7.12.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

L 410/49


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/1992

z dne 2. decembra 2020

o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 z dne 14. decembra 2005 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti, in informiranju potnikov v zračnem prometu o identiteti letalskega prevoznika, ki opravlja let, ter razveljavitvi člena 9 Direktive 2004/36/ES (1) in zlasti člena 4(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Z Uredbo Komisije (ES) št. 474/2006 (2) je bil vzpostavljen seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(2)

Nekatere države članice in Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: Agencija) so Komisiji v skladu s členom 4(3) Uredbe (ES) št. 2111/2005 sporočile podatke, ki so pomembni pri posodabljanju navedenega seznama. Ustrezne podatke so predložile tudi tretje države in mednarodne organizacije. Predloženi podatki prav tako kažejo, da bi bilo treba seznam posodobiti.

(3)

Komisija je vse zadevne letalske prevoznike neposredno ali prek organov za regulativni nadzor nad njimi obvestila o bistvenih dejstvih in pomislekih, ki bi lahko bili podlaga za sklep o uvedbi prepovedi opravljanja letov v Uniji zanje ali o spremembi pogojev za prepoved opravljanja letov za letalskega prevoznika, ki je vključen na seznam iz Priloge A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(4)

Komisija je zadevnim letalskim prevoznikom dala možnost vpogleda v vso zadevno dokumentacijo ter jim omogočila, da predložijo pisne pripombe in pripravijo ustno predstavitev Komisiji in odboru, ustanovljenem z Uredbo (ES) št. 2111/2005 (v nadaljnjem besedilu: Odbor EU za varnost v zračnem prometu).

(5)

Komisija je v okviru Uredbe (ES) št. 2111/2005 in Uredbe Komisije (ES) št. 473/2006 (3) Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanila o skupnih posvetovanjih, ki trenutno potekajo s pristojnimi organi in letalskimi prevozniki Belorusije, Dominikanske republike, Kazahstana, Moldavije, Pakistana in Rusije. Komisija je Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila tudi o razmerah na področju varnosti v letalstvu v Armeniji, Zahodnem Kongu, Ekvatorialni Gvineji, Indoneziji in Kirgizistanu.

(6)

Agencija je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila o tehničnih ocenah, izvedenih za začetno oceno in stalno spremljanje dovoljenj operatorjev iz tretjih držav, izdanih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 452/2014 (4).

(7)

Agencija je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila tudi o rezultatih analize preverjanj na ploščadi, ki izhajajo iz varnostnega ocenjevanja tujih zrakoplovov (Safety Assessment of Foreign Aircraft, v nadaljnjem besedilu: SAFA), izvedenega v okviru programa EU preverjanj na ploščadi, kakor je določeno v Uredbi Komisije (EU) št. 965/2012 (5).

(8)

Poleg tega je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanila s projekti tehnične pomoči, ki se izvajajo v tretjih državah, za katere velja prepoved opravljanja letov v skladu z Uredbo (ES) št. 474/2006. Sporočila pa je tudi informacije o načrtih in prošnjah za nadaljnjo tehnično pomoč in sodelovanje za izboljšanje upravnih in tehničnih zmogljivosti organov za civilno letalstvo v tretjih državah, da bi jim pomagali pri odpravljanju neskladnosti z veljavnimi mednarodnimi varnostnimi standardi v civilnem letalstvu. Države članice so bile pozvane, naj se v usklajevanju s Komisijo in Agencijo na navedene prošnje odzovejo na dvostranski ravni. Komisija je v zvezi s tem poudarila, kako koristno je, da mednarodna letalska skupnost dobi informacije, zlasti z orodjem partnerstva za pomoč pri zagotavljanju varnosti v letalstvu v okviru Mednarodne organizacije civilnega letalstva (v nadaljnjem besedilu: ICAO), o tehnični pomoči, ki jo Unija in države članice zagotavljajo tretjim državam za izboljšanje varnosti v letalstvu po svetu.

(9)

Eurocontrol je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanil z najnovejšim stanjem sistema obveščanja SAFA in operatorjev iz tretjih držav, vključno s statističnimi podatki o opozorilih, izdanih za letalske prevoznike, za katere velja prepoved opravljanja letov.

Letalski prevozniki Unije

(10)

Na podlagi analize, ki jo je izvedla Agencija v zvezi z rezultati preverjanj na ploščadi, opravljenih na zrakoplovih letalskih prevoznikov Unije, in pregledov standardiziranja, ki jih je opravila Agencija, ter tudi posebnih pregledov in presoj, ki so jih opravili nacionalni organi za letalstvo, je več držav članic sprejelo nekatere izvršilne ukrepe ter o njih obvestilo Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu.

(11)

Države članice so ponovno izrazile pripravljenost ustrezno ukrepati, kadar pomembne varnostne informacije kažejo na neposredna varnostna tveganja, do katerih pride, če letalski prevozniki Unije ne izpolnjujejo zadevnih varnostnih standardov.

Letalski prevozniki iz Belorusije

(12)

Letalski prevozniki iz Belorusije niso bili nikoli vključeni v Prilogo A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(13)

Komisija je še naprej spremljala napredek pristojnega organa Belorusije, in sicer beloruskega organa za letalstvo (v nadaljnjem besedilu: AD-BLR), pri krepitvi njegovih zmogljivosti za zagotovitev, da se operacije letalskih prevoznikov, certificiranih v Belorusiji, izvajajo v skladu z mednarodnimi varnostnimi standardi.

(14)

Komisija, Agencija in predstavniki AD-BLR so imeli 8. oktobra 2020 tehnični sestanek, na katerem so razpravljali o ukrepih, ki jih je sprejel AD-BLR, vključno z ukrepi za obravnavno varnostnih pomislekov Agencije, ugotovljenih med njenimi tehničnimi ocenami, izvedenimi za začetno oceno in stalno spremljanje dovoljenj operatorjev iz tretjih držav v skladu z Uredbo (EU) št. 452/2014.

(15)

Na tem sestanku je AD-BLR predložil informacije o svoji novi organizacijski strukturi, vključno z zaposlovanjem in usposabljanjem osebja, delovanjem oddelka za kakovost, statusom programa za ponovno certificiranje letalskih prevoznikov, ki jih je certificiral AD-BLR, in začasnimi omejitvami, ki jih je uvedel za nekatere letalske prevoznike, ter dejavnostmi, ki se izvajajo v okviru njegovega programa nadzora. AD-BLR je tudi opozoril, da je izvajanje načrta popravnih ukrepov, pripravljenega v odziv na pomanjkljivosti, ugotovljene med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem marca 2019, končano.

(16)

Komisija je 17. novembra 2020 obvestila Odbor EU za varnost v zračnem prometu o pojasnilih AD-BLR. Na podlagi tega klub nekaterim pomanjkljivostim v zvezi z nekaterimi letalskimi prevozniki, ki jih je certificiral AD-BLR, ki jih je treba odpraviti, kot so neprilagojenost programa vzdrževanja vrsti operacij zrakoplova, ali pomanjkljivostim, ugotovljenim pri upravljanju sestavnih delov, vezanih na fiksni čas, in sestavnih delov, vezanih na življenjsko dobo, vključitev navedenih letalskih prevoznikov v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006 ni upravičena.

(17)

Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Belorusije ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(18)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi vseh letalskih prevoznikov, certificiranih v Belorusiji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

(19)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005 morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe.

Letalski prevozniki iz Dominikanske republike

(20)

Letalski prevozniki iz Dominikanske republike niso bili nikoli vključeni v Prilogo A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(21)

Predstavniki Komisije, Agencije in držav članic so med 27. in 31. januarjem 2020 v Dominikanski republiki opravili ocenjevalni obisk Unije na kraju samem v prostorih dominikanskega organa za civilno letalstvo (Instituto Dominicano de Aviación Civil, v nadaljnjem besedilu: IDAC). Čeprav so rezultati tega obiska pokazali, da ima IDAC zmogljivosti za nadzor letalskih dejavnosti v Dominikanski republiki, so bile ugotovljene številne pomanjkljivosti v sistemu nadzora varnosti. Vendar te pomanjkljivosti ne vzbujajo nujnih pomislekov glede varnosti. IDAC je pripravil načrt popravnih ukrepov za odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti in ga 15. aprila 2020 poslal Komisiji.

(22)

Nato je 4. novembra 2020 predložil poročilo o napredku pri izvajanju svojega načrta popravnih ukrepov. To poročilo o napredku je vsebovalo podrobne informacije za vsako ugotovljeno pomanjkljivost, kot so analiza temeljnih vzrokov, popravni ukrepi, ki se izvajajo, in njihov napredek, različne naloge vsakega ukrepa in njihov napredek ter podrobni nadaljnji ukrepi. IDAC ocenjuje, da je izvedenega 87,66 % načrta popravnih ukrepov.

(23)

Na podlagi tega poročila Komisija meni, da je IDAC na tej stopnji sposoben in pripravljen odpraviti varnostne pomanjkljivosti, ugotovljene med obiskom, ter da učinkovito izvaja svoj akcijski načrt. Zato ni bilo potrebe po zaslišanju organa IDAC pred Odborom EU za varnost v zračnem prometu.

(24)

Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Dominikanske republike ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(25)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi vseh letalskih prevoznikov, certificiranih v Dominikanski republiki, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

(26)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005 morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe.

Letalski prevozniki iz Kazahstana

(27)

Letalski prevozniki iz Kazahstana so bili leta 2016 črtani iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006 (6).

(28)

Komisija je februarja 2020 zaradi očitnega poslabšanja nadzora varnosti, ki ga izvajajo pristojni organi Kazahstana, začela posvetovanja v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006. Odboru EU za varnost v zračnem prometu je bil na sestanku maja 2020 predložen pregled razmer na področju nadzora varnosti v Kazahstanu.

(29)

Na podlagi sestanka Odbora EU za varnost v zračnem prometu maja 2020 sta Komisija in Agencija ohranili stalne stike s kazahstanskim odborom za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAC KZ) in Letalsko upravo Kazahstana d. d. (v nadaljnjem besedilu: AAK) zaradi nadaljnjega zbiranja podatkov in informacij. Komisijo je zlasti zanimalo, ali je AAK razveljavil spričevalo letalskega prevoznika Sigma Airlines iz varnostnih razlogov.

(30)

Nato so se 16. oktobra 2020 sestali Komisija, Agencija, države članice ter predstavniki CAC KZ in AAK. AAK je predložil celovit pregled svojih nalog, svojega izvajanja nadzora varnosti, vključno s posodobitvijo seznama imetnikov spričeval letalskih prevoznikov, registriranih zrakoplovov, nesreč, resnih incidentov in dogodkov v letalstvu, ter izvršilnih ukrepov. Predložil je tudi pregled svojih dejavnostih nadzora, načrtov v zvezi z zaposlovanjem in usposabljanjem tehničnega osebja ter strateškega pristopa k tehničnemu razvoju v okviru krepitve zmogljivosti na področju varnosti v letalstvu. Poleg tega je AAK poročal o pripravi dodatnih nadzornih postopkov, okrepljenem izvajanju programa za nadzor varnosti in ukrepih, sprejetih za izvajanje sistema upravljanja kakovosti.

(31)

AAK je pojasnil, da skupaj s CAC KZ sprejema ukrepe za izboljšanje nadzora varnosti v Kazahstanu, vključno s potrebno spremembo nacionalnega pravnega okvira, s čimer bi se morala zagotoviti boljša funkcionalna ločitev med tema dvema pristojnima letalskima organoma (AAK in CAC KZ).

(32)

Na podlagi trenutno razpoložljivih informacij, vključno z ocenami Agencije v okviru pridobitve dovoljenja operatorja iz tretje države in informacijami, ki jih je predložil AAK pred in med sestankom 16. oktobra 2020, se zdi, da je bilo vloženega veliko truda in dosežen napredek pri reševanju varnostnih razmer v Kazahstanu. Komisija bo ob upoštevanju doslej sprejetih ukrepov te še naprej spremljala in ocenjevala nadaljnji razvoj razmer. V zvezi s tem namerava Komisija s pomočjo Agencije in držav članic v Kazahstanu opraviti ocenjevalni obisk Unije na kraju samem.

(33)

Komisija zato glede na navedene dokaze o ukrepih, ki sta jih sprejela AAK in CAC KZ, ter v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Kazahstana ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(34)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi vseh letalskih prevoznikov, certificiranih v Kazahstanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

(35)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005 morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe.

Letalski prevozniki iz Moldavije

(36)

Letalski prevozniki iz Moldavije, razen treh letalskih prevoznikov Air Moldova, Fly One in Aerotranscargo, so bili leta 2019 vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006 (7).

(37)

Komisija in predstavniki moldavskega organa za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAAM) so imeli 23. julija 2020 na zahtevo Moldavije in kot del dejavnosti stalnega spremljanja sestanek, na katerem je CAAM predložil pregled svojih nalog, vključno s temeljnimi načeli svojega izvajanja nadzora varnosti. Med drugim je CAAM predložil tudi pregled napredka in trenutnega stanja svojega načrta popravnih ukrepov, v katerem so obravnavane ugotovitve in priporočila, ki izhajajo iz ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem februarja 2019.

(38)

Poleg tega je CAAM 31. julija 2020 po tehničnem sestanku predložil dodatne informacije o napredku v zvezi z načrtom popravnih ukrepov za odpravo varnostnih pomanjkljivosti, ugotovljenih med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem. Na podlagi predloženih informacij se zdi, da je CAAM dosegel določen napredek pri izvajanju mednarodnih varnostnih standardov. Vendar trenutno ni dovolj dokazov, ki bi upravičevali odpravo omejitev opravljanja dejavnosti za letalske prevoznike iz Moldavije. Predložene informacije o izboljšavah bi bilo treba dodatno preveriti, po možnosti med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem v Moldaviji.

(39)

Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Moldavije ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(40)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi vseh letalskih prevoznikov, certificiranih v Moldaviji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

(41)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005 morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe.

Letalski prevozniki iz Pakistana

(42)

Prevoznik Pakistan International Airlines je bil v Prilogo B k Uredbi (ES) št. 474/2006 vključen marca 2007 (8) ter iz nje črtan novembra 2007 (9).

(43)

Pakistanski zvezni minister za letalstvo je v izjavi s 24. junija 2020 razkril, da je bilo veliko število pilotskih licenc, ki jih je izdal pakistanski organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: PCAA), pridobljenih z goljufijo.

(44)

Zaradi tega dogodka in neučinkovitega izvajanja sistema upravljanja varnosti je Agencija z učinkom od 1. julija 2020 začasno odvzela dovoljenji operatorjema iz tretje države Pakistan International Airlines in Vision Air. K tej odločitvi je prispeval tudi očitno premalo učinkovit nadzor, ki ga izvaja PCAA v skladu z mednarodnimi varnostnimi standardi.

(45)

Komisija je 1. julija 2020 začela posvetovanja s PCAA v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006. Od PCAA je zahtevala informacije o njegovem odgovoru na izjavo zveznega ministra. Zlasti je zahtevala informacije o nadzoru registriranih letalskih prevoznikov v Pakistanu, vključno z njihovimi sistemi upravljanja varnosti, ter dokaze, da podobne razmere ne obstajajo v drugih sektorjih, kot sta certificiranje kabinskega osebja ali licenciranje inženirjev za vzdrževanje.

(46)

9. julija in 25. septembra 2020 sta bila organizirana tehnična sestanka s PCAA, na katerih se je razpravljalo o predloženih informacijah in sprejetih ukrepih.

(47)

PCAA je bil s Komisijo pripravljen sodelovati in je ravnal pregledno. Komisijo je obvestil, da je na podlagi preučitve razmer preklical ali začasno odvzel goljufive licence in se odločil, da od konca junija 2020 ne bo izdajal novih licenc. PCAA je tudi sporočil, da so bila uvedena nova pravila o letalstvu za odpravo ugotovljenih težav in izvedeni potrebni izvršilni ukrepi. Kar zadeva nadzor nad sistemom upravljanja varnosti, je PCAA priznal, da je njegovo izvajanje v zgodnjih fazah. Zdi se, da mora PCAA še vedno učinkovito opredeliti temeljne vzroke za svoje težave in jih trajnostno reševati.

(48)

Na podlagi trenutno razpoložljivih informacij, vključno z informacijami o ocenah Agencije v okviru pridobitve dovoljenja operatorja iz tretje države, je očitno, da si PCAA zelo prizadeva za sprejetje popravnih ukrepov, potrebnih za odpravo ugotovljenih varnostnih razmer v Pakistanu. Komisija bo ob upoštevanju doslej sprejetih ukrepov te še naprej spremljala in ocenjevala nadaljnji razvoj razmer. V zvezi s tem namerava Komisija s pomočjo Agencije in držav članic v Pakistanu opraviti ocenjevalni obisk Unije na kraju samem.

(49)

Komisija zato glede na navedene dokaze o ukrepih, ki jih je sprejel PCAA, ter v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Pakistana ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(50)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi vseh letalskih prevoznikov, certificiranih v Pakistanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo ustrezne mednarodne varnostne standarde.

(51)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005 morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe.

Letalski prevozniki iz Rusije

(52)

Komisija, Agencija in pristojni organi držav članic še naprej pozorno spremljajo varnostno uspešnost letalskih prevoznikov, ki so certificirani v Rusiji in delujejo v Uniji, tudi s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi, ki jih je treba v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 opraviti pri nekaterih ruskih letalskih prevoznikih.

(53)

Predstavniki Komisije in Agencije so se 22. oktobra 2020 srečali s predstavniki ruske zvezne agencije za zračni promet (v nadaljnjem besedilu: FATA), da bi pregledali varnostno uspešnost letalskih prevoznikov, certificiranih v Rusiji, na podlagi poročil o preverjanjih na ploščadi v obdobju od 15. aprila 2019 do 15. oktobra 2020 in opredelili primere, v katerih bi morala FATA okrepiti svoje nadzorne dejavnosti.

(54)

Pregled preverjanj na ploščadi v okviru programa SAFA pri letalskih prevoznikih, certificiranih v Rusiji, ni pokazal nobene pomembne ali ponavljajoče se varnostne pomanjkljivosti.

(55)

Na podlagi trenutno razpoložljivih informacij, vključno z informacijami, ki jih je FATA predložila na sestanku, Komisija meni, da je FATA na tej stopnji ustrezno usposobljena in pripravljena odpraviti varnostne pomanjkljivosti. Zato ni bilo potrebe po zaslišanju ruskih letalskih organov ali letalskih prevoznikov, certificiranih v Rusiji, pred Odborom EU za varnost v zračnem prometu.

(56)

Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, z vključitvijo letalskih prevoznikov iz Rusije.

(57)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi še naprej preverjati, ali nekateri letalski prevozniki iz Rusije dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

(58)

Če se pri navedenih preverjanjih izkaže, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, lahko Komisija za zadevne letalske prevoznike, certificirane v Rusiji, uvede prepoved opravljanja letov in jih vključi na seznam v Prilogi A ali Prilogi B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(59)

Uredbo (ES) št. 474/2006 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(60)

V členih 5 in 6 Uredbe (ES) št. 2111/2005 je zaradi posledic za varnost priznana potreba po hitrem sprejemanju sklepov, in kadar je to potrebno, po nujnem postopku. Zato je za zaščito občutljivih informacij ter potnikov bistveno, da se sklepi, sprejeti v okviru posodobitve seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved ali omejitev opravljanja letov znotraj Unije, objavijo in začnejo veljati nemudoma po njihovem sprejetju.

(61)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora EU za varnost v zračnem prometu, ustanovljenega z Uredbo (ES) št. 2111/2005 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (ES) št. 474/2006 se spremeni:

(1)

Priloga A se nadomesti z besedilom iz Priloge I k tej uredbi;

(2)

Priloga B se nadomesti z besedilom iz Priloge II k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 2. decembra 2020

Za Komisijo

V imenu predsednice

Adina VĂLEAN

Članica Komisije


(1)  UL L 344, 27.12.2005, str. 15.

(2)  Uredba Komisije (ES) št. 474/2006 z dne 22. marca 2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 14).

(3)  Uredba Komisije (ES) št. 473/2006 z dne 22. marca 2006 o določitvi izvedbenih pravil za seznam Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 8).

(4)  Uredba Komisije (EU) št. 452/2014 z dne 29. aprila 2014 o določitvi tehničnih zahtev in upravnih postopkov v zvezi z zračnimi operacijami operatorjev iz tretjih držav v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 133, 6.5.2014, str. 12).

(5)  Uredba Komisije (EU) št. 965/2012 z dne 5. oktobra 2012 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za letalske operacije v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 296, 25.10.2012, str. 1).

(6)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/2214 z dne 8. decembra 2016 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji (UL L 334, 9.12.2016, str. 6).

(7)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/618 z dne 15. aprila 2019 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (UL L 106, 17.4.2019, str. 1).

(8)  Uredba Komisije (ES) št. 235/2007 z dne 5. marca 2007 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 66, 6.3.2007, str. 3).

(9)  Uredba Komisije (ES) št. 1400/2007 z dne 28. novembra 2007 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 311, 29.11.2007, str. 12).


PRILOGA I

„PRILOGA A

SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJA PREPOVED OPRAVLJANJA LETOV V UNIJI, Z IZJEMAMI (1)

Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC) ali številka operativne licence

Tričrkovni označevalnik ICAO

Država letalskega prevoznika

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iran

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigerija

AIR ZIMBABWE (PVT)

177/04

AZW

Zimbabve

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali afganistanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganistan

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali angolski organi za regulativni nadzor, razen prevoznikov TAAG Angola Airlines in Heli Malongo, vključno z naslednjimi

 

 

Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

neznan

Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

neznan

Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

neznan

Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

neznan

Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angola

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali armenski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Armenija

AIRCOMPANY ARMENIA

AM AOC 065

NGT

Armenija

ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 063

AMW

Armenija

ARMENIAN HELICOPTERS

AM AOC 067

KAV

Armenija

ATLANTIS ARMENIAN AIRLINES

AM AOC 068

AEU

Armenija

ATLANTIS EUROPEAN AIRWAYS

AM AOC 017

LUR

Armenija

MARS AVIA

AM AOC 066

MRS

Armenija

SKYBALL

AM AOC 069

ni relevantno

Armenija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali zahodnokongovski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Zahodni Kongo

CANADIAN AIRWAYS CONGO

CG-CTA 006

neznan

Zahodni Kongo

EQUAFLIGHT SERVICES

CG-CTA 002

EKA

Zahodni Kongo

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Zahodni Kongo

TRANS AIR CONGO

CG-CTA 001

TSG

Zahodni Kongo

SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

CG-CTA 004

neznan

Zahodni Kongo

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali vzhodnokongovski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Vzhodni Kongo

AIR FAST CONGO

AAC/DG/OPS-09/03

neznan

Vzhodni Kongo

AIR KATANGA

AAC/DG/OPS-09/08

neznan

Vzhodni Kongo

BUSY BEE CONGO

AAC/DG/OPS-09/04

neznan

Vzhodni Kongo

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

AAC/DG/OPS-09/02

neznan

Vzhodni Kongo

CONGO AIRWAYS

AAC/DG/OPS-09/01

neznan

Vzhodni Kongo

KIN AVIA

AAC/DG/OPS-09/10

neznan

Vzhodni Kongo

MALU AVIATION

AAC/DG/OPS-09/05

neznan

Vzhodni Kongo

SERVE AIR CARGO

AAC/DG/OPS-09/07

neznan

Vzhodni Kongo

SWALA AVIATION

AAC/DG/OPS-09/06

neznan

Vzhodni Kongo

MWANT JET

AAC/DG/OPS-09/09

neznan

Vzhodni

Kongo

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali džibutijski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjim

 

 

Džibuti

DAALLO AIRLINES

neznan

DAO

Džibuti

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali ekvatorialnogvinejski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Ekvatorialna Gvineja

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatorialna Gvineja

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

neznan

Ekvatorialna Gvineja

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali eritrejski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Eritreja

ERITREAN AIRLINES

AOC No 004

ERT

Eritreja

NASAIR ERITREA

AOC No 005

NAS

Eritreja

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali kirgizistanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Kirgizistan

AIR COMPANY AIR KG

50

neznan

Kirgizistan

AIR MANAS

17

MBB

Kirgizistan

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgizistan

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgizistan

TEZ JET

46

TEZ

Kirgizistan

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali liberijski organi za regulativni nadzor

 

 

Liberija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali libijski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Libija

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Libija

AIR LIBYA

004/01

TLR

Libija

AL MAHA AVIATION

030/18

neznan

Libija

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Libija

GLOBAL AVIATION AND SERVICES

008/05

GAK

Libija

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Libija

LIBYAN WINGS AIRLINES

029/15

LWA

Libija

PETRO AIR

025/08

PEO

Libija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali moldavski organi za regulativni nadzor, razen prevoznikov Air Moldova, Fly One in Aerotranscargo, vključno z naslednjimi

 

 

Moldavija

Î.M ‚VALAN ICC‘ SRL

MD009

VLN

Moldavija

CA ‚AIM AIR‘ SRL

MD015

AAM

Moldavija

CA ‚AIR STORK‘ SRL

MD018

MSB

Moldavija

Î M ‚MEGAVIATION‘ SRL

MD019

ARM

Moldavija

CA ‚PECOTOX-AIR‘ SRL

MD020

PXA

Moldavija

CA ‚TERRA AVIA‘ SRL

MD022

TVR

Moldavija

CA ‚FLY PRO‘ SRL

MD023

PVV

Moldavija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali nepalski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

neznan

Nepal

ALTITUDE AIR

085/2016

neznan

Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

neznan

Nepal

SUMMIT AIR

064/2010

neznan

Nepal

HELI EVEREST

086/2016

neznan

Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepal

KAILASH HELICOPTER SERVICES

087/2018

neznan

Nepal

MAKALU AIR

057A/2009

neznan

Nepal

MANANG AIR PVT

082/2014

neznan

Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

neznan

Nepal

PRABHU HELICOPTERS

081/2013

neznan

Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

neznan

Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

neznan

Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepal

SITA AIR

033/2000

neznan

Nepal

TARA AIR

053/2009

neznan

Nepal

YETI AIRLINES

037/2004

NYT

Nepal

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali svetotomaški in prinški organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Sveti Tomaž in Princ

AFRICA’S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Sveti Tomaž in Princ

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Sveti Tomaž in Princ

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali sierraleonski organi za regulativni nadzor

 

 

Sierra Leone

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali sudanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Sudan

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Sudan

BADR AIRLINES

35

BDR

Sudan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Sudan

ELIDINER AVIATION

8

DND

Sudan

GREEN FLAG AVIATION

17

GNF

Sudan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Sudan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Sudan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Sudan

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Sudan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Sudan

SUN AIR

51

SNR

Sudan

TARCO AIR

56

TRQ

Sudan


(1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge A se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo skupaj s posadko zakupljene zrakoplove letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.


PRILOGA II

„PRILOGA B

SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJAJO OMEJITVE OPRAVLJANJA DEJAVNOSTI V UNIJI (1)

Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC)

Tričrkovni označevalnik ICAO

Država letalskega prevoznika

Tip zrakoplova z omejeno dejavnostjo

Registrske oznake in serijske številke, če so na voljo, zrakoplovov, za katere veljajo omejitve

Država registracije

AIR SERVICE COMORES

06-819/TA-15/DGACM

KMD

Komori

Vsa flota razen: LET 410 UVP.

Vsa flota razen: D6-CAM (851336).

Komori

IRAN AIR

FS100

IRA

Iran

Vsi zrakoplovi tipa Fokker F100 in tipa Boeing B747.

Zrakoplovi tipa Fokker F100, kot je navedeno v AOC; zrakoplovi tipa Boeing B747, kot je navedeno v AOC.

Iran

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Severna Koreja

Vsa flota razen: 2 zrakoplovov tipa TU-204.

Vsa flota razen: P-632 in P-633.

Severna Koreja


(1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge B se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo skupaj s posadko zakupljene zrakoplove letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.