23.2.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

L 46/8


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2016/248

z dne 17. decembra 2015

o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s pomočjo Unije za dobavo in razdeljevanje sadja in zelenjave, proizvodov iz predelanega sadja in zelenjave ter banan v okviru sheme šolskega sadja in zelenjave ter o okvirni in dokončni določitvi navedene pomoči

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007 (1) in zlasti člena 25 Uredbe,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 352/78, (ES) št. 165/94, (ES) št. 2799/98, (ES) št. 814/2000, (ES) št. 1290/2005 in (ES) št. 485/2008 (2) in zlasti člena 62(2)(a) do (d) in člena 64(7)(a) Uredbe,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (EU) št. 1370/2013 z dne 16. decembra 2013 o opredelitvi ukrepov za določitev nekaterih pomoči in nadomestil v zvezi s skupno ureditvijo trgov za kmetijske proizvode (3) in zlasti drugega pododstavka člena 5(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba (EU) št. 1308/2013 je nadomestila Uredbo Sveta (ES) št. 1234/2007 (4) in določa nova pravila glede sheme šolskega sadja in zelenjave („shema“). Poleg tega Komisijo pooblašča za sprejetje delegiranih in izvedbenih aktov o tem. Da se zagotovi nemoteno delovanje sheme v novem pravnem okviru, je treba določena pravila sprejeti s takšnimi akti. Navedeni akti bi morali nadomestiti Uredbo Komisije (ES) št. 288/2009 (5), ki je bila razveljavljena z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2016/247 (6).

(2)

V skladu s členom 23(2) Uredbe (EU) št. 1308/2013 morajo države članice, ki želijo sodelovati v shemi, najprej pripraviti strategijo za njeno izvajanje. Da bi se lahko ovrednotilo izvajanje sheme, bi bilo treba opredeliti elemente strategije.

(3)

Zaradi dobrega poslovodenja in upravljanja proračuna bi morale države članice, ki izvajajo shemo, za pomoč Skupnosti zaprositi vsako leto, vsebina takšnega zahtevka pa bi morala biti opredeljena.

(4)

Določiti bi bilo treba vsebino in pogostost zahtevkov za pomoč, ki jih predložijo prosilci za pomoč, ter pravila o vlaganju zahtevkov. Poleg tega je treba podrobno opredeliti dokazila, potrebna v podporo zahtevkom za pomoč. Treba bi bilo določiti tudi kazni, ki jih uporablja pristojni organ, kadar je zahtevek za pomoč vložen prepozno.

(5)

Pogoje za izplačilo pomoči bi bilo treba dodatno pojasniti, da se upošteva razlikovanje med pomočjo za dobavo in razdeljevanje proizvodov ter pomočjo za izvajanje spremljanja, vrednotenja, obveščanja javnosti in spremljevalnih ukrepov. Treba bi bilo opredeliti vsebino dokumentarnih dokazil, ki se zahtevajo v podporo vsakemu zahtevku za izplačilo pomoči.

(6)

Da bi ocenili učinkovitost sheme, bi morale države članice Komisijo uradno obvestiti o rezultatih ter ugotovitvah spremljanja in vrednotenja sheme. Zaradi jasnosti je primerno določiti datum sporočitve poročila o vrednotenju in o rezultatih spremljanja Komisiji. Komisija bi morala navedene dokumente objaviti.

(7)

Za zaščito finančnih interesov Unije bi bilo treba sprejeti ustrezne nadzorne ukrepe za boj proti nepravilnostim in goljufijam. Ti nadzorni ukrepi bi morali vključevati popoln upravni nadzor, dopolnjen s pregledi na kraju samem. Opredeliti bi bilo treba obseg, vsebino, časovnico in sporočanje takšnih nadzornih ukrepov, da se zagotovi pravičen in enoten pristop držav članic ob upoštevanju njihovega različnega izvajanja sheme.

(8)

Neupravičeno izplačane zneske bi bilo treba vrniti v skladu z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) št. 809/2014 (7).

(9)

V skladu s členom 23(10) Uredbe (EU) št. 1308/2013 mora biti javnost dovolj seznanjena s finančnim prispevkom Unije k shemi. Poleg določb v zvezi s plakatom iz Delegirane uredbe (EU) 2016/247 je primerno, da se določijo pravila o obveščanju javnosti o shemi in o uporabi emblema Unije. Prav tako je primerno omogočiti prehodno uporabo trenutno uporabljenih plakatov in drugih orodij obveščanja javnosti za omejeno časovno obdobje.

(10)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za skupno ureditev kmetijskih trgov –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Področje uporabe in opredelitev pojmov

1.   Ta uredba določa pravila za uporabo uredb (EU) št. 1308/2013 in (EU) št. 1370/2013 v zvezi s pomočjo Unije za dobavo in razdeljevanje sadja in zelenjave, proizvodov iz predelanega sadja in zelenjave ter banan („proizvodi“) otrokom in za nekatere s tem povezane stroške v okviru sheme šolskega sadja in zelenjave iz člena 23 Uredbe (EU) št. 1308/2013 („shema“).

2.   Za namene sheme „šolsko leto“ pomeni obdobje od 1. avgusta do 31. julija naslednjega leta.

Člen 2

Strategija držav članic

1.   Strategija države članice iz člena 23(2) Uredbe (EU) št. 1308/2013 in člena 2 Delegirane uredbe (EU) 2016/247 vključuje vsaj naslednje elemente:

(a)

geografsko in upravno raven, na kateri se bo shema izvajala;

(b)

trajanje strategije;

(c)

če so na voljo, informacije o stopnji potrošnje zadevnih proizvodov;

(d)

operativne cilje strategije v okviru sheme in cilje, ki jih je treba doseči;

(e)

ukrepe za zagotovitev dodane vrednosti sheme, če se obstoječa nacionalna šolska shema podaljša ali postane uspešnejša z uporabo sredstev Unije;

(f)

ocenjeni proračun ali odstotek proračuna za glavne elemente sheme;

(g)

ciljno skupino;

(h)

seznam proizvodov, ki bodo dobavljeni v okviru sheme;

(i)

cilje in vsebino spremljevalnih ukrepov;

(j)

opis, kako bodo vključeni ustrezni deležniki;

(k)

informacije o ureditvah za razdeljevanje proizvodov in postopkih izbora dobaviteljev;

(l)

ureditve, ki so bile vzpostavljene za obveščanje javnosti o pomoči Unije, tudi če strategija omogoča redno šolsko prehrano hkrati s proizvodi, ki se financirajo na podlagi sheme;

(m)

strukture in obrazce, vzpostavljene za spremljanje in vrednotenje sheme v skladu s členom 8 Delegirane uredbe (EU) 2016/247 in za preglede iz členov 7 in 8 te uredbe.

2.   Komisija objavlja strategije držav članic.

Člen 3

Zahtevek za pomoč, ki ga predložijo države članice

Države članice predložijo zahtevke za pomoč za naslednje šolsko leto vsako leto do 31. januarja. Zahtevki za pomoč vsebujejo naslednje informacije:

(a)

okvirno dodelitev pomoči iz Priloge;

(b)

zahtevani znesek, če ni pripravljenosti za uporabo celotnega zneska okvirne dodelitve;

(c)

pripravljenost za uporabo več kot okvirne dodelitve in najvišji dodatni zahtevani znesek, če bi bila dodatna dodelitev na voljo;

(d)

skupni zahtevani znesek.

Zneski iz tega člena so izraženi v eurih.

Člen 4

Zahtevki za pomoč, ki jih predložijo prosilci za pomoč

1.   Države članice določijo obliko, vsebino in pogostost zahtevkov za pomoč v skladu s svojo strategijo in pravili, določenimi v odstavkih 2 do 7.

2.   Zahtevki za pomoč, ki se nanašajo na dobavo in razdeljevanje proizvodov, vsebujejo vsaj naslednje informacije:

(a)

količine razdeljenih proizvodov;

(b)

ime in naslov ali identifikacijsko številko izobraževalnih ustanov ali izobraževalnih organov, ki so jim bile navedene količine razdeljene;

(c)

število otrok, ki redno obiskujejo zadevne izobraževalne ustanove, ki so upravičene do proizvodov iz sheme v obdobju iz zahtevka za pomoč.

3.   Zahtevki za pomoč v zvezi z dobavo in razdeljevanjem proizvodov zajemajo obdobja največ petih mesecev.

4.   Zahtevki za pomoč se vložijo v treh mesecih po koncu obdobja, na katero se nanašajo.

5.   Zahtevki za pomoč glede na poročilo o vrednotenju iz člena 6(2) se vložijo v enem mesecu od datuma, ko je bilo navedeno poročilo predloženo, kot je navedeno v navedenem odstavku.

6.   Če je rok iz odstavkov 4 in 5 presežen za manj kot 60 dni, se pomoč še vedno izplača, vendar se zniža:

(a)

za 5 %, če je rok presežen za 1 do 30 dni;

(b)

za 10 %, če je rok presežen za 31 do 60 dni.

Če je rok presežen za več kot 60 dni, se pomoč dodatno zniža za 1 % preostalega zneska za vsak dodatni dan.

7.   Zneski, navedeni v zahtevkih za pomoč, se podprejo z dokumentarnimi dokazili, iz katerih je razvidna cena dobavljenih proizvodov, materiala ali storitev skupaj z računom, potrdilom o plačilu ali enakovrednim dokazilom. Države članice podrobno navedejo dokumente, ki se predložijo kot utemeljitev zahtevkov za pomoč.

Za zahtevke za pomoč, ki se nanašajo na spremljanje, vrednotenje, obveščanje javnosti in spremljevalne ukrepe, dokumentarna dokazila vsebujejo finančno razčlenitev po dejavnostih in podrobnosti povezanih stroškov.

Člen 5

Izplačilo pomoči

1.   Pomoč, ki se nanaša na dobavo in razdeljevanje proizvodov, se izplača samo:

(a)

ob predložitvi računa za dejansko dobavljene in razdeljene količine ali

(b)

na podlagi poročila inšpekcijskega pregleda, ki ga opravi pristojni organ pred končnim plačilom pomoči, pri čemer to poročilo potrjuje, da so bili izpolnjeni pogoji za plačilo, ali

(c)

če država članica to dovoljuje, ob predložitvi drugega dokazila, da so bile količine, dobavljene in razdeljene za namene sheme, plačane.

2.   Pomoč, ki se nanaša na spremljanje, vrednotenje, obveščanje javnosti in spremljevalne ukrepe, se izplača samo ob dobavi zadevnega materiala ali storitev in na podlagi predložitve ustreznih dokumentarnih dokazil, ki jih določijo pristojni organi držav članic.

3.   Pristojni organ izplača pomoč v treh mesecih od datuma predložitve zahtevka za pomoč.

Člen 6

Spremljanje in vrednotenje

1.   Spremljanje, kakor je navedeno v členu 8(1) Delegirane uredbe (EU) 2016/247 temelji na podatkih, ki izhajajo iz obveznosti upravljanja in nadzora, vključno s tistimi iz členov 4 in 5 te uredbe.

Države članice uradno obvestijo Komisijo o rezultatih spremljanja do 30. novembra po koncu zadevnega šolskega leta.

2.   Države članice Komisiji predložijo poročilo o vrednotenju, ki vsebuje rezultate vrednotenja iz člena 8(2) Delegirane uredbe (EU) 2016/247 za prejšnje obdobje izvajanja petih šolskih let, do 1. marca v letu po koncu navedenega obdobja.

Prvo poročilo o vrednotenju se predloži do 1. marca 2017.

3.   Komisija objavi rezultate spremljanja v državah članicah in njihova poročila o vrednotenju.

Člen 7

Upravni pregledi

1.   Države članice sprejmejo vse potrebne ukrepe za uskladitev s to uredbo. Navedeni ukrepi vključujejo upravni pregled vseh zahtevkov za pomoč.

2.   Upravni pregledi, opravljeni v zvezi s pomočjo, odobreno za dobavo in razdeljevanje proizvodov, vključujejo preverjanje dokazil, kot jih opredelijo države članice, o dobavi in razdeljevanju proizvodov.

Upravni pregledi, opravljeni v zvezi s pomočjo, odobreno za spremljanje, vrednotenje, obveščanje javnosti in spremljevalne ukrepe, vključujejo preverjanje dobave materiala in storitev ter verodostojnost zahtevanih povračil izdatkov.

3.   V primeru pomoči, ki se nanaša na dobavo in razdeljevanje proizvodov ter na spremljevalne ukrepe, se upravni pregledi dopolnijo s pregledi na kraju samem v skladu s členom 8.

Člen 8

Pregledi na kraju samem

1.   Glede pomoči, ki se nanaša na dobavo in razdeljevanje proizvodov, se pregledi na kraju samem izvajajo in vključujejo zlasti preverjanje:

(a)

evidenc iz člena 6(2) Delegirane uredbe (EU) 2016/247, vključno s finančno dokumentacijo, kot so računi nakupov in prodaje, dobavnice ali bančni izpiski;

(b)

uporabe proizvodov v skladu s to uredbo.

2.   Pregledi na kraju samem se izvedejo za posamezno šolsko leto. Zajemajo ukrepe, izvedene v zadnjih dvanajstih mesecih.

Pregledi na kraju samem se lahko opravijo med izvajanjem spremljevalnih ukrepov.

3.   Skupno število pregledov na kraju samem zajema vsaj 5 % pomoči, razdeljene na nacionalni ravni in vsaj 5 % vseh prosilcev pomoči, ki se ukvarjajo z dobavo in razdeljevanjem proizvodov ter s spremljevalnimi ukrepi.

Če je število prosilcev v državi članici manjše od sto, se pregledi na kraju samem opravijo v prostorih najmanj petih prosilcev.

Če je število prosilcev v državi članici manjše od pet, se pregledi na kraju samem opravijo v prostorih vseh prosilcev.

Kadar prosilec, ki ni izobraževalna ustanova, zaprosi za pomoč v zvezi z dobavo in razdeljevanjem proizvodov, se izvedeni pregledi na kraju samem v prostorih prosilca dopolnijo s pregledi na kraju samem v prostorih najmanj dveh izobraževalnih ustanov ali najmanj 1 % izobraževalnih ustanov, ki jih je prosilec evidentiral v skladu s členom 6(2) Delegirane uredbe (EU) 2016/247, pri čemer se upošteva večja vrednost.

Če prosilec zaprosi za pomoč v zvezi s spremljevalnimi ukrepi, se lahko pregledi na kraju samem v prostorih prosilca na podlagi analize tveganja nadomestijo s pregledi na kraju samem na krajih, kjer se izvajajo spremljevalni ukrepi. Na podlagi analize tveganja države članice določijo raven takšnih pregledov na kraju samem.

4.   Na podlagi analize tveganja pristojni organ izbere tiste prosilce, ki se določijo za pregled na kraju samem.

Za ta namen pristojni organ zlasti upošteva:

(a)

različna geografska območja;

(b)

ponavljajoče se napake ter ugotovitve pregledov, izvedenih v preteklih letih;

(c)

višino zadevne pomoči;

(d)

vrsto prosilcev;

(e)

vrsto spremljevalnega ukrepa, če obstaja.

5.   Če se s tem ne ogrozi namen pregledov, se lahko izda predhodno obvestilo, ki je strogo omejeno na najkrajše potrebno časovno obdobje.

6.   Pristojni organ nadzora o vsakem pregledu na kraju samem sestavi poročilo o nadzoru. V poročilu se natančno opišejo različne postavke nadzora.

Poročilo o nadzoru je razdeljeno na naslednje dele:

(a)

splošni del, ki vsebuje naslednje informacije, če je to ustrezno:

(i)

strategijo sheme, ki se uporablja, zajeto obdobje, pregledane zahtevke za pomoč, količine proizvodov, sodelujoče izobraževalne ustanove, oceno na podlagi razpoložljivih podatkov o številu otrok, za katere je bila pomoč plačana, in zajeti finančni znesek;

(ii)

navzoče odgovorne osebe;

(b)

del, v katerem so ločeno opisani opravljeni pregledi in ki vsebuje predvsem naslednje informacije:

(i)

pregledano dokumentacijo;

(ii)

naravo in obseg izvedenih pregledov;

(iii)

opombe in ugotovitve.

7.   Države članice do 30. novembra po koncu šolskega leta obvestijo Komisijo o izvedenih pregledih na kraju samem in z njimi povezanih ugotovitvah.

Člen 9

Izterjava neupravičeno izplačanih zneskov

Za vračilo neupravičeno plačanih zneskov se smiselno uporablja člen 7 Izvedbene uredbe (EU) št. 809/2014.

Člen 10

Obveščanje javnosti o finančnem prispevku Unije k shemi

1.   Kadar se države članice odločijo, da ne bodo uporabile plakata iz člena 10 Delegirane uredbe (EU) 2016/247, v svoji strategiji jasno navedejo, kako bodo javnost obvestile o finančnem prispevku Unije k svoji šolski shemi.

2.   V sredstvih sporočanja in obveščanja javnosti iz točke (b)(ii) člena 4(1) Delegirane uredbe (EU) 2016/247 je, če je izvedljivo, prikazana evropska zastava in sta omenjeni „shema šolskega sadja in zelenjave“ Unije ali njena kratica ter finančna podpora Unije.

3.   V orodjih in učnem gradivu, ki se uporabljajo v okviru spremljevalnih ukrepov iz točke (b)(iii) člena 4(1) Delegirane uredbe (EU) 2016/247, je, če je izvedljivo, prikazana evropska zastava in sta omenjeni „shema šolskega sadja in zelenjave“ Unije ali njena kratica ter finančna podpora Unije.

4.   Navedbe finančnega prispevka Unije morajo biti vsaj tako vidne kot navedbe prispevkov drugih zasebnih ali javnih subjektov, ki podpirajo shemo države članice.

5.   Države članice lahko še naprej uporabljajo obstoječe zaloge plakatov in druge pripomočke za obveščanje javnosti, natisnjene pred 26. februarjem 2016 v skladu z Uredbo (ES) št. 288/2009.

Člen 11

Uradna obvestila

Uradna obvestila držav članic Komisiji iz te uredbe se pošljejo v skladu z Uredbo Komisije (ES) št. 792/2009 (8).

Člen 12

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se za pomoč za šolsko leto 2016/2017 in naslednja šolska leta.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 17. decembra 2015

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 347, 20.12.2013, str. 671.

(2)  UL L 347, 20.12.2013, str. 549.

(3)  UL L 346, 20.12.2013, str. 12.

(4)  Uredba Sveta (ES) št. 1234/2007 z dne 22. oktobra 2007 o vzpostavitvi skupne ureditve kmetijskih trgov in o posebnih določbah za nekatere kmetijske proizvode (Uredba o enotni SUT) (UL L 299, 16.11.2007, str. 1).

(5)  Uredba Komisije (ES) št. 288/2009 z dne 7. aprila 2009 o določitvi podrobnih pravil za uporabo Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 v zvezi s pomočjo Skupnosti za oskrbo otrok v izobraževalnih ustanovah s sadjem in zelenjavo, predelanim sadjem in zelenjavo ter proizvodi iz banan na podlagi sistema razdeljevanja sadja v šolah (UL L 94, 8.4.2009, str. 38).

(6)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/247 z dne 17. decembra 2015 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s pomočjo Unije za dobavo in razdeljevanje sadja in zelenjave, proizvodov iz predelanega sadja in zelenjave ter banan v okviru sheme šolskega sadja in zelenjave (glej stran 1 tega Uradnega lista).

(7)  Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 809/2014 z dne 17. julija 2014 o pravilih za uporabo Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z integriranim administrativnim in kontrolnim sistemom, ukrepi za razvoj podeželja in navzkrižno skladnostjo (UL L 227, 31.7.2014, str. 69).

(8)  Uredba Komisije (ES) št. 792/2009 z dne 31. avgusta 2009 o določitvi podrobnih pravil za pošiljanje informacij in dokumentov držav članic Komisiji pri izvajanju skupnih tržnih ureditev, sheme neposrednih plačil, promocije kmetijskih proizvodov in shem, ki veljajo za najbolj oddaljene regije in manjše egejske otoke (UL L 228, 1.9.2009, str. 3).


PRILOGA

Okvirna dodelitev pomoči Unije po državah članicah

Država članica

Stopnja sofinanciranja (v %)

Otroci v starosti 6–10 let, absolutne številke

EUR

Avstrija

75

406 322

2 239 273

Belgija

75

611 450

3 369 750

Bolgarija

90

316 744

2 094 722

Hrvaška

90

205 774

1 360 845

Ciper

75

44 823

290 000

Češka

88

480 495

3 124 660

Danska

75

328 182

1 808 638

Estonija

90

66 436

439 361

Finska

75

290 308

1 599 911

Francija

76

4 051 279

22 500 145

Nemčija

75

3 575 991

19 707 575

Grčija

81

529 648

3 143 600

Madžarska

86

482 160

3 031 022

Irska

75

319 126

1 758 729

Italija

80

2 853 098

16 719 794

Latvija

90

95 861

633 957

Litva

90

136 285

901 293

Luksemburg

75

29 473

290 000

Malta

75

19 511

290 000

Nizozemska

75

986 118

5 434 576

Poljska

88

1 802 733

11 645 350

Portugalska

85

527 379

3 284 967

Romunija

89

1 054 185

6 869 985

Slovaška

89

262 703

1 709 502

Slovenija

83

91 095

554 291

Španija

75

2 337 457

12 939 604

Švedska

75

518 322

2 856 514

Združeno kraljestvo

76

3 494 635

19 401 935

EU-28

79

25 917 593

150 000 000