27.9.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

C 352/16


Utemeljitev Sveta: Stališče Sveta (EU) št. 13/2016 v prvi obravnavi z namenom sprejetja direktive Evropskega parlamenta in Sveta o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij organov javnega sektorja

(2016/C 352/02)

I.   UVOD

1.

Komisija je 3. decembra 2012 predložila predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o dostopnosti spletišč organov javnega sektorja (v nadaljnjem besedilu: direktiva); pravna podlaga temu predlogu je člen 114 PDEU.

2.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je dal svoje mnenje 22. maja 2013.

3.

Evropski parlament je o zakonodajni resoluciji v prvi obravnavi glasoval 26. februarja 2014.

4.

Svet in Evropski parlament sta januarja 2016 začela pogajanja za dosego zgodnjega dogovora v drugi obravnavi. Pogajanja so se uspešno zaključila 3. maja 2016, ko sta Evropski parlament in Svet dosegla začasni dogovor o kompromisnem besedilu.

5.

Odbor stalnih predstavnikov je 25. maja 2016 potrdil kompromisno besedilo direktive, o katerem sta se dogovorili instituciji.

6.

Predsednica Odbora Evropskega parlamenta za notranji trg in varstvo potrošnikov (IMCO) je 30. maja 2016 predsedujočemu Odboru stalnih predstavnikov poslala pismo, v katerem je navedla, da bo – če bo Svet v skladu z dogovorom Evropskemu parlamentu uradno poslal svoje stališče – na plenarnem zasedanju priporočila, naj Parlament v drugi obravnavi brez sprememb sprejme stališče Sveta, potem ko ga bodo pregledali pravniki lingvisti.

7.

Svet je 16. junija 2016 potrdil politični dogovor o kompromisnem besedilu direktive.

II.   CILJ

8.

Iz izida pogajanj sledi, da je cilj direktive približati zakone in druge predpise držav članic o zahtevah glede dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij organov javnega sektorja, da bi tako izboljšali delovanje notranjega trga.

9.

Ta direktiva je tudi v skladu s členom 9 Konvencije ZN o pravicah invalidov, katere pogodbenice so EU in države članice.

10.

Ta direktiva je ključnega pomena za izboljšanje notranjega trga storitev na področju digitalnega dostopa do informacij in za zagotavljanje popolne vključenosti vseh državljanov, zlasti starejših in invalidnih oseb, v digitalno družbo.

III.   ANALIZA STALIŠČA SVETA V PRVI OBRAVNAVI

A.   Splošno

11.

Evropski parlament in Svet sta po glasovanju na plenarnem zasedanju opravila pogajanja, da bi na podlagi stališča Sveta iz prve obravnave sklenila dogovor v drugi obravnavi, ki bi ga Parlament lahko odobril. Besedilo stališča Sveta iz prve obravnave v celoti odraža kompromisni dogovor, ki sta ga dosegla sozakonodajalca.

12.

Kompromisni dogovor, ki sta ga dosegla sozakonodajalca, zagotavlja ravnotežje med bremenom, ki bi lahko nastalo ob izvajanju zahtev, in koristmi za državljane.

B.   Ključna vprašanja

13.

V nadaljevanju so predstavljeni glavni elementi kompromisnega dogovora z Evropskim parlamentom:

a.   Področje uporabe

14.

V skladu s kompromisnim dogovorom področje uporabe zajema spletišča in mobilne aplikacije organov javnega sektorja.

15.

V direktivi je zelo malo izjem glede vsebine ali spletišč.

16.

Direktiva državam članicam tudi omogoča, da izvzamejo spletišča in mobilne aplikacije šol, vrtcev ali jasli, dokler zagotavljajo dostopnost do vsebine, ki se nanaša na bistvene spletne upravne funkcije teh organov.

b.   Zahteve, domneva o skladnosti in nesorazmerno breme

17.

Ta direktiva določa minimalne zahteve za spletišča in mobilne aplikacije organov javnega sektorja. Določba, ki upošteva prihodnji razvoj in se nanaša na domnevo o skladnosti, predvideva minimalno raven dostopnosti, ki ustreza standardu EN 301 549 v1.1.2 (2015-04). Komisija je pooblaščena za sprejetje delegiranih aktov v zvezi s spremembami sklicevanja na ta standard.

18.

Direktiva tudi zagotavlja, da te zahteve ne nalagajo nesorazmernega bremena na organe javnega sektorja, obenem pa zahteva, da so javnosti na voljo ustrezna in dostopna pojasnila.

c.   Dodatni ukrepi in izvrševanje

19.

Direktiva določa, da morajo države članice sprejeti ukrepe za lažje izvajanje zahtev glede dostopnosti do spletišč in mobilnih aplikacij, poleg tistih, ki so zajeti v področje uporabe, da bi promovirale in spodbujale programe usposabljanja v zvezi z dostopnostjo spletišč in mobilnih aplikacij ter tudi sprejele potrebne ukrepe za ozaveščanje o zahtevah glede dostopnosti.

20.

Direktiva določa, da vsak organ javnega sektorja zagotovi izjavo o dostopnosti, v kateri pojasni, zakaj določene vsebine niso dostopne, in po potrebi predlaga alternativne možnosti. Komisija je pooblaščena za sprejetje izvedbenih aktov, s katerimi se določi vzorčna izjava.

21.

Direktiva prav tako predvideva možnost, da lahko osebe pošljejo povratne informacije ali od organov javnega sektorja zahtevajo nedostopne vsebine, po potrebi tudi z uporabo izvršilnega postopka.

d.   Spremljanje in poročanje

22.

Države članice morajo redno spremljati skladnost s temi zahtevami na podlagi metodologije spremljanja, ki jo Komisija določi z izvedbenimi akti.

23.

Države članice bodo morale vsaka tri leta Komisiji predložiti poročilo o rezultatih spremljanja, vsebina poročil pa bo objavljena v dostopni obliki. Pravila glede poročanja Komisiji bodo opredeljena z izvedbenimi akti.

e.   Prenos in pregled

24.

Države članice bodo morale direktivo prenesti do 21 meseca po datumu začetka veljavnosti.

25.

Direktiva dovoljuje tudi poznejši prenos, in sicer od 12 do 33 mesecev, v tem času pa morajo organi javnega sektorja zagotoviti dostopnost do svojih obstoječih in novih spletišč in mobilnih aplikacij.

26.

V direktivi je prav tako predviden pregled 66 mesecev po začetku veljavnosti, v okviru katerega se bo upošteval tehnološki napredek, ki bi lahko olajšal dostopnost vsebin, ki so izvzete iz področja uporabe.

IV.   SKLEP

27.

Stališče Sveta v celoti odraža kompromisni dogovor, dosežen v pogajanjih med Evropskim parlamentom in Svetom ob soglasju Komisije. Kompromisni dogovor je bil potrjen s pismom, ki ga je predsednica Odbora IMCO 30. maja 2016 poslala predsedujočemu Odboru stalnih predstavnikov.