14.6.2019   

SL

Uradni list Evropske unije

C 202/1


Letno poročilo o napredku pri izvajanju strategije Evropske unije proti širjenju orožja za množično uničevanje (2018)

(2019/C 202/01)

UVOD

1.

V tem poročilu o napredku pri izvajanju Strategije Evropske unije proti širjenju orožja za množično uničevanje, ki jo je Evropski svet sprejel decembra 2003 (dok. 15708/03), so zajete dejavnosti, ki so se izvajale leta 2018. Poudarek poročila, ki ni izčrpno, je le na najpomembnejših dogodkih. Vse dejavnosti so potekale v širšem kontekstu varnostne politike EU in njenih prizadevanj za preprečevanje konfliktov.

2.

Vodilna načela Evropske unije, izhajajoča iz Globalne strategije za zunanjo in varnostno politiko Evropske unije (dok. 10715/16), Strategije Evropske unije proti širjenju orožja za množično uničevanje in novih smernic za ukrepanje (dok. 17172/08), so še naprej:

(a)

učinkovit multilateralizem, vključno z ohranitvijo osrednje vloge in spodbujanjem univerzalnosti svetovne ureditve za neširjenje orožja in razoroževanje, z diplomatsko dejavnostjo in finančno pomočjo tretjim državam in mednarodnim organizacijam;

(b)

tesno sodelovanje z državami pri krepitvi mednarodne ureditve neširjenja orožja;

(c)

obravnavanje vprašanj v zvezi z neširjenjem orožja na srečanjih EU v okviru dvostranskih političnih dialogov ter dialogov o neširjenju orožja in razoroževanju, pa tudi bolj neformalnih stikov;

(d)

učinkovita in komplementarna uporaba vseh razpoložljivih instrumentov in finančnih sredstev – proračuna skupne zunanje in varnostne politike, instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru ter drugih instrumentov, da bi EU zagotovila čim večji učinek dejavnosti pri uresničevanju ciljev svoje zunanje politike.

3.

Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD), zlasti njen posebni odposlanec za razoroževanje in neširjenje orožja, je v letu 2018 zastopala EU na več ključnih mednarodnih srečanjih:

na srečanjih skupine vodilnih uradnikov s področja neširjenja orožja iz držav G7 v Ottawi, Banffu in Quebec Cityju,

na konferenci za vzpostavitev mednarodnega partnerstva proti nekaznovanju uporabe kemičnega orožja (Pariz, 23. januar 2018),

na drugem zasedanju pripravljalnega odbora za konferenco o pregledu Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja, ki bo leta 2020 (Ženeva, 23. april–4. maj 2018),

na 62. generalni konferenci Mednarodne agencije za atomsko energijo (IAEA) (Dunaj, 17.–21. september 2018),

na 73. zasedanju Prvega odbora Generalne skupščine ZN (New York, 5. oktober–8. november 2018),

na 23. konferenci držav pogodbenic in 4. konferenci o pregledu Konvencije o kemičnem orožju (Haag, 21.–30. november 2018).

Posebni odposlanec se je najbolj posvečal:

(a)

spodbujanju k ohranitvi in okrepitvi Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT) kot temeljnega večstranskega instrumenta za krepitev mednarodnega miru, varnosti in stabilnosti;

(b)

prizadevanjem za univerzalni pristop k Pogodbi o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBT) in za začetek njene veljavnosti ter večji prepoznavnosti prispevka EU;

(c)

podpori mednarodnim normam o prepovedi uporabe kemičnega orožja, tudi s preprečevanjem nekaznovanja te uporabe;

(d)

spodbujanju Haaškega kodeksa ravnanja proti širjenju balističnih izstrelkov kot ukrepa za krepitev zaupanja in preglednosti;

(e)

vzpostavljanju in nadaljevanju dialoga o neširjenju orožja z glavnimi partnerji ter vključevanju vprašanj v zvezi z neširjenjem orožja v dvostranske odnose EU.

4.

Delovna skupina Sveta EU za neširjenje orožja se je v letu 2018 sestala enajstkrat, tudi na ravni direktorjev, ter razpravljala o stališčih in prihodnjih dejavnostih EU. Delegacije EU na Dunaju, v Ženevi in New Yorku so pripravile in koordinirale več izjav EU za večstranske forume in dejavno prispevale k oblikovanju politik v okviru rednih usklajevalnih sestankov na ravni EU.

JEDRSKA VPRAŠANJA

5.

EU je v celoti zavezana spodbujanju vsesplošne uporabe ter doslednega, popolnega in učinkovitega izvajanja Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT), čimprejšnjemu začetku veljavnosti CTBT ter vzpostavitvi območja brez orožja za množično uničevanje in pripadajočih izstrelitvenih sistemov na Bližnjem vzhodu. Med prednostnimi nalogami EU sta še vedno začetek in čimprejšnji zaključek pogajanj v okviru Konference o razorožitvi glede pogodbe o prepovedi proizvodnje cepljivih materialov za jedrsko orožje ali druga jedrska eksplozivna telesa.

Pogodba o neširjenju jedrskega orožja in Mednarodna agencija za atomsko energijo

6.

Pregledni cikel NPT se je nadaljeval z drugim zasedanjem pripravljalnega odbora (od 23. aprila do 4. maja 2018 v Ženevi) za konferenco pogodbenic o pregledu NPT, ki bo leta 2020. EU je dala štiri izjave, in sicer eno v okviru splošne razprave in tri v okviru razprav o jedrski razorožitvi, neširjenju jedrskega orožja oziroma njegovi miroljubni rabi; dala je tudi posebno izjavo v podporo vzpostavitvi območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Poleg tega je organizirala dva spremljajoča dogodka, pri čemer je bil eden namenjen njeni podpori CTBT in organizaciji CTBT, drugi pa koristim, ki jih prinaša NPT, ob poudarku na mednarodnem sodelovanju v zvezi z radioaktivnimi viri v njihovem celotnem življenjskem ciklu. EU je poleg tega predložila delovne dokumente o preverjanju jedrskega razoroževanja in pogodbi o prepovedi proizvodnje cepljivih snovi. Vse države članice EU so podprle izjavo o severnokorejskem jedrskem vprašanju. EU je na 73. zasedanju Prvega odbora Generalne skupščine ZN za razorožitev in mednarodno varnost prispevala k vsem ustreznim razpravam, tudi k tematski razpravi o jedrskem orožju.

7.

EU je še naprej podpirala glavne pristojnosti IAEA glede neširjenja orožja, jedrske energije, jedrske varnosti in tehničnega sodelovanja.

8.

EU k izvajanju jedrskega varnostnega načrta IAEA 2018–2021 prispeva s Sklepom Sveta (SZVP) 2016/2383 (1), s katerim se financirajo dejavnosti IAEA za vsesplošno uporabo mednarodnih instrumentov na področju neširjenja orožja in jedrske varnosti; s podpiranjem držav pri vzpostavljanju notranjih tehničnih, znanstvenih in kadrovskih zmogljivosti, potrebnih za učinkovito in trajnostno jedrsko varnost; s krepitvijo zmogljivosti za preprečevanje, odkrivanje, odzivanje ter zaščito ljudi, premoženja, okolja in družbe pred kriminalnimi ali namernimi nepooblaščenimi dejanji, ki vključujejo jedrski material ali druge vrste radioaktivnega materiala, ki ni pod upravnim nadzorom; z izboljšanjem odkrivanja nedovoljenega prometa z jedrskimi in drugimi radioaktivnimi materiali ter odzivanja nanj; s prispevanjem k računalniški varnosti na jedrskem področju; s krepitvijo varnosti radioaktivnih virov z namenom njihovega prenosa v varno in varovano hrambo v državah, ki potrebujejo podporo, vključno z vrnitvijo v državo izvora ali dobavitelja; s krepitvijo fizičnega varovanja jedrskih in drugih radioaktivnih materialov.

9.

Skupno raziskovalno središče Evropske komisije je še naprej podpiralo podatkovno zbirko IAEA o nesrečah in nedovoljenem prometu (ITDB), in sicer tako, da je zagotavljalo usposabljanje in razvoj zmogljivosti za kontaktne točke ITDB iz držav članic Evropske unije in balkanskih držav.

10.

Ob robu petega srečanja višjih uradnikov EU in IAEA 15. februarja 2017 sta Skupno raziskovalno središče in IAEA podpisala praktično ureditev o sodelovanju na področju uporabe jedrske znanosti, s katero naj bi vzpostavili skupne dejavnosti in preprečili podvajanje dela. Ena od dejavnosti iz te praktične ureditve je okoljsko spremljanje radioaktivnosti, ki se meri po Evropi in na več drugih lokacijah po svetu v obliki povprečnih in maksimalnih količin sevanja gama v 24 urah. Ti podatki se merijo na okoli 5 500 merilnih mestih, ki jih upravljajo pristojni nacionalni organi v 39 državah, ti pa sporočajo najnovejše radiološke vrednosti Evropski radiološki platformi za izmenjavo podatkov (EURDEP). Sporočilo o radiološki nesreči ali izrednih razmerah se po posvetovanju s pristojnimi nacionalnimi organi pošlje prek omrežij za zgodnje obveščanje, na primer ECURIE, ki ga upravlja Evropska komisija, ali pa EMERCON, ki ga upravlja IAEA. Med dejavnostmi, ki so potekale leta 2018, so razvoj usklajenih postopkov pripravljenosti in odzivanja na izredne razmere, sodelovanje v vajah (ConvEx, ECUREX), podpora Mednarodnemu sistemu za spremljanje informacij o radiaciji (testiranje izmenjave podatkov z neevropskimi državami, izmenjava regionalnih podatkov spremljanja).

11.

Skupni celoviti načrt ukrepanja je ključni element globalne strukture za boj proti širjenju jedrskega orožja in je rezultat večstranske diplomacije. Celovito in učinkovito izvajanje tega načrta je bistveno za varnost v Evropi. EU še naprej prispeva k njegovemu izvajanju z usklajevanjem dela skupne komisije in dela več strokovnih delovnih skupin, ustanovljenih v njegovem okviru tega. Prav tako še naprej v celoti podpira dolgoročno poslanstvo IAEA, tj. preverjanje in spremljanje, kako Iran izpolnjuje zaveze, povezane z jedrskim vprašanjem. EU od leta 2016 sodeluje pri izvajanju Priloge III k skupnemu celovitemu načrtu ukrepanja, zlasti pri projektih za izboljšanje jedrske varnosti. Za civilno jedrsko sodelovanje z Iranom in tri oddane projekte, ki podpirajo iranski organ za jedrsko energijo in upravljavca jedrske elektrarne v Bushehru, je bilo že dodeljenih 15 milijonov EUR.

12.

Civilno jedrsko sodelovanje z Iranom je temeljni steber skupnega celovitega načrta ukrepanja in ima osrednjo vlogo v sodelovanju EU z Iranom. Pomaga k boljšemu razumevanju potreb Irana po jedrski energiji za civilne namene in postopoma krepi zaupanje v miroljubno naravo iranskega jedrskega programa. V okviru sodelovanja med EU in Iranom leta 2018 so pogosto potekali pogovori na visoki ravni o političnih vprašanjih s posebnim poudarkom na jedrskem upravljanju; izvedena je bila skupna delavnica o civilni jedrski odgovornosti in zavarovanju; odvijali so se projekti za podporo prizadevanjem iranskega organa za jedrsko energijo za uskladitev z mednarodnimi zakonodajnimi in regulativnimi standardi; organizirani so bili znanstveni seminarji in strokovni obiski jedrskih objektov in laboratorijev skupnega raziskovalnega središča EU; organizirane so bile tudi mednarodne konference z udeleženci z jedrskega področja; izvajali so se projekti za posodobitev raziskovalnega reaktorja v Araku (Khondab) in preoblikovanje objekta v Fordowu v središče za jedrsko energijo, fiziko in tehnologijo. Iran je tudi v letu 2018 največ pomoči na področju jedrske varnosti prejel od EU.

13.

Trenutno standard za preverjanje določajo celoviti sporazumi o nadzornih ukrepih in dodatni protokoli, EU pa si še naprej prizadeva za njihovo takojšno vsesplošno spoštovanje. Tesno sodelovanje med Euratomom in IAEA omogoča delujoče in učinkovite zaščitne ukrepe. EU dejavno podpira sistem IAEA za zaščitne ukrepe prek programa Evropske komisije za podporo zaščitnim ukrepom, instrumenta za sodelovanje na področju jedrske varnosti in podpornih programov posameznih držav članic.

14.

Skupaj z državami članicami pripisuje izredno velik pomen zagotavljanju in stalnemu izboljševanju jedrske varnosti po vsem svetu. EU je s spremenjeno direktivo o jedrski varnosti, ki je začela veljati leta 2017, pravno uveljavila cilje Dunajske deklaracije o jedrski varnosti. Glavni element spremenjene direktive je uvedba varnostnega cilja za vse upravljavce, da se preprečijo nesreče in večji izpusti radioaktivnih snovi. S spremenjeno direktivo so bili v pravo o Euratomu vključeni tudi tematski medsebojni strokovni pregledi. Prvi evropski tematski medsebojni strokovni pregled je že bil uspešno opravljen. Vse države članice EU so nove zahteve prenesle v svoje nacionalno pravo.

15.

EU je miroljubno rabo jedrske energije podprla tako, da je v obdobju 2014–2020 za spodbujanje jedrske varnosti, varstva pred sevanjem ter uporabo učinkovitih in delujočih nadzornih ukrepov v tretjih državah namenila 325 milijonov EUR. Evropska komisija v sodelovanju z IAEA in drugimi partnerji podpira izvajanje osrednjega strateškega načrta za sanacijo okolja v Srednji Aziji, 8. novembra 2018 pa je skupaj s Kirgiško republiko organizirala tudi mednarodno donatorsko konferenco, na kateri so se udeleženci zavezali, da bodo za izvajanje tega osrednjega načrta namenili več kot 17 milijonov EUR.

16.

EU in njene države članice še naprej zavzeto podpirajo program tehničnega sodelovanja v okviru IAEA, med drugim z znatnimi prispevki v Sklad za tehnično sodelovanje in za pobudo za miroljubno rabo. Po velikosti prispevka za program tehnične pomoči je EU skupaj z državami članicami na drugem mestu; ta program je pomembno orodje, ki omogoča varno, zaščiteno in miroljubno uporabo jedrske tehnologije ter uresničevanje ciljev iz agende za trajnostni razvoj do leta 2030.

17.

EU in IAEA se vsako leto sestajata na ravni visokih uradnikov ter pregledujeta in načrtujeta sodelovanje pri raznovrstnih vprašanjih. Zadnje srečanje je organizirala IAEA 8. februarja 2018 na Dunaju. Poudarek razgovorov je bil na krepitvi sodelovanja v zvezi z jedrsko varnostjo, zaščito, jamstvi, trajnostnim razvojem, jedrsko energijo, raziskavami in večjim obsegom inovacij. Visoka predstavnica EU za zunanje zadeve in varnostno politiko ter podpredsednica Komisije (VP/PP) se je marca sestala z generalnim direktorjem IAEA.

Pogodba o celoviti prepovedi jedrskih poskusov

18.

Pomembna cilja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje sta čimprejšnji začetek veljavnosti in univerzalnost CTBT. Vse države članice EU so svojo zavezanost Pogodbi pokazale tako, da so jo ratificirale in začele izvajati iz nje izhajajoče temeljne obveznosti. CTBT je močan ukrep za krepitev zaupanja in varnosti. EU dosledno promovira prednosti in dodano vrednost te pogodbe za mir, varnost, razoroževanje in neširjenje orožja, tudi kadar je uporabljena v civilne namene, in finančno podpira Pripravljalno komisijo organizacije CTBT.

19.

Svet je 26. februarja 2018 sprejel Sklep Sveta (SZVP) 2018/298 (2) o podpori Unije dejavnostim Pripravljalne komisije CTBTO za okrepitev njenih zmogljivosti opazovanja in preverjanja. Finančna podpora v višini več kot 4,5 milijona EUR za dve leti je namenjena potrjenim pomožnim seizmološkim postajam v okviru mednarodnega opazovalnega sistema CTBTO, razvijanju sistemov za vzorčenje žlahtnih plinov prek študije snovi za izboljšanje adsorpcije ksenona, nadaljnjemu merjenju koncentracij radioaktivnega ksenona v različnih regijah sveta, sistemu za skupinsko napoved za merjenje negotovosti in stopnje zaupanja v okviru simulacij modeliranja atmosferskega prenosa, znanstveni oceni povečanja ločljivosti orodij za modeliranje atmosferskega prenosa, razvijanju nove programske opreme, izboljšanju obdelave in zaznavanja žlahtnih plinov pri inšpekcijskih pregledih na kraju samem, krepitvi avtomatske obdelave in zmogljivosti za vključevanje seizmoloških, hidroakustičnih in infrazvočnih podatkov v National Data Centre-in-a-box, integriranemu ozaveščanju in razvijanju zmogljivosti v državah podpisnicah in nepodpisnicah. EU in države članice k vzdrževanju in krepitvi ureditve preverjanja v okviru CTBT prispevajo tudi z zagotavljanjem tehnične podpore in nasvetov znotraj Delovne skupine B CTBTO ter na drugih delavnicah in seminarjih.

20.

VP/PP EU se je na povabilo Skupine prijateljev CTBT, v kateri so Avstralija, Kanada, Finska, Nemčija, Japonska in Nizozemska, udeležila devetega ministrskega srečanja, ki je bilo 27. septembra 2018 v New Yorku in na katerem je dala izjavo, dogovorjeno na ravni EU. V njenem imenu se je posebni odposlanec ESZD za razoroževanje in neširjenje orožja skupaj z izvršnim sekretarjem CTBTO in belgijskim zunanjim ministrom udeležil konference na visoki ravni z naslovom „Za svet brez jedrskih poskusov: izpolnitev obljub“, ki jo je 22. maja 2018 organizirala Belgija. Osrednji govor na dogodku, ki ga je gostil belgijski podpredsednik vlade ter minister za zunanje in evropske zadeve Didier Reynders, je imel izvršni sekretar CTBTO dr. Lassina Zerbo. EU je maja 2018 sodelovala na znanstvenem in diplomatskem simpoziju CTBTO.

21.

EU v okviru mednarodnih forumov in srečanj izkoristi vsako priložnost, da bi države udeleženke, ki še niso podpisale ali ratificirale CTBT, spodbudila, naj to storijo, in si po diplomatski poti še naprej prizadeva, da bi v teh državah začela veljati CTBT. EU lahko s svojim strokovnim znanjem in denarjem pomaga državam, ki nimajo sredstev za izvajanje določb CTBT. EU se je leta 2018 razveselila ratifikacije s strani Tajske. Na vprašanje CTBT je opozorila na dvostranski ravni v okviru političnih dialogov in dialogov o neširjenju orožja z Indijo, Pakistanom in ZDA.

Pobude v zvezi z jedrsko varnostjo

22.

EU se je leta 2018 odločila, da bo tudi finančno podprla Mednarodno konvencijo za preprečevanje jedrskega terorizma (ICSANT), ki je eden od ključnih elementov globalne strukture za jedrsko varnost in boj proti terorizmu. Cilj podpore je povečanje števila pristopov k ICSANT, izboljšanje seznanjenosti nacionalnih oblikovalcev politike in nosilcev odločanja z ICSANT ter krepitev zmogljivosti, da bi izboljšali nacionalno zakonodajo in okrepili zmogljivosti nacionalnih deležnikov, vključno z uradniki kazenskega pravosodja, za preiskovanje in pregon primerov jedrskega terorizma in razsojanje o njih. 10. decembra je bil sprejet Sklep Sveta (SZVP) 2018/1939 (3) o podpori Unije za vsesplošno uporabo in učinkovito izvajanje ICSANT. EU bo v treh letih zagotovila skoraj pet milijonov EUR za Urad Združenih narodov za droge in kriminal ter za Urad Združenih narodov za boj proti terorizmu. Sklep Sveta bo spodbujal vsesplošno uporabo in učinkovito izvajanje ICSANT z oblikovanjem in urejanjem spletne strani, zaščitene z geslom, na kateri bodo vse informacije o ICSANT, vključno s primeri nacionalnih zakonov; razvojem modula za e-učenje o ICSANT, ki naj bi ga prevedli v najmanj štiri uradne jezike ZN; zagotavljanjem ustrezne zakonodajne pomoči; krepitvijo zmogljivosti ustreznih deležnikov, vključno z uradniki kazenskega pregona, ki bi lahko sodelovali pri preiskavah in pregonu primerov, povezanih z jedrskimi in drugimi radioaktivnimi materiali, na katere se nanaša ICSANT, ter pri razsojanju o njih; organiziranjem delavnic na svetovni in regionalni ravni ter obiskov držav ter z zbiranjem in razširjanjem dobrih praks.

23.

EU je še naprej podpirala svetovno pobudo za boj proti jedrskemu terorizmu (GICNT) in njeno poslanstvo za krepitev globalnih zmogljivosti za preprečevanje in odkrivanje jedrskega terorizma ter odzivanje nanj. EU je sodelovala na srečanju skupine GICNT za izvajanje in ocenjevanje (11. in 12. junij 2018), ki ga je gostila Finska, Delovna skupina za odkrivanje jedrskih snovi pa je gostila dvodnevno strokovno srečanje 25. in 26. januarja 2018 v Bilthovenu na Nizozemskem. EU je skupaj z državami članicami dejavno vključena v delo skupine GICNT za izvajanje in ocenjevanje (IAG) na vseh področjih, od odkrivanja jedrskih snovi in jedrske forenzike do odziva in blažitve. Dejavno prispeva k vsebini vseh referenčnih dokumentov delovnih skupin IAG. Evropska unija in njene države članice sodelujejo pri dogodkih in jih tudi same organizirajo, da bi prispevale k mednarodni ozaveščenosti in zavezanosti jedrski varnosti. Med temi dogodki so bili na primer delavnica z naslovom Blue lion: obnova in obvladovanje posledic ter srečanje strokovnjakov, ki ju je gostilo Združeno kraljestvo od 6. do 8. februarja 2018; delavnica Fierce Falcon: varnost radioaktivnih virov in odziv na kraje, ki jo je v sodelovanju z GICNT in ministrstvom ZDA za energetiko organizirala Madžarska od 10. do 12. aprila 2018; ter delavnica Sentinel II: razvoj programov nacionalnih vaj za jedrsko varnost, ki jo je v sodelovanju z Združenim kraljestvom gostila Litva od 9. do 11. oktobra 2018.

24.

Center EU za usposabljanje na področju jedrske varnosti in za odzivanje na nedovoljena dejanja, povezana z jedrskimi in drugimi radioaktivnimi materiali (EUSECTRA), je v celoti operativen od leta 2013 in deluje v korist držav članic Evropske unije in partnerskih držav, med njimi več članic GICNT. Center upravljata Skupno raziskovalno središče (JRC) EK v Karlsruheju (Nemčija) in Ispri (Italija), v tesnem sodelovanju z nosilci drugih mednarodnih pobud, ki jih podpirajo IAEA in več partnerskih držav v okviru GICNT. Center se uporablja tudi za praktične vaje, predvsem v zvezi z bojem proti tihotapljenju jedrskih materialov. EUSECTRA se dejavno odziva na potrebe držav članic EU in partnerjev EU po usposabljanju, tudi z zelo cenjenimi usklajenimi usposabljanji za delegate držav članic na carinskem področju in področju kazenskega pregona, ki so že bila izvedena in so načrtovana v obdobju 2019–2021 (v neposrednem sodelovanju z Evropsko komisijo oz. njenima GD HOME in GD TAXUD), na zahtevo držav članic pa zagotavlja tudi oceno stanja opreme.

25.

Evropska komisija in države članice EU so nadaljevale jedrskoforenzične dejavnosti, namenjene prepoznavanju temeljnih lastnosti prestreženega jedrskega materiala, in sicer v okviru naprednega forenzičnega preiskovanja v JRC v Karlsruheju (Nemčija). Pregledi jedrskih materialov, odkritih in zaseženih v skupno več kot 50 incidentih, so bili v pomoč pristojnim organom v državah članicah EU in drugod.

Pobude v zvezi s preverjanjem jedrskega razoroževanja

26.

EU in njene države članice so podprle resolucijo Generalne skupščine ZN o preverjanju jedrskega razoroževanja iz leta 2016, v kateri se poziva k ustanovitvi skupine vladnih strokovnjakov, ki bi preučila vlogo preverjanja pri jedrskem razoroževanju, ter poznejšo odločitev Prvega odbora iz leta 2017 o nadaljevanju tozadevnih prizadevanj. EU podpira delo širših partnerstev in kooperativnih ureditev za preverjanje, obenem pa sodeluje pri delu Mednarodnega partnerstva za preverjanje jedrskega razoroževanja (IPNDV) vse od njegove vzpostavitve leta 2015. EU je še naprej dejavno sodelovala v drugi fazi IPNDV, pri čemer so se njeni zastopniki, tj. ESZD, Skupno raziskovalno središče Evropske komisije in GD ENER, udeležili sej delovnih skupin v Stockholmu od 26. do 28. marca 2018 in Seulu od 10. do 12. julija, pa tudi plenarnega zasedanja v Londonu od 3. do 7. decembra. Kot glavna cilja sta določena znatna podpora skupini vladnih strokovnjakov ZN za preverjanje jedrskega razoroževanja in konferenca o pregledu NPT leta 2020.

Regionalna vprašanja

27.

Trenutna diplomatska prizadevanja z Demokratično ljudsko republiko Korejo (DLRK) so pozitiven premik, ki prispeva k umirjanju napetosti na Korejskem polotoku. EU poziva DLRK, naj resno sodeluje pri nadaljnjih pogajanjih ter v celoti, preverljivo in nepovratno opusti programe za jedrsko orožje, orožje za množično uničevanje in balistične izstrelke, takoj prekine vse povezane dejavnosti in čim prej prekliče izstop iz Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja in dovoli izvajanje zaščitnih ukrepov IAEA, obenem pa brez odlašanja podpiše in ratificira Pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov.

28.

Dokler DLRK ne bo sprejela konkretnih ukrepov za jedrsko razorožitev, bo EU še naprej strogo uveljavljala obstoječe sankcije in vse države pozivala, naj storijo enako. EU je v svoje pravo prenesla vse resolucije VSZN o DLRK, poleg tega je uvedla še lasten neodvisen sankcijski režim za DLRK, ki dopolnjuje in krepi omejevalne ukrepe ZN. EU je na neodvisni seznam vključila skupno 59 oseb. V okviru lastnega sankcijskega režima je zamrznila premoženje devetih subjektov. Poleg tega je okrepila diplomatske stike, da bi poudarila, da morajo vse države, ki so članice ZN, dosledno izvajati vse ustrezne resolucije Varnostnega sveta ZN. EU je po potrebi pripravljena zagotoviti konkretno podporo za krepitev zmogljivosti za izvrševanje sankcij.

Konferenca o razorožitvi/Pogodba o prepovedi proizvodnje cepljivih materialov za jedrsko orožje ali druga jedrska eksplozivna telesa

29.

EU je še naprej soglasno zavezana preverljivemu jedrskemu razoroževanju in nadzoru nad orožjem na podlagi pogodb ter poudarja, da je treba obnoviti večstranska prizadevanja in dati nov zagon večstranskim pogajalskim telesom, zlasti Konferenci o razorožitvi. EU pozdravlja vsebinsko delo v skladu z odobrenim mandatom pomožnih organov, da bi se dogovorili o skupnih področjih, poglobili tehnične razprave, se dogovorili o več zadevah in preučili učinkovite ukrepe, med drugim pravne instrumente za pogajanja in sprejetje štirih vsebinskih poročil, ki bi lahko bili zanesljiva podlaga za delo v letu 2019.

30.

Dolgoročna prednostna naloga EU v okviru Konference o razorožitvi je takojšnji začetek pogajanj za pogodbo o prepovedi proizvodnje cepljivih materialov za jedrsko orožje ali druga jedrska eksplozivna telesa (FMCT), in sicer na podlagi dokumenta CD/1299 in v njem opredeljenega mandata. EU izreka pohvalo Kanadi, da ji je pri delu pripravljalne skupine strokovnjakov na visoki ravni, ki se ukvarja s FMCT, uspelo doseči konsenz, in pozdravlja vključujoč posvetovalni proces, vzpostavljen na podlagi resolucije Generalne skupščine 71/259, da bi upoštevali mnenje vseh držav članic ZN. EU prispeva znatno finančno podporo za Urad ZN za razorožitev (UNODA), da bi olajšala sodelovanje afriških, azijskih, latinskoameriških in karibskih držav v posvetovanjih in drugih dejavnostih, povezanih s FMCT. EU poziva vse članice Konference o razorožitvi, da brez odlašanja začnejo pogajanja o FMCT in delo, povezano z drugimi vprašanji na dnevnem redu. EU vse države, ki imajo jedrsko orožje in ki še niso razglasile moratorija na proizvodnjo cepljivih materialov za jedrsko orožje ali druga jedrska eksplozivna telesa, poziva, naj nemudoma razglasijo ta moratorij in se ga tudi držijo. Dve evropski državi, ki imata jedrsko orožje, sta že razglasili takšen moratorij in tudi razgradili zadevne objekte ali spremenili njihovo namembnost.

KEMIČNO OROŽJE

31.

EU je še naprej podpirala Organizacijo za prepoved kemičnega orožja (OPCW), da bi zagotovila dosledno in učinkovito izvajanje in vsesplošno spoštovanje Konvencije o kemičnem orožju (CWC). Svet je 16. aprila 2018 sprejel sklepe, v katerih je poudaril, da EU odločno podpira kemično razoroževanje in neširjenje kemičnega orožja, in navedel, katera stališča bo EU zastopala od 21. do 30. novembra 2018 na četrtem posebnem zasedanju Konference držav pogodbenic, namenjenem pregledu delovanja CWC. V tem okviru je EU dejavno in konstruktivno sodelovala pri pripravah na četrto konferenco o pregledu CWC in pri njenem delu, da bi zagotovila njeno smotrnost ter povečala njeno učinkovitost in zmogljivost, med drugim za obravnavo sedanjih in prihodnjih izzivov. Čeprav ob koncu konference o pregledu ni bil sprejet noben soglasen sklepni dokument, je bila EU še naprej zavezana, da bo odločno podpirala mandat in delo OPCW. V zvezi s tem je EU pozdravila odločitve glede programa in proračuna OPCW za leto 2019, ki bodo trdna in zanesljiva podlaga, na kateri se bo tehnični sekretariat OPCW v bodoče spoprijemal z mnogovrstnimi nalogami in izzivi.

32.

Poleg tega je EU odločno podprla pobudo, da se 26. in 27. junija 2018 skliče posebno zasedanje Konference držav pogodbenic CWC s ciljem ohraniti ter spoštovati CWC in svetovno prepoved uporabe kemičnega orožja. Konferenca je bila ustrezen odziv na dejstvo, da je bilo tovrstno orožje od leta 2012 večkrat uporabljeno v Siriji, Iraku, Maleziji ter Združenem kraljestvu Velika Britanija in Severna Irska. EU je torej pozdravila sprejetje sklepa OPCW C-SS-4/DEC.3 z dne 27. junija 2018, v katerem je obravnavana grožnja, ki jo predstavlja kemično orožje (sklep z naslovom „Addressing the Threat from Chemical Weapons“). Evropski svet je v sklepih z dne 28. junija zavezal EU, naj podpira izvajanje sklepa posebne konference. V zvezi s tem je EU večjemu številu držav pogodbenic CWC izročila demaršo, v kateri jih je prosila, naj konstruktivno pristopijo k izvajanju zadevnega sklepa OPCW in se zavzamejo za uspešen izid četrte konference o pregledu CWC.

33.

Svet je 26. februarja 2018 sprejel Sklep (SZVP) 2018/294 (4), s katerim je do konca leta 2018 podaljšal veljavnost Sklepa Sveta (SZVP) 2015/259 (5), da bi omogočil polno izvajanje dejavnosti tudi po izteku njegove veljavnosti. Vzporedno s tem je Svet razpravljali o novem, že sedmem zapovrstnem osnutku sklepa Sveta v podporo OPCW, ki naj bi bil sprejet v začetku leta 2019. Z novim sklepom se bo podpora EU razširila na osrednje dejavnosti v okviru OPCW (na primer izvajanje na nacionalni ravni, mednarodno sodelovanje, univerzalizacijo, Program za Afriko) v obdobju 2019–2022. Z njim bo zagotovljen tudi znaten prispevek za nadgradnjo laboratorija OPCW v center za kemijo in tehnologijo ter za izvajanje omenjenega sklepa OPCW „Addressing the Threat from Chemical Weapons“.

34.

EU je še naprej odločno podpirala delo, opravljeno v okviru misije OPCW za ugotavljanje dejstev ter v sklopu skupine za oceno ujemanja med prijavljenim in dejanskim stanjem, ki sta preučevali poročila o uporabi kemičnega orožja v Siriji in poskušali preveriti stanje, kakršno je prijavila Sirija. V zvezi s tem je Svet 10. decembra 2018 sprejel Sklep (SZVP) 2018/1943 (6), s katerim je za dvanajst mesecev podaljšal obdobje izvajanja Sklepa (SZVP) 2017/2303 (7) zaradi zagotavljanja satelitskih posnetkov v podporo operacijam OPCW v Siriji.

35.

EU je oktobra 2018 v odziv na uporabo in širjenje kemičnega orožja s Sklepom Sveta (SZVP) 2018/1544 (8) in Uredbo Sveta (EU) 2018/1542 (9) sprejela novo ureditev omejevalnih ukrepov.

BIOLOŠKO OROŽJE

36.

EU je na podlagi dogovora, ki so ga države pogodbenice Konvencije o prepovedi biološkega in toksičnega orožja (BTWC) dosegle na zasedanju na temo delovnega programa za obdobje med zasedanji, ki je potekalo od 4. do 8. decembra 2017, še naprej zagotavljala odločno politično in finančno podporo doslednemu in učinkovitemu izvajanju konvencije ter njeni dosledni in učinkoviti vsesplošni uporabi, med drugim tako, da je enota za podporo izvajanju BTWC celovito izvedla četrti program pomoči EU, kot je določen v Sklepu Sveta (SZVP) 2016/51 (10). Organiziranih je bilo več regionalnih delavnic: dve v podporo splošni uporabi konvencije v Afriki ter štiri za spodbujanje dialoga o znanosti in tehnologiji med državami iz Latinske Amerike, Azije, podsaharske Afrike ter Bližnjega vzhoda in severne Afrike. Še sedem delavnic in usposabljanj pa je bilo organiziranih v državah, vključenih v programe razširjene pomoči za izvajanje konvencije na nacionalni ravni.

37.

EU je poleg tega dejavno in konstruktivno sodelovala v razpravah med zasedanjem držav pogodbenic konvencije od 4. do 7. decembra 2018. EU, ki je sicer vnovič poudarila, da odločno podpira BTWC kot ključni steber mednarodnega, na pravilih temelječega sistema, je izrazila globoko zaskrbljenost zaradi kritičnega finančnega stanja, v kakršnem se je znašla konvencija, in pozvala k sprejetju nujnih ukrepov za zagotovitev finančne stabilnosti in pravilnega izvajanja programa za obdobje med zasedanji. EU je pozdravila začetek procesa med zasedanji ter tehnične in vsebinske razprave v okviru sej strokovnjakov BTWC, ki so potekale med 7. in 16. avgustom 2018, in podprla sprejetje nadaljnjih ukrepov v okviru seje držav pogodbenic. Zato je spodbudno, da je bilo decembra v okviru seje držav pogodbenic BTWC mogoče doseči soglasje o ukrepih za pomoč pri zagotavljanju finančne stabilnosti in predvidljivosti v naslednjem letu. Kljub temu bo EU še naprej pozorno spremljala finančno stanje BTWC, ki bo v okviru seje držav pogodbenic pregledano v letu 2019. Hkrati je obžalovanja vredno, da o bistvenih vprašanjih ni bilo doseženo nikakršno soglasje, ki bi odražalo rezultate seje strokovnjakov BTWC, ki je potekala avgusta 2018. EU je delo na sejah BTWC v letu 2018 podprla tako, da je predložila delovni dokument in organizirala več spremljajočih dogodkov.

38.

EU od leta 2006 s štirimi zaporednimi programi pomoči zagotavlja znatno materialno podporo za osrednje dejavnosti v okviru BTWC. Svet je januarja 2019 sprejel peti sklep v podporo BTWC za obdobje 2019–2022. Skupni finančni znesek podpore EU za BTWC bo tako znašal skoraj 10 milijonov EUR. To bo vključevalo tudi sredstva za mehanizem generalnega sekretarja Združenih narodov (UNSGM), ki bodo UNODA omogočala, da bo izbrane kvalificirane strokovnjake poslal na tečaje usposabljanja, ki jih bodo organizirale države članice.

BALISTIČNI IZSTRELKI

Haaški kodeks ravnanja

39.

Haaški kodeks ravnanja proti širjenju balističnih izstrelkov (HCoC) je rezultat prizadevanj mednarodne skupnosti za ureditev področja balističnih izstrelkov, ki jih je mogoče uporabiti kot nosilce orožja za množično uničevanje. HCoC je edini večstranski instrument, namenjen preglednosti in krepitvi zaupanja, ki obravnava širjenje balističnih izstrelkov. EU kodeks zavzeto podpira, že odkar je bil zasnovan. K njemu so pristopile vse države članice EU.

40.

Članice so se s podpisom HCoC prostovoljno politično zavezale, da bodo predhodno priglaševale izstreljevanje balističnih in nosilnih raket ter preskusnih poletov. Države, podpisnice HCoC, so se tudi zavezale, da bodo vsako leto predložile izjavo o svoji politiki glede balističnih izstrelkov in nosilnih raket.

41.

Od podpisa in začetka veljavnosti politično zavezujočega HCoC novembra 2002 v Haagu na Nizozemskem se je število podpisnic povzpelo s 93 na 139.

42.

EU ima vodilno vlogo pri spodbujanju in podpiranju univerzalnosti, doslednega izvajanja in izpopolnjenega delovanja, ki so trije glavni cilji kodeksa. V več kot desetih letih je Svet EU v okviru SZVP sprejel vrsto sklepov/skupnih ukrepov, ki so zagotovili sredstva za nadaljnjo podporo EU Haaškemu kodeksu ravnanja in neširjenju balističnih izstrelkov nasploh. EU na podlagi teh sklepov Sveta finančno podpira dejavnosti informiranja o HCoC, vključno s spremljajočimi dogodki, raziskavami, srečanji strokovnjakov in regionalnimi seminarji, namenjenimi ozaveščanju. Te dejavnosti izvaja Fondation pour la Recherche Stratégique s sedežem v Parizu, ponavadi pa je vključen tudi predsednik HCoC, izbran po načelu rotacije.

43.

S Sklepom Sveta (SZVP) 2017/2370 (11) z dne 18. decembra 2017 bo EU še naprej promovirala pristop h kodeksu in posledično njegovo vsesplošno uporabo; podpirala dosledno izvajanje kodeksa; spodbujala dialog med državami podpisnicami in nepodpisnicami s ciljem, da bi pomagali graditi zaupanje in preglednost, spodbujali zadrževanje in ustvarjali večjo stabilnost in varnost za vse; krepila vidnost kodeksa in povečevala ozaveščenost javnosti o tveganjih in nevarnostih, ki jih predstavlja širjenje balističnih izstrelkov; ter preučila, zlasti prek akademskih študij, možnosti za okrepitev kodeksa in spodbujanje sodelovanja med kodeksom in drugimi ustreznimi večstranskimi instrumenti.

Režim kontrole raketne tehnologije

44.

Režim kontrole raketne tehnologije (MTCR) je neformalen politični dogovor med državami, ki se zavzemajo za omejitev širjenja izstrelkov in raketne tehnologije, med drugim za kategorizacijo sistemov, za katere v splošnem velja, da so lahko nosilci orožja za množično uničevanje. Smernice in kontrolni seznami iz MTCR predstavljajo mednarodno merilo za najboljše prakse pri nadzoru izvoza predmetov in tehnologij, povezanih z raketami.

45.

EU podpira sprejetje odločnejše izjave za javnost, ki bi odražala zaskrbljenost mednarodne skupnosti zaradi izstrelitev balističnih raket in pomembnega razvoja raketne tehnologije v Iranu in DLRK. Pomembno vprašanje za EU v okviru MTCR ostaja blokiran pristop k režimu za Hrvaško, Ciper, Estonijo, Latvijo, Litvo, Malto, Romunijo, Slovaško in Slovenijo. Poleg tega je zelo zaskrbljujoče, da že dlje časa nihče ne predseduje režimu.

RESOLUCIJA VARNOSTNEGA SVETA ZDRUŽENIH NARODOV 1540 (2004) TER ZMANJŠEVANJE KEMIČNE, BIOLOŠKE, RADIOLOŠKE IN JEDRSKE OGROŽENOSTI (OGROŽENOSTI KBRJ)

46.

Resolucija Varnostnega sveta ZN 1540 (2004) ostaja osrednji steber mednarodne ureditve neširjenja orožja. Je prvi mednarodni instrument, ki na enovit in celovit način obravnava orožje za množično uničevanje, njegove nosilce in pripadajoče materiale. RVSZN 1540 (2004) določa zavezujoče obveznosti za vse države. Njihov cilj je nedržavnim akterjem preprečiti dostop do takšnega orožja in z njim povezanih materialov ter jih od tega odvračati. Resolucija je bila sprejeta na podlagi poglavja VII Ustanovne listine Združenih narodov in od vseh držav zahteva, naj sprejmejo potrebno zakonodajo, da nedržavni akterji ne bi prišli do jedrskega, kemičnega ali biološkega orožja, in naj vzpostavijo ustrezen notranji nadzor nad materiali, povezanimi s takšnim orožjem, da se prepreči nedovoljena trgovina z njimi. Celovit proces pregleda RVSZN 1540 v letu 2016 je ponovno potrdil središčnost, pomen in avtoriteto resolucije, kot je potrjeno v RVSZN 2325.

47.

Da bi prispevali k uresničevanju rezultatov celovitega pregleda iz leta 2016 in podprli dosledno izvajanje RVSZN 1540, je bil 11. maja 2017 sprejet Sklep Sveta (SZVP) 2017/809 (12) v podporo pri izvajanju Resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov 1540 (2004) o neširjenju orožja za množično uničevanje in njegovih nosilcev. Navedeni sklep Sveta zajema obdobje 36 mesecev, izvaja pa ga UNODA v New Yorku, ki je nekaj nalog v zvezi s tem prenesel na OVSE na Dunaju. EU se zavzema za iste cilje, tj. podporo državam pri določanju potrebne konkretne tehnične pomoči, večjo seznanjenost z ustreznimi programi tehnične pomoči ter krepitev sodelovanja z mednarodnimi in regionalnimi organizacijami v podporo razvoju nacionalnih zmogljivosti.

48.

Pobuda EU za centre odličnosti za zmanjševanje ogroženosti KBRJ je svetovni program za krepitev zmogljivosti, ki povezuje 61 partnerskih držav, združenih v osem regionalnih sekretariatov v naslednjih regijah: afriška atlantska obala; Srednja Azija; Vzhodna in Srednja Afrika; države Sveta za sodelovanje v Zalivu; Bližnji vzhod; Severna Afrika in Sahel; Jugovzhodna Azija; Jugovzhodna in Vzhodna Evropa.

49.

Pobuda se financira v okviru instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru, njegovi cilji pa so zmanjševanje ogroženosti zaradi materialov KBRJ, krepitev pripravljenosti partnerskih držav ter razvijanje kulture varnosti in njenega upravljanja. Sodelujočim državam se zagotavlja podpora pri njihovih prizadevanjih, da bi prostovoljno in po regionalnem pristopu „od spodaj navzgor“ vzpostavile usklajevalne in upravljalne strukture na nacionalni in regionalni ravni. V okviru teh platform se na podlagi ocen konkretnih potreb in nacionalnih akcijskih načrtov razvijajo predlogi politike in krepijo zmogljivosti. Podpira jih več regionalnih projektov sodelovanja, financiranih v okviru pobude, vendar ostajajo odprte tudi za financiranje iz drugih instrumentov. Od leta 2010 je bilo financiranih 66 regionalnih projektov. Proračun pobude za desetletno obdobje, ki se je začelo leta 2010, znaša 250 milijonov EUR.

50.

Mreža centrov odličnosti je zdaj dobro razvita, Uniji pa je omogočila izvajanje simulacij za usposabljanje in čezmejnih terenskih vaj na področjih, kot so civilna zaščita, odzivanje na incidente, biološka zaščita in ravnanje z odpadki, v okviru projektov centrov odličnosti, zato da bi okrepila njihovo prepoznavnost in konkretno ocenila njihov vpliv. Poleg tega je pobuda dovolj napredovala, da omogoča nadaljnje ukrepe za reševanje vprašanj s področja upravljanja varnosti, povezanih s kibernetsko kriminaliteto, terorizmom, kritično infrastrukturo, ponarejenimi zdravili, hibridnimi grožnjami in eksplozivi, ter da nadalje razvija sodelovanje na področjih jedrske forenzike, mejnih kontrol in nadzora izvoza blaga z dvojno rabo. Model centrov odličnosti je pozdravilo tudi Evropsko računsko sodišče (13), Svet pa je 26. oktobra 2015 (14) sprejel sklepe v zvezi s tem.

51.

Komisija je oktobra 2017 kot del širšega svežnja ukrepov za boj proti terorizmu predstavila akcijski načrt za izboljšanje pripravljenosti na tveganja na področju kemične, biološke, radiološke in jedrske varnosti. V novem akcijskem načrtu, ki temelji na dosežkih akcijskega načrta EU na področju KBRJ za obdobje 2010–2015, je predlagan širok nabor ukrepov za izboljšanje pripravljenosti, odpornosti in usklajevanja na ravni EU. Predlagana je vzpostavitev ureditve KBRJ na ravni EU, ki bo bolj usmerjena v varnost, pri čemer je izpostavljeno, da je treba bolje uporabljati obstoječe vire in združiti obstoječe strokovno znanje. Akcijski načrt poziva tudi k okrepitvi pripravljenosti in odzivanja EU v zvezi s KBRJ s pomočjo čezmejnih in medsektorskih usposabljanj in vaj. Obenem je izpostavljeno, da je treba, če je ustrezno, vključiti mejne in carinske organe ter vojaške partnerje. V akcijskem načrtu je poleg tega poudarjeno, da so potrebne tesne povezave med notranjimi in zunanjimi varnostnimi dejavnostmi v zvezi s KBRJ, pa tudi sodelovanje s specializiranimi večstranskimi organizacijami, kot je IAEA, OPCW ali Interpol. Izvajanje akcijskega načrta se bo financiralo iz Sklada za notranjo varnost – Policija.

52.

Akcijski načrt na področju KBRJ je znanstveno in tehnično podprt z vrsto raziskovalnih projektov, ki so financirani iz programa za varno družbo v okviru sedmega okvirnega programa. Raziskave zajemajo celoten cikel kriznega upravljanja – od preprečevanja do obnove. Na podlagi dejavnosti za določitev potrebnih standardov bi lahko bili oblikovani „evropski normativni“ standardi. S programom Obzorje 2020 se bo na podlagi usmerjenih tem še izboljšalo sedanje delo na področju raziskav, povezanih s KBRJ.

MOŽGANSKI TRUSTI

53.

Izvajanje strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje je na podlagi Sklepa Sveta 2010/430/SZVP (15) z dne 26. julija 2010 dejavno podprl konzorcij EU za neširjenje orožja, ki je začel delovati januarja 2011. Svet je 26. februarja 2018 sprejel Sklep (SZVP) 2018/299 (16), v katerem je na podlagi dosedanjih dosežkov in z uvedbo novih projektov dodatno razširil podporo EU dejavnostim konzorcija za obdobje 2018–2021.

54.

Konzorcij je s svojimi dejavnostmi izboljšal prepoznavnost EU v tretjih državah in civilni družbi, bistveno pa je prispeval tudi k oblikovanju politike EU na področju neširjenja orožja in razoroževanja. Konzorcij zagotavlja platformo za neformalne stike med oblikovalci in izvajalci politik ter spodbuja dialog med različnimi deležniki. Njegove dejavnosti so prispevale k boljši ozaveščenosti o izzivih, ki ju predstavljata orožje za množično uničevanje in konvencionalno orožje. Njegova obsežna mreža šteje več kot 70 možganskih trustov z vseh koncev Evrope.

55.

Sedma konferenca EU o neširjenju orožja in razoroževanju, ki jo je organiziral konzorcij EU za neširjenje orožja, je potekala 18. in 19. decembra 2018 v Bruslju.

NADZOR IZVOZA

56.

EU je tudi v letu 2018 z rednim posodabljanjem svojih predpisov sledila spremembam pri večstranskih režimih za nadzor izvoza. Tako je Evropska komisija 10. oktobra 2018 sprejela delegirano uredbo (17), s katero je posodobila kontrolni seznam EU v skladu z odločitvami, ki so bile v letu 2017 sprejete v okviru večstranskih režimov za nadzor izvoza, ter uvedla spremembe glede npr. nadzora genetskih elementov in gensko spremenjenih organizmov, sistemov za kontrolo dimenzij ali merjenje, visokoenergijskih celic, vdorne programske opreme in nosilnih raket.

57.

Usklajevalna skupina za blago z dvojno rabo je še naprej prispevala k učinkovitemu in doslednemu izvajanju nadzora izvoza v EU. „Elektronski sistem za dvojno rabo“ je bil nadgrajen z novimi funkcijami, s čimer so se izboljšale izmenjave informacij in tehnične izmenjave znotraj EU. EU je sprožila proces, da bi opredelila smernice za zagotovitev skladnosti industrije, in med oktobrom in novembrom 2018 na to temo organizirala javno posvetovanje. Poleg tega je začela projekt za elektronsko izdajanje dovoljenj, da bi podprla pristojne organe, ki uporabljajo elektronske sisteme za izdajanje dovoljenj. Za zagotovitev preglednosti pri nadzoru izvoza in izdajanju dovoljenj je bilo objavljeno letno poročilo (18), 13. decembra 2018 pa je bil organiziran forum o nadzoru izvoza, na katerem so se srečali deležniki iz držav članic, industrije in civilne družbe (19).

58.

Nadaljeval se je pregled politike EU na področju nadzora izvoza. Svet in Evropski parlament sta dejavno razpravljala o zakonodajnem predlogu Komisije za posodobitev nadzora izvoza v EU in njegovo prilagoditev hitro spreminjajočim se tehnološkim, gospodarskim in političnim okoliščinam. Evropski parlament je stališče v prvi obravnavi sprejel 17. januarja 2018, razprave v Svetu pa so se nadaljevale. Poleg tega je Komisija 19. decembra 2018 sprejela zakonodajni predlog o načrtu za izredne razmere zaradi brexita, s katerim naj bi ublažili morebitne učinke brexita v primeru, da ne bo mogoče doseči dogovora glede sporazuma o izstopu (COM(2018) 891).

59.

EU je ustrezno usklajevala svoja stališča in izjave med pripravami na zadevna srečanja v okviru posameznih režimov za nadzor izvoza, tj. na plenarno zasedanje Skupine držav dobaviteljic jedrskega blaga v Jūrmali (11.–15. junij 2017) in na plenarno zasedanje Avstralske skupine v Parizu (7. in 8. junij 2018).

60.

Nadaljevalo se je izvajanje medpartnerskega programa EU za nadzor izvoza (imenovanega EU P2P Export Control Programme), namenjenega povečanju učinkovitosti sistemov za nadzor izvoza blaga z dvojno rabo ter pripadajočih materialov, opreme in tehnologije. V program je trenutno vključenih 36 držav iz šestih regij. Leta 2017 je bil razširjen, da bi se omogočilo sodelovanje z Libanonom. Leta 2017 in 2018 sta se z ukrajinskim znanstvenim in tehnološkim centrom ter Mednarodnim znanstvenim in tehnološkim centrom v Kazahstanu začeli izvajati dve novi regionalni pobudi, ki sta ciljno usmerjeni v nadzor izvoza in vključujeta 12 držav.

61.

Nadaljevalo se je intenzivno usklajevanje programa EU P2P Export Control Programme s programom za nadzor izvoza in s tem povezano varnost meje, ki ga vodi ministrstvo ZDA za zunanje zadeve. EU in ZDA so organizirale skupne seminarje za opredelitev skupnih kazalnikov učinka in za usklajevanje pomoči na terenu. EU je leta 2018 organizirala drugi dialog o upravljanju nadzora izvoza, tj. konferenco, ki je bila priložnost za vnovično srečanje štirih režimov za nadzor izvoza s partnerskimi organizacijami in partnerskimi državami. Vsako leto se za partnerje programov EU za ozaveščanje o nadzoru izvoza organizira poletno izobraževanje EU P2P Summer University. Portal EU P2P (https://export-control.jrc.ec.europa.eu/) je še naprej služil kot platforma za vse programe EU za ozaveščanje o nadzoru izvoza vojaškega blaga in blaga z dvojno rabo s ciljem prilagajanja izmenjave informacij s partnerskimi državami EU glede na njihove potrebe. Program je financiran iz instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru.

VESOLJE

62.

EU je spodbujala nadaljnje delo v zvezi s pobudo za preprečevanje oboroževalne tekme v vesolju (pobuda PAROS), načeli odgovornega ravnanja v vesolju ter ukrepi za izboljšanje preglednosti in krepitev zaupanja. EU je podpirala prizadevanja delovne skupine za dolgoročno trajnost dejavnosti v vesolju, dejavne v okviru Odbora Združenih narodov za miroljubno rabo vesolja (odbor COPUOS). Ker v letu 2018 niso bile sprejete smernice za dolgoročno trajnost dejavnosti v vesolju, bo EU še naprej sodelovala z vsemi partnerji, da bi se pogajanja zaključila.

63.

EU se lahko pohvali z uspešno udeležbo na visokoravenskem srečanju konference UNISPACE+50 v okviru COPUOS, ki je bila junija na Dunaju. EU je v izjavi poudarila, da so potrebni ukrepi za izboljšanje preglednosti in krepitev zaupanja ter da je treba spodbujati načela odgovornega ravnanja v vesolju v okviru Združenih narodov. EU je opozorila, da bi bilo mogoče navedene cilje uresničiti tudi tako, da bi se dogovorili o pravno nezavezujočem instrumentu. Obenem so se EU in njene države članice za varnost in varovanje vesolja zavzemale tudi v okviru skupine vladnih strokovnjakov o preprečevanju oboroževalne tekme v vesolju ter v sklopu konference o razoroževanju, vključno z njenim pomožnim organom 3, Komisije ZN za razorožitev in Generalne skupščine ZN. EU bo poskušala zagotoviti, da bodo sklepi o UNISPACE+50, ki jih je Svet sprejel decembra 2017 in februarja 2018, vključeni tudi v agendo „Vesolje 2030“ in njen izvedbeni načrt, ki bosta Generalni skupščini Združenih narodov predstavljeni v obdobju 2020–2021.

KLAVZULE O NEŠIRJENJU OROŽJA ZA MNOŽIČNO UNIČEVANJE

64.

EU si je v skladu s svojo politiko proti širjenju orožja za množično uničevanje in v skladu s sklepi Sveta iz leta 2003 še naprej prizadevala za vključitev zavez o neširjenju orožja za množično uničevanje v sporazume s tretjimi državami. Tako so se leta 2018 z Mercosurjem zaključila pogajanja za vključitev klavzule o neširjenju orožja za množično uničevanje v nove sporazume s to skupino držav. Nadaljevala so se tudi pogajanja za vključitev tovrstne klavzule v nove sporazume z Azerbajdžanom, Čilom in Kirgizistanom.

DRUGI VEČSTRANSKI FORUMI

G7

65.

EU se je še naprej dejavno udeleževala srečanj skupine vodilnih uradnikov s področja neširjenja orožja iz držav G7. Leta 2018 se je EU udeležila srečanj pod predsedstvom Kanade, ki so bila posvečena perečim vprašanjem s področja neširjenja orožja in razoroževanja, pa tudi doseganju nadaljnjega napredka pri usklajevanju dela, opravljenega v sklopu skupine vodilnih uradnikov s področja neširjenja orožja iz držav G7 in v sklopu Globalnega partnerstva G7 proti širjenju orožja in sredstev za množično uničevanje, zlasti z vzpostavitvijo tesnejše povezave med prednostnimi nalogami politike in projektnimi dejavnostmi.

66.

Tudi EU je zavezana omenjenemu partnerstvu, kar izkazuje zlasti z zagotavljanjem tehnične pomoči (oceno nevarnosti, nacionalnim akcijskimi načrti) po vsem svetu v okviru svoje pobude za centre odličnosti za zmanjševanje ogroženosti KBRJ.

SREČANJA V OKVIRU POLITIČNEGA DIALOGA

67.

Posebni odposlanec ESZD za razoroževanje in neširjenje orožja je organiziral srečanja v okviru dialogov o neširjenju orožja in razoroževanju z Brazilijo, Indijo, Pakistanom, Rusko federacijo, Ukrajino in ZDA. Ob robu pomembnejših forumov, kot so Prvi odbor GS ZN, drugo zasedanje pripravljalnega odbora za konferenco o pregledu Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja, ki bo leta 2020, in generalna konferenca IAEA, je opravil vrsto dvostranskih posvetovanj z različnimi deležniki, med drugim z visokim predstavnikom ZN za razoroževanje in generalnim direktorjem Organizacije za prepoved kemičnega orožja.

(1)  UL L 352, 23.12.2016, str. 74.

(2)  UL L 56, 28.2.2018, str. 34.

(3)  UL L 314, 11.12.2018, str. 41.

(4)  UL L 55, 27.2.2018, str. 58.

(5)  UL L 43, 18.2.2015, str. 14.

(6)  UL L 314, 11.12.2018, str. 58.

(7)  UL L 329, 13.12.2017, str. 55.

(8)  UL L 259, 16.10.2018, str. 25.

(9)  UL L 259, 16.10.2018, str. 12.

(10)  UL L 12, 19.1.2016, str. 50.

(11)  UL L 337, 19.12.2017, str. 28.

(12)  UL L 121, 12.5.2017, str. 39.

(13)  Posebno poročilo Računskega sodišča št. 17/2014.

(14)  Sklepi Sveta 12747/15 z dne 8. oktobra 2015.

(15)  UL L 202, 4.8.2010, str. 5.

(16)  UL L 56, 28.2.2018, str. 46.

(17)  Glej UL L 319, 14.12.2018, str. 1.

(18)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52018DC0852&qid=1552669253747&from=EN

(19)  http://trade.ec.europa.eu/doclib/events/index.cfm?id=1951


Priloga I

OVERVIEW OF EU COUNCIL JOINT ACTIONS AND COUNCIL DECISIONS IN THE FRAMEWORK OF THE EUROPEAN UNION STRATEGY AGAINST THE PROLIFERATION OF WEAPONS OF MASS DESTRUCTION

 

Title

Objective and implementing entity

Budget and duration

1.

Council Decision (CFSP) 2018/2010 of 17 December 2018 in support of countering illicit proliferation and trafficking of small arms, light weapons (SALW) and ammunition and their impact in Latin America and the Caribbean in the framework of the EU Strategy against Illicit Firearms, Small Arms & Light Weapons and their Ammunition ‘Securing Arms, Protecting Citizens’

With this Council Decision, the EU wishes to show its support to countering illicit arms in order to prevent violence, organised crime and conflicts in the region. The Council Decision has the following specific objectives:

Strengthen physical security and management systems for national military and other institutional stockpiles through improved site security measures and inventory control;

Reinforce national capabilities for destruction of seized, excess or unsafe SALW and ammunition;

Enhance national SALW marking and tracing capacity and foment regional cooperation on tracing confiscated weapons and ammunition;

Improve SALW transfer mechanisms through national legislation, border controls, and regional coordination; and

Promote socially responsible behaviours in selected communities, targeting groups that are severely affected by armed violence, including the use of turn-in campaigns or other strategies designed to reduce local incidence of violent crimes.

Implementing agency: Organization of American States (OAS)

Budget: EUR 3 000 000

Official Journal: L 322/27 – 18.12.2018

Estimated duration of the action: 36 months

2.

Council Decision (CFSP) 2018/1939 of 10 December 2018 on Union support for the universalisation and effective implementation of the International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism

With this Decision, the EU is supporting one of the key elements of the global nuclear security and anti-terrorism architecture, the International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism (ICSANT).

The objectives of the support are to increase the number of adherents to ICSANT, to raise awareness among national policy- and decision-makers, as well as capacity-building: to help improve national legislation and to strengthen the capacity of national stakeholders, including criminal justice officials to investigate, prosecute and adjudicate cases of nuclear terrorism.

The Council Decision aims to build synergies with on-going EU projects in support for relevant international legal instruments, such as the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material and UN Security Council Resolution 1540.

The Council Decision will promote the universalization and effective implementation of ICSANT through the development and maintenance of a password-protected website on all resources on ICSANT including examples of national legislation; the development of an e-learning module on ICSANT, to be translated into at least four UN official languages; the provision of relevant legislative assistance; capacity building of relevant stakeholders including criminal justice officials that could be involved in investigating, prosecuting and adjudicating cases involving nuclear and other radioactive material covered by ICSANT; holding of global and regional workshops and country visits and by the collection and dissemination of good practices.

Implementing agency: United Nations (UN) Office on Drugs and Crime (UNODC) and the UN Counter-Terrorism Centre (UNCCT)

Budget: EUR 4 999 986

Official Journal: L 314/41 – 11.12.2018

Estimated duration of the action: 36 months

3.

Council Decision (CFSP) 2018/1943 of 10 December 2018 amending Decision (CFSP) 2017/2303 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC-M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons, in the framework of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

The duration of Decision (CFSP) 2017/2303, on the provision of satellite imagery in support of the OPCW, has been extended for 12 months. This to allow the OPCW to continue the implementation of the activities and to reach their planned objectives.

Implementing agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 0

Official Journal: L 314/58 – 11.12.2018

4.

Council Decision (CFSP) 2018/1788 of 19 November 2018 in support of the South-Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons (SEESAC) for the implementation of the Regional Roadmap on combating illicit arms trafficking in the Western Balkans

With a view to fighting the illicit trade in firearms and SALW in the Western Balkans, support is provided for the implementation of the ‘Regional Roadmap for a sustainable solution to the illegal possession, misuse and trafficking of SALW/firearms and their ammunition in the Western Balkans by 2024’.

This Council Decision also provides support for countering illicit arms trafficking in the Republic of Moldova, Ukraine and Belarus.

Implementing agency: South-Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons (SEESAC)

Budget: EUR 4 002 588

Official Journal: L 293/11 – 20.11.2018

Estimated duration of the action: 36 months

5.

Council Decision (CFSP) 2018/1789 of 19 November 2018 in support of combating the illicit trade in and proliferation of small arms and light weapons in the Member States of the League of Arab States

The focus of the project is on capacity-building in Arab States for implementing the UN Programme of Actions against illicit small arms and light weapons.

Actions in the following areas are supported:

international SALW transfer control (combating illicit arms flows);

identification and disruption of sources of illicit small arms (capacity-building for law-enforcement agencies);

other measures related to small-arms control, including stockpile management, control of related supplies and security;

disarmament, demobilisation and reintegration (DDR);

provision of information relevant to illicit SALW and enhanced SALW control.

Implementing agency: League of Arab States (LAS)

Budget: EUR 2 858 550

Official Journal: L 293/24 – 20.11.2018

Estimated duration of the action: 24 months

6.

Council Decision (CFSP) 2018/298 of 26 February 2018 on Union support for the activities of the Preparatory Commission for the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The EU assistance is supporting universal adherence to the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty and the long term sustainability of its verification regime through outreach and capacity building.

The Council Decision continues the support for:

certified auxiliary seismic stations part of the CTBTO International Monitoring System;

the development of noble gas sampling systems through study of materials for improved adsorption of xenon;

continuing the radio-xenon background measurement campaigns in different regions of the world;

the Ensemble Prediction System to quantify uncertainties and confidence level in Atmospheric Transport Modelling (ATM) simulations;

the scientific evaluation of the increase in resolution for ATM tools;

the development of new software;

enhancing the on-site inspection noble gas processing and detection;

enhancing the automatic processing and integration capabilities in seismic, hydro-acoustic and infrasound National Data Centre-in-a-Box;

integrated outreach and capacity-building targeting State Signatories and Non-Signatories.

Implementing agency: Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO)

Budget: EUR 4 594 752

Official Journal: L 56/34 – 28.2.2018

Estimated duration of the action: 24 months

7.

Council Decision (CFSP) 2018/299 of 26 February 2018 promoting the European network of independent non-proliferation and disarmament think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

Over the period 2018-2021, EU funding for the activities of the European Network of Independent Non-Proliferation and Disarmament Think Tanks will be continued.

The following objectives will be further pursued:

(a)

to encourage political and security-related dialogue and long-term discussion of measures to combat the proliferation of WMD and their delivery systems;

(b)

to provide those participating in the relevant preparatory bodies of the Council with the opportunity to consult the Network on issues related to non-proliferation and disarmament;

(c)

to constitute a useful stepping stone for non-proliferation and disarmament action by the Union and the international community;

(d)

to contribute to enhancing third countries’ awareness of proliferation and disarmament challenges and of the need to work in cooperation with the Union;

(e)

to contribute to the development of expertise and institutional capacity in non-proliferation and disarmament matters in think tanks and governments in the Union and third countries.

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: EUR 4 507 005

Official Journal: L 56/46 – 28.2.2018

Estimated duration of the action: 42 months

8.

Council Decision (CFSP) 2018/294 of 26 February 2018 amending Decision (CFSP) 2015/259 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The duration of Decision (CFSP) 2015/259 has been extended until December 2018, with a view to the full implementation of the activities.

Implementing agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 0

Official Journal: L 55/58 – 27.2.2018

9.

Council Decision (CFSP) 2018/101 of 22 January 2018 on the promotion of effective arms export controls

This is a new phase of EU outreach activities in the field of arms export controls. 24 third countries in the EU close neighbourhood will receive technical assistance to improve their controls over arms transfer. In addition to promoting effective arms export controls, the objective of this Decision is to support regional cooperation, enhanced transparency and greater responsibility in line with the principles of the EU Common Position 2008/944/CFSP and the risk assessment criteria contained therein.

Implementing agency: German Federal Office for Economic Affairs and Export Control (‘BAFA’)

Budget: EUR 1 304 107

Official Journal: L 17/40 – 23.1.2018

Estimated duration of the action: 30 months

10.

Council Decision (CFSP) 2017/2370 of 18 December 2017 in support of the Hague Code of Conduct and ballistic missile non-proliferation

The contribution aims to:

a)

promote the subscription to the Code by an ever larger number of States and ultimately its universality;

b)

support the full implementation of the Code;

c)

promote dialogue among subscribing and non-subscribing States with the aim of helping to build confidence and transparency, encouraging restraint and creating more stability and security for all;

d)

reinforce the Code’s visibility and raising public awareness about the risks and threats posed by ballistic missile proliferation;

e)

explore, in particular through academic studies, possibilities of enhancing the Code and of promoting cooperation between the Code and other relevant multilateral instruments, such as the Missile Technology Control Regime, UNSCR 1540 (2004) and the United Nations Register of Objects Launched in Outer Space.

Implementing agency: Fondation pour le Recherche Stratégique

Budget: EUR 1 878 120

Official Journal: L 337/28 – 19.12.2017

Estimated duration of the action: 40 months

11.

Council Decision (CFSP) 2017/2302 of 12 December 2017 in support of the OPCW activities to assist clean-up operations at the former chemical weapons storage site in Libya

a)

The contribution aims to support the OPCW in the complete destruction of Libya’s chemical weapons stockpile subject to the verification measures provided for in the Chemical Weapons Convention. The specific objectives of the project are to:

b)

complete the full clean-up operations at the former chemical weapons storage site at Ruwagha (Al Jufra province), in an environmentally compliant manner, subject to the verification measures provided for in the Chemical Weapons Convention (CWC);

c)

increase the capacity of the Libyan National Authority (LNA), as designated pursuant to Article VII(4) of the CWC, and those engaged in destruction, decontamination, and disposal of chemical materials in Libya, and

d)

train those engaged in these efforts to collect, record, and transport soil samples in and around the Ruwagha tank farm in accordance with OPCW standards, with the use of live video feeds and sealed OPCW cameras, for compliance with the report of the Eighty-Third Session of the Executive Council.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 3 035 591

Official Journal: L 329/50 – 13.12.2017

Estimated duration of the action: 20 months

12.

Council Decision (CFSP) 2017/2303 of 12 December 2017 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC-M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons

The project supported through this Decision is the provision of situation-awareness products related to the security of the OPCW fact-finding mission, including the status of the road network through the delivery to OPCW of SatCen satellite imagery products.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 1 003 717

Official Journal: L 329/55 – 13.12.2017

Estimated duration of the action: 12 months

13.

Council Decision (EU) 2017/2284 of 11 December 2017 to provide support to States in the African, Asia-Pacific and Latin America and Caribbean regions to participate in the high-level fissile material cut-off treaty expert preparatory group consultative process

The contribution provides support to States in the African, the Asia-Pacific and the Latin America and Caribbean regions to participate in the high-level FMCT expert preparatory group consultative process, in sub-regional workshops and expert meetings. It also aims to facilitate the transmission of knowledge between academia, civil society organisations and Member States relating to fissile materials and to establish a repository of relevant information and publications.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 1 220 881

Official Journal: L 328/34 – 12.12.2017

Estimated duration of the action: 36 months

14.

Council Decision (CFSP) 2017/1252 of 11 July 2017 in support of the strengthening of chemical safety and security in Ukraine in line with the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on the non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

Aiming to enhance peace and security in the neighbourhood of the Union by reducing the threat posed by the illicit trade of controlled and toxic chemicals in the OSCE region, in particular in Ukraine and to uphold effective multilateralism at regional level by supporting the action of the OSCE to enhance the capabilities of the competent authorities in Ukraine to prevent the illicit trade of controlled and toxic chemicals in line with obligations under UNSCR 1540, the contribution provides support for:

a)

improving Ukraine’s regulatory system on chemical safety and security;

b)

establishing a Ukrainian national reference centre to identify controlled and toxic chemicals;

c)

strengthening controls over cross-boundary movement of controlled and toxic chemicals.

Implementing agency: the OSCE Secretariat and an OSCE Project Coordinator in Ukraine

Budget: EUR 1 431 157

Official Journal: L 179/8 – 12.7.2017

Estimated duration of the action: 36 months

15.

Council Decision 2017/1195/CFSP of 4 July 2017 amending Decision 2014/129/CFSP, promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EU Consortium Second Extension)

Second Extension of the EU Consortium Council Decision

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: EUR 434 254

Official Journal: L 172/14 – 5.7.2017

Estimated duration of the action: 6 months

16.

Council Decision (CFSP) 2017/809 of 11 May 2017 in support of the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on the non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The support provided aims to help enhance the relevant national and regional efforts and capabilities, primarily through training, capacity-building and assistance facilitation in close coordination with other Union programmes and other actors involved in the implementation of UNSCR 1540 (2004); to ensure synergies and complementarity; to contribute to the practical implementation of specific recommendations of both the 2009 comprehensive review on the status of implementation of UNSCR 1540 (2004) and the outcome of the comprehensive review conducted during 2016, in particular in the areas of technical assistance, international cooperation and raising public awareness; to support the development of voluntary UNSCR 1540 (2004) national implementation action plans upon States’ request; to promote the engagement of relevant stakeholders from industry and civil society in the implementation of UNSCR 1540 (2004).

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 2 672 770

Official Journal: L 121/39 – 12.5.2017

Estimated duration of the action: 36 months

17.

Council Decision 2017/632/CFSP Amending Decision 2014/129/CFSP, promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EU Consortium First Extension)

Extending the duration of Council Decision 2014/129/CFSP to enable the full implementation of the activities contained therein.

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: no-cost extension

Official Journal: L 90/10 – 4.4.2017

Estimated duration of the action: 3 months

18.

Council Decision (CFSP) 2016/2383 of 21 December 2016 on the Union support for the International Atomic Energy Agency (IAEA) activities in the area of nuclear security and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The support provided for the nuclear security activities of the IAEA aims to:

a)

ensure the sustainability and effectiveness of support provided through previous Joint Actions and Decisions;

b)

strengthen countries indigenous nuclear security support infrastructure;

c)

strengthen countries legislative and regulatory framework;

d)

strengthen nuclear security systems and measures for nuclear and other radioactive materials;

e)

strengthen countries institutional infrastructure and capabilities to deal with nuclear and radioactive materials out of regulatory control;

f)

strengthen countries response and resilience to cybercrime and mitigate its impact on nuclear security;

g)

enhance education and training capacities in the field of nuclear security;

h)

provide focused and continuing support for the implementation and universal adherence to the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material.

Implementing agency: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 9 361 204,23

Official Journal: L 352/74 – 23.12.2016

Estimated duration of the action: 36 months

19.

Council Decision (CFSP) 2016/2001 of 15 November 2016 on a Union contribution to the establishment and the secure management of a Low Enriched Uranium (LEU) Bank under the control of the International Atomic Energy Agency (IAEA) in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The contribution provides support for the safe and secure operation and management of the IAEA LEU Bank by ensuring high levels of security and safety during transport and storage, in line with the IAEA safety standards and security guidance documents. It provides support for:

a)

the safe and secure establishment of storage for the 90 tonnes of LEU;

b)

the secure transport of 90 tonnes of LEU;

c)

the long term storage of the 90 tonnes of LEU

Implementing agency: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 4 362 200

Official Journal: L 308/22 – 16.11.2016

Estimated duration of the action: 60 months after the date of the conclusion of the financing agreement

20.

Council Decision (CFSP) 2016/51 of 18 January 2016 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC) in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The contribution provides support for:

a)

promoting universal adherence to the BTWC by encouraging States not party to better understand the benefits of joining the BTWC and getting more involved in BTWC meetings and other activities,

b)

enhancing interaction with non-governmental stakeholders on science and technology and biosafety and biosecurity,

c)

developing national capacities for BTWC implementation — in particular in developing countries, and on areas such as Articles VII and X — by improving the quality and quantity of declarations submitted under the Confidence-Building Measures system in order to enhance confidence in compliance with the BTWC,

d)

supporting the intersessional programme and the preparations for the Eighth Review Conference,

e)

strengthening the United Nations Secretary-General’s Mechanism for Investigation of Alleged Use of Chemical, Biological and Toxin Weapons (SGM),

f)

enabling tools for awareness-raising, education and engagement.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 340 000

Official Journal: L 12/50 – 19.1.2016

Estimated duration of the action: 36 months from the conclusion of the financing agreement.

21.

Council Decision (CFSP) 2015/2215 of 30 November 2015 in support of UNSCR 2235 (2015), establishing an OPCW-UN joint investigative mechanism to identify the perpetrators of chemical attacks in the Syrian Arab Republic

The decision supported the OPCW and the JIM by contributing to costs associated with their activities under UNSCR 2235 (2015), with the following overall objective: identification to the greatest extent feasible of individuals, entities, groups or governments who were perpetrators, organisers, sponsors or otherwise involved in the use of chemicals, including chlorine or any other toxic chemical, as weapons in the Syrian Arab Republic, where the OPCW FFM determines or has determined that a specific incident in the Syrian Arab Republic involved or likely involved the use of chemicals, including chlorine or any other toxic chemical, as weapons.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 290 463

Official Journal: L 314/51 – 1.12.2015

Estimated duration of the action: 18 months from the conclusion of the financing agreement.

22.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 295 632

Official Journal: L 314/51 – 1.12.2015

Estimated duration of the action: 18 months from the conclusion of the financing agreement.

23.

Council Decision (CFSP) 2015/1838 of 12 October 2015 amending Decision 2013/391/CFSP in support of the practical implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

Decision 2013/391/CFSP was amended as follows: (1) in Article 5, paragraph 2 was replaced by the following: ‘2.This Decision shall expire on 25 April 2016.’ (2) in the Annex, point 6 was replaced by the following: ‘6. DURATION This Decision will expire on 25 April 2016.’

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 750 000

Official Journal: L 266/96 – 13.10.2015

Duration of the action:

1)

CD 2013/391/CFSP (row 65): 24 months;

2)

CD2015/1838/CFSP: extended it until 25 April 2016.

24.

Council Decision (CFSP) 2015/1837 of 12 October 2015 on Union support for the activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The sixth Council Decision supports the CTBT Organisation, without substituting actions/projects funded through the regular budget, a) in its technical pillars to enhance the technical and scientific capacity of the PTS and b) in its capacity to promote the universal adherence and entry-into-force of the Treaty and the verification regime through training and educational activities. The projects aim to:

a)

sustain the operability of the CTBTO verification system;

b)

expand the capabilities of the Multispectral/Infrared (MSIR) system, developed by the PTS under EU Council Decision V, by adding dedicated sensors to help inspection teams detect OSI-relevant features;

c)

promote universal adherence and the entry into force of the Treaty and the long term sustainability of its verification regime through outreach activities and capacity building.

Implementing agency: The Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO).

Budget: EUR 3 024 756

Official Journal: L 266/83 – 13.10.2015

Duration of the action: 24 months from the conclusion of the financial agreement.

25.

Council Decision 2015/259/CFSP of 17 February 2015 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The EU Council Decision 2015/259/CFSP for the years 2015-17 has made available to the OPCW some EUR 2.5 mln to support:

a)

universality,

b)

national implementation,

c)

international cooperation,

d)

the Africa Programme and

e)

implementation of lessons learned from the Syrian operation.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 528 069

Official Journal: L 43/14 – 18.2.2015

Duration of the action: 36 months

26.

Council Decision (CFSP) 2015/203 of 9 February 2015 in support of the Union proposal for an international Code of Conduct for outer- space activities as a contribution to transparency and confidence building measures in outer-space activities

The objective was to promote the proposal for an international Code of Conduct on outer-space activities as a contribution to the creation of TCBMs in outer-space activities in line with UNGA Resolution A/RES/68/50, while building on the lessons-learned from Council Decision 2012/281/CFSP.

The projects supported by the EU aimed to:

a)

enhance awareness, knowledge and understanding of the proposal for an international Code of Conduct and the process led by the European Union.

b)

continue to provide a framework for the multilateral process on the proposal for an international Code of Conduct for outer-space activities, that will enable the international community to continue to engage with a view to building the widest possible consensus for adoption of the Code of Conduct, through supporting multilateral meetings for negotiations on the draft Code, and for its formal adoption.

Implementing agency: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 775 729

Official Journal: L 33/38 – 10.2.2015

Duration of the action: 18 months

27.

Council Decision 2014/913/CFSP of 15 December 2014 in support of the HCoC and ballistic missile Non-Proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The objectives were to:

1.

Support the Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation and the Missile Technology Control Regime, in particular with the aim to:

a)

promote universality and the subscription to the Code by all States with ballistic missile capabilities;

b)

support the implementation and reinforce the visibility of the Code;

c)

promote adherence to the MTCR guidelines and its annex.

2.

More generally, to support a range of activities to fight against the proliferation of ballistic missiles, aimed notably at raising awareness of this threat, stepping up efforts to increase the effectiveness of multilateral instruments, building up support to initiatives to address these specific challenges and helping interested countries to reinforce nationally their relevant export control regimes.

Implementing agency: Fondation pour la Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 990 000

Official Journal: L 360/44 – 17.12.2014

Duration of the action: 30 months

28.

Council Decision 2014/129/CFSP of 10 March 2014 promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The Council Decision continued the support to the Consortium of think-tanks. It built on the achievements and experiences since 2011. New tasks were added, among which:

a)

annual international conference on non-proliferation and disarmament (3 in total; 250-300 targeted participants, international in scope, held in Brussels)

b)

annual consultative meeting on non-proliferation and disarmament (3 in total, 100 targeted participants, European in scope, held in Brussels)

c)

internet platform and production of policy papers;

d)

ad hoc seminars;

e)

help-desk facility for production within two weeks-time of up to twenty 5-10 pages policy papers on demand by EEAS;

f)

education on non-proliferation and disarmament (European online curriculum for university use to be available 24 months after the starting of the contract).

Implementing agency: The EU Non-Proliferation Consortium of Think-Tanks.

Budget: EUR 3 600 000

Official Journal: L 71/3 – 12.3.2014

Duration of the action: 36 months

29.

Council Decision 2013/726/CFSP of 9 December 2013 in support of the UNSCR 2118 (2013) and OPCW Executive Council EC-M-33/Dec 1, in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to support the OPCW activities by contributing to costs associated with the inspection and verification of the destruction of Syrian chemical weapons, and costs associated with activities complementary to the core mandated tasks in support of UNSCR 2118 (2013) and the OPCW Executive Council Decision of 27 September 2013 on the destruction of Syrian chemical weapons and subsequent and related resolutions and decisions. The project under the Council Decision provided situation-awareness products: satellite imagery and related information products of the EU Satellite Centre, related to the security of the OPCW-UN Joint Mission, including the status of the road network.

Implementing agency: The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 311 842

Official Journal: L 329/41 – 10.12.2013

Duration of the action: 12 months. Extended until 30 September 2015.

Implemented.

30.

Council Decision 2013/668/CFSP of 18 November 2013 in support of World Health Organisation activities in the area of bio-safety and bio-security in the framework of the European Union Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to support the implementation of the BTWC focusing on the safety and security of microbial or other biological agents or toxins in laboratories and other facilities, including during transportation and to promote bio-risk reduction practices and awareness, including biosafety, biosecurity, bioethics and preparedness against intentional misuse of biological agents and toxins.

Implementing entity: The World Health Organisation (WTO).

Budget: EUR 1 727 000

Official Journal: L 310 – 20.11.2013

Duration of the action: 24 months

31.

Council Decision 2013/517/CFSP of 21 October 2013 on the Union support for the activities of the International Atomic Energy Agency in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA VI

The overall aim was to support the IAEA activities in the areas of nuclear security and verification to:

(a)

promote universal adherence to international non-proliferation and nuclear security instruments, including IAEA comprehensive safeguards agreements and additional protocols;

(b)

protect proliferation-sensitive materials and equipment and the relevant technology by providing legislative and regulatory assistance in the area of nuclear security and safeguards;

(c)

strengthen the detection of, and response to, illicit trafficking of nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 8 050 000

Official Journal: L 281/6 – 23.10.2013

Duration of the action: 36 months

32.

Council Decision 2013/391/CFSP of 22 July 2013 in support of the practical implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The support focused on:

(a)

enhancing relevant national and regional efforts and capabilities primarily through capacity-building and assistance facilitation;

(b)

contributing to the practical implementation of specific recommendations of the 2009 Comprehensive Review of the status of implementation of UNSCR 1540 (2004), in particular in the areas of technical assistance, international cooperation and raising public awareness;

(c)

initiating, developing and implementing national action plans upon states request.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 750 000

Official Journal: L 198 – 23.7.2013

Duration of the action: 24 months.

33.

Council Decision 2012/699/CFSP of 13 November 2012 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – CTBTO V.

The Union supported four projects, the objectives of which were to:

(a)

provide technical assistance and capacity building to State Signatories to enable them to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBT verification system;

(b)

develop capacity for future generations of CTBT experts through the Capacity Development Initiative (CDI);

(c)

enhance the Atmospheric Transport Model (ATM);

(d)

characterise and mitigate Radio Xenon noble gases;

(e)

support the Integrated Field Exercise in 2014 (IFE14) through the development of an integrated multispectral array;

(f)

sustain certified IMS Auxiliary Seismic Stations.

Implementing entity: The Preparatory Commission of the CTBTO.

Budget: EUR 5 185 028

Official Journal: L 314 – 14.11.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 3 December 2015.

Implemented

34.

Council Decision 2012/423/CFSP of 23 July 2012 on support of ballistic missile non-proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction and of the Council Common Position 2003/805/CFSP

The objectives were to:

(a)

support the activities of The Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation, in particular with the aim to:

promote the universality of the Code and the subscription to the Code by all States with ballistic missile capabilities;

support the implementation of the Code;

reinforce the visibility of the Code on the occasion of the tenth anniversary of its signature;

(b)

support a range of activities to fight against the proliferation of ballistic missiles, step up efforts to increase the effectiveness of multilateral instruments, build up support for initiatives addressing these specific challenges and help interested countries to reinforce nationally their relevant export control regimes.

Implementing entity: Fondation pour le Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 930 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 28 March 2015.

Implemented

35.

Council Decision 2012/422/CFSP of 23 July 2012 in support of a process leading to the establishment of a zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction in the Middle East.

The objectives were to:

(a)

support the work of the Facilitator for the 2012 Conference on the establishment of a Middle East zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction;

(b)

enhance the visibility of the Union as a global actor and in the region in the field of non-proliferation;

(c)

encourage regional political and security-related dialogue within civil societies and governments, and more particularly among experts, officials and academics;

(d)

identify concrete confidence-building measures that could serve as practical steps towards the prospect of a Middle East zone free of WMD and their means of delivery;

(e)

encourage discussion on the universalization and implementation of relevant international treaties and other instruments to prevent the proliferation of WMD and their delivery systems;

(f)

discuss issues related to peaceful uses of nuclear energy and international and regional cooperation.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 352 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 18 months.

A contingency amount of EUR 20 000 was given to the Arab Institute for Security Studies in Amman, Jordan for organising a meeting on the subject of the WMDFZ in the M.E. (13-14 November 2013).

Implemented.

36.

Council Decision 2012/421/CFSP of 23 July 2012 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC), in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objectives were to:

(a)

promote universal adherence to the BTWC,

(b)

support the implementation of the BTWC and the submission of CBMs by the States Parties,

(c)

support the work of the 2012-2015 inter-sessional programme with a view to strengthening the implementation and effectiveness of the BTWC.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 1 700 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 January 2015.

Implemented

37.

Council Decision 2012/281/CFSP of 29 May 2012 in the framework of the European Security Strategy in support of the Union proposal for an international Code of Conduct on outer-space activities.

The objectives were:

(a)

consultations with States, active or not yet active on space issues to discuss the proposal and to gather their views,

(b)

gathering expert support for the process of developing an international Code of Conduct for outer-space activities.

Implementing entity: United Nations Institute for Disarmament Research (UNIDIR).

Budget: EUR 1 490 000

Official Journal: L 140 – 30.5.2012

Duration of the action: 18 months. Extended to 31 July 2014.

Implemented.

38.

Council Decision 2012/166/CFSP of 23 March 2012 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — V.

The objectives were to:

(a)

enhance the capacities of States Parties in fulfilling their obligations under the CWC,

(b)

enhance the preparedness of States Parties to prevent and respond to attacks involving toxic chemicals,

(c)

enhance international cooperation in the field of chemical activities,

(d)

support the ability of the OPCW to adapt to developments in the field of science and technology,

(e)

promote universality by encouraging States not Parties to join the CWC.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 140 000

Official Journal: L 87 – 24.3.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 December 2014

Implemented

39.

Council Decision 2010/799/CFSP of 13 December 2010 in support of a process of confidence-building leading to the establishment of a zone free of weapons of mass destruction and their means of delivery in the Middle East in support of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objectives were to:

(a)

encourage regional political and security-related dialogue within civil societies and governments, and among experts, officials and academics,

(b)

identify confidence-building measures that could serve as practical steps towards the prospect of a Middle East zone free of WMD and their means of delivery,

(c)

encourage discussion on the universalization and implementation of relevant international treaties and other instruments to prevent the proliferation of WMD and their delivery systems,

(d)

discuss issues related to the peaceful uses of nuclear energy and international and regional cooperation in this regard.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 347 700

Official Journal: L 341/27 – 23.12.2012

Implemented.

40.

Council Decision 2010/585/CFSP of 27 September 2010 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA V.

The objectives were:

(a)

strengthening national legislative and regulatory infrastructures for the implementation of relevant international instruments in the areas of nuclear security and verification, including comprehensive safeguards agreements and the Additional Protocol,

(b)

assisting States in strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials,

(c)

strengthening States’ capabilities for detection and response to illicit trafficking in nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 9 966 000

Official Journal: L 302 – 1.10.2010

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 December 2014.

Implemented.

41.

Council Decision 2010/430/CFSP of 26 July 2010 establishing a European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objective of this network of independent non-proliferation think tanks was to encourage political and security-related dialogue and the long-term discussion of measures to combat the WMD proliferation and their delivery systems within civil society, and among experts, researchers and academics. The support for the network focused on:

(a)

organising a kick-off meeting and an annual conference with a view to submitting a report and/or recommendations to the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy (HR),

(b)

creating an internet platform to facilitate contacts and foster research dialogue among the network of non-proliferation think tanks.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 2 182 000

Official Journal: L 205 – 4.8.2010

Duration of the action: 36 months. Extended to 30 June 2014.

Implemented

42.

Council Decision 2010/461/CFSP of 26 July 2010 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – CTBTO IV.

The objectives were to:

(a)

improve the operation and sustainability of the auxiliary seismic stations network of the CTBT’s International Monitoring System;

(b)

improve the CTBT verification system through strengthened cooperation with the scientific community;

(c)

provide technical assistance to States Signatories in Africa and in the Latin American and Caribbean Region so as to enable them to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBT verification system;

(d)

develop an OSI noble gas capable detection system.

Implementing entity: The Preparatory Commission of the CTBTO.

Budget: EUR 5 280 000

Official Journal: L 219 – 20.8.2010

Duration of the action: 18 months. Extended to 16 May 2014.

Implemented

43.

Council Decision 2009/569/CFSP of 27 July 2009 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction: OPCW IV.

The objective was to support universal adherence to the CWC, to promote ratification/accession to the CWC by States not Parties (signatory States as well as non-signatory States) and to support the full implementation of the CWC by the States Parties:

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 110 000

Official Journal: L 197 – 29.7.2009

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

44.

Council Decision 2008/974/CFSP of 18 December 2008 in support of the Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The EU supported three aspects of the Code:

(a)

universality of the Code,

(b)

implementation of the Code,

(c)

improved functioning of the Code.

Implementing entity: Fondation pour le Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 1 015 000

Official Journal: L 345 – 23.12.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

45.

Council Joint Action 2008/858/CFSP of 10 November 2008 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC), in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to:

(a)

support universal adherence to the BTWC,

(b)

improve implementation of the BTWC, including the submission of confidence building measures declarations, and

(c)

support the best use of the inter-sessional process 2007-2010 for the preparation of the 2011 Review Conference.

Implementing entity: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA) – Geneva.

Budget: EUR 1 400 000

Official Journal: L 302 – 13.11.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

46.

Council Joint Action 2008/588/CFSP of 15 July 2008 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO III.

The EU supported the building of capacity of the Preparatory Commission of the CTBTO in the area of verification by:

(a)

noble gas monitoring: radio-xenon measurements and data analysis,

(b)

integrating States Signatories in Africa to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBTO monitoring and verification system.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 2 316 000

Official Journal: L 189 – 17.7.2008

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

47.

Council Joint Action 2008/368/CFSP of 14 May 2008 in support of the implementation of UNSCR 1540.

The projects in support of the implementation of UNSCR 1540 were six workshops aiming at enhancing the capacity of export-control officials in six sub regions: Africa, Central America, Mercosur, the Middle East and Gulf Regions, Pacific Islands and South-East Asia – to implement UNSCR 1540 in practice. The workshops were tailored for border, customs and regulatory officials and contained the main elements of an export control process including applicable laws (including national and international legal aspects), regulatory controls (including licensing provisions, end-user verification and awareness-raising programmes) and enforcement (including commodity identification, risk-assessment and detection methods).

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 475 000

Official Journal: L 127 – 15.5.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

48.

Council Joint Action 2008/314/CFSP of 14 April 2008 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction– IAEA IV.

The objectives were to:

(a)

strengthen national legislative and regulatory infrastructures for the implementation of relevant international instruments in the areas of nuclear security and verification, including comprehensive safeguards agreements and the Additional Protocol,

(b)

assist States in strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials,

(c)

strengthen States’ capabilities for detection and response to illicit trafficking in nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 7 703 000

Official Journal: L 107 – 17.4.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

49.

Council Joint Action 2008/307/CFSP of 14 April 2008 in support of World Health Organisation activities in the area of laboratory bio-safety and bio-security – WHO I.

The overall objective was to support the implementation of the BTWC, in particular those aspects that relate to the safety and security of microbial or other biological agents and toxins in laboratories and other facilities, including during transportation as appropriate, to prevent unauthorised access to and removal of such agents and toxins. The contribution aimed to:

(a)

promote bio-risk reduction management through regional and national outreach,

(b)

strengthen the security and laboratory management practices against biological risks.

Implementing entity: The World Health Organisation (WTO).

Budget: EUR 2 105 000

Official Journal: L 106 – 16.4.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

50.

Council Joint Action 2007/753/CFSP of 19 November 2007 in support of the IAEA monitoring and verification activities in the DPRK.

The objective was to contribute to the monitoring and verification activities in the DPRK, in accordance with the Initial Actions of 13 February 2007, as agreed in the framework of the six-party-talks.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA — Department of Safeguards)

Budget: EUR 1 780 000

Official Journal: L 304 – 22.11.2007

Estimated duration of the action: 18 months. Suspension, Force majeure. Ended

51.

Council Joint Action 2007/468/CFSP of 28 June 2007 of 28 June 2007 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction CTBTO II.

The objective was to support the early entry into force of the Treaty, and the establishing of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty (CTBT) verification regime through:

(a)

improvement of the knowledge of Provisional Technical Secretariat noble gas measurements;

(b)

support for the Integrated Field Exercise 2008.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 1 670 000

Official Journal: L 176 – 6.7.2007

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

52.

Council Joint Action 2007/185/CFSP of 19 March 2007 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW III.

The objective was to support universal adherence to the CWC, to promote ratification/accession to the CWC by States not Parties (signatory States as well as non-signatory States) and to support the full implementation of the CWC by the States Parties. The contribution also promoted international cooperation in the field of chemical activities, as accompanying measures to the implementation of the CWC and provided support for the creation of a collaborative framework among the chemical industry, OPCW and national authorities on the 10th anniversary of the OPCW.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 700 000

Official Journal: L 85 – 27.3.2007

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

53.

Council Joint Action 2007/178/CFSP of 19 March 2007 in support of chemical weapons destruction in the Russian Federation in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – Russian Federation IV.

The objective was to assist the Russian Federation in destroying some of its chemical weapons as required by the CWC. This Joint Action supported the completion of the electricity supply infrastructure at Shchuch’ye chemical weapon destruction facility.

Implementing entity: The Ministry of Defence of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Budget: EUR 3 145 000

Official Journal: L 81 – 22.3.2007

Duration of the action: 18 months. Implemented.

54.

Council Joint Action 2006/418/CFSP of 12 June 2006 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA III.

The objective was to strengthen nuclear security in selected countries focusing on:

(a)

legislative and regulatory assistance;

(b)

strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials;

(c)

strengthening of countries capabilities for detection and response to illicit trafficking.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 6 995 000

Official Journal: L165 – 17.6.2006

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

55.

Council Joint Action 2006/419/CFSP of 12 June 2006 in support of the implementation of the United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The action aimed at addressing three aspects:

(a)

awareness-raising of requirements and obligations under the Resolution,

(b)

strengthening national capacities in three target regions: Africa, Latin America and Caribbean, Asia-Pacific, in drafting national reports on the implementation of UNSC Resolution 1540 (2004) and

(c)

sharing experience from the adoption of national measures required for the implementation of the Resolution.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 195 000

Official Journal: L 165 – 17.6.2006

Duration of the action: 22 months.

Implemented.

56.

Council Joint Action 2006/243/CFSP of 20 March 2006 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in the area of training and capacity building for verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO I.

The objective was to improve the capacity of CTBT Signatory States to fulfil their verification responsibilities and to enable them to fully benefit from participation in the treaty regime with the help of a computer-based training/self-study.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 1 133 000

Official Journal: L 88 – 25.3.2006

Duration of the action: 15 months. Implemented.

57.

Council Joint Action 2006/184/CFSP of 27 February 2006 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention, in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objective was to support universal adherence to the BTWC, promote accession to the BTWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States) and support the implementation of the BTWC by States Parties.

Implementing entity: The Graduate Institute of International Studies (GIIS), Geneva.

Budget: EUR 867 000

Official Journal: L 65 – 7.3.2006

Duration of the action: 18 months. Implemented.

58.

Council Joint Action 2005/913/CFSP of 12 December 2005 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW II.

The objective was to support universal adherence to the CWC and accession to the CWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States) and the implementation of the CWC by States Parties. The contribution also helped foster international cooperation.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 697 000

Official Journal: L 331 – 17.12.2005

Duration of the action: 12 months. Implemented.

59.

Council Joint Action 2005/574/CFSP of 18 July 2005 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA II.

The objectives of the contribution were to:

(a)

strengthen the physical protection of nuclear materials and other radioactive materials in use, storage and transport and of nuclear facilities;

(b)

strengthen the security of radioactive materials in non-nuclear applications;

(c)

strengthen the countries capabilities for detection and response to illicit trafficking;

(d)

provide legislative assistance for the implementation of obligations under IAEA safeguards agreements and additional protocols.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 3 914 000

Official Journal: L 193 – 23.7.2005

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

60.

Council Joint Action 2004/797/CFSP of 22 November 2004 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW I.

The objective was to: support universal adherence to the Convention on the Prohibition of the Development, Production, Stockpiling and use of Chemical Weapons and on their Destruction (CWC); promote the accession to the CWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States); support the implementation of the CWC by the States Parties and promote international cooperation.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 841 000

Official Journal: L 349 – 25.11.2004

Estimated duration of the action: 12 months.

Implemented.

61.

Council Joint Action 2004/796/CFSP of 22 November 2004 for the support of the physical protection of a nuclear site in the Russian Federation – Russian Federation III.

The objective was to reinforce the physical protection of nuclear sites in Russia to reduce the risk of theft of nuclear fissile material and of sabotage by improving the physical protection at the Bochvar Institute of the Russian Federal Agency for Atomic Energy (formerly MINATOM).

Implementing entity: The Federal Republic of Germany.

Budget: EUR 7 730 000

Official Journal: L 349 – 25.11.2004

Duration of the action: 36 months. Implemented.

62.

Council Joint Action 2004/495/CFSP of 17 May 2004 on support for IAEA activities under its Nuclear security programme and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA I.

The objective was to:

(a)

strengthen the physical protection of nuclear materials and other radioactive materials in use, storage and transport and of nuclear facilities;

(b)

strengthen the security of radioactive materials in non-nuclear applications;

(c)

strengthen the countries capabilities for detection and response to illicit trafficking;

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency.

Budget: EUR 3 329 000

Official Journal: L 182 – 19.5.2004

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

63.

Council Joint Action 2003/472/CFSP of 24 June 2003 on the continuation of the European Union cooperation programme for non-proliferation and disarmament in the Russian Federation – Russian Federation II.

The Joint Action financed a unit of experts under the cooperation programme for non-proliferation and disarmament in the Russian Federation.

Implementing entity: The Russian Federation.

Budget: EUR 680 000

Official Journal: L 157 – 26.6.2003

Expired on the date of expiry of the EU Common Strategy 1999/414/CFSP on Russia.

Implemented.

64.

Council Joint Action 1999/878/CFSP of 17 December 1999 establishing a European Union Cooperation Programme for Non-proliferation and Disarmament in the Russian Federation — Russian Federation I.

The project contributed to:

(a)

a chemical weapons pilot destruction plant situated in Gorny, Saratov region, Russia;

(b)

set studies and experimental studies on plutonium transport, storage and disposition.

Implementing entity: The Russian Federation.

Budget: EUR 8 900 000

Official Journal: L 331 – 23.12.1999

Duration of the action: 48 months.

Implemented.


PRILOGA II

OVERVIEW OF INSTRUMENT CONTRIBUTING TO STABILITY AND PEACE ICSP – CBRN 1997-2018

RISK MITIGATION AND PREPAREDNESS RELATING TO CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR MATERIALS OR AGENTS

Funding through ISCT-STCU

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

Administrative operating budget, supplemental budgets and projects

Retraining former weapon scientists and engineers through support for:

International Science and Technology Centre (ISTC, Moscow) and

Science and Technology Centre (STCU, Kiev)

To redirect scientists/engineers’ talents to civilian and peaceful activities through science and technological cooperation

ISTC and/or STCU

235 million

Tacis

1997-2006

15 million

8 million

7,5 million

5,0 million

4,5 million

4,0 million

4,8 million

4,0 million

IfS (AAP)

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

348-211

Enhancing regional CBRN detection capacity for the Border Guards in Ukraine and Moldova

To provide mobile chemical and RN detection equipment for the border guards

STCU

4,1 million

9.2014-9.2015

365-540

Provision of specialized CBRN equipment for first responders in the SEE CoE Region

EU CBRN CoE. CBRN equipment — SEE CoE Region

STCU

1,7 million

2016-6.2017 (tbc)

369-100

Strenghtening the national legal framework and provision of specialized training on bio-safety and bio-security in Central Asia

EU CBRN CoE. Biosafety-biosecurity in Central Asia

ISTC

5 000 000

2016-2018

378591

Funding of the 2017 ISTC Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

Administrative support — ISTC

ISTC

1 500 000

31.12.2021

378227

Support to the Centre of Excellence of Eastern and Central Africa in Nuclear Security — ISTC

EU CBRN CoE. Eastern and Central Africa in Nuclear Security.

ISTC

3 500 000

7.11.2019

378590

Funding of the 2017 STCU Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

EU CBRN CoE — Administrative support

STCU

700 000

7.11.2021

378591

Funding of the 2017 ISTC Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

EU CBRN CoE — Administrative support

ISTC

1 500 000

31.12.2021


Year 2008 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

145-156

Combating illicit trafficking of nuclear and radioactive materials in FSU countries (Russian Federation, Ukraine, Armenia, Moldova, Georgia, Azerbaijan and Belarus)

To supply equipment for detection of NRM at border check points as it was identified in the previous phase of the activity financed by Tacis Nuclear Safety programme, contributing thus to reduce nuclear and radiation terrorism threat

JRC

5 million

11.7.2008-12.4.2013

145-130

Assistance in export control of dual-use goods

To support the development of the legal framework and institutional capacities for the establishment and enforcement of effective export controls on dual-use items, including measures for regional cooperation with a view of contributing to the fight against the proliferation of WMD and related materials, equipment and technologies

BAFA (D)

~ 5 million

19.3.2008- 31.12.2010

145-132

Knowledge Management System on CBRN Trafficking

To improve capabilities of participating states, neighbouring countries of the EU in South-East Europe and possibly Caucasus, to combat the illicit trafficking and criminal use of CBRN materials (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

1 million

31.1.2008- 1.8.2010


Year 2009 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

200-523

Knowledge management system on CBRN trafficking in North Africa and selected countries in the Middle East

To develop a durable cooperation legacy in the area of trafficking of CBRN materials (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

1 million

16.3.2009- 15.7.2011

217-540

Strengthening bio-safety and bio-security capabilities in Central Asian countries

To address shortcomings in the safety/security practices of key biological facilities in selected countries of Central Asia; to raise the skills of the personnel working at facilities (laboratories) handling dangerous biological agents or supervising those facilities, and to provide additional equipment, as needed, to ensure an adequate level of bio-safety and security

ISTC

6,8 million

21.9.2009-21.9.2014

219-636

Combating illicit trafficking of nuclear and radioactive materials in selected FSU and Mediterranean Basin countries and preparation of border management activities in the ASEAN region

To reduce the threat of nuclear and radiation terrorism. For this purpose the assistance will be provided to the partner countries in the improvement of the technical and organisational measures for detection of nuclear and radioactive materials (NRM) illicit trafficking

JRC

6,7 million

2.12.2009- 1.12.2014

216-327

Awareness raising of exporters export control of dual-use goods

To enhance the effectiveness of export control of dual use items in the Russian Federation, with a view to contribute to the fight against the proliferation of WMD (the specific objectives will be achieved through information exchange with EU exporters, support industry and researchers for awareness raising, organisation of seminars for exporters in the regions of the Russian Federation)

Russian independent non-profit organisation for professional advancement ‘Export Control Training Centre’

1 million

1.9.2009- 1.3.2011


Year 2010 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

239-471 (UNICRI main) –239-481 (JRC main) 253-483

and 253-485 (pilot projects JRC and Univ. Milan)/250-984 (UNICRI establishment of 2 Secretariats)

CBRN Centre of Excellence – First Phase

To set up a mechanism contributing to strengthen the long-term national and regional capabilities of responsible authorities and to develop a durable cooperation legacy in the fight against the CBRN threat

UNICRI/JRC main contracts/2 pilot projects in South East Asia/first step (2 Secretariats in Caucasus and South East Asia)

5 million

May 2010- May 2012

235-364

Border monitoring activities in the Republic of Georgia, Central Asia and Afghanistan

To enhance the detection of radioactive and nuclear materials at identified borders crossing and/or nodal points in the Republic of Georgia, at Southern borders of selected Central Asian countries with Afghanistan and at the airport of Kabul

JRC

4 million

4.5.2010-4.5.2013

238-194

EpiSouth: a network for the control of health and security threats and other bio-security risks in the Mediterranean Region and South-East Europe

To increase through capacity building the bio security in the Mediterranean region and South-East Europe (10 EU + 17 non EU countries)

Istituto Superiore di Sanità, Rome (Italy)

3 million

15.10.2010- 15.4.2013

247-264 (service)

248-064 + 258-635 (supply)

Redirection of former Iraqi WMD scientists through capacity building for decommissioning of nuclear facilities, including site and radioactive waste management

To assist Iraq with redirection of scientists and engineers possessing WMD-related skills and dual-use knowledge through their engagement in a comprehensive decommissioning, dismantling and decontamination of nuclear facilities

Università degli Studi dell’Insubria (service) –

CANBERRA + NNL (supplies)

2,5 million

(1,5 mil. for service + 1,5 mil. for supplies)

Aug 2010-Aug 2013

253-484

Knowledge Management System on CBRN risk mitigation – Evolving towards CoE ‘Mediterranean Basin’

To integrate the existing Knowledge Management Systems, namely for South East Europe and for North Africa, and to prepare the evolution towards a Centre of Excellence in the Mediterranean Basin dealing with CBRN risk mitigation (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

0,5 million

25.11.2010- 30.4.2012

254-942

Bio-safety and bio-security improvement at the Ukrainian anti-plague station (UAPS) in Simferopol

To contribute to full implementation of the BTWC (Biological and Toxin Weapons Convention) in Ukraine, which includes the prevention of illicit access to pathogens by terrorists and other criminals

STCU

4 million

22.11.2010-21.8.2014

256-885

Assistance in export control of dual-use goods

To continue the on-going activities in this field in the already covered countries, with possible extension to other regions/countries

BAFA (D)

5 million

21.12.2010- 1.7.2013


Year 2011 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount

(EUR)

Execution period

263-555 (set-up)

273-506

(actions)

CBRN Centres of Excellence – Second phase

To set-up three to four new Centres in the Middle East and, possibly, Gulf region, Mediterranean Basin, Central Asia and Southern Africa, extend the projects in South East Asia and in Ukraine/South Caucasus and implement thematic projects in all project areas of priority 1

UNICRI

4,5 million

16,3 million

23.8.2011-28.2.2013

273-571

Enhancing the capability of the IAEA Safeguards Analytical Service (ECAS) – EU contribution to the new Nuclear Material Laboratory (NML)

To ensure that the IAEA has a strong independent analytical capability for safeguards in the decades to come by means of expansion and modernisation of the IAEA Safeguards Analytical Services

IAEA

5 million

30.11.2011- 30.11.2015

272-372 (service) and 272-424 (supplies)

Establishment of Mobile Laboratories for Pathogens up to Risk Group 4 in combination with CBRN Capacity Building in Sub-Saharan Africa

To implement two units of mobile labs to be used to perform diagnosis of up to group 4 infectious agents in sub-Saharan Africa and one ‘stand-by’ unit based in the EU for training purposes and to be deployed in other countries outside the EU where these agents are endemic or outbreaks occur

Bernhard-Nocht-Institut für Tropenmedizin (service) – supply under evaluation

3,5 million

15.12.2011- 14.12.2015

I273-572

Strengthening bio-safety and bio-security capabilities in South Caucasus and in Central Asian Countries

To raise the capabilities of State organisations in target countries responsible for bio-safety and bio-security in a way that will result in a substantial improvement of the countries’ bio-safety/security situations

UNICRI

5 million

1.1.2012- 31.12.2015

278-349

Multilateral Nuclear Assurances — EU contribution to the Low Enriched Uranium bank under the supervision of the International Atomic Energy Agency (IAEA)

To purchase a quantity of Low Enriched Uranium

IAEA

20 million

30.11.2011- 30.11.2013


Year 2012 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

285-261

CBRN protection to Ukraine in the framework of the UEFA European Football Championship 2012

To counteract nuclear and radiation terrorism threat (for these purposes the assistance should be provided to Ukraine in the improvement of the technical and organisational measures for detection of Nuclear and Radioactive Materials (NRM) illicit trafficking, including training and establishment of an expert network)

Sateilyturvakeskus

343 000

3.2012-4.2013

292-244

Supply for POL11 — Equipment Supply for CBRN protection support to Ukraine in the framework of the UEFA European Championship 2012

To enhance the CBRN security at Poland – Ukraine border with the occasion of the football championship Euro2012

Sateilyturvakeskus

307 000

5.2012-1.2014

301-327

Provision of specialised technical training to enhance the first responders’ capabilities in case of CBRN incidents

To reinforce inter-agency coordination to respond to CBRN incidents (this includes defining standard operational procedures in response to such incidents, e.g. post-incident management and site restoration)

France Expertise Internationale

699 274

12.2012-12.2014

301-675

EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence Initiative

To provide support in the implementation of the project ‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’

JRC

3,5 million

10.2012-10.2014

301-740

Building capacity to identify and respond to threats from chemical, biological, radiological and nuclear substances

The European Commission is seeking external support to implement technical aspects related to the EU CBRN Risk Mitigation CoE. The overall objective of the project of which this contract will be a part is as follows: 1) Counter the threat arising from chemical, biological and radioactive or nuclear agents in particular when used in a criminal or terrorist context; 2) Improve the preparedness and response capabilities of states to unlawful or criminal acts involving CBRN agents.

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

499 100

12.2012-12.2014

301-756

Contribution to the establishment and development of EU Centres of Excellence Governance — Phase II

The main aim of this assignment is to link actively technical expertise, management initiative, elements of diplomacy and of cultural sensitiveness to enhance the establishment and performance of the CoE initiative. By implementing modern and judicious governance approaches, it will in particular support capacity building and management with the right sense of ownership among actors and stakeholders at national, regional and overall levels, and correctly adapt the initiative to the challenges of CBRN risk mitigation. The initiative also aims at enhancing the visibility, acceptance and support among the EU stakeholders, both at EU and MS levels.

Association Groupe ESSEC

1 399 988

12.2012-6.2014

302-214

Regional Human Resource Development for Nuclear Safety, Security and Safeguards Management through a University Master’s Programme carried out in Thailand

To cover the tuition fees and living expenses of 10 Thai and 10 international (limited to the Southeast Asia region) students expected to enrol and graduate from the Master’s degree programme developed jointly with the US PNNL in Nuclear Safety, Security and Safeguards Management at the Chulalongkorn University of Thailand

Enconet Consulting GMBH

649 812

12.2012-12.2014

302-252

Bio-risk Management

To share the bio-risk management program developed in Thailand with the participating countries in the project

France Expertise Internationale

480 000

12.2012-12.2014

302-364

Development of a methodology for RN materials detection, management and protection of the public

To develop and manage a system for the detection of RN material from sensors located in a variety of locations such as borders, critical infrastructure, ports, airports, etc.; to recommend equipment and standard procedures to respond to RN events

France Expertise Internationale

599 830

12.2012-12.2014

302-427

Prerequisite to strengthening CBRN national legal frameworks

To increase, through capacity building the health security in the Mediterranean Area and South-East Europe Black Sea Region by enhancing and strengthening the preparedness to common health threats and bio-security risks at national and regional levels by the creation of a Network of laboratories, by strengthening the already previously created by Episouth plus (the reinforcement of relations of trust in a region is an objective and an instrument in the scope of Project’s implementation)

France Expertise Internationale

299 936

12.2012-12.2014

302-428

Knowledge development and transfer of best practice on bio-safety/bio-security/bio-risk management

To develop and transfer knowledge concerning best practice on bio-safety, bio-security and bio-risk management in this region

Università degli Studi di Roma Torvergata

434 010

12.2012-12.2014

304-799

Assistance in export control of dual-use goods

To strengthen the export control systems of partner countries, with a strong link with the Regional Centres of Excellence activities, by aligning them to the standard of the international export control regimes and treaties and therefore meeting the requirements of the UNSCR 1540 (2004)

Bundesrepublik Deutschland

3 650 000

12.2012-12.2014

305-778

‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’ Coordination and CBRN Need Assessment Methodology

To support countries with improving national policies and ensuring international cooperation in the area of CBRN risk mitigation through the implementation of a Needs Assessment methodology for the Regional Secretariats and the partner countries

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

2 million

12.2012-6.2015

306-644

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT 1

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

Polimaster Instruments UAB

497 500

12.2012-3.2014

306-670

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT2

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

Mirion Technologies MGPI SA

241 540

12.2012-3.2014

306-675

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT 3

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

ENVINET AS

988 205

12.2012-10.2015

307-293

Establishment of a Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

To enhance health security in the Mediterranean region by supporting capacity building for prevention and control of natural or man-made threats to health posed by communicable diseases through the start-up of a long-term Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

European Centre for Disease Prevention and Control

440 000

12.2012-12.2014

307-400

Supply of radiation detection equipment for Democratic Republic of Congo- LOT1

To supply radiation detecting equipment to the Custom and Excise Administration Directorate of the Democratic Republic of Congo

Polimaster Instruments UAB

298 500

12.2012-3.2014

307-401

Supply of radiation detection equipment for Democratic Republic of Congo- LOT2

To supply radiation detecting equipment to the Custom and Excise Administration Directorate of the Democratic Republic of Congo

Mirion Technologies MGPI SA

121 660

12.2012-3.2014

307-781

Support for the border monitoring activities in the South East Asia and Democratic Republic of the Congo

To counteract nuclear and radiation terrorism threat (for this purposes, the assistance should be provided to the identified countries in the improvement of the technical and organisational measures for detection of Nuclear and Radioactive Materials (NRM) illicit trafficking, including training and establishment of an expert network)

JRC

1 650 000

12.2012-12.2015

308-512

Implementation of Projects CBRN - 3rd call: #77 #111 #114

The overall objective is the enhancement of the RN security situation in the countries of concern (with a spin-off towards chemical detection under P77). Such concern needs to be addressed in a systematic manner and with interventions at quite a few different levels. Also the ‘action radius’ of the interventions needs to be described (to assure the proper engagement of the key actors).

JRC

2,3 million

12.2012-12.2014

310-879

Network of universities and institutes for raising awareness on dual-use concerns of chemical materials

The European Commission is seeking external support to implement technical aspects related to the EU CBRN Risk Mitigation CoE. The overall objective of the project is to reinforce inter-interagency coordination to respond to CBRN incidents. This includes defining standard operational procedures in response to such incidents, e.g. post-incident management and site restoration.

Agenzia Nazionale per le Nuove Tecnologie, l’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile — ENEA

721 886

12.2012-12.2014

301-675

EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence Initiative

To provide support for the implementation of the project ‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’

JRC

3,5 million

10.2012- 10.2014

306-680

Second contribution to enhance the capability of the IAEA Safeguards Analytical Service (ECAS) – The New Nuclear Material Laboratory (NML)

To support IAEA in constructing and outfitting the chemistry and instrumentation laboratories of the new IAEA Safeguards Analytical Services NML for the analysis of nuclear material according to the latest standards assuring safety and measurement quality

IAEA

5 million

12.2012-12.2016


Year 2013 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

315-979

Strengthening the National CBRN Legal Framework & Provision of specialized and technical training to enhance CBRN preparedness and response capabilities

The present procedure aims at awarding a Contract that will technically implement two projects (Component 1 and Component 2) funded by the EU Instrument for Stability (Priority 1) in the framework of the Chemical, Biological, Radiological, and Nuclear — Centres of Excellence (CBRN-CoE)

France Expertise Internationale

2 699 069

9.2013-9.2016

316-496

Strengthening Capacities in CBRN Response and in Chemical and Medical Emergency

The CBRN emergency response needs to be identified and prioritised per country. Comprehensive technology solutions for detection, protection, decontamination, mitigation, containment and disposal should also be elaborated. CBRN incidents require full utilization of national resources to respond to and mitigate the consequences of such emergencies. The main responsibility in cases of CBRN emergencies falls upon first responders. It is therefore essential that countries build upon their national resources to mitigate and respond to the consequences of an emergency situation. Best-practices should thus be exchanged amongst these first responders at MIE regional level and CBRN risk mitigation knowledge developed. It should also result in increased awareness of stocks of hazardous chemical agents, their pre-cursors as this is one of the means of targeting illicit use and/or trafficking of WMD.

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii

3 914 034

12.2013-12.2016

318-905

Support to the European Commission – Exploratory missions in Middle East/East and south Mediterranean countries/South East of Europe in the safety and security CBRN fields

To provide support to the European Commission with finding out what kind of short-term measures should be developed taken into account different situations and circumstances regionally and/or nationally (this entails assessing countries’ preparedness – risk assessment, crisis prevention and warning systems — and response mechanisms in the field of CBRN)

France Expertise Internationale

299 999

6.2013-6.2015

321-215

Strengthening Health Security at Ports, Airports and Ground crossings

To increase health security globally by providing technical guidance and tools, information and knowledge sharing, international collaboration and assisting countries in enhancing and strengthening capacities for prevention, detection, control and response to public health events related to activities at points of entry and international travel and transport, in a multi-sectoral approach, to minimize risks in association with natural or deliberate released hazards

World Health Organisation

1,5 million

7.2013-7.2015

323-494

AAF- Waste management

EU CBRN CoE.To improve the management of biologic and chemical waste in the African Atlantic Façade region and Tunisia. This includes the review of regulations and technical training on detection and sampling

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

3 871 800

1.2014-6.2017

329-422

Implementation of Projects CBRN - 3rd call. Complementary actions for project: #77 #111 #114

EU CBRN CoE.The global overall scope of work is to pursue international efforts in counteracting the threat of nuclear and radiological terrorism. This project aims at supporting the development of an integrated regional nuclear safety and security systems. This will be achieved by assessing the adoption of laws and regulation in the field in order comply with international related standards for improving the security and safety of radioactive sources by encouraging the establishment of storage facilities and completion of inventories, disseminate best practices for the development of a national response plan in the participating countries. These activities are carried out under a well-coordinated approach with other donors in the region, in order not to duplicate existing efforts.

IAEA

700 047

1.2014-12.2015

332-096

Export control outreach for dual use items

This project aims to deepen support measures to improve dual use export control systems in third countries taking specific geopolitical challenges into account. The following beneficiary countries are eligible under this project: Jordan/Neighbouring Countries and Kazakhstan/Neighbouring Countries. Regional activities may include all beneficiary countries in the region. Where appropriate and in justified cases and following the demand of beneficiary countries also activities in other countries/or regions will be carried out.

Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle

2,5 million

12.2013-12.2015

332-212

Conferences associated to EU CBRN Centres of Excellence

To provide support for organising conferences and meetings in partner countries in order to enhance the inter-agency cooperation that will contribute to mitigating the risks and threats associated with Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) materials and facilities

LDK Consultants, Engineers & Planners SA

140 885,85

1.2014-1.2015

332-306

Consolidation and Extension of the CBRN Regional Centre Secretariats

EU CBRN CoE. To strengthen regional capabilities in the area of CBRN risk mitigation. It is expected that the project will promote better cooperation and coordination of countries on CBRN risk mitigation at regional and international levels (the set-up of the Regional Secretariats is meant to provide the missing infrastructure at regional level to facilitate sharing of information and experience among partner countries)

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

3,1 million

5.2014-10.2015

332-312

Strengthening Health Laboratories to minimize potential biological risks

To minimize potential biological risks through enhancement of laboratory biosafety, biosecurity, quality management and diagnostic capacity.

Specific objective 1: Support the development of nationally-owned laboratory policies, strategies norms and regulations

Specific objective 2: Engage institutional and individual capacity building efforts through implementation of appropriate tools, methodologies and training activities

Specific objective 3: Enhance the ability of Member States to safely and rapidly detect and respond to natural or deliberate events of national and international concern according to the IHR through support to laboratory networks

World Health Organisation

4 495 712

12.2013-12.2016

329-859

Further development and consolidation of the Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (‘MediPIET’)

To contribute to the overall objective of enhancing health security in the Mediterranean region by supporting capacity building for prevention and control of natural or man-made health threats posed by communicable diseases through the further roll-out of the Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

6,4 million

12.2013-12.2016

330-961

MEDILABSECURE

To increase, through capacity building the health security in the Mediterranean Area and South-East Europe Black Sea Region by enhancing and strengthening the preparedness to common health threats and bio-security risks at national and regional levels by the creation of a Network of laboratories, by strengthening the already previously created by Episouth plus (the reinforcement of relations of trust in a region is an objective and an instrument in the scope of Project’s implementation)

Institut Pasteur

Fondation

3 626 410

12.2013-12.2017


Year 2014 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

337-084

Elimination of Syrian Chemical Weapons of Mass destruction

To contribute to the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) Special Trust Fund that finances the activities for the complete destruction of Syrian Chemical material stockpiles

OPCW

12 million

2.2014-12.2015

343-652

Contribution to the establishment and development of EU Centres of Excellence Governance — Phase III

To support to the governance of the EU CBRN Centres of Excellence

ESSEC-IRENE-ENCO

1,5 million

9.2014-9.2016

346-176

High risk chemical facilities and risk mitigation in the AAF Region

EU CBRN CoE. Enhancing sound chemical hazard management within the African Atlantic Façade Region in order to prevent the occurrence of high risks chemical accidents

France Expertise Internationale

3 million

1.2015-12.2017

346-488

Chemical safety and security in the Central and Eastern African region

EU CBRN CoE. Enhancing sound chemical hazard management within the ECA region by strengthening the national ‘Chemical legal framework’ in order to prevent the occurrence of accident inside and around all important chemical installations, as well as to enhance Chemical preparedness and response capabilities

Gesellschaft für Anlagen und Reaktorsicherheit (GRS) MBH

2 978 000

1.2015-1.2018

347-013

EUWAM-Lab (P43)

EU CBRN CoE. Establishment of a Mobile Laboratory for in situ interventions on VHF outbreak sites in combination with CBRN Capacity Building in Western Africa

France Expertise Internationale

2 579 854,40

9.2014-9.2016

347-135

EU outreach programme for dual use items

Contribute to the creation, consolidation or updating the effective export control systems for dual use items in partner countries by continuing to offer them a long-term perspective for cooperation

France Expertise Internationale

2 249 250

9.2015-2.2017

347-634

Strengthening CBRN first response capabilities and regional cooperation in South East Europe, Southern Caucasus, Moldova and Ukraine

EU CBRN CoE. Enhance response capabilities and promote inter-agency and regional cooperation in CBRN first response in the South East Europe, Southern Caucasus, Moldova and Ukraine

Centre d’Etude de l’Energie Nucléaire Fondation d’Utilité Publique

2 953 550

1.2015-12.2017

350-752

One Health Project in Pakistan

Support the development of a structured, integrated and sustainable collaboration between the Ministry of Health and Ministry of Agriculture in Pakistan for improved risk assessments and detection, prevention and control of the spread of emerging zoonotic diseases

World Health Organization

927 608

1.2015-1.2017


Year 2015

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

355-376

EU outreach programme for dual use items — South-East Asia

Support to export control outreach in South-East Asia.

France Expertise Internationale

2 999 500

9.2015-2.2017

272-372

Establishment of Mobile Laboratories for Pathogens up to Risk Group 4 in combination with CBRN Capacity Building in sub-Saharan Africa

EU CBRN CoE — Mobile labs in sub-Saharan Africa -Extension –

BERNHARD-NOCHT-INSTITUT FUR TROPENMEDIZIN

500 000

6,2016

355-443

Enhancement of CBRN capacities of South East Asia in addressing CBRN risk mitigation concerning CBRN first response, biosafety and biosecurity, awareness raising and legal framework

EU CBRN CoE Biosafety-biosecurity in South East Asia

FUNDACION INTERNACIONAL Y PARA IBEROAMERICA DE ADMINISTRACION Y POLITICAS PUBLICAS

3 000 000,00

7.2015-7.2018

355-879

Provision of specialized CBRN equipment for training first responders

EU CBRN CoE CBRN equipment for first responders in Gabon, Mauritania, Morocco, Senegal, Burundi, Democratic Republic of Congo, Kenya and Uganda

PAUL BOYE TECHNOLOGIES SAS -FR

2 712 516,87

9.2015-9.2017

357-652

ON-SITE TECHNICAL ASSISTANCE TO THE CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR CENTRES OF EXCELLENCE SECRETARIATS

EU CBRN CoE On site technical assistance (Rabat, Tbilisi, Nairobi)

AGRICONSULTING EUROPE SA -BE

2 969 700,00

9.2015-9.2018

362-277

REGIONAL MANAGEMENT OF OUTBREAKS IN THE CBRN CENTRES OF EXCELLENCE PARTNER COUNTRIES OF THE AFRICAN ATLANTIC FAÇADE REGION

EU CBRN CoE Management of outbreaks in the African Atlantic Façade (pandemics)

AGENCE FRANCAISE D EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

3 499 600,00

1.2016-12.2018

370291

Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa

Wildlife Forensics Training

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

182 000

28.12.2016

359484

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

Support to GCC region

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

285 000

14.9.2016

355376

EU outreach programme for dual use items — South-East Asia

EU outreach programme for dual use items in South-East Asia

AGENCE FRANCAISE D’EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

2 999 500

28.2.2017

371715

Capacity building for medical preparedness and response to CBRN incidents — CoE Project 54

EU CBRN CoE CBRN. Capacity building for medical preparedness and response to CBRN incidents. Middle East (P54)

SUSTAINABLE CRIMINAL JUSTICE SOLUTIONS COMMUNITY INTEREST COMPANY

2 999 965

17.7.2019

365817

Annual meeting EU CBRN National Focal Points 2016

 

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS SA

182 949,5

11.10.2016


Year 2016

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

384-876

Recommittement — Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa (2015/370-291)

EU CBRN CoE

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

NET

174 515,29

29.9.2017

38130

SEACHEM — Sound management of chemicals and their associated wastes in Southeast Asia

EU CBRN CoE. Chemical Waste management

SUSTAINABLE CRIMINAL JUSTICE SOLUTIONS

2 999 815

29.8.2020

369616

Support to the development, adoption and implementation of CBRN Needs Assessments, National and Regional CBRN Action Plans, their promotion and visibility

EU CBRN CoE. Promotion, adoption, implementation and visibility of CBRN Needs EU CBRN CoE.Assessments, National and Regional CBRN Action Plans

UNITED NATIONS INTERREGIONAL CRIMEAND JUSTICE RESEARCH INSTITUTE

2 000 000

31.8.2017

372955

ON-SITE TECHNICAL ASSISTANCE TO THE CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR CENTRES OF EXCELLENCE SECRETARIATS in Algiers and Tashkent

EU CBRN CoE On site technical assistance (Algiers, Amman, Tashkent)

ENCONET CONSULTING GMBH

2 130 250

10.11.2019

373918

Strenghtening cross-border capacity for control and detection of CBRN substances

EU CBRN CoE CBRN cross border security in the North of Africa and Sahel (P55)

AGENCE FRANCAISE D’EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

3 500 000

30.9.2019

374993

P57 ‘Strengthening crime scene forensics capabilities in investigating CBRN incidents in the South East and Eastern Europe Centres of Excellence region’

EU CBRN CoE. ‘Strengthening crime scene forensics capabilities

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

1 399 670

14.1.2020


Year 2017

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution Period

376203

Study on the sustainability of the EU CBRN CoE’s capacity building activities

EU CBRN CoE. Educational component.

FONDAZIONE ALESSANDRO VOLTA PER LAPROMOZIONE DELL UNIVERSITA DELLA RICERCA SCIENTIFICA DELL ALTA FORMAZIONE E DELLA CULTURA

298 900

31.3.2018

377918

Support to the EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence initiative and its mechanisms. Towards the consolidation of the regional secretariats.

EU CBRN CoE. Regional Secretariats.

UNITED NATIONS INTERREGIONAL CRIMEAND JUSTICE RESEARCH INSTITUTE

3 000 000

14.1.2018

377943

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE.On site technical assistance (GCC region)

Senior expert

425 000

2,2019

378686

EU CBRN Centers of Excellence NFP meeting 2017

EU CBRN CoE annual international meeting.

ITALTREND C&T SPA

235 587

6.4.2017

378793

Supporting the EC organizing European Summer School 2017 and Conference in Export Control

European Summer School 2017 and Conference in Export Control

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS SA

277 167

8.3.2018

378848

Assistance on evaluation of Export Control Outreach P2P program

Evaluation of P2P programme

Individual expert

20 000

17.2.2017

381687

Worldwide technical support to the EU CBRN Centers of Excellence.

EU CBRN CoE. Portal, NAQs, NAPs, technical evaluations, communication.

EC DG JRC

3 500 000

2018

381687

Administrative arrangement. Worldwide institutional technical support to the EU CBRN Centers of Excellence.

EU CBRN CoE

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

3 411 384

31.12.2017

384445

Technical Assistance for the implementation of the EU Export Control programme in partner countries

EU outreach programme for dual use items

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

297 750

6.4.2019

384614

Project development and donor coordination for the establishment of Wildlife Forensics Training Academies in Africa

EU CBRN CoE. Forensics Training

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

NET

350 000

24.9.2018

384772

2017 International Meeting of EU CBRN CoE National Focal Points, Brussels

EU CBRN CoE annual international meeting.

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS

233 799

16.2.2018

388844

P2P Summer School 2018 and other meetings in the frame of the Instrument contributing to Stability and Peace (IcSP)

EU outreach programme for dual use items

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS

227 940

1.10.2018


Year 2018

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution Period

378224

P57/58 — Additional equipment — Montenegro -

EU CBRN CoE

STCU

350 000

2017-2019

384876

Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa

EU CBRN CoE

Nederlands Forensisch Instituut

152 373

2017

386600

New African Magazine — subscription contract

EU CBRN CoE

Stirling

1 000

2017-2018

386666

Stirling Assynt Report and GT Intell Serv — subscription contract

EU CBRN CoE

TRAC

33 600

2017-2018

388380

Assistance in reporting and communication on IcSP CBRN CoE activities

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2018

388397

P65 CoE CA chemical waste management

EU CBRN CoE

MICR

401 089

2017-2020

388844

2018 P2P Summer School in Export Control

EU CBRN CoE

LDK

227 940

2017-2018

390045

STCU operational grant

EU CBRN CoE

STCU

1 000 000

2018-2022

390046

ISTC operational grant

EU CBRN CoE

ISTC

2 500 000

2018-2022

390079

CBRN CoE Governance Team

EU CBRN CoE

ASSOCIATION GROUPE ESSEC

1 680 520

2018-2019

390601

P66 MEDISAFE

EU CBRN CoE

Expertise France

3 998 250

2018-2021

391059

Assistance on mapping EU security/CT actitivies

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2017

391935

UNICRI

EU CBRN CoE

UNICRI

2 707 453

2018-2019

393533

Development of a pilot CBRN Centres of Excellence Research Competition

EU CBRN CoE

Fondazione Alessadnrio Volta

149 850

2018

393792

P62 OSA South East Asia

EU CBRN CoE

Business and Strategies Europe

1 198 750

2018-2021

394360

Support for Conferences and Events CBRN

EU CBRN CoE

Pomilio Blumm

1 052 346

2018-2020

395369

Assistance and support in implementation of IcSP

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2018

395899

P68 Training and Tutoring

EU CBRN CoE

LDK

268 700

2018-2020

402247

P75 — Preventing biological risks increased by environmental and climate change in the Mediterranean, Black Sea and Sahel regions by strengthening institutional capacities in the context of One Health (MEDILABSECURE)

EU CBRN CoE

Institut Pasteur Fondation

2 088 964

2018-2020

402649

P76 — Preventing biological risks increased by environmental and climate change by strengthening Public Health Laboratories - (STRONGLABS)

EU CBRN CoE

WHO

1 000 000

2018-2020

402810

Funding of the 2019 ISTC Administrative Operating Budget

EU CBRN CoE

ISTC

2 500 000

2018-2023

402811

Funding of the 2019 STCU Administrative Operating Budget

EU CBRN CoE

STCU

1 000 000

2018-2023

404680

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE

OSA

590 000

2018-2020