31.3.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

L 87/411


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2017/588

z dne 14. julija 2016

o dopolnitvi Direktive 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi glede režima za korake kotacije za delnice, potrdila o lastništvu in investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o trgih finančnih instrumentov ter spremembi Direktive 2002/92/ES in Direktive 2011/61/EU (1) in zlasti člena 49(3) in (4) Direktive;

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Za določene finančne instrumente bi bilo treba določiti režim za korak kotacije ali minimalne korake kotacije, da se zagotovi pravilno delovanje trgov. Z režimom za korak kotacije bi bilo treba nadzorovati zlasti tveganje vse manjših korakov kotacije za delnice, potrdila o lastništvu in nekatere vrste investicijskih skladov, s katerimi se trguje na borzi ter njegov vpliv na pravilno delovanje trga.

(2)

Pri drugih finančnih instrumentih glede na njihovo naravo in mikrostrukturo trgov, na katerih se trguje z njimi, ni mogoče domnevati, da bi režim za korak kotacije učinkovito prispeval k pravilnemu delovanju trgov, zato režim za korak kotacije zanje ne bi smel veljati.

(3)

S certifikati se trguje samo v nekaterih državah članicah. Glede na lastnosti navedenih finančnih instrumentov ter likvidnost, obseg in naravo trgov, na katerih se trguje z njimi, obvezni režim za korak kotacije ni potreben za preprečevanje pojavljanja neurejenih pogojev trgovanja.

(4)

Z nelastniškimi finančnimi instrumenti in produkti s fiksnim donosom se večinoma trguje izven organiziranega trga, na mestih trgovanja pa se izvrši le omejeno število poslov z njimi. Zaradi posebnih lastnosti likvidnosti navedenih instrumentov na elektronskih platformah in njihovo razdrobljenost, se ocenjuje, da tudi zanje ni potreben obvezen režim za korak kotacije.

(5)

Zaradi korelacije med investicijskimi skladi, s katerimi se trguje na borzi, in osnovnimi lastniškimi instrumenti je treba določiti minimalni kora kotacije za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi, pri katerih so osnovni instrument delnice in potrdila o lastništvu. Vendar za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi, pri katerih osnovni instrument niso delnice ali potrdila o lastništvu, ne bi smel veljati obvezen režim za korak kotacije.

(6)

Pomembno je, da imajo vsi investicijski skladi, ki jih zajema ta uredba, enak režim za korak kotacije, ki temelji na enem obsegu likvidnosti, ne glede na njihovo povprečno dnevno število poslov, tako da se zmanjša tveganje izogibanja režimu za korak kotacije v zvezi z navedenimi instrumenti.

(7)

Pomen izraza „najpomembnejši trg, kar zadeva likvidnost“ bi bilo treba pojasniti za namene te uredbe, saj se ta izraz v Uredbi (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (2) uporablja za namen opustitve pri referenčni ceni in za namen poročanja poslov.

(8)

Režim za korak kotacije določa samo minimalno razliko med dvema ravnema cene naročil, ki se v zvezi s finančnim instrumentom pošljejo v knjigo naročil. Zato bi se moral uporabljati enako ne glede na valuto finančnega instrumenta.

(9)

Pristojni organi bi morali imeti možnost, da se odzovejo na vnaprej znane dogodke, ki pripeljejo do spremembe števila poslov s finančnim instrumentom, pri čemer veljavni korak kotacije morda ni več ustrezen. Zato bi bilo treba določiti poseben postopek za izogibanje neurejenim pogojem trgovanja, ki so posledica korporacijskih dejanj, ki lahko povzročijo, da korak kotacije za določen instrument ni primeren. Ta postopek bi moral veljati za korporacijska dejanja, ki lahko močno vplivajo na likvidnost tega instrumenta. Pristojni organi bi pri ocenjevanju vpliva korporacijskega dejanja na določen finančni instrument morali upoštevati vsa predhodna korporacijska dejanja s podobnimi značilnostmi.

(10)

Za zagotavljanje, da lahko režim za korak kotacije učinkovito deluje in da imajo udeleženci na trgu dovolj časa za izvajanje novih zahtev, je primerno zagotoviti zbiranje določenih podatkov in zgodnjo objavo povprečnega dnevnega števila poslov za vsak finančni instrument, ki ga zajema ta uredba.

(11)

Zaradi doslednosti in za zagotavljanje nemotenega delovanja finančnih trgov je nujno, da določbe iz te uredbe in povezane nacionalne določbe, s katerimi se Direktiva 2014/65/EU prenaša v nacionalno zakonodajo, veljajo od istega datuma. Vendar bi se morale za zagotovitev učinkovitega delovanja režima za korak kotacije nekatere določbe te uredbe uporabljati od datuma začetka njene veljavnosti.

(12)

Ta uredba temelji na osnutkih regulativnih tehničnih standardov, ki jih je Komisiji predložil Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA).

(13)

ESMA je o osnutku regulativnih tehničnih standardov, na katerem temelji ta uredba, opravila javna posvetovanja, analizirala morebitne povezane stroške in koristi ter zaprosila za mnenje interesno skupino za vrednostne papirje in trge, ustanovljeno v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (3) –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Najpomembnejši trg, kar zadeva likvidnost

Za namene te uredbe se kot najpomembnejši trg, kar zadeva likvidnost, za delnico ali potrdilo o lastništvu šteje najpomembnejši trg, kar zadeva likvidnost, iz člena 4(1)(a) Uredbe (EU) št. 600/2014 in pojasnjen v členu 4 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/587 (4).

Člen 2

Korak kotacije za delnice, potrdila o lastništvu in investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi

(člen 49(1) in (2) Direktive 2014/65/EU)

1.   Mesta trgovanja za naročila v zvezi z delnicami ali potrdili o lastništvu uporabijo korak kotacije, ki je enak ali večji kot korak, ki ustreza:

(a)

obsegu likvidnosti iz preglednice v Prilogi, ki ustreza obsegu povprečnega dnevnega števila poslov na najpomembnejšem trgu, kar zahteva likvidnost, za navedeni instrument; in

(b)

razponu cen v navedenem obsegu likvidnosti, ki ustrezajo ceni naročila.

2.   Z odstopanjem od odstavka 1(a), kadar najpomembnejši trg, kar zahteva likvidnost, za delnico ali potrdilo o lastništvu, upravlja samo sistem trgovanja, ki združuje naročila na podlagi rednih dražb, ali algoritem trgovanja, ki deluje brez človeškega posredovanja, mesta trgovanja uporabijo obseg likvidnosti, ki ustreza najnižjemu povprečnemu dnevnemu številu poslov iz preglednice v Prilogi.

3.   Mesta trgovanja za naročila v zvezi z investicijskimi skladi, s katerimi se trguje na borzi, uporabijo korak kotacije, ki je enak ali večji kot korak, ki ustreza:

(a)

obsegu likvidnosti iz preglednice v Prilogi, ki ustreza najvišjemu povprečnemu dnevnemu številu poslov; in

(b)

razponu cen v navedenem obsegu likvidnosti, ki ustrezajo ceni naročila.

4.   Zahteve iz odstavka 3 se uporabljajo samo za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi, pri katerih so osnovni finančni instrumenti samo lastniški vrednostni papirji, za katere se uporablja režim za korak kotacije iz odstavka 1, ali košarica takšnih lastniških vrednostnih papirjev.

Člen 3

Povprečno dnevno število poslov z delnicami in potrdili o lastništvu

(člen 49(1) in (2) Direktive 2014/65/EU)

1.   Pristojni organi do 1. marca v letu po začetku uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014 in do 1. marca vsa leta po tem za določeno delnico ali potrdilo o lastništvu pri določanju najpomembnejšega trga, kar zadeva likvidnost, za to delnico ali potrdilo o lastništvu izračunajo povprečno dnevno število poslov za navedeni finančni instrument na navedenem trgu in zagotovijo objavo te informacije.

Pristojni organ iz pododstavka 1 je pristojni organ najpomembnejšega trga, kar zadeva likvidnost, kot je določeno v členu 16 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/590 (5).

2.   Izračun iz odstavka 1 ima naslednje značilnosti:

(a)

za vsako mesto trgovanja vključuje posle, izvršene v skladu s pravili tega mesta trgovanja, brez referenčne cene in označenih dogovorjenih poslov, kot je določeno v preglednici 4 Priloge I k Delegirani uredbi (EU) 2017/587, in posle, izvršene na podlagi vsaj enega naročila, pri katerem je bila uporabljena opustitev za velik tržni obseg in pri katerem je velikost posla nad veljavnim pragom za velik tržni obseg, kot je določen v skladu s členom 7 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/587.

(b)

zajema prejšnje koledarsko leto ali, kadar je ustrezno, obdobje preteklega koledarskega leta, v katerem je bil finančni instrument uvrščen v trgovanje ali se je z njim trgovalo na mestu trgovanja in trgovanje z njim ni bilo začasno ustavljeno.

3.   Odstavka 1 in 2 se ne uporabljata za delnice in potrdila o lastništvu, ki so bila prvič uvrščena v trgovanje na mestu trgovanja ali s katerimi se je na mestu trgovanja prvič trgovalo štiri tedne ali manj pred koncem preteklega koledarskega leta.

4.   Mesta trgovanja uporabijo korake kotacije obsega likvidnosti, ki ustrezajo povprečnemu dnevnemu številu poslov, objavljenih v skladu z odstavkom 1 po 1. aprilu po navedeni objavi.

5.   Pred prvo uvrstitvijo v trgovanje ali pred prvim dnevom trgovanja z delnico ali potrdilom o lastništvu pristojni organ mesta trgovanja, kjer bo navedeni finančni instrument prvič uvrščen v trgovanje ali kjer se bo z njim prvič trgovalo, oceni povprečno dnevno število poslov za to mesto trgovanja, pri čemer upošteva pretekle podatke o trgovanju z navedenim finančnim instrumentom, kjer je ustrezno, in pretekle podatke o trgovanju s finančnimi instrumenti, za katere se šteje, da imajo podobne značilnosti, ter objavi to oceno.

Koraki kotacije za obseg likvidnosti, ki ustrezajo tej objavljeni oceni povprečnega dnevnega števila poslov, se uporabljajo od objave ocene do objave povprečnega dnevnega števila poslov za navedeni finančni instrument v skladu z odstavkom 6.

6.   Najpozneje šest tednov po prvem dnevu trgovanja z delnico ali potrdilom o lastništvu pristojni organ mesta trgovanja, kjer je bil finančni instrument prvič uvrščen v trgovanje ali kjer se je z njim prvič trgovalo, izračuna povprečno dnevno število poslov s tem finančnim instrumentom na navedenem mestu trgovanja in ga objavi, pri čemer uporabi podatke, povezane s prvimi štirimi tedni trgovanja z navedenim finančnim instrumentom.

Koraki kotacije za obseg likvidnosti, ki ustrezajo tej objavljeni oceni povprečnega dnevnega števila poslov, se uporabljajo od objave do izračuna in objave novega povprečnega dnevnega števila poslov s tem finančnim instrumentom v skladu s postopkom, določenim v odstavkih 1 do 4.

7.   Za namene tega člena se povprečno dnevno število poslov za finančni instrument izračuna tako, da se skupno število poslov s tem finančnim instrumentom za ustrezno obdobje in ustrezno mesto trgovanja deli s številom trgovalnih dni.

Člen 4

Korporacijska dejanja

(člen 49(1) in (2) Direktive 2014/65/EU)

Kadar pristojni organ meni, da lahko korporacijsko dejanje spremeni povprečno dnevno število poslov z določenim finančnim instrumentom in tako povzroči, da ta finančni instrument pade v drug obseg likvidnosti, pristojni organ določi nov veljavni obseg likvidnosti za ta finančni instrument in zagotovi njegovo objavo, pri čemer ga obravnava, kot da je prvič uvrščen v trgovanje ali da se z njim prvič trguje na mestu trgovanja, in uporabi postopek iz člena 3(5) in (6).

Člen 5

Prehodne določbe

1.   Pristojni organ mesta trgovanja, na katerem je bila delnica ali potrdilo o deponiranju prvič uvrščeno v trgovanje ali s katerim se je prvič trgovalo pred datumom uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014, zbere potrebne podatke in izračuna povprečno dnevno število poslov za navedeni finančni instrument in za mesto trgovanja ter zagotovi njegovo objavo, in sicer v naslednjih rokih:

(a)

najpozneje štiri tedne pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014, če datum, na katerega se z delnicami ali potrdili o lastništvu prvič trguje na mestu trgovanja v Uniji, ni manj kot deset tednov pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014;

(b)

najpozneje na datum začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014, če je datum, na katerega se z finančnimi instrumenti prvič trguje na mestu trgovanja v Uniji, datum v obdobju, ki se začne deset tednov pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014 in konča na dan pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014.

2.   Izračuni iz odstavka 1(a) se opravijo na naslednji način:

(a)

če je datum, na katerega se z delnicami ali potrdili o lastništvu prvič trguje na mestu trgovanja v Uniji, najmanj 16 tednov pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014, izračun temelji na podatkih, ki so na voljo za 40-tedensko referenčno obdobje, ki se začne 52 tednov pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014;

(b)

če je datum, na katerega se z delnicami ali potrdili o lastništvu prvič trguje na mestu trgovanja v Uniji, v obdobju, ki se začne 16 tednov pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014 in konča deset tednov pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014, izračun temelji na podatkih, ki so na voljo za prvo štiritedensko obdobje trgovanja s finančnim instrumentom;

(c)

če je datum, na katerega se z delnicami ali potrdili o lastništvu prvič trguje na mestu trgovanja v Uniji, v obdobju, ki se začne deset tednov pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014 in konča na dan pred datumom začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014, izračun temelji na zgodovini trgovanja z delnico ali potrdilom o lastništvu ali drugimi finančnimi instrumenti, za katere se šteje, da imajo podobne značilnosti kot zadevne delnice ali potrdila o lastništvu.

3.   Koraki kotacije za obseg likvidnosti, ki se ujemajo z objavljenim povprečnim dnevnim številom poslov iz odstavka 1, se uporabljajo do 1. aprila leta po datumu začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014. V tem obdobju pristojni organi zagotovijo, da so koraki kotacije za finančne instrumente iz točk (b) in (c) odstavka 2 in za katere so pristojni organ, ne prispevajo k neurejenim pogojem trgovanja. Kadar pristojni organ ugotovi tveganje za pravilno delovanje trgov zaradi takšnih korakov kotacije, določi posodobljeno povprečno število poslov za zadevni finančni instrument in ga objavi, da bi odpravil to tveganje. To stori na podlagi daljših in celovitejših preteklih podatkov o trgovanju navedenih instrumentov. Mesta trgovanja takoj uporabijo obseg likvidnosti, ki ustreza posodobljenemu povprečnemu dnevnemu številu poslov. To velja do 1. aprila leta po datumu začetka uporabe Uredbe (EU) št. 600/2014 ali do naslednje objave pristojnega organa v skladu s tem odstavku.

Člen 6

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 3. januarja 2018.

Člen 5 pa se uporablja od dneva začetka veljavnosti te uredbe.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 14. julija 2016

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 173, 12.6.2014, str. 349.

(2)  Uredba (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o trgih finančnih instrumentov in spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 (UL L 173, 12.6.2014, str. 84).

(3)  Uredba (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/77/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 84).

(4)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/587 z dne 14. julija 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o trgih finančnih instrumentov v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi o zahtevah po preglednosti za mesta trgovanja in investicijska podjetja v zvezi z delnicami, potrdili o lastništvu, investicijskimi skladi, s katerimi se trguje na borzi, certifikati in drugimi podobnimi instrumenti ter o obveznostih glede izvrševanja poslov z določenimi delnicami na mestu trgovanja ali s strani sistematičnega internalizatorja (glej stran 387 tega Uradbnega lista).

(5)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/590 z dne 28. julija 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi za poročanje o poslih pristojnim organom (glej stran 449 tega Uradnega lista).


PRILOGA

Preglednica korakov kotacije

 

Obsegi likvidnosti

Razponi cen

0 ≤ povprečno dnevno število poslov < 10

10 ≤ povprečno dnevno število poslov < 80

80 ≤ povprečno dnevno število poslov < 600

600 ≤ povprečno dnevno število poslov < 2 000

2 000 ≤ povprečno dnevno število poslov < 9 000

9 000 ≤ povprečno dnevno število poslov

0 ≤ cena < 0.1

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,0001

0,0001

0,1 ≤ cena < 0.2

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,0001

0,2 ≤ cena < 0.5

0,002

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,5 ≤ cena < 1

0,005

0,002

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

1 ≤ cena < 2

0,01

0,005

0,002

0,001

0,0005

0,0002

2 ≤ cena < 5

0,02

0,01

0,005

0,002

0,001

0,0005

5 ≤ cena < 10

0,05

0,02

0,01

0,005

0,002

0,001

10 ≤ cena < 20

0,1

0,05

0,02

0,01

0,005

0,002

20 ≤ cena < 50

0,2

0,1

0,05

0,02

0,01

0,005

50 ≤ cena < 100

0,5

0,2

0,1

0,05

0,02

0,01

100 ≤ cena < 200

1

0,5

0,2

0,1

0,05

0,02

200 ≤ cena < 500

2

1

0,5

0,2

0,1

0,05

500 ≤ cena < 1 000

5

2

1

0,5

0,2

0,1

1 000 ≤ cena < 2 000

10

5

2

1

0,5

0,2

2 000 ≤ cena < 5 000

20

10

5

2

1

0,5

5 000 ≤ cena < 10 000

50

20

10

5

2

1

10 000 ≤ cena < 20 000

100

50

20

10

5

2

20 000 ≤ cena < 50 000

200

100

50

20

10

5

50 000 ≤ cena

500

200

100

50

20

10