali poskrbeti za registracijo svojih snovi pri proizvajalcu ali uvozniku v Evropski uniji ali imenovati „edinega zastopnika“ v Evropski uniji kot registracijskega zavezanca za snov.

Nadaljnji uporabniki bodo morali preveriti, ali je snovi, ki jih uporabljajo, registriral registracijski zavezanec s sedežem v Evropski uniji. Če ni tako, bi moral nadaljnji uporabnik:

·ustrezno prilagoditi dobavno verigo (tj. poiskati drugega dobavitelja),

·preveriti, ali registracijski zavezanec iz Združenega kraljestva načrtuje imenovati „edinega zastopnika“ v Evropski uniji ali

·registrirati snov kot uvoznik.

Zdravstveni proizvodi (medicinski pripomočki in zdravila za uporabo v humani ali veterinarski medicini)

S 1. januarjem 2021 bo Združeno kraljestvo izstopilo iz regulativnega sistema Unije za zdravila in medicinske pripomočke.

To pomeni naslednje:

·vsi imetniki dovoljenja za promet morajo imeti sedež v Evropski uniji,

·lokacije za testiranje in sproščanje serij bodo morale biti v Evropski uniji,

·kvalificirane osebe, odgovorne za farmakovigilanco in sproščanje serij (vključno z zdravili v preskušanju), bodo morale imeti sedež v Evropski uniji,

·vsa klinična preskušanja, odobrena v Uniji, bodo morala imeti sponzorja ali zakonitega zastopnika s sedežem v Evropski uniji,

·informacije in označevanje bodo morali izpolnjevati zahteve Unije, tudi kar zadeva skupno označevanje zdravil v skladu s pogoji dovoljenja za promet, izdanega v Združenem kraljestvu,

·certificiranje medicinskih pripomočkov bodo morali opraviti priglašeni organi s sedežem v Evropski uniji.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Podjetja iz EU, ki dajejo blago na trg Združenega kraljestva, bodo morala poskrbeti, da bodo od 1. januarja 2021 spoštovala vsa ustrezna pravila Združenega kraljestva.

Kar zadeva postopke izdaje dovoljenj in certificiranja, bi morali biti pripravljalni ukrepi sicer sprejeti že leta 2019, vendar naj podjetja iz EU še enkrat preverijo skladnost precej pred 1. januarjem 2021.

Uprave držav članic EU bi morale okrepiti ozaveščanje in ga usmeriti zlasti v mala in srednja podjetja.

B.Trgovina s storitvami

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na enotnem trgu EU, vključno z enotnim trgom storitev. Zato lahko podjetja iz Združenega kraljestva uveljavljajo pravico do ustanavljanja in opravljajo storitve v kateri koli državi članici EU. Pri tem uživajo koristi skupnega regulativnega in nadzornega okolja, ki določa možne ukrepe, ki jih lahko sprejmejo nacionalni organi. To okolje ponudnikom storitev prinaša tudi koristi naprednega sistema priznavanja poklicnih kvalifikacij.

Poleg tega ima na nekaterih področjih, ki so urejena na ravni Unije, čezmejna izmenjava storitev prednosti, ki jih prinaša pristop države izvora ali pojem „čezmejnega opravljanja storitev“, kar pomeni, da dovoljenje, ki ga na podlagi pravil Unije izda ena država članica, zadošča za dostop do celotnega enotnega trga EU zaradi harmonizacije standardov, tehničnih pravil ter regulativnih in nadzornih okvirov. Ta načela podpirajo prosti pretok nekaterih storitev med državami EU, na primer na finančnem, avdiovizualnem ali prometnem področju.

Od 1. januarja 2021 svoboda ustanavljanja in svoboda opravljanja storitev, kot sta določeni v Pogodbah Unije, ne bosta več na voljo posameznikom in podjetjem iz Združenega kraljestva, dejavnim v Evropski uniji, ali posameznikom in podjetjem iz EU, dejavnim v Združenem kraljestvu.

Dovoljenja, ki so jih organi Združenega kraljestva izdali v okviru enotnega trga EU, v Uniji od 1. januarja 2021 ne bodo več veljala. To je zlasti pomembno za področja finančnih storitev, prometa, avdiovizualnih medijev in energetskih storitev.

Za dostop do trga Unije bodo morali ponudniki storitev iz Združenega kraljestva in poklicni subjekti s sedežem v Združenem kraljestvu dokazati izpolnjevanje morebitnih zahtevanih pravil, postopkov in/ali dovoljenj, ki so pogoj, da lahko tuji državljani in/ali podjetja s sedežem zunaj Unije opravljajo storitve v Evropski uniji 17 . Navedene zahteve so lahko določene v pravu Unije, še pogosteje pa v nacionalnih ureditvah, pogojene pa bodo z zavezami, ki jih je Evropska unija sprejela na podlagi Splošnega sporazuma Svetovne trgovinske organizacije o trgovini s storitvami, ter v okviru sporazuma o prihodnjih odnosih z Združenim kraljestvom.

Podobno bodo morali ponudniki storitev in poklicni subjekti s sedežem v Uniji, dejavni v Združenem kraljestvu, dokazati izpolnjevanje vseh zadevnih pravil Združenega kraljestva.

B.1 Finančne storitve

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na enotnem trgu EU, vključno z enotnim trgom finančnih storitev. Zato se lahko trenutno iz Združenega kraljestva opravljajo finančne storitve v EU z enim samim dovoljenjem za čezmejno opravljanje storitev za zadevno področje finančnih storitev, ki so ga izdali organi Združenega kraljestva. Gospodarski subjekti Unije lahko dovoljenje za čezmejno opravljanje storitev iz svoje matične države uporabijo za opravljanje finančnih storitev v Združeno kraljestvo in znotraj njega.

S 1. januarjem 2021 se bodo dovoljenja za opravljanje storitev iz Združenega kraljestva po vsej EU prenehala uporabljati. Za opravljanje finančnih storitev iz Združenega kraljestva v EU se bodo uporabljala ustrezna pravila zadevnih držav članic za tretje države. Podjetja, banke ali vlagatelji iz Unije, ki trenutno uporabljajo te storitve, bi se morali zavedati te spremembe in se ustrezno pripraviti. Tudi ponudniki finančnih storitev iz EU, ki poslujejo v Združenem kraljestvu, bi se morali pripraviti na upoštevanje vseh zadevnih pravil Združenega kraljestva. 

V skladu z okviri za enakovrednost, določenimi v nekaterih pravnih aktih Unije, lahko Evropska unija s priznavanjem, da so zadevni regulativni in nadzorni režimi Združenega kraljestva enakovredni ustrezni zakonodaji in zahtevam Unije, olajša določene interakcije med finančnimi sistemi Unije in Združenega kraljestva. Le nekaj teh okvirov za enakovrednost podjetjem iz tretjih držav omogoča opravljanje njihovih storitev za stranke v EU. Med primeri sta področji centralnih depotnih družb in centralnih klirinških nasprotnih strank. Posebej za investicijska podjetja bo sredi leta 2021 začel veljati nov, izboljšan okvir enakovrednosti. Na večini področij, kot so zavarovanje, posojila komercialnih bank ali sprejemanje vlog, enakovrednost ne omogoča podjetjem iz tretjih držav opravljanja storitev v EU, temveč podjetjem iz EU zagotavlja oprostitve bonitetnih zahtev ali oprostitve glede poročanja.

Odločitve Unije o enakovrednosti za Združeno kraljestvo ne prinašajo istih koristi kot enotni trg, saj se bodo obveznosti in varovala ekosistema enotnega trga EU v Združenem kraljestvu prenehali uporabljati. Odločitve o enakovrednosti se lahko kadar koli enostransko umaknejo, zlasti če začnejo okviri tretjih držav odstopati in pogoji za enakovrednost niso več izpolnjeni.

Ker so okviri enakovrednosti Unije enostranski, ocenjevanje enakovrednosti in morebitne odločitve o enakovrednosti niso del pogajanj z Združenim kraljestvom. Zaradi sedanje medsebojne povezanosti trga EU in trga Združenega kraljestva mora Komisija pri ocenjevanju enakovrednosti upoštevati zlasti tveganja za EU v smislu finančne stabilnosti, preglednosti trga, celovitosti trga, varstva vlagateljev in enakih konkurenčnih pogojev. Poleg tega mora Komisija zaradi namere vlade Združenega kraljestva, da po prehodnem obdobju na področju finančnih storitev odstopi od regulativnih in nadzornih okvirov Unije, oceniti enakovrednost Združenega kraljestva na vsakem področju z usmerjenostjo v prihodnost.

V politični izjavi o prihodnjih odnosih 18 je navedeno, da si bosta Evropska unija in Združeno kraljestvo prizadevala za zaključek svojih ocen enakovrednosti do konca junija 2020 19 . Komisija je Združenemu kraljestvu posredovala vprašalnike, ki zajemajo 28 področij enakovrednosti. Do konca junija je prejela le štiri izpolnjene vprašalnike. Zaradi tega ni mogla zaključiti svojih ocen enakovrednosti do konca junija in bo ocenjevanja nadaljevala na podlagi nadaljnjih odgovorov, ki jih trenutno prejema. Ocenjevanja na posameznih področjih lahko vodijo do odločitev o enakovrednosti ali neenakovrednosti. Komisija bo odločitve sprejela na podlagi celovite ocene, v kateri bo upoštevala interese EU.

Na številnih področjih Komisija ni začela ocenjevanja, bodisi ker so bile odločitve o enakovrednosti že sprejete 20 bodisi ker na primer pravni okvir EU še ni v celoti vzpostavljen. Komisija v zvezi s slednjimi področji 21 v kratkem ali srednjeročnem obdobju ne bo sprejela odločitve o enakovrednosti.

Komisija je na podlagi analize, izvedene z Evropsko centralno banko, Enotnim odborom za reševanje in evropskimi nadzornimi organi, ter na podlagi priprav podjetij za finančne storitve opredelila samo eno področje, ki bi lahko predstavljalo tveganja za finančno stabilnost, in sicer centralne klirinške nasprotne stranke za izvedene finančne instrumente. Zato Komisija na kratki rok ter z namenom obravnavanja morebitnih tveganj za finančno stabilnost razmišlja o sprejetju časovno omejene odločitve o enakovrednosti za Združeno kraljestvo na tem področju.

Taka časovno omejena odločitev bi centralnim klirinškim nasprotnim strankam s sedežem v EU omogočila, da dodatno razvijejo zmogljivosti kliringa zadevnih poslov na kratek in srednji rok, klirinškim članom EU pa, da sprejmejo in izvedejo potrebne ukrepe, vključno z zmanjšanjem njihove sistemske izpostavljenosti tržnim infrastrukturam v Združenem kraljestvu.

Za okrepitev nadzora in reguliranja klirinških dejavnosti, ki so sistemskega pomena za Unijo, EU trenutno uvaja uredbo EMIR 2.2. Komisija sprejema izvedbene ukrepe, ki bodo opredelili stopnjo sistemskega tveganja, ki ga predstavljajo centralne klirinške nasprotne stranke iz tretjih držav, in ukrepe, potrebne za okrepitev nadzora nad takimi centralnimi klirinškimi nasprotnimi strankami, pa tudi morebitno potrebo po nadaljnjih ukrepih za blaženje teh tveganj.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Upravitelji zavarovanja, banke, investicijska podjetja, mesta trgovanja in drugi ponudniki finančnih storitev naj svoje pripravljalne ukrepe dokončajo in izvedejo najpozneje do 31. decembra 2020, da bodo pripravljeni na spremembe, do katerih bo prišlo v vsakem primeru, tudi če na njihovem področju Evropska unija ali Združeno kraljestvo ne sprejmeta odločitve o enakovrednosti.

Podjetja, banke ali vlagatelji iz Unije, ki se trenutno zanašajo na ponudnike storitev iz Združenega kraljestva, bi morali razmisliti, kako bi to lahko vplivalo na njihovo poslovanje, in sprejeti vse potrebne ukrepe za pripravo na vse možne scenarije. Ponudniki finančnih storitev iz EU, ki poslujejo v Združenem kraljestvu, bi se morali pripraviti tudi na upoštevanje vseh zadevnih pravil Združenega kraljestva. Člani klirinških nasprotnih strank iz Združenega kraljestva, ki imajo sedež v EU, ter njihove stranke naj se aktivno pripravijo na vse scenarije, vključno z zmanjšanjem svoje sistemske izpostavljenosti tržnim infrastrukturam v Združenem kraljestvu.

Nadzorni in regulativni organi na ravni EU in nacionalni ravni bodo morali nadaljevati dialog z deležniki, da se zagotovi sprejetje vseh potrebnih ukrepov za pripravljenost do konca leta 2020.

B.2 Storitve prevoza

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na enotnem trgu, vključno z enotnim trgom storitev prevoza. Tako se lahko trenutno storitve v železniškem prometu, storitve zračnega prevoza in cestni prevoz blaga izvajajo po vsej Evropski uniji z enim samim dovoljenjem, ki ga izda ena država članica. To v prehodnem obdobju koristi tudi subjektom EU v Združenem kraljestvu.

Od 1. januarja 2021 naprej podjetja iz Združenega kraljestva ne bodo več mogla opravljati storitev prevoza v Uniji kot del enotnega trga. Možnosti in pogoji za prevoznike EU in Združenega kraljestva glede opravljanja storitev med Evropsko unijo ter Združenim kraljestvom bodo v veliki meri odvisni od pogajanj o prihodnjih odnosih med EU in Združenim kraljestvom na področju prometa.

Vendar pa v vsakem primeru licence, ki jih je Združeno kraljestvo izdalo prevoznikom v železniškem prometu, od 1. januarja 2021 ne bodo več veljale v Evropski uniji, spričevala ali dovoljenja, izdana strojevodjem v Združenem kraljestvu, pa ne bodo več veljala za upravljanje lokomotiv in vlakov v železniškem sistemu EU.

Prevozniki v železniškem prometu iz Evropske unije ali Združenega kraljestva, ki opravljajo čezmejne storitve med Združenim kraljestvom in Evropsko unijo, bodo morali izpolnjevati pravne zahteve, ki bodo veljale tako v Evropski uniji kot v Združenem kraljestvu. To zadeva licenco in varnostno spričevalo prevoznika v železniškem prometu, dovoljenja za tirna vozila in spričevala osebja (strojevodij). Zadevni deležniki morajo zato poskrbeti, da imajo v Evropski uniji veljavne licence za odseke čezmejnih storitev, ki se nahajajo na ozemlju Evropske unije, in da imajo v Združenem kraljestvu veljavne licence za odseke čezmejnih storitev, ki se nahajajo na ozemlju Združenega kraljestva.

V vsakem primeru od 1. januarja 2021 letalski prevozniki z operativnimi licencami, ki jih je izdal organ Združenega kraljestva za izdajanje licenc za komercialni zračni prevoz potnikov, pošte in/ali tovora, ne bodo mogli opravljati storitev zračnega prevoza v Evropski uniji.

Letalski prevozniki EU in imetniki certifikata varnosti v letalstvu bodo morali zagotavljati in ohranjati skladnost z zahtevami Unije, vključno z zahtevami za letalske prevoznike glede glavnega kraja poslovanja ter večinskega lastništva in nadzora EU, pa tudi s pravnim redom Unije na področju varnosti v letalstvu.

Nazadnje, prevozniki v cestnem prometu, ki imajo sedež v Združenem kraljestvu, v vsakem primeru od 1. januarja 2021 naprej ne bodo več imeli licence Skupnosti. Zato ne bodo več imeli avtomatičnih pravic za dostopanje do enotnega trga, ki jih vključuje taka licenca, in sicer pravice gospodarskih subjektov EU, da opravljajo potovanja in prevažajo blago po vsej Uniji.

Pravice dostopa, ki jih bodo imeli prevozniki EU in Združenega kraljestva na trgih nasprotne strani, bodo odvisne od izida pogajanj med EU in Združenim kraljestvom. Če dogovora ne bo, bodo prevoznikom iz EU za opravljanje poti v Združeno kraljestvo ter prevoznikom iz Združenega kraljestva za opravljanje poti v EU na voljo omejene kvote, ki so že na voljo v okviru mehanizma Evropske konference ministrov za promet (ECMT).

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Vsa prevozna podjetja, ki opravljajo dejavnosti med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, bodo morala od 1. januarja 2021 poskrbeti, da izpolnjujejo certifikacijske zahteve EU in Združenega kraljestva.

Pravice dostopa za zračni in cestni promet med Unijo in Združenim kraljestvom bodo v veliki meri odvisne od izida pogajanj z Združenim kraljestvom.

V vsakem primeru bodo na prevoznike vplivale spremembe formalnosti, ki jih bo treba opraviti pri prečkanju meje med Združenim kraljestvom in EU 22 . Poleg ozaveščanja o pravilih glede prevoznega sektorja bi morale uprave držav članic EU okrepiti in predvsem usmeriti v MSP tudi ozaveščanje o tem, kako bodo formalnosti na meji vplivale na prevoznike in logistična podjetja v prihodnosti, ter v potnike in čezmejne delavce. To vključuje tudi mejne kontrole oseb in s tem preverjanje zahtev glede vstopa in bivanja, žigosanje potnih listov in po potrebi vizumske obveznosti.

B.3 Avdiovizualne storitve

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na enotnem trgu avdiovizualnih storitev. Zato se trenutno uporablja načelo države izvora, v skladu s katerim lahko vsak ponudnik storitev s sedežem v državi članici, ki ravna v skladu s pravili nacionalnega regulatorja te države, uporabi pravilo svobode sprejemanja in lahko vsebine predvaja v kateri koli drugi državi članici, ne da bi moral pridobiti dovoljenje te druge države članice.

Od 1. januarja 2021 podjetja s sedežem v Združenem kraljestvu ne bodo več mogla uporabljati načela države izvora iz direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah.

Posledično bodo morali ponudniki avdiovizualnih medijskih storitev s sedežem v Združenem kraljestvu spoštovati vsa pravila zadevne države članice, v kateri želijo opravljati storitve.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Ponudniki avdiovizualnih medijskih storitev s sedežem v Združenem kraljestvu, ki zagotavljajo avdiovizualne medijske storitve v Evropski uniji, naj sprejmejo potrebne ukrepe za zagotovitev skladnosti z vsemi nacionalnimi ureditvami držav, v katerih nameravajo opravljati storitve. Ponudniki storitev iz EU, ki želijo opravljati storitve v Združenem kraljestvu, bodo morali spoštovati pravila Združenega kraljestva.

B.4 Priznavanje poklicnih kvalifikacij

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na enotnem trgu EU, tudi pri svobodi ustanavljanja, prostem gibanju oseb in svobodi opravljanja storitev. Zato so trenutno državljani Združenega kraljestva in državljani EU, ki imajo kvalifikacijo Združenega kraljestva, upravičeni do poenostavljenega – v nekaterih primerih samodejnega – sistema priznavanja v drugih državah EU, ki delavcem, kot so zdravniki, medicinske sestre, zobozdravniki, farmacevti, veterinarji, odvetniki, arhitekti ali inženirji omogoča, da se v prehodnem obdobju prosto gibajo in opravljajo storitve po vsej Evropski uniji in v Združenem kraljestvu.

Od 1. januarja 2021 pravila Unije o priznavanju poklicnih kvalifikacij ne bodo več veljala za Združeno kraljestvo, priznavanje kvalifikacij, pridobljenih v državah članicah EU, v Združenem kraljestvu pa bo urejeno s pravom te države.

Za državljane Združenega kraljestva – ne glede na to, kje so pridobili kvalifikacije – in državljane EU s kvalifikacijami, ki so jih pridobili v Združenem kraljestvu, bodo po koncu prehodnega obdobja za priznavanje teh kvalifikacij v zadevni državi članici veljala pravila navedene države za državljane tretjih držav in/ali kvalifikacije iz tretjih držav 23 .

Nasveti za osebe, podjetja in uprave držav članic

Osebe, ki jih to zadeva, bi si morale prizadevati za priznanje svojih kvalifikacij iz Združenega kraljestva v Evropski uniji pred 1. januarjem 2021, da bi bile pripravljene na konec prehodnega obdobja. Pri poslovnih odločitvah naj se upošteva, da bo z januarjem 2021, torej po koncu prehodnega obdobja, tako priznavanje v zadevni državi članici potekalo na podlagi pravil te države za državljane tretjih držav in/ali kvalifikacije iz tretjih držav.

C.Energija

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na integriranem energijskem trgu Unije. Zato se trgovanje z energenti med EU in Združenim kraljestvom prek povezovalnih daljnovodov za električno energijo in plinovodov trenutno upravlja prek namenskih platform Unije.

Čeprav se bodo povezovalni daljnovodi za električno energijo in plinovodi vsekakor lahko še naprej uporabljali, pa Združeno kraljestvo od 1. januarja 2021 ne bo več sodelovalo pri namenskih platformah Unije. Za trgovanje z električno energijo prek povezovalnih daljnovodov z Veliko Britanijo se bodo namesto tega uporabljale alternativne nadomestne rešitve 24 . Te bi morale omogočiti nadaljevanje trgovanja z električno energijo, čeprav ne z enako učinkovitostjo kot na sedanjem enotnem trgu.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Podjetja in uprave držav članic bi morali upoštevati, da se od januarja 2021 trgovanje z Veliko Britanijo prek povezovalnih daljnovodov za električno energijo ne bo več upravljalo prek platform Unije in bo tako postalo del pretoka energije v tretje države. Zadevni deležniki naj razmislijo o ukrepih, potrebnih za prilagoditev novemu regulativnemu okolju.

D.Potovanja in turizem

Kontrole oseb 25

V prehodnem obdobju se državljani Združenega kraljestva obravnavajo kot državljani Unije, zato trenutno uživajo pravico do prostega gibanja pri vstopu v Evropsko unijo in na schengensko območje.

Od 1. januarja 2021 bodo državljani Združenega kraljestva, ki potujejo v Evropsko unijo in na schengensko območje, obravnavani kot državljani tretjih držav in se bodo zato temeljito preverjali na mejah schengenskega območja. To pomeni, da načrtovano bivanje na ozemlju držav članic EU ne more biti daljše od 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju, državljani Združenega kraljestva pa bodo morali izpolnjevati vstopne pogoje za državljane tretjih držav. Prav tako pri prehodu meje ne bodo več mogli uporabljati pasov EU/EGP/CH, ki so rezervirani za osebe s pravico do prostega gibanja.

Vizumske obveznosti

V prehodnem obdobju se državljani Združenega kraljestva obravnavajo kot državljani Unije. Zato v Evropski uniji ne potrebujejo vizumov, zlasti pri prehajanju schengenskih meja.

Z nedavno sprejetimi zakonodajnimi ukrepi EU za pripravljenost je zagotovljeno, da bodo državljani Združenega kraljestva po 1. januarju 2021 pri prehodu zunanjih meja Evropske unije za namene kratkoročnega bivanja (do 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju) še naprej oproščeni vizumske obveznosti. Ta oprostitev vizumske obveznosti ne pomeni pravice do dela v Uniji, poleg tega pa zanjo velja mehanizem vzajemnosti, ki se uporablja za tretje države; to pomeni, da se lahko oprostitev odpravi, če državljani Unije ne bi več imeli vstopa brez vizuma v Združeno kraljestvo za namene kratkoročnega bivanja.

Pravila o vizumih se bodo spremenila tudi za nekatere državljane tretjih držav, ki prebivajo v Združenem kraljestvu in potujejo v Unijo. Od 1. januarja 2021 na primer imetniki dokumentov za prebivanje v Združenem kraljestvu ne bodo več izvzeti iz zahtev za letališke tranzitne vizume v Uniji, učenci, ki prebivajo v Združenem kraljestvu, pa ne bodo več samodejno imeli vstopa v Unijo brez vizuma za namene šolskih ekskurzij.

Potovanje s hišnimi živalmi

V prehodnem obdobju lahko lastniki hišnih živali, ki prebivajo v Združenem kraljestvu, za lažje potovanje v Evropsko unijo s svojimi hišnimi živalmi uporabijo „potni list EU za hišne živali“.

Od 1. januarja 2021 potni list EU za hišne živali, izdan lastniku hišne živali s prebivališčem v Združenem kraljestvu, ne bo več veljavna listina za potovanje s hišnimi živalmi iz Združenega kraljestva v katero koli državo članico EU. Unija bo določila zahteve glede hišnih živali, ki spremljajo osebe, ki bodo v prihodnje potovale iz Združenega kraljestva.

Vozniška dovoljenja

V prehodnem obdobju se uporablja pravo Unije o priznavanju vozniških dovoljenj po vsej Evropski uniji. Zato lahko trenutno imetniki vozniških dovoljenj, izdanih v Združenem kraljestvu, v EU še naprej vozijo brez dodatne dokumentacije.

Od 1. januarja 2021 za vozniška dovoljenja, ki jih je izdalo Združeno kraljestvo, ne bo več vzajemnega priznavanja v skladu s pravom Unije. Priznavanje vozniških dovoljenj, ki jih izda Združeno kraljestvo, bo urejeno na ravni držav članic. V državah članicah, ki so pogodbenice Ženevske konvencije iz leta 1949 o cestnem prometu, se bo uporabljala ta konvencija. Za dodatne informacije se je treba obrniti na pristojni organ zadevne države članice.

Mobilno gostovanje

V prehodnem obdobju se za Združeno kraljestvo uporablja pravo Unije o gostovanju. Zato se trenutno v razmerju do Združenega kraljestva in v njem uporablja uredba, ki zagotavlja gostovanje brez dodatnih stroškov.

Od 1. januarja 2021 za potrošnike iz Združenega kraljestva dostop do gostovanja kot doma v Evropski uniji ne bo več zagotovljen s pravom Unije; prav tako ne bo zagotovljen potrošnikom iz Unije, ki potujejo v Združeno kraljestvo.

Tako bodo lahko mobilni operaterji iz Združenega kraljestva in mobilni operaterji iz EU uporabnikom gostovanja zaračunavali dodatne stroške.

Pravice potnikov

V prehodnem obdobju se pravo Unije o pravicah potnikov v zračnem, železniškem, avtobusnem in ladijskem prometu, vključno s pomočjo invalidnim potnikom ali potnikom z omejeno mobilnostjo, še naprej uporablja za potnike, ki so iz Združenega kraljestva namenjeni v državo članico EU, ne glede na to, ali je prevoznik iz Združenega kraljestva ali iz Unije.

Od 1. januarja 2021 bo raven zaščite potnikov, ki potujejo med EU in Združenim kraljestvom, spremenjena. Odvisno od vrste prevoza potniki pri potovanju v Združeno kraljestvo ali iz njega morda ne bodo več zaščiteni z zakonodajo EU o pravicah potnikov.

Nasveti za osebe, podjetja in uprave držav članic

Osebe, ki potujejo v Združeno kraljestvo in iz njega, naj upoštevajo spremembe glede mejnih kontrol, vizumskih zahtev, potnega lista za hišne živali, vozniških dovoljenj in stroškov gostovanja.

Podjetja, ki opravljajo potovalne storitve, bi se morala seznaniti s spremembami in po potrebi ustrezno prilagoditi svoje postopke.

Nacionalni organi morajo zagotoviti dovolj osebja na mejnih prehodih in po potrebi prilagoditi infrastrukturo. Prav tako bi morali poskrbeti, da so potniki dobro obveščeni o morebitnih spremembah njihovih pravic in obveznosti.

E.Mobilnost in koordinacija sistemov socialne varnosti

V prehodnem obdobju se državljani Združenega kraljestva še naprej lahko prosto gibajo v Uniji. Državljani EU lahko še vedno uveljavljajo svoje pravice do prostega gibanja za delo, študij, ustanovitev podjetja in bivanje v Združenem kraljestvu. Vsi predpisi Unije o koordinaciji sistemov socialne varnosti se uporabljajo in se bodo v skladu s pogoji iz sporazuma o izstopu še naprej uporabljali tudi po koncu prehodnega obdobja za osebe, ki so bile pred koncem prehodnega obdobja v čezmejnem položaju, ki vključuje Združeno kraljestvo in Evropsko unijo. Sporazum o izstopu prav tako ščiti pravice do prebivanja in dela državljanov EU, ki ob koncu prehodnega obdobja zakonito prebivajo v Združenem kraljestvu, in državljanov Združenega kraljestva, ki ob koncu prehodnega obdobja zakonito prebivajo v državi članici EU, ter njihovih družinskih članov 26 . 

S 1. januarjem 2021 se konča prosto gibanje med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom. To bo vplivalo na enostavnost mobilnosti vseh državljanov EU, ki niso upravičenci sporazuma o izstopu in želijo v Združenem kraljestvu bivati dlje časa, kot so na primer študenti, delavci, upokojenci ali njihovi družinski člani. Vse njihovo gibanje v Združeno kraljestvo bo urejala zakonodaja Združenega kraljestva o priseljevanju. Podjetja iz Združenega kraljestva, ki želijo zaposliti državljane EU, bodo morala upoštevati pravila Združenega kraljestva, ki se danes v okviru ureditve Unije ne uporabljajo. Vse gibanje tistih državljanov Združenega kraljestva v EU, ki niso zajeti s sporazumom o izstopu, bodo urejala pravila Unije in držav članic na področju migracij. Podjetja iz EU, ki želijo zaposliti državljane Združenega kraljestva, bodo morala upoštevati ustrezna pravila Unije in njihove države članice za državljane tretjih držav.

Za državljane EU, ki bodo uveljavljali eno od oblik mobilnosti v skladu z novo ureditvijo Združenega kraljestva, bo sedanje usklajevanje sistemov socialne varnosti, kakor je določeno z uredbami Unije, prenehalo obstajati. Enako bo veljalo za državljane Združenega kraljestva v EU, razen kadar so zajeti s posebnimi pravili Unije v zvezi z državljani tretjih držav. Obsežne čezmejne zaščite socialne varnosti, kakršna je na voljo v skladu z veljavnimi pravili Unije, ne bo več, saj se pravila Unije ne bodo več uporabljala. Celo v okviru sporazuma o prihodnjem partnerstvu z Združenim kraljestvom bi se morda lahko zagotovile le nekatere pravice s področja socialne varnosti. Natančno kakšni pogoji bodo veljali, na primer glede stroškov zdravstvenega varstva ali pokojninskih pravic, je odvisno od izida pogajanj med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom o prihodnjem partnerstvu.

F.Pravo družb in civilno pravo

F.1 Družbe, registrirane v Združenem kraljestvu

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na enotnem trgu, ki vključuje temeljno pravico do ustanavljanja. Zato je lahko trenutno družba registrirana v Združenem kraljestvu, glavno upravo ali glavni kraj poslovanja pa ima v eni od držav članic EU.

S 1. januarjem 2021 bodo družbe, ustanovljene v Združenem kraljestvu, štele za družbe iz tretje države in ne bodo avtomatično deležne enakega obravnavanja v skladu s členom 54 PDEU. Obravnavane bodo v skladu z nacionalno zakonodajo, ki velja za družbe, ustanovljene v tretji državi.

Podružnice družb, ustanovljenih v Združenem kraljestvu, v državah članicah EU bodo postale podružnice družb iz tretjih držav. Odvisne družbe družb iz Združenega kraljestva v Uniji so načeloma družbe EU in zanje se bo še naprej uporabljala vsa zadevna zakonodaja Unije in nacionalna zakonodaja.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Če želijo družbe, ustanovljene v Združenem kraljestvu, postati družbe EU, morajo opraviti vse potrebno za registracijo v državi članici EU.

F.2 Pogodbena izbira pristojnosti

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje pri elementih evropskega civilnega pravosodnega območja 27 . Zato so trenutno sodbe v civilnih in gospodarskih zadevah, ki jih izda sodišče Združenega kraljestva, v Evropski uniji hitro izvršljive. V praksi je v poslovnih pogodbah za primer sodnih sporov pogosto dogovorjena pristojnost sodišč Združenega kraljestva.

Od 1. januarja 2021 se pravila Unije, ki olajšujejo čezmejno priznavanje in izvrševanje sodnih odločb v EU in Združenem kraljestvu v prehodnem obdobju, ne bodo več uporabljala 28 . Če bi Združeno kraljestvo po koncu prehodnega obdobja pristopilo k Haaški konvenciji o sporazumih o izbiri sodišča iz leta 2005, bi se ta konvencija uporabljala le za priznavanje in izvrševanje sodnih odločb, ki bi jih izdala sodišča, navedena v sporazumih o izbiri izključno pristojnega sodišča, sklenjenih po tem, ko je Združeno kraljestvo postalo pogodbenica navedene konvencije. Do takrat bodo priznavanje in izvrševanje sodnih odločb Združenega kraljestva urejala nacionalna pravila države članice, v kateri se zahteva priznanje/izvršitev.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Vsem podjetjem se svetuje, da ta položaj upoštevajo pri oceni pogodbenih odločitev o mednarodni pristojnosti.

Podjetja se morajo zavedati, da sodbe, ki jih je izreklo sodišče Združenega kraljestva, v Evropski uniji morda ne bodo več hitro izvršljive, kot so zdaj.

G.Drugi vidiki: Podatki, digitalno področje in pravice intelektualne lastnine

G.1 Intelektualna lastnina

Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju sodeluje na enotnem trgu EU. Zato se trenutno imetnik pravice intelektualne lastnine, kot je blagovna znamka EU, ne more sklicevati na tako znamko, da bi nasprotoval pošiljki blaga iz Združenega kraljestva v Evropsko unijo, če je blago na trg Združenega kraljestva pod to znamko dal imetnik pravice ali je bilo to storjeno z njegovim soglasjem („načelo izčrpanja“ pravic intelektualne lastnine), in obratno.

Trgovci v Evropski uniji od 1. januarja 2021 pri pridobivanju proizvodov iz Združenega kraljestva ne bodo več mogli uveljavljati načela izčrpanja zoper imetnike pravic.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Podjetja, ki se ukvarjajo z vzporedno trgovino iz Združenega kraljestva, bi morala ponovno preučiti svoje poslovne dogovore.

Medtem ko bodo obstoječe enotne pravice intelektualne lastnine EU (blagovne znamke EU, modeli Skupnosti, žlahtniteljske pravice v Skupnosti in geografske označbe) v skladu s sporazumom o izstopu še naprej zaščitene, bodo imele od 1. januarja 2021 vse nove enotne pravice EU ožjo ozemeljsko veljavnost, saj ne bodo več učinkovale v Združenem kraljestvu 29 . 

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Zadevni deležniki naj po potrebi sprejmejo ukrepe za zagotovitev varstva prihodnjih pravic intelektualne lastnine v Združenem kraljestvu.

G.2 Prenosi in varstvo podatkov

V prehodnem obdobju Združeno kraljestvo zavezuje zakonodaja Unije o varstvu podatkov. Zato se lahko trenutno osebni podatki iz Evropske unije prenesejo v Združeno kraljestvo brez vsakih omejitev.

S 1. januarjem 2021 se bodo prenosi osebnih podatkov v Združeno kraljestvo sicer lahko nadaljevali, vendar bodo morali potekati v skladu s posebnimi pravili in zaščitnimi ukrepi Unije v zvezi s prenosom osebnih podatkov v tretje države, kakor so določeni v Splošni uredbi EU o varstvu podatkov 30 oziroma direktivi o varstvu podatkov pri preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju kaznivih dejanj 31 . 

Zlasti poglavje V Splošne uredbe o varstvu podatkov določa številna orodja, ki zagotavljajo, da pri prenosu osebnih podatkov v tretje države ni ogrožena raven varstva fizičnih oseb, ki se zagotavlja v Uniji. Med temi orodji je tudi možnost, da Evropska unija na podlagi člena 45 Splošne uredbe o varstvu podatkov sprejme enostranski sklep o „ustreznosti“, če meni, da tretja država zagotavlja ustrezno raven varstva podatkov.

Kot je poudarjeno v politični izjavi, 32 si bo EU po najboljših močeh prizadevala zaključiti oceno sistema Združenega kraljestva do konca leta 2020, da bi lahko sprejela tak sklep, če bo Združeno kraljestvo izpolnjevalo zadevne pogoje. Komisija je trenutno v postopku tega ocenjevanja in je imela številne tehnične sestanke z Združenim kraljestvom, da bi zbrala informacije, ki so pomembne zanj. Kar zadeva Združeno kraljestvo, je bila z zakonom o varstvu podatkov državam članicam EU priznana ustreznost do konca leta 2024, do takrat pa bo treba to odločitev ponovno preučiti.

Nasveti za podjetja in uprave držav članic

Podjetja in javne uprave bi morali sprejeti potrebne ukrepe za zagotovitev skladnosti kakršnega koli prenosa osebnih podatkov v Združeno kraljestvo s pravom Unije o varstvu podatkov, ne glede na možnost, da bo v zvezi z Združenim kraljestvom sprejet sklep EU o ustreznosti. Skladnost je mogoče doseči z uvedbo ustreznih zaščitnih ukrepov, kakor so določeni v Splošni uredbi o varstvu podatkov, tudi z zavezujočimi poslovnimi pravili ali s posebnimi odstopanji.

G.3 Domensko ime .eu

V prehodnem obdobju se za Združeno kraljestvo uporablja pravo Unije o domenskih imenih najvišje ravni .eu. Podjetja s sedežem v Združenem kraljestvu, državljani Združenega kraljestva in osebe, ki imajo tam prebivališče, lahko še naprej registrirajo in imajo domensko ime .eu.

Od 1. januarja 2021 podjetja, ki imajo sedež v Združenem kraljestvu, ne pa v Evropski uniji, in osebe s prebivališčem v Združenem kraljestvu, ki niso državljani EU, ne bodo več mogli registrirati ali imeti domenskih imen .eu.

Če te osebe ne bodo mogle izkazati svoje nadaljnje upravičenosti do domenskega imena .eu, bodo njihova domenska imena po koncu prehodnega obdobja umaknjena 33 . Vendar bodo državljani EU, ki prebivajo v Združenem kraljestvu, tudi po koncu prehodnega obdobja lahko obdržali domensko ime .eu ali registrirali novega.

H.Mednarodni sporazumi Evropske unije

V prehodnem obdobju Združeno kraljestvo še naprej zavezujejo mednarodni sporazumi, ki jih je sklenila Evropska unija. Poleg tega je Evropska unija svoje mednarodne partnerje obvestila o tem, da se v prehodnem obdobju Združeno kraljestvo za namene teh sporazumov obravnava kot država članica.

Od 1. januarja 2021 sporazumi, ki so jih sklenile Unija, države članice, ki delujejo v imenu Unije, ali Unija in njene države članice skupaj, ne bodo več vključevali Združenega kraljestva. Evropska unija je svoje mednarodne partnerje obvestila o posledicah izstopa Združenega kraljestva iz Unije z verbalno noto, ki jo je poslala po podpisu sporazuma o izstopu 34 .

Zato Združeno kraljestvo, pa tudi državljani Združenega kraljestva in tamkajšnji gospodarski subjekti, ne bodo več deležni koristi več sto mednarodnih sporazumov Unije, kot so sporazumi o prosti trgovini, sporazumi o vzajemnem priznavanju, veterinarski sporazumi ali dvostranski sporazumi v zvezi z letalskim prometom ali varnostjo v letalstvu. Podjetja s sedežem v Uniji bodo seveda še naprej imela koristi od vseh obstoječih mednarodnih sporazumov Unije.

To ne posega v status Združenega kraljestva pri večstranskih sporazumih, pri katerih je samostojna stranka. Združeno kraljestvo bo na primer samostojno ostalo članica Svetovne trgovinske organizacije in bo zajeto v ustreznih sporazumih Svetovne trgovinske organizacije, zlasti v zvezi s koncesijami in obveznostmi glede trgovine z blagom, storitvami ali pravicami intelektualne lastnine.


III. Priprave na vsak morebiten scenarij

Do sprememb, opisanih v delu II tega sporočila, bo prišlo v vsakem primeru, ne glede na to, ali se bosta Evropska unija in Združeno kraljestvo do 31. decembra 2020 dogovorila o ambicioznem novem partnerstvu ali ne.

Vsekakor pa je jasno, da bi brez dogovora nastale motnje, ki bi bile daljnosežnejše od sprememb, navedenih v delu II. Če dogovora ne bo, bosta strani druga za drugo pri izvozu uporabljali tarife za države z največjimi ugodnostmi; to pomeni, da bi se za blago, uvoženo iz Združenega kraljestva v Unijo, uporabljala skupna carinska tarifa EU, medtem ko bi se za blago, uvoženo iz Unije v Združeno kraljestvo, uporabljale tarife Združenega kraljestva 35 . 

Namen tega sporočila ni vplivati na izid pogajanj, ki potekajo med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom. Tako se najbolj osredotoča na vprašanja, o katerih trenutno pogajanja ne potekajo. Komisija se zaveda, da to povzroča precej negotovosti za javne uprave, državljane, podjetja ter druge deležnike v gospodarstvu in družbi. Tako je na primer negotovo, kaj se bo z januarjem 2021 zgodilo z morebitnim sodelovanjem Združenega kraljestva v programu Erasmus+ in programu Obzorje Evropa. Tako negotovost lahko odpravi le izid pogajanj, ki potekajo.

Če do 31. decembra 2020 ne bo dogovora o novem partnerstvu, bodo posledice znatne. Komisija kljub temu opozarja, da bi se scenarij „brez dogovora“ o prihodnjih odnosih razlikoval od scenarija „brez dogovora“ med pogajanji o izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije, in sicer iz več razlogov:

1.prvič, sporazum o izstopu zagotavlja pravno varnost na številnih pomembnih področjih, na katerih je izstop Združenega kraljestva iz Unije povzročal negotovosti. Med temi področji so varstvo pravic državljanov, finančna poravnava, vzpostavitev pravno delujoče rešitve, s katero bi se izognili trdi meji na irskem otoku, nadaljnje varstvo obstoječih enotnih pravic intelektualne lastnine EU (vključno z obstoječimi geografskimi označbami) in določbe za urejeno končanje vseh tekočih postopkov med EU in Združenim kraljestvom (glej okvir);

2.drugič, prehodno obdobje iz sporazuma o izstopu deležnikom zagotavlja dodaten, čeprav omejen, čas za pripravo na kateri koli scenarij, tudi na to, da do 1. januarja 2021 ne bo dogovora o prihodnjem partnerstvu;

3.tretjič, nekateri zakonodajni ukrepi Unije, sprejeti leta 2019 zaradi pripravljenosti na kakršen koli scenarij z vidika izstopa Združenega kraljestva iz EU, bodo še naprej veljali ali se bodo začeli uporabljati ob koncu prehodnega obdobja. Med njimi sta na primer navedba Združenega kraljestva na seznamu tretjih držav, katerih državljani so oproščeni vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje, ter porazdelitev tarifnih kvot STO za EU med Evropsko unijo in Združeno kraljestvo.

Ob upoštevanju vsega navedenega bo Komisija še naprej pozorno spremljala razmere in si prizadevala za zaščito interesov Evropske unije, njenih državljanov in gospodarstva v vsakem scenariju.

OKVIR: Sporazum o izstopu, vključno s protokolom o Irski in Severni Irski

Sporazum o izstopu, sklenjen med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, je začel veljati 1. februarja 2020.

V njem so podrobne določbe, namenjene omejevanju učinka izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije in njenega enotnega trga ter carinske unije, zlasti na naslednjih področjih:

Pravice državljanov: Sporazum o izstopu ščiti pravico državljanov EU, ki bodo ob koncu prehodnega obdobja na podlagi prava Unije zakonito prebivali v Združenem kraljestvu, ter pravico državljanov Združenega kraljestva, ki bodo na podlagi prava Unije v istem času zakonito prebivali v eni od držav članic EU, ter njihovih družinskih članov, da še naprej živijo, študirajo in delajo v svoji državi gostiteljici 36 .

Finančna poravnava: Sporazum o izstopu določa, da bosta Združeno kraljestvo in Evropska unija spoštovala vse finančne obveznosti, prevzete v času, ko je bilo Združeno kraljestvo članica Evropske unije, tudi tiste, iz katerih bo dejanska poraba nastala po letu 2020 37 . 

Protokol o Irski in Severni Irski: Protokol o Irski in Severni Irski se bo začel uporabljati ob koncu prehodnega obdobja in predstavlja stabilno rešitev, ki se bo še naprej uporabljala poleg morebitnega sporazuma o prihodnjem partnerstvu, če bo k njegovi nadaljnji uporabi privolila skupščina Severne Irske.

Zagotavlja pravno delujočo rešitev, s katero se je mogoče izogniti trdi meji na irskem otoku, zaščititi gospodarstvo na celotnem otoku, spoštovati Velikonočni sporazum (Sporazum iz Belfasta) v vseh njegovih razsežnostih ter zavarovati celovitost enotnega trga EU in notranjega trga Združenega kraljestva.

Severna Irska bo v skladu s tem protokolom še naprej usklajena z omejenim nizom pravil Unije, zlasti v zvezi z blagom, carinski zakonik Unije ter pravila o DDV in trošarinah pa se bodo uporabljali za vse blago, ki vstopa v Severno Irsko ali jo zapušča. S tem se izognemo carinskim pregledom in kontrolam na irskem otoku.

Pregledi in kontrole se bodo izvajali na blagu, ki vstopa v Severno Irsko iz preostalega Združenega kraljestva, na primer na živilih in živih živalih, da se zagotovi upoštevanje sanitarnih in fitosanitarnih zahtev. Vse blago, ki vstopa v Severno Irsko ali jo zapušča, mora v celoti izpolnjevati ustrezna pravila in standarde Unije.

Za blago, ki vstopa v Severno Irsko, se bodo uporabljale carine EU, razen če skupni odbor določi okvir pogojev, pod katerimi se za to blago ne šteje, da predstavlja tveganje za vstop na enotni trg EU. Na podlagi takega okvira carin ne bo treba plačati, če se lahko dokaže, da blago, ki vstopa v Severno Irsko iz drugih delov Združenega kraljestva, ne predstavlja tveganja za vstop na enotni trg EU.

Carinske formalnosti in postopki Unije se bodo uporabljali za tisto blago, ki se vnese v Severno Irsko iz jurisdikcij zunaj EU ali se iz Severne Irske izvaža.

Pravila EU o DDV in trošarinah se uporabljajo za blago, ki vstopa v Severno Irsko iz preostalega dela Združenega kraljestva ali tja izstopa iz Severne Irske.

Vprašanja ločitve: Sporazum o izstopu zagotavlja tudi urejeno zaključevanje obstoječih ureditev v zvezi s tekočimi zadevami v času izstopa:

·omogoča, da je blago, ki je bilo dano na trg pred koncem prehodnega obdobja, še naprej na voljo na trgu EU ali na trgu Združenega kraljestva, dokler ne doseže končnega uporabnika, pri čemer ni potrebe po ponovnem certificiranju ali označevanju ter spremembah proizvodov;

·določa postopke za upravljanje in končanje tekočih gibanj blaga znotraj Unije, tekočih carinskih postopkov ter zadev v zvezi z DDV in trošarinami;

·ščiti obstoječe enotne pravice intelektualne lastnine, vključno z obstoječimi geografskimi označbami EU;

·zaključuje postopke javnih naročil, ki potekajo ob koncu prehodnega obdobja, in zagotavlja pravice v skladu s pravom Unije za tiste, ki jih postopki zadevajo;

·vključuje določbe za končanje tekočega policijskega in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah;

·vključuje določbe za zaključek upravnih in sodnih postopkov (npr. zadeve s področja državne pomoči in ugotavljanja kršitev);

·obravnava uporabo podatkov in informacij, izmenjanih pred koncem prehodnega obdobja, in zagotavlja, da so podatki, ki so bili preneseni pred koncem prehodnega obdobja, še naprej zaščiteni v skladu z načeli in določbami iz zakonodaje Unije;

·zagotavlja, da bo Združeno kraljestvo ob koncu prehodnega obdobja izključeno iz omrežij, informacijskih sistemov in podatkovnih zbirk, vzpostavljenih na podlagi prava Unije, zlasti tistih, ki so dostopni samo državam članicam Unije ali pridruženim schengenskim državam;

·ureja tekoče pravosodno sodelovanje v gospodarskih zadevah, da se je mogoče zanašati na sodbe sodišč;

·obravnava vsa vprašanja, povezana z izstopom Združenega kraljestva iz Euratoma.

Za nadzor nad izvajanjem sporazuma o izstopu je bil ustanovljen skupni odbor. Sopredsedujeta mu podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič in britanski kancler vojvodstva Lancaster Michael Gove, sestal pa se je dvakrat (po telekonferenci), in sicer 30. marca in 12. junija 2020. Z delom so začeli specializirani odbori za Gibraltar, pravice državljanov, finančne določbe, suvereni coni na Cipru in protokol o Irski/Severni Irski.



IV.Zaključek: pripravljenost je ključnega pomena

Evropska unija bo storila vse, kar je v njeni moči, da bi dosegla ambiciozen prihodnji sporazum z Združenim kraljestvom.

Vendar je iz tega sporočila razvidno, da bo s 1. januarjem 2021 tudi ob najambicioznejšem prihodnjem partnerstvu na podlagi pogajalskih smernic Evropske unije za novo partnerstvo z Združenim kraljestvom, 38 sprejetih 25. februarja 2020, ter osnutka sporazuma o novem partnerstvu med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, 39 objavljenega 17. marca 2020, prišlo do daljnosežnih in samodejnih sprememb in posledic za državljane, potrošnike, podjetja, javne uprave, vlagatelje, študente in raziskovalce.

Tem spremembam se zaradi odločitve Združenega kraljestva, da izstopi iz Evropske unije, njenega enotnega trga in carinske unije, ne glede na izid pogajanj, ki potekajo, ni mogoče izogniti. Prosti pretok oseb, blaga in storitev, kakor je določeno v pravu Unije, se ob koncu prehodnega obdobja ne bo več uporabljal. To bo imelo daljnosežne posledice zlasti za čezmejno trgovino z blagom in storitvami, pa tudi za mobilnost ljudi.

Komisija zato poziva vse javne uprave, državljane, podjetja in druge deležnike, naj poskrbijo, da bodo pripravljeni na te neizogibne spremembe. Če ne bodo sprejeli takih pripravljalnih ukrepov, se bodo negativni učinki na njihove dejavnosti in stroški zanje ob koncu prehodnega obdobja povečali.

Navsezadnje morajo podjetja in drugi deležniki sami opraviti oceno tveganja in izvesti lastne ukrepe za pripravljenost glede na svoj individualni položaj, vendar poleg pravnih sprememb, opisanih v tem sporočilu, ne gre podcenjevati tudi logističnih izzivov, do katerih bo prišlo s 1. januarjem 2021.

Komisija države članice poziva, naj nadaljujejo nacionalne dejavnosti obveščanja in ozaveščanja, s katerimi javne uprave, državljane, podjetja in deležnike spodbujajo k sprejemanju potrebnih ukrepov za pripravljenost. Ta prizadevanja je treba prilagoditi položaju deležnikov v posameznih državah članicah. V prihodnjih mesecih bo Komisija sodelovala z vsemi državami članicami, da bi pregledala njihovo pripravljenost z vseh vidikov ter spodbudila prizadevanja javnih uprav za ozaveščanje deležnikov v njihovi državi.

Deležniki so pozvani tudi, naj ponovno preverijo obvestila, objavljena med pogajanji po členu 50 z Združenim kraljestvom, in spremljajo spletne strani Komisije o pripravljenosti v zvezi z nadaljnjimi posodobitvami prejšnjih obvestil o pripravljenosti. Komisija bo sodelovala z vsemi zadevnimi združenji deležnikov in jih opozarjala na te informacije.

Nazadnje Komisija poziva vse nacionalne in evropske potrošniške, poslovne in trgovinske organizacije, naj poskrbijo, da bodo njihovi člani v celoti seznanjeni s spremembami, do katerih bo prišlo ne glede na prihodnje odnose z Združenim kraljestvom.



Priloga 1: Seznam posodobljenih obvestil o pripravljenosti na konec prehodnega obdobja

Od 16. marca 2020 je bilo objavljenih naslednjih 59 obvestil o pripravljenosti, namenjenih podpori pripravam deležnikov na konec prehodnega obdobja. Obvestila so na voljo na: https://ec.europa.eu/info/european-union-and-united-kingdom-forging-new-partnership/future-partnership/getting-ready-end-transition-period_sl . 

Seznam se bo še naprej redno posodabljal, ko bodo na voljo nova obvestila.

·Letalski promet

·Vzreja živali (zootehnika)

·Prevoz živali

·Upravljanje sredstev

·Avdiovizualne medijske storitve

·Varovanje v letalstvu in pomorska varnost

·Varnost v letalstvu

·Bančne in plačilne storitve

·Biocidni proizvodi

·Kemikalije (REACH)

·Klinična preskušanja

·Pravo gospodarskih družb

·Varstvo potrošnikov in pravice potnikov

·Avtorske pravice

·Kozmetični izdelki

·Bonitetne agencije

·Varstvo podatkov

·E-trgovanje

·Elektronski podpis (elektronska identifikacija in storitve zaupanja za elektronske transakcije)

·Elektronske komunikacije, vključno z gostovanjem

·Sistem trgovanja z emisijami

·Domenska imena .eu

·Znak EU za okolje

·Evropski svet delavcev

·Trošarine

·Izčrpanje pravic intelektualne lastnine

·Živalska krma

·Živilska zakonodaja

·Gensko spremenjeni organizmi

·Geoblokiranje

·Geografske označbe

·Dobra laboratorijska praksa (DLP)

·Industrijski proizvodi

·Invazivne tujerodne vrste

·Pomorski promet

·Zdravila (za uporabo v humani, veterinarski medicini)

·Premiki živih živali

·Naravne mineralne vode

·Spletni nakup z naknadno dostavo paketov

·Ekološki proizvodi

·Zdravje rastlin

·Fitofarmacevtska sredstva

·Rastlinski razmnoževalni material

·Žlahtniteljske pravice

·Prepovedi in omejitve uvoza/izvoza (vključno z uvoznimi/izvoznimi dovoljenji)

·Zaščita živali pri usmrtitvi

·Pirotehnični izdelki

·Železniški promet

·Plovila za rekreacijo in osebna plovila

·Varnost omrežij in informacijskih sistemov

·Recikliranje ladij

·Snovi človeškega izvora (kri, tkiva in celice, organi)

·Dodatni varstveni certifikati za zdravila in fitofarmacevtska sredstva

·Tobačni izdelki

·Blagovne znamke in modeli

·Premična tlačna oprema

·Davek na dodano vrednost (DDV – blago)

·Davek na dodano vrednost (DDV – storitve)

·Pošiljke odpadkov



   

(1)

Sporazum o izstopu Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije in Evropske skupnosti za atomsko energijo (UL L 29, 31.1.2020, str. 7; v nadaljnjem besedilu: sporazum o izstopu).

(2)

V skladu s členom 132(1) sporazuma o izstopu bi bilo mogoče s skupno odločitvijo Evropske unije in Združenega kraljestva, sprejeto pred 1. julijem 2020, to prehodno obdobje enkrat podaljšati za največ eno ali dve leti. Združeno kraljestvo je tako odločitev zavrnilo, kar pomeni, da se bo prehodno obdobje samodejno končalo 31. decembra 2020.

(3)

Razen nekaterih izjem iz člena 127 Sporazuma o izstopu, od katerih pa nobena ni upoštevna v okviru tega sporočila.

(4)

Razen tistih, zajetih s členom 138 Sporazuma o izstopu in politično deklaracijo (program Peace Plus).

(5)

Vlada Združenega kraljestva, The Future Relationship with the Union: The UK’s Approach to Negotiations (Prihodnji odnosi z Unijo: Pristop Združenega kraljestva k pogajanjem), 27. februar 2020.

(6)

 Osnutek besedila sporazuma o novem partnerstvu med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, objavljen 17. marca 2020, glej: https://ec.europa.eu/info/publications/draft-text-agreement-new-partnership-united-kingdom_en .

(7)

Spremenjeno besedilo Politične izjave o okviru prihodnjih odnosov med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, kakor je bilo dogovorjeno na ravni pogajalcev 17. oktobra 2019, UL C 34, 31.1. 2020, str. 1.

(8)

Zlasti sporazum o prosti trgovini ne določa načel notranjega trga (na področju blaga in storitev), kot so vzajemno priznavanje, načelo države izvora in harmonizacija. Sporazum o prosti trgovini pomeni carinske formalnosti in kontrole, vključno s tistimi, ki se nanašajo na poreklo blaga in njegove vložke, ter prepovedi in omejitve uvoza in izvoza.

(9)

Sporazum o izstopu omogoča, da je blago, ki je bilo dano na trg pred koncem prehodnega obdobja, še naprej na voljo na trgu EU ali trgu Združenega kraljestva, dokler ne doseže končnega uporabnika, pri čemer ni potrebe po ponovnem certificiranju ali označevanju ter spremembah proizvodov.

(10)

Pod pogojem privolitve zakonodajne skupščine Severne Irske štiri leta po koncu prehodnega obdobja k nadaljnji uporabi protokola.

(11)

Številke EORI so identifikacijske številke, ki jih morajo vsa podjetja in osebe, ki želijo trgovati zunaj EU, uporabljati za identifikacijo v vseh carinskih postopkih in formalnostih ter širše pri izmenjavi informacij s carinskimi upravami.

(12)

Komisija in nacionalni carinski organi so v fazi izstopanja Združenega kraljestva že objavili številna podrobna informativna obvestila o tem, kako bodo delovale nove carinske meje med Unijo in Združenim kraljestvom.

(13)

Ustrezno bo treba prilagoditi izjave dobavitelja, vključno z dolgoročnimi izjavami dobavitelja.

(14)

Na primer v evropski podatkovni zbirki za označevanje energijske učinkovitosti (EPREL).

(15)

Med takimi primeri so odpadki, strelno orožje, blago z dvojno rabo, primerki ogroženih vrst in nekatere nevarne kemikalije.

(16)

Uredba (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) ter o ustanovitvi Evropske agencije za kemikalije (UL L 396, 30.12.2006, str. 1).

(17)

 Po potrebi vključno z zahtevami glede priseljevanja in vizumov.

(18)

Glej del IV „Finančne storitve“ spremenjenega besedila Politične izjave o okviru prihodnjih odnosov med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, kakor je bilo dogovorjeno na ravni pogajalcev 17. oktobra 2019 (UL C 34, 31.1.2020, str. 1).

(19)

COM(2019) 349 final. Sporočilo Komisije – Enakovrednost na področju finančnih storitev.

(20)

Že odobrena področja:

– Uredba (EU) št. 648/2012 o izvedenih finančnih instrumentih OTC, centralnih nasprotnih strankah in repozitorijih sklenjenih poslov (EMIR), kakor je bila spremenjena; člen 1(6) – oprostitev za centralne banke in javne organe,

– Uredba (EU) 2015/2365 o preglednosti poslov financiranja z vrednostnimi papirji in ponovne uporabe (uredba o poslih financiranja z vrednostnimi papirji); člen 2(4) – izvzetje centralnih bank,

– Uredba (EU) št. 600/2014 o trgih finančnih instrumentov; člen 1(9) – izvzetje centralnih bank,

– Uredba (EU) št. 596/2014 o trgovanju z notranjimi informacijami in tržni manipulaciji (uredba o zlorabi trga); člen 6(5) – izvzetje centralnih bank in javnih organov,

(21)

 – Direktiva 2004/109/ES – direktiva o preglednosti – računovodski standardi; člen 23(4), prvi pododstavek, točka (ii) – splošne zahteve glede preglednosti,

– Direktiva 2006/43/ES o obveznih revizijah za letne in konsolidirane računovodske izkaze (obvezna revizija); člen 45(6) – enakovrednost standardov in zahtev v tretji državi mednarodnimi revizijskimi standardi,

– Uredba (EU) št. 600/2014 o trgih finančnih instrumentov; člen 33(2) – izvedeni finančni instrumenti: obveznosti trgovanja in kliringa; člen 38(3) – dostop za mesta trgovanja in centralne nasprotne stranke iz tretjih držav; člen 47(1) – investicijska podjetja, ki opravljajo investicijske storitve za poklicne stranke in primerne nasprotne stranke,

– Direktiva 2014/65 o trgih finančnih instrumentov ter spremembi Direktive 2002/92/ES in Direktive 2011/61/EU (MiFID 2 – prenovitev); člen 25(4)(a) – regulirani trgi za namene lažje distribucije nekaterih finančnih instrumentov v EU,

– Uredba (EU) št. 596/2014 o trgovanju z notranjimi informacijami in tržni manipulaciji (uredba o zlorabi trga); člen 6(6) – izvzetje za dejavnosti podnebne politike,

– Uredba (EU) št. 236/2012 o prodaji na kratko in določenih vidikih poslov kreditnih zamenjav;

člen 17(2) – izjema za dejavnosti vzdrževanja trga,

– Uredba (EU) 2017/1129 z dne 14. junija 2017 o prospektu, ki se objavi ob ponudbi vrednostnih papirjev javnosti ali njihovi uvrstitvi v trgovanje na reguliranem trgu, in razveljavitvi Direktive 2003/71/ES; člen 29(3) – pravila o prospektih.

(22)

Z izjemo Severne Irske, ki bo v skladu s protokolom o Irski in Severni Irski še naprej usklajena z omejenim sklopom pravil Unije, da bi se izognili carinskim pregledom in kontrolam na irskem otoku.

(23)

 Vendar se bodo za osebe, ki spadajo na področje uporabe drugega dela Sporazuma o izstopu, uporabljala pravila enotnega trga EU v zvezi s tistimi postopki glede priznavanja, ki bodo 31. decembra 2020 v reševanju.

(24)

 To ne velja za povezovalne daljnovode za električno energijo med Severno Irsko in Irsko, saj bo Severna Irska v skladu s členom 9 sporazuma o izstopu še naprej sodelovala na integriranem enotnem trgu z električno energijo na irskem otoku.

(25)

Ta razdelek o kontrolah oseb se ne uporablja za potovanja med Združenim kraljestvom in Irsko, saj lahko v skladu s protokolom o Irski in Severni Irski Združeno kraljestvo in Irska še naprej sklepata dogovore o gibanju oseb med svojima ozemljema (skupno potovalno območje), pri čemer v celoti spoštujeta pravice fizičnih oseb, ki jih podeljuje pravo Unije.

(26)

Državljani Unije, razen tistih z irskim državljanstvom, morajo zaprositi za pridobitev „pridobljenega statusa“ ali „statusa v pridobivanju“ v skladu s shemo Združenega kraljestva za pridobitev statusa za Unijo.

(27)

Medtem ko Združeno kraljestvo v prehodnem obdobju še naprej izvaja politiko Unije na področju pravosodja in notranjih zadev, ima na tem področju pravico do izvzetja, nikoli pa se ni odločilo za sodelovanje v vseh instrumentih s področja pravosodnega sodelovanja v civilnih in gospodarskih zadevah.

(28)

Opozoriti je treba tudi, da od 1. januarja 2021 platforma za spletno reševanje sporov v EU ne bo več na voljo za izvensodno reševanje sporov med potrošniki, ki prebivajo v Evropski uniji, in trgovci s sedežem v Združenem kraljestvu.

(29)

V skladu s členoma 54 in 57 sporazuma o izstopu so obstoječe enotne pravice v Združenem kraljestvu zaščitene tako, da se preoblikujejo v pravice Združenega kraljestva.

(30)

Uredba (EU) 2016/679, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?qid=1594051658864&uri=CELEX:32016R0679 .

(31)

Direktiva (EU) 2016/680, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX%3A32016L0680 . 

(32)

Glej del I.I.B „Varstvo podatkov“ spremenjenega besedila Politične izjave o okviru prihodnjih odnosov med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, kakor je bilo dogovorjeno na ravni pogajalcev 17. oktobra 2019 (UL C 34, 31.1.2020, str. 1).

(33)

Umaknjeno domensko ime ne deluje več in ne more več podpirati nobene aktivne storitve, kot so spletne strani ali elektronska pošta.

(34)

  https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/model-note-verbale-international-partners_en.pdf . 

(35)

Združeno kraljestvo je objavilo informacije o svoji novi globalni tarifi Združenega kraljestva, ki bi se v primeru, da dogovora o prihodnjih odnosih med EU in Združenim kraljestvom ne bo, od 1. januarja 2021 uporabljala tudi za blago EU. https://www.gov.uk/guidance/uk-tariffs-from-1-january-2021 .

(36)

Za podrobnejše informacije glej Obvestilo Komisije (2020/C 173/01) v zvezi z delom II Sporazuma o izstopu,

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52020XC0520(05)&from=EN . 

(37)

 Člen 138 sporazuma o izstopu določa, da se, kar zadeva izvajanje programov in dejavnosti Unije, prevzetih v sklopu večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020 ali predhodnih finančnih perspektiv, za Združeno kraljestvo po 31. decembru 2020 do zaključka navedenih programov in dejavnosti Unije še vedno uporablja veljavno pravo Unije. Sodelovanje Združenega kraljestva v prihodnjih programih je odvisno od sporazuma o novem partnerstvu, razen če program izjemoma dovoljuje sodelovanje tretjih držav in njihovih subjektov brez dogovora. 

(38)

  https://www.consilium.europa.eu/media/42736/st05870-ad01re03-en20.pdf .

(39)

 Osnutek besedila sporazuma o novem partnerstvu med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, objavljen 17. marca 2020, glej: https://ec.europa.eu/info/publications/draft-text-agreement-new-partnership-united-kingdom_en .