26.6.2018   

SL

Uradni list Evropske unije

L 161/37


SKLEP SVETA (SZVP) 2018/909

z dne 25. junija 2018

o določitvi skupnih pravil za upravljanje projektov PESCO

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 46(6) Pogodbe,

ob upoštevanju Sklepa Sveta (SZVP) 2017/2315 z dne 11. decembra 2017 o vzpostavitvi stalnega strukturnega sodelovanja (PESCO) in določitvi seznama vključenih držav članic (1),

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 11. decembra 2017 sprejel Sklep (SZVP) 2017/2315.

(2)

Člen 4(2)(f) navedenega sklepa določa, da Svet določi skupna pravila za upravljanje projektov, ki jih lahko vključene države članice za posamezni projekt, v katerem sodelujejo, po potrebi prilagodijo.

(3)

Kot je določeno v uvodni izjavi 5 Sklepa Sveta (SZVP) 2018/340 (2), bo zaradi zagotavljanja skladnosti izvajanje vseh projektov PESCO temeljilo na skupnih pravilih za upravljanje projektov, vključno, med drugim in če je ustrezno, s pravili o vlogi opazovalcev.

(4)

V skladu z odstavkom 12 Priporočila Sveta z dne 6. marca 2018 o časovnem načrtu za izvajanje PESCO (3) bi moral Svet skupna pravila za upravljanje projektov sprejeti do junija 2018. S skupnimi pravili naj bi začrtali okvir, ki bo zagotavljal skladno in dosledno izvajanje projektov PESCO ter vključeval načine za redno obveščanje Sveta o napredku pri izvajanju posameznih projektov v skladu s členom 5(3) Sklepa (SZVP) 2017/2315, in omogočili Svetu potreben nadzor. V zvezi s tem bi bilo treba podrobneje opredeliti vloge in odgovornosti vključenih držav članic, vključno, med drugim in če je to ustrezno, z vlogami držav opazovalk, ter s sekretariatom PESCO, ki ga skupaj zagotavljata Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD), vključno z Vojaškim štabom EU (EUMS), in Evropska obrambna agencija (EDA). S tem okvirom naj bi vključenim državam zagotovili tudi splošne smernice za pripravo ustreznih dogovorov o upravljanju posameznega projekta v skladu s členom 5(3) Sklepa (SZVP) 2017/2315. V zvezi s tem bo Svet do junija 2018 ponovno obravnaval vprašanje nalog usklajevanja vključenih držav članic v okviru projektov.

(5)

Člen 7 Sklepa (SZVP) 2017/2315 določa, da ESZD, vključno z EUMS, in EDA skupaj opravljata potrebne naloge sekretariata za PESCO, in podrobneje opredeljuje vloge in odgovornosti teh subjektov pri podpori delovanju PESCO, vključno s projekti PESCO.

(6)

V skladu s členom 4(2)(g) Sveta (SZVP) 2017/2315 Svet sprejme sklep, v katerem pravočasno določi splošne pogoje, pod katerimi bi bile lahko tretje države izjemoma povabljene k sodelovanju pri posameznih projektih, v skladu s členom 9, zlasti členom 9(1) navedenega sklepa, in s točko 13 Priporočila Sveta z dne 6. marca 2018.

(7)

Svet bi zato moral sprejeti sklep o določitvi skupnih pravil za upravljanje projektov PESCO –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Opredelitev pojma

V tem sklepu pojem „članice projekta“ pomeni vključene države članice, ki sodelujejo v projektu PESCO.

Člen 2

Informacije in nadzor s strani Sveta

1.   Svet vsako leto do novembra pregleda in po potrebi posodobi Sklep (SZVP) 2018/340. Posodobljeni seznam članic projekta za vsak projekt, in sicer članic, ki so predložile predlog za projekt, in članic, ki so bile sprejete k projektu v skladu s členom 5(2) Sklepa (SZVP) 2017/2315, se objavi skupaj s tako posodobljenim sklepom Sveta.

2.   Članice projekta Svet enkrat na leto ustrezno obvestijo o razvoju zadevnih projektov PESCO. V ta namen vključene članice projekta prek koordinatork projektov sekretariatu PESCO poročajo o napredku, doseženem v okviru zadevnih projektov PESCO, in pri tem uporabijo predlogo za opis projekta PESCO iz odstavka 11 Priporočila Sveta z dne 6. marca 2018 prek skupne elektronske delovne platforme. Ta poročila vključujejo konsolidirane informacije o napredku pri izvajanju projekta, njegov načrt, cilje in mejnike ter njegov prispevek k izpolnjevanju zadevnih večjih obveznosti. V skladu s Sklepom Sveta 2013/488/EU (4) se članice projekta lahko dogovorijo o določitvi stopnje zaupnosti relevantnih delov informacij, ki jih je treba predložiti.

Sekretariat PESCO izda poziv, s katerim da koordinatorkam projektov na voljo šest tednov za poročanje, ter zbere konsolidirane informacije o projektih PESCO, da bi jih posredoval Svetu. Posredovanje Svetu se načeloma opravi pred letnim poročilom o PESCO, ki ga predloži visoki predstavnik, ob upoštevanju točk 14, 15 in 16 Priporočila Sveta z dne 6. marca 2018.

3.   Na zahtevo Sveta članice projekta prek koordinatork projektov poleg rednih informacij iz odstavka 2 predložijo dodatne informacije o nekaterih specifičnih projektih.

4.   Vključene države članice predložijo tudi informacije o svojem individualnem prispevku k projektom PESCO, v katerih sodelujejo, prek nacionalnih izvedbenih načrtov, ki se letno pregledajo in po potrebi posodabljajo v skladu s členom 3(2) Sklepa (SZVP) 2017/2315.

5.   Skupno elektronsko delovno platformo koordinatorke projektov uporabljajo tudi za poročanje o drugem zadevnem napredku in spremembah v zvezi s projektom, vključno s sprejemom novih članic projekta in opazovalcev ter datumom njihovega sprejema. Skupna elektronska delovna platforma se uporablja tako, da zagotavlja preglednost predloženih informacij za vse vključene države članice.

Člen 3

Sekretariat PESCO

Da bi izpolnil svoje obveznosti, sekretariat PESCO v skladu s členom 7 Sklepa (SZVP) 2017/2315:

(a)

deluje kot enotna kontaktna točka v okviru Unije za vse zadeve PESCO;

(b)

deluje kot enotna kontaktna točka tudi za vse vključene države članice za izmenjavo informacij z uporabo namenskega elektronskega naslova in skupne elektronske delovne platforme. Tudi sekretariat PESCO svoje dokumente razpošilja prek skupne elektronske delovne platforme;

(c)

zagotavlja podporo in usklajuje ocenjevanje predlogov projektov PESCO, in prispeva k temu, da vključene države članice predložijo informacije, potrebne za oceno projektov, in da se Svetu poroča na strukturiran način;

(d)

vključenim državam članicam, ki nameravajo predlagati projekt, na njihovo zahtevo pomaga pri obveščanju drugih vključenih držav članic. V skladu s členom 5(2) Sklepa (SZVP) 2017/2315 se take informacije razpošljejo v primernem času, da se pridobi podpora zainteresiranih vključenih držav članic in se jim omogoči, da se pridružijo in predlog predložijo skupaj;

(e)

podpira članice projekta pri zagotavljanju najnovejših informacij o svojih projektih v zadevnih pripravljalnih telesih Sveta oziroma v okviru EDA;

(f)

posreduje prošnje, prejete od članic projekta ustreznim službam ESZD, vključno z EUMS, in agenciji EDA, za podporo zadevnim projektom in njihovemu izvajanju.

Člen 4

Članice projekta

1.   V skladu s členom 5(3) Sklepa (SZVP) 2017/2315 se članice projekta, ki sodelujejo pri projektu, med seboj soglasno dogovorijo o načinu in obsegu sodelovanja ter o upravljanju projekta.

2.   Ti dogovori lahko zajemajo prispevke, ki so potrebni za sodelovanje pri projektu, in zahteve v zvezi z njim, postopek odločanja v okviru projekta, pogoje za izstop iz projekta ali pridružitev drugih vključenih držav članic ter določbe o statusu opazovalk. Ti dogovori lahko zajemajo tudi zadeve iz člena 7.

3.   V skladu s členom 5(2) Sklepa (SZVP) 2017/2315 se lahko članice projekta med seboj soglasno dogovorijo, da sprejmejo k projektu druge vključene države članice, če te za to zaprosijo. O sprejemu novih članic obvestijo Svet.

4.   Članice projekta se lahko med seboj soglasno dogovorijo, da bodo za sprejemanje nekaterih odločitev, na primer tistih o upravnih zadevah, uporabljale drugačna pravila glasovanja.

5.   Članice projekta k projektu prispevajo lastna sredstva in strokovno znanje. Vsaka od njih glede na obseg zadevnega projekta določi naravo svojega prispevka, kar lahko vključuje človeške vire, finančne vire, strokovno znanje, opremo ali prispevke v naravi. Taki prispevki morajo biti v pomoč pri izpolnjevanju cilja projekta in imeti učinek na projekt.

6.   Članice projekta si prizadevajo vsak projekt zasnovati tako, da bodo njegovi rezultati in časovni okvir usklajeni z drugimi projekti PESCO, sam projekt pa usklajen s pobudami, oblikovanimi v drugih relevantnih institucionalnih okvirih, pri čemer hkrati zagotovijo preglednost in vključenost ter preprečijo nepotrebno podvajanje.

7.   Članice projekta si v skladu z večjimi obveznostmi, ki so jih prevzele kot vključene države članice, prizadevajo zagotoviti uporabne sile in zmogljivosti, predvsem dobro opremljene, usposobljene in interoperabilne, z ustrezno strukturo, zalogami in rezervami, ki jih je mogoče razporediti v okviru operacij in ki lahko izvajajo ali podpirajo operacije.

8.   Vsaka članica projekta določi nacionalno kontaktno točko za vsak projekt PESCO, v katerem sodeluje.

Člen 5

Koordinatorke projektov

1.   Članice projekta za vsak projekt PESCO med seboj izberejo in imenujejo eno ali več koordinatork projekta, ki so odgovorne za usklajevanje. Načeloma lahko pobudnice projekta prevzamejo vlogo koordinatorke.

2.   Koordinatorke projekta predvsem:

(a)

vsaj enkrat na leto na podlagi predloge za opis projekta PESCO posodobijo informacije na skupni elektronski platformi, ki jo je vzpostavil sekretariat PESCO;

(b)

skrbijo za sodelovanje med članicami projekta in po potrebi s koordinatorkami drugih relevantnih projektov PESCO ter so osrednja točka za vprašanja v zvezi s projektom;

(c)

lahko pomagajo pri oblikovanju dogovorov zvezi s projektom, navedenih v členu 4, in pripravi potrebne projektne dokumentacije, vključno s poročanjem. V ta namen lahko uporabijo orodja za pomoč pri upravljanju projektov, ki se vključenim državam članicam ponujene v okviru EDA;

(d)

se po potrebi zavzemajo za to, da bi z zmogljivostmi, razvitimi v okviru določenega projekta, odpravili pomanjkljivosti, opredeljene v načrtu EU za razvoj zmogljivosti in usklajenem letnem pregledu na področju obrambe, ter prispevali k izpolnjevanju večjih obveznosti, tudi v zvezi z najzahtevnejšimi misijami, in k doseganju ravni ambicioznosti Unije.

3.   Članice projekta lahko med seboj sklenejo dodatne dogovore o nalogah in odgovornosti koordinatorke projekta, pri čemer upoštevajo posebne značilnosti projekta. Zlasti kadar se članice projekta dogovorijo, da bodo za koordinatorko projekta imenovale več članic projekta, se ohrani ena sama kontaktna točka za stike s sekretariatom PESCO.

Člen 6

Opazovalke

1.   Članice projekta se lahko med seboj dogovorijo, da bodo drugim vključenim državam članicam dovolile, da postanejo opazovalke projekta.

2.   Vključene države članice lahko načeloma postanejo opazovalke pod določenimi pogoji, ki med drugim zadevajo trajanje, ki jih določijo članice projekta v skladu s posebnimi značilnostmi projekta. Koordinatorke projekta na zahtevo predložijo te pogoje.

3.   Članice projekta lahko med seboj sklenejo posebne dogovore o statusu opazovalk, pri čemer upoštevajo posebne značilnosti projekta in različnih faz njegovega razvoja.

4.   Opazovalkam k projektu ni treba prispevati lastnih sredstev in strokovnega znanja. Prizadevajo si lahko za to, da v poznejši fazi postanejo članice projekta, ne da bi s tem upočasnile napredek pri izvajanju projekta.

Člen 7

Druge zadeve, ki jih zajemajo dogovori o projektih

1.   Dogovori, ki jih lahko med seboj v okviru posameznega projekta PESCO sklenejo članice projekta, kadar je ustrezno v pisni obliki, zaradi izvajanja člena 5(3) Sklepa (SZVP) 2017/2315 med drugim vključujejo nekatera ali vsa naslednja področja:

pripravo in koordinacijo sestankov članic projekta in predsedovanje tem sestankom,

razdelitev vlog in odgovornosti med članicami projekta,

po potrebi povabilo Komisiji k sodelovanju pri izvajanju projekta,

proračunska in finančna pravila,

navzočnost opazovalk pri izvajanju projekta,

pravila, ki se uporabijo, kadar se katera od članic projekta odločiti izstopiti iz projekta, vključno s pravnimi in finančnimi vidiki, ali kadar se vključena država članica želi pridružiti projektu,

določitev primerov, v katerih lahko članice projekta zaprosijo za pomoč ESZD, vključno z EUMS, in EDA,

specifikacije, nabavno strategijo, izbrano strukturo za pomoč pri izvajanju projekta in nabor industrijskih podjetij. V zvezi s tem se lahko članice projekta med seboj dogovorijo, da bodo uporabljale orodja za upravljanje projekta, ki jih uporablja EDA, kot so dogovori o projektih, skupni cilji in zahteve glede osebja, ali analize ekonomske upravičenosti.

2.   Članice projekta se lahko med seboj soglasno dogovorijo, da odločitve o zgoraj navedenih zadevah sprejmejo v skladu s členom 4(4).

Člen 8

Uporaba razvitih sil in zmogljivosti

Sile in zmogljivosti, razvite v okviru projekta PESCO, lahko članice projekta uporabljajo po potrebi posamično ali skupaj, v okviru dejavnosti, ki jih izvajajo Evropska unija, ZN in NATO, ali v drugih okvirih.

Člen 9

Pregled

Ta sklep se pregleda do 31. decembra 2020.

Ta sklep se po potrebi prilagodi, da se upoštevajo splošni pogoji, ki zadevajo sodelovanje tretjih držav pri posameznih projektih in ki jih Svet določi v skladu s členom 4(2)(g) in členom 9(1) Sklepa (SZVP) 2017/2315.

Člen 10

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Luxembourgu, 25. junija 2018

Za Svet

Predsednica

F. MOGHERINI


(1)  UL L 331, 14.12.2017, str. 57.

(2)  Sklep Sveta (SZVP) 2018/340 z dne 6. marca 2018 o pripravi seznama projektov, ki se bodo oblikovali v okviru PESCO (UL L 65, 8.3.2018, str. 24).

(3)  UL C 88, 8.3.2018, str. 1.

(4)  Sklep Sveta 2013/488/EU z dne 23. septembra 2013 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 274, 15.10.2013, str. 1).