Bruselj, 8.8.2017

COM(2017) 419 final

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

o izvajanju Uredbe (ES) št. 295/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o strukturni statistiki podjetij


KAZALO

1.UVOD

1.1Uredba o strukturni statistiki podjetij

1.2Vsebina glavnih podatkovnih nizov

1.3Dostopnost SSP

1.4Publikacije v letih 2015 in 2016

2.UČINKOVITOST UREDBE IN USTREZNOST PODATKOVNIH NIZOV

2.1Razpoložljivost in popolnost podatkov

2.2Pravila o zaupnosti in njihovo izvajanje

2.3Uporabnost SSP

3.NATANČNOST

4.SKLADNOST IN PRIMERLJIVOST

4.1Skladnost

4.2Primerljivost

5.ROKI ZA POŠILJANJE PODATKOV

6.DOSTOPNOST IN RAZUMLJIVOST

7.SKLADNOST Z UREDBO O SSP

8.OBREMENITEV ZA PODJETJA TER UVEDENE IN PREDVIDENE SPREMEMBE V SSP

8.1Ozadje

8.2Uvedene in predvidene spremembe v SSP

9.NADALJNJI RAZVOJ



1.UVOD

1.1Uredba o strukturni statistiki podjetij

V skladu s členom 13(1) Uredbe (ES) št. 295/2008 1 o strukturni statistiki podjetij (v nadaljnjem besedilu: uredba o SSP) „Komisija do 29. aprila 2011 in nato vsaka tri leta predloži Evropskemu parlamentu in Svetu poročilo o statistikah, urejenih skladno s to uredbo, zlasti o njihovi kakovosti in o obremenitvi za podjetja“.To poročilo sledi poročilu iz aprila 2014 2 .

Vsebuje pregled napredka pri izvajanju uredbe o SSP in temelji na končnih podatkih za referenčno leto 2013 na področju:

·storitev,

·industrije,

·trgovine,

·gradbeništva,

·poslovnih storitev in

·demografije podjetij.

Vsebuje tudi informacije o ukrepih, ki jih je Komisija sprejela za zagotovitev razpoložljivosti visokokakovostne evropske strukturne statistike podjetij, in informacije o izvajanju uredbe o SSP s strani držav članic. Poleg tega vsebuje informacije o ukrepih Eurostata za povečanje ustreznosti strukturne statistike podjetij in zmanjšanje obremenitve za podjetja, povezane s pripravo statistike.

1.2Vsebina glavnih podatkovnih nizov

Strukturna statistika podjetij (v nadaljnjem besedilu: SSP) omogoča natančen pogled v strukturo, uspešnost in glavne značilnosti evropskih podjetij kot celote in po različnih sektorjih. Poleg tega pomembno prispeva na več drugih področjih, kot so nacionalni računi, kratkoročna statistika in poslovni registri.

Podatki na splošno zajemajo vse sektorje razen kmetijstva in osebnih storitev. Podatki so zbrani za naslednje spremenljivke:

·spremenljivke, povezane s proizvodnjo (na primer prihodki in dodana vrednost);

·spremenljivke, povezane z inputom, in sicer inputom dela (na primer zaposlovanje in opravljene ure), inputom blaga in storitev (na primer celotni nakupi) ter inputom kapitala (na primer naložbe v opredmetena osnovna sredstva), ter

·spremenljivke, povezane z demografijo podjetij (na primer populacija dejavnih podjetij, število novoustanovljenih podjetij in število zaprtih podjetij).

Poleg tega je iz navedenega izpeljanih več pomembnih kazalnikov v obliki razmerij nekaterih denarnih spremenljivk ali vrednosti na prebivalca.

Vse države članice so poslale podatkovne nize skladno z zahtevo iz Uredbe Komisije (ES) št. 251/2009 3 . Glavni podatkovni nizi so:

·letna statistika podjetij (značilnosti so objavljene po državah na štirimestni ravni NACE Rev. 2 4 (razredi)),

·letna statistika podjetij po velikostnih razredih (značilnosti so objavljene po državah na trimestni ravni NACE Rev. 2 (skupine)) z velikostnimi razredi, ki so določeni na podlagi števila zaposlenih oseb);

·letna regionalna statistika (značilnosti so objavljene glede na regijo na ravni NUTS 2 in na dvomestni ravni NACE Rev. 2 (oddelki)) ter

·letna demografska statistika, razčlenjena po pravni obliki ali po velikostnem razredu glede na število zaposlenih (značilnosti so objavljene po državah na štirimestni ravni NACE Rev. 2 (razredi)).

Nacionalni statistični uradi večino podatkov zberejo s statističnimi raziskovanji, poslovnimi registri ali iz različnih upravnih virov. Za zagotovitev kakovosti pripravljene SSP države članice v skladu z virom podatkov uporabljajo različne statistične metode, kot so preračunavanje, ocene, ki temeljijo na modelu, ali različne oblike imputacije.

Preden se podatki, prejeti od držav članic, objavijo na spletišču Eurostata, se preveri njihova kakovost.

1.3Dostopnost SSP

Vsi podatki držav članic za referenčno leto 2013 skupaj z zbirnimi rezultati EU so od decembra 2015 dostopni na spletišču Eurostata. Podatki so dostopni v razdelku “Strukturna statistika podjetij (SSP)“ 5 . Razdelek SSP je mogoče najti v razdelku „Industrija, trgovina in storitve“ ali s funkcijo iskanja 6 .

1.4Publikacije v letih 2015 in 2016

Poleg razpoložljivosti na spletišču Eurostata so rezultati vključeni tudi v številne članke, objavljene v prenovljenem razdelku „Industrija in storitve“ orodja Statistics Explained 7 . Orodje Statistics Explained temelji na tehnologiji tipa wiki, namenjeno pa je pretežno razlagi evropske statistike s predstavitvijo podatkov in poudarkom na zanimivih ali presenetljivih statističnih podatkih z vsemi potrebnimi osnovnimi informacijami.

SSP se uporabljajo v številnih drugih publikacijah. V letih 2015 in 2016 je bilo prispevanih veliko podatkov zlasti za Eurostatov letopis in regionalni letopis.

2.UČINKOVITOST UREDBE IN USTREZNOST PODATKOVNIH NIZOV

2.1Razpoložljivost in popolnost podatkov

Iz tabel 1, 2 in 3 je razvidno, da so podatki, ki so jih poslale države članice, na splošno precej popolni za vse module SSP. Države se štejejo za „velike“, „srednje velike“ ali „majhne“ na podlagi svojega deleža skupne dodane vrednosti EU v nefinančnih gospodarskih sektorjih.

Manjkajoči podatki se lahko pojasnijo, kot sledi:

·pri izračunu nekaterih spremenljivk so se pojavile posamezne težave;

·nekateri podatki za leto 2013 niso bili na voljo;

·ni bilo virov podatkov za podatke o „enoti enovrstne dejavnosti“;

·podatki so bili na voljo po roku za prenos podatkov ali ničelne vrednosti niso bile zagotovljene.

Zadevne države si stalno prizadevajo izboljšati pošiljanje vseh zahtevanih podatkov.

Razpoložljivost SSP na spletišču Eurostata je bila omejena zaradi dejstva, da so nekateri podatki, zlasti za majhne države, zaupni.

Tabela 1:Razpoložljivost in zaupnost končnih podatkov za leto 2013 o storitvah, industriji, trgovini in gradbeništvu, NACE Rev. 2

Države 8

Vsi poslani podatki za celice v odstotkih glede na zahtevo uredbe o SSP

Celice z zaupnimi podatki, v odstotkih, poslanih podatkov za celice

Velike države

95

11

Srednje velike države

96

15

Majhne države

99

19

SKUPAJ

97

16

Rezultati iz leta 2013 za 28 držav članic EU in Norveško so pokazali dvoodstotno povečanje razpoložljivosti podatkov v primerjavi s prejšnjim poročilom Evropskemu parlamentu in Svetu. Največji napredek je bil dosežen v kategoriji srednje velikih držav.

Razpoložljivost podatkov je bila velika (95 %) za statistiko poslovnih storitev (tabela 2). Za srednje velike in majhne države se je povečala, za velike države pa se je zmanjšala.

Stopnja razpoložljivosti podatkov za demografijo podjetij (tabela 3) se je znižala za 3 %. Zvišala se je samo pri majhnih državah, pri srednje velikih in velikih državah pa se je občutno znižala.

Tabela 2:Razpoložljivost in zaupnost končnih podatkov o poslovnih storitvah za leto 2013, NACE Rev. 2

Države

Vsi poslani podatki za celice v odstotkih glede na zahtevo uredbe o SSP

Celice z zaupnimi podatki, v odstotkih, poslanih podatkov za celice

Velike države

95

0

Srednje velike države

98

13

Majhne države

93

23

SKUPAJ

95

16

Tabela 3:Razpoložljivost in zaupnost končnih podatkov o demografiji podjetij za leto 2013, NACE Rev. 2

Države

Vsi poslani podatki za celice v odstotkih glede na zahtevo uredbe o SSP

Celice z zaupnimi podatki, v odstotkih, poslanih podatkov za celice

Velike države

91

8

Srednje velike države

84

11

Majhne države

99

11

SKUPAJ

92

11

2.2Pravila o zaupnosti in njihovo izvajanje

Iz tabele v razdelku 2.1 je razvidno, v kolikšni meri so pravila o zaupnosti omejila razpoložljivost podatkov.

Vse države članice so začele izvajati podobna pravila o zaupnosti, predvsem zato, da se prepreči objava podatkov o enem ali več posameznih podjetjih. Ta pristop je bil v več državah članicah dopolnjen s „pravilom prevladujočega“, v skladu s katerim se podatki niso objavili, če se je več kot določen odstotek podatkov nanašal na eno samo podjetje, ki je predložilo podatke. Uporabljeni odstotki se med državami članicami nekoliko razlikujejo.

Delež podatkov, ki so razvrščeni kot zaupni, je med 0 % in 36 %, pri čemer so zaradi zgoraj omenjenih pravil na splošno evidentirane višje stopnje za srednje velike in majhne države.

Skupno so bile stopnje zaupnosti iz leta 2013 za statistiko sektorjev storitev, industrije, trgovine in gradbeništva za dve odstotni točki nižje od stopenj iz prejšnjega poročila. Stopnje so bile za pet odstotnih točk višje za poslovne storitve, pri tem pa so se za demografijo podjetij znižale za eno odstotno točko.

Eurostat meni, da je delež zaupnih podatkov v državah članicah še vedno zelo velik, zato se državam članicam priporoča, naj si v prihodnje bolj prizadevajo za zmanjšanje količine zaupnih podatkov.

Zaradi zaščite zaupnih nacionalnih podatkov v statistiko za objavo poleg pravil o zaupnosti, ki veljajo za podatke na ravni države, niso bili vključeni niti podatki na zbirni ravni EU. Pravila, ki določajo okoliščine, v katerih se skupne vrednosti EU ne smejo objaviti, so bile določene v Listini o zaupnosti, dogovorjeni z vsemi državami članicami.

Posledično 8 % zbirnih rezultatov EU iz leta 2013 za statistiko storitev, industrije, trgovine in gradbeništva zaradi zaupnosti ni bilo mogoče objaviti.

Izmed zbirnih rezultatov EU za demografijo podjetij jih 14,2 % zaradi zaupnosti ni bilo na voljo. Številke in odstotki celic z zaupnimi podatki so predstavljeni v spodnji tabeli.

Tabela 4:Zaupnost glavnih spremenljivk, vključenih v letno statistiko podjetij, za katero so bili zbirni podatki EU iz leta 2013 objavljeni za vse ravni NACE Rev. 2

SSP

Skupno število celic s podatki

Število celic z zaupnimi podatki

Zaupni podatki (v %)

Storitve

6 001

488

8,1

Industrija

9 030

852

9,4

Trgovina

2 208

73

3,3

Gradbeništvo

767

34

4,4

Skupaj (storitve, industrija, trgovina in gradbeništvo)

18 006

1 447

8,0

Demografija podjetij

20 412

2 900

14,2

2.3Uporabnost SSP

Večino podatkov Eurostat prejme 18 mesecev po referenčnem letu. Podatki se običajno potrdijo in objavijo v štirih mesecih po prejemu. Skupne vrednosti EU se izračunajo najpozneje dve leti po referenčnem letu. Velike zamude pri prenosu podatkov od držav članic Eurostatu lahko okrnijo uporabnost podatkov. Eurostat ima glede pravočasnega prenosa podatkov le omejen vpliv na države članice.

Pokazatelj, kako uporabna je SSP, je število prenosov s spletišča Eurostata. Številke v spodnji tabeli zajemajo obdobje od januarja do decembra 2016, v katerem so bili na voljo podatki za leto 2013.

Tabela 5:Število prenosov

SSP

Število prenosov

254 241

Zbirne tabele (industrija, gradbeništvo, trgovina in storitve)

52 795

Industrija in gradbeništvo

85 920

Trgovina

27 179

Storitve

31 446

Regionalni podatki – vsi sektorji

17 349

Poslovne storitve

5 171

Demografija podjetij

34 381

3.NATANČNOST

Da se določi natančnost SSP, se skladno z Uredbo Komisije (EU) št. 275/2010 9 zahteva, da vse države članice vsako leto Eurostatu zagotovijo informacije o kazalnikih kakovosti, kot so koeficienti variacije. Predložiti morajo tudi informacije o metodologiji, uporabljeni za zbiranje in obdelavo podatkov. Na podlagi informacij, ki so jih poslale vse države članice, je Eurostat pripravil oceno za leto 2013, njeni glavni deli pa so vključeni v to poročilo.

Države članice prosto odločajo o najučinkovitejših načinih zbiranja in obdelave podatkov v skladu z nacionalnimi posebnostmi (na primer velikostni razredi, gospodarska dejavnost ter regije) in razpoložljivimi upravnimi viri.

Za vrednotenje kakovosti podatkov na ravni EU je Eurostat izračunal zbirne koeficiente variacije EU, ki temeljijo na nacionalnih koeficientih variacije za šest značilnosti in za vse sektorje na enomestni ravni NACE Rev. 2 (področje).

Tabela 6:Zbirni koeficienti variacije EU za statistiko storitev, industrije, trgovine in gradbeništva (v %)

2013

Delež koeficientov variacije EU (v %)

Koeficient variacije 10

Število podjetij

Prihodek

Dodana vrednost

Stroški zaposlenih

Bruto naložbe

Število zaposlenih

0,0–0,5

81

65

50

100

11

69

0,6–1,5

13

24

50

0

28

31

1,6–2,5

6

6

0

0

17

0

> 2,5

0

6

0

0

44

0

Iz zgornje tabele je razvidno, da so zbirni koeficienti variacije EU večinoma pod 1,5. Izjema je spremenljivka za bruto naložbe, za katero so koeficienti pretežno med 0,6 in 2,5.

4.SKLADNOST IN PRIMERLJIVOST

Kot je navedeno, države članice predložijo poročilo za vsako referenčno leto, ki vsebuje informacije o metodologiji, uporabljeni za zbiranje in obdelavo podatkov.

4.1Skladnost

Skladnost se nanaša na mero, do katere statistična pravilnost dopušča kombiniranje podatkov iz različnih virov. Eurostat zato poskuša opredeliti skupne lastnosti SSP in drugih raziskovanj podjetij ter določiti, do katere mere so ta dosledna.

SSP se lahko uporabi skupaj s statistiko iz številnih drugih virov, kot so poslovni registri, nacionalni računi, ankete o stroških dela, statistika delovne sile in kratkoročna statistika. Analiza skladnosti SSP in drugih uporabljenih statističnih virov je pokazala številne razlike med podatki in uporabljenimi metodologijami. Za vsak statistični vir bo izbrana metodologija, ki najbolje ustreza namenom navedenega vira. Zato se metodologija v različnih virih razlikuje.

4.2Primerljivost

Statistika storitev, industrije, trgovine in gradbeništva je časovno in po državah primerljiva le od referenčnega leta 2005, saj so nekatere države začele izvajati spremembe v metodologiji in obsegu pred navedenim letom. Izvajanje nove klasifikacije dejavnosti (NACE Rev. 2) leta 2008 preprečuje prenos katere koli časovne serije čez navedeno leto.

Statistika poslovnih storitev in demografije podjetij je primerljiva od leta 2008, ko je raziskovanje postalo obvezno.

5.ROKI ZA POŠILJANJE PODATKOV

Roki, do katerih morajo države članice poslati podatke za referenčno leto, kot je navedeno v uredbi o SSP, so:

·10 mesecev po koncu leta za predhodno statistiko storitev, industrije, trgovine in gradbeništva ter

·18 mesecev po koncu leta za končne podatke za vse sektorje.

Za referenčno leto 2013 je vse svoje podatke pravočasno poslalo 18 držav.

6.DOSTOPNOST IN RAZUMLJIVOST

Vsa SSP je brezplačno na voljo na spletišču Eurostata v razdelku „Industrija, trgovina in storitve“, skupaj s podrobnimi obrazložitvami metodoloških vprašanj, ki so lahko pomembna za uporabnike 11 .

Nacionalni statistični uradi objavijo SSP tudi na nacionalni ravni. Zato so podatki še bolj dostopni uporabnikom.

7.SKLADNOST Z UREDBO O SSP

Skladnost držav članic z uredbo o SSP se oceni na podlagi popolnosti zagotovljenih podatkov, števila različic pred objavo končnih podatkov in upoštevanja rokov za predložitev podatkov.

Iz skupne ocene skladnosti za podatke iz leta 2013 je razvidno izboljšanje v primerjavi z ravnjo skladnosti iz prejšnjega poročila. Zaradi posameznih okoliščin v državi se lahko zniža ocena skladnosti.

Povprečno je bila pred objavo končnih podatkov zagotovljena 1,3 različice podatkov vsake države članice.

V tabeli 7 je prikazana skupna ocena skladnosti za vseh 28 držav članic EU in Norveško.

Glede skladnosti so bile države razdeljene v štiri razrede:

ZD =    zelo dobra skladnost. Vsi zahtevani podatki (z manjšimi izjemami) so bili pravočasno poslani (90 % ali več).

D    =    dobra skladnost. Nekaj elementov je manjkalo ali je prišlo do manjših zamud pri pošiljanju podatkov (70 in 89 % točk).

S    =    podatki so bili delno na voljo, vendar so manjkali pomembni deli zahtevanih informacij ali roki niso bili upoštevani (med 10 in 69 % točk).

ZS    =    velik del podatkov je manjkal ali je prišlo do velikih zamud pri pošiljanju podatkov (manj kot 10 %).

Tabela 7:Skupna ocena skladnosti

Država

Skupni rezultat

AT, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, HR, HU, IT, LT, LV, MT, NL, NO, PT, RO, SI, SK, UK

ZD

CY, EE, FI, FR, LU, PL, SE

D

EL, IE

S

ZS

Iz tabele je razvidno, da je bila skladnost za večino držav članic „zelo dobra“ ali „dobra“.

Eurostat je za izboljšanje skladnosti ukrepal na dva načina, in sicer s poročanjem o izvedenem spremljanju skladnosti in zagotavljanjem orodja državam članicam za potrditev podatkov.

Eurostat poročilo o skladnosti enkrat letno pošlje usmerjevalni skupini SSP. V nekaterih primerih je generalni direktor Eurostata poslal dopise tudi vodjem nacionalnih statističnih uradov.

Eurostat je razvil orodje za potrditev podatkov, ki ga države članice lahko uporabijo za preverjanje natančnosti in zaupnosti, preden podatke pošljejo Eurostatu. Velika večina držav članic uporablja to orodje za potrditev, kar je prispevalo k zmanjšanju števila različic in izboljšanju kakovosti podatkov, ki ji pošljejo države članice.

Eurostat je vključen tudi v dejavnost za doseganje popolne skladnosti z uredbo o SSP, kar zadeva pravilno uporabo „podjetja“ kot statistične enote, kot je opredeljena v Uredbi Sveta (EGS) št. 696/93 12 . V tej uredbi je navedeno, da „[je] [p]odjetje [...] najmanjša kombinacija pravnih enot, to je organizacijska enota, ki proizvaja blago ali storitve in razpolaga z določeno stopnjo avtonomnosti pri sprejemanju odločitev [...]“. Pravne enote, ki nimajo zadostne avtonomnosti pri odločanju, bi bilo treba kombinirati z njihovimi nadzornimi enotami za oblikovanje enotnega podjetja. Za 23 držav (22 držav članic in eno državo članico Efte) se je štelo, da njihova uporaba podjetja kot statistične enote v SSP ni povsem ustrezna. Vse te države so Eurostatu predložile svoj akcijski načrt za celovito uporabo podjetja kot statistične enote v SSP. Izvajati so ga začele junija 2016, pri čemer je Eurostat napredek preverjal vsakih šest mesecev.  

8.OBREMENITEV ZA PODJETJA TER UVEDENE IN PREDVIDENE SPREMEMBE V SSP

8.1Ozadje

V skladu z uredbo o SSP bodo nacionalni statistični uradi še naprej zagotavljali osnovni nabor strukturne statistike podjetij (npr. informacije o populaciji podjetij ter o ustanovitvi in prenehanju podjetij ter njihovem preživetju, prihodku, dodani vrednosti, zaposlenosti, bruto naložbah, proizvodni vrednosti, inputu faktorjev) in ga dali na voljo uporabnikom. Vendar se nadaljnja priprava SSP, ki ni povezana z drugimi področji statistike podjetij – v skladu s sedanjim razdrobljenim pristopom, pri katerem je vsako področje zajeto v ločenem pravnem okviru –, ne šteje več za trajnostno, in sicer zato, ker ni dovolj prilagodljiva, da bi se odzivala na nastajajoče potrebe uporabnikov in da bi zmanjšala statistično obremenitev za podjetja.

Eurostat ob upoštevanju teh izzivov sodeluje z zainteresiranimi stranmi v evropskem statističnem sistemu, da bi prilagodil postopek priprave statistike pomembnim spremembam v družbi in globaliziranem gospodarstvu z uporabo sklopa ukrepov v okviru projekta za pripravo okvirne uredbe o vključitvi statistike podjetij. Novi pravni okvir za vključitev statistike podjetij obravnava širša področja. Rezultat tega je vključitev neodvisnega sistema proizvodnje, ki temelji na več virih. Kar zadeva večjo učinkovitost, je cilj projekta odpraviti številne težave in:

·vzpostaviti učinkovitejšo pripravo statistike;

·zagotoviti boljšo primerljivost in skladnost med področji;

·racionalizirati zahteve po podatkih;

·zmanjšati obremenitve za podjetja;

·odzivati se na nove in kompleksnejše potrebe uporabnikov.

8.2Uvedene in predvidene spremembe v SSP

Zmanjšanje obremenitve za podjetja je ključno za ohranitev pogojev za učinkovito delovanje sistema priprave statistike v Evropi, da bi se dosegli predvideni cilji na področju statistike podjetij. V ta namen Eurostat stalno sodeluje z nacionalnimi statističnimi uradi, da bi zmanjšal to obremenitev in povečal ustreznost statistike s poenostavitvijo zahtev po podatkih in zagotovitvijo, da razpoložljiva statistika izpolnjuje potrebe uporabnikov.

Z glavnimi uporabniki SSP je bilo opravljenih več posvetovanj v okviru Komisije in zunaj nje. Na podlagi teh posvetovanj je Eurostat odpravil zahteve, uvedene za sektor finančnih in zavarovalniških dejavnosti, ter za ta sektor uvedel standardne spremenljivke SSP. To se nanaša na podatke, zbrane za leto 2013.

Poleg tega so bili nekateri ukrepi, ki so jih države članice sprejele za zmanjšanje obremenitve za podjetja, povezani z zbiranjem podatkov za SSP. Večina držav članic pogosto uporablja vzorčna raziskovanja, pri čemer so sprejele nove strategije vzorčenja, da se zmanjša obremenitev za podjetja in znižajo stroški za nacionalne statistične urade. Poleg tega je več držav iz svojih raziskovanj izključilo mala podjetja in namesto tega uporabilo upravne vire podatkov, združene z ocenami. Nekatere države so razvile in začele izvajati spletne sisteme za zbiranje letnih davčnih in statističnih informacij. Ti sistemi uporabljajo sodobno informacijsko tehnologijo ter lahko izboljšajo kakovost podatkov in skrajšajo čas, ki je potreben za vnos in obdelavo podatkov. 

Kar zadeva spremembe, načrtovane za SSP v okviru projekta za pripravo okvirne uredbe o vključitvi statistike podjetij, je za povečanje ustreznosti uradne statistike EU predvideno izvajanje naslednjih ukrepov. Čeprav bo to morda povzročilo dodatne stroške izvajanja za nacionalne statistične urade in podjetja, kot so stroški za dodatna raziskovanja za nekatere enote, bodo ti stroški izravnani s koristmi, ki jih bodo omogočile bolj standardizirana struktura podatkov in poenostavitve nekaterih zahtev po podatkih iz več uredb o statistiki podjetij.

·Povečanje obsega vseh SSP z razširitvijo razčlenitve dejavnosti NACE Rev. 2 na naslednja področja: P (Izobraževanje), Q (Zdravstvo in socialno varstvo), R (Kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti) in S96 (Druge storitvene dejavnosti).

·Razširitev zajetja spremenljivk „naložbe v stroje in opremo“ in „opravljene ure za storitvene sektorje“.

·Zagotovitev začasnih podatkov o MSP (po velikostnih razredih) za dve ključni spremenljivki (prihodek, število zaposlenih) v desetih mesecih po referenčnem obdobju.

·Prestrukturiranje zahtev po podatkih za sektor finančnih in zavarovalniških dejavnosti z uvedbo standardnih spremenljivk SSP, izbrisom spremenljivk, specifičnih za sektor, in razširitvijo obsega na vse podsektorje, kot so finančni zakup, odobritev hipotekarnih kreditov, odobritev potrošniških kreditov ter podobni finančni subjekti in pomožne dejavnosti.

·Izbris podatkov o razčlenitvi prihodka po proizvodih za sektor trgovine.

·Izbris podatkov o izdatkih za varstvo okolja.

·Zmanjšanje ravni podrobnosti (NACE na dvomestni ravni) za spremenljivke, ki so potrebne zlasti za nacionalne račune.

9.NADALJNJI RAZVOJ

SSP se trenutno osredotoča le na nacionalno raven, pri čemer se ne upošteva novo okolje, v katerem se dejavnosti podjetij še naprej razvijajo. Enotni trg in globalizacija sta spremenila organizacijo podjetij. Za obravnavo tega je Eurostat v sodelovanju z državami članicami proučil več ukrepov za spremembo SSP, „da bi zadovoljil“ spreminjajoče se potrebe uporabnikov, kar je ključno za ustreznost uradne statistike.

Predlagane spremembe sedanjih zahtev SSP so naslednje.

·Uvedba vidika nadzora podjetij, kar bi omogočilo razdelitev populacije SSP na tri kategorije: neodvisna podjetja, podjetja pod domačim nadzorom in podjetja pod tujim nadzorom.

·Uvedba razlikovanja v SSP glede tega, ali je podjetje vključeno v mednarodno trgovino ali ne, kar bi omogočilo razdelitev populacije SSP na dve dodatni podkategoriji: podjetja, vključena v mednarodno trgovino, in podjetja, ki niso vključena v mednarodno trgovino. Tudi značilnosti SSP bodo navedene ločeno.

·Uskladitev metodologije za neposredne tuje naložbe in statistike o tujih povezanih podjetjih: obstaja močna povezava med neposrednimi tujimi naložbami in statistiko o tujih povezanih podjetjih, saj so subjekti statistike o tujih povezanih podjetjih podskupina populacije neposrednih tujih naložb. Trditi je mogoče, da so neposredne tuje naložbe dinamična komponenta statistike o tujih povezanih podjetjih. Vendar metodologija za pripravo statistike o neposrednih tujih naložbah in statistike o tujih povezanih podjetjih trenutno ni usklajena.

·Vrste ponudbe – boljša zastopanost storitev: za storitve, s katerimi se trguje mednarodno, vrsta ponudbe kaže, kako se s storitvami trguje med dvema državama. Taka predstavitev storitev vključuje tudi statistiko o tujih povezanih podjetjih in zagotavlja boljši vpogled v „celotno“ trgovino s storitvami.

·Trgovina s storitvami po značilnostih podjetij – boljša zastopanost storitev: Statistika trgovine s storitvami po značilnostih podjetij izboljšuje kakovost merjenja gospodarske globalizacije na podlagi tabel input-output in pojma „trgovanje z dodano vrednostjo“, saj statistiki o storitvah, s katerimi se trguje mednarodno, dodaja vidik NACE. Statistika storitev bo nato na voljo tudi za gospodarsko dejavnost trgovcev s storitvami. Ta bo bolje vključena v statistiko podjetij. Na podlagi tega je treba obravnavati vprašanje, kako razvrstiti storitve, da bodo v celoti vključene v statistiko podjetij in bodo podatki o storitvah hkrati zadovoljevali potrebe drugih uporabnikov. To je povezano z vprašanjem, ali uporabiti razširjeno klasifikacijo storitev plačilne bilance ali klasifikacijo proizvodov po dejavnosti. Proučena bo tudi možnost priprave statistike o trgovini s storitvami na podlagi razčlenitve po velikostnih razredih podjetij (0–9, 10–49, 50–249 in več kot 250 zaposlenih ali ustrezne mejne vrednosti dodane vrednosti).

·Priprava statistike po poslovni funkciji: sodobna podjetja so pogosto strukturirana na podlagi koncepta poslovnih funkcij. To pomeni, da se lahko nekateri deli proizvodnega procesa izvajajo v podjetju ali se oddajo zunanjim izvajalcem. Če podjetje oddaja delo zunanjim izvajalcem, poznavanje njegove gospodarske dejavnosti (NACE) ne zadostuje, saj se s tem lahko prikrije, katere vrste delovnih mest so izgubljene. Zato je bil v dveh raziskovanjih o mednarodnem oddajanju del, ki ju je izvedel Eurostat, uveden koncept poslovnih funkcij. Z dokončanjem te klasifikacije se ukvarja strokovna skupina oddelka Združenih narodov za statistiko.

·Priprava statistike o skupini podjetij statističnih enot: skupine večnacionalnih podjetij bodo imele čedalje pomembnejšo vlogo pri gospodarski globalizaciji. Statistika o tujih povezanih podjetjih trenutno zagotavlja delne informacije o večnacionalnih podjetjih, saj se pri njej zbirajo statistični podatki o dejavnostih povezanih podjetij, ki so pod tujim nadzorom. Ne zbirajo ali zagotavljajo pa se informacije o povezanih podjetjih, ki so pod domačim nadzorom in spadajo v isto skupino podjetij. Statistika tudi ne zagotavlja informacij o svoji končni nadzorni institucionalni enoti.

Povezovanje mikro podatkov se lahko uporablja za zbiranje nekaterih zahtev po podatkih iz obstoječih virov podatkov. Zato izvajanje teh zahtev ne bi smelo ustvarjati dodatne obremenitve, čeprav bo izvajanje nekaterih od njih v prihodnjih letih od evropskega statističnega sistema zahtevalo veliko zavzetost in precejšnje vlaganje.

Eurostat se v sodelovanju z državami članicami zavezuje, da bo še naprej obravnaval vprašanje variabilnosti pri uporabi pragov prihodka, ki se uporabljajo za registracijo podjetij v poslovnih registrih po Evropi. S tem se bo izboljšala primerljivost nacionalnih podatkov na področju statistike podjetij.

Končne spremembe bodo zato predmet nadaljnje razprave, da se določijo prednostne naloge na podlagi njihove dodane vrednosti in razpoložljivosti virov.

(1) Uredba (ES) št. 295/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2008 o strukturni statistiki podjetij (prenovitev), UL L 97, 9.4.2008, str. 13.
(2) COM(2014) 243 final.
(3)

   Uredba Komisije (ES) št. 251/2009 z dne 11. marca 2009 o izvedbi in spremembi Uredbe (ES) št. 295/2008 Evropskega parlamenta in Sveta glede serije podatkov za pripravo strukturne statistike podjetij in prilagoditev, potrebnih po reviziji statistične klasifikacije proizvodov po dejavnosti (CPA), UL L 86, 31.3.2009, str. 170.

(4)  Uredba Komisije (ES) št. 1893/2006 Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o uvedbi statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti NACE Revizija 2 in o spremembiUredbe Sveta (EGS) št. 3037/90 kakor tudi nekaterih uredb ES o posebnih statističnih področjih, UL L 393, 30.12.2006, str. 1.
(5) http://ec.europa.eu/eurostat/web/structural-business-statistics/data/database.
(6) http://ec.europa.eu/eurostat.
(7) http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Structural_business_statistics_overview.
(8) Da bi se obremenitev za podjetja čim bolj zmanjšala in bi se znižali stroški nacionalnih statističnih organov, lahko države članice označijo podatke, ki se uporabljajo „le kot prispevek k evropski skupni vrednosti“, z oznako CETO. Če države članice takšne podatke objavijo na nacionalni ravni, jih Eurostat ne objavi in niso označeni z oznako CETO. Uporaba oznake CETO je odvisna od deleža skupne dodane vrednosti posamezne države članice v gospodarstvu:velike države: DE, FR, IT, UK;srednje velike države: BE, DK, ES, GR, IE, NL, AT, PL, PT, FI, SE, NO;majhne države: BG, CZ, EE, HR, CY, LV, LT, LU, HU, MT, RO, SI, SK.
(9)  Uredba Komisije (EU) št. 275/2010 z dne 30. marca 2010 o izvajanju Uredbe (ES) št. 295/2008 Evropskega parlamenta in Sveta glede meril za ovrednotenje kakovosti strukturne statistike podjetij, UL L 86, 1.4.2010, str. 1.
(10) Koeficienti variacije so bili izračunani za končne podatke leta 2013 za serije 1A, 2A, 3A in 4A (priloge od I do IV), na enomestni ravni NACE Rev. 2 (področja).
(11) http://ec.europa.eu/eurostat/web/structural-business-statistics/overview.
(12) Uredba Sveta (EGS) št. 696/93.