52012DC0684

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU o prostovoljnem sistemu za okoljsko primerno zasnovo zapletenih TV-komunikatorjev /* COM/2012/0684 final */


POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

o prostovoljnem sistemu za okoljsko primerno zasnovo zapletenih TV-komunikatorjev

(Besedilo velja za EGP)

1.           Uvod in pravni okvir

Direktiva 2009/125/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o vzpostavitvi okvira za določanje zahtev za okoljsko primerno zasnovo izdelkov, povezanih z energijo (direktiva o okoljsko primerni zasnovi)[1], vzpostavlja pravni okvir za določanje zahtev po okoljsko primerni zasnovi izbranih prednostnih skupin izdelkov.

V skladu s členom 15(2)(a) do (c) direktive o okoljsko primerni zasnovi velja za prednostno skupino izdelkov obvezen izvedbeni ukrep (tj. uredba Komisije) ali ukrep za samoreguliranje (npr. prostovoljni sporazum, ki ga sklene industrija), če skupina izpolnjuje tri pogoje: (i) obseg prodaje izdelkov v skupini je znaten, (ii) izdelki v skupini imajo pomemben okoljski vpliv in (iii) obstaja veliko možnosti za izboljšanje izdelkov v skupini.

Poleg tega uvodna izjava 18 direktive o okoljsko primerni zasnovi navaja, da se morajo za prednostne skupine izdelkov namesto obveznih izvedbenih ukrepov uporabljati alternativne rešitve, kot je samoreguliranje ali prostovoljni sporazumi v industriji, če bi lahko cilje politike s takimi ukrepi dosegli hitreje ali ceneje kot z obveznimi ukrepi.

Prostovoljni sporazumi ali drugi ukrepi za samoreguliranje se lahko obravnavajo kot alternative izvedbenim ukrepom v smislu direktive o okoljsko primerni zasnovi, če izpolnjujejo merila iz Priloge VIII k direktivi o okoljsko primerni zasnovi.

2.           Prostovoljni sistem, ki ga je predlagala industrija za zapletene TV-komunikatorje

Člen 16(2)(a) direktive o okoljsko primerni zasnovi določa, da Komisija sprejme izvedbene ukrepe za skupine izdelkov s področja potrošne elektronike, ki zagotavljajo velike možnosti za stroškovno učinkovito zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Komisija je naročila izdelavo pripravljalnih študij za skupine izdelkov s področja potrošne elektronike, vključno z zapletenimi TV-komunikatorji, tj. sprejemniki za plačljive televizijske programe[2].

Pripravljalna študija o zapletenih TV-komunikatorjih[3] je potrdila, da ta skupina izdelkov izpolnjuje merila iz člena 15 direktive o okoljsko primerni zasnovi. Študija je zlasti pokazala, da je obseg prodaje izdelkov v tej skupini znaten, da imajo pomemben vpliv na okolje in da obstaja veliko možnosti za njihovo izboljšanje Zato mora za zapletene TV-komunikatorje veljati izvedbeni ukrep ali samoreguliranje.

Podjetja, ki so dejavna na trgu zapletenih TV-komunikatorjev, so predlagala vzpostavitev prostovoljnega sistema za to skupino izdelkov v EU in zato sklenila prostovoljni sporazum, ki določa posebne zahteve po okoljsko primerni zasnovi za zapletene TV-komunikatorje, dane na trg in/ali v uporabo v EU. Prostovoljni sistem velja od 1. julija 2010.

Na podlagi tega sistema mora vsak podpisnik sporazuma zagotoviti, da vsaj 90 % vseh modelov zapletenih TV-komunikatorjev, ki jih da na trg in/ali v uporabo, izpolnjuje cilje porabe energije, v zvezi s katerimi se sprejme dogovor za ustrezno obdobje, kot je določeno v prostovoljnem sporazumu. Okoljski vidik glede zapletenih TV-komunikatorjev, za katerega je bilo v prostovoljnem sporazumu ugotovljeno, da je pomemben za določanje zahtev po okoljsko primerni zasnovi za zapletene TV-komunikatorje, je poraba električne energije v fazi uporabe. Na podlagi obveznosti, ki so jih sprejeli podpisniki prostovoljnega sporazuma, se bo poraba električne energije (med letoma 2011 in 2020) zmanjšala na 115 TWh s prihrankom 44 TWh, kar ustreza 21 milijonom ton emisij CO2.

V okviru Posvetovalnega foruma za okoljsko primerno zasnovo[4], ustanovljenega na podlagi člena 18 direktive o okoljsko primerni zasnovi, so se Komisija in zainteresirane strani posvetovale o prostovoljnem sistemu, ki ga je predlagala industrija, ter na podlagi teh posvetovanj predložile celovito oceno v zvezi z njim[5]. Poleg tega je marca 2012 industrija Komisiji predložila posodobljene informacije o pokritosti trga z izdelki iz tega sistema[6], ki so bile potrebne, da je Komisija dokončala oceno sistema.

V oceni učinka se je ugotovilo, da bi se cilji politike z uvedbo predlaganega prostovoljnega sistema dosegli hitreje in ceneje kot z obveznimi zahtevami. Poleg tega se je ugotovilo, da predlagani sistem, kot je zahtevano v Prilogi VIII k direktivi o okoljsko primerni zasnovi, upošteva vse določbe Pogodbe (zlasti določbe, ki zadevajo notranji trg in konkurenco), mednarodne obveznosti EU (vključno s pravili večstranskega trgovanja), cilje iz direktive o okoljsko primerni zasnovi in posebna merila ocenjevanja, tj. (i) odprtost sodelovanja, (ii) dodana vrednost, (iii) zastopanost, (iv) opredeljeni in zastavljeni cilji, (v) sodelovanje civilne družbe, (vi) spremljanje in poročanje, (vii) stroškovna učinkovitost uporabe pobud za samoreguliranje, (viii) trajnost in (ix) združljivost pobud.

3.           Elementi prostovoljnega sporazuma

Prostovoljni sporazum, ki ga je sklenila industrija, določa posebne zahteve po okoljsko primerni zasnovi za zapletene TV-komunikatorje, dane na trg in/ali v uporabo. Vsak podpisnik sporazuma se je zavezal, da bo vsaj 90 % svojih zapletenih TV-komunikatorjev, danih na trg EU (ne glede na njihov izvor), izpolnjevalo zahteve za minimalno energetsko učinkovitost v smislu skupne porabe energije.

Sporazum ne določa le zahteve po okoljsko primerni zasnovi, ampak določa tudi, da se ustanovita dva upravna organa:

· usmerjevalni odbor, v katerega so vključeni predstavniki podpisnikov sporazuma in Evropske komisije, ki upravlja sporazum[7], in

· neodvisni inšpektor, ki oceni, ali posamezni podpisniki upoštevajo zaveze iz sporazuma, in za Komisijo pripravi poročila o skladnosti[8].

Sporazum določa tudi:

· obveznosti v zvezi s poročanjem, na podlagi katerih mora vsak podpisnik predložiti potrebne informacije neodvisnemu inšpektorju in na podlagi katerih podjetje, ki tega ne naredi, tvega, da se mu odvzame status podpisnika, in

· pravila za spremljanje, v skladu s katerimi bosta Komisija in Posvetovalni forum za okoljsko primerno zasnovo (v katerega so vključeni predstavniki držav članic, industrije in nevladnih organizacij) redno ocenjevala učinkovitost izvajanja sporazuma.

Poleg tega sporazum določa postopek, ki usmerjevalnemu odboru omogoča spreminjanje določb sporazuma, zlasti prilagajanje strogosti zahtev razmeram na trgu. Prilagodljiv pristop v smislu določitve ustreznih parametrov in ustreznih zahtev je pomemben zlasti v primeru zapletenih TV-komunikatorjev, ker se njihove funkcije hitro razvijajo.

Da bi se vsem zainteresiranim stranem, zlasti potencialnim podpisnikom, pravočasno zagotovile pravilne in posodobljene informacije o zahtevah, ki veljajo za zapletene TV-komunikatorje, bo najnovejša različica prostovoljnega sporazuma vedno objavljena skupaj z oceno učinka in tem poročilom na Komisijinem spletnem mestu Europa, ki je namenjeno politiki o okoljsko primerni zasnovi[9].

Prostovoljni sporazum bodo dopolnjevale druge obstoječe pobude, zlasti Evropski kodeks ravnanja za digitalne televizijske storitve, ki ga je pripravilo Skupno raziskovalno središče Evropske komisije[10], ki si prizadeva za inovativne tehnološke rešitve in določa visoke standarde učinkovitosti za zapletene TV-komunikatorje.

4.           Sprejetje prostovoljnega sistema

Komisija ugotavlja, da za zapletene TV-komunikatorje, dane na trg in/ali v uporabo v EU, velja prostovoljni sistem o okoljsko primerni zasnovi, ki ga je vzpostavila industrija zapletenih TV-komunikatorjev, ker bo prostovoljni sistem, ki ga je predlagala industrija zapletenih TV-komunikatorjev, cilje politike dosegel hitreje in ceneje kot z obveznimi zahtevami ter ker prostovoljni sistem izpolnjuje vsa merila iz Priloge VIII k direktivi o okoljsko primerni zasnovi. Pogoji za sistem so določeni v prostovoljnem sporazumu, ki ga je sklenila industrija.

Komisija meni, da je ta prostovoljni sistem ustrezna alternativa izvedbenim ukrepom za okoljsko primerno zasnovo. Zato Komisija ne bo določila obveznih zahtev po okoljsko primerni zasnovi za zapletene TV-komunikatorje, dane na trg EU, če se bodo na podlagi prostovoljnega sporazuma in vseh naslednjih različic sporazuma, sklenjenih v skladu s predlaganim prostovoljnim sistemom, po mnenju Komisije dosegli cilji in splošna načela iz direktive o okoljsko primerni zasnovi.

Zelo pomembno je, da se v celotnem obdobju izvajanja prostovoljnega sistema upoštevajo splošna načela iz direktive o okoljsko primerni zasnovi, vključno s: prispevanjem k ciljem politike iz direktive o okoljsko primerni zasnovi, odprtostjo za sodelovanje vsakega podjetja, dejavnega na trgu zapletenih TV-komunikatorjev, razširjenostjo sistema, tako da ga bo izvajala velika večina podjetij v zadevnem gospodarskem sektorju[11], jasnostjo in nedvoumnostjo pogojev za sistem, preglednostjo, dobro zasnovanim sistemom spremljanja ter izogibanjem vsaki nesorazmerni upravni obremenitvi. Poleg tega morajo vse posebne zahteve po okoljsko primerni zasnovi za zapletene TV-komunikatorje, dane na trg in/ali v uporabo v EU, ki so določene v prostovoljnem sporazumu in vseh naslednjih različicah sporazuma, sklenjenih v skladu s prostovoljnim sistemom, zagotoviti dodano vrednost v smislu večje splošne okoljske učinkovitosti izdelkov, ki jih zajema sporazum.

Prav tako morajo podpisniki prostovoljnega sistema:

· stalno ocenjevati napredek v zvezi z izvajanjem sistema,

· sodelovati s službami Komisije, državami članicami in zainteresiranimi stranmi, da zagotovijo stalno izboljševanje okoljske učinkovitosti zapletenih TV-komunikatorjev, zlasti s stalnim zmanjševanjem porabe energije, kot je določeno v cilju iz prostovoljnega sporazuma, in da po potrebi vključijo druge ustrezne okoljske vidike,

· sodelovati s službami Komisije, državami članicami in zainteresiranimi stranmi, da izboljšajo mehanizem poročanja in pravila za spremljanje,

· v rokih iz prostovoljnega sporazuma zagotavljati ustrezne podatke, s katerimi bodo Komisija in zainteresirane strani spremljale doseganje ciljev iz sporazuma, pri čemer se vsak podpisnik zaveže k zagotavljanju informacij o vseh modelih zapletenih TV-komunikatorjev, danih na trg in/ali v uporabo v EU, in o porabi energije za vsak model zapletenih TV-komunikatorjev, za katerega velja prostovoljni sporazum, in

· si prizadevati za dejavno sodelovanje potencialnih podpisnikov v sistemu.

5.           Spremljanje prostovoljnega sistema

Točka 6 Priloge VIII k direktivi o okoljsko primerni zasnovi določa, da bo Komisija s pomočjo Posvetovalnega foruma za okoljsko primerno zasnovo in odbora iz člena 19(1) direktive o okoljsko primerni zasnovi spremljala izvajanje prostovoljnega sistema, zlasti njegovo skladnost s splošnimi načeli in ustreznost zahtev po okoljsko primerni zasnovi, določenih v prostovoljnem sporazumu in vseh naslednjih različicah sporazuma.

Komisija bo posebno pozornost namenila obveznostim poročanja in pravilom za spremljanje iz direktive o okoljsko primerni zasnovi, obstoječih smernic Komisije in samega sporazuma. Komisija bo zlasti preverjala, ali določbe sporazuma in njihovo izvajanje s strani podpisnic omogočajo Komisiji in zainteresiranim stranem (vključno z nacionalnimi organi), da učinkovito spremljajo učinkovitost sporazuma in ugotovijo, kako dobro se dosegajo cilji iz sporazuma.

Če Komisija ugotovi, da cilji in splošna načela direktive o okoljsko primerni zasnovi, kot so izraženi v prostovoljnem sistemu, ne bodo doseženi in/ali da podpisniki sporazuma o prostovoljnem sistemu ne bodo stalno postopno zmanjševali porabe energije, kot je določeno v cilju iz prostovoljnega sporazuma, ali da v naslednje različice sporazuma ne bodo vključevali drugih ustreznih okoljskih vidikov, kadar bo potrebno, bo Komisija sprejela zahteve po okoljsko primerni zasnovi za zapletene TV-komunikatorje z obveznim izvedbenim ukrepom.

6.           Sklepne ugotovitve

Prostovoljni sistem o okoljsko primerni zasnovi, ki ga je predlagala industrija zapletenih TV-komunikatorjev, upošteva vse določbe Pogodbe, mednarodne obveznosti EU in posebna merila ocenjevanja, zato je v skladu z direktivo o okoljsko primerni zasnovi.

Ocena Komisije je pokazala, da se bodo cilji politike na podlagi tega prostovoljnega sistema o okoljsko primerni zasnovi dosegli hitreje in ceneje kot z obveznimi zahtevami.

Komisija ugotavlja, da bi moral za zapletene TV-komunikatorje, dane na trg in/ali v uporabo v EU, veljati prostovoljni sistem o okoljsko primerni zasnovi. Pogoji za sistem so določeni v prostovoljnem sporazumu, ki ga je sklenila industrija.

Komisija meni, da je ta prostovoljni sistem ustrezna alternativa izvedbenim ukrepom za okoljsko primerno zasnovo, zato zdaj ne bo določila obveznih zahtev po okoljsko primerni zasnovi za zapletene TV-komunikatorje, dane na trg in/ali v uporabo v EU.

Komisija bo stalno spremljala izvajanje prostovoljnega sistema. Če bo Komisija ob tem ugotovila, da cilji in splošna načela iz direktive o okoljsko primerni zasnovi niso izpolnjeni, bo razmislila o določitvi zahtev po okoljsko primerni zasnovi za zapletene TV-komunikatorje z uporabo obveznega izvedbenega ukrepa.

[1]               UL L 285, 31.10.2009, str. 10.

[2]               Sprejemniki naslednjih vrst digitalnih televizijskih signalov: kabelski in satelitski signali, signali prek internetnega protokola ter prizemni signali.

[3]               Pripravljalna študija o izdelkih, povezanih z energijo, „Sklop 18 – Zapleteni TV-komunikatorji“, Bio Intelligence Service S. A. S, Francija, končno poročilo iz decembra 2008. Dokumentacija je na voljo na spletnem mestu Generalnega direktorata za energijo o okoljsko primerni zasnovi http://ec.europa.eu/energy/efficiency/studies/ecodesign_en.htm.

[4]               Srečanje Posvetovalnega foruma za okoljsko primerno zasnovo 12. oktobra 2009.

[5]               Odbor za oceno učinka se je v mnenju z dne 1. decembra 2010 strinjal z oceno učinka.

[6]               Glede na rezultate študije o uveljavitvi na trgu iz januarja 2012 bo leta 2012 dano na trg EU skupno 23,5 milijona zapletenih TV-komunikatorjev, od katerih jih bodo 18,2 milijona dali na trg sedanji podpisniki prostovoljnega sporazuma, sedanji in morebitni podpisniki skupaj pa 19,6 milijona.

[7]               Predstavniki držav članic EU, držav Efte/EGP in nevladnih organizacij imajo status opazovalca.

[8]               Poročila o skladnosti morajo biti na voljo zainteresiranim stranem in z njimi se je treba o teh poročilih tudi posvetovati.

[9]               http://ec.europa.eu/energy/efficiency/labelling/agreements_en.htm.

[10]             http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Population_change_at_regional_level.

[11]             Vsaj 70 % izdelkov, danih na trg.