52014PC0223

Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki ga sprejme Evropska unija v okviru Generalnega sveta Svetovne trgovinske organizacije glede pristopa Islamske republike Afganistan k STO /* COM/2014/0223 final - 2014/0125 (NLE) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

I. UVOD

Članice Svetovne trgovinske organizacije (STO) in Afganistan so dosegli sklepno fazo sporazuma o pogojih za pristop Afganistana k organizaciji. Ta sledi skoraj 10-letnim pogajanjem, ki so se začela, ko je Afganistan leta 2004 vložil prošnjo za članstvo v STO. Prošnja Afganistana za pristop je bila pregledana v skladu s smernicami, ki jih ureja Generalni svet STO o pristopu najmanj razvitih držav. Zato, da bi EU uradno podprla članstvo Afganistana, je v skladu s PDEU zdaj potreben sklep Sveta, ki potrjuje pogoje za pristop Afganistana.

Povzetek pristopnih pogojev je naveden v nadaljevanju.

II. POVZETEK POGOJEV ZA PRISTOP AFGANISTANA K STO PO SEKTORJIH

Seznami zavez

Blago (na splošno)

Povprečna končna usklajena carinska stopnja na seznamu za pristop Afganistana je 15,1 %.

Povprečna končna usklajena carinska stopnja za kmetijske proizvode (29,6 %) je višja od stopnje, ki je bila ugotovljena za industrijske proizvode (8,8 %). Poleg tega so v kmetijstvu višje tudi najvišje tarife (60–70 % za nekatere kmetijske proizvode v primerjavi z največ 50 %, ugotovljenimi za industrijske proizvode).

Afganistan bo od datuma pristopa uporabljal končne usklajene carinske stopnje, razen pri uvozu nekaterih proizvodov informacijske tehnologije, kot so elektronska vezja in videokamere (ki bodo leta 2019 v vsakem primeru popolnoma liberalizirani).

Te povprečne tarifne stopnje so zelo razumne glede na to, da spada Afganistan med najmanj razvite države, ter njegovo majhnost in ranljivost njegovega gospodarstva. V preteklosti se je v EU glede najmanj razvitih držav uveljavila praksa, da se sprejmejo višje tarifne stopnje od teh, kot razumne za gospodarstva primerljive velikosti. Glede na to seznam še ne vsebuje zavez za:

– 41 tarifnih postavk za kmetijske proizvode, s katerimi je v Afganistanu prepovedano trgovati (svinjina in proizvodi iz svinjine, pivo, vino in žgane pijače), in

– 183 tarifnih postavk za industrijsko blago, kar ustreza 4,4 % tarifnih postavk za industrijsko blago na seznamu (v skladu z nedavno odobrenimi „Smernicami za pogajanja o pristopu najmanj razvitih držav k STO“, ki dovoljujejo do 5 % industrijskih tarifnih postavk brez zavez).

Industrijski proizvodi

– Povprečna končna usklajena carinska stopnja za nekmetijske proizvode je 8,8 %.

– Najvišje povprečne stopnje v višini 30 % veljajo za keramiko, sledijo pa povprečne stopnje v višini 15–20 % za pohištvo, steklo in tekstil.

– Najnižja stopnja, 0 %, je ponujena za proizvode informacijske tehnologije, ki se bo uporabljala do leta 2019.

– Najvišje tarife za industrijsko blago znašajo 50 % (osebna vozila), ki jim sledijo najvišje tarife v višini 30 % za keramiko in različne tekstilne proizvode.

– 183 tarifnih postavk brez zavez za industrijsko blago ustreza surovinam, preprogam, obutvi in pohištvu.

Kmetijski proizvodi

– Povprečna končna usklajena carinska stopnja za kmetijske proizvode je 29,6 %.

– Najvišje tarife v kmetijstvu znašajo 70 % za nekatere sadne sokove in 60 % za različne kmetijske proizvode, kot so jagnjetina in govedina, zelenjava, sadje, oreški, paradižnik, krompir, tobak in mineralna voda.

– 41 tarifnih postavk brez zavez se nanaša na kmetijske proizvode, s katerimi je v Afganistanu prepovedano trgovati (svinjina in proizvodi iz svinjine, pivo, vino in žgane pijače).

Izvozne dajatve

Afganistan je glede izvoznih dajatev sprejel zaveze mirovanja in znižanja. Izvozne dajatve ne bodo uvedene za proizvode, za katere trenutno ne veljajo takšne dajatve. Kar zadeva obstoječe dajatve, bodo najvišje stopnje, ki so določene za ključne surovine, znižane v petih letih od datuma pristopa.

Storitve

Seznam Afganistana v zvezi s posebnimi zavezami za storitve je zadovoljiv glede na njegov status najmanj razvite države. Afganistan bo izpolnil zaveze glede dostopa do trga ter nacionalne obravnave na širšem področju storitev, vključno s strokovnimi, računalniškimi in drugimi poslovnimi storitvami, komunikacijskimi storitvami (kurirske storitve in telekomunikacije), storitvami na področju gradbeništva, distribucije, zasebnega izobraževanja, okolja, financ (zavarovalništvo in bančništvo), zdravstva, turizma in gostinstva ter prevoza (pomorski in zračni prevoz ter pomožne storitve).

Obveznosti po protokolu

V zadnji večstranski fazi pridružitvenega procesa so si članice STO skupaj prizadevale zagotoviti temeljno skladnost trgovinskih zakonov in ustanov Afganistana s predpisi in sporazumi STO ter jih navedle v protokolu o pristopu in poročilu delovne skupine.

Zahtevana so bila prehodna obdobja na več področjih, od katerih so za EU najpomembnejša naslednja:

Uporaba notranjih davkov na uvoz: trenutno veljavna fiksni davek in davek na poslovne dohodke bosta popolnoma skladna z obveznostmi STO šele v letu 2020; za preostale notranje davke in dajatve na uvoz bo prilagajanje STO izvedeno šele po datumu pristopa.

Tehnične ovire v trgovini: Afganistan bo v celoti izvajal Sporazum o tehničnih ovirah v trgovini do 1. januarja 2016. Akcijski načrt je določen v poročilu delovne skupine.

Sanitarni in fitosanitarni ukrepi: Za Afganistan bo do polnega izvajanja Sporazuma o sanitarnih in fitosanitarnih ukrepih veljalo prehodno obdobje do 1. januarja 2018, kot je določeno v akcijskem načrtu, ki je vključen v poročilo delovne skupine.

Naložbeni ukrepi v zvezi s trgovino: Sporazum o naložbenih ukrepih v zvezi s trgovino se bo začel v celoti izvajati do 31. decembra 2020, ko bo treba odpraviti zahteve glede lokalne vsebine za blago v zakonodaji o ogljikovodiku in zakonodaji o rudarstvu.

Trgovinski vidiki pravic intelektualne lastnine: Sporazum o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine se bo začel v celoti izvajati do 1. januarja 2016, kot je določeno v akcijskem načrtu, vključenem v poročilo delovne skupine.

III. PRIPOROČILO

Ob predložitvi pogojev za pristop Afganistana k STO v odobritev Svetu Komisija meni, da so ti pogoji uravnotežen in ambiciozen sveženj zavez za odpiranje trga, ki bodo Afganistanu in tudi njegovim trgovinskim partnericam v STO prinesle znatne koristi.

2014/0125 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki ga sprejme Evropska unija v okviru Generalnega sveta Svetovne trgovinske organizacije glede pristopa Islamske republike Afganistan k STO

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, zlasti člena 91, člena 100(2) in prvega pododstavka člena 207(4) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)       Vlada Islamske republike Afganistan je 21. novembra 2004 zaprosila za pristop k Marakeškemu sporazumu o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije (STO) v skladu s členom XII navedenega sporazuma.

(2)       Delovna skupina za pristop Islamske republike Afganistan je bila ustanovljena 13. decembra 2004, da se dogovori o pristopnih pogojih, sprejemljivih za Islamsko republiko Afganistan in vse članice STO.

(3)       Komisija je v imenu Unije s pogajanji določila celovit sklop zavez Islamske republike Afganistan za odpiranje trga, ki izpolnjuje zahteve Unije.

(4)       Te zaveze so zdaj zajete v Protokolu o pristopu Islamske republike Afganistan k STO.

(5)       Pristop k STO naj bi po pričakovanjih pozitivno in trajno prispeval h gospodarskim reformam in trajnostnemu razvoju v Islamski republiki Afganistan.

(6)       Protokol o pristopu bi bilo zato treba odobriti.

(7)       Člen XII Sporazuma o ustanovitvi STO določa, da se morata o pristopnih pogojih strinjati članica pristopnica in STO ter da pristopne pogoje na strani STO potrdi ministrska konferenca STO. Člen IV.2 Sporazuma o ustanovitvi STO določa, da v obdobjih med zasedanji ministrske konference njene naloge izvaja Generalni svet.

(8)       Zato je treba sprejeti stališče, ki ga bo Unija zagovarjala v okviru Generalnega sveta STO glede pristopa Islamske republike Afganistan k STO –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Evropska unija bo v okviru Generalnega sveta Svetovne trgovinske organizacije glede pristopa Islamske republike Afganistan k STO zagovarjala stališče, da se ta pristop odobri.

Člen 2

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju,

                                                                       Za Svet

                                                                       Predsednik