52014PC0513

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU o skupnem pregledu izvajanja Sporazuma med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike o obdelavi in posredovanju podatkov o sporočilih glede finančnih plačil iz Evropske unije Združenim državam Amerike za namene programa za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti /* COM/2014/0513 final */


POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

o skupnem pregledu izvajanja Sporazuma med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike o obdelavi in posredovanju podatkov o sporočilih glede finančnih plačil iz Evropske unije Združenim državam Amerike za namene programa za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti

Sporazum med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike o obdelavi in posredovanju podatkov o sporočilih glede finančnih plačil iz Evropske unije Združenim državam Amerike za namene programa za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: program TFTP) je začel veljati 1. avgusta 2010[1].

Postopkovni vidiki

Člen 13 Sporazuma določa redne skupne preglede zaščitnih ukrepov, nadzora in določb o vzajemnosti, ki jih izvedejo skupine za pregled iz EU in ZDA, vključno z Evropsko komisijo, Ministrstvom za finance ZDA in predstavniki dveh organov za varstvo podatkov iz držav članic EU, vključujejo pa lahko tudi strokovnjake za varnost in varovanje podatkov ter osebe s pravosodnimi izkušnjami. 

Prvi skupni pregled Sporazuma, ki je bil opravljen februarja 2011[2], je zajemal obdobje prvih šest mesecev po začetku veljavnosti Sporazuma (od 1. avgusta 2010 do 31. januarja 2011), drugi skupni pregled, opravljen oktobra 2012[3], pa naslednje obdobje dvajsetih mesecev (od 1. februarja 2011 do 30. septembra 2012). Komisija je 27. novembra 2013 sprejela Sporočilo o skupnem poročilu Komisije in Ministrstva za finance ZDA o vrednosti predloženih podatkov TFTP v skladu s členom 6(6) Sporazuma[4].

Ta tretji skupni pregled zajema obdobje sedemnajstih mesecev (od 1. oktobra 2012 do 28. februarja 2014). V skladu s členom 13(3) je Evropsko unijo pri tem pregledu zastopala Evropska komisija, Združene države Amerike pa je zastopalo Ministrstvo za finance ZDA. Skupino EU za pregled je vodil visoki uradnik Komisije, sestavljali pa so jo trije uslužbenci Komisije in predstavnika dveh organov za varstvo podatkov; eden od teh dveh predstavnikov je bil tudi pravosodni strokovnjak skupine.

Tretji skupni pregled je bil opravljen v dveh glavnih korakih: 1. aprila 2014 v prostorih Europola v Haagu ter 8. in 9. aprila 2014 na Ministrstvu za finance ZDA v Washingtonu (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).

To poročilo temelji na informacijah iz pisnih odgovorov na vprašalnik EU, ki jih je ministrstvo poslalo pred pregledom, informacijah, pridobljenih pri razpravah z uslužbenci ministrstva, ter informacijah iz drugih dokumentov ministrstva, ki so na voljo javnosti. Poleg tega so se upoštevale informacije, ki so jih uslužbenci Europola predložili med pregledom, in poročilo skupnega nadzornega organa Europola o inšpekcijskem pregledu iz marca 2013. Komisija se je z namenom dopolnitve informacij srečala tudi z imenovanim ponudnikom ter od njega prejela informacije.

Priporočila in sklep

Program TFTP je še vedno pomemben instrument za zagotavljanje pravočasnih, točnih in zanesljivih informacij o dejavnostih, povezanih z domnevnimi dejanji financiranja in načrtovanja terorizma.  Pomaga pri odkrivanju in sledenju teroristom ter  njihovim podpornim omrežjem po vsem svetu.

Komisija pozdravlja večjo preglednost organov ZDA pri izmenjavi informacij, kar ponazarja pomen programa TFTP za mednarodna prizadevanja v boju proti terorizmu. Podrobne informacije o tem, kako se lahko uporabljajo podatki TFTP, in različni konkretni primeri njihove uporabe, ki so navedeni v skupnem poročilu o vrednosti in v okviru tega pregleda, pomenijo pomemben napredek pri nadaljnjih pojasnilih o delovanju in dodani vrednosti programa TFTP.

Na podlagi informacij in pojasnil, prejetih od ministrstva, Europola, imenovanega ponudnika in neodvisnih nadzornikov, ter s preverjanjem ustreznih dokumentov in reprezentativnega vzorca iskanja po podatkih TFTP, se je Komisija prepričala, da se Sporazum in njegovi zaščitni ukrepi ter nadzor izvajajo pravilno in da je ministrstvo upoštevalo ugotovitve drugega skupnega pregleda.

Europol je svoje naloge preverjanja opravil v skladu s členom 4 na podlagi podrobne in redno posodobljene dodatne dokumentacije, ki jo je prejel od ministrstva. Nadzorni mehanizem deluje nemoteno in učinkovito zagotavlja, da je obdelava podatkov v skladu s pogoji, določenimi v členu 5. Vsi neizvlečeni podatki se izbrišejo dvakrat letno, da se zagotovi, da se vsi neizvlečeni podatki izbrišejo najpozneje pet let od prejema. Redna ocena pridobljenih podatkov, ki jo opravi ministrstvo, vključuje oceno obdobij hrambe podatkov. Ustrezne informacije o postopku popravka podatkov so vključene na spletni strani ministrstva.

Komisija predlaga, da države članice razmislijo o zagotavljanju rednih povratnih informacij o podatkih TFTP, ki jih prejmejo od ministrstva, kar bi lahko dodatno izboljšalo kakovost in količino informacij, ki se izmenjajo v skladu s členoma 9 in 10. Komisija poziva Europol, da še naprej dejavno ozavešča o programu TFTP in podpira države članice, ki se nanj obrnejo za nasvet in izkušnje pri oblikovanju zahtevkov na podlagi člena 10.

Pomembno je, da Europol svojo vlogo preverjanja v skladu s členom 4 še naprej opravlja tako temeljito in neodvisno kot doslej. Komisija bo razpravo o razlagi člena 15 glede pravice do dostopa nadaljevala na podlagi dejanskih odgovorov, ki jih bo ministrstvo predložilo v prihodnosti. Na koncu Komisija priporoča, da ministrstvo še naprej ocenjuje potrebo po pridobljenih podatkih v smislu člena 6(7) Sporazuma.

V okviru pregleda je ministrstvo pisno potrdilo veljavnost zagotovil iz posvetovanj v letu 2013. Navedlo je, da vlada ZDA, vključno z vsemi oddelki in agencijami, odkar je program TFTP začel veljati avgusta 2010 ni prejela sporočil glede finančnih plačil od imenovanega ponudnika v Evropski uniji, razen kar je odobreno v Sporazumu TFTP. Ministrstvo je navedlo tudi, da v tem času vlada ZDA ni izdala nobenega uradnega poziva (subpoena) imenovanemu ponudniku v EU ali imenovanemu ponudniku v Združenih državah, s katerim bi zahtevala predložitev podatkov, shranjenih v EU, razen kot je dovoljeno v členu 4 Sporazuma TFTP. Ministrstvo je tudi potrdilo, da Združene države v celoti izpolnjujejo in nameravajo še naprej v celoti izpolnjevati vse svoje obveznosti na podlagi Sporazuma TFTP.

Redni pregled Sporazuma je bistven, da se zagotovi njegovo pravilno izvajanje, ustvari zaupanje med pogodbenicama in zainteresiranim stranem zagotovijo jamstva o koristnosti instrumenta TFTP. Komisija in ministrstvo sta sklenila, da se v drugi polovici leta 2015 opravi naslednji skupni pregled v skladu s členom 13 Sporazuma.

Delovanje Sporazuma, postopek skupnega pregleda, njegov rezultat in priporočila so podrobno opisani v delovnem dokumentu služb Komisije, ki je priložen k temu poročilu.

[1] UL L 195, 27.7.2010, str. 5.

[2] SEC(2011) 438 final.

[3] SWD(2012) 454 final.

[4] COM(2013) 843 final z dne 27. 11. 2013.