20.4.2018   

SL

Uradni list Evropske unije

L 101/64


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/608

z dne 19. aprila 2018

o določitvi tehničnih meril za elektronske oznake za pomorsko opremo

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive 2014/90/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. julija 2014 o pomorski opremi in razveljavitvi Direktive Sveta 96/98/ES (1), in zlasti člena 11(4) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Direktiva 2014/90/EU podeljuje Komisiji izvedbena pooblastila za določitev ustreznih tehničnih meril v zvezi z zasnovo, delovanjem, namestitvijo in uporabo navedenih elektronskih oznak.

(2)

Opravljena je bila analiza stroškov in koristi (2), v kateri je bila pozitivno ocenjena uporaba elektronskih oznak kot dodatka k znaku krmila.

(3)

Elektronsko označevanje pomorske opreme ne zahteva velikih naložb, prinaša pa koristi proizvajalcem, lastnikom in upravljavcem ladij ter organom za nadzor trga.

(4)

Specifikacije, določene s to uredbo, temeljijo na primerjavi razpoložljivih tehnologij, opravljeni v okviru analize stroškov in koristi, ter na predlogih iz te analize za ustrezno strukturo kod, ki se uporabljajo za identifikacijo pomorske opreme.

(5)

Iz primerjave obstoječih nosilcev podatkov in arhitektur za izmenjavo podatkov v okviru analize stroškov in koristi je sledilo priporočilo glede uporabe podatkovno-matričnih kod in radiofrekvenčne identifikacije (RFID) kot najustreznejših tehnologij.

(6)

Analiza stroškov in koristi je tudi pokazala, da omejena zmogljivost shranjevanja podatkov na elektronsko oznako pomeni, da morajo informacije na elektronski oznaki zagotoviti povezavo do podatkovnih zbirk, v katerih so navedene podrobnejše informacije. Podatkovno-matrične kode in radiofrekvenčna identifikacija iz te uredbe vsebujejo ključne informacije za zagotovitev takšne povezave.

(7)

Zato bi bilo treba uporabiti edinstveno identifikacijo pomorske opreme, ki bi temeljila na standardizirani strukturi kode, neodvisni od vrste elektronske oznake. Takšna identifikacija bi morala biti dovolj prožna, da bi uporabnikom omogočala neposreden dostop do najustreznejših podatkovnih baz za pomorsko opremo.

(8)

Oblika kodiranja zahtevanih podatkov na nosilcu podatkov bi morala temeljiti na standardih ISO. Oblika bi morala proizvajalcem omogočati tudi vnos dodatnih informacij, zlasti zato, ker bi morali imeti možnost, da v nosilec podatkov vključijo dodatne varnostne elemente za boljše prepoznavanje ponarejenih proizvodov.

(9)

Da bi omogočili enostaven dostop z vizualnim pregledom, bi morala biti pomorska oprema z elektronskimi oznakami, ki nadomeščajo znak krmila, označena s primernim simbolom.

(10)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za varnost na morju in preprečevanje onesnaževanja z ladij (COSS) –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(1)

„elektronska oznaka“ pomeni označevalec z radiofrekvenčno identifikacijo (RFID) ali podatkovno-matrično oznako;

(2)

„identifikator aplikacije“ pomeni številčno predpono, ki se uporablja za opredelitev pomena in oblike vnesenih podatkovnih elementov.

Člen 2

Proizvajalci pomorske opreme lahko uporabljajo naslednje elektronske oznake, kakor je določeno v Prilogi:

(a)

oznake za radiofrekvenčno identifikacijo, trajno pritrjene na kos pomorske opreme;

(b)

optično berljive oznake, ki vsebujejo podatkovno-matrične kode, trajno pritrjene na kos pomorske opreme; ali

(c)

optično berljive oznake, ki vsebujejo podatkovno-matrične kode, trajno označene na kosu pomorske opreme.

Člen 3

Na elektronskih oznakah za radiofrekvenčno identifikacijo, ki nadomeščajo znak krmila, je vidno, berljivo in neizbrisno prikazan simbol iz točke 3.1 ali 3.2 Priloge, bodisi na oznakah samih ali v njihovi bližini.

Na pomorski opremi z optično berljivimi oznakami, ki vsebujejo podatkovno-matrične kode, ki nadomeščajo znak krmila, je vidno, berljivo in neizbrisno prikazan simbol iz točke 3.3 Priloge, bodisi na oznakah samih ali v njihovi bližini.

Člen 4

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 19. aprila 2018

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 257, 28.8.2014, str. 146.

(2)  „Možnost uvedbe elektronske oznake, ki dopolnjuje ali nadomešča znak krmila na pomorski opremi“, javni razpis št. MOVE/D2/2015–372 V1.0 Evropske komisije, GD za mobilnost in promet.


PRILOGA

1.   Identifikacija pomorske opreme

1.1

Elektronske oznake za pomorsko opremo vsebujejo elektronsko berljivo identifikacijo v radiofrekvenčni identifikaciji ali optično berljivo podatkovno-matrično kodo, ki vsebuje naslednje informacije:

(a)

ustrezen identifikator aplikacije v skladu z ISO/IEC 15434: 2006 in ISO/IEC 15418:2016, bodisi z uporabo podatkovnega identifikatorja ASC MH10 ali identifikatorja aplikacije GS1;

(b)

tip modulov za ugotavljanje skladnosti iz Priloge II k Direktivi 2014/90/EU, ki se uporabljajo za ugotavljanje skladnosti [ena črka];

(c)

identifikacijsko številko priglašenega organa, ki jo dodeli Komisija v skladu s točko 3.1 Priloge IV k Direktivi 2014/90/EU [4 števke];

(d)

številke preverjanja enote (modul G) ali ES-pregleda tipa in potrdil o skladnosti s tipom (modul B in D, E ali F)] [največ 20 alfanumeričnih znakov].

1.2

Poleg informacij, zagotovljenih v skladu s točko 1.1, lahko elektronske oznake vsebujejo tudi informacije o številki proizvodnega obrata, kodo izdelka, serijsko številko ali številko lota in/ali dodatne informacije, ki jih določi proizvajalec v skladu s standardom ISO/IEC 15434:2006 [bodisi z uporabo podatkovnih identifikatorjev ASC MH10 ali identifikatorjev aplikacije GS1].

1.3

Primeri:

 

Modula B + D: [glej točko 1.2] + ([ustrezen identifikator]) B 0575 40123 + D 0038 040124

 

Modula B + E: [glej točko 1.2] + ([ustrezen identifikator]) B 0575 40123 + E 0038 040125

 

Modula B + F: [glej točko 1.2] + ([ustrezen identifikator]) B 0575 40123 + F 0038 040126

 

Modul G: [glej točko 1.2] + ([ustrezen identifikator]) G 0575 040126.

2.   Elektronske oznake

2.1   Oznake za radiofrekvenčno identifikacijo

Transponderji za radiofrekvenčno identifikacijo delujejo v frekvenčnem območju od 860 MHz do 960 MHz v skladu s standardom ISO/IEC 18000-6:2004 tip C.

Elektronska oznaka se trdno pritrdi na zadevno pomorsko opremo na trajen način in tako, da se zagotovi, da jo bo mogoče pravilno prebrati v celotni pričakovani življenjski dobi pomorske opreme.

2.2   Podatkovno-matrične kode

Podatkovno-matrične kode so v skladu z ISO/IEC 16022:2006.

Elektronska oznaka mora biti označena na zadevni pomorski opremi ali trdno pritrjena nanjo na trajen način in tako, da se zagotovi, da jo bo mogoče pravilno prebrati v celotni pričakovani življenjski dobi pomorske opreme.

3.   Simboli

3.1

Image

3.2

Image

3.3

Image